schiedam-vlaarcfingen Muurpoes WÊSÈ Van Hoff bevorderd tot commissaris Auto's opengebroken Enorm contrast tussen daar en hier, dat is beklemmend' inbraken opgespaard os open e en po Bk- |S& ;7'v H - - - '9» «^IBBBBWBBBBi* sHS[b§RO^ewsai Leerlingen van Sint Jansschool starten in splinternieuw gebouw Overleg ondernemers gemeente loopt vast Serie-inbraak JONGEREN VOL INDRUKKEN TERUG UIT NICARAGUA Autodieven slaan toe Jongens mishandeld Vrouw bestolen Jachten losgegooid! m. nm Pil' 3r' vOï' Lammy-coatt gestolen HET vrije volk WS wv SCHIEDAM De Schiedamse politie gaat de strijd aan met tientallen loslopende, bijtende en poepende honden in de Schiedamse wijk Zuid. Vooral in en om de plantsoenen en de grasvelden aan de Maasboulevard worden argeloze wandel aars steeds vaker lastig gevallen door viervoe ters. De beesten „vooral de bouviers hebben er een houtje van" deponeren dampende hopen op de velden én vallen soms mensen aan. Het wijkteam D van de Schiedamse korps „heeft er de balen van." Het regent klachten over in het wild rond- happende huisdieren, die eV zonder baas rond zwalken. Aangelijnd Directeur Gert Tiele van de Schiedamse Sint Jan- school temidden van z'n leerlingen in het zenuwcen trum, de aula, van het spintemieuwe schoolgebou- wop de hoek van de van Swindensingel en de Lange Singelstraat. (Foto Arie Wapenaar) Beklemmend Yankee go home Veiling De teruggekeerde Nicaragua-gangers, staand Adrienne Zoutendijk en Mikael van Drielzittend Jan Haas en Monique Hamerslag: „Voor ons zijn alle vanzelfspre kendheden wat minder normaal dan vroeger." (Foto Arie Wapenaar) Thuisfront i DINSDAG 25 AUGUSTUS 1387 y ®WM» 'We kunnen ze ook ri Vangen en verkopen' Team D heeft de aanval nu geopend. De komende weken worden huisdierbezitters die hun honden vrij laten ravotten op de grasvelden aan de Maas boulevard, eerst alleen ge waarschuwd. In een plaatselijk huis-aan-huisblad komt een advertentie te staan met de rechten en plichten van hond- bezitters. „De eigenaren van die huisdieren moeten weten dat wij die loslopers ook mo gen vangen. Een hondenmep per hebben we dan wel niet, maar vangen met een vang- stok kan ook nog. En dan zijn ze hun beesten kwijt. Want kijk, volgens de Algeméne Po litie Verordening mogen we die dieren vangen en verkopen. Dat gaat ver, maar het is mo gelijk," legt hoofdinspecteur Rob Besselïng uit. „Om de huisdierenbezitters nog maar eens op him plichten te wijzen plaatsen we een ad vertentie. Honden behoren aangelijnd te zijn in Schiedam se parken en binnen de be bouwde kom. Daar valt de Maasboulevard ook onder. Het is gewoon verboden de dieren los te laten," vertelt Besseling desgevraagd. Overtreders kun nen in de toekomst een stevige boete verwachten. Hoe hoog de boetes gaan worden is niet dui delijk. Dat maakt de officier van Justitie uit. De laatste maanden kreeg de Schiedamse politie een stroom klachten uit de wijk De Gorzen over loslopende vier voeters. Het is verscheidene keren voorgekomen dat de beesten kinderen en volwasse nen beten of probeerden toe te happen. Vaker nog vervuilen zij fiets- en voetpaden, perken en plantsoenen met hun verse uitwerpselen. „Nooit valt er te achterhalen wie de eigenaren zijn van die honden. Ze komen niet uit de wijk De Gorzen. Schiedam mers uit andere wijken stap pen met hun dier in de auto. (Aan het begin van de boule vard worden de dieren losgela ten. Met de bekende gevolgen," zegt Besseling over de overlast bezorgende grote honden. „Er lopen vaak tientallen beesten van dezelfde soort, bouviers in dit geval, rond. Achterhaal dan maar eens het baasje. De wijkbewoners wor den de dupe. Want er wordt nogal wat schade aangericht." Besseling: „Het houden van huisdieren brengt verantwoor delijkheid mee. Eigenaren die nen schade die hun hond aan brengt te betalen. De schadelij- dende hoeft hiervoor niet op te draaien." Je hebt poezen en poezen. Er bestaan stoei- poezen, pit spoezen pla- tenhoespoezen en sommigen hebben poes pas. Vlaardin- gen heeft sinds kort zijn muurpoes. In de Vlaardingse Landstraat probeert deze keramische witte poes een gesloten raam binnen te ko men. Het dier tje houdt zich schijnbaar ge- - makkelijk vast aan de verweerde bakstenen van het huis. Mor gen een ander merkwaardig katten-exem- plaar. (Foto Arie Wape naar) WJ.&. //7 v mm rt* -"t| ÖSsyy**"- - - SCHIEDAM Zonder er ruchtbaarheid aan te geven is het schoolgebouw van de roomskatholieke Sint Jans school in Schiedam voor het basisonderwijs in ge bruik genomen. De leerling- etjes van de school op de hoek van de Lange Singel straat en de Van Swinden singel gingen in een splin ternieuw pand een nieuwe fase van hun leven in. Zij snoven nog wel de geuren op van verf en schoonmaak middelen. Directeur Gert Tiele: „Heel fijn dat het pand met de start van het nieuwe schoolseizoen klaar is. Wij zijn bijzonder trots op ons nieuwe gebouw. Ontzettend blij. Het is nog even kiele kiele geweest. De aannemer heeft net voor de bouwvak extra werkkrachten in moe ten zetten. Een dag voor de bouwvak was het pand klaar. Wij hebben zelf ver huisd." De voorgaande twee jaar kregen de leerlingen na de sloop van de oude Sint Jan les in het voormalige kleu terschooltje Het Koepeltje, naast het oude schoolge bouw. De nieuwe school werd herbouwd op de oude stek In de oude wijk. De aula van de school wordt het zenuwcentrum. „Vanuit die aula heb je zicht op alle klassen. Een prachtige ruimte," zegt Tie le. De kleuren signaalrood, felgeel en hemelsblauw werden gebruikt om de kla slokalen op te fleuren. Het geel werd in strips ver werkt in de plafonds. Tra pleuningen en handgrepen zijn knalrood en de vloerbe dekking bestaat uit blauwe tapijttegels. Het gebouw bevat acht klaslokalen, de aula en een bewegingsruimte voor kleu ters en heeft één verdie ping. Zes lokalen zijn per manent in gebruik voor acht groepen. De school heeft 230 leerlingen. Twee lokalen staan leeg. Maar vier keer in de week worden deze lokalen benut om de kleutergroepen (twee groe pen bestaande uit 30 kinde ren) te splitsen in drie groe pen. VLAARDINGEN De onder nemers van het stuk Westha- venkade aan de Vlaardingse buitenhaven zijn bijzonder on tevreden over het gesprek dat zij gisteren hadden met wet houder Van Roon (Financiën) over de bereikbaarheid van hun bedrijven. Volgens de za kenlieden heeft de gemeente nog steeds te weinig oog voor hun problemen. Zij hebben de zaak nu aanhangig gemaakt bij de Rotterdamse Kamer van Koophandel. Door de werkzaamheden aan de nieuwe sluis en verkeers- brug zal de Westhavenkade vlak na de overweg gedurende meer dan twee jaar afgesloten zijn. Daardoor is een twintigtal bedrijven nu een stuk moeilij ker bereikbaar geworden. De ondernemers vrezen dat de omzetverliezen kunnen oplo pen tot veertig percent. „De enige toezegging die we van Van Roon hebben gekre gen is dat er haif september een ambtelijke werkgroep gaat praten over betere bewegwij zering," zegt woordvoerder A. van Dalen van de gelijknamige kantoormachinehande! aan de Westhavenkade. „Daar zijn wij nog niet mee geholpen, want de verkopen blijven op deze manier toch ver beneden peil. De wethouder heeft ons min of meer te kennen gegeven dat we ons maar bij de situatie neer moesten leggen, omdat het hele 9lulsproject zo'n enor me vooruitgang voor Viaardin- gen betekent," zegt hij scep tisch. De bedrijven hadden het liefst gezien dat een helft van de weg toch weer opengesteld zou worden. Van Dalen: „Het blijft een feit dat wij vanaf het allereerste begin verkeerd voorgelicht zijn. In juni kregen we te horen dat er een alterna tieve weg om de afsluiting heen zou komen. Verleden week vernam ik dat de aanleg van die weg nota bene een jaar gaat duren, nu wordt het vol gens de wethouder zelfs twee jaar. Maar als je nou het afge lopen weekend ziet dat er hele maal niks gebeurt bij die af-»„ sluiting, dan vraag ik me nog- steeds af waarom de bestaan de weg niet heropend kan wor den." De Vlaardingse ondernemers overwegen op dit moment geen verdergaande acties. Wel hebben zij hun zaak nu in han den gegeven van de Rotter damse Kamer van Koophandel, die ook de bedrijven terzijde staat die schade ondervinden van de bouw van de spoorweg tunnel In Rotterdam. „Daar hebben ze de nodige ervaring met het indienen van schade claims. Zij gaan verder uitzoe ken wat we kunnen doen. Ik ben erg blij dat zij nu voor ons gaan knokken, want wat kun je anders als kleine ondernemer tegen zo'n omvangrijk pro ject?" aldus de gelaten zaken man. MAASSLUIS —.Een onbeken de vrouw heeft uit een kleding zaak aan de Noordvliet een lammy-coat ontvreemd. De. waarde van het kledingstuk bedraagt meer dan duizend gulden. VLAARDINGEN Een viertal inbraken op rij In Vlaardingen- Oost dit weekeinde is volgens de politie door dezelfde dader(s) gepleegd. Uit een huis in de F. Scholtenstraat werd een video-recorder, san foto toestel en een geldbedrag ge stolen. Uit een woning in de Van Hogendorplaan werd eveneens een video-recorder ontvreemd. Nog zo'n apparaat en de kas van een carnavals vereniging, tweeduizend gul den, verdween uit een andere huls i,i de Van Hogendorplaan. Uit het door de recherche inge stelde buurtonderzoek bleek dat nog een huis in diezelfde laan het had moeten ontgel den. Omdat de bewoners nog met vakantie zijn is niet be kend want hier is weggeno men. In aile gevallen kwam men de huizen binnen door het deurslot te vernielen en werd de hele woning doorzocht. Uit een woning in de Melis Sto- kelaan verdween een bedrag van 70 guiden. Onbekenden hadden zich met een valse 11 sleutel toegang tot het pand verschaft. In Maassluis verdween uit een huis aan de Damstraat een gouden 'close-for-ever' arm band met bedels. De daders openden de achterdeur van het huis door met een voorwerp het slotschoot weg te duwen. SCHIEDAM Hoofdinspec teur J.P. vim Hoff (41) van de Schiedamse gemeentepolitie is met terugwerkende kracht vanaf 1 januari jongstleden be noemd tot commissaris. Jan van Hoff, op dit moment met vakantie en waarschijnlijk nog onkundig van zijn papieren promotie, trad op 1 januari 1975 in dienst bij het Schie damse politiekorps. Hij genoot een opleiding aan de Nederlandse Politie Acade mie in Apeldoorn. In 1980 werd hij bevorderd tot hoofdinspec teur. Hij is waarnemend korp schef na commissaris Piet van den Hengel. Van Hoff is door zijn promotie opgeschoven naar de rang van hoofdambte naar derde klas. Hij blijft het zelfde werk doen. VLAARDINGEN/MAASSLUIS Twee Vlaardingers, van 18 en 23 jaar, zijn in de nacht van zaterdag op zondag in een wo ning aan de Johan de Witt- straat aangehouden wegens diefstal uit auto's. Een getuige had gezien dat de twee man nen vernielingen aanrichtten aan zijn auto, die geparkeerd stond op de Rozenlaan. Het signalement van de daders kwam overeen met dat van twee bekenden van de politie, die kort daarvoor al in die buurt waren gesignaleerd, in de woning van de mannen trof de politie bij hun aanhouding vijf autoradio's en een aantal kentekenbewijzen aan. De Vlaardingers bekenden deze goederen eerder die nacht uit geparkeerde auto's te hebben weggenomen. Zij zijn voor na der onderzoek ingesloten.- - - in Maassluis hebben onbeken den een auto opengebrdkeH en de autoradio ontvreemd/Hef' voertuig stond geparkeerd ojj de Burgemeester de Jonghka- de. VLAARDINGEN De veie iuxe-auto's op Schiphol, de vloerbedekking thuis en het werkelijk alomaanwezige com fort, dat was het eerste wat op viel bij thuiskomst. Boordevol indrukken zijn Jan Haas, MI- kael van Driel, Adriénne Zou tendijk en Monique Hamerslag in Nederland teruggekomen na een verblijf van vier weken in Nicaragua. Ze keerden terug in de wetenschap dat ze te al len tijde weer welkom zijn in het Midden-Amerikaanse land. Bij het emotionele afscheid van de gastgezinnen kregen ze te horen dat ze nu twee huizen hadden: een in Nederland en een in Nicaragua. Het is een reis geworden die hun instelling voor altijd zal bepalen, vinden ze alle vier. „TV-beelden van armoede blij ven toch altijd ver weg. Als je het echter een maand aan den lijve ondervindt, ga je ook onze welvaart met heel andere ogen bezien. Alle vanzelfsprekend heden zijn wat minder 'nor maal' dan vroeger," vat Moni que hun ervaringen samen. De jongeren waren door en kele kerken in het Rijnmond gebied uitgezonden om onder begeleiding van het Neder landse echtpaar Paul en Nel van der Harst een viertal we ken te werken, wonen en leven met de arme bewoners van de illegale Martin Luther King- wljk in de hoofdstad Managua. Een confrontatie met de ar- moede is het zeker geworden. Adrienne: „Wat ik wist is in feite bevestigd, maar de eerste keer dat ik door de wijk liep kwam het toch heel erg op me af. Dan is het opeens realiteit. In de periode dat wij er waren is de melk vier keer zo duur geworden, om maar een voor beeld te geven. De Inflatie, de armoede, de oorlog: het staat allemaal in zo'n schril contrast met ons leven hier. Het heeft iets beklemmends, omdat die Ongelijkheid nauwelijks te ac cepteren is." 's Ochtends van zes tot twaalf uur werkten Jan en Mi- kael mee aan de bouw van een gemeenschapshuls en hielpen Monique en Adrienne mee in de coöperatie met de produktie van dakpannen en -platen. Zwaar en saai werk, noemt Jan het. „Ik moet eerlijk toege ven dat ik het af en toe niet meer zag zitten, dan moest Paul mij weer even oppeppen. De meeste mensen in de wijk werken keihard. Ik woonde bij een echtpaar waarvan de man zes dagen per week werkte en de vrouw zeven. Slapen, wer ken en eten is dan het enige wat ze doen. Vrije tijd hebben ze nauwelijks, en gebruiken ze om te rusten. Af en toe is er een feest," vertelt hij. Mikael: „De mensen daar le ven ook erg bij de dag, ze heb ben geen vastomlijnd toe komstperspectief. Je vraagt je ais westerling soms af hoe een mens dat kan volhouden, en sommigen lukt dat ook niet, die raken aan de drank. Alco holisme is een wezenlijk pro bleem in Nicaragua." De enorme werkdwang beïn vloedt ook het sociale leven in de wijk, veel tijd heeft men im mers niet om uitgebreid bij el kaar op bezoek te gaan. „Net als bij ons 's morgens koffie bij elkaar drinken is er daar niet bij. Men is ook heel sterk op de eigen familie gericht, en lijkt minder contacten met anderen nodig te hebben. De paar men sen in de wijk met TV echter krijgen wel geregeld aanloop. Er worden voornamelijk pro- pagandafllmpjes van de rege ring uitgezonden en Ameri kaanse series. Daar zijn ze he lemaal gek op, met de helden wordt helemaal meegeleefd. Het biedt waarschijnlijk een prachtige mogelijkheid om uit de ellendige werkelijkheid van alledag te vluchten," vertelt Jan, die zelf diverse malen 'Yankee go home' te horen kreeg van de straatjongens. Dat de familiebanden in Ni caragua hecht zijn, ondervond het viertal al snel. „Zodra je bij mensen in huis bent maak je deel uit van de familie, en voor mij zijn zij ook familie geworden," vertelt Monique. „We hebben alle vier een heel goed, diepgaand persoonlijk kritisch te denken, het is alle maal erg zwart-wit, dat geldt voor zowel de conservatieve scholen als de Sandinistlsche regeringsseholen." Ondanks alles overheerst bij het viertal de indruk dat het FSLN, de Sandinistische rege ringspartij, voor de meeste Ni- caraguanen het enige alterna tief is, al is het maar bij ge brek aan beter. Mikael: „De mensen kennen dan misschien de politieke actualiteit niet honderd percent, ze weten wel wat de revolutie heeft bereikt op het gebied van onderwijs en gezondheidszorg. Ondanks de huidige schaarste en inflatie, ondanks de oorlog is er nie mand meer die terug wil naar de tijden van dictator Somo- za." Een van de belangrijkste doelstellingen van de leerrels is het doorgeven van de opge dane ervaringen aan het thuis front. Dat is de taak waarvoor de jongeren zich nu gesteld zien. „Wat hebben wij voor af wijking dat wij niet zorgen dat de bevolking daar het ook re delijk krijgt," vraagt Monique zich verontwaardigd af. „We moeten nu gaan proberen de mensen hier, in onze eigen maatschappij, bewust te ma ken van de toestand daar, vooral jongeren. Vaak weten ze heel weinig. Dat gold trou wens voor mijzelf ook". SCHIEDAM De winkeliers van het winkelcentrum Hof van Spaland in de Schiedamse wijk Groenoord lijken de aangiftes voor inbraak en diefstal op te gaan sparen. De eigenaar van kledingzaak Legs meldde een inbraak, die afgelopen week einde plaatsvond. Gelijktijdig kwam hij nog even aangifte doen van een inbraak van twee weken geleden. De eerste keer werd er voor 750 guiden aan kleding ontvreemd. De tweede inbraak leverde een buit op van 712 gulden. De schade aan de, met een straatsteen Inge gooide, winkelruit bedraagt 700 gulden. Het komt vrij vaak voor dat er stenen viiegen door de ruiten van de winkels in het- Hof van Spaland, of dat erop andere wijze wordt ingebroken. SCHIEDAM In Vlaardingen en Maassluis werden autobe zitters de afgelopen weken ge teisterd door autodieven. Au to's In verschillende prijsklas sen en in diverse soorten ver dwenen van hun parkeerplek- jes. Schiedam is ook door de autodieven ingelijfd Het afge lopen weekeinde verdwenen twee auto's. Een splinternieu we Ford Sierra verdween van zijn parkeerplaats aan het Choplnpiein. De eigenaar, een 52-jarige Schiedammer werd voor 30.000 gulden gedupeerd. Een oude Mazda, waarde 3750 gulden, werd weggenomen van zijn plaats aan de professor Aaiberseiaan. De onbekende autodieven probeerden op de parkeerplaats van de flats aan de Louis Raemaekersstraat twee keer een auto aan de gang te krijgen. De dieven kon den de draadjes onder het dashbord echter niet zodanig tegen elkaar krijgen, dat de motor gingen werken. contact met onze gastgezinnen kunnen opbouwen. Dat bleek ook bij het afscheid: ze hebben ons weggebracht naar het vliegveld, het was erg emotio neel." Adrienne: „De mensen waar deerden het heel duidelijk dat er aandacht voor hen was van uit het buitenland. We hadden natuurlijk ook gewoon als toe risten door bet land kunnen lo pen, maar we hebben bewust gekozen om verder te gaan en bij de mensen te wonen en te werken. Dan nog kan je met de nodige scepsis zeggen: het is maar voor een maand, daarna ga je weer terug naar je luxe leventje. Juist daarom was het voor ons zo belangrijk dat de mensen het zelf ook fijn von den dat wij er waren." Het politieke bewustzijn in de wijk viel de jongeren tegen. Voor Jan is het de vraag hoe de buurtbewoners zich politie ke inzichten eigen zouden moe ten maken. „Na de werkdag zijn de meeste mensen niet echt meer tot veel in staat. Bo vendien is het leven in zo'n wijk tocii vrij geïsoleerd, er dringt weinig informatie door, dat is af en toe wel benauwd," zegt hij. „En in het onderwijs wordt toch ook voornamelijk propaganda bedreven. De leer lingen wordt niet geleerd om De vier, die nog bezig zijn met het uitwerken van hun dagboeken, gaan de komende maanden lezingen geven en dia's vertonen op scholen, clubs, in kerken en alle andere gelegenheden waarvoor ze maar uitgenodigd worden Ze zijn al gevraagd te komen spreken bij Pax Christ! en op de landelijke missionarissen- dag In Zwijndrecht. Aanstaande zaterdag begin nen ze hun campagne op het Liesveld. Van 12.00 tot 18.00 uur zullen ze Nicaraguaanse kunstvoorwerpen vellen die ze hebben meegenomen. De op brengst is bestemd voor de aanleg van een speeltuin in de Martin Luther King-wijk. SCHIEDAM Twee Schie damse jongens werden, toen zij dit weekeinde 's avonds over de Schiedamse Hoog straat kuierden, mishandeld. Het tweetal klampte op de Vlaardingerstraat surveilleren de agenten aan. De twee da ders konden later worden ge pakt De mannen, een 31-jari- ge en een 23-jarige Schiedam mer, werden meegenomen naar het Schiedamse politiebu reau. De reden van de mishan deling is nog niet duidelijk. VLAARDINGEN Een 67-jarl- ge Vlaardingse is tijdens het winkelen bestolen van onge veer 900 gutden. Tijdens een onbewaakt ogenblik wisten on bekenden een portemonnee uit haar tas weg te nemen. Zij had het bedrag kort daarvoor bij de bank opgehaald. VLAARDINGEN Vijf Vlaar dingers in de leeftijd van 17 tot en met 19 jaar zijn door de po litie aangehouden wegens het losmaken van een aantal ple zierjachten aan de Westhaven kade. Een voorbijganger had het baldadige gedrag van de jongens opgemerkt. Na het af leggen van een verklaring op het bureau werden de boos doeners heengezonden.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1