mwm SCHOORSTEENPOES mssm Steendijkpolder trekt naar het Provinciehuis Molukkers de koning te rijk met cursus Bahasa Indonesia tl 'v< Vragen staat vrij In de bibliotheek 'Uitje' kostte Schiedam 4.319,25 Biologie onderwijs in schooltuinen Begroting Maassluis: kabel kwartje duurder Radio Europoort uit de lucht gehaald Kinderen zoek Vergadering VARA I wv IA Nieuwe aanpak SCHIEDAM VLAAR- DIN GEN /MAASSLUIS De werkloosheid in het Waterweggebied is in de maand juli fors gestegen. Het totaal "aantal werkzoekenden nam met 572 personen toe tot 9207, een stijging van 6,6 percent in één maand. Daarmee komt het werkloosheidscijfer voor 't eerst in 1987 weer uit boven dat van een jaar geleden. Voor al veel metaalbewer kers en onderwijzers meldden zich bij het ar beidsbureau. Slechts de helft van de toename komt voor rekening van de schoolverlaters. Geflatteerd Zagen we giste ren een witte ke ramische muur- kat in de Vlaar dingse Land- straat aan de zij kant van een ge sloten raam han gen, vandaag is het een zwart-wit exemplaar boven op een schoor- steen in de Land- straat. Mysteri eus kijkend, met half geloken ogen, blikt het dier uit over de Vlaar dingse binnen stad. Als een beeldje heeft de poes zich genes teld op de schoor steen. Deze schoorsteenpoes trekt zich van niemand iets aan. ,yA cat with a view" zeiden de mensen in de straten met een knipoog naar de bekroonde Ameri kaanse film A room with a view. Morgen een ander bijzonder katten- beest. (Foto Arie Wapenaar) Hl msmmm fmïy"' 3 9 Jlwfe AAS mm aa a Recordjaar voor Historisch Museum Aantal inwoners sterk gestegen D66 Maassluis Sieraden gestolen Auto opengebroken Geen druk Max Marlissa (rechts), Co rona en Henk Siaila, de ini tiatiefnemers van de cursus Bahasa Ind onesia voor Molukkers in Schiedam. (Foto Arie Wapenaar) Voor de oorlog Alle geledingen fSggggAZZp. M? '■ef, Sj ;&l *Ji HET VRIJE VOLK schiedam-vlaardingen WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 MAASSLUIS 'Vragen staat vrij' is het thema van de biblio theekdag die op 5 september ook in Maassluis wordt geor ganiseerd. Vanaf 10.30 uur gaan bekende Maaslüizers de bibliothecarissen brandende, moeilijke ingewikkelde of leuke vragen stellen. Met behulp van alle beschikbare materiaal in de openbare leeszaal aan de Uiveriaan zuilen de antwoorden worden gegeven. Met deze ac tie wil de bibliotheek het pu bliek duidelijk maken dat bijna alle vragen met behulp van de documentatie in de leeszaal kunnen worden beantwoord. Daarom is vanaf 5 september ook een tentoonstelling te be zichtigen waarin al het docu mentatiemateriaal van de bi bliotheek wordt voorgesteld. Niet alle lezers en gebruikers van de bibliotheek weten dat in de leeszaal atlassen, spoor boekjes, wetboeken, gemeen teraadsstukken en kranteknip- seis zijn te raadplegen. Om het gebruik van dergelijke naslag werken te demonstreren kun nen de bezoekers ook video films bekijken. Natuurlijk kunnen niet élle ant woorden worden gegeven, maar wel kan het bibliotheek personeel verwijzen naar in stellingen of instanties die vra gen wel kunnen beantwoorden. De vragenactie, die door alle Nederlandse bibliotheken wordt gehouden, duurt officieel twee weken. Maar uiteraard kunnen mensen ook voordien en nadien met hun vragen in de bibliotheek terecht. SCHIEDAM De excursie van twee Schiedamse raadscom- missies,.gemeente-ambten aren en vertegenwoordigers van de pers naar de Amercentrale In Geertruldenberg en het Linge- havenproject in Gorinchem heeft de gemeente precies 4.319,25 gekost. Burgemees ter en wethouders hebben dit bedrag bekend gemaakt na schriftelijke vragen hierover van de raadsleden Bart de Leede (PSP/PPR) en Harry van Doorn (D66). Er namen onge veer 35 personen deel aan het leerzame uitje. De heren, die het tochtje {met de bus en met de boot) zelf ook meemaakten en tevens aanzaten aan het diner, wilden weten of de gemeente de kos ten en baten tegen elkaar op vond wegen. Eerder al stelde het college dat het inderdaad de moeite waard is om met raadscommissieleden, ge meente-ambtenaren en journa listen op excursie te gaan. „De contacten worden verstevigd en wij doen heel veel goede ideeën op," vindt het college. SCHIEDAM De biologieles sen van de Schiedamse open-, bare basisschool De Harlekino vinden dit schooljaar bij wijze van experiment plaats in de er naast gelegen schooltuinen. Vorig jaar werden de lessen in de open lucht uitgeprobeerd. Kinderen en leerkrachten, en thousiast bijgestaan door de medewerkers van de plantsoe nendienst van Schiedam, wil den de aanpak voortzetten. De school aan de Burgemees ter van Haarenlaan 952-954 houdt donderdag 27 augustus Open Huis op de tuinen. Van 15.30 tot 17.00 uur is ledereen welkom een kijkje te komen nemen bij het schooltuinwerk. Alle kinderen van de groepen vier, vijf en zes zijn aanwezig. MAASSLUIS Het heeft de nodige hoofdbrekens gekost, maar de Maassluise gemeente begroting voor .1988 is klaar. Er zijn geen tekorten of over schotten,.dus de inkomsten en uitgaven zijn met elkaar in evenwicht. De tarieven voor gas, water en elektriciteit blij ven ook dit jaar op hetzelfde peil. Alleen voor de kabelaan sluiting voor radio- en televisie ontvangst moeten de Maasslui- zers per maand een kwartje meer gaan betalen. Het Maas sluise college van burgemees ter en wethouders is van plan In 1988 bijna 110 miljoen gul den uit te geven, ruim 5 mil joen gulden minder dan dit jaar. De bezuinigingen zijn be- haald uit het scherp calculeren van de kosten van sociale voorzieningen en maatschap pelijk werk. De verlaging van het tarief van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) levert ook een financiële meevaller op. Maassluis be hoort met de huidige tarieven voor gas, water en elektriciteit niet langer tot de duurste ge- meenten van Nederland, De eerste stad aan de Water weg zou zichzelf rijk kunnen noemen als in het huishoud boekje niet op voorhand reke ning moest worden gehouden met de kosten van bodemsa nering. Daarvoor zet de ge meente elk jaar veel gefd apart, omdat tien percent van alle saneringskosten voor reke ning van Maassluis komt. Mocht minister Nljpels beslis sen tot afgraven van de Steen- dijkpoider, dan kan Maassluis rekenen op uitgaven die in de tientallen miljoenen guldens lo pen. De begroting voor 1988, die nu in concept klaar is, moet nog door de gemeenteraad worden goedgekeurd. Ook de meerja renbegroting tot 1991 is door,- het college aan de raad gepre senteerd. In september zullen de raadsleden in commissie vergaderingen hun oordeel over de voorstellen moeten vellen. Deze nieuwe aanpak is een ge volg van een motie tijdens de begrotingsmarathon van vorig jaar. Toen vroegen raadsleden om het behandelen van de be groting in 'de commissies. Met deze nieuwe aanpak wordt de begrotingsbehandeling in de voltallige raad beperkt tot één avond vergaderen In piaats van de gebruikelijke drie avonden. De algemene beschouwingen van de fractievoorzitters kun nen nu per onderwerp in de verschillende vakcommissies aan de orde komen. Voor het gemeentebestuur is de wens van de raadsleden reden ge weest de begrotingsbehande ling dit jaar op een andere leest te schoeien. Met de nieu we aanpak kan de datum voor de begrotingsbehandeling ook vervroegd worden. In de toe komst kan dat extra voordelen opleveren, want als een ge meentebegroting voor 1 no vember door de raad is behan deld, is de goedkeuring van Gedeputeerde Staten niet lan ger noodzakelijk. Voor dit jaar is de laatste bespreking van de begroting gepland voor 10 no vember. HOEK VAN HOLLAND De radiocontroledienst heeft in sa menwerking met de Hoekse politie Radio Europoort uit de lucht gehaald. De populaire Hoekse zender was aanvanke lijk alleen in de weekeinden in de lucht, maar zond de laatste tijd dagelijks illegale muziek programma's uit, gelardeerd met reclameboodschappen. In een pand achter de Prins Hen drikstraat deed de RCD een in val, waarbij een grote hoeveel heid apparatuur in beslag werd genomen. Er waren geen me dewerkers van Radio Euro poort in het pand aanwezig op het moment van de inval. VLAARDINGEN De afdeling jeugdzaken van de Vlaardingse politie stelt een onderzoek in naar de verblijfplaats van twee kinderen van acht en tien jaar. Zij zijn niet op tijd terugge keerd na,een bezoek aan hun vader. - De kinderen zijn na de schel ding van hun ouders toegewe zen aan hun moeder, die in Vlaardingen woont. In het ka der van een bezoekregeling verbleven de kinderen een week bij hun vader in een an dere stad. Zondagavond had den zij terug moeten zijn. Zorgwekkende cijfers, vindt de heer L. van Halm, hoofd af deling arbeidsvoorziening van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. „Ook afgezien van de instromende schoolverlaters is er sprake onderwijzers is oorzaak stijging9 van een opmerkelijk steile toe name. Vooral de metaalsector is daarvoor verantwoordelijk. Zoals bekend gaat het slecht in de scheepsbouw, een bedrijfs tak waarop deze regio toch ook steunt. De meeste bedrijven voeren op dit moment een ui terst terughoudend personeels beleid." Van Halm signaleert ook al een paar jaar de effecten van het werken met jaarcontracten in het onderwijs. Doordat de contracten van augustus tot augustus lopen, melden de on derwijzers zich in juli massaal bij het Arbeidsbureau. Van Halm: „Geen enkele onderwij- zer ia* tegenwoordig nog zeker van zijn baan. De toeloop van onderwijzers in de zomer Is een trend die de laatste jaren steeds duidelijker aftekent. Het is maar zeer de vraag of veel van deze mensen later in het jaar nog emplooi kunnen vinden." De werkloosheid onder man nen nam ongeveer even hard toe als die onder vrouwen. Het aantal werkloze mannen steeg met 343 tot 5630 (plus 6,5 per cent), het aantal vrouwen zon der baan nam toe met 229 tot 3577 (plus 6,8 percent). Uitge drukt in percentage van de af hankelijke beroepsbevolking bedraagt het werkloosheidscij fer voor mannen nu 10,7 per cent, voor vrouwen 16,1* per cent Ten opzichte' van de maand juni is dat een toename van respectievelijk 0,7 en 1,0 percent Het aantal vacatures steeg in juli met 41 tot 397. De cijfers van het Arbeidsbureau hebben betrekking op de plaat sen Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland, Rozen burg en Hoek van Holland. Er werd geen correctie voor seizoensinvloeden toegepast Dat betekent dat de cijfers nog een geflatteerd beeldvan de werkelijke situatie geven. .Normaal trekt de werkgele genheid in.de zomermaanden juist wat aan, daarom geven deze ontwikkelingen zeer zeker te denken," zegt Van" Halm. „Onze afdeling arbeidsmarkt- ionderzoek zal zich de komende tijd gaan bezig houden met de diepere oorzaken van de trends die we nu waarnemen. Over de hele linie is het nu slechter dan vorig jaar, ik vrees dat die tendens zich ook in augustus nog voortzet. Mijn hoop is er vooralsnog op ge vestigd dat de metaalsector dit najaar weer wat aantrekt, in het kielzog van de offshore-in dustrie. Door de troebelen in de Perzische Golf gaat het met die bedrijfstak inmiddels lang zaam beter." 'X$ifC f' "f •y-sv ,v- v.s,' A A' WW' '5a V' pj 'J" "PP{•pAf'A a-v*- r.,.u&y i.}* ROTTERDAM Met een bezoekersaantal van 127.410 over het eerste half jaar van '87 zijn de drie vestigingen van het Rotterdams Historisch Museum bezig aan een record jaar.-Het is voor het eerst dat er In zes maanden tijd meer dan 100.000 mensen het Schie- landshuis (65.828 bezoekers), De i Dubbelde Paimboom (41.276 bezoekers) en het Zak kendragershuisje (20.306 be zoekers) bezochten. Het Historisch' Museum is toch niet onverdeeld verheugd over de belangstelling want deze had nog groter kunnen zijn. Het slechte weer hield het bezoek aan de tuin van het Schielandshuis ver beneden de maat, terwijl ook het dak door de neergutsende regen begon te lekken. Het gevolg van dat laatste was dat de zolderver dieping tijdelijk' ontoeganke lijk werd voor het publiek. - SCHIEDAM Het aantal In woners van Schiedam Is in de maanden juni en juli gegroeid met 97 personen tot 69.383. Was de lijn de afgelopen maanden weer dalend, nu lijkt die dalen de tendens positief om te slaan. Op 31 juli, stonden er 33.954 mannen en 35.429 vrou wen ingeschreven in het bevol kingsregister. De groei van het aantal Schiedammers Is voor al te danken aan een geboorte golfje. Er werden maar liefst 72 baby's geboren in juli en 62 baby's in juni. Andere maan den ligt het geboortecijfer la ger. Ook overleden er minder mensen. Slechts 51 personen stierven, tegenover een gemid deld cijfer van de sterfgeval len dat rond de 60 ligt. MAASSLUIS De Maasslui se afdeling van D66 organi seert op donderdag 3 septem ber een discussieavond over de dubbelrol van de gemeente bij het openbaar onderwijs. Bin nen D86 heerst de opvatting dat een gemeentebestuur niet goed functioneert als bestuür van openbare s scholen. Twee inleiders zullen over deze kwestie informatie geven. Daarna is gelegenheid tot dis cussie. Voor de avond kan ie dereen zich telefonisch aan melden bij de nummers 01899—24223 of 26025. VLAARDINGEN Vermoe delijk door gebruik te maken van een valse sleutel hebben onbekenden een woning aan de Prinses Beatrixlaan in Vlaar dingen betreden. Waarschijn lijk zijn er enkele sieraden en een geldbedrag verdwenen. To tale waarde nog onbekend. VLAARDINGEN Uit de kofferbak van een geparkeerde auto aan het Duizendgulden- kruid is een gereedschapskist met inhoud ontvreemd. Onbe kenden hadden het slot gefor ceerd. De waarde van de gesto len goederen bedraagt 800 gul den. MAASSLUIS Da VARA-le- den uit het Waterweggebied, houden "woensdagavond 26 au gustus een extra vergadering in Maassluis. In het FNV-ge- bouw De VARA-bijeenkomst begint om 20,15 uur. MAASSLUIS „Wij zijn het £esol beu. Als pertinente eis stellen wij dat er een definitie ve beslissing op zeer korte ter mijn moet vallen." Met deze duidelijke mening trekken be woners van de Maassluise Steendijkpolder morgen naar Den Haag. Ze willen 'inspre ken' hij de vergadering van de Provinciale Milieucommissie. Op deze manier hopen de al vier jaar zeer strijdbare bewo ners van de Maassluise gifwijk het provinciale bestuur ervan te overtuigen dat zé het wach ten op een saneringsbesluit moe zijn. Al in mei zou de provincie bestuurlijk een besluit nemen over de schoonmaak van de ernstig verontreinigde bodem in de woonwijk. Maar de be slissing is uitgesteld en buiten medeweten van de bewoners om is een extra overlegcom missie aan het werk gezet. De bewoners en de gemeente Maassluis willen dat de ver vuilde grond tot een diepte van 1.75 meter wordt afgegraven. Ook de provinciale ambtena ren waren akkoord gegaan met deze saneringsvariant. Al maanden wachten de betrokke nen nu op een besluit van Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland. Daarna kan minister Nijpels (VROM) bepalen of hij voor de voorgestelde sane- rlngsvariant geld twee tot driehonderd miljoen gulden besehlkbaart stelt. Steeds va ker gonzen nu de geruchten dat zó.veel geld niet voor de schoonmaak van de Steendijk polder wordt uitgegeven. Min der grond afgraven zou een enorme kostenbesparing bete kenen. De gemeente Maassluis wil op dit moment geen druk uit oefenen op de provinciale be stuurders. De Maassluise mi lieuwethouder Isaac van der Knaap vindt: „Ik kan niet op geruchten afgaan. De provin cie is nu aan zet. Ik heb ge hoord dat de provincie eind au gustus haar mening aan de minister zal bekendmaken." Het uitblijven van de beslis sing over de schoonmaak is niet de enige teleurstelling die de bewoners van de Steendijk polder deze zomer te verwer ken hebben gekregen. Ze vin den ook dat de rechtszekerheid van de bewoners is aangetast. De toewonersvertegenwoordl- ging wil het gevecht over de onroerend goec belasting tot de laatste snik uitvechten. Te- gen de onlangs gepubliceerde -uitspraak van de Belastingka mer dat de OGB over 1883 nor maal betaald moet worden, te kenen de bewoners cassatie aan bij de Hoge Raad. Tot het moment dat die In stantie een uitspraak doet, wil len de bewoners uitstel van be lastingbetaling. Volgens de Be lastingkamer was er op de peildatum voor het vaststellen van de OGB-tarieven 1 ja nuari 1983 nog geen daling van de waarde van de huizen geconstateerd. De ernstige bo demverontreiniging in de Steendijkpolder beïnvloedde de waarde van de huizen pas na augustus 1983, toen de ernst van de zaak volop in de publi citeit kwam. De belastingont vanger heeft in juli direct na het bekend worden van de uit spraak van de Belastingkamer om betaling van het volle ta rief gevraagd. De bewoners noemen deze handelswijze voorbarig en misplaatst f i Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM De Schie damse Molukkers, hun familie den en relaties zijn de koning te rijk. Of ze het sukar moeilijk) gaan krijgen is af wachten. Misschien worden de splinternieuwe lessen Bahasa Indonesia wel heel gampang gemakkelijk). Begin sep tember start een cursus Baha sa Indonesia. De lessen kosten de deelnemers, die zich al voor de officiële aankondiging van de lessen massaal aanmeld den, slechts 30 gulden voor 24 lessen van twee uur. De Schiedamse Molukkers Max Marlissa (63) en het echt paar Henk (49) en Corona (36) Siaila kregen in samenwerking met de gemeente de cursus van de grond. Het drietal vormt de werkgroep Bahasa Indonesia Schiedam. De Stich ting Bahasa Indonesia (SBI) levert de lerares „geïmpor teerd uit Indonesië, zij kent de allernieuwste ontwikkelingen van de Indonesische taal op haar duimpje". De Indonesische lessen zijn erg goedkoop. Dat is mogelijk omdat alle cursussen van de SBI worden gesubsidieerd door het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Het potje Welzijn Molukkers is er goed voor. Schiedam is tot nu toe de enige gemeente in Zuid-Hol land waar Molukkers, hun fa milieleden of mensen die voor hun 1 werk te maken hebben met deze minderheid, de Baha sa taai) Indonesia kunnen Ieren. „Deze club heeft niets met politiek te maken. Bahasa Indonesia wordt tegenwoordig gebruikt in heel Indonesië, van Sabang tot Merauke. Het Pa sar Maleis, oud Maleis dat heel streekgebonden is en dat de meesten van ons hier in Ne derland nog spreken, is in on bruik geraakt De Indonesiërs zelf begrijpen ons oude taaltje niet meer," legt Max Marlissa uit Marlissa ondervond tijdens twee reizen naar zijn vader land dat hij zich'met zijn moe dertaai, het Pels ar Maleis, maar moeilijk verstaanbaar kon maken. „Bij aankomst op het vliegveld in Jakarta stond ik al meteen met de mond vol tanden. Ik kon de Indonesiërs moeilijk duidelijk maken in mijn Pasar Maleis wat ik wil de. Hier spreken wij gewoon ons oude taaltje, dat ik voor de' oorlog leerde, daar niet meer," herinnert Marlissa zich. Hij werd geboren in Jakarta; Hij kwam midden jaren vijftig in Schiedam wonen. Trouwde er een Schiedamse en kreeg drie kinderen. Hij werkte jaren, tot de opheffing, bij de Gusto. „Eind veertiger jaren werd het Maleis gemoderniseerd. De spelling werd aangepast en de uitgangsvormen van de woor den switchen nog steeds. Het ministerie van Onderwijs past nog steeds aan. Zo werd on langs de tj een c (zoals in tju- kup genoeg, dat werd cu- kup), de j een y (zoals In sa ja ik, dat werd saya) en moest opeens dj geschreven worden ais j (denk aan Djakarta dat is nu Jakarta). Mijn taal, eigen lijk een dialect, wordt slechts door een kleine groep gespro ken," vertelt Max Marlissa, die door zijn twee mede werkgroe pleden boeng 'Max wordt ge noemd. Boeng betekent broer. Het is met oesi, wat zuster be tekent, een beleefde manier om een oudere gesprekspartner aan te spreken. Marlissa en de familie Siaila maken deel uit van de kleine Molukse gemeenschap in Schiedam. „Kijk, onze kinde ren spreken natuurlijk puur Schiedams. Wij hebben de kin deren wel wat Pasar Maleis geleerd, maar niet veel. Daar hebben ze als ze op vakantie gaan naar ons thuisland niet veel aan. Onze jongen Pascal en boeng Max's zoon Mike gaan meedoen aan de cursus. Iedereen staat eigenlijk te springen. Want met Bahasa Indonesia kun je overal en bij iedere instantie terecht in de gehele archipel," legt Corona uit. Corona kwam op tienjarige leeftijd naar Schiedam. Zij werd geboren in Bandung. Haar man Henk is van Noord Sumantra afkomstig. Zij heb ben drie kinderen en wonen al vijfentwintig jaar in de bran- dersstad. „We hadden wel ver wacht, dat het storm zou lo pen. Er was te lang niets voor Molukkers," zegt Henk. Voor de cursus meldden zich mensen uit alle geledingen. Van apothekersassistentes, werklozen en studenten tot be jaarden en scholieren, ze wil len de taal van Indonesië graag leren. Het lesprogram ma bestaat uit de basisgram matica,, luisteroefeningen, lees oefeningen, veel conversatie en schrijfoefeningen. „Wij zijn er erg trots op dat we dit voor onze mensen heb ben kunnen regelen," vertelt Corona. De lessen staan ver meld in het Doen boekje van het Educatief Centrum voor Volwassenen. De eerste twee klassen Indonesisch starten op 17 september aanstaande in wijkcentrum De Blauwe brug, Bachplein. Belangstellenden voor de curusus Bahasa Indonesia kunnen zich nog aanmelden. Een deelname formulier snoet worden aangevraagd bij Max Marlissa, telefoon 010 4730568 of Henk en Corona Siaila, tele foon 010 4737587. v# - "r ï'i'JiX*

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1