Nu wél voorzorgsmaatregelen bij transport Dordtse gifgrond wÈÊÊËÊÊÊÊWÊM gSM ÉÈm ,'mm iü 'Bouw Zestienhoven om tot regio-airstrip' 143.390 gulden voor museum lüffil li Verkoper rommelt met kassa Heterdaad Uitgebrand wv WS WÊÈIÊÊÊÊËËÊÈtÈÊi8ÈËÊÊSÈê 'mmm ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1987 Opmaat Grafiek '87 mm Cursus Pupillen Eindelijk is het zo ver. De gifgrond in de Dordtse Merwed- epolder gaat vracht wagen voor vracht wagen de wijk uit om te worden gede- (t poneerd in de deze week gereed geko- men Tijdelijke Op- jP' slag Plaats, kort af weg Top, in Moer- a dijk. Het afgraven JBöen het transport ge- '!£jVbeurt met de groot- nsste voorzichtigheid. Auto's worden ^Schoongewassen, ar- mobeiders dragen spe- iiiaèiale pakken en heel wat formulieren moeten worden in gevuld. "ucHw-vérslaggever WIM VAN WIJK maakte één van de eerste giftranspor- .ten mee, van het be jaardencentrum De Merwelanden aan de Haringvliet- straat in Dordrecht naar de nieuwe 'be graafplaats' vlak naast de raffinade rij van Shell aan het q Hollands Diep. Ook hij moest zich hul- len in aparte kle-1- I ding, want zo ge- t dachteloos als jaren [geleden het gif in dë Merwedepolder f:; werd gestort, zo zorgvuldig wordt er nu gehandeld om het te laten verdwij nen. Betreden van het Moerdijk-terrein is nu voor eigen risi- co... Vrachtwagens SI m Formaliteiten Tijdelijk Zuivering Opvullen Desastreus 'j; het VRIJE VOLK schiedam vlaardingen kortaf Museum verwacht vandaag vele duizenden bezoekers SCHIEDAM Met een tentoonstelling over de geschiede nis van Schiedam speelt het Stedelijk Museum Schiedam in op het NCRV-televisieprogrammaKerkepad '87, dat het mu seum in de route van vandaag en zaterdag 12 september heeft opgenomen. Directeur Hans Paalman verwacht enkele: duizenden bezoekers en gemeentevoorlichter B. van Bochove weet te vertellen, dat een Kerkepad wel tussen de twintig- en dertigduizend bezoekers kan trekken. Het museum zet beide dagen daarom extra suppoosten in. Behalve de historische tentoonstelling kunnen de Kerkepad-gangers ook drie ten-, toonstellingen over grafiek bekijken en een kleine expositie met pentekeningen van de Schiedamse kunstenaar .Theo Wiegman. Hans Paalman erkent, dat het museum met de 'vijf ten toonstellingen' flink uitpakt. „Dat moet ook wel. Je zit met een soort nieuwe, start.'Het sei zoen begint;" zegt hij. „Alle musea doen dat. In Den Haag is wél een heel spectaculaire tentoonstelling geopend over de bronnen van de abstracte kunst. Die kost 1.750.000 gul den." Vergeleken daarmee Is zijn tentoonstellingsbudget van 42.000 guldei^.;'n, kleinig heid, maar Paalman; ."klaagt niet. De historische tentoonstel ling heet 'Een dam in de. Schie'. Ze bestaat uit voorwer pen en schilderijen uit de col lectie van het museum en het archief. „Wij hebben de ten toonstelling heel ruim opgezet om de stroom bezoekers te kunnen verwerken," vertelt Paalman. Het meest indruk wekkende onderdeel Is de ori ginele' galg met zeven gaten, waaraan tal van Schiedam mers op de Grote Markt moe ten hebben gebungeld; Hoeveel precies is niét bekend. De slachtoffers werden begraven op het Galgenveld, het oude Gustoterrein. Ftaalman. ziet.de.tentoonstel- een isemi-nerrnanente^thistori- iMnieen wens van ons om de geschiede nis van Schiedam altijd te ia- ten zien, maar het mag geen statische opstelling 'worden. Ik heb al vaker betoogd, dat de historische collectie van Schie dam een onsamenhangend ge heel is. Wat wij als museum hebben ik wil niet zeggen dat het een verzameling rari teiten is maar je kunt het niet permanent tentoonstellen. Wat er is, wordt goed bewaard. Als er. wat wordt vaangeboden, bekijken we dat en we kopen het als het de moeite waard is." Met de door Paalman ge-' wenst opstelling zou het' muse um weer terug zijnbij de si tuatie van voor 1985, toen de archeologische vondsten per manent in de kelder van het museum 'werden geëxposeerd. Deze ruimte is echter niet :meer beschikbaar door de: komst van één restaurant.„Uit .museaal oogpunt een ver schraling," noemt Paalman de inwoning. En verder terugblik kend in het verleden: „De meest ideale vorm was het doortrekken van het museum 'naar de Lindenhof geweest Maar dat kan niet meer. Dat is heel jammer,,want a ;het rézou mooi zijn geweest. Maar, geda ne zaken nemen geen skeet;" i- Behalve de historische ten toonstelling biedt het museum een kleine tentoonstelling met: - Schiedamse topografische wérken, gemaakt door Teho Wiegman. Vandaag' worden twee prenten als zeefdruk te gen een prijs van 10 gulden per. stuk te koop aangeboden. Dat gebeurt in de aula in aanwe zigheid van de maker. Verder zullen er stands staan van de Historische Vereniging Schie-; dam, Bond Heemschut, en het museum; De topografische ten toonstelling maakt op 18 sep tember plaats voor een kleine tentoonstelling met jenevereti ketten en -flessen; - Onder de titel 'Grafiek '87' heeft het museum verder, drie tentoonstellingen ingericht. De eerste,;'Het dagelijks lieven'; is pv.ergcnomen ...yan. AlbertHe- ijn. De tentoonstelling bestaat uit honderd grafische werken van Vijfentwintig Nederlandse kunstenaars, die ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan en in opdracht van het bedrijf zijn gemaakt. Het zijn figura tieve werken van onder meer Berserik. Lucebert, Mutsaert en Westerik., De tweede tentoonstelling 'Recente grafiek uit de steen drukkerij Amsterdam' is door het museum zelf samenge steld. Als contrast met de figu ratieve AH-prénten bestaat de ze tentoonstelling uit abstract werk van onder meer Arman do, Carel Visser, de Amerikaan Dan Flavin en de Fransman Morellet. .'i.cDe.i derde>tentoonstelling is weer, overgenomen. Het is de educatieve tentoonstelling, 'Op lage genummerd", samenge steld. door de tentoonstellings dienst van de Culturele Raad Zuid-Holland. De tentoonstel ling, bedoeld voor leerlingen van het basisonderwijs, geeft een inzicht in alle grafische technieken, zoals de zeefdruk, lithografie, ets en linosnede. Ter ondersteuning daarvan heeft .het museum een krant gemaakt, 'De Grafiekkrant', die tegen betaling van een kwartje verkrijgbaar is. Grafiek '87 (tot 5 oktober), Een dam in de Schie (tot 28 september) en Theo Wiegman (tot 14 september). Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag 117 uur, zondag 12.30-17 uur. 5#if- Voormensen zonder werk, die Ingeschreven slaan ais werk zoekende. organiseert het Plaatselijk Educatief Centrum in Vlaardingen in samenwer king met de Vrije Academie een cursus druktechniek en lay-out. Duur tien weken, begin maandag 28 september, inlich tingen bij Liesbeth Zoetmulder, tel. 4600859. Voor de achtste keer wordt bij voetbalvereniging Zwaluwen in Vlaardingen het Roodenburg's Pupillentoernooi gehouden. Aan het toernooi nemen de hoogste D, E en F pupillen- teams deel van DSS 26, HVO, Vlaardingen, DVO 32, RKWIK, Zwaluwen,'Fortune, TSB, Hol- iandiaan en VFC. De voorron den zijn op dinsdag 8 septem ber (aanvang 18 uur), woens-: dag 9 september (17 uur) en'; donderdag 10 september (13'*" uur) op het Zwaluwencomplex. De finales worden gespeeld op woensdag 16 september (aan vang 18 uur). Na afloop reiken de heren J. en W.U. Roodén- burg de prijzen uit. De toegang tot het toernooi is gratis. •Directeur Hans Paalman van het Stedelijk Museum Schiedam: „Ik heb al vaker betoogd dat de historische collectie van Schiedam een onsamenhangend geheel is." Links: De historische galg die in bedrijf op de Gro te Markt heeft gestaan. (Fo to's Jerry Lampen) SCHIEDAM Het Stedelijk Museum in Schiedam krijgt van; het ministerie van WVC een bedrag van 143.390 gulden. Het geld is toegekend in het kader van de Tijdelijke Uitke ringsregeling ten behoeve van aankopen moderne kunst door musea. Directeur Hans Paal man van het Stedelijk Museum is buitengewoon verheugd met dit extraatje, omdat hij nor maal over 39.000 gulden per jaar beschikt voor het uitbrei den van de eigen collectie. Van de rijkssubsidie worden werken gekocht, gemaakt door David van de Kop, Gerard Verdijk, Age Klink, Ton van Os, Jan Roeland, Jaap Hilleni- üs, Ben Akkerman, Jan van der Pol, Philippe Hardy, Jaap Berghuis, Bonies en Tinus Nol- te. Het merendeel van de aan gekochte werken heeft déze 'zo mer in het museum gehangen. SCHIEDAM Het gemeente bestuur van Schiedam advi seert het Rotterdamse college om de luchthaven Zestienho ven om te bouwen tot een air strip voor regio zakenverkeer. Verder willen de bestuurders van de gemeente Schiedam weten wie het handhaven van het vliegveld gaat betalen. In dien het rijk meebetaalt, dan gaat de gemeente Schiedam protest aantekenen. „Dit geld kan beter worden besteed," stelt het gemeentebestuur van Schiedam in een brief aan het Rotterdamse gemeentebestuur over de luchthaven Zestienho ven. Ook wanneer de bebouwing van de gemeente Schiedam bulten de directe Invloedssfeer van de luchthaven, een ge draaide of vernieuwde start- en landingsbaan zal komen te lig gen, gaat Schiedam proteste ren. „Mogelijke uitwaaiering van geluidseffecten komen in het Integraal plan noordrand Rotterdam niet aan de orde. Wij willen dat toch onderzocht hebben." Het beschikbaar stellen van grote sommen geld voor een overbodig vliegveld vinden de bestuurders van de jeneverge meente afkeurenswaardig. „Betaalt Rotterdam dit chauvi nistische plan voor Zestienho ven zeif, ok. Maar het ligt an ders wanneer het rijk aanzien lijke bedragen betaalt voor een Rotterdams-vliegveld in welke vorm,dan ook. Tegen een der- gelijke rijksbijdrage maken wij üia'l ig'A ",:aAói, .'.p. ai aijsés »Cu, I? DORDRECHT-'— In-het ga- pende gat achter het bejaar- dentehuis De Merwelanden zijn de vuilniszakken, hout- resten en stukken plastic dui delijk zichtbaar. Zelfs de hei palen waarop het tehuis rust, zijn goed te zien nu de eerste kubieke meters vervuilde grond van de Merwedepolder zijn afgegravan. „Tot nu toe heeft de opgra ving niets .bijzonders opgele verd," vertélt aannemer C. van Dam staande naast het gat bij het bejaardentehuis. „Wat we tot dusver naar bo ven hebben gehaald, is eigen lijk gewoon huisvuil, CIR-af- val Is nog niet gezien." Ook aan de lucht die uit het gat opstijgt is niet te merken, dat hier het in het verleden gestorte afval van de Chemi sche Industrie Rijnmond (CIR) ligt. Begin deze week nog was de bewoners van het bejaardentehuis in het voor uitzicht gesteld, dat zodra het goedje werd 'aangeboord' zich een; hinderlijk zoete weeïge stank zou verspreiden. Zeker als de temperatuur bo ven de vijftien graden zou blijven, moesten de bejaarden daarom hun ramen maar ste vig dicht houden. Uit het nu gegraven twee meter diepe gat stijgt een maar, nauwelijks merkbare geur op. Het is in ieder geval geen doordringende stank. Wel wordt duidelijk dat de Merwedepolder op een voor malige vuilnisbelt is ge bouwd. Vlak onder de boven laag grond worden de over blijfselen van de welvaarts staat zichtbaar: stukken plas tic die soms nog de vorm van een emmer verraden, hout- en ander sloopafval en veel, heel veel grijze vuilniszakken. „Het zal ook duidelijk zijn waarom we de bewoners van het tehuis maandag hebben verteld, dat veel deuren op slot zijn gegaan," vertelt technisch-admintstratlef me dewerker C. Nederend van het bureau bodemsanering van de provincie Zuid-Hol land. Inderdaad begint het gat pal naast de buitenmuur van het elf verdiepingen tel lende bejaardentehuis. „Zou iemand onnadenkend naar buiten stappen, dan valt hij prompt in het gat." Maar Nederend laat niet na er de nadruk op te leggen dat het gat niet iang open zal blij ven. „Zodra een stuk hele maal is uitgegraven, wordt het meteen weer aangevuld, want we willen natuurlijk niet dat het hier een groot krater landschap wordt." Intussen zijn drie vracht auto's het terrein opgereden, die met behulp van graafma- 1 - MIW m chines worden volgeladen. Voor ze straks mogen wegrij den, worden ze eerst hele maal schoongespoten. Ook krijgen ze wat paperassen mee, waarop precies is Inge-; vuld wat ze vervoeren, waar ze vandaan komen, hoe laat ze zijn vertrokken. Niets wordt nu aan het toeval over gelaten. Na al deze formaliteiten te hebben afgehandeld, draait de eerste van de drie vracht auto's rechtsaf dé Haring- vlietstraat in, om via de daar voor speciaal aangelegde ver binding door de groenstrook met de Baanhoekweg de wijk zo snel mogelijk te verlaten. „Met de buurtbewoners is na melijk afgesproken, dat er zo min mogelijk overlast in de wijk zal plaatsvinden," ver klaart Nederend, die gezeten in zijn eigen auto het eerste transport meemaakt. Via de Rondweg en de Laan der Verenigde Naties gaat het vervolgens de rijksweg; op en binnen een half uur staat de vrachtwagen voor de gesloten bomen van het toegangshek van de TOP in Moerdijk. Zodra de bomen zijn geo pend, rijdt de auto een weeg brug op en geeft de chauffeur zijn bon af aan de portier. „Die vermeldt behalve het ge wicht ook de aankomsttijd op dat formulier en wijst de chauffeur de plek aan waar hij zijn lading kan storten," neemt beheerder ir H. de Ja ger van de TOP in dienst van de provincie Noord-Brabant het woord over. „Voorlopig gaat de grond van de Mer wedepolder In de comparti menten één tot en met dertig, maar daar zullen er later on getwijfeld nog een paar bijko men." Elk compartiment heeft een afmeting van veertig hij der tig meter, waar de grond tot een hoogte van vier meter wordt opgestuwd. Daar kan dus 4800 kubieke in en aange zien de komende tijd maande lijks ongeveer 2500 kuub uit de Merwedepolder wordt ver wacht, leert een eenvoudig re kensommetje dat er inder daad meer compartimenten :- nodig zijn. Om te kunnen zien hoe het 'onze Dordtse gifgrond' ver der vergaat, moeten wij als bezoekers de nodige formali teiten doorlopen. Allereerst dient een formulier te worden ingevuld, waarop de duidelij ke waarschuwing staat te le zen dat de bezoeker een ter rein betreedt, waar giftige stoffen worden opgeslagen, dat het om die reden verbo den is iet3 te eten, te drinken of om te roken en dat betre ding geheel op eigen risico geschiedt. Het te onderteke nen formulier vraagt de be zoeker ook naar de geboorte datum, het beroep, de werkge ver en de duur van het be zoek. Alvorens het eenvoudige kantdprtje te verlaten, moet er een hagelwitte jas en dito overschoenen worden aange trokken. „We doen er alles aan om vuil en schoon van el kaar te scheiden," legt De Ja ger uit. Na de de rondleiding moeten de schoenen en jas eerst weer uit voordat het kantoortje mag worden betre den. De Jager beent hij naar compartiment één, waar de vrachtwagen uit de Merwed epolder juist bezig is zijn la ding op een aangewezen plek te storten. „Waar dat precies Is, hangt af van het soort vuil dat wordt aangevoerd." Er blijkt een Indeling In drie ca- Bewoners van het bejaar dencentrum, zullen de ko mende maan den veel last ondervinden van de afgra ving. De deu ren van ver schillende wo ningen zijn op slot gedraaid om te voorko men dat oude ren per onge luk in het ga pende gat val len en geadi- viseerd is de ramen zo veel mogelijk dicht te hou den. tegorieën te zijn: grond die di rect te reinigen is, grond waarvan te verwachten is dat daar binnenkort reinigings technieken voor zullen be staan en ten slotte grond die niet te verwerken is." Tot die laatste categorie be hoort de grond die afkomstig is uit de Merwedepolder. „Die soort grond mag hier dan ook wat langer biijven liggen dan grond die direct te reinigen is," licht De Jager toe. „Toch is ook hier een maximum aan gesteld, dit is per slot van re kening een tijdelijke opslag plaats." Vijf jaar bedraagt die ter mijn, terwijl die voor direct te reinigen grond drie jaar is. „Zolang heeft de aanbieder van de grond de gelegenheid een oplossing te bedenken voor het probleem wat hij de finitief met de grond gaat doen," laat De Jager nog eens fijntjes doorschemeren. Compartiment één is aan twee zijden omgeven door een keerwand, waartegen twee graafmachines de gestorte grond tot een hoogte van vier meter omhoog werken. Aan het eind van de dag worden deze hopen met een zeil over dekt om wegwaaien te voor komen. De vloer van de stort plaats bestaat uit asfalt, waaronder zich een netwerk van leidingen bevindt om re gen-, was- en percolatiewater op te vangen. „Maar dan wel gescheiden," doceert De Jager. „Wij onder scheiden hier zogenaamd schoon, grijs en zwart water. Schoon water noemen we wa ter dat als regenwater van de zeilen komt gesijpeld; grijs water is dat van de wegen op dit terrein komt, waar de vrachtwagen ove« lijden en zwart water is dat wat uit dé stort komt gezakt, bijvoor beeld omdat het regende ter wijl er een vrachtje werd ge lost." Al dit water wordt in van elkaar gescheiden systemen opgevangen en op een ver schillende manier behandeld. Het schone water, zo leren we, wordt na een controle ge woon op de sloot geloosd. Het grijze wordt op het terrein fy sisch gezuiverd door middel van bezlnking, opdrijven en filtering, waarna het riool van het industrieschap' zich erover ontfermt. Het zwarte water ten slotte wordt opge vangen in in een vacuümvat, dat vervolgens wordt aange boden bij de Afval Terminal Moerdijk om te worden gezui verd. In de tijd die De Jager no dig heeft om één en ander uit leggen, is de vrachtwagen zijn lading al kwijtgeraakt, heeft zelfs al weer een schoonspuitbeurt gehad en is nog eens, maar nu leeg, gewo gen. De chauffeur heeft tij dens het gehele bezoek aan het terrein zijn auto niet mo gen verlaten, om aanraking en daarmee verspreiding van de vuiligheid te vermijden. „Tijdens de rit naar het compartiment en tijdens het storten raag hij niet eens het raampje van zijn cabine opendraaien. Sterker nog: in zijn cabine moet een lichte overdruk heersen, zodat er nooit lucht van buiten naar binnen kan dringen." Alleen bij de portier, dus n& de wasbeurt van zijn auto, kan de chauffeur zijn bon voor de terugreis, met daarop weer het kentekennummer en zijn vertrektijd in ontvangst nemen. „Met al die bonnen willen we uitsluiten dat er on derweg met de lading wordt gerommeld," vertelt Nede rend in zijn auto, terwijl hij een poging doet de vracht auto, die met voorsprong is vertrokken, in te halen. „Op deze manier kun je makkelijk achterhalen of er bijvoorbeeld onderweg is ge stopt, want dan springt de langere rijtijd er onmiddellijk uit. Negen van de tien keer is een file of een politiecontrole de oorzaak van een langere rijtijd, maar stel voor dat er een kwaadwillende aannemer zou hebben, die de lading er gens anders zou willen dum pen en met een ander vracht je op de TOP zou aankomen. Dat wordt hem dan nu toch behoorlijk moeilijk, zo niet onmogelijk gemaakt." Het is duidelijk dat de over heid van de fouten uit het ver leden geleerd heeft. Als men in de jaren zestig op de zelfde gedegen manier met de trans porten van afval was omge sprongen, zou zeer waar schijnlijk in 1981 niet het be richt zijn verschenen dat de grond in de Merwedepolder mogelijk was verontreinigd. Dat bericht was het begin van veel ellende. In de jaren die daarop volg- iden, werd de zaak van over heidswege allereerst gebaga telliseerd. Het duurde tot 1983 voordat de 106 woningen aan de Grift, de Dleze en de Vlist werden gesloopt. Ook het be jaardentehuis De Merwelan den stond In dat zelfde zwaar verontreinigde deelgebied één, maar ontsnapte de dans van verhuizen en afbreken. Daarna brak een periode aan waarin allerlei onderzoe ken de ernst van de situatie aantoonden dan wel in twijfel trokken. Ook werd onderzocht op welke wijze het best met de verontreinigde grond kon worden omgesprongen. Nadat eindelijk de provincie het be nodigde geld van het ministe rie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi- lieubeheer (VROM) had toe gewezen gekregen, ging deze winter dan de sanering van start. Een damwand ging ze ven meter diep de grond in om uitstromlng van veront reinigd water tegen te gaan. Op het laatste moment leek het niet tijdig klaar zijn van de TOP in Moerdijk nog voor vertraging te gaan zorgen. Maar deze week werd dan toch begonnen met de eerste giftransporten. In de plaats van de afgevoerde grond zul len voornamelijk zogeheten argex- of uitgezette klelkor- rels, die ook wel worden ge bruikt ln de hydrocultuur, ko men. Alleen de de bovenste laag zal uit een mengsel van gewone klei en zand bestaan. Voor die bovenlaag vinden op het ogenblik elders in Dor drecht afgravingen plaats. In de wijk Dubbeldam worden de Haaswijkvijvers gegraven. Oorspronkelijk zou ook de grond die vrijkwam bij het vergroten van de Viersprong- plas worden gebruikt om de Merwedepolder op te vullen, maar daarvan heeft de pro vincie al weer afgezien. Er komt nu grond uit Zuid- land op Voome-Putten. „De grond uit de Viersprong is niet schoon genoeg en de structuur voldoet niet aan on ze eisen: er zit te veel zand in," verklaarde H. Langman die voor de provincie de bo demsanering coördineert on langs. érnstig bezwaar. Omdat het geen zaak meer is van uw ge meente aileen, maar indirect ook van anderen." „Een luchthaven zoals beoogd raden wij uit maatschappelijk - oogpunt af. Niemand kan ga- randeren dat uw plannen niet;- -zullen uitlopen op een desa-,., streuze situatie. Uw plannen, zoals beschreven in de nota In tergraal plan noordrand Rot- j terdam, lijken bijzonder véél '- op de, ook door u afgewezen Van der Zwan-variant," schrijft het Schiedamse gemeentebe stuur afkeurend aan de Rotter damse buren. De gemeente Schiedam heeft- zich sinds de plannen voor aanpassing, vernieuwing, ver legging en/of uitbreiding van de luchthaven Zestienhoven stérk verzet. Vooral bouwplan nen in Schiedam-Noord, de al lerlaatste kans op uitbreiding aan de stadsgrenzen, komt er door ln gevaar. „In het 'op kloppen' van luchthaven Zes tienhoven zien we niets anders dan een misplaatst chauvinis- me," zegt het Schiedamse ge meentebestuur onder leiding van burgemeester drs Reinler Scheeres. De gemeente Schiedam blijft de mening toegedaan dat ook de regio Rottterdam zich wat luchtvaartverkeer betreft moet. richten op luchthaven Schip-. ,hól.»Oc>K.in het buitenland zijn dergelijk afstanden, een uurtje rijden slechts, normaal; Mocht de regio Rotterdam toch een vllègveld wensen dan kan vol- daan worden met een vliegveld voor regio-zakenverkeer en aanverwante, vliegerij. Voor. dergelijk,vliegverkeer kan wor-, den volstaan met een start-en landingsbaan van beperkte lengte en capaciteit," vindt A, Schiedam. VLAARDINGEN Een 21-jari- ge Rotterdammer, die als part time verkoper bij Vroom en Dreesmann aan het Veerplein in Vlaardingen werkte, heeft het bedrijf voor circa 1000 gul den opgelicht. Tijdens zijn werkziaamheden sloeg de man- op de kassa zo nu en dan een nulbon aan en stak het bedrag, dat de klant moest afrekenen, In eigen zak. - 'w Wegens winkeldiefstal zijn bij/ hetzelfde bedrijf drie Engelsen In de leeftijd van 21 en 22 jaar aangehouden. Zij hadden en-?^ kele toiletartikelen ter waarde '1 van 17,80 ontvreemd. BIJ ÖrïS* derzoek bleek, dat zij ook in andere winkels, In Schiedam en Vlaardingen, actief waren geweest. Zij hadden daar trui-*J en en jacks met een totale waarde van 1600 gulden ge- stolen. Het drietal is afkomstig uit Swansea in Wales (Enge land). SCHIEDAM Een 24-jarige Schiedammer Is door de politie op de Koemarkt in Schiedam aangehouden, nadat hij een geluidsinstallatie had ont- vreemd bij de Amstelbron, eveneens aan de Koemarkt. De jongeman had sokken om zijn handen gewikkeld. Hij had de installatie weggenomen van ,het terras van het café-restaurant. SCHÏEDAM/VLAARDINGEN Op het volkstuincomplex Vijf sluizen In Schiedam Is een tuinhuisje volledig in de as ge legd. Anderhalf uur na de brand kreeg de Schiedamse politie een telefoontje van een man, die zei het vuur te heb ben aangestoken. Hij vertelde vanuit een telefooncel op de hoek van de Burg. Knappert- laan en de St. Liduinastraat te bellen. Daar werd de man aan gehouden. Hoe de man tot zijn daad Is gekomen, wordt on derzocht. -t In Vlaardingen brandde ln de Markgraafstraat een caravan uit. De schade bedraagt 13.500 gulden. Naar de oor- zaak wordt een onderzoek in-; gesteld.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1