De Erker start met 100 cursussen Kinologen al maanden bezig met Viaardingse avond- fietsvierdaagse Protest op wonen Jongerentabel Door DICK VAN DER LUGT VLAARDINGEN Vlaardings meest be sproken wethouder Goudriaan heeft Abra ham gezien. „Daar merk je helemaal niks van," zegt hij over die magische leeftijd van 50 jaar. Maar het doet hem bij nader inzien toch wel wat. „Je begint terug te kijken. En een aantal mensen die je goed hebt gekend, zijn er niet meer." Amerika Vlaardingen Succes Trots Vrouwen Muziek Vriendjespolitiek Alle rassen HET VRIJE VOLK 'Sommige mensen zien mij als een soort dictator' Goudriaan vierde zijn ver jaardag aan de grens van Zwitserland en Duitsland. Te rug op zijn post in Vlaardingen zegt hij: „Verkeer is klaar. De stadsvernieuwing loopt, daar hoeven wij ons geen zorgen cmeer over te maken. Nu het Buizengat. Dat kunnen wij óf grandioos verpesten óf goed i doen. Het Buizengat is voor Viaardingse begrippen enorm belangrijk, i Het bepaalt dade lijk in'hoge mate het gezicht van de stad." Wat de wethouder betreft, wordt de bebouwing van het Buizengat met aen kleine zes honderd woninge n 'goed', want hij heèft een hekel aan middel maat. „Ja, je moet interesse in je werk hebben en het beste er uit halen. Dat is misschien een beetje Hollands, dat weet ik niet. Hard werken is geen schande, als je het maar niet verheerlijkt. Een wethouder heeft een voorbeeldfunctie. Als je verwacht dat het ambtena renapparaat hard werkt, moet je zelf ook werken." Amerika, waar hij zes keer is geweest, haalt hij vaak als voorbeeld aan. Hij deed er het idee op voor diagonaal over steken op het kruispunt Ge dempte Biersloot en het idee voor een torenflat met buiten- lift op het'Weeshuisplein. Gou driaan: „Amerika is hèt land van uitersten. Het is of grandi oos knap of ze maken grandio ze missers. Maar Amerika is niet het land van de middel maat, dat merk je. Bij middel maat krijg je op de langere Een 'trots' 'van Goudri aan op het ge bied van de woningbouw: karakteristie ke terrassen aan de Spoor- singel. (Foto's Arie Wape naar) Wethouder B. Goudriaan: „Ik teken al tijd voor vier jaar." termijn de" rekening gepresen teerd. Neem de volkswoning bouw van na de oorlog. Was men toen maar bereid geweest wat minder woningen te bou wen en er meer geld in te póm pen." Dat op het hoogtepunt van de woningnood mensen langer op een huis hadden moeten wachten; noemt hij 'een keus, die je maakt'. „Dat is de laf heid van de politiek. Wij lieten de staatssecretaris zijn nek breken, als hij vijfduizend wo ningen te weinig had ge bouwd," zegt de wethouder, die de aandacht'':voor' 'kwaliteit- langzaam-,!Lziet-u terugkomen. .Kwaliteit is altijd in een golf beweging. Wij moeten voor zichtig zijn en kwaliteit vast-" houden. De mensen worden kritischer. .Vroeger- kon. je alles bouwen en die: dingen: kwamen vol. Het is geen gunst*om een woning te huren; nee;<je moet; het omdraaien: het is een gunst om een woning te verhu ren. Heel langzaam zie je die mentaliteit omgaan." Een Amerikaans voorbeeld, dat hij graag aanhaalt, Is de werkwijze van de Keurings dienst van Waren. „Ik heb het, meegemaakt dat een Ameri kaanse eetzaak een maand dicht moest omdat er voedsel vergiftiging was geconsta teerd. In Nederland zouden wij zeggen: dat is vervelend. Ei genlijk kan dat niet." Een ander voorbeeld, op zijn eigen terrein, stadsontwikke ling: Reston, een nieuwe stad bij Washington, gefinancierd door Gulf. „Het is altijd parti culier initiatief. Schitterende stad. Onamerikaans, met..'so ciale woningbouw." Hij roemt de architectuur, sociale struc tuur en de aanwezigheid van een manege, volkstuintjes en grote speelweiden in het mid den van de stad. Ook op.het Europese--oóhtihent -ziet hij mooie dingen. Over een nieuw- bouwwljkje in. SIena. (Italië) zegt', hij:' „Godvergeten kwali teit Daar word je koud van." En Vlaardingen? „Ik vind Vlaardingen een hardstikke leuke stad om in te wonen. Het heeft een leuke structuur en de bevolking is verrotte kritisch. Dat heeft-voor mij iets aan trekkelijks. Het is niet voor niets' dat de'Geuzen hier zijn ontstaan. Ik loop iedere maand alle .bouwerijen af „en vertoef regelmatig in de Broekpolder. Ik heb hier mijn kennissen kring opgebouwd. Er wonen hier veel mensen met interes sante verhalen. Het zal mis schien in andere gemeenten SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker in Schiedam-West heeft het cursuspakket uitge breid. Vooral beroepsgerichte cursussen zijn toegvoegd aan het pakket van meer dan hon- "derd lesmogelijkheden. De les sen typen, tekstverwerken, 'werken op de computer, toffe kleding maken en popmuziek, 'schrijven kunnen worden afge floten met een examen. De ge klaagde deelnemers krijgen "dan een getuigschrift of een landelijk geldig diploma. Ook zijn er in het wljkge- bouw veel curssussen die ge richt zijn op het inhalen van achterstanden. Voor kinderen van de lagere school met een taalachterstand zijn er huis werkklassen. Bijspijkerblok- ken zijn bestemd voor jonge ren die tijdelijk een achter standje hebben opgelopen in een bepaald vak. Ouderen kun nen via herhaling- pf schakel cursussen hun eerder afgebro ken lagere school- of vervol gopleiding af maken. Aan cul turele minderheden wordt Ne derlandse les gegeven. De vrijwilligers, die bij alle lessen van dienst zijn, worden beter bijgestaan De gratis me dewerkers krijgen in samen werking met de Schiedamse Federatie les in lay-outen, spreken in het openbaar en vergadertechnieken. Dit alles om de deskundigheid van de vrijwilligers te vergroten. „Wijkcentrum De Erker wordt steeds meer een brand punt van activiteiten en socia le dienstverlening," zegt Bert van Kan, voorzitter van het be stuur van de stichting De Er ker. Van Kan: „Wij willen een bij drage leveren aan het inhalen van achterstanden. Achter standen bestaan op het sociale vlak, op het gebied van het on derwijs en de woonomgeving of de huls vesting. Wij willen de integratie in de wijk van bevol kingsgroepen en minder-vall- den stimuleren." Vorig jaar deden duizenden bewoners van Schiedam-West mee aan de tientallen cursus sen. Vooral de computercur sussen voor kinderen, mannen en vrouwen liepen hard. Het loopt storm bij de computer lessen voor kinderen. „Het lijkt wel of die koters een natuurlij ke aanleg hebben voor het om gaan met computers," staat in het programmaboekje dat de- Vooral de computercur sussen in het Schiedamse wijkcentrum De Erker krijgen veel toeloop van mannen, vrouwen en kinderen. (Foto Arie Wapenaar) ze week werd uitgegeven. Voor peuters en kleuters zijn er ver der bijvoorbeeld nog dans-, ty pe-, teken-, fotografie-, muziek- en kunstlessen. Jongeren kunnen er terecht voor aerobic dancing, biljarten voor meisjes, fotograferen of videobanden maken, karate, popmuziek schrijven en spe len, toffe kleding maken, bad minton, koekjes, taarten en ca kes bakken en beatballet In de kelder van het wijkcentrum is de jongerensoos Underground gevestigd. Elke week treden plaatselijke, regionale en soms landelijk bekende popgroepen op. Volwassenen kunnen er te recht om bijvoorbeeld een keu- tje te leggen, dansen, conditie training voor mannen, bridge,: bingo, boetseren, electronics, textiel, klaverjassen, naaien, koken, publiciteit, diverse mo derne talen, sjoelen, schilde ren, yoga, toneel en breien. Voor kinderopvang tijdens de lessen wordt niet gezorgd. Hiervoor is geen geld beschik baar. Opvang met vrijwilligers bieek in het voorgaande sei zoen niet haalbaar. Mensen met een minimum uitkering krijgen een tege moetkoming in de kosten van de lessen. Formulieren om die subsidie aan te vragen uit het Fonds Sociale Noden van de gemeente Schiedam liggen in De Erker. Informatie over de activiteiten en de curssussen in het wijkcentrum De Erker, Jan van Avennestraat 32 te Schiedam of bellen naar tele foonnummer 010 - 4267767 of 010 - 4263161. "ook zo zijn, maar Jezus, ik zit" in Vlaardingen." Toch heeft de wethouder het nietgemakkelijk in Vlaardin gen. Zijn auto werd er bekrast, de ruiten van zijn woning. Inge-, gooid. „Ik 'heb wat kritiek over mij heen gehad. Sommige mensen zien mij als een soort dictator," erkent hij. „Da's na tuurlijk gelul. Je kunt niet al les in je eentje doen. Ik heb het verkeerscirculatieplan (VCP) niet zelf verzonnen. Als je met een voorstel komt, is dat amb telijk getoetst. Ik praat alles door met mijn ambtenaren. De eerste zeef is B. en W. En daar na lukt het bijna niet meer om mij van een idee af te krijgen." „Het zou een koud kunstje geweest zijn om met het VCP te stoppen, omdat er zo veel kritiek was," vervolgt hij. „Na tuurlijk kost het moeite om uit te leggen waarom het VCP goed is, maar wij hebben door gezet. Ik heb de grootste waar dering voor de ambtenaren die eraan hebben gewerkt. En uit eindelijk hebben we de slag ge wonnen. Het is een illusie om te denken dat je 76.000 mensen op dezelfde noemer kunt krij gen. Ik vind wel, dat op som mige fronten te veel aandacht aan de kritici is besteed." In 1974, nauwelijks veertien dagen in het wethoudersplu che, noemde Goudriaan de ge meenteraad een 'kleuterklasje' „Dat zal ik nu niet herhalen," zegt hij. „Het is maar goed, dat er commissies en een ge meenteraad zijn. Ik vind wel, dat commissies af en toe ein deloos kunnen ouwehoeren over procedures. Als je niet meer weet, waarover je het moet hebben, zeg je: er is geen beleid of de procedures zijn on zorgvuldig. Dat heeft met kwa liteit te maken. Ik hoor die klacht ook wel van collega's. Het vak van wethouder vindt hij nog steeds 'ontzettend leuk': „Ik krijg nooit in deze kamer hetzelfde probleem. Iedere dag is altijd een beetje anders. Dat is toch het aardige van deze baan. De mooie kant is mensen stimuleren of het nu ambte naren of architecten zijn, maar dat lukt niet altijd. Wij hebben geen CAO of vaste werktijden. Ik maak gemid deld werkweken van zestig uur. Vergeleken met het bedrijfs leven is deze baan niet oyerbe- taald. De vervelende kant is, dat je persoonlijk wordt aan gevallen. Daar moet je natuur lijk tegen kunnen, maar dat speelt door naar vrouw en kind. Die ondergaan dat lijde lijk. Dat geldt niet alleen voor mij. Je moet er als gezin goed tegen kunnen, anders ga je er onderdoor." Goudriaan is zich bewust van de andere kant van de me daille. Een wethouder staat in het middelpunt van de belang stelling. Streelt dat zijn ijdel- heid? „Het gevaar van ijdel worden, zit er altijd in," zegt hij. „De grootste handicap in een beroep is succes hebben. Ik zou er persoonlijk wat luier door worden. Het beste kun je maar een kritische raad, een kritisch ambtenarenapparaat, en een kritische, maar wel ob jectieve, pers tegenover je heb ben." Terugkijken op de afgelopen dertien jaar ziet hij 'missers' en projecten, waarop hij trots is. Van de missers, waarbij hij niet kritisch genoeg is ge weest, wil hij geen voorbeeld geven. Hij vindt dat vervelend voor de mensen, die er wellicht tot volle tevredenheid wonen. Maar uit eerdere uitspraken is bekend, dat hij de nieuwbouw aan de Stationsstraat als het slechtste project uit zijn loop baan beschouwt. „Maar dat had met, het prijskaartje te maken," zei hij toen. Het beste project was de nieuwbouw aan de Sprinter plaats met de karakteristieke terrassen aan de kant van de Spoorsingel. „Daar blijft kwa liteit in zitten. Dat verloedert niet," zegt Goudriaan. „Het is sociale woningbouw, de huren zijn redelijk laag. De opzet van het plan, het groen; dat wijkje kan als voorbeeld gelden voor sociale woningbouw op een goede manier. Ik vind de West- wijk ook kwaliteit hebben; Daar zit een mooie structuur in. Die wijk verkrot ook niet zo. Hier en daar is,dat wel,het geval; maar dat is met eenvou- dige middelen te verhelpen." 4 Na stadsontwikkeling en verkeer te hebben gedaan, •mag- hij- zich-sinds-de vorming* van het PvdA-CDA-WD colle- ge ook bezighouden met perso neelszaken. „In het begin heb ik me wel afgevraagd of ze me niet voor iets leukers hadden kunnen vragen," vertelt hij. „Maar nu ik het een poosje doe, vind ik het een ontzettend leuke post. En dat is geen praatje pot Ik heb me voorge nomen om de komende drie jaar goeie gekwalificeerde vrouwen, wanneer ze voorra dig zijn, op zware posten te zetten. Het aantal vrouwelijke werknemers is In Vlaardingen niet al te hoog. Er werken hier te weinig goed gekwalificeerde vrouwen. Bij de brandweer werkt geen enkele vrouw. Dat is toch puur flauwekul. Wat is er op tegen als vrouwen bij de brandweer willen werken? Een ander punt is, dat ik jon gere ambtenaren wat meer perspectief hoop te bieden. Het probleem van Vlaardingen is alleen dat wij qua salaris schaal niet kunnen concurre ren met Rotterdam." Luie ambtenaren mogen hun borst natmaken. Goudriaan: „Laten wij eerlijk zijn: er zijn ambtenaren die niet of gebrek kig functioneren. Wanneer dat geconstateerd wordt, moet je er iets aan doen. Vergeet niet dat er anders roofbouw op hun collega's wordt gepleegd. Met functioneringsgesprekken en ander werk is veel te bereiken. Als dat allemaal is gebeurd en er geen verbetering tegenover staat, blijft er maar één moge lijkheid over. Dat is: ontslag, als uiterste middel. Ik wil niet naar een systeem waarin amb tenaren zomaar kunnen wor den ontslagen als de gemeente krap in het werk zit. We praten over ambtenaren die niet goed functioneren. Dat is maar een heel klein groepje." Tenslotte: hoe lang function eert Goudriaan nog als wet houder? „Ik teken altijd voor vier jaar." VLAARDINGEN Eigenlijk kan er helemaal niets misgaan tijdens de komende Viaar dingse avond-fietsvierdaaigsë. Niet alleen kan de EHBO over al langs de route pijisnei ter plekke zijn dankzij een net van mobilofoonverbindingen, ook bij pech met de fiets hoeven de deelnemers niet te wanho pen. Zij kunnen rekenen op gratis hulp van de Viaardingse rijwielhandel J. de'Graaf, die met een materiaalwagen het parcours zal bewaken. Wel worden de deelnemers geadvi seerd een paar kwartjes op zak te hebben, zodat men vanuit de cel hèt alarmnummer kan bellen. Maandagavond 31 augustus om zes uur is het weer zover. Dan lost Klaas van der Geest, directeur van de Bondsspaar bank Schiedam/Vlaardingen, het startschot voor de zeveridè editie van het Viaardingse fietsfestljn. De organisatie is in handen van de Viaardingse Raad voor Sport en Recreatie, in samenwerking met de fiets- toerclub Rijnmond, de EHBO- afdeling Vlaardingen, rijwiel handel J. de Graaf en de Bondsspaarbank. Het start- en finishbureau be vindt zich op het terrein van handbalvereniging De Hol- landiaan aan de Amsterdam laan in Vlaardlngen-Holy, net als bij de wandelvierdaagse. De leden van 'Rijnmond' heb- ROTTERDAM Twintig bus sen zullen maandag boze Rot terdammers naar Den Haag voeren om deel te nemen aan de protestmanifestatie, die op het Binnenhof tegen kortings- maatregeien van staatssecre taris Heerma van Volkshuis vesting wordt gehouden. Raadsleden, vertegenwoordi gers van woningbouwcorpora ties en bewonersgroepen rei zen mee. De Crooswijker Jan Schot zal zich met vier inwo ners van verschillende steden op de hoorzitting van de Ka mercommissie voor Volkshuis vesting en Ruimtelijke Orde ning uitspreken tegen kortin gen op huursubsidie en huur- gewenning. Hij zal later worden gevolgd door een vertegen- wo°rdlger van het collage van /'burgemeester en wethouders van Rotterdam, die zelfstandig naar Den Haag zal reizen. „Ik zal me moeten inhouden, maar in nette bewoordingen zal ik duidelijk maken dat via de zoveelste leugen van het «--kabinet Lubbers de volkshuis vesting wordt afgebroken," zei de heer Schot van het Rotter- damse Woonlasten Overleg J 'gisteren. „Alle politici houden vast aan de parlementaire de mocratie, maar onderhand be- stéót twintig tot vijfentwintig percent van de mensen kenne lijk niet meer voor de meerder heid. Die laten ze maar verzui pen. Mensen van wie het zelf respect naar de donder wordt geholpen. Ze worden gepakt met allerlei maatregelen en nu dan weer met verlaging van huursubsidie en huurgewen- ning." Schot is ai jaren actief en na dat hij in de VUT is gegaan met nog meer elan. „De men sen zeggen wel eens tegen me: Goh, ben Je daar nog mee be zig? Het is gewoon nodig. Mis schien niet meer voor mezelf, maar je kan die anderen toch niet zomaar laten zakken." Piet Huiskens, beroepskracht uit het Oude Westen, zegt: „Het hele koopkrachtverhaai komt op losse schroeven te staan door de afschaffing van de zogenaamde Jongerentabel voor huursubsidie, de zoge naamde kwaliteitskorting en de aftopping van de subsidie bij huren van zevenhonderd gul den per maand. Do terugbren ging van de huurgewenning tot een jaar zal niet alleen de mini ma treffen, zoals de meeste maatregelen, maar speelt ook iemand met een modaal Inko men parten. Wij vinden dat heel erg, want dat zal de al stagnerende stadsvernieuwing een extra klap geven. Mensen die toch ai opzagen tegen alle ellende van verhuizen en aller lei rommel, zien nu de financië le pleister op de wonde weg vallen en zullen niet snel warm lopen voor deelname aan de stadsvernieuwing." Laurie Hermans, opbouwwerk ben weer een viertal aantrek kelijke routes van circa 25 kilo- meter uitgestippeld, die de deelnemers dagelijks tussen 18.00 uur en 21.30 uur kunnen afleggen. Vanwege hef vroeger donker worden kan men tot ui terlijk 19.15 uurstarten.Op» vertoon van de startkaart krij gen afle deelnemers op de eer ste avond van de Bondsspaar bank een herinnering aangebo den. Op dé siotavond, donderdag 3 september, worden de fietsers met levende muziek binnenge haald aan de Amsterdamlaan, Familieleden, vrienden en an dere supporters kunnen de volhouders vanaf 19.30 uur bloemen aanbieden op de Zwanen- of Lepelaarsihgel. Wie de 100 kilometer bijeenfletst' krijgt aan de finish de traditio nele medaille (bij een of vijf- keer deelname) of een num mertje uitgereikt. Tevens wor den de oudste en de jongste deelnemer gehuldigd. Startkaarten 3,50 gulden zijn tot en met zaterdag verkrijg baar bij alle filialen van de y: Bondsspaarbank in Vlaardin gen en de meeste plaatselijke rijwielhandelaren. Op 31 au- gustus zijn er vanaf 17.30 uur nog kaarten te koop bij het - startbureau voor 4 gulden.""; ster uit Feljenoord: „Wethou der Vermeulen heeft de wo-: nlngbouwcorporaties verboden om mensen vernieuwde huizen te verhuren, als zij daardoor de helft of meer van hun inkomen aan woonlasten kwijt zijn.- Nu is het al zo, dat de helft van de mensen in deze wijk 45 tót 50 percent van het inkomen aars woonlasten kwijt is. De vermin dering van dé huursubsidie én de huurgewenning zal beteke nen dat mensen die hier al ja ren wonen niet meer in aan merking komen voor een ver nieuwde woning. Het bouwen voor de buurt kan Je dus voor goed vergeten. Mensen wor- den verplicht naar goedkope, oude woningen in andere wij ken te verhuizen." Jasper Pleeging, extern des kundig voor de stadsvernieu wing In het Oude Westen, noemt het verzet van de wo ningbouwcorporaties tegen de maatregelen ook logisch. „Zij zitten als verhuurders al met betalingsachterstanden en,met mensen die willen verhuizen omdat ze de huur niet kunnen opbrengen." - 1 OokToon Wölfs, een 62-jarige Crooswijker en mede-oprichter van het Woonlasten Overleg Nederland, wil alle Rotterdam mers oproepen om maandag mee te trekken naar het Bin nenhof: Er zijn al zovee! ver slechteringen aangebracht.dat het aantal mensen dat huur subsidie nodig heeft is ge groeid. Het totaalbedrag laat men echter ongewijzigd. Dus er moet meer gedeeld worden en dat door degenen die at steeds minder ontvangen. Het grootste deef van de subsidies van Volkshuisvesting (bouw-1: premies enzovoort), en dan— laat ik hypotheekaftrek buiten beschouwing, gaat naar der h mensen met de betere Inkoop mens. Door alsmaar praten" hebben we destijds staatsse cretaris Brokx kunnen overtui gen van de noodzaak van de individuele huursubsidie. Hij moest wijken en tegen eerr be lofte In komt zijn opvolgérriu" met de afbraak." - L1- Huiskens tenslotte: „Deze ra- gering zet bij voortduring ver schillende groepen tegenover elkaar. Dat maakt het moeilijk om tot een breed verzetsfront te komen. De een wordt bezig gehouden met huursubsidie- problemen, terwijl de ander op het terrein van volksgezond heid voor zijn belangen moet vechten." De protestmanifestatie op het Binnenhof in Den Haag begint maandag om twaalf uur tijdens de hoorzitting van de vaste Ka mercommissie Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening over de subsidiemaatregelen, die op 1 Juli 1988 zouden moe ten Ingaan. Vanaf de buurtwln- kels in Rotterdam vertrekken bussen om half elf. ZIJ verza melen bij De Doelen, waarvan daan de gehele stoet om 11.15 naar Den Haag rijdt. ROTTERDAM Pekinees- jes, bouviers, teckels en aller lei andere hondesoorten ne men aanstaand weekeinde wéér bezit van het Ahoy'-com- plex in Rotterdam. Voor de tiende keer houdt de Kinolo gen Club Rotterdam (KCR) een Internationale hondenten toonstelling, waaraan dit jaar ruim 2400 viervoeters en hun baasjes deelnemen. Het echtpaar Ger en Bep Bijster-Roggeveen, samen öiet 2600 andere Rotterdam mers lid van de KCR, offert al maandenlang zijn vrije tijd op aan het evenement De woonkamer van het echtpaar heeft zo vlak voor het begin van de tentoonstelling meer weg van het kantoor van een evenementenbureau. De eet tafel ligt bezaaid met allerlei paperassen en de telefoon blijft rinkelen. Een kopergra vure aan de muur, een pre sentje van burgemeester A. Peper, herinnert aan het tachtigjarig bestaan van de KCR in 1984. Op de bank ligt herder Natascha een tukje te doen. Zij lijkt zich niets aan te trekken van alle drukte om haar heen. Het hectische ge beuren laat ook bouvier Beer koud. Het organiseren van een tentoonstelling waar bijna tweehonderd verschillende rassen zijn te zien is geen kleinigheid, zo laat Ger Bijs ter doorschemeren. Al een paar dagen na afloop van het gebeuren beginnen de voorbe reidingen voor de volgende tentoonstelling. Het zoeken van keurmeesters, de mensen die bepalen of een hond vol doet aan de 'standaard' zoals die voor elk ras is vastge steld, neemt veel tijd in be slag. Dit jaar komen de keur meesters behalve uit- Neder land ook uit België, Frank rijk, Duitsland, Denemarken en zelfs uit Italië. Ook de rozetten en medail les moeten lang van tevoren worden besteld. Voor honden die de kwalificatie 'uitmun tend' meekrijgen, is een gou den medaille weggelegd. De categorie 'zeer goed' mag re kenen op een zilveren schijf en honden met het predikaat 'goed' en 'matig' zullen het moeten doen met een bronzen medaille om de nek. Alle deel nemende honden staan ver meld In een catalogus, die peis op de ochtend van de tentoon stelling te koop is. De KCR wil op die manier elke vorm van vriendjespolitiek tussen deelnemers en keurmeesters voorkomen. Om een epidemie te vermij den zijn zes dierenartsen in geschakeld. Zij controleren alle honden, voor ze een van de vijf hallen van de Ahoy' binnen mogen, op besmettelij ke ziektes, vlooien en ander ongerief. Zieke honden gaan direct in quarantaine of moe ten huiswaarts keren. Een groep padvinders van Scou ting Rotterdam ontdoet na el ke ronde alle hokken van hon- depoep en-pies.' De tentoonstelling heeft twee doelen, legt Bijster uit. „In de eerste plaats worden de honden vergeleken met de standaard, die voor sommige honden al vijfhonderd jaar geldt. Hoe dichter de hond bij die standaard zit, hoe beter. Vooral voor fokkers is dat van belang. Zij worden zo in staat gesteld een mooie hond te zoeken om mee door te fok ken. Ten tweede is de tentoon stelling bedoeld voor mensen die een hond willen nemen, maar nog niet weten: van welk ras. Wat dat betreft zijn ze op de tentoonstelling van alle markten thuis, want élle rassen ter wereld zijn verte genwoordigd." De internationale honden tentoonstelling wordt op za terdag 29 augustus en zondag 30 augustus gehouden van 9.00 tot 18.00 uur. Op zaterdag zijn de dog-achtigen, gezel schapshonden, staande Jacht- honden, spaniels, retrievers en terriërs aan de beurt. Op zondag maken de herders, kees- en poolhonden, lopende jachthonden, dashonden, pin- schers, schnauzers en' wind- honden hun opwachting. Tus sen 10.00 en 15.00 uur- vinden diverse demonstraties plaats in de erering van de Eemhal. De toeg&nsprljs bedraagt zes gulden voor volwassenen en drie gulden voor kinderen tot 11 Jaar en 65-plussers.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1