wegwijzer schiedam .vlaardingen INE/UK ERICASCH08L GESIERD MET MOZAÏEK Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand bondsspaarbank Zakkendrager komt wel bij Zakkendragershuisje Elk jaar een hogere rente en uw geld altijd wij beschikbaar, ,y Kabelkrant DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1887 Schiedam Vlaardingen Maassluis Hoek van Holland SCHIEDAM De televisiekijkers in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, aamgesloten op het kabelnet, blijven voorlopig verstoken van abonnee televisie van het landelijke FilmNet. Omdat de belangstelling tot nu toe in het gehele land bijzon der gering is voor de abonnee televisie van Film- Net heeft de gemeente Schiedam een duidelijk 'nee' - laten horen. De gemeentelijke Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) mogen na advies van de leden van de raadscommissies Financiën en Nutsbedrijven geen overeenkomst sluiten met FilmNet. Maaslsuis Doorvoor uw spaargeld "Spaarcertificaten" te kopen slaat u twee vliegen in één klap. Elk jaar krijgt u automatisch een hogere rente. In het vijfde jaar liefst 8%%.* En u kunt uw certificaten op elk moment vrij en zonder kosten inwisselen. Dat is modem, veilig en makkelijk sparen! Certificaten van 1.000—, en veelvouden daarvan (max.: 10.000 per certificaat). Maximale looptijd 5 jaar. Elk jaar een hoger rentepercentage. Gemiddeld dus 5 jaar lang een hoge rente. Op naam gesteld. Dagelijks inwisselbaar, zonder kosten. Wilt u meer weten? Bij het kantoor bij u in de buurt vertellen ze u er meer over. Schiedam Vlaardingen spaarbank tAVs/W, HET VRIJE VOLK PODIUM De rockformatie Four Roses treedt zaterdag 22 augustus op in muziekcafé Podium {Lange Haven), het optreden van de band met zanger Jan Bijstra, gitarist Jaap Castricum, bas sist Fred j-fllebrand, drummer Ben Spitsbaard, begint om 22.00 uur. Zondag 23 augustus wordt er een Schiedamse ses sie gehouden rond de Schie damse gitarist Rob Boer. Aan vang 22.00 uur. DE ERKER in het wijkcentrum De Erker (Jan van Avennestraat 32) Is dinsdag 25 augustus een infor matie-avond over de compu tercursussen die het wijkcen trum voor het komend seizoen op het programma heeft staan. Het aanbod bestaat uit een cursus Basic voor beginners en gevorderden, een cursus ba siskennis personal.computer gebruik en een cursus tekst verwerken. De cursussen kun nen worden afgesloten met een getuigschrift of met een door het rijk erkend diploma. De voorlichtingsavond begint om 19.30 uur. Het komische duo Rick en Racey verzorgt woensdag 26 augustus een kindershow In het wijkcentrum. De voorstel ling Is van 13.30 tot 15.30 uur. De toegangsprijs bedraagt ƒ1,-. Het programma is voor ^kinderen van drie tot dertien jaar. NIVON Het Nivon, afdeling Schiedam heeft voo; de leden een week eindje uit in petto op 18, 19 en. sSO'september. Zij gaan dan i -naar de Hondsrug in Noordla- j rert; Kosten voor deelname be- j dragen 60,-. Belangstellenden ?kannen zich tot zondag 23 au gustus opgeven bij het secre tariaat van het instituut. •t?BILJARTTOERNOOI Biljarters kunnen zich vanaf heden opgeven voor een toer nooi in het dienstencentrum De Woudhoek (Heijermanspleln 35). De data van net biljart- toernooi zijn: 8, 17, en 24 sep tember en 1, 6 en 9 oktober. Kosten voor deelname bedra gen 2,50 per persoon. Er is plaats voor maximaal veertig kandidaten. Inschrijven is mo gelijk tijdens werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur aan de balie in het dienstencentrum. DE WOUDHOEK Het dienstencentrum De Woudhoek' (Heijermanspleln 35) heeft 27 augustus een vl- smaaltijd op het menu staan. De maaitijd begint.om 13.00 uur. Visliefhébbers kunnen zich vanaf heden ledere werkdag opgeven aan de baliéln het dienstencentrum,, tussen 9.00 en 12.00 uur. Kosten voor deelname bedragen 5,-. BIBLIOTHEEK In de bibliotheek (Lange Haven 131) Is momenteel een boek- - uitstalling te zien met de titel 'Schiedam in beweging'. Van vele sporten en verenigingen binnen Schiedam worden fol ders en affiches vertoond. Daarnaast is een gedeelte van het boekenbezit over sporten uitgestald, en op de studiezaal liggen elf sporttijdschriften ter inzage. De bibliotheek is geo pend op maandag van 18.30 tot 21.00 uur, dinsdag van 10.00 tot 17.00 en van 18.30 tot 21.00 uur, woensdag van 10.00 tot 17.00 uur, donderdag van 13.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 21 uur, vrijdag van jW.00 tot 17.00 uur en zater dag van 10.00tot 13.00 uur. STEDELIJK MUSEUM n het Stedelijk Museum Schie dam (Hoogstraat) Is deze we ken een tentoonstelling te zien bver de geschiedenis van Schiedam. Aan de hand van 'een éigen collectie kunstwer ken van het museum is de ge schiedenis in beeld gebracht. De expositie loopt tot en met 13 september. HUISVROUWEN De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Schiedam nodigt haar nieuwe leden uit voor een kennisma king In Zaal Irene (Nieuwe Ha ven, 155), aanvang 14.00 uur. Die middag krijgen de, leden tevens Informatie over het cur susaanbod van de vereniging. Donderdag 27 augustus maken (de leden een wandeling in Hoek van Holland. Zij nemen de trein van 8.59 uur op station •Schiedam/Rotterdam-VVest .naar Hoek van Holland. TOERCLUB RIJNMOND [De fletstoerclub Rijnmond (heeft voor zondag 23 augustus [een trlmfietstocht op het pro- igranima staan. De deelnemers leggen een afstand van 125 ki lometer af. üe tocht voert door de duinen van Hoek van Hol land naar Katwijk aan Zee. Via Lelden, langs de Vliet naar 'Leidschendam en Delft komen 'de toerders weer terug in Schiedam. De start Is om 9.00 ■uur bij de Wielerbaan Schie dam In het sportpark Harga (Olympiaweg). Kosten voor deelname bedragen 4,-. j« DIENSTENCENTRUM ;Het dienstencentrum Emma (Oosterstraat 86, telefoon 14346013) houdt woensdag 26 augustus open dag. Belang- j stellenden kunnen hier tussen 14.00 en 17.00 uur een kijkje (nemen. WANDELCONCERT De fluitiste Lucie van Oort-1 merssen en de organist Albert Moerman verzorgen zaterdag 22 augustus het wandelconcert Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis, Hoogstraat 125b, 3111 HD, Schiedam. Post adres: postbus 467, 3130 AL, Vlaardingen. Tele foon redactie Vlaardingen/Maassluis: 4736049 of 4265205. Tele foon redactie Schiedam: 4736061 of 4266646. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdag ochtend voorafgaand aan de plaatsing op donder dag in ons bezit te zijn. in de Grote Kerk (Markt). Op het concertprogramma staan onder meer werken van G. Frescobaldi, D. Buxetehude en J.S. Bach. Het concert begint om 15.00 uur en duurt, onder broken door pauzes; tot 17.00 uur. VAKANTIEKALENDER Het bureau sportieve recreatie heeft voor de jeugd van maan dag 24 tot en met vrijdag 28 augustus een wlndsurfvakan- tleweek in petto. Doelgroep zijn scholieren van 12 tot en met 17 jaar. Kosten voor deel name bedragen 100,- voor de hele week, waarbij Inbegrepen zijn surfplanken en surflessen. Inlichtingen en aanmelden: te lefoon 4355888, toestel 169. Het Jeugdcentrum VOJ (Rot- terdamseweg 1) houdt in het kader van de vakantie zater dagmiddag 22 augustus een Instuif. Zondag 23 augustus is in het Jeugdcentrum een film te zien, aanvang 14.30 en 20.00 uur. Maandag 24 augustus staat er koppelklaverjassen op het programma, dinsdag 25 augustus kampioenschap tafel voetbal en woensdag 26 au gustus aanvang 14.30 en 20.00 uur, tekenfilm. DE AREPOL In café de Arepol (Prins Hen drikstraat) is zondag 23 augus tus een Hollandse avond met gezellige muziek en wat te eten. NIVON Het afdelingsbestuur Vlaardin gen van het Nivon komt van avond om 20.00 uur bijeen in de kampeerboerderij De Hoog kamer (Van Baerlestraat 252). Dinsdag 25 augustus is hier een volksdansavond, aanvang 19.30 uur. BRADERIE In de Steendijkpolder Is zater dag 22 augustus een kinder-» markt en braderie van 10.00 tot 17.00 uur. In het wijkcen- trum Steendijkpolder is die - zelfde dag een Sky Channel- show met onder meer een ta lentenjacht, de kris kras-quiz en ter afsluiting een ballon- vaart. De presentatie is in han den van Anthony Parker. Dlt spektakel speeit zich af tussen 14.00 en 18.30 uur. Zaterdaga- ond is er nog een lampionnen- optocht in de Steendijkpolder, aanvang 20.30 uur. HAVENDAGEN Tijdens de Hoekse havenda gen, die vrijdag 21 en zaterdag 22 augustus in en rond de Berghaven worden gehouden, zal er voor het publiek weer gelegenheid zijn om rondvaart en te maken. Een oude am bachtenmarkt zal aan de ha ven een grote trekpleister vor men. In de Berghaven zelf lig gen verschillende schepen ter bezichtiging van het Gemeen telijk Havenbedrijf, de rivierpo litie en rijkswaterstaat. Zowel vrijdag als zaterdag worden er vanaf 14.00 uur demonstraties gegeven met een olleverkën- ningsvliegtuig en een oliebe- strijdlngsvaartuig. Uiteraard wordt het allemaal gelardeerd met de nodige muziek. Vrijdag avond rond half elf treedt on dermeer de Nederlandse Tom Jones op, tweede prijswinnaar in de sound-mix show. En te gen 23.00 uur is er een groot vuurwerk. Zaterdag Is er op de Hoekse Brink ook nog een vlooienmarkt en een kieuren- doolhof. Het reddingsmuseum Jan Wels aan de Badweg en het kustverlichtingsmuseum in de oude vuurtoren zullen voor het publiek geopend zijn:; WEEKENDDIENSTEN Schiedam. Het Schielandzie- kenhuis aan de Stadhouder slaan heeft dit weekéinde EH- BO-dlenst, telefoon 4733733. Ambulance, telefoon 4333300. Hulsarts: bellen met de bood schappendienst, telefoon 4206611. Spoedrecepten, tele foon 4261480. Tandarts: J.H. Cornelisse, Buys Ballotsingel 67, telefoon 4153461. Spreek uur van 17.00 tot 18.00 uur, op zaterdag en zondag. Vlaardingen. Hulsarts: telefoon 4340403. Tandarts: spreekuur op zaterdag en zondag van 17.00 tot 17.30 uur, telefoon 4206611. Weekeind- en nacht dienst apotheek: Hoylede Apo theek, De Loper 18, telefoon 4743408. Maassluis. Hulsarts: zaterdag 22 augustus V.J. Knippenberg, Dr Jan Schoutenlaan 12, tele foon 11441; zondag 23 augus tus M.J. van Dijk, Burg. Schwartziaan 5, telefoon 21790. Tandarts: zie Vlaardin gen. Weekeind- en nachtdienst apotheek vrijdag 17.30 tot vol gende vrijdag 8.00 uur: R. de Jonge, Markt 11, telefoon 12234. Eerste hufp Maassluis (alleen ais de hulsarts niet bereikbaar is), telefoon 4742222. Ambu lance: 4333300. 'Geringe oorzaak uitblijven overeenkomst' De firma FilmNet probeert al sinds 1985 om een voet ach ter de deur te krijgen in de drie waterweggemeenten. In maart van dit jaar waren er 178 gemeenten in Nederland in staat him klanten het atv-net door. te geven. Schiedam vindt dat de contracten met FilmNet ongunstig zijn. Via een al be staand lee'g kanaal waarop Eu ropa TV werd uitgezonden, zou FilmNet wel meteen ontvan- gen kunnen worden. Het Schie damse CAI-station beschikt over de benodigde satellietont- vangstinrichting. Als de ge meenten Vlaardingen en Schie dam gezamenlijk de speciale apparatuur aanschaffen voor het doorgeven van FilmNet i wordt het, volgens de ONS, fi nancieel wel aantrekkelijker voor de plaatselijke CAI ex ploitanten. „Maar in Schiedam zal het aantal belangstellenden toch echt niet meer dan 1.000 perso nen of huishoudens gelden. Dat vinden wij te gering om een geheel kanaal voor vrij te ma ken," stelt wethouder Finan ciën en Nutsbedrijven Aad Wiegman beslist vast. „Ik ben zelf geen voorstander van deze mediavorm," zegt Wiegman, die het waanzin vindt om alle gebruikers van de Centraal Antenne Installatie (CAI) te la ten meebetalen. „Want het kost alleen maar geld,, het brengt niets op.. De kabelgebruikers moeten dan toch meebetalen voor dat extra abonnee tv ka naal, voor een handjevol film fanaten," legt Wiegman uit. •- ZijniVlaardingse collega heeft nog geen officiële beslis sing genomen.. Volgende maand wordt in de raadscom missies en daarna in de ge meenteraad besloten over, het wel of niet tekenen van een contract met FilmNet. „De kans dat het doorgaat is bij zonder klein gezien een lande lijk onderzoek over de 'animo' voor FilmNet," zegt een woordvoerder van afdeling Voorlichting op het stadhuis. Het Vlaardingse CAI. net be staat nu uit 18 kanalen. Zestien MAASSLUIS De Maas- lui se exploitant van de ka beltelevisie onderhandelt op dit moment met het bedrijf Infocab uit Bensveld en met de Avondbladen Combinatie Rotterdam (uitgever van het Rotterdams Nieuwsblad en Het Vrije Volk) over een kabelkrant. De gemeente wil op 1 januari aanstaande al starten met een informa tiekrant op de kabel. Het kanaal voor de infokrant wordt nog vrij gehouden. Liefhebbers van abonnee te levisie in Maassluis zullen daarom in de toekomst waarschijnlijk ook geen mogelijkheid krijgen zich te abonneren op het lande lijke Filmnet. van deze kanalen zijn bezet, Nederland 3 alvast meegere kend. De gemeente Maassluis heeft de beslissing over het be schikbaar stellen van een ka naal voor zich uitgeschoven. Iep Kramer van Afdeling Voorlichting legt uit: „Nu kun nen de Maassluizers zich nóg niet abonneren. Het gemeente bestuur wil minstens een half jaar wachten met beslissen. Zij willen'eerst de ontwikkelin gen afwachten, rond; Nederland 3; s en-eventueler /Engelse zen ders. Die Engelse zenders wil len wij wel' graag aan de CAl- leden bieden. En dan blijft er absoluut geen ruimte over voor een abonnee v-kanaal." In Maassluis 7 wtsrd het Rot terdamse rapport naar de be langstelling voor FilmNet ge bruikt. In Rotterdam is onge veer zes percent van de kabel netgebruikers Atv-lid. Kramer: „Dat zou, teruggerekend naar Maassluise maatstaven, slechts een paar honderd ka belgebruikers betekenen. Daarbij komt dat wij in ieder geval een kanaal vrij willen houden voor een kabelkrant." Hier komt het beeldje De Zakkendrager te staan. Wel ke kant hij zal opkijken is nog niet vast- gesteld. (Foto Arie Wape naar) SCHIEDAM Het beeld De Zakkendrager van de Rotter- dam se kunstenaar Hans van der Plas komt op de slulswand aan de Hoogstraatkant van de Nieuwe Sluisstraat ter'hoogte van de Brede Marktsteeg te staan. Dinsdag stond op deze pagina per abuis een foto afge drukt van de damwand van de jBuitensluis aan de Nieuwe Wa terweg in de Schiedamse wijk De Gorzen, bij het stukje: 'Zak kendrager op damwand bij Ou de Sluis'. „Dit punt midden in de stad is fantastisch. Ket beeld staat dan met het oude gildehuis, het Zakkendragers huisje aan de Oude Sluis, in het oog op een historisch goede plaatè," vinden vele centrum bewoners. „Als dan dc gemeente ook eens maatregelen neemt tegen al die foutparkeerders kan het nog een 'echt plaatje' worden," stellen velen. Regelmatig staat het verkeer langs de Nieuwe Sluisstraat vast omdat auto mobilisten hun auto of zelfs vrachtwagen parkeren binnen of op de gele streep op het smalle trottolrtje onderaan de damwand. Het beeld van De Zakkendrager wordt tijdens de komende Brandersdagen eind september onthuld. Naar welke richting het beeld, zal 'opkijken', naar het eeuwenoude gildehuis aan de overkant of juist de Brede Marktstraat, is nog niet be kend. Medewerkers van de dienst Gemeentewerken, die ook het voetstuk zullen ver vaardigen, kijken eerst ter plaatste met het beeld erbij hoe het manshoge kunstwerk het beste uitkomt," vertelt Bas van Bochove van de gemeente lijke Afdeling Voorlichting van het stadskantoor desgevraagd. Het beeld van Van der Plas is het tweede in de serie figu ren uit de brandershistorie van Schiedam. Twee jaar geleden werd ook tijdens de Branders- dagen het beeld De Branders knecht onthuld. De Branders knecht, een kunstwerk van de Schiedamse kunstenaar Fritz Hendericks werd, in brons ge goten, naast de Korenbeurs ge zet. Het tweede beeld wordt ge maakt van een goedkoper ma teriaal. Het standbeeld wordt vervaardigd van het syntheti sche araldiek, een soort na maak brons. VLAARDINGEN Dertig duizend steentjes heeft hij met de hand in het mozaïek ver werkt, en meer dan zeshon derd kilo beton. Er komen dan ook keilbouten die twee ton kunnen dragen aan te pas om het kunstwerk van Jan de Win ter op te hangen. Vandaag wordt de jongste creatie van de Vlaardingse kunstenaar ge monteerd aan de gevel van de Erlcaschool aan de Delftse Veerweg. Het langwerpige mozaïek be staat uit elf betonblokken die zo'n vijf centimeter dik zijn en het thema 'groei' moeten ver beelden. De .Winter: „Het is een scheppingsverhaal. In het mid den zie je een zon, aan weer skanten daarvan plantmotie- ven, vissen en vogels. Er is een beweging waarneembaar van de zijkanten naar het centrum toe, gericht op de zon dus. Om dat dit een school is voor bij zonder moeilijk lerende kinde ren wilde ik iets vrolijks, iets opwekkends maken. Ik heb ge kozen voor heldere, primaire kleuren met veel blauw, rood en wit. Het is een beetje geënt op de middeleeuwse glas- in loodramen." Omdat de toegepaste tech niek bijzonder bewerkelijk is, was de Winter meer dan drie kwart jaar met het kunstwerk bezig. „Man, wét een secuur karwei is dat, je kan je er echt aan te barsten werken. Als 't eenmaal hangt is het mooi, maar voor 't zover is... Ik ben in ieder geval blij dat ik nu even rust krijg," zegt de beel dend kunstenaar opgelucht. Na zijn allereerste ontwerp van het mozaïek maakte De Jan de Winter aan het werk in zijn Vlaar dingse ate- lier: ,Man, wat een klus. Als 't een maal hangt is het mooi, maar voor het zover is..." Foto Arie Wapenaar) Winter een werktekening op ware grootte, die hij vervol gens in spiegelbeeld op speci aal doek afdrukte. Volgens het patroon kon hij toen de tien duizenden stukjes glas en handgebakken tegelfragment jes opplakken. Daarna zette hij er piepschuimen mallen om heen, zodat hij er beton over heen kon storten. „Daar moet je goede verse specie voor hebben, dat luistert heel nauw. Aan de wapening in het beton heb ik de ophangele- menten vastgelast. Toen het cement was uitgehard kon ik het geheel omkeren en voor zichtig het doek met het pa troon eraf trekken. Daarna was het een kwestie van voe gen en schoonmaken," zo licht De Winter zijn werkwijze toe. Het was zijn laatste op dracht in het kader van de Beeldende Kunstenaars Rege ling, die zoals bekend per 1 juli is opgeheven. De Erlcaschool was nog maar net op tijd met het aanvragen van een kunst werk. „Tja, daarmee ben ik een van de allerlaatste BKR- Mohikanen, want in tijd is deze klus een beetje uitgelopen, Ik val nü in een overgangsrege ling. Hierna is het werk echt op. Wat ik dan precies ga doen weet ik nog niet," aldus De Winter. De Vlaardinger, die zijn op leiding kreeg aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam, maakte in het ver leden behalve mozaïeken ook aquarellen, olieverfschilderij en, glasapplicaties en metaal plastieken. Het bekende koper plastiek in de Columbusstraat, voorstellende een paar, is ook een werk van zijn hand. Daar naast is hij glazenier en houdt hij zich bezig met het brand schilderen van glas. rr.i Ondanks het onduidelijke .toekomstperspectief is De Win ter niet somber gestemd. ,;Ik ben al meer dan 25 jaar bezig als kunstenaar, dan ken je je ups en je downs wel. Je leert leven met permanente onze kerheid. Ik hoop nu maar dat er tijdig een opdracht komt aanwaaien, ik zou ook kunnen inschrijven op Rijksopdrach ten Beeldende Kunst. Ach, in 't verleden heb ik altijd redelijk goed werk gehad, we houden goede moed," besluit hij opti mistisch. heefitgoed nieuws voor

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1