kortaf I 'Het is aangekomen bij het poetsen van de deurhei' Hennie Konings maak zich sterk voor Russische dansen Politie Maassluis heeft commissaris Bibliotheken strijden bU Radio Rijnmond Kolpabad: nog twee weken open Steekvlam treft monteur Werkloos SCHIEDAM De openluchtbaden in de Waterwegsteden heb ben een rampzalig {.slechte zomer achter de "rug. In de drie zwemge- I: legenhedèn in Vlaardin- gen, Schiedam en (.Maassluis daalden de bezoekersaantallen met ongeveer twintig per- cent. Met vernieuwin- f gen en allerlei extra ac- f'tiviteiten' proberen de baden op de valreep l*nog wat publiek te lok- l ken en tevens de abon- hementenverkoop voor vólgend jaar te redden. Muzikanten Gescheiden Educatief Centrum Kinderkoor Concurrentie Veilig gevoel Droevig Robert Murk Voorlichter Het echtpaar Van der Zan- de-Hendriks is 65 jaar ge trouwd: „We gaan naar de zeventig." (Foto Arie Wapenaar) S taatsensembles Familiefeest DINSDAG 1 SEPTEMBER 1987 HET VRIJE VOLK specteur. Beide benoemingen gelden met terugwerkende kracht tot 1 januari 1986. De heer Van Nieuwkoop trad op 1 mei 1977 als hoofdinspec teur plaatsvervangend korp schef In dienst van de gemeen tepolitie Maassluis. Op 1 sep tember 1978 werd hij benoemd tot korpschef. De heer De Jong werkt sinds 1 januari 1979 bij; de Maasslulse politie als in-SiS. specteur plaatsvervangende 'korpschef. MAASSLUIS Met de benoe ming van korpschef C. van Nieuwkoop tot commissaris heeft het Maasslulse politie korps nu ook een echte com missaris. De functie van Van Nieuwkoop Is, evenals die van andere korpschefs in Neder land, opgewaardeerd als uit vloeisel van een landelijk on derzoek naar de waarderings normen voor politiefunctiona rissen. De Maasslulse plaats vervangende korpschef H. de Jong Is bevorderd tot hoofdin- itampzomer voor Openluchtbaden Ruud Bult huis, plaats vervangend bedrijfsleider .van het Kol- pabad: „Wat doe je er aan? We kunnen het bad moei lijk overkap pen" Vertegenwoordigers van de bi bliotheken zijn op dat moment In de studio van de radio aan wezig en onderhouden via een open telefoonlijn contact met hun thuisfront. Deze wedstrijd is een voorproef van de lande lijke bibliotheekdag, die zater dag op het programma staat. Het thema van deze dag is 'Vragen staat vrij'. De bedoe ling er van is bibliotheekbezoe kers er op te wijzen, dat in de leeszaal zoveel naslagwerken staan, dat op bijna elke vraag een antwoord kan worden ge vonden. MAASSLUIS In het kader van de landelijke bibliotheek- dag op zaterdag 5 september, doet de Maasslulsse openbare bibliotheek op 4 september mee aan een wedstrijd, die di rect op Radio Rijnmond wordt uitgezonden. Aan medewer kers van de bibliotheken in Rotterdam, Hellevoetsluis, Krimpen aan den IJssel en Maassluis, wordt vrijdag tus sen 16.30 en 17.00 uur een vraag gesteld. Winnaar van het radiospel is de bibliotheek die het snelste het juiste antwoord weet te produceren. VLAARDINGEN De buitenbaden van het Kolpa bad zullen nog twee weken openblijven. Tot en met zondag 13 september kan zwem minnend Vlaardln- gen nog in het bad terecht. De geldigheidsduür van de abonnementen Is daarmee ook veertien dagen ver lengd. De Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie (VSSR) heeft dit besluit ge nomen in de hoop dat de eerste twee weken van sep tember nog een nazomers karakter zullen krijgen. Dat zou de bijzonder slech te zomer van dit jaar nog een beetje kunnen goedma ken. Met dit besluit komt de VSSR ook tegemoet aan de 5000 abonnementhouders,, die door de half augustus begonnen reconstructie werkzaamheden in het bad niet optimaal konden ver pozen op de speel- en zon neweide. De SP had het college van burgemeester en wethouders compensa tie gevraagd voor de gedu peerde abonnementhou ders. „Mede omdat het is aangekaart hebben we deze beslissing genomen," geeft wethouder A. Maarte veld toe, dieVSSR-voorzitter Madem. yervangt.Prompt nadat sdgd werkzaamheden begonnen- werd^/het'neen week .mqo.ijWegc^w^^PPE Een -'ongelukkige/samen loop van omstandigheden. Daarom: kom 'die mensen tegemoet, nog twee weken erbij. En nu maar hopen dat het mooi weer wordt, maar dat garandeer ik niet." Het Vlaardingse' Kolpabad trok dit jaar tot nu toe 146.000 zwemmers, 35.000minder dan vorig jaar, en 40.000 minder 'dan het jaar daarvoor. Ruim een zevende deel' van die 146.000 zwémlustigen bezocht het bad in de eerste,mooie week van juli. Plaatsvervangend bedrijfs leider Ruud Bulthuis van het bad weet meerdere oorzaken voor die neerwaartse tendens aan te wijzen. Hij: „Uiteraard het weer, dat is een open deur. Maar - afgezien daarvan is de loop er toch een beetje uit, het is moeilijk precies aan te ge ven waarom. Het is in ieder geval wel een landelijk beeld. Zelfs op de mooie dagen viel de belangstelling me tegen. We hebben ook concurrentie van de recreatiebaden, de mensen willen tegenwoordig meer ge amuseerd worden. De tijden zijn voorbij dat hele families dagen achtereen in het zwem bad doorbrachten." Zwembad Groenoord in Schiedam: de mensen een prettig en vei lig gevoel ge ven.... (Foto's Arie Wape naar) leden tellende koor repeteert iedere woensdagavond van half zeven tot half acht Inde" Vredeskerk aan de Olmen- dreef. Dirigent van het koor Is Teun Roifes. Behalve diverse uitvoeringen in bejaardentehui zen en kerken binnen en bui ten Vlaardingen staat er ook een radio-opname bij de Ama teur Omroep Wetering op het programma. Inlichtingen over contributie, koorkleding, mu ziek enzovoort zijn te verkrij gen bij de secretaresse van het koor, mevrouw R. Hovestad, .telefoon 4748339. Het orkest van de Christelijke Harmonie Vereniging Sursum Corda in Vlaardingen is drin gend aan versterking toe. Men is op zoek naar een ervaren bassist, drie trombonisten, een hoornist, een trompettist, een slagwerker, en een ervaren te norsaxofonist. Verder zijn klari nettisten en barltonspelers welkom, alle M/V. In de mees te gevallen kan er voor een In strument gezorgd worden. Ook mensen die nog niet kunnen spelen mogen zich aanmelden. De Harmonie repeteert elke maandag van 20.00 tot 22.00 uur in haar nieuwe onderko men, de voormalige Prof. Rut- gersschool. Van Maanenstraat 2 in Vlaardingen. Inlichtingen: telefoon 4358417 4601327. Wat betekent het voor mij om gescheiden te zijn en hoe ga ik daar mee om? Dat is het the ma van een gespreksgroep voor gescheiden vrouwen die eind september van start gaat. Aan de orde komen onder an dere het verwerken van de scheiding, de reacties van de omgeving, de relatie met de ex-partner, het alleen voor de kinderen moeten zorgen en het nieuwe toekomstbeeld. Wié belangstelling heeft voor deze gespreksgroep kan voor 19 september contact opnemen met Janny Slootmaaker of Re- né Hulsker, beiden maatschap pelijk wèrkers bij het Centrum voor Maatschappelijke Dienst verlening (CMD). Zij zullen dan een afspraak maken voor een .'kennismakingsgesprek. Voor meer Informatie: CMD, tele foon 4351022. Schoolverlaters, (langdurig) werklozen en herintredende vrouwen kunnen in september weer beginnen aan een be roepsgerichte opleiding van de Streekschool Rijnmond-Noord. Er wordt individueel gewerkt, de minimumleeftijd Is achttien jaar. Primair doel van de oplei ding is het verwerven van een arbeidsplaats. De school staat open voor mensen met een af gesloten maar verouderde op leiding, met maximaal een LBO-A/B diploma, een onvol tooide MAVO-opleiding of hoogstens drie jaar HAVO/VWO. Dinsdag 8 sep tember houdt de school Open Dag van 14.00 tot 17.00 uur. De Waghemakersstraat 11-13 in Rotterdam Alexanderpolder, telefoon 4219109. Het Educatief Centrum Maas sluis organiseert woensdag 2 september een themamiddag over leermogelijkheden voor volwassenen met een kort schoolverleden. Het ECM Is een nieuwe Instelling die een coördinatiepunt moet gaan vormen van organisatie en know-how op het gebied van volwassenen-educatie. De mid dag is vooral bedoeld voor professionele doorverwijzers, zoals artsen, maatschappelijk werkers, bijstandsambtenaren etc. Men krijgt uitlegt over de nieuwe opzet van de volwasse nen-educatie en kan kennisne men van het programma. De middag begint om 14.30 uur In het ECM, De Vloot 207, tele foon 01899-24491. Alle kinderen van zes jaar en ouder die graag zingen zijn welkom als nieuw lid bij het Christelijk Kinderkoor Imman- uël In Vlaardingen. Het tachtig Het Kolpabad denkt de con currentieslag met de recreatie-' baden voor een deel, aan te kunnen door zelf ook met at tracties te komen. Er wordt gewerkt aan een voetbalhoek, een discohoek en een ver nieuwde zonneweide met hoog teverschillen en veel beschutte plekjes, v Daarmee moeten dé Vlaardingers worden overge haald i om voor volgend jaar toch i maar weer een abonne ment te kopen. Bulthuis: "„Door deze zomer hebben we een deel! van de be grote H inkomsten"' niet": waar kunnen maken. Omdatwe ook nogi-' het' «binnenbad v. en de zwemlessen hebben komen we financieel niet direct in de pro blemen, maar. er valt wel een gat. Juist dan moet,je het pu bliek zien te binden. Daarom blijven we nog twee weken ex tra open, ook als geste naar de 'mensen voor het ongemak van de /werkzaamheden op het veld. Wat kun.je nog meer doen?. We kunnen het; bad moeilijk overkappen." De Schiedamse cijfers geven een vergelijkbaar beeld te zien. Het aantal zwemliefhebbers in bad Groenoord kelderde van 95.000 In 1986 naar 75.000 dit jaar. „Toch nog veel," vindt Frieda Keijzer, hoofd zwémba- den van de gèmëénfé'/ Schie- dam'. „Wehebbé!n'rerlr dit jjaar erg veel aan/gédiah ó'mVjiet de mensen naar dë!zïnsfè maken, gezien het weêPvlnff'llj'clat de schade; bepferkt,tviSi 'Igêbleven. Het aantal - abonnementen) dat we in de vobrverkoop'haóden verkocht was'dit'1 jaar 'dok! fors gestegen." In Groenoord organiseerde men een triathlon, een nacht- marathon, een wedstrijd plankhangen en diverse ande re; evenementen. Verder legde men veel nadruk op veiligheid. Keijzer: „Anders dan andere baden hebben wij niet bezui nigd op hét toezicht tijdens het zwemmen, dat vinden wij on verantwoord.. Daarnaast hou den we een oogje op wat er op het veld gebeurt en werken we met een bewaakte fietsenstal ling; Daardoor hebben we veel minder dan vroeger last van vandalisme en andere verve lende, verschijnselen. Alles is er op gericht'om-de mensen bij ons een prettig en vooral veilig gevoel te geven; Ik denk dat het werkt. Ik ver-; wacht wel een; zekere terug-: aJ^J'SvilÓli^Wóiééiénisver- koop, maar ben toch optimis tisch-,. Desmens^^-komen'/wel terugJÏ-jA'ansta'andé/Szaférdag sluit hetSchiedamse badhet seizoen af. In Maassluis gingen de poor ten'van het buitenbad gisteren dicht. „Een heel droevig sei zoen," zégt bedrijfsleider J. Nouwelant van zwembad Dol fijn. „Vooral voor dé mensen voor wie het zwembad een goedkope uitgaansmogelijk- heid is, die verder niet op vac- antie gaan en het moeten heb ben van hun gezlnsabonne- ment" Het bad trok dit jaar 64.000 bezoekers, 22.000 minder dan vorig - jaar.- Het aantal jaar- .kaartbouders .daalde van .2500 naar 1900. "Een /forse-- financiële klap, .Voilg^ns/Nóu^élant. „En dan.te „Óe^enkéjn^d^.t'ywé ln de eerste 'maanden'nog nachtvorst heb ben gehad. Dan gaat er heel wat aardgas doorheen om het water op graden Celsius te houden." Evenals zijn Vlaardingse collega wijst hij op het veran derde bestedingspatroon. „Mensen leren hier zwemmen, maar gaan dan ergens anders .surfen. Nu hebben we met 3500 .mensen een absolute topdag, vroeger haalde je met gemak het dubbele. Die aantallen zul len we wel nooit meer halen." Ook de Maassluizers probe ren het publiek te paaien met sportieve activiteiten als een zwemvierdaagse en een tri athlon. Het is niet voldoende, denkt Nouwelant: „Wie weet moeten, we toch; serieus gaan denken aan een groter binnen-, bad, om minder afhankelijk te zijn van het weer/Indederge-; val mag het jpubHekbvamSitot' 13 september;,,gratis., gebruik! maken van, ,on?e jejectrische zonneweide;; Geen- tosti-ijzer, maar een groot, verantwoord' solarium, We willenmet een leuk gebaar afscheid nemen, uiteraard denken we daarbij aan volgend jaar. Ik ben bang dat flink moeten gaan stunten om nog een redelijke hoeveel heid abonnementen kwijt te ra ken." De Nederlands/Canadese kun stenaar Robert Edgar Murk ex poseert tot en met 30 septem ber landschappen en maritie me werken in Ontmoetingscen trum Koningshof, Uiverlaan 20 in Maassluis. Murk werd. In 1946 in Schiedam geborens - maar bracht een deel van zijn jeugd door in Canada, waar hij een opleiding tot reclameteke naar volgde. Hij werkt vooral in aquarel en olieverf. De ten toonstelling omvat een aantal aquarellen met een boom als onderwerp en verder scheeps- gezichten, meestal gesitueerd op de Nieuwe Waterweg. Hans de Vries (25) Is de nieuwe projectmedewerker Gezond heidsvoorlichting Migranten bij de GGD Nieuwe Waterweg Noord. Hij volgt In deze functie Betty Patterson op. De Vries Is afgestudeerd aan de Land bouwuniversiteit Wagenlngen, waar hij zich specialiseerde in gezondheidsvoorlichting en -opvoeding. Praktijkervaring deed hij op bij het opzetten en evalueren van een voorlich- - tlngsproject voor migranten in Arnhem. De Vries zal zich tot eind maart 1988 gaan bezig- houden met de afronding vap het project Gezondheidsvböf-, lichting Migranten Vlaardingen. ROTTERDAM „In Ne derland staat het1 volksdan sen op een zeer hoog niveau. Overal zijn groepen te vinden die, uit diverse landen dan sen laten zien die wat betreft de dansstijl en de kleding uit stekend in elkaar zitten. De Russische folklore komt er echter maar bekaaid of. Daar wil ik verandering in bren gen." De 41-jarige Hennie Ko nings weet heel veel van de verschillende Russische volksdansen. Als zoon van een Russische moeder brengt hij sinds 1963 veel vakanties door bij zijn familie in de Sovjet-Unie en daar heeft hij kennis gemaakt met dit stuk je cultuur van het land. Ge deeltelijk is dit ook de aanzet geweest tot zijn dansoplei ding. „Het gebruikelijke stadium van elk klein jongetje heb ik normaal doorlopen. Je weet wel, zo van als ik groot ben word Ik brandweerman enzo voorts," zegt hij. „Het is echt niet zo dat ik van peuter af aan niets anders deed dan dansen- Integendeel zelfs. Wel heb ik een vrij Russisch getinte opvoeding gekregen, zeker wat betreft het culture le gedeelte. Mijn'moeder ver telde veel over haar land. Ze leerde mijn zusje en mij Rus sische liedjes. Maar de echte interesse is pas gegroeid toen ik ook werkelijk met het land kennis maakte." De interesse van Hennie Konings;gaat zeker niet al leen uit naar de Russische danéen. Hij heeft een prachtige verzameling oude ikonen en Russische muziekinstrumenten. (Foto Tieleman van Rijn berk) Amerika. Het scheepje werd tentoongesteld in Chicago en kwam terug met een gouden medaille. De Amerikanen wa ren er zo verrukt van, dat IJ- zermans zijn exportorder kreeg. Het model won ook een gou den medaille in België, werd tentoongesteld in Schevenin- gen en in een etalage in Vlaar dingen, stond jarenlang op een stoffige zolder om uiteindelijk na restauratie ln het Visserij- museum te belanden. Daar la ten zich veel bruidsparen zich graag bij het model fotografe ren: een zeillogger met half ge streken mast, waarop de be manning bezig is de vleet bin nen te halen. De modellen, die Van der Zande heeft gebouwd, zijn minder geschikt als decor voor een bruisfoto. Hij maakte ln zijn vrije tijd stoven, niet al leen op schaal maar ook op ware grootte. „Met hartjes en niet met ronde gaatjes zoals je ze in de winkel koopt," bena drukt zijn echtgenote. De circa vijfhonderd stoven vonden hun weg naar tal van geïnteres seerden, onder meer in de Ver enigde Staten en Engeland. zien, maar het Is allemaal goed verlopen," verzucht me vrouw Hendriks. Ze lacht: „Wij gaan nu naar de zeventig." Voor mevrouw Hendriks was de overstap van Eist, waar ze opgroeide ln een gezin met vijftien kinderen, naar Vlaar dingen geen probleem. „Ik kwam uit een dorp en mocht mee naar de stad. Ik vond het prachtig," vertelt ze. Haar echtgenoot is een echte Vlaar- dinger. Evenals zijn vader werkte hij bij de Vlaardingse rederij IJzermans. Later werd hij magazijnmeester bij een aannemer en hielp onder meer mee bij de bouw van het Holy- ziekenhuis, de uitbreiding van het Groen van Prlnstererlyce- um met een nieuwe vleugel en de Valkenhof in Vlaardingen- West. Het model van een zeillogger ln de achterzaal van het Visse rijmuseum werd door Van der Zande's vader gebouwd. „Ik was al jong bezeten van dat scheepje," herinnert Van der Zande zich. Het model (schaal 1 op 7) werd in opdracht van IJzermans gebouwd om een voet achter de deur te krijgen bij de export van haring naar VLAARDINGEN 't Ge beurde op de Binnensingel, zo'n 66 jaar geleden. Scheeps bouwer H. J. van der Zande liep zenuwachtig heen en weer te drentelen onder de bomen. Hij had een oogje op Janna Hen driks, die uit haar geboorte plaats Eist als dienstbode was meegekomen met een onder wijzersfamilie. De onderwij zersvrouw kreeg de jongeman in de gaten en gaf Janna op dracht de bel te gaan poetsen. De koppelpogirig had succes, want de jongeman trok de stoute schoenen aan en maakte zijn eerste afspraakje met het meisje. „Zo is het aangekomen. Een jaar later zijn wij getrouwd," vertelt mevrouw Hendriks (88) 65 jaar later in bejaardente huis De Meerpaal aan de Wil lem de Zwijgerlaan in Vlaar dingen. Haar echtgenoot (89): „Ik heb eerst gewacht tot ik een vol loon kreeg." Het echtpaar, gehuwd op 30 augustus 1922, kreeg gisteren bezoek van loco-burgemeester B. Goudriaan en echtgenote. 'Het feest met koud buffet voor familie en kennissen was toen inmiddels al achter de rug. „Ik heb Mr ontzettend tegenop ge- aantal actieve dansers het Penta Theater op. Penta heeft veel buitenlandse tour nees gemaakt. Zo verdiende Hennie zijn brood. Zijn liefde bleef echter bij de folklore liggen. De oprichting van het bekende Russisch-Oekraïns zang en dansensemble Kalin- ka getuigt hiervan. Hennie kreeg genoeg van de moderne dans. Vorig jaar is hij gestart met een cursus russisch volksdansen bij de dansvereniging 'Barinya'. „Het is de schuld van de Russische staatsensembles, die regelmatig met moeilijke acrobatische toeren de neder- landse podia bevolken dat de Nederlandse amateurdansers al snel denken dat is veel te moeilijk voor mij," zegt Hen nie. „Slechts zeer weinig mensen weten dat in de Rus sische steppes en in de ver afgelegen dorpen nog echte dansen uit de lang vervlogen tsarentijd worden gedanst. Zonder, showkleding, franje en al te moeilijke passen. Dat wil ik de mensen leren." Zijn eigen kennis gaat hij nog uitbreiden. In het kader van de culturele uitwisseling tussen Nederland en de Sov jet-Unie gaat hij, in januari, ondersteund door een beurs van het ministerie van WVC voor drie maanden naar het wereldberoemde instituut voor theaterkunde in Mos kou. Voordien is hij echter al gestart, met -eennieuwe cur sus voor beginners en gevor derden. De lessen in Russisch fol kloristisch dansen worden gegeven in de gymnastiek zaal aan de Bergsingel 135. De contributie bedraagt vijf gulden per les. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij Neeltje de Bruijn, telefoon (010-) 4215211. VLAARDINGEN De 32-Jari- Vlaardingen. De man wérd er ge elektromonteur F. van getroffen door een steekvlam Schoor uit Vlaardingen Is met toen hij bezig was met een ze- brandwonden In zijn gezicht kerlngkast. Vermoedelijk oor- opgenomen In het Zuiderzie- zaak was kortsluiting. De toe kenhuis In Rotterdam. HIJ liep stand van het slachtoffer Is re de verwondingen op tijdens delljk. De Arbeidsinspectie werkzaamheden In het be- stelt een onderzoek In naar de drljfspand van Lips Textlelser- preciese toedracht van het on- vice aan de Landstraat in geluk. Een uitgebreid familiefeest in het dorpje waar zijn moe der vandaan kwam was voor Hennie de eerste bewuste kennismaking met de folklo ristische dans. Hij waagde ,zich tussen zijn ooms op de dansvloer en was, zoals hij het zelf noemt 'voor de rest van zijn leven verkocht'. Terug in het vaderland volgde Hennie een dansoplei ding bij de Rotterdamse Dansacademie. In Rusland /specialiseerde hij zich in de nationale volksdansen. Als danser is hij echter steeds op het moderne vlak werkzaam geweest en richtte met een VLAARDINGEN Twee jon gens van dertien en zeventien jaar, die in Maassluis een flets hadden gestolen, zijn door de politie In Vlaardingen In de trein aangehouden. De Jon gens, die op de terugweg wa ren naar hun woonplaats Rot terdam, hadden de gestolen fiets bij zich. Zij hadden het voertuig ontvreemd bij het sta tion Maassluis. Hun aanhou ding volgde op een seintje van een medewerker van de NS. Belde verdachten en de fiets zijn aan de gemeentepolitie van Maassluis overgedragen.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1