Werf Niehuis anders failliet 'Samenwerking nodig, overheid moet bijspringen! 1,5 miliard voor knelpunten wegen Jubilerende toilet juffrouw Touhy: 'Soms voel ik me 'n biechtmoeder' m Kwaliteitskantorenpark in Prinsenland Inkomsten commissarissen aan banden? EX-TOPMAN SLAVENBURG NIET VERDER VERVOLGD Politie waarschuwt voor slijpduo Stralende meter snel achterhaald Slufter is bijna klaar Milieubeurs is voortaan jaarlijks EEN HANDIGE VOOR NOP MINI-CAMERA Gages bij Shell Tankers lager Drie kilomeier geluidsscherm vervolg voorpagina De reparatiewerf Niehuis en Van den Berg heeft in de eerste helft van dit jaar grote verlie zen geleden, onder meer door de strenge winter. Vorig jaar was het verlies ook groot. De inkom sten waren lager dan de kosten, waardoor niet eens kasgeld binnen kwam. Het bedrijf heeft on voldoende vermogen over om in de huidige sa menstelling te kunnen overleven. Als de overheid niet bijspringt is een faillissement onvermijdelijk. Zie ook pagina 15 De jubileren de toilet juf frouw Tonny de Groot ach ter haar ge zellige balie: ,jdeid, je maakt wat mee." (Foto Emo Wien- tjens) Ex-voorzitter Ja, u krijgt deze handige mini-camera die nog goede foto's maakt ook, voor niets als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee van Het Vrije Volk krijgt deze krant, die boordevol met regionaal nieuws staat, de eerste twee weken gratis. Daarna betaalt hij/zij slechts F 66.85 per kwartaal dat is maar F 0,85 per krant Laat deze kans niet schieten i:i; ICM'flltllf i s DE NIEUWE ABONNEE IS: NAAM ADRES POSTCODE: "8 PLAATS 1 TEL.NR. STUUR DE CAMERA NAAR: J NAAM ADRES a POSTCODE: 4 PLAATS TEL.NR. ..."1..Z ROTTERDAM Een on geveer 50-jarige man en een 45-jarige vrouw hebben ten- minste twee Rotterdam mers opgelicht door voor het slijpen van enkele scha ren en messen een rekening van 300 gulden te presente ren. De Rotterdamse politie adviseert voorzichtig te zijn, wanneer het duo aan de deur verschijnt. De man en vrouw spreken met een Oostnederlands accent en rijden in een auto met aan hangwagen. DORDRECHT Dankzij een groots opgezette zoek actie heeft de Dordtse poli tie tarnen met de brand weer en de Technische Mi lieudienst Drechtsteden bin nen twee uur een gestolen instrument om radioacati- viteit te meten gevonden. Het meetinstrument, dat een lichte, voor mensen on gevaarlijke hoeveelheid ra dioactiviteit kan versprei den, was 's nachts uit een in de Tiesselenstraat gepar keerde auto van een mede werker van de Röntgen- technische Dienst verdwe nen. De koffer werd gevon- dén in de omgeving in een pand, dat de politie al enige tijd extra in de gaten hield. ROTTERDAM Het grote reservoir voor de ber ging van baggerspecie, de slufter hij de Maasvlakte, wordt eind 'déze maand in gebruik genomen. De offi ciële openinghandeling neemt minister drs N. Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) 24 september voor haar rekening. De mi nister krijgt, die dag onder meer een film te zien over de aanleg van de berging. ROTTERDAM De ga ges voor de 460 nieuwe werknemers op de Neder landse tankers van Shell zullen met ongeveer tien percent worden verlaagd. Het huidige personeel zal via een overgangsregeling, die neerkomt op een bevrie zing, worden ingedeeld in nieuwe loonschalen. Zij zul len niet in htm salaris wor den bekort. In de nieuwe CAO is ook bepaald dat bemanningsle den alieen nog op vrijwilli ge basis zullen worden in gezet op vaarten in de Per zische Golf. De vakbond is met de loonsverlaging ak koord gegaan, omdat werd gevreesd dat Shell Tankers anders zijn schepen onder goedkope vlag zou gaan brengen. ROTTERDAM De groeiende markt van mi lieutechnologie staat cen traal in de internationale beurs IFEST (International trade Fair for Environmen tal and Safety Technology), die Flanders Expo Gent en Ahoy' in Rotterdam jaar lijks gezamenlijk gaan or ganiseren. Het is een ver volg op de milieuvakbeur- -zen die eerder in Ahoy' plaatsvonden! In de oneven jaren vindt de beurs plaats in het nieu we tentoonstellingscentrum in het Belgische Gent en in de even jaren in Ahoy'. In april opent EFEST'88 in Rotterdam zijn deuren voor vakgenoten op o.a. het. ge bied van bodemsanering, waterzuivering, slibverwer king, biogas, afvalstort en luchtzuivering. Aan de ten toonstelling is een congres gekoppeld. De organisato ren hopen van hun beurs een internationaal ontmoe tingspunt van bedrijfsleven, overheid en wetenschap te maken, die tevens een nau were samenwerking tussen Nederland en België ople vert. De werfdirectie ziet voor de nabije toekomst geen verbete ring in de situatie. Volgens di recteur Roos zakt de répara- tiemarkt in doordat de reders de reparaties uitstellen. Boven dien zijn moderne schepen minder onderhoudsgevoelig. Een maand of vier geleden dacht de directie vein Niehuis en Van den Berg nog te kunnen overleven na een beperkt sane ringsplan, omdat de markt in april weer wat aantrok. Vol gens dat plan zouden ongeveer 40 arbeidsplaatsen vervallen. Het overlevingsplan was nood zakelijk toen bleek dat de fusie met de werf Vlaardingen Oost en Boele Bolnes niet doorging. Vlaardingen Oost gaf op het laatste moment de voorkeur aan overname door Wilton-Fij- enoord in Schiedam. .Alleen de Nederlandse over heid kan de Nederlandse scheepsbouw nu nog redden. Aan de scheepsbouw zelf ligt het niet. In sommige gevallen ligt de arbeidsproduktiviteit hier op het niveau van Japan." Dat zei gisteren in Amsterdam drs. A. van der Hek, voormalig "Kamerlid en nu directeur van de Noordelijke Ontwikkelings maatschappij (NOM), bij de aankondiging van de 23-ste beurs Europort in de RAI, een beurs voor de maritieme we reld die van 10 tot 14 november wordt gehouden. Volgens Van der Hek weigert minister De Korte (Economische Zaken) te halsstarrig meer subsidie aan de scheepsbouw te verstrek ken, subsidie die in andere EG-landen wel tot aan het door de EG toegestane niveau wordt verstrekt. „Laat Neder land ook snel tot het Europese niveau gaan. Nederland heeft voor zijn scheepsbouw tot nu toe het minste gedaan." Van der Hek zei dat hij in het noorden van het land met de NOM van plan is samen werkingsvormen tussen scheepswerven financieel te steunen met risicodragend ka pitaal. Voorwaarde is volgens hem dat de werven van harte meewerken aan de herstructu reringsplannen van de vereni ging van scheepsbouwers, Ce- bosine, op het ogenblik ontwik kelt en dat zij zich bovendien verder specialiseren. DEN HAAG Het kabinet wil 1,5 miljard gulden vrijma ken voor verbetering van we gen in de Randstad en met het buitenland. Dat" geld wordt ge-; vonden door vier nieiiw te bou wen tunnels, waarvoor al geld was uitgetrokken, door het be drijfsleven te laten financie ren. Het bedrijfsleven krijgt binnenkort de voorwaarden waarop belangstellenden voor... de bouw van de (tot) tunnels':"; kunnen inschrijven. Met het geld dat vrijkomt door de private financiering van de tweede Coentunnel, de Wijkertunnel, de Noordtunnel en de Blankenburg- dan wel de tweede Beneluxtiinnel,"IwiI het kabinet vooral de knelpunten op de wegen in de Randstad aanpakken. Het gaat daarbij om de hoofdwegen tussen Am sterdam (en Schiphol), Rotter dam, Den Haag... en Utrecht. Verdei;^wordt|gedabht;; aanjbe- tere internationale vérbindin gen. De ministers willen deze knelpunten versneld aanpak ken omdat het van groot be lang is dat Nederland zijn .po sitie als .distributieland veilig stelt en versterkt. Het kabinet is bereid om de bijdrage dia hij nu geeft aan de exploitatie van de Zeeuwse veren om te zetten in een bij drage tot exploitatie van' een yasteioeyerverbinding over de Westérscheldè.'- ROTTERDAM Haar eer ste boeket heeft ze al binnen. "Van je tienjarige vrienden' staat er op het bijbehorende kaartje. Morgen, zaterdag, viert het toilet-echtpaar De Groot van de Rotterdamse centrummarkt, bij de meeste mensen bekend als Tonny en Joop, z'n tienjarige dienst verlening aan mensen-met- hoge-nood. Voor kinderen die morgen de toiletwagen bezoe ken liggen de spekkies al klaar. Een ingelijst kranteknipsel van achteneenhalf jaar gele den siert de toiletwagen. Druk loopt ze in en rond de wagen en praat honderduit. ,Jk ben nu 67 jaar, maar ik weet nog niet wat oud is," zegt .Tónny. „Zolang ik hier bezig kan zijn denk ik dat het wel mee zal vallen met afta kelen. Elke week opnieuw leef ik naar de dinsdag en donderdag toe." AI die jaren is zij met raad en daad bijge staan door haar man Joop. Lachend noemt hij zichzelf 'haar onbetaalde kracht'. Als er iets moet worden ge repareerd, dan wordt dat aan Joop overgelaten. Ook de boel in de gaten houden behoort tot zijn taak. Regelmatig moet Mj de stortbakken leeg halen omdat mensen er hun overbodige spullen In achter laten. Volgens Tonny is de 'mentaliteit van de mensen op de markt In de loop der jaren erg verslechterd. „Mensen zijn veel onvrien delijker geworden n vroe ger. Ais ik nu de fie niet direkt klaar heb staan krijg ik veel sneller een grote mond," vertelt zij verder. „Er wordt ook veel meer gesto len.. Gisteren nog heeft Joop vier portefeuilles uit de stort bakken moeten vissen. Nou, die mogen wij dan weer naar de recherche brengen. Boven dien kan ik dan weer de men sen die beroofd zijn opvan gen. Die komen meestal op het toilet een uithuilen." Iedere dinsdag- en zater dagmorgen is Tonny al om kwart voor acht op het marktterrein. Rond vijf uur is de laatste behoeftige "be diend' en gaat de wagen op slot. Trots toont ze haar kraakheldere toiletten die er na tien jaar trouwe dienst uitzien alsof zo uit een recla mefilmpje komen. Ze wijst naar de deuren die volge schreven staan en zegt „Als ik die tussen m'n vingers krijg..." Behalve voor het lenigen van de nooddruft, komt me nigeen regelmatig bij de toi- ietwagen van Tonny en Joop langs voor een praatje of ge woon voor de gezelligheid. Door kinderen wordt Tonny steevast oma genoemd. Ze heeft dan ook vaak genoeg geassisteerd bij het verscho nen van kinderen op haar geïmproviseerde commode In de wc-wagen. Zo heeft ze ook kennisge maakt met andere culturen. Marrokaanse kinderen bij voorbeeld komen voordat ze met vakantie gaan haar steevast gedag zeggen. „Ik heb ze hier zien opgroeien," gaat Tonny verder. ,Jk voel me soms net een biechtmoe der of een ambtenaar van de burgelijke stand. Huwelijken, scheidingen, geboorte en alle andere ellende krijg ik hier te horen. Meld, je maakt wat mee." Haar liefste wens: warm water in haar toiletwagen. Nu de centrummarkt in ver band met de spoortunnel- bouw gaat verhuizen naar de Mariniersweg, hoopt Tonny dat ze behalve een vaste keet nu ook warm water krijgt. Verwarming is volgens haar ook nooit weg. Eet kantoren park aan het water in Prin senland, vlak bij metrosta tion Kralingse Zoom, (Foto archief HW) Het beleggingsbedrijf Coroco heeft het startsein gegeven om een deel van het kantorenpark Prinsenland te gaan bouwen. Eind van dit jaar gaat de eerste paal de grond in op het gebied ten noorden metrostation Kra lingse Zoom. Twee van de ne gen kantoorgebouwen plus een winkelcentrum komen dan tot stand. Daarna zal in fasen de rest van het terrein worden in gevuld met kantoren: Het betekent dat halverwege 1989 de eerste bedrijven in de nieuwe gebouwen kunnen ko men. De oppervlakte van die eerste aanpak is 6600 vierkante meter kantoor plus 500 vierkan te meter winkeloppervlakte plus buitenruimte voor 120 parkeer plaatsen. In de eindfase moet er 20.000 vierkante meter kantoor bij het station Kralingse Veer staan, zijn er 440 parkeerplaat sen en zullen als toegevoegde waarden een bedrijfsrestaurant, een tennisbaan en een sport complex zijn aangelegd of ge bouwd. Coroco ziet de aanpak van het luxueus uitgevoerde kantoren complex rooskleurig tegemoet. Michael C. B, Cook: „Er is be hoefte aan kwaliteitskantoren in Rotterdam en speciaal daar waar alle voorzieningen in zit ten. De keuze die wij dan ook doen is gebouwen te realiseren die een rijke en ruime entree hebben, een degelijke aankle ding en die voor bepaalde groe pen in het bedrijfsleven op maat zijn gesneden. Daarbij moeten er voldoende parkeer plaatsen zijn, moet de bereik baarheid zowel per auto als per openbaar vervoer optimaal te noemen zijn en moeten er ex traatjes in het pakket zitten, zo als in dit geval een restaurant, een winkelcentrum en sportac commodaties." Daarbij is Coro co een voorstander van kanto ren op eigen grond, wat klanten de mogelijkheid biedt hun be drijfsruimte te kopen. ROTTERDAM/DEN HAAG Minister van Dijk (Binnen landse Zaken) bereid een alge mene maatregel van bestuur voor waarin de rechtspositie van de commissarissen der Koningin wordt geregeld. De regeling zal van kracht wor den zodra de nieiiwe provincie wet in werking treedt, naar verwachting per 1 januari 1989. Minister Van Dijk poogt met deze maatregel duidelijkheid te scheppen in de choas rond de bijverdiensten, de onkosten vergoedingen en de individuele afspraken die sommige com missarissen hebben gemaakt. Uit een onderzoek van de Re kenkamer bleek dat er indivi duele verschillen in onkosten bestaan van vele tienduizen den guldens per jaar. Het meest tekende voorbeeld levert de commissaris der Koningin in Friesland. De heer H. Wie gel verdient jaarlijks zo'n 75.000 gulden bij via een rege ling met het ministerie, waar door hij over tien jaar zijn ka pitale villa (900.000 gulden) kan hebben afbetaald. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de heer S. Pa tijn, heeft deze week de Staten leden van zijn provincie tekst en uitleg gegeven over zijn verdiensten en onkostenver goedingen. Patijn heeft de pers diezelfde informatie verschaft, naar aanleiding van de recente publicaties rond de vergoedin gen aan zijn collega's. Patijn en zijn collega De Wit van Noord-Holland kwamen deze week via een telefonische enquête naar voren als de twee soberst levende commissaris sen. Zij betalen hun onkosten zo veei mogelijk uit eigen zak, of maken gebruik van de rege lingen die voor alle topambte naren gelden. De Vaste Ka mercommissie voor Binnen landse Zaken stelt binnenkort een onderzoek in naar een reeks uitgaven via het departe ment, waaronder die van de commissarissen der Koningin. De winkelruimte kan in de optiek van de belegger het best worden ingevuld met onder meer dienstverlenende bedrij ven zoals bijvoorbeeld een printshop, een postkantoortje en een bankfiliaal. De bedrijven die men In het kantorenpark Prinsenland hoopt aan te Wek ken zijn onder meer accoun tants- en advocatenkantoren, computer software bedrijfjes, in genieurs- en reclamebureaus. Het kantorenpark is een ont werp van architect Ben Hoek, en komt aan het bestaande wa ter te liggen ROTTERDAM Het ge bruik van 'fluisterasfalt' bij de verbreding van de rijksweg A16 in de buurt van de Van Brienenoordbrug is onvoldoen de voor het terugdringen van verkeerslawaai. Tussen het metrostation Krallngsezoom en het Terbrechtsepiein in Rot terdam zal daarom over een afstand van omgeveer drie kil- meter een geluidsscherm met een minimale hoogte van an derhalve meter worden opge trokken De deelgemeente Kra lingen heeft van het ministerie van Verkeer en Waterstaat geld gekregen voor de maatre gel. ROTTERDAM De 57-Jari- ge H.S. G„ voormalig lid van de raad van bestuur van Sla- venburgs Bank, zal niet verder strafrechtelijk worden ver volgd. Het openbaar ministerie in Rotterdam heeft gisteren besloten het eerder formeel ingestelde hoger beroep te gen het vonnis van de Rotter damse rechtbank, waarin G. werd vrijgesproken, in te trek ken. lid van de raad van bestuur van Crédit Lyonnais Bank Ne derland, de Franse bank die SLavenburg Indertijd over nam, werd beschuldigd van het feitelijk leiding geven aan de zogenoemde enveloppen- truc. Dit was een methode om zwart geld via dé Zwitserse vestiging van Slavenburg in Zürich wit te wassen. In haar vonnis oordeelde de rechtbank op 16 juli dat G. pas sende maatregelen heeft geno men om aan de verboden prak tijken een eind te maken. G. kon er volgens de recht bank van uit gaan dat de door hem uitgevaardigde verboden ook werden nageleefd. Volgens het vonnis is niet gebleken dat G., nadat hij begin 1980 de en- veloppentruc verbood, nog sig nalen bereikten dat de uitge vaardigde werden genegeerd. Het hoger beroep tegen de 'overige verdachten, de 64-jari- ge R. S. en de 86-jarlge M.C. V. wordt wel doorgezet Tegen al le drie de verdachten was ne gen maanden onvoorwaardelij ke gevangenisstraf geëist S. werd tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden en een boete van 25.000 gulden veroordeeld. De rechtbank achtte slechts één van de zeventien ten laste ge legde feiten bewezen. S. heeft zelf ook hoger beroep aangete kend. V. werd een voorwaarde lijke gevangenisstraf van vier maanden en een boete van 35.000 gulden opgelegd. Het openbaar ministerie heeft niet bekend gemaakt op welke gronden het heeft beslo ten het hoger beroep tegen G. in te trekken. Tijdens de be handeling van de zaak hebben verschillende getuigen beves tigd dat G. de enveloppen-truc heeft verboden. De Hoge Raad heeft eind vorig jaar in de be zwaarschriftenprocedure van S. en V. bepaald dat van het feitelijk leiding geven aan ver boden gedragingen (artikel 51, Wetboek van Strafrecht) 'on der omstandigheden sprake kan zijn'. Namelijk 'als iemand maatregelen achterwege Iaat ze te voorkomen en bewusl de aanmerkelijke kans aanvaardt dat ze zich zullen voordoen'. Het hoger beroep tegen de overgebleven Slavenburg-ver- dachten zal ln oktober door het gerechtshof in Den Haag wor den behandeld. Vast staat al dat de ex-voor zitter van de raad van bestuur van de bank, mr P. S„ die vo rig jaar na een eis van één jaar door de Rotterdamse rechtbank werd vrijgesproken, op 12 oktober moet voorkomen. Waarschijnlijk zal het hof te gelijkertijd de zaken van R.S. en V. behandelen. Stuur de bon in een open envelop, zonder postzegel naar: V HET'VRIJE VOLK, Afd abonnementen' Antwoordnr. 1579 1 i 3000 VB Rotterdam HA (BcsWMtStdSdBisSfcB

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1