1 schiedam-vlaardingen 10 Vrouw (81) ligt gewond In keuken Vakblad kraakt plan voor nieuwbouw bibliotheek Beeld Piet van snel terug óp Grote Markt imwÈm avi Arena-front zoekt steun tijdens muziekfeest Opzichter huizen van Sint Jozef blijft aan gggll ;-•; Kortaf Kamppost FNV-cursus voor belastinghelpers H oekenaren voorrang In bejaardenhuls Lessen over bedplassen m Rotterdamse raad boos over cadeautje voor Amsterdam WSmSm Restauratie leeggeroofd Kinderen leuren j met vaatdoeken wv ws Dienstregeling Kerkweg Opsplitsing Negen verdiepingen gpppapiPHBjlWjj mm lisiSliliB: 3| i <s VLAARDINGEN De ondernemers van het stuk Westha- venkade aan de buitenhaven zijn boos op het gemeentebestuur van Vlaardingen. Zij vrezen een omzetverlies van veertig per cent doordat een stuk van de Westhavenkade, vlak na de spoorwegovergang, een jaar lang afgesloten zal zijn ten gevol ge van de werkzaamheden aan de nieuwe sluis en verkeers- brug. De bedrijven zijn daardoor nu een stuk moeilijker be reikbaar geworden. Maandag gaan de ondernemers met wet houder Van Roon (Financiën) praten over de gerezen moei lijkheden.?:.V-v:',"/:. - Doorgang Zomercarnaval i HET VRIJE VOLK VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1987 Voor de komende winter- dienstregeilng, die op 7 sep tember ingaat, geeft de RET weer een boekje uit. Vanaf vrij dag 28 augustus is het boekje voor 2,50 te koop bij alle RET- en PTTrverkooppunten in Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. De Kerkweg in Kethel is vanaf maandag 24 augustus afgeslo ten tussen de Joppelaan en de Abel Tasmanstraat. Er wordt een duiker onder de Kerkweg gelegd. Afhankelijk van de - Buurthuis de Haven en Ontmoe tingscentrum West uit Vlaardin gen zijn een weekje op kamp in vakantieoord Boszicht in Beilen, Drenthe. Een belangrijk succes voor de Vlaardingse jeugd In Bellen: tij dens een vossejacht In het dorp werd weer een stuk van de gezochte raket, waar al da gen naar wordt gespeurd, op - de smokkelaars veroverd. De tienjarige Jerry Bel: „We moesten een vlag zoeken, en onderweg vonden we toen het achterstuk van de raket. Het leukst kwam daarna, want toen mochten we van alles kopen." Jerry heeft af en toe nog wel een beetje heimwee, maar als hij eenmaal weer met zijn vriendjes aan het spelen is, is het gauw over. „Het indianen- spel in het bos vond Ik leuk, en de speeltuin. Gisteren hebben we pannekoeken gegeten, dat was lekker. Misschien ga ik nog een keer mee," zegt hij. Patricia Mierlo (9) zag eigenlijk een beetje tegen het kamp weekje op. Voorat het vertrek uit Vlaardingen was een moei lijk moment. „Ik wou het liefst bij mijn moeder blijven, en eerst vond ik het helemaal niet leuk. Maar toen we aankwa men, ben ik meteen naar de speeltuin gerend met een paar vriendinnetjes, en nu vind Ik het wel leuk." Het lange opblijven vindt Patri cia een van de allergrootste at tracties van het uitstapje: „We gaan hardstikke laat naar bed! - Thuis moet ik altijd heel vroeg naar bed, maar hier gaan we kaarten of nog andere spelle- -Vveersomstandigheden zal de afsluiting een dag duren. De volgende omleldlngsroutes worden ingesteld: verkeer van af de spoorwegovergang Kerk weg via de Joppelaan, Polder- weg. Van Vllssingenstraat, Al- gerastraat, van Heekstraat, De Brauwweg, rijksweg A20, Chur- chlllweg, Zwaluwlaan en Schle- damseweg. Verkeer vanaf de -Dorpsstraat wordt geleld vla de Abel tasmanstraat, Olivier van Noortstraat, Zwaluwlaan, Churchillweg, Hargalaan, rijks weg A20, 's Gravelandseweg, Algerastraat. Van Vlisslngen- straat. Polderweg en Joppel aan. De omleldlngsroutes wor den aangegeven op oranje borden. tjes spelen In de slaapzaal, zegt ze. Het programma-onderdeel 'nachtzoentjes' blijkt bijzonder goed aan te slaan In het kamp. Zowel Pieter Broere (14) als John Slabbekorn (13) noemen dit zonder aarzeling op ais hun favoriete dagsluiting. Hoewel, dagsluiting? De heren blijken daarna onderling toch nog heel wat te bespreken te hebben. „Nee, kussengevechten doen we haast nooit," zegt Pieter, en hij voegt er meteen gerust stellend aan toe: „Maar we praten wel heel veel hoor, dat duurt wel tot drie uur. Gisteren liep er alleen eentje in zijn slaapzak over de anderen heen te rollen, die moest op de WC slapen." Vandaag stond er een survi val-tocht door het bos op de agenda. „Moeilijk was het," vertelt John, die voor de zesde keer mee is. „Je moest'de touwtjes volgen, en als er er gens twee omheen zaten moest je een opdracht doen. Het was een soort rebus. We hebben er drie niet gevonden." Geen ramp, denkt Pieter, met vijf keer ook een ervaren kampganger is. „Die opdrach ten waren zo goed verstopt dat Ik denk dat de andere groepen ze ook niet vinden. Die zijn nu nog bezig, wij waren als eerste binnen," vertelt hij. Het leven In het Drentse vakantieoord staat John en Pieter wel aan. „Gisteren hebben we patat met appelmoes en kroketten gegeten, en morgen krijgen we eindelijk het grote kampvuur," besluit Pieter. HOEK VAN HOLLAND Het FNV organiseert vanaf 28 okto ber een cursus van zes avon den voor mensen, die willen meehelpen bij het invullen van belastingbiljetten. Elk jaar in de maand maart biedt het FNV deze service voor haar leden tijdens speciale middagen. Omdat door vergrijzing en door vernuizing het aantal des kundigen de laatste tijd nogal is teruggelopen, wordt door middel van de cursus gepro beerd het aantal weer op peil te brengen. De cursus wordt gegeven In Maassluis en staat open voor deelnemers uit het Westland, Hoek van Holland en Maassluis. HOEK VAN HOLLAND Hoekse bejaarden die zich aanmelden voor een woning in de serviceflat van het Herman Visserhuis zuilen eerder in aan merking komen voor zo'n wo ning dan gezinnen van bulten Hoek van Holland. Dat Is het resultaat van het overleg dat de deelraadsfractie van de Partij van de Arbeid heeft ge voerd met het dienstencentrum en met directeur Aad Greven- broek van Humanitas. Tot nu toe gebeurde het vaak dat Hoekenaren die zich meld den voor het Herman Visser huis werden afgewezen, maar wel een soortgelijke woning in Rotterdam kregen toegewezen. Door verruiming van de Indica tiestelling krijgen inwoners van de Hoek nu niet één maar twee streepjes voor, zo zegt PvdA- deelraadslid Gerard Freriks. Overigens stelt hij vast, dat be woning van het Herman Visser huls financieel vaak een moei lijke zaak Is. „De huren worden steeds hoger, de huursubsidie daarentegen steeds lager. Het komt vaak voor, dat bejaarde gezinnen tussen de 150 en 300 gulden per maand te besteden hebben voor eten, kleding, tv, krant en zakgeld. Het Is niet uitgesloten dat voor toekomsti ge bewoners de huur een on overkomelijke hinderpaal gaat worden," zo stelt Freriks, die van mening is dat de landelijke politiek en Humanitas dit pro bleem moeten aanpakken. SCHIEDAM Een 81-jarige Schledamse heeft waarschijn lijk een nacht en een gehele dag gewond en onopgemerkt in haar keuken gelegen. De bu ren van de vrouw, die In de •Burgemeester Gijsenlaan In Schiedam woont, waarschuw den de politie omdat zij de me vrouw de gehele dag niet ge zien hadden. Er werd ook een lichte gaslucht geroken. De politie brak de voordeur open en trof de bejaarde vrouw liggend op de keuken vloer aan. Zij had een blauw oog, kneuzingen over het li chaam en een gekneusde duim. Een misdrijf wordt uitge sloten. Naar alle waarschijnlijk-' heid is de Schledamse de avond tevoren bij het koken uitgegleden en gevallen. Een gaspit stond open. Het gas stroomde vrij de woning in. De bejaarde dame werd, nog niet aanspreekbaar om zelf uitleg te geven over het gebeurde, in het Schiedamse Schlelandzie- kenhuis opgenomen. ROTTERDAM De Rotter damse kruisverenigingen gaan weer een cursus geven voor ouders van bedplassende kin deren vanaf zes jaar. De oplei ding die zes avonden duurt, heeft de toepasselijke naam Droge-Bed-Trainlng. Hel is de derde kéer dat de kruisver enigingen dit initiatief nemen. De ervaring leert dat de scho ling van ouders helpt. De cursus wordt op donder dagavonden van 19.30 tot 21.30 uur gegeven In het hoofdkantoor van de organisa ties aan de Zomerhofstraat 71. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Henny Oranje, te lefoon 010-4671122, toestel 191. VLAARDINGEN Onhan dig, ongelukkig, omslachtig: met deze woorden wordt in het landelijk bibliotheekblad Bi bliotheek en Samenleving het nieuwbouwplan voor de ge meentebibliotheek op het Veer- pleln in Vlaardingen afge kraakt. Volgens de auteur heeft dè architect geen ver stand van blbliotheekbouw. „En hij heeft zeker niet ge leerd van fouten die bij de bouw van andere bibliotheken zijn gemaakt," zo luidt de kri tiek op Kees Christiaanse van het Rotterdamse architecten bureau OMA. De auteur Harry Hardonk gaat in zijn artikel gedetail leerd in op het ontwerp, dat deel uitmaakt van een com plex woningen en winkels op het Weeshuis- en Veerplein. Hoewel de nieuwe bibliotheek tweemaal zo groot wordt- als de huidige vestiging aan de Fransenstraat, valt ditvoor deel volgens Hardonk weg vanwege de 'onhandige op splitsing' in drie verdiepingen. Hij voorziet problemen bij het opruimen van de terugbezorg de platen en boeken, een om slachtig transportsysteem en problemen met de veiligheid. „Goedkope kritiek," vindt OMA van de opmerkingen, die de auteur maakt over het ge brek aan vakmanschap van de architect. „Dat is volstrekt niet zo, maar het is eigenlijk te min om op te reageren." Adjunct-directeur Herman van Wamelen van de gemeen tebibliotheek noemt de conclu sies van de auteur 'voorbarig'. „Het is waar dat er extra moeilijkheden moeten worden overwonnen door de drie ni veaus," zegt hij. „De proble men die hij aanstipt zijn er. Maar daar bulgen wij ons nu over. Wij zijn nu in het stadi um van passen en meten. Hoe zullen wij het doen: dat is de kunst van het vak." De nieuwe vestiging van de bibliotheek maakt deel uit van een complex met 64 woningen en 1210 vierkante meter win kels. Het ontwerp bestaat uit een flat met negen verdiepin gen, twee langgerekte blokken van tachtig meter en de biblio theek aan de voorkant op het Veerplein. Op de begane grond van de bibliotheek komen de uitleenbalie en het innamepunt van boeken alsmede een expo sitieruimte en op de eerste en tweede verdieping koxnen de uitleencollectie,, fonotheek en studiezaal. v Naar verwachting wordt de eerste paal voor het complex begin oktober geslagen. Piet Stuivenberg. Hij maakte het beeldje vol wassenen met kind ter ge legenheid van het 100-ja rig bestaan van Schie dam. (Foto Arie Wape naar) SCHIEDAM Het beeldje van Schiedamse nestor van de kunstenaars Piet van Stuiven berg staat binnenkort weer ge heel opgekalefaterd, op zijn.ou- de stekkie op de Grote Markt in Schiedam. Het beeldje, een figuurtje met kind voorstel lend, was zo'n vier maanden geleden het slagwapen waar mee baldadige oproerkraaiers een vechtpartij beslechtten in een nachtdisco aan de Schie damse Koemarkt. Het marmeren beeldje, dat op een houten paal op de Grote Markt stond, wordt op nu on der handen genomen door de Rotterdamse restaurateur van kunstwerken Bertus Piëte. Van het marmeren kunstwerkje, dat door Van. Stuivenberg werd vervaardigd ter gelegen heid van het 700-jaxig bestaan van de stad Schiedam, is een klein stukje marmer in de rug van het kind beschadigd. J li Met dezelfde kleur marmer probeert Bertus Piëte het beeldje van de Schiedammer weer ais nieuw te maken. Piëte doet alles mét de hand, hij werkt ambachtelijk. Medewer kers van de dienst Gemeente werken van Schiedam „zorgen er binnenkort voor het beeld houwwerkje weer op zijn oude plaats terugkomt. „Je kunt het niet wapenen, zoals beton," zegt gemeente voorlichter Bas van Bochove, die zucht: „Tegen baldadige knullen doe je niets. Je kunt er -geen stroom opzetten." Het beeldje was al eerder het, doel wit van vernielers. Ook toen werd het gerepareerd, door cje maker zelf. De' zoon vam Piét van Stuivenberg heeft de Rot terdamse professionele restau rateur met dertig jaar "erva ring Piëte ditmaal bereid ge vonden het preciese karwei uit te voeren. Ondernemers zijn boos op gemeente „Wij zijn gewoonweg misleid - doorde gemeentel'/ zegt A/ van •Dalen -.van de gelijknamige kantoormachinehandel. Twee maanden geleden stelde hij tij dens een hoorzitting over de werkzaamheden al vragen over de afsluiting. „Als ant woord kreeg ik: 'Als 't mooi wordt, moet je eerst pijn lij den'. Toen ik door bleef vra gen, werd de zaak enorm afge zwakt. Er zou namelijk ook een hele nieuwe weg worden aangelegd, die na de overweg met een' grote lus om Co Pijp ers' koffiekeet heen zou lopen, en dan zo weer terug naar ons deel van de Westhavenkade. Nu hoor ik opeens van de men sen dié daar maandag aan het werk gegaan zijn, dat dat ze ker wel een jaar gaat duren," zegt de verontruste onderne mer. Hij noemt het onbegrijpe lijk dat het aanlëggen van de wegniet eerst wordt uitge voerd. „Het is toch een norma le zaak, dat je eerst voor een alternatieve route zorgt voor dat je iets afsluit? Het is me een raadsel waarom dat In dit geval niet gebeurd is," zegt hij. i Volgens F. van der Bilt van Attent Autoverhuur gaat het In totaal om 20 bedrijven die de dupe zljn.van de wégomleggin gen. „Je bent je normale aan loop kwijt, dat merk je nu al. Mensen die anders geregeld „naar je toekomen, denken dat je nu helemaal niet meer be reikbaar bent. Dat is geen wer ken natuurlijk, want de con current aan de overkant heeft nergens last van," zegt hij. i us?i.avso «rit ooi De zakenmensen willen r de wethouder nu voorstellen om toch weer een doorgang te creëren, desnoods aan een kant van de weg. Van Dalen: „Als we geen resultaat boeken, of als 't technisch niet mogelijk blijkt om de weg te heropenen, gaan we serieus nadenken over 't indienen van schade claims. In leder geval willen we dan dat er bij de overweg borden komen te staan met een goede bewegwijzering naar onze bedrijven. Maar wij denken dat de wethouder als oud-ondernemer wel begrip zal hebben voor de situatie." SCHIEDAM De stations restauratie op het NS station Schiedam/Rotterdam-West is tijdens de vakantie het doelwit geweest van inbrekers. Het mi ni-restaurantje werd leegge roofd. De inbrekers namen de magnetronoven, de kassa, kof fie, snoep en tabak mee ter waarde van 2800 gulden. Een beeld van de drukke werkzaamheden in de Vlaardingse buitenhaven waarvan de on dernemers de Westhavenkade veel overlast ondervinden. Na afloop van de bouwvakva kantie, maandag, werd het werk onder veel bekijks hervat. Gisteren werd voor het eerst in het water geheid. Betonnen funderingspa len voor de nieuwe verkeersbrug, stalen pa len voor de buitensluis. Voor de vakantie wa ren de voorbereidingen voor het heien al af gerond. Er werd een laag baggerspecie van twee meter van de havenbodem verwijderd, die is vervangen door zand. Dat materiaal biedt de heipalen namelijk wel voldoende steun. Ten gevolge van de werkzaamheden zal het scheepvaarverkeer de komende weken op bepaalde tijden gestremd zijn. Begin oktober wordt die afsluiting totaal, als de buitenha ven over een lengte van negentig meter en over de gehele breedte zal worden gedempt. In het gedempte gedeelte komt een bouw- kuip, die kan worden leeggemalen. Daar zal men het fundament van het buitensluishoofd gaan leggen. In april '88 zal er voor het eerst op beperkte schaal weer doorvaart mogelijk zijn. (Foto's Arie Wapenaar) ROTTERDAM Omdat het nog lang niet zeker is dat het Rotterdamse Arena weer een muziek- en theaterpodium zal worden, organiseert het Bezoe kers Arenafront morgen, zater dag 22 augustus, een manifes tatie. In het nieuwe wijkpark naast het oude gebouw van Arena aan de West-Kruiskade zullen van 13.00 tot 18.00 uur enkele groepen hun muziek la ten horen. Dit ter opluistering en omlijsting'van de actie om handtekeningen te verzamelen voor het behoud van Arena. Op 27 augustus brengt de ge meenteraadscommissie Kunst zaken advies uit over de vraag of het Arënapodium.weer geld krijgt (onder andere voor de opbouw en exploitatie.ervan). Dan moet de gemeenteraad nog beslissen. In het wijkpark treden> zater dag tijdens de Arena-manifes tatie onder meer op ;ü,de psycho-rockabilly-bandjjgst- mobilede groep Tip^fJn^In, Sammy Love and the, Roman cers, de MC Rockers, de, Brio's en de Debiele Eenheid. SCHIEDAM De vaste op zichter van de her-renovatie van de 213 huizen van de voor malige woningbouw vereni ging Sint Jozef in Schied&m- 'West blijft in dienst van de nieuwe Woningbouw Vereni ging Schiedam. „Hij zal het karwei afmaken en de bewo ners, die met hem in htm nop jes zijn, bijstaan waar hij kan," heeft de directie van de Woningbouw Vereniging Schie dam deze week verklaard. De veelgeplaagde bewoners van de verkeerd opgeknapte Jiuizen in de Huijsmanstraat, ROTTERDAM „Rotter dam is een grote stad. Dat schept verplichtingen." Zo verdedigde burgemeester dr A. Peper zich gisteren tegen over raadsleden, die kritiek hadden op de verdeling van ruim vierhonderdduizend gulden geldelijke steun aan evenementen. „Een cadeautje van 50.000 gulden aan Am sterdam voor zijn nieuwe stadhuis is waanzin," zei G.R. van Veldhuizen van Links Rotterdam. En PvdA-fractie- voorzitter J. Janse: „Hon derdduizend gulden voor de slotmanifestatie van de Kunstmarkt zou ik niet gege ven hebben." De discussie over de verde ling van het door het wegval len van het Nationaal Straat? festival en het bultengebeu- ren van Euroiatina vrijgeko men geld, werd op verzoek van WD-fractieleid8ter me vrouw - mr A.G. Verbeek-Ohr in het openbaar besproken. Het punt stond aanvankelijk op de besloten agenda van de commissie Algemene Be stuurszaken. De afdeling Ex terne Betrekkingen, die sa men met Kunstzaken en Sport en Recreatie nu ruim een miljoen en in 1990 twee miljoen gulden heeft te ver delen voorevenementen, heeft het grootste deel van zijn budget aan Kunstzaken overgedragen. Voor de omlijsting van Eu roiatina, een beurs in Ahoy' voor Zuid-Amerikaanse lan den en bedrijven, was oor spronkelijk ruim driehon derdduizend gulden gereser veerd. De verschuiving van die beurs naar de winter gooide echter alle plannen voor begeleidende feestelijk heden op straat in de war. Nu wii de afdeling Externe Be trekkingen van het stadhuis voor 125.000 gulden tijdens de vakbeurs een foto-tentoon stelling en in de vroegere ruimte van de discotheek in het Doelencomplex een tijde lijk Zuid-Amerikaanse res taurant en 'Eurolatina-club' inrichten. Deelnemers aan de beurs en Rotterdammers zouden elkaar daar kunnen ontmoeten. '.vvj-j-y Van het totale budget van 485.000 gulden, dat Externe Betrekkingen in 1987 aan on dersteuning van evenemen ten mag besteden, is verder alleen de bijdrage van 47.500 gulden aan het Antilliaanse Zomercarnaval nodig. Het overblijvende geld besteden burgemeester en wethouders aan de slotmanifestatie van de Kunstmarkt (100.000), aan het bultengebeuren van het Maritiem Museum (50.000), aan opvoeringen van het Ml- ckery Theater (50.000), aan de Vlaamse Zomer van Pier 7 (10.000), aan de manifesta tie Solidariteit in kleurrijk Rotterdam (10.000), aan een cadeau voor Amsterdam (50.000) en aan de opening van het schoolmuseum en an dere onvoorziene zaken. De leden van de commissie Algemene Bestuurszaken wa ren gisteren ontstemd over het op eigen houtje 'pot verte ren' van het college. „Dat past niet in de lijn van het prioriteitenbeleid, dat we hebben afgesproken," zei me- vrouw Verbeek en zij keurde de beslissing van het college af. Janse ging zo ver niet, maar waarschuwde: „Het college heeft ons nu voor het blok gezet. Dat mag niet meer gebeuren." CDA-cr Bohré zei het eens te zijn met het standpunt, dat men ter verlevendiging van de stad 'gezellige dingen' moet doen, maar vindt dat inhet ver volg een en ander beter moet worden geregeld. Anthony Muijsstraat, Van Be verenstraat en de Westfranké- landsestraat vreesden dat de 'bewoners-vriendelijke* coördi nator J. van der'Aa van het to neel zou verdwijnen. De direc teur van de WVS Fanny de Graaf ontkende onlangs dat er sprake van was' om de man te ontslaan. - „Ziekte en persoonlijke pro blemen lagen aan de afwezig: held van Van der Aa ten grondslag," zegt mevrouw, De graaf. Zij heeft de bewoners van het 213 blok ervan verze: kerd dat de begeleider terug komt. ..v.'- j De renovatie van de betrok ken hulzen viel enige tijd gele den verkeerd uit. De,'f Schie dammers kampen al jaren met vochtproblemen,dichtvriezen- de raamkozijnen en .natte kruipkelders. Er wordt nu voor zeven miljoen gulden een her renovatie uitgevoerd. SCHIEDAM Twee Rotter- dammertjes van 12 en 15 jaar zijn in de Schiedamse'wijken Woudhoek en Groenoord be trapt op de verkoop van vaat doeken zonder vergunning. Het duo verkocht de doekjes aan de deuren. Op het Bachplein werden de illegale venters in de kraag gekregen. Tegen de kopers, die voor 4,95 een pak je vaatdoeken kregen, zei het tweetal dat de opbrengst voor het gehandicapte kind was. Het duo stak de opbrengst ech ter geheel in eigen zak, biecht ten zij later op het Schiedamse politiebureau op. I©! i mxt iTTfA7~*.': jr. t-N *rr. Ir' "v^T'.'-T-TïT,.*? „f.,,,,-,, -.Ar-;.-

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1