Schiedam vlaardingen», 4 Sint Joris Doeie is wachten op gemeente zat ijKvereniging De Flat: 'met kunst uit de brand' Goudriaan reikt eer" e jeugdwerk •ma's uit kortaf 'Operatie camping' voltooid Weer oli e in haver* Maassluis Fraude met uitkering achterhaald 65 Jaar getrouwd Open Podium Brandèrsfeesten ZONDER REFLECTOREN (fc OP T LATE UUR, MAAKT HET FIETSEN WEL ERG DUUR. Winkeldief aangehouden Speelgoed- en kledingbeurs in De Erker Kermis tot slot van stoommaand WV ws SCHIEDAM Gebruikers van het club- en buurthuis de Sint Joris Doele hebben gisteren met het kraken van het voormalige politiebureau Grote Markt geprobeerd de gemeente Schiedam onder druk te zetten. De krakers eisten van Schiedam een al ternatief voor de vier maanden gele den uitgebrande kantine van hun clubhuis aan het Doeleplein. Wachten beu Afstoten - Voorzitter Truus Verschoor van de Maassluise wijkvereniging De Flat: heeft allemaal knap lang geduurd." (Foto Arie Wapenaar) SCHIEDAM Migranten Erker Underground VLAARDINGEN Heipaal Filmhuis Stadsgehoorzaal Harmonie MAASSLUIS Schuurkerk 50 jaar 'SM- SfiÉP5 RIJWIELHANDEL DE FAVORIET Mgr. Noler.slaan 686 - Schiedam - Tel. 4738272 HET VRUE VOLK HOEK VAN HOLLAND De 'operatie camping' is vol tooid. In de afgelopen dagen zijn de laatste stacaravans in Hoek van Holland overge bracht van het terrein aan de Tasmanweg naar de nieuwe camping aan de Kaapweg. Ruim 150 caravans moesten de afgelopen weken worden ver plaatst, deels achter trekkers over de weg en afhankelijk van de toestand van de cara vans ook voor een deel met trailers. Bij alle 150 caravans verliep de operatie geheel naar wens. jln slechts één geval was er i sprake van een 'geringe' scha- ;de en die werd nog veroor- jzaakt op het nieuwe terrein izelf. Reden voor de mannen i die 'operatie camping' hebben uitgevoerd om tevreden te zijn i over hun werk. Op het nieuwe terrein is het werk nu verder voor de eigenaren van de cara vans. Zij moeten proberen om de nu nog kale vlakte zo gezel lig mogelijk in te richten, want voordat er sprake is van echte begroeiing is men nog wel een paar jaar verde.r. DINSDAG 15 SEPTEMBER 1987 MAASSLUIS Voor de der de keer dit jaar is in de Maas- sluisse haven olie geloosd. On geveer 100 liter stookolie is gisteren door de Rotterdamse reinigingsdienst Roteb van het wateroppervlakte verwijderd. Rijkswaterstaat weet niet wie ditmaal verantwoordelijk is voor de watervervuiling. In de haven liggen verschillende binnenvaartschepen gemeerd. Bij navraag ontkenden alle schippers dat zij de olielozirig hadden veroorzaakt. Eerder dit jaar bleek een lekkende laadpijp de oorzaak van een grote olievlek in de haven. Zo lang de veroorzaker van de vervuiling niet is gevonden, draagt Rijkswaterstaat de kos ten van het opruimen. Het rei nigingsvaartuig Roteb 6 is bij na de hele dag bezig geweest met het 'afromen' van het ver vuilde wateroppervlak. SCHIEDAM Eén van de Schiedamse sociaal recher cheurs van de gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) heeft de uitkeringsfraude aan het licht gebracht van een 31-jarige Schiedammer. De Schiedam mer, die de afgelopen twee jaar 33.000 gulden aan RWW (werkloosheidsuitkering) op stak, verdiende er via de han del in onroerend goed flink bij. De man maakte voor zeker een ton (100.000 gulden) winst op de in- en verkoop van hulzen in Schiedam en omstreken. Hij Verklaarde doormiddel van de huisverkopen een starti mi- taaltje te willen vergaren v.m eèri^eigen zaak in onroerend £<5e& te beginnen. De fraudeur wférd oplichting en valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Hij heeft de eerder ontvangen uit- keringsgelden direct terugbe taald aan de gemeente. I HOEK VAN HOLLAND Een muzikale hulde door de boerenkapel van de harmonie vereniging 'Rotterdam aan Zee", persoonlijke felicitaties van deelraadsvoorzitter dr ir P.J.A.L. de Lint en deelraads secretaris F. van Asperen, als mede veel bloemen en ge schenken. Daarmee werd het 65-jarig huwelijksfeest her dacht van het echtpaar CA.C. de Kort en J.E. Meijer. De bei de echtelieden, respectievelijk 87. en 86 jaar oud, trouwden in 1922 in Rotterdam, waar de heer De Kort ondermeer 35 jaar in gemeentedienst werkte. Ze zijn altijd Rotterdammers gebleven en het feit dat ze in 1966 naar Hoek van Holland verhuisden heeft daar niets aan veranderd. Het 65-jarig huwelijksfeest is in de hulselij- ice kring gevierd, maar het 'ui terlijk vertoon' van de bóeren- blaaskapel werd natuurlijk wel gewaardeerd. VLAARDINGEN Door ue politie van Vlaardingen is we gens winkeldiefstal een 23-jari- - ge Rotterdammer aangehou den. De Jongeman had in enke le winkels iii het centrum arti kelen met een totale waarde van 1800 gulden ontvreemd. Gebruikers van buurthuis kraken bureau Grote Markt Wethouder L. Hafkamp (Cul tuur) verzekerde direct na de brand de vaste krachten, vrij willigers en de bezoekers van het clubhuis, dat binnen afzien bare tijd een alternatieve ruimte wordt aangeboden. Het oude clubhuis is totaal onge schikt geworden, door rook-, roet- en waterschade, voor ac tiviteiten. „Maar nog steeds hebben we niets gehoord. Het clubhuis werk staat stil," zegt Christine Rauw, één van de vaste krach ten van de Sint Joris Doele. „De peuters zijn onderge bracht in een schoolgebouw aan het Frans Halsplein in de wijk West. Geheel uit de rich ting van het centrum." Wel is via he* geruchtencir cuit duidelijk geworden dat de gemeente het buurthuis de Sint Joris Doele wil opdoeken. De twee vaste krachten Christine Pauw en Johan Janssen zou den worden 'verdeeld' over Jeugdhaven Nieuwland en Buurthuis Oost, legt vrijwilig- ger Hans van Dalen uit in het gekraakte voormalige politie bureau aan de Grote Markt pal tegenover het antieke stad huisje. Wij zijn het wachten beu," ze..?, één van de vaste bezoe kers en mede-kraker Albert Floryn. Hij is vanaf zijn derde jaar kind-aan-huis in het buurthuis De Doele. „Wij wil len' ons clubhuis terug," zegt Albert. Hij heeft de afgelopen nachten, samen met vele ande re bezoekers en vrijwilliggers van het enige clubhuis'in het centrum van de stad, geslapen in het gekraakte politiebureau. 'Pas op politie maak geen rel, wij hebben nu ook een cel' is één van de opschriften op de affiches die vanaf vrijdagoch tend zeven uur voor de ramen hangen. De krakers begonnen .De kraak- groep van het club- en buurthuis de Sint Joris Doele w-, het gekra-. xte voormalige politiebureau aan de Grote Markt 15. (Foto Arie Wapenaar) onmiddellijk met het schoon maken van het nog in redelijke staat verkerende pand. De ra men werden gesopt, vloeren geveegd en er werden stoelen, tafels en sportartikelen ge plaatst. De medewerkers en vrijwil ligers uit het buurthuis en uit het centrum kregen veel steun van buren in de binnenstad, „lederen vindt het prachtig, die actie. Het staat hier toch maar te verpauperen, niet waar," vindt Hans van Dalen. Gistermiddag'hielden de kra kers Open Huis. De gehele week worden er ac' .''uiten gehouden in het pand. Afgelopen voorjaar stond het bijna tweehonderd jaar oude pand aan de Grote Markt ook in de belangstelling. Een hore- ca-bemiddelingsbureau had in landelijke dagbladen met het gebouw i geadverteerd. Er zou een restaurant'in'moeten wor den gevestigd.' Uitbaters zou den wel in zee moeten gaan met een bekende bierbrouwer uit Rotterdam en Breda. Tijdens een Open Huis in het pand kwamen tientallen geïn teresseerden een kijkje nemen. Tot een overeenstemming met een financieel draagkrachtige rastaurateur kwam het niet. „De gemeente wil dit pand af stoten," gaf gemeente-ambte naar B.J.M. Hakkenbroek, hoofd van de afdeling Cultuur, Sport en Jeugdzaken (CSJ), toe. Dat zou verklaren waarom de gemeente geen enkele plaatselijke organisatie in het pand onderdak wil bieden. De afdeling CSJ heeft een notitie gemaakt over de toe komst van de Sint Joris Doeie. Hakkenbroek hoopt dat het Schiedamse college van burge meester en wethouders van daag een beslissing neemt over het plan, waarover hij niets wilde loslaten. De Bewoners Vereniging Schiedam Centrum (BVSC) en de stichting Schiedamse Vrou wenemancipatie Organisatie (SVO) steunen de kraakactie. De Schiedamse vrouwenorga nisatie, die binnenkort weg moet uit het vrouwenontmoe tingscentrum Barrika aan de Lange Kerkstraat 62 omdat daar het ABC (Albert Heijn, Blokker en C&A) warenhuis komt, legde tijdens besprekin gen een claim op het voormali ge politiebureau. Zonder suc ces. In een adhesie betuiging voor de krakers aan de ge meentelijke afdeling CSJ schrijft de SVO: „Met de ge ruchten dat er in het oude poli tiebureau een commerciële in stelling zou komen waren we al niet blij. Dit gebouw zou een Derfecte locatie zijn voor onze i "ganisatie. Wij hopen dat de afdeling CSJ de mensen van De Doele helpt in hun poging dit gebouw klaar te maken voor sociaal maatschappelijke doeleinden." De BVSC staat ook achter de kraakactie. „Wij willen tot sa menwerking komen met de SVO en het bestuur van de Sint Joris Doele. Mogelijkheden on derzoeken om - .te komen: tot combinaties ".van »?functie-. en huisvëstingsmogelijkheden voor het sociale maatschappe lijke werkj in het centrum van de stad," zegt voorzitter Mi- chiel Versteeg. De BVSC stelde eveneens een adhesie betui ging op. „Vooral de kinderop vang in het centrum is slecht geregeld, dat zóu hier in het politiebureau goed kunnen." Een afspraak met Wethouder] Hafkamp is_noodzakelijk. „Wij hebben lang genoeg gewacht. Maar nu is het him beurt," zegt Christine Pauw. m&m Het MAASSLUIS "Met kunst uit de brand' is het motto van een manifestatie die de Maassluise wijkvereniging De Flat voer zaterdag 19 sep tember In de Koningshof heeft opgezet. Het doel van dit groots opgezette kunstfes tijn is geld bij elkaar brengen voor de brand- en inbraakbe veiliging van het nieuwe wijkgebouw aan de Burge meester Schwartzlaan. Het nieuwe gebouw zal half no vember klaar zijn voor de ve le activiteiten die de wijkver eniging al Jarenlang organi seert. Omdat het vorige wijkge bouw in maart dit jaar door vandalisme in vlammen is opgegaan, is de afgelopen maanden hard gewerkt aan vervanging. Maandagmid dag is met de herbouw be gonnen. Liesbeth Snoek, wet houder van onder andere wijkaangelegenheden, was bij de start van de herbouw- werkz aamheden aanwezig. „Heei fijn dat de bouw nu van start is gegaan," sprak zij tot de bouwers. „Ik feliciteer de wijkvereniging met hun vast houdendheid Deze vereni ging verdient het dat het wijkgebouw snel weer kan worden gebruikt." Truus Verschoor, de voor zitter van De Flat nam de fe licitaties in ontvangst maar voegde daar direct aan toe: .Het kan ons niet snel genoeg gaan. Het heeft allemaal knap lang geduurd. We mis sen nu twee seizóencn. Na de brand hebben we de activitei ten wel ergens anders kun nen laten doorgaan, maar nu wachten we op het nieuwe gebouw om weer te begin nen." Intussen zit de wijkvereni ging niet stil. Om te voorko men dat het nieuwe gebouw weer ten prooi valt aan brandstichtende inbrekers, moeten er rolluiken worden aangeschaft. Ook de premie voor de nieuwe brandverze kering is erg hoog. De Flat mikt met "Kunst uit de brand' op een opbrengst van 25.000 gulden. Het nieuwe wijkgebouw is niet spiksplinternieuw. Het is een stuk van de dependance van de Koningin Juliana Scholengemeenschap. Wel wordt het 'schooltje' hele maal aangepast voor gebruik als wijkgebouw. Inplaats van de grote glaswanden komen er dichte schotten met hoge booglichten. Al met al kost de vervanging van het afge brande gebouw 374.000 gul den. Deze kosten zijn voor re kening van de gemeente die het gebouw aan de wijkver eniging verhuurt. De verze kering van De Flat dekt voor een groot deel de herinrich tingskosten. Alleen voor de nieuwe be-i veiligingsvoorzieningen is geen geld in kas. Daarom hoopt Truus Verschoor zater dag op veel bezoekers zodat in november een goede en veilige start van de wijkacti- viteiten is gewaarborgd. 'Met kunst uit de brand' is een twaalf uur durende manifes tatie die de bezoekers een grote schakering van kunst uitingen biedt op het gebied van zang en dans. The Silver Birds geven een balletvoor stelling, er komen verschil lende popgroepen spelen en diverse zangers zullen het festijn opluisteren met hun bijdragen. Er staan ook aller lei spelletjes klaar voor de deelnemers in de Koningshof. Toegangskaarten voor 'Met kunst uit de brand' kosten 25,- per persoon. De mani festatie begint om 12 uur 's middags. VLAARDINGEN De Vlaardingse wethouder B. Goudriaan (Personeelszaken) heeft aan elf jongeren de eer ste diploma's uitgereikt, die zijn behaald in het kader van SCHIEDAM - Schone, mo- dieuze^ljelfi "kleding en speel goed ligt volgende week vrij dag te koop in wijkcentrum De Erker (Jan van Avennestraat 32) te Schiedam. De tweede hands kleding- en speelgoed beurs, vorige keren goed voor honderden kooplustigen, is geopend van 13.00 tot 16.00 uur. De kleding en het speelgoed kan tussen 9.00 en 11.00 uur worden gebracht. Van 17.30 tot 18.00 kunnen de niet verkochte artikelen worden opgehaald. De verkochte spullen worden dan tevens afgerekend. De or ganisatie houdt 20 percent van de opbrengst. ROTTERDAM Ter afslui ting van de stoommaand wordt komend weekeinde op de kade bij het Maritiem Mu seum in Rotterdam een stoom- kermis gehouden. De attrac ties die in Rotterdam zullen zijn te zien maken deel uit van een complete Engelse stoom- kermls. Eén van de hoogte punten bvs de kermis is 'een stoom- caroussel. Ook zal er een voor oorlogse zweefmolen te zien zijn, een Duitse kindercarous- sel uiot 1890 en een Belgische luchtschommel uit 1910. Ker- misorgels zorgen voor de mu zikale omlijsting. De kermis is zaterdag 19 en zondag 20 september geopend vanaf 's morgens tien uur. het Jeugdwerkplan: De elf ge slaagden, vier meisjes en ze ven jongens, zijn inmiddels als ambtenaar bij de gemeente in dienst getreden. Vijf kreger een baan in de administratieve sector, twee als elektromont- eur en vier jongeren werken bij de distributie van gas en water. De opzet van de opleiding is om werkloze jongeren van 18 tot 25 jaar werkervaring te la ten opdoen. De opleiding begon in september 1985 met vieren twintig leerlingen. Zij werden geplaatst als straatinaker, schilder, monteur elektrici teitsnetten, fitter en admini stratief medewerker. De werk week was 32 uur; daarvan moesten zij één dag per week naar de streekschool voor een theoretische opleiding. Hun praktische opleiding hij de ge meente werd begeleid door een mentor. Van de vierentwintig leerlin gen behaalden er elf een diplo ma, vijf gingen naar het be drijfsleven, één trad in dienst van de gemeente Schiedam en twee voltooiden hun opleiding niet. De overigen maken hun opleiding bij de gemeente nog af. Gisteren zijn vijftien leer lingen met een nieuwe oplei ding begonnen. In de meeste gevallen krijgen zij een aan- stelling voor twee jaar bij de gemeente. SCHIEDAM Uit het giganti sche aanbod van optredens voor het Open Podium ter ge legenheid van de Schiedamse Brandersfeesten op zaterdag 26 september is een gevari eerd programma samenge steld. In het Passagetheater is tijdens het Open Podium te ge nieten van zang, gedichten, een Dorusact en poëzie. Wet houder Luub Hafkamp opent de avond om 20.00 uur op ge paste w!|ze. Verder is er mo derne dans, een conference en een jongenskoor te zien en be luisteren. De avond wordt door de Schie dammer Peter Oole aanelkaar gepraat. Hij deed ervaring op tijdens de presentatie van Open Podium avonden In het Rotterdamse theatercafé Plan C. In het Passagetheater wordt Oole geholpen door Peter Meuldljk. Open Podium, Aanvang 20.00 uur. Toegang ƒ3,50. Reserve ren is mogelijk vanaf 19 sep tember, telefonisch van dins dag tot en met vrijdag van 12.00 tot 16.00 uur, zaterdags van 12.00 tot 14.00 uur, tele foon 4262987. De kassa van het Schiedamse Passagethea ter (Passage 9-13) is geopend^ van dinsdag tot en met zater dag van 12.00 tot 14.00 en vanaf één uur voor de voorstel ling. Werkloze Marokkaanse Schie dammers kunnen woensdag 23 september terecht in het Mi grantencentrum 't Parkweg, Parkweg 195 te Schiedam, voor Informatie over het zoe ken naar werk en solliciteren. Een Marokkaanse tolk Is aan wezig. Er wordt verder Infor matie gegeven over beroeps opleidingen en het starten van een eigen bedrijf. Aanvang 19.00 uur. Einde 21.00 uur. Toegang vrij. Inlichtingen bij Hanneke Burggraaf/afdeling Voorlichting Stadskantoor, Emmastraat 1, Schiedam, tele foon 4260500 toestel 375. Jongeren en volwassenen kun nen in wijkcentrum De Erker, Jan van Avennestraat 32 in Schiedam, een officieel erkend typedipioma halen. Voor meer informatie over de lessen, die f 75,- kosten exclusief examen geld en lesboek, bellen met het wijkcentrum. Jonge Schiedammers kunnen leren toffe kleding maken. Leidster Adrienne Harte pro beert, met haalbare technie ken, de cursisten technische .-. hoogstandjes bij te brengen. Kosten 27,50 voor 12 lessen. Lestijd: woensdag van 13.00 tot 15.00 uur. Een nieuwe cursus Is 'Oriënta tie op kantoor' voor jongeren zonder baan. Werkloze jeugd krijgt tijdens de lessen infor matie over een kantoorbaan. Wat is een kantoor, kantoor hulpmiddelen, netheid, postka- mer en sorteren, coderen en archiveren zijn onderwerpen die onder andere aan de orde komen. Tenslotte kunnen Schiedam mers uit de wijk West In het wijkcentrum leren breien. Ook gevorderden zijn welkom. De cursus breien omvat twintig lossen. De deelname kost vijf tig gulden. De cursus wordt gegeven op dinsdag van 9.30 tot 11.30 uur. Betaling in ter mijnen is mogelijk. Voor inlich tingen of aanmelden bellen naar telefoon 4267767 of 4263161. In de jongerenkelder Under ground van wijkcentrum De Er ker (Jan van Avennestraat 32) in Schiedam worden pop workshops gehouden. Vaak komt het voor dat muzikanten wegens militaire dienst, school of studie verstek laten gaan. Er wordt nu een drummer, een basgltarist en een zanger ge vraagd om mee te draaien. In lichtingen of opgeven via De Erker, telefoon 4267767 of 4263161. Vanaf donderdag 1 oktober wordt wekelijks in wijkcentrum De Heipaal (Meerkoetstraat 1, Vlaardingen) een klaverjasin- stulf gehouden. Er wordt ge speeld met wisselende part ners. Kosten ƒ2,50 per persoon/avond. In het kader van de serie Film Overdag 'draait In zaal Harmo nie (Schiedamseweg 51, Vlaar dingen) op donderdag 17 sep tember Back to the future van Robert Zemeckls. De 17-jarige Marty komt met behulp van een tijdmachine in de jaren vijftig terecht, waarin hij twee tieners ziet, die later zijn ou ders zullen worden. In 1986 goed voor een Oscar. Aanvang 14 uur. Toegang 5 gulden, mhuls Harmonie (zelfde In Filmhuis I adres) draalt om 20.30 uur de humoristische Italiaanse film Tu ml turbl van Roberto Benignl. Vier episoden met telkens een jong mens met starende ogen - als hoofdpersoon. Toegang f 6,50; Pas 65 en CJP ƒ5,-. Op vrijdag 18 september Down by law van Jim Jarmusch. Een lieve film over merendeels mis lukte mensen. Met Tom Walts. Aanvang en prijzen: zie don- derdag. John Leddy, Frank Rigter, Le- ontien Ceulemans en Paul Röttger zijn de hoofdpersonen in Benjamin in het leger, een blij spel van Neil Simon, dat vrij dag 18 en zaterdag 19 septem ber in de Stadsgehoorzaal (Schiedamseweg 51, Vlaardin gen) wordt gespeeld. Zes Ame rikaanse jongens worden in een legerkamp klaargestoomd voor de Tweede Wereldoorlog. Aanvang 20.15 uur. Toegang 15,-; Pas 65 en CJP 12,50. Op maandag 21 en dinsdag 22 september twee inspeelvoor- stelllngen van De fantast. Twee oude mannen, gespeeld door John Kraaykamp sr. en Donald Jones, praten over het leven. Aanvang 20.15 uur. Toegang ƒ1,-; Pas 65 en CJP/12,50. Theatergroep Travaat speelt op vrijdag 18 september Vulga ris Extremis in zaal Harmonie (Schiedamseweg 51, Vlaardin gen). Een zedenthriller van Jill W. Reming, waarin de schrijf ster Johanna op zoek gaat naar haar vadër; Transseksua- liteit, moeder-dochter relatie, kriminaliteit, lesbische relatie: het zit er allemaal in. Aanvang 20.30 uur. Toegang 10,-; Pas 65 en CJP 7,50. Zaterdag 19 september de al eerder aangekondigde elfde (en voorlopig laatste) Salon de Harmonie. In de populaire plaatselijke praatshow gaat het om kunst en cultuur in Vlaar dingen onder de titel Liefde werk Oud papier. Aanvang 20.30 uur. Toegang gratis. Na afloop Piet Ie Blanc en trio Arie Valkhof in het theatercafé. De Aanslag van Fons Radema kers naar het gelijknamige boek van Harry Mulisch draalt op donderdag 17 september In Theater De Schuurkerk (Schuurhof 142, Maassluis). In de hoofdrollen van deze film die goed was voor een Oscar, Derek de Lint, Johnny Kraay kamp en Monique van de Ven. Aanvang 14 en 20.30 uur. Toe gang/5,-; Pas 65 f2,50 (mid dag); 7,50 en Pas 65/CJP ƒ6,- (avond). Kaarten verkrijg baar bij de WV, Verenigde Spaarbank Veerstraat en vanaf een half uur voor aanvang van de voorstelling aan de zaal. De heer en mevrouw Brouwer-1 Struys zijn vandaag 50 jaar ge trouwd. Het echtpaar kreeg vanochtend bezoek van me- vrouw A.G. van Es-Hamoen, de echtegnote van de burgemees ter, die het namens het ge meentebestuur kwam felicite- ren. Petrus Brouwer werd op 20 maart 1900 in Vlaardingen geboren. Zijn echtgenote Jo hanna Struyk komt uit dezelfde stad, zij zeg op 28 november 1904 he* levenslicht. Het echt paar woont sinds maart 1977 in Maassluis. Tegenwoordig is het verplicht op de bend o( in het wiel. Een verstandige investering omdat ze het verkeer voor jezelf en voor anderen veiliger maken. Bij ons ajn ze zo gemonteerd En dat is nog altijd voordeliger dan de boete'dia oom agent voor te in petto heelt Reflectie, zorg dat het op je (iets at

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1