Brieven van Schiedamse zeeman over liefde en oorlog 'Wijfje lief lag ik maar hij je9 Schie daaar dingen Kortaf Kamppost Zon en stoom goud yoor Vestingdagen Oude GE B-betalingen niet teruggegeven i; Meisje (16) aangerand 'Sla hem erin' groot succes Zeven jongeren aangehouden Auto over de kop Dode koe ligt weekeinde langs de weg Blaauw hoger VLAARDINGEN „Men kan in Vlaardingen niet trots genoeg zijn op het Van Peteghem orgel. Net is een grote kunstschat." Volgens Kamiel d' Hooghe, directeur van het Koninklijk Conservato rium van Brussel, heeft de Orgelweek in de Grote Kerk grote betekenis gehad 'zowel voor de kerk gemeenschap als voor de lokale gemeenschap'. „Het orgel ademt een bepaalde klasse en voor naamheid uit. Het tilt de gemeenschap op. Het in strument wordt beter verzorgd als het meer ge waardeerd wordt," zegt hij. Tevreden De vijf studenten die het wandelconcert van zaterdag voor hun rekening namen: zittend v.l.n.r. Jos Moors, Pim Mellegers en Adri Hoogendijk, staand Johan Her mans en Henk Siereveld. (Foto Arie Wapenaar) Engelse oorlog Dominee Oorlogsbuit Levende have Je kunt het als één woord lezen 'Schiedaaar- dingen'. Een suggestie misschien voor de naam van een nieuwe plaats, ontstaan uit: het samen voegen van Schiedam en Vlaardingen. 'Schiedaar- dingen' zou dan natuur lijk correcter zijn en 'Schievlaardingen' mooi er: 'Schievla' kan ook, hoewel daar misschien de melkindustrie be zwaar tegen zou maken. Waar twee afgebroken plaatsnaambordjes niet allemaal goed voor zijn. (Foto Arie Wapenaar) Be Schiedamse families Van Bleyswijck en Du Bois lieten ter gelegen heid van het huwelijk tus sen Eland en Maria een gouden penning slaan om te laten zien „dat ze niet van de straat kwamen". (Repro Arie Wapenaar) 60 jaar getrouwd Haring en bier Reuma Buurthuizen Jubileum HET VRIJE VOLK 'Vlaardingen kan niet trots genoeg zijn op z'n orgel' groep wandelconcerten die de week organiseerde: „Het be zoek wa» boven verwachting. Muzikaal was de week van een voortreffelijk niveau. En d' Hooghe is een voortreffelijk pedagoog. Zeer inspirerend. Hij heeft een enorme power en blijft gaan." Aad Zoutendijk is 'dik tevreden': „Het bezoek is goed geweest. Het was een in tensieve week met een geani meerde en goede sfeer." Volgens d'Hooghe heeft de Orgelweek zeker een functie gehad in de muziekwereld. „Wie wenst zich tegenwoordig nog te wijden aan de orgelmu ziek?," zegt hij. „De media moedigen dat niet aan." D' Hooghe ziet de Orgelweek als een 'schoonheidsboodschap* in de richting van de jeugd, de Vlaardingse gemeenschap en andere orgelsteden. „Er zijn heel wat organisten geweest die hier niet alleen hebben ge concerteerd, maar ook zijn ko men luisteren." Zaterdagmiddag werd de Orgelweek besloten met een wandelconcert, verzorgd door vijf deelnemers aan de inter pretatiecursus die vorige week werd gegeven door Kamiel d' Hooghe. Drie leerlingen van Aad Zoutendijk, vaste organist van de Grote Kerk, en twee Belgische orgelstudenten na men plaats achter de speelta fel van het instrument, waar van de bouwer "200 jaar gele den overleed. Ze speelden wer ken van Duitse, Franse, Spaan se en Zuidnederlandse compo nisten; ingestudeerd onder lei ding van Aad Zoutend!jks leer meester Kamiel d'Hooghe. Over de belangstelling voor de orgelweek, die behalve uit de cursus en het speciale wan delconcert bestond uit een le zing, tentoonstelling en vier concerten, zijn Aad Zoutendijk en Leen Droppert zeer tevre den. Droppert, lid van de werk- Met de orgelstudenten, in to taal zes, heeft hij de orgellite ratuur onderwerpsgewijs door genomen. „Wij hebben een ganse dag aan Vlaamse mu ziek besteed, een dag aan Bux- tehude, Pachelbel en Bach en een dag aan Frescobaldi en Spaanse muziek," vertelt hij. Elke student kreeg een half uur per dag les van hem en ging daarna zelfstandig verder op de orgels van de Johannes de Doper- en de Pniëlkerk. D' Hooghe spreekt van 'een we derzijds bevruchtende wer king'. Over de kwaliteiten van het orgel, dat in 1819 van de Ber- nardijner-abdij van Baudeloo te Gent naar Vlaardingen ver huisde, blijft d'Hooghe lyrisch: „Een zeer waardevol instru ment met een onuitputtelijke kleurenrijkdom. Het orgel is het meest geschikt om er 18e eeuwse Franse en Zuidduitse muziek op te spelen. Maar ook Sweelinck en Bach klinken er zeer mooi op." Door HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Schiedam is slecht voor zijn helden. Terwijl een zeer brede Admiraal de Ruyterweg de stad met Wilton Fijenoord verbindt, heeft nie- mand ooit de moeite genomen zelfs maar een steegje te noe men naar Eland Du Bois (1642 1676). Toch was deze Schie dammer in de zeventiende eeuw roemrucht marinekapi tein. Hij bevocht overal in Eu ropa devijanden van Neder land en deed daar verslag van in vaak ontroerende brieven aan zijn vrouw Maria. „Wijffje lief, ick wens altemet in mijn selve dat U altemet een nacht je bij mijn mocht wesen om wat te praete" en „Soent onse dochter Cornelia voor haer va derlief', schreef de zeeheld. - De liefdes- en oorlogsbrieven >van Eland aan Maria hebben 1 eeuwenlang in archieven ver borgen gelegen, maar, nu kan iedereen ze lezen. Enige tijd geleden publiceerde het Neder lands Historisch Genootschap ze allemaal. De epistels wor den voorafgegaan door een ge schiedkundige vinleiding over het echtpaar en hun plaats in de Schiedamse samenleving. Eland Du Bois was een zeer deftig Schiedammer. Zijn va der hij was in 1642 als tien de kind geboren is zelfs een paar keer burgemeester ge weest. Maar een ambtelijke carrière op de kussens van de raad heeft de magistratenzoon nooit nagestreefd. Misschien omdat zo'n loopbaan in het Schiedam van die dagen al even saai en frustrerend was als tegenwoordig. Eland ging naar zee en ongetwijfeld dank zij de hoge positie van zijn va der was hij al op 23-jarige leef tijd luitenant op- een oorlogs schip dat de merkwaardige naam Vrede droeg. Luitenant wil zeggen: nummer twee aan boord. Een jaar later al werd hij kapitein op een eigen schip, Het Wapen van Utrecht. Het waren wilde tijden: Ne derland was verzeild geraakt in de tweede Engelse Zeeoor log en de jonge Dubois kreeg meteen zijn portie van het krijgsgeweld. Eenmaal voer hij per ongeluk met een heel stel handelsschepen bijna de Britse vloot in. En zijn eerste eigen schip werd tijdens een zeeslag dermate aan barrels geschoten, dat hij ermee naar Vlissingen moest uitwijken. Tijdens verlof in Schiedam maakte hij de twintigjarige Maria van Bleyswijck het hof, ook een telg uit een Schiedam se burgemeestersfamilie. Het was een verliefdheid met ha ken en ogen, want Maria werd ook achterna gezeten door Elands bloedeigen neef Petrus, predikant te Streefkerk, die weinig middelen schuwde om de buit voor 'zichzelf binnen te halen. Hij schreef Maria's moeder y bijvoorbeeld een schijnheilige brief, waarin hij haar aanraadde in het belang van haar dochter de verhou ding te verbreken. ,Maer trekt hij ten oorlog, wie kan weten of men een man heeft of niet en zo gereet-kan hij uyt een slag t'huys comen, gewont als gesont, verminkt sonder arm of voet, als gaaf en ongeschent, 't. welk hoe jam merlijk het is, ligt van U Edele kan overdagt worden," schreef de schijnheilige dominee de Schiedamse familie. 'De Van Bleyswijcks waren van zulke streken blijkbaar niet gediend, - want op 17 juli- 1669 traden Eland en Maria in het huwelijk. Admiraal De Ruyter verscheen met zijn vrouw op het feest. En om te laten zien dat- ze'niet van de straat kwamen, lieten de Van Bleyswijcks en de Du Boisjes sen kostbare gouden penning 3laan. Eigenlijk zit er wel wat in de argumenten van dat vrome Streefkerkse smeerlapje. Het zeemansleven was een gevaar lijk beroep. Noodweer, zeero vers en oorlog vormden een constante bedreiging. Gebrek aan voldoende vers voedsel veroorzaakte ziekte aan boord. En de kleine scheepjes waren overbevolkt: Eland Du Bois had vrijwel altijd meer dan honderd mensen aan boord, een aantal dat kon verdriedub belen als hij soldaten moest transporteren. Voor de verdiensten hoefde je niet bij de marine te gaan. Een kapitein, verdiende dertig gulden in de maand. Maar er waren veel mogelijkheden om winst te maken. Schepelingen hadden recht op een aandeel in de oorlogsbuit. Bovendien moesten de kapiteins zelf de bevoorrading van hun schip régelen. Ze kregen daarvoor van de overheid een vergoe ding per man per dag en wie het handig aanpakte, kon daar van voor de spaarpot het nodi ge overhouden. Tenslotte kon je iets doen, wat heel ver schrikkelijk verboden was aan kapiteins van marineschepen: tussendoor een beetje handel drijven en vrachtvaren. Daar deden ze allemaal aan mee. Eland Dubois handelde zelfs in opdracht van zijn marinesupe rieuren aan wal. De brieven aan Maria in Schiedam bevatten dan ook al lemaal zakelijke opdrachten, soms van heel onduidelijke aard. Wat moet je bijvoorbeeld hiervan denken? Maria moet naar de Rotterdamse tabaks koopman Abram de Brae gaan, „aen sijn huys, maer niet op de Beurs" om briefjes op te halen. „Scheur se dan beyde aen stu- cken of bewaer se wel. Hij heeft mijn belooft, dat hij "t sal geven. -Hij kan der niet mede uytrechte (niets mee doen) en- de 't sou mijn bij occacy (gele genheid) schade connen doen." Meestal geeft Eland Du Bois echter bestellingen door: hij wil levende schapen en kippen hebben. Hij vraagt, waar de okshoofden bierblijven. En eenmaal vraagt hij zelfs om twaalf tinnen borden met bij behorende servetten, „want als er zes a zeven menschen alte met mijn comen besoucken, soo ben ick datelijck verlegen". Ook aan boord van een oor logsschip moest een burge meesterszoon zijn stand op houden. Daartussendoor las Maria nieuws van het front en soms heel krijgshaftige taal van haar man; die bijvoorbeeld bad dat „Godt de heer" Nederland maar de overwinning mag schenken. Hij sterft liever voor het vaderland, dan dat zijn re putatie naar de bliksem gaat. ,Jk heb drie doode: een doot geschoote van Schiedam, de vrouwe op de Vismart haer man". Maria en Eiand zagen el kaar op den duur weinig. Drie' jaar na hun huwelijk kreeg Ne derland oorlog met Frankrijk, Engeland, Munster en Keulen tegelijk. Het hele land werd tot ongeveer Woerden door de vij and hezet en op de Noordzee moest met man en macht ge patrouilleerd worden om de Engelsen op een afstand te houden. Bovendien ontwikkel den de Nederlanders allerlei oorlogsactiviteiten in de Mid-- deilandse Zee. In de eerste maanden van de oorlog kreeg Eiand een kogel in zijn linker hand. Aan boord nog werd die hand door de chirurgijn afge zet V-',.* De ene opdracht volgde de ander op. Eland moest met een eskader de Franse kusteen beetje plunderen. Hij werd naar Spanje gezonden. Bij een landing schofen ze hem op een haar na dood. „Wijffje lief," schrijft hij, „ick wenste wel, dat wij altemet een nachje bij malcander mochten wesen om te prate en onse vrienschap te vernieuwe; al ick daer om denck kan ik een heele nacht niet salapen doch moet pasjen- ty (geduld) hebben." Uiteindelijk hebben niet de vijandige kogels maar nierste nen Eland Du Bois definitief geveld. Op zijn laatste reis kreeg hij al problemen met zijn gezondheid. Vijf dagen was hij „hart sieck". „Ick wen-, ste wel dusent mael op een dach dat ick bij mijn wijffje lief thuys was". In Schiedam werd het hele maal een lijdensweg. Het vier de kind van Eland en Maria, die haar gehele huwelijk door telkens zwanger was, stierf ;al een paar dagen na de geboorte. De nierstenen speelden steeds heviger op en Eland werd te zwak om nieuwe commando's bij de marine te krijgen. Ten slotte bracht een niervergifti ging het einde. Eland Du Bois werd vierendertig jaar. Hij ligt in de Grote Kerk begraven. Maria, is twee en zeventig geworden. Ze hertrouwde, maarniet meer met een zee man. Haar tweede echtgenoot was wel een dominee. Peterus Couwenberg Swalmius, predi kant te Edam. Het Streefkerk- se neefje zal wel met zijn tan den geknarst hebben. MAASSLUIS Twee groep jes van drie Maassluise jonge ren zijn door de Maassluise po litie aangehouden. Drie jon gens van 19, 22 en 24 jaar wer den op de P.C. Hooftlaan op he terdaad betrapt,': .toen zij op weg van het.café naar huis be zig waren verkeersborden om te trekken. Het andere drietal (18, 19 en 21 jaar) werd op he terdaad betrapt bij het vernie len van auto's ih de Mgr. Bek kerslaan. \:V;VÏr;V": f Tenslotte werd een: 23-jarige Maassluizer op héterdaad be trapt bij een inbraak in een si garenzaak aan de Zuidvliet. MAASSLUIS Een Maas sluis meisje van 16 jaar is op het fietspad van de Westland- seweg door een man van circa 20 jaar aangerand. De man kleurde het meisje, dat op'weg van haar zuster naar huis was,' van de fiets en -trok haar jack en blouse kapot. Toen het meisje het op, een gillen zette, vluchtte hij in paniek weg. Het meisje liep bij de schermutse ling enkele kneuzingen op. Ge tuigen van het incident, dat donderdag 13 augustus om 23 uur plaatsvond, worden ver zocht contact op te nemen met de Maassluise politie. HOEK VAN HOLLAND Op de strandboulevardvan Hoek van Holland is zaterdga-- vond een personenauto over de kop gegaan. De bestuurder rakkte de macht over het stuur kwijt toen hij de helling in de bocht van de boulevard opreed. Hij ramde een lan taarnpaal waarna de auto over de kop sloeg en ondersteboven op de rijbaan bleef liggen. De bestuurder wachtte de komst van de politie niet af en ging er vandoor. Volgens de politie we- zenbloedsporen^ üit dathij ge wond was. Aan de hand-van het kenteken is. de eigenaar van de wagen achterhaald. f fM HOEK VAN HOLLAND— Lekker op elkaar Inrammen met grote én zware skippybal len. Dat schijnt op zichzelf al: een "leuk spelletje', te zijn.'Maar, zet dé strijdende partijen op een gladde, ronde balk boven een zwembad en dan is succes: helemaal verzekerd. Naar "het Hoekse zwembad waren zater dag In totaal zo'n 150 deelne mers en deelneemsters geko men om het spektakel gestalte te geven. Verdeeld over dertig ploegen van vijf, zorgden ze er urenlang voor dat het publiek gespannen bleef toekijken. En ook dat publiek was zeer mas saal opgekomen. Mede aange lokt door het het zonnetje za ten honderden kijkers rond het bad om te zien hoe de één na de ander letterlijk het water werd ingeslagen. HOEK VAN HOLLAND— Een dode koe heeft vanaf vrijdag het hele weekeinde langs de openbare weg gele gen, tot grote ergenis van vele voorbijgangers. De Rotterdamse Gekro zei geen kans te zien om het kadaver in het weekeinde te verwijderen, omdat men daarvoor na de laatste be zuinigingen niet meer over de mankracht beschikt. Vrijdag werd de koe dood aangetroffen op de hoek van de Haakweg en het rij wielpad dat achter het Staalduinsebos loopt. Hier gaan dégelijks honderden auto's en fietsers voorbij. De politie werd gewaar schuwd en die probeerde vergeefs de Gekro in te schakelen. „We hebben meerdere malen gebeld, maar voor niets. Het kon wel dinsdag worden, zo meldde de Gekro. Het pu bliek kijkt ons erop aan, maar wij staan ook mach teloos. We mogen zo'n kada ver niet. eens weghalen. Zelfs de eigenaar mag dat niet. Het is het werk van de Gekro," aldus een politie woordvoerder. De politie heeft de dode koe vrijdag wel afgedekt met een zeil. ROTTERDAM De plaats vervangend chef van het Rot terdamse politiekorps, de heer JA. Blaauw, is bevorderd tot hoofdcommissaris. Hij is daar mee in rang gelijk gekomen met korpschef J.C. van Dorp. De bevordering vasn Blaauw, die met terugwerkende kracht tot 1 januari 1986 Ingaat, is het gevolg van deuitbreiding van het aantal hoofdcommissaris sen in alle grote steden. De heer en mevrouw Feen- stra-van Soest te Maassluis zijn vandaag 60 jaar getrouwd. Het echtpaar kreeg ter gele genheid daarvan vanmorgen bezoek van burgemeester H. van Es en echtgenote, die het diamanten paar namens het gemeentebestuur kwam felici teren,' Robijn Wiebes Fèenstra werd op 3 oktober 1890 in Den Heider geboren. Zijn echtgeno te Jannetje van Soest zag op 23 augustus 1898 in Nieuw Helvoet het levenslicht. Het hu welijk werd in haar geboorte plaats voltrokken. Tijdens het vijftiende Haring en bierfeest op zaterdag 5 sep tember in Viaardingeri worden roelwedstrijden gehouden, waarvoor zich nog tien teams kunnen laten inschrijven. De stichting Haring- en bierfeest denkt aan teams met mensen uit een club-of buurthuis, straat, bedrijf of vereniging. Geïnteresseerden dienen zich voor 20 augustus op te geven via telefoonnummer 4354046 of 4347481. Een andere wedstrijd is de triobal-competitie. Deze staat open voor jeugdpioegen van zes jongens of meisjes in de leeftijd van 6 tot en met 9 en 10 tot en met 14 jaar. De deel nemers meten hun krachten bij voetbal, handbal en korfbal. Teams met kinderen van scho len, straten, wijken, verenigin gen en buurthuizen kunnen zich vla dezelfde telefoonnum- Buurthuis De Haven en Ontmoe tingscentrum West. Vakantieoord Boszicht, Beilen. „Hardstikke lekker weer, zon nig en warm", meldt Anneke Hageboud vanuit vakantieoord Boszicht te Beilen, waar 42 kinderen en 12 man leiding van de twee buurthuizen een week je op kamp gijn. Zaterdagmid dag begon gelijk al goed, want vlak voor de aankomst om drie uur werd de bus overvallen door smokkelaars. In het va kantieoord pakten de kinderen hun bagage uit, de huisregels werden doorgenomen en na een maaltijd van soep met brood volgde de traditionele boswandeling. Geheel tegen de mers tot 1 september opgeven Tenslotte roept de stichting vrijwilligers op om op de grote dag te heipen en zij maakt be drijven en verenigingen erop attent, dat tot uiterlijk18 au gustus kan worden ingeschre ven voor een plaats, kraam of presentatie. De reumapatiëntenvereniging Nieuwe Waterweg Noord maakt reumapatiënten erop! at tent, dat zij wekelijks in het Holy-zwembad in Vlaardingen een zwemuurtje heeft in water van 30 graden. Een fysiothera peut begeleidt de patiënten bij het doen van oefeningen.-Ook mensen die geen reuma heb ben maar wei moeite met be wegen, zijn welkom op het zwemuurtje, iedere dinsdag iv van 15.30 tot 16.30 uur. Inlich tingen via telefoonummer:;. 4159775 (mevrouw Van der Leek) of 4712535 (mevrouw Thus). Buurthuis De Haven (centrum) en Ontmoetingscentrum West (westwijk) in Vlaardingen roe pen hun buurtbewoners op om ideeën te leveren voor activitei ten, wanneer beide buurthui zen vermoedelijk in september 1988 fuseren en een nieuw'ge- bouw betrekken. Suggesties 7 zijn voor 10 september wél-*' kom. Buurthuis De Haven, Weeshuisplein 18, telefoon 4344539; Ontmoetingscérïtrüm West, Floris de Vijfdelaan 2, telefoon 4348993. traditie werd ér niet gespookt de eerste nacht. „Het was vrij snel rustig", zegt Annefte, die in de keuken de scepter zwaait.. Na het ontbijt om halt tien zon dagochtend en een regenbui-' tje, deden de kinderen een kennismakingsspel en ze speelden een partijtje voetbal tegen de leiding. De leiding won met 7-5, maar zondag avond zou een return worden gespeeld, 's Middags deden de kinderen een spel in het bos, waarna hen oen maaltijd wachtte met worteltjes, dop erwten, slavinken en als toetje yoghurt met limonadesiroop. HELLEVOETSLUIS Begun stigd door het mooie weer is de negende editie van de Ves tingdagen in Hellevoetsluis een groot feest geworden. Gezellig heid heerste door de hele stad van vrijdagavond tot gistermid dag. In het oude centrum en langs de haven kon men over de hoofden lopen: ér waren meer dan honderduizend be zoekers. Het jaarlijkse zomer feest verliep vlekkeloos. Dé ge meentepolitie had het wél druk met de regeling van het ver keer, maar kende verder geen problemen. De vlootschouw en het vuur werk zaterdagavond waren het hoogtepunt van deze vesting- dagen. De vele aan het eind van de vakanties naar de jachthaven teruggekeerde ple ziervaartuigen vormden het fleurige decor voor de indruk wekkende stoomschepen, die de haven van de met moderne nieuwbouwwijken sterk uitge breide oude vestingsstad aan deden. Gutsend van het zweet hielden de stokers op de sche pen de vuren aan de gang. Pronkstuk in haven en Haring vliet was de Pieter Boele, een uit 1893 daterende Rijnsleper, die door de stichting Dordt en Stoom werd opgeknapt en in de vaart gebracht. Maar ook binnen de oude stadswallen oogstte het historisch stoom- geweid veel bewondering. Al viel de afwezigheid van de ou de stoomcarroussel wel op. De traditioneel tijdens de stoom-'- dagen van Hellevoetsluis op de kermis draaiende molen met zijn feestelijke lichtjes ontbrak dit jaar. Dat kwam door de concurrentie die is ontstaan op het gebied van stoommanifes- taties. Voor de echte liefhebbers van stoomkracht, die het weekend "van Hellevoetsluis als een 'must' beschouwen en uit alle delen van Nederland maar ook vanuit het buitenland komen, was er echter weer genoeg te beleven. Engelsen, Duitsers en Fransen bevonden zich onder de massa bewonderaars van alle technisch vernuft aan de kunstwerken met namen zoals The Joker, Gisela, Adelaar, Fu rie en Foden. In totaal waren ongeveej: yjjftig stoomapparaten aanwezig": Ou de maar giimmende sleepbo ten, waarmee over het Haring vliet gevaren kon worden jen die aan de vlootschouw vande watersportvereniging deelna men, trokken op het waterde aandacht. Op het centrale stoomterrein aan het geheel opgeknapte Zuidfront, waar meer ruimte beschikbaar was gekomen, bewonderden'tien- duizenden de stoomauto's, -brandspuiten, -trucks en liefst veertig stoomwalsen. Veel nos talgische gedachten borrelden op bij het aanschouwen van de RTM-stoomtram, die op Voor- ne-Putten heeft gereden. Op de terrassen en aan de speciaal voor deze dag ge- plaatste kramen werden drank en etenswaar in ruime mate k omgezet. Toen zondagavond- de organisatoren, gemeentelij ke, diensten en de politie de -' balans opmaakten, kwam men tot de conclusie dat het ver moeiende dagen waren ge weest zonder wanklank..„Op .naar de volgende Vestingda gen, die in verband met het tienjarige jubileum een speci aal karakter krijgen en naar wij hopen opnieuw zoveel mooi weer," klonk het enthousiast. ROTTERDAM Het Rotter damse gemeentelijk Energie bedrijf (GEB) heeft tégen de In structies van het gemeentebe stuur gehandeld door te pro beren verjaarde, meer dan vijf jaar oude, openstaande reke ningen te incasseren. Mensen die onder dreiging van afslui ting of andere vervelende maatregelen, op deze aanman ingen hebben gereageerd door te betalen, krijgen echter hun geld niet terug. Evenmin worden de voor der gelijke 'schulden' gemaakte betalingsregelingen ongedaan gemaakt. Ook voelt het college van burgemeester en wethou ders er niets voor aan betrok kenen excuses en een bosje bloemen aan te bieden. Wal zullen eventuele afsluitingen onmiddellijk ongedaan worden gemaakt. Dit antwoordt het college op vragen van de raadsleden G.R. van Veldhuizen en C. Oostër- wijk. Het is een tweede série vragen van de fractie van Linies Rotterdam over de wijze van incasso bij het energiebedrijf. De vragen waren dit keer zèer, gedetailleerd, omdat de beant woording van eerdere vragen volgens de raadsleden onvol doende was. Het GEB mag volgens de richt lijnen van burgemeester en wethouders geen incasso-acti viteiten ondernemen voor schulden, die bijvoorbeeld door verjaring volgéns de wet niet invorderbaar zijn. De vragenstellers hadden er op gewezen, dat slechts weinig mensen betalingsbewijzen van GEB-rekeningen jarenlang be waren. B. en W. schrijven, dat het GEB nu geen aanmaningen meer verstuurt voor verjaarde schulden.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1