vlaardingen' schiedam Rotterdam eist onder- wljsgeld Brinkman Parkeermeters blijven trekken Auto vliegt dljkllchaam af Twee topambtenaren weg bij gemeente Restauratie stijlkamer op de lange baan wv ws mmmm mmmsm. mmmsMÊiA het vrue volk ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1987 U j v - 'rwSÊÈS&ïfÉSÉi Door DICK VAN DER L.UGT Een mopje: 'Waarom bidden tuinders in het Westland niet meer? Omdat het niet helpt.' Is on ze Lieve Heer in de Glazen Stad uitgerangeerd? Je zou het wel denken, want in 'het Westland groeien de tomaten niet meer in Gods eerlijke aarde, maar in bakken met steenwol op een beton nen vloer. Leuke middag Middeleeuwen silMiÉÉig aMr: Ontmoeting onderweg: de Westlandse versie van Tom Sawyer en Huckleberry Finn. (Foto's Arie Wapenaar) Het Paradijs Beter water Bloemenveiling Spelevaren Tegoed f/' mmk 5::'Av/; 'De tuinders in 't Westland bidden niet meer' En de chrysanten worden- voor de gek gehouden door de dagen In de winter langer te maken met elektrisch licht en zomers korter met verduiste ringsfolie. Maar God is niet overal dood: het gras tussen de warenhuizen en sloten wordt nog steeds kort gehouden door schapen en een veld met an jers is niets meer waard, wan neer de bloemen zijn platgesla gen door een harde wind. De tuinbouw is een industrie geworden. In een aardrijks kundeboek kun je dat lezen, tij dens een rondvaart door het Westland aan boord van een originele Westlander kun je dat zien. Met zo'n Westlands binnenvaartschip maakten af gelopen woensdag vierentwin tig dames van het Parochie koor uit Wateringen een tocht van bijna drie uur door de Gla zen Stad. Aan het roer staat Johan van den Bos. In het da gelijks leven is hij binnen vaartschipper op de Rijn (zand en grind) en in zijn vrije tijd schipper van de rond vaartboot. De rondvaart is georgani seerd door de WV 's-Grave- sande. Elk jaar tijdens de zo mermaanden vaart de boot vanaf de Poelkade door het Westland, tweemaal op woens dag, zes weken achter elkaar." De tochtjes 'vallen erg in de smaak', vertelt mevrouw A.G. van de Bos, secretaris van de WV 's-Gravesande. „Op de 'eerste na waren ze dit jaar al lemaal volgeboekt." Ze zit op de voorplecht, naast de vader van de roer ganger, oud-veilingschipper J.G. van den Bos sr. uit Naald wijk. Van den Bos is er eigen lijk heel toevallig bij. „Ik heb een snipperdag en kwam voor- bijfietsen," zegt hij. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Hij voegt zich bij het damesgezelschap, dat in middels in het open ruim van de boot heeft plaatsgenomen op banken, keukenstoeltjes en oude fauteuilkussens. Het een voudige loopplankje wordt aan boord getrokken en junior start de 28 pk, twee cilinder Samofa-motor. „Ik hoop, dat jullie een leuke middag hebben," zegt de schip per, terwijl hij zijn schip het Poelwater opstuurt, op de grens van Naaldwijk en "s- Gravesande. Senior vertelt, dat hij veertig jaar, tot 1972, op de ze boot heeft gewerkt: 's zo mers als veilingsehipper en 's winters vervoerde hij mest, grond en kolen. „Tegenwoordig is het allemaal autotransport," zegt hij. De Westlander werd in 1908 in Overschie als zeil schip gebouwd en in 1939 kwam er een motor in. Het schip, waarop een buizen con structie is gemaakt met een regenzeil, kan net onder alle vaste bruggen van het West land door. De passagiers op voor- en achterplecht moeten dan wel bukken en bij de laag ste brug met een doorvaart- hoogte van 1.55 meter moet de haak er zelfs even af. De tocht gaat door Poelwa ter, Nieuwe of Sluische Water, de Strijp en Naaldwijkse Vaart. De passagiers zien de achterkant van het Westland: oude kassen, moderne waren huizen, bassins waarin het re genwater wordt opgevangen, de nieuwbouwwijken van Naaldwijk, een overblijfsel van een bunker uit de Tweede We reldoorlog, grazende schapen en een enkel oud veilingge bouw. Mevrouw Van de Bos, geen echte Westlandse, om schrijft het uitzicht als volgt: „In het begin vond ik niks aan het landschap. Ik zag alleen kassen, sloten en smalle we gen. Ik verdwaalde altijd. Maar da's een kwestie van wennen. Nu zie ik mooie din gen." „Da's mooi hè dat geel, al is het vuil. Dat zie je vanaf de weg niet," vindt Van den Bos sr. van een fraaie slootkant. „U wilt het niet geloven, maar het Schipper Jo han van den Bos aan het roer. Achter hem de Oran jesluis, in 1673 door stadhou der Willem III gebouwd. V<F ',y" mmm; Oud-veilingschipper J.G. van den Bos sr., op de voor plecht van het schip: ,^Als je vroeger verkering had met een tuindersdochter, was het praatje: hoe hoog is de pijp van je vader? Want hoe hoger die was, hoe rij ker de man." Vierentwintig dames van het Parochiekoor uit Wateringen varen met een originele Westlander door het Westland. Voor (niet zonnebril) mevrouw A.G. van de Bos, se cretaris van de VVV 's-Gravesande: „In het begin zag ik alleen kassen, sloten en smalle wegen. Nu zie ik mooie dingen." /n. r' «iS'4 iSiterx sit, '.iter 'f<L. r:f(X, Westland heeft ook een kabel baan, allenig de stoeltjes ont breken," grapt hij, wijzend op de hoogspanningskabels boven de sloot. „Je hebt geluk, want de pruimen zijn rijp," verheugt Van den Bos zich al bij voor baat op het einde van de tocht, wanneer rakelings langs prui menbomen wordt gevaren. Se nior en de passagiers zullen er teruggaan in hun kindertijd en kroosjes plukken. Mevrouw Van de Bos vertelt, dat er in het Westland al in de middeleeuwen druiven werden gekweekt. Daarna kwamen de tomaten en nog later de chry santen. De bloemen en groen ten houden elkaar nu in even wicht. De eerste bloemenvei ling dateert van 1923. De huidi ge bloemenveiling Westland heeft een jaaromzet van 1,2 miljard gulden. Bij de groen ten heeft de tomaat gezelschap gekregen van rooie sla, venkel, aubergine, paksoi, kouseband, paprika en courgette. Van den Bos: „Er is gelukkig nog één klein stukje oud Westland. Daar staan zo'n acht druiven- kassen. Ik denk, dat ze tachtig jaar oud zijn. Maar ze gaan weg. Dat vind ik erg jammer." Wanneer de rondvaartboot lang3 Bet Paradijs vaart, be gint de stemming erin te ko men. Van den Bos sr. over het dierenpension ('Voor menselij ke dierverzorging'): „Ik zeg al tijd: de schipper zet hier lasti ge klanten af." Onder de koor leden circuleert een velletje papier met de woorden 'in de', een tekening van een bus, een klein en een groot rondje en een zigzaglijntje. „Oh, die Is van Riet, dan is tie zo-zo," zegt één van de dames over het puzzeltje, waarbij zij haar hand op en neer beweegt. Maar het blijkt wel mee te val len, want de vertaling luidt: 'In de bus gaat je gat heen en weer.' De dames hebben er zin in. Blaffende honden worden nat- gespetterd, een joggende voor bijganger krijgt applaus, be wondering voor een jongen die een snoek heeft gevangen en er worden liedjes ingezet. Voren, varen, over de baren. Johanna, het meisje voor halve dagèn. Kom mee naar buiten alle maal, dan zoeken wij de wiele waal. Het repertoire is groot. De dames schateren het uit als de schipper een voorbijganger citeert: „Ik hoor die meneer net zeggen: wat heb je een stoute meiden aan boord." De meiden worden nog stou ter. 'k Zou zo graag een borrel tje lusten, zingen ze. De daad wordt bij het woord gevoegd. Ze trekken een fles Liebfrau- milch open en Heil prosit klinkt. De hoeveelheden blij ven beschaafd, maar wie niet beter weet, zou denken dat de dames in plaats van een rond vaart een kroegentocht maken. Of een reisje over de Rijn, want dat liedje klatert ook op tussen de Westlandse waren huizen. „Bakker Ben," wordt een visser enthousiast begroet. „Nee, 't is zijn broer," corrige ren de anderen. Van den Bos sr. en mevrouw Van de Bos (geen familie) zijn het erover eens, dat de water kwaliteit in het Westland de laatste tien jaar beter is ge worden dankzij de aanleg van een riool en strenge voor schriften voor het gebruik van methylbromide. Met het gas wordt de grond ontsmet. Het wordt centraal in het Westland in een open loods bewaard. Wie het nodig heeft, moet een ver gunning aanvragen. Kwakende kikkers, reigers en futen zijn volgens het tweetal het bewijs, dat het de goede kant opgaat met het milieu. „Da's een te ken, dat het water beter wordt," denkt senior. De boot vaart langs een wa renhuis, dat meer weg heeft van een fabriekshal. Er is een potplantbedrijf in gevestigd. „Die heeft er vijf van zulke," vertelt senior over de eige naar, die schatjerijk moet zijn. De korte pijpen op het dak in spireren hem tot een duik in het verleden. „Als je vroeger verkering had met een tuin dersdochter, was het praatje: hoe hoog is de pijp van je va der? Want hoe hoger die was, hoe rijker de man." Een stuk verder bij een uit de kluiten gewassen bungalow die mid den in een Naaldwijkse nieuw bouwwijk staat, luidt het ver haal: „Vijf jaar geleden was dat een tuindershuisje, waar je enkel met de fiets kon komen. Nu staat de auto in de garage naast de deur en heeft de man een verwarmd zwembad." „Wij hebben één stad in het Westland," vertelt mevrouw Van de Bos. ,,'s-Gravesande. Dat is een stad sinds 1246. JEn Den Haag is nog steeds een dorp." Mevrouw Van de Bos woont, hoe kan het ook anders, in 's-Gravesande. Ze werkt bij de bloemenvei ling, die vanaf een afstand veel weg heeft van de vertrekhal op een vliegveld. Het complex meet 55 voetbalvelden, er wer ken 1050 werknemers en er ko men 's ochtends tussen 8 en 9 uur 1500 kopers naar de vei ling, waar op acht klokken wordt geveild. „De op één na grootste bloemenveiling van het land en van de wereld," volgens mevrouw Van de Bos. Senior weet: „Met het grootste koelhuis van de wereld." Mevrouw Van de Bos: „Wij kunnen op de bloemenveiling ook goed merken, dat het slecht weer is. Want er komen ontzettend veel losse bezoe kers. Het veilen zelf is het inte ressantste. Dat is spannend, 's Middags Is het gewoon een heel groot gebouw." Ze over drijft niet, want de Rabobank heeft er twee vestigingen en de Amro en ABN elk één. De hoofdingang heeft als toevoe ging een romeinse één (er zul len er dus wel meer zijn) en ais mevrouw Van Bos elders In het gebouw moet zijn, neemt ze de fiets. Vlietpolder, Lderpolder, Oranjekanaal, Broekpolder, Strijpe: Van den Bos sr. strooit moeiteloos met namen. En met wetenswaardigheden over de tuinbouw. Een tomatenstruik wordt 18 20 meter lang. Vroe ger waren er dertien vellingen, nu nog drie. Bij de subtraat- teelt van tomaten Is de laatste oogst in oktober. In november wordt het warenhuis klaarge maakt voor het poten, dat met Sint Nicolaas begint. Een tak chrysanten leverde vorig jaar 25 cent op en doet dit jaar 40 cent. Hij wijst doorgeschoten bloemkool aan. „Dat is zaad bloemkool." Bij vleestomaten luidt het commentaar: „Vroe ger noemden wij dat bonken Die zaten tussen de gewone to maten. Daar kreeg je niks voor. Nu worden ze één voor één in een papiertje verpakt." In Naaldwijk is de tuinbouw, op een oude veilinghal na, on zichtbaar. Pijletuinensloot, componiatenbuurt, goudkust. Onder de brug door, waarover de deelnemers aan de Ronde van Naaldwijk razen. Parken, gazons, struiken, tuinbloemen, tuinstoelen, zandbakken, een gezinswoningen, bungalows. Buiten de bebouwde kom de tocht schiet op zetten de koordames een zelf geschre ven lied in. Wij zijn hier met z'n allen, alle dames van het koor. Door de Westlandse wa teren, varen wij nu lekker door. Zo lekker spelevaren, met onze schipper Jan. Zijn dialect van het Westland, ver staan wij allemaal. Het laatste stukje gaat weer door het Poelwater, in de Tweede Wereldoorlog een Sperrgebiet, waar alle bebou wing door dé Duitsers werd neergehaald om een vrij schootsveld te hebben. „Steeds meer tuinders geven een verlo ren hoekje weg als volkstuin. Hebben ze zelf ook een maaltje groenten en zijn land blijft schoon,", vertelt senior. „Vroe ger gooiden ze het tomatenloft langs de slootkant, maar dat mag niet meer." In de boot zijn enkele dames gaan staan. Van den Bos sr.: „Als ik vaar, vind ik het leuk, wanneer de mensen staan. Want dat benne de mensen die Interesse in de rondvaart hebben." ROTTERDAM B en W van Rotterdam willen dat minister Brinkman (Welzijn) zijn voorne men intrekt de financiering van het onderwijsvoorrangsbeleid met ingang van het volgend jaar stop te zetten. Brinkman kondigde dit onlangs aan. Ook de gemeente Den Haag heeft bij de minister over dit onder werp geprotesteerd. Rotterdam zou door de intrek king van de rijksgelden op jaarbasis 1,5 miljoen gulden mislopen. Dat betekent een ernstige aantasting van de kwaliteitsverbetering van het onderwijs aan met name kin deren in achterstandssituaties, zegt het Rotterdamse college. In een brief aan Brinkman her innert het college de minister aan zijn toezeggingen zoals nog onlangs vermeld in eèn brief aan het gemeentebestuur van Rotterdam, gedateerd 11 mei van dit jaar, dat geplande activiteiten in het kader van het onderwijsvoorrangsbeleid In ieder geval tot en met het schooljaar 1989-1990 konden rekenen op financiële steun. Minister Brinkman heeft zich altijd een warm voorstander getoond van het onderwijs voorrangsbeleid, getuige zijn pogingen dit beleid een wette lijk grondslag te geven. In ja nuari van dit jaar verwierp de Eerste Kamer nog een wets voorstel hiertoe. Ook toen zei Brinkman dat de aangegane verplichtingen in ieder geval tot en met 1990 zouden wor den nagekomen. Het lijkt erop dat „wij nu bij u, uw eigen be leid moeten verdedigen," schrijft Rotterdam. „Ook budgettaire problemen aan uw kant mogen toch niet leiden tot volstrekte onvoor spelbaarheid in het verkeer tussen overheden," schrijven B en W van Rotterdam. Zij ver zoeken Brinkman „nadrukke lijk" terug te komen op zijn voornemen. VLAARDINGEN Opnieuw zijn twee parkeermetere gesto len, waarmee het totaal aantal ontvreemde meters op negen is gekomen. Deze maai zaag- den onbekenden in de Jou- bertstraat de metalen staander onder twee meters door om de apparaten mee te kunnen ne- _men. De schade bedraagt 1800 gulden. Hoeveel geld in de me ters zat, is niet meer te achter halen. Behalve de negen par keermeters zijn eerder ook twee parkeerautomaten ont vreemd. VLAARDINGEN Een 28-jari- ge Inwoonster van Reeuwijk heeft met haar auto op rijks weg 20 een merkwaardige schuiver gemaakt, waarbij de wagen zwaar beschadigd werd maar zij zelf geen letsel opliep. De vrouw raakte ter hoogte van de afrit naar Vlaardingen door aqua-planlng de macht over het stuur kwijt. Zij reed met haar auto tegen de mid denvangrail aan en schoot ver volgens het talud van de rijks weg af. Onderweg werden en kele verkeersborden omverge reden. De auto kwam onder aan het talud tot stilstand. VLAARDINGEN Twee top ambtenaren van de gemeente Vlaardingen gaan binnenkort weg. Eén vertrekt naar het be drijfsleven en de ander gaat met VUT, kort nadat de top structuur van zijn dienst ingrij pend is gewijzigd. Het betreft respectievelijk drs A. van der Steen (36), hoofd van de afde ling algemeen bestuurlijke en economische zaken, en mr T.J. de Mol (61), directeur van de centrale personeelsdienst (CPD). Volgens wethouder B. Goudrl- aan (Personeelszaken) houdt het vertrek van De Mol, sinds 1974 in dienst van de gemeen te Vlaardingen, geen verband met de recente benoeming van drs. A. van Gorsel (31) tot ad junct-directeur. „Nee, dat is per se niet waar. Hij heeft altijd gezegd, dat hij op 61- of 62-Ja- rige leeftijd met pensioen wilde gaan. Dat was bekend, daar schrikken wij niet van", zegtGoudriaan. „Wij hebben een nota van De Mol met als enige bezwaar tegen Van Gor sel, dat zij wat Jeugdig is. Dat was alles. Maar wij zijn van mening dat Je ook jonge men sen een kans moet geven." Drs A. van Gorsel, die sinds 1984 bij de CPD werkt, werd kortgeleden benoemd tot ad junct-directeur. De benoeming gaat 1 oktober in. De huidige waarnemend directeur T.G. Go verliest zijn functie en wordt stafmedewerker. Nadat burge meester en wethouders dit be sloten hadden, trok mevrouw Van Gorsel, die al was aange nomen In Den Haag, haar ont slagaanvraag ijlings in. Me vrouw Van Gorsel houdt zich In haar huidige functie vooral be zig met de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat. Goudriaan geeft toe, dat hij in het college een pleidooi heeft gehouden om Van Gorsel vast te houden. Hij noemt haar 'een goed gekwalificeerde vrouw'. Go wordt door de wethouder 'een prima vent' genoemd. Als gevolg van zijn benoeming tot stafmedewerker zal hij zich, zo legt de wethouder uit, niet meer hoeven bezig te houden met allerlei organisatorische rompslomp. „Ik hoop, dat wij hem tot in lengte van dagen kunnen vasthouden voor de gemeente Vlaardingen." Ook achter het vertrek van drs A. van der Steen, sinds 1980 in dienst van de gemeente Vlaar dingen, moet volgens Goudri aan niets gezocht worden. „Hij is te goed om te blijven func tioneren binnen de gemeente Vlaardingen," zegt de wethou der. Goudriaan geeft hem 'geen ongelijk', omdat Van der Steen geen verdere carrière mogelijkheden binnen het Vlaardingse ambtenarenappa raat heeft. „Dan maak je of een overstap naar een grotere gemeente of je gaat naar het bedrijfsleven," zegt de wethou der. Overigens heeft Van der Steen, die vertrekt naar een organisatiebureau, nog niet formeel zijn ontslag ingediend. SCHIEDAM Dradlge huls- zwammen hebben voorlopig een streep gehaald door de plannen om de stijlkamer van het pand Nieuwstraat 26 In ou de luister te hersteilen. Het College van Burgemeester en Wethouders van Schiedam heeft bij de Rijksdienst voor Monumentenzorg van het mi nisterie van WVC toestemming aangevraagd om het histori sche interieur van de stijlkamer definitief te verwijderen. Met een modern inbouwpakket wil men het pand daarna zo snel mogelijk voor bewoning ge schikt maken. Kees Rijke, groepsleider wo ningbouw bij de dienst ge meentewerken en initiatiefne mer van de restauratie, is te leurgesteld over deze ontwik kelingen. „Heel erg Jammer dat het zo ioopt, ik vrees echter dat we geen andere keus heb ben," zegt hij. „Tijdens de werkzaamheden kwamen niet alleen de zwammen, maar ook nog allerlei andere gebreken, zoals rottend hout, aan het licht. Aanvankelijk zag het er naar uit dat dat alleen wat ver traging op zou leveren, maar het werd steeds erger. Het kwam er eigenlijk op neer dat het interieur helemaal ver nieuwd zou moeten worden, je kunt je afvragen of Je dan nog wel met restaureren bezig bent. Door deze tegenvallers zou het project bovendien stukken duurder uitvallen, zo dat we na overleg met de aan nemer besloten hebben de operatie af te blazen. Het is tenslotte geen openbaar ge bouw, het College vond het on verantwoord om zoveel geid uit te geven aan het interieur van een particuliere woning," aldus de ambtenaar. De pronkkamer In Lou!s-XV stijl met grote fm&ijnen, een bewerkt c eri pla- fondhoge lap*cttvgEnén zou een kleine wc .ièénneid moe ten worden. Volgens' het oor spronkelijke schema had Nieuwstraat 26 ai maanden ge leden opgeleverd moeten wor den, als laatste In het rijtje van vier panden aan de voet van de Grote- of Sint Janskerk. Omdat het gebouw op de mo numentenlijst staat mag de ge meente op eigen gezag geen wijzigingen in het Interieur aan brengen. Als de plannen van het College door WVC goedge keurd worden, zuilen alle nog bruikbare delen van de betim meringen en het plafond uit het pand gehaald en opgeslagen worden. Rijke: „Als de ruimte In de toe komst ooit nog eens een ande re bestemming krijgt, bestaat de kans dat de restauratie als nog uitgevoerd zal worden. Die mogelijkheid willen we nadruk kelijk openhouden. Tot die tijd 'echter gaan de plannen de Ijs kast In."

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1