schiedam 4 mËÊÊSÊÊÊÊÊmmmÊÊmmÊÊÊiËM Kunst en C ultuur in laardingen Liefdewerk, oud papier Kortaf Alcoholcontrole 3 Brandjes door brandstichting Losse boarding nekt streethockey-elub bondsspaarbank <5 mm Lokaal leeg, licht uit 91 Met de inflatie op het nulpunt wordt u Ljmisparenèchtrijker.11 Gezamenlijk transportcentrum in Westland HÉT vrije volk - Jwfc; Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM De start van de derde Sehiedam- se Brandersfeesten verliep afgelopen zaterdag ochtend gesmeerd. Het zonnetje scheen. De twee honderd buggies van de Kever Club Nederland ronkten er smerig op los. „En dat voor een milieu bewuste gemeente," schampte iemand op de Gro te Markt, waar de opening geschiedde. De mede werkers van de lokale radio omroep Stadsomroep Schiedam glunderden, want zij maakten voor het eerst televisie-opnamen. Vege lijf redden Se VLAARDINGEN Vos-cursus De Haven Met de huidige lage inflatie is sparen interes santer dan ooit tevoren. De kosten van het Ie- vensonderhoud blijven immers stabiel, zodat de rente op spaargeld niet wordt "opgeslokt". Daarom is het verstandig om nu van de gunsti ge omstandigheden te profiteren. Vraag om een persoonlijk spaaradvies bij de bank met de S. Haal uit uw geld wat erin zit. Dat is meer dan u wellicht denkt. Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand Politieke onwil Ateliers Incident Bureaucratie MAANDAG 21 SEPTEMBER 1987 ','r. i/Sft A ft Ui 4&1#? y' Familiefeest eindigt abrupt door plotseling noodweer Burgemeester drs Reinier Scheeres werd met camera en bandrecorder overal gevolgd. Hij stapte deftig in het pak ge stoken, vergezeld van het, even deftig in stemmig zwart of grijs gestoken, comité Sehie damse Brandersfeesten, door de binnenstad. Om tien uur verklaarde .de burgervader op de 'stadhuistrac staand, het jaarlijkse familiefeest, dat dit keer in het teken van de mu ziek staat, voor geopend. Door een kartonnen wandje van dozen van een bekend Schiedams jenevermerk rij den, gezeten in een buggie, ging Scheeres te ver. In zijn openingsspeeche lonkte hij wel weer naar het Sehiedamse be drijfsleven. „Wij hebben de be drijven nodig en zij ons. Voor wat hoort wat," zei Scheeres, er op doelend dat de financiële steun van het bedrijfsleven voor de festiviteiten de komen de week zeer gul was dit jaar. Het bedrijfsleven heeft de fees ten ontdekt en flink 'geschokt'. Aan heteinde van.„de veerste dag Sehiedamse.Rrandersfëes- ten kondén""' 'dé' Sehiedamse brandweer, en- politie echter de balans" opmaken van een zeer zenuwslopende" dag. "Toegege ven: het was gezellig. Tot on geveer vier. uur 's middags. Tot die tijd slenterden er 30 tot 50 duizend" mensen etend, ge nietend van 'zanger Gerard Jo- ling ("die" 'echt een sehatje""is) en van de Kever demonstraties op het parkeerterrein aan de Kreupelstraat, langs de brade rie op de Hoogstraat,''Broers- vesf, Sfér^êe"Grote0Ittarkt' en !angs^het"'\yalërspektakel in de binnenhavens. - - - Alle" 'gemeentelijke diensten en1 bedrijven die zich presen teerden op het Hemaplein moesten echter gedurende de gehele middag, avond en nacht voor noodgevallen in actie ko men. 's Avonds ontaardde de fantastische iampionoptocht van kinderen (er deden hon derden kinderen mee) en de prachtige feeërieke gondel vaart van 75 verlichte schepen in de Lange Haven bijna in een drama. Een verschrikkelijk nood weer barstte los boven het cen trum van de stad. Het was als of de zondvloed boven Schie dam, met dat zwarte Bran dersverleden, losbarstte. Ter nauwernood konden vele schip pers het vege lijf redden. De mooie verlichte schepen, kano's, motorkruisertjes en zeilboten van particulieren wa ren echter een lust voor het oog. Vooral de waterschouts- met een echt kampvuur op een houten vlot varend hadden er vreselijk veel werk van ge maakt. Twee kanovaarders rr.et grappige flikkerende "ge bogen neonbuizen. op .^hun schuitjes haddcn.yeel: succes. Een als een piraténschip ver sierde boot oogstte f"yeeDjap- piaus tot het begon téi 1 1 ,-Jn. D'è •"ScM'edèmjnér'Affê?svan der Berg van de Water Sport Vereniging De Schie kreeg de echte Schiedammers op zijn hand. Hij had een mechanisch ventje aan de voorplecht be vestigd. Het'mannetje, met een grote baard en een beetje ge meen uiterlijk, nam telkens een: fikse slok uit een, borrel glaasje met inhoud. „Eènvso- ciaie drinker,-hij laat er-steeds wat in zitten," 'zeiden~'zé Hangs de kant, gewapend "mét'para plu's. De meeste Sehiedamse deel nemers aan hét waterspekta kel in hun bootjes langs de Sehiedamse kades gelegen, ''ï'l 'TVVWZ rjm> De Sehiedamse Brandersfees ten zijn geo pend: een Volkswagen van de Kever Club Nederland rijdt jeneverdo zen van een Schiedams merk omver. De burgemees ter waagde zich niet in de auto. Linksonder: Burgemeester Scheeres nipt bij het begin van de Bran dersfeesten aan de eerste bor rel. Rechtsonder: Het feeërieke schouwspel, de verlichte gon delvaart in de Lange Haven, viel 's avonds letterlijk en fi guurlijk in het water. Foto's Arie Wape naar) hadden het goed naar de zin. „Dat zou vaker moeten. Ook passanten zouden-hier'terechf moetéh''kunnen 'hiet^hün 'bö-' t'eh;"'aldus Jan Schoénmakers, een'van de 'deelnemers aan de gondelvaart enthousiast. De eerste dag van de Sehiedamse brandersfeesten eindigde in een plensbui en een uur durend onweer. 't .Door het .noodweer kwamen er bij brandweer en politie honderden meldingen binnen over ondergelopen kelders, ga lerieën, en, bergingen. .'s Nachts sloopte neem-groepje jongens kramenen stèilingen-iirde- bin nenstad. Eén man werd aange houden. Ondertussen kampte de Sehiedamse brandweer met een hardnekkige brand in een- voeg in een fiat aan het Bart Verhallenplein in de wijk Groenoord.. Zes gezinnen wer den geëvacueerd. Zondag werd Schiedam, dat zijn -wonden likte na de zond vloed \vaarur32"millimeter re- genviël in 'eenuur tijd, weder om door duizenden bezocht. Het waterspektakel in de Kor te en de Lange Haven, met op zienbarende kano-, roei- en wa- terpolodemonstraties en de Sehiedamse Sjoffelkampioen- sehappen, werd beëindigd. Tientallen mensen liepen mee tijdens de prestatieloop over, twee, vijf of tien kilometer. NAALDWIJK Binnenkort valt de oprichting van het Transportcentrum Westland te verwachten. Er hebben zich in middels negentien geïnteres seerde vervoerders gemeld. -1- --,X£ L 1 - Begin 1§§£ hoopt, men te begin nen met de bouw van het cen trum. De plaats van vestiging wordt naar alle waarschijn lijkheid "de-gemeente Maas land, langs de rijksweg A-20. Dit heeft de Stichting Trans portcentrum Westland van morgen in Naaldwijk meege deeld. De stichting heeft een onder zoek laten uitvoeren waarbij geïnteresseerden zich konden meiden. Men verwacht dat.uit eindelijk meer, transportbedrij ven willen deelnemen. De 19 beschikken gezamenlijk over bijna zeshonderd vrachtauto's en verwachten de komende ja ren nog een aanzienlijke groei. De gebundelde krachten van de vervoerders kan, zo denkt de stichting, de concurrentie kracht van de Westlandse tuin- bouweconomie belangrijk ver sterken. De belangstellende bedrijven hebben gezamenlijk behoefte aan negentigduizend vierkante meter parkeerruimte, vierdui zend vierkante meter kantoor ruimte en ruim dertigduizend vierkante meter overslagruim- te. Ook bestaat behoefte aan een motel, garages en dergelij ke ondersteunende voorzienin gen. Doordat enkele vrouwen niet zijn komen opdagen, zijn nog enkele plaatsen vrij op de af gelopen dinsdag begonnen VOS-cursus (Vrouwen oriënte ren zich in de samenleving) in het Vrouwenhuis (P.K. Dros- saartstraat, Viaardingen). Tij dens de cursus komen onder werpen aan de orde die te ma ken hebben met de maat schappij en de positie van de vrouw. Duur 12 weken, kosten 25 gulden. Kinderoppas aan wezig. Aanmelden via tel. 4742339 (C. Eijkenbroek) of 4353511 (L. Pijnacker) of 4351280 (stichting Coerke). De ciub voor kinderen van 4 tot 12 jaar in Buurthuis De Ha ven (Weeshuisplein 18, Vlaar- dingen) begint vandaag weer. Tussen kwart voor vier en vijf uur doen de kinderen spelle-; tjes, ze zingen, play-baeken, spelen poppenkast of toneel enzovoort. Op dinsdag 22 sep tember beginnen de fietstassen van het buurthuis in de Lijn- baanhai. Van 14 tot 15.30 uur. Kosten 5 gulden voor de gehe le cursus. Koffie en thee zijn gratis. Inlichtingen tel. 4344539. VLAARDINGEN De Vlaar- dingse politie heeft dit week einde op verschillende plaat sen in Viaardingen vierhonderd automobilisten aangehouden en gecontroleerd op alcoholge bruik. 73 Bestuurders moesten blazen. Elf personen hadden duidelijk te veel gedronken. Zeven personen kregen een rij verbod opgelegd. Twee auto bestuurders moesten onmid dellijk hun rijbewijs inleveren." Zij hadden nog een rijverbod - lopen wegens rijden onder in vloed. Tijdens de alcoholcon trole kwamen ook andere over tredingen aan het licht, zoals een valse APK-sticker, rijden' zonder rijbewijs, verkeerde verlichting en het overschrijden van de werktijd volgens de rij- tijdenwet. MAASSLUIS Een schakel kast van de PTT en twee berg ingen in flats aan de Burge meester Zaneveldstraat en de Jacques Boezemanstraat in Maassluis brandden uit. De Maassiuise politie denkt dat de brandjes moedwillig zijn aan gestoken. De daders zijn niet gevonden. De Maassiuise brandweer kon voorkomen dat de brand oversloeg. De schade bleef beperkt tot enkele dui- zenden gulden en rook- en wa terschade. ROTTERDAM De Streetho- ckey Vereniging Snaiis Rotter dam zit te springen om een vaste boarding rondom haar nieuwe baan. De huidige iosse boarding, die slechts simplis tisch met keilbouten is vastge maakt, blijkt niet windbesten- clig en hindert de hockeyers tij dens het spelen van hun wed strijden. De gemeente Rotter dam Is gevraagd om een extra subsidie w™ -mee het stevig vastzetten »n deze boarding kan worder 'financieerd. De nog jonge streethockey- vereniging had reeds dit week end vol trots de officiële ope ning van de nieuwe baan in de Alexanderpolder aangekon digd. „Die boarding heeft ons •tienduizend gulden gekost," zegt'Martin'Kruit, oprichter van 'Snaiis'. „We hebben het nog even aangekeken door alleen op de nieuwe baan te trainen, maar er gaat echt te veel kapot op deze manier. Als je de helft sloopt, moeten we wéér vijfdui zend guiden uitgeven aan re paraties. Dat schiet natuurlijk allemaal niet op. Vorig week end, met die harde wind, heb ben we zelfs met drie man de boarding vast moeten houden omdat-ie anders was wegge-1 waald." Het terrein waarop Snails haar wedstrijden wil gaan hockeyen is gratis beschikbaar gesteld door de gemeente Rotterdam.' Een uitkomst voor de snel groeiende hockeyverenlging, die sinds 1985 aan de weg tim mert. Kruit noemt streethockey 'hetzelfde als ijshockey, maar dan op rolletjes'. Er zijn wel wat aangepaste regels om te - veel blessures te voorkomen. „Als Je op ijs valt, dan glij je door," zegt Kruit. „Als je op beton valt, dan lig je open." >- Tot dusver heeft de tachtig le den tellende streethockey-club de wedstrijden gespeeld op gehuurde asfait-banen. Een boarding langs zo'n speelveld, is noodzakelijk, omdat het spei anders te vaak stil zou worden gelegd doordat de speelbal t buiten de lijnen verdwijnt. VLAARDINGEN „Liefde werk, oud papier" was het motto van de elfde Salon de Harmonie zaterdagavond. De ze .Vlaardingse praatshow in zaal. de Harmonie, gepresen teerd door de journalisten Dick van der Lugt en Aad Rietveld, ging dit keer over kunst en cultuur in Viaardin gen.. Het Vlaardingse cultuur beleid werd aan de hand van de uit 1982 daterende nota Kunst en Cultuur onder de lou- pe genomen. Een werkje waar over de organisatoren zeiden:,, Na 27 pagina's centrale doel stellingen, hoofddoelstellingen, meervoudige doelstellingen en enkelvoudige doelstellingen kunnen wij met de beste wil van de wereld niets anders concluderen dan: knollen voor citroenen. Liefdewerk oud pa- ROTTERDAM Basisseho- ifen in Rotterdam kunnen vol gens het Gemeentelijke Ener giebedrijf (GEB) per jaar vijf tien percent van hun energie verbruik besparen. Het GEB start in september van dit jaar een project om basisscholen te helpen met besparen van ener gie. 'I Aan dit experiment doen 26 scholen in de Gemeenten Ca- pelje aan den IJssel, Westvoor- ne, en Spijkenisse mee. De be doeling is dat jcholen leren hoe zij hun verwarmings- en lichtinstallaties beter kunnen gebruiken. Een energieteam op iedere school zal onder leiding van het GEB bekijken hoe met energie wordt omgesprongen en waar nodig tips voor bespa ring geven. Bijvoorbeeld de lessen in gymlokalen zoveel mogelijk achter elkaar plan nen en in lege lokalen de lich ten uit doen. Schiedam Viaardingen spaarbank pier. Veel geschreeuw, weinig wol." De hele avond ademde een sfeer van armoede uit. Boven de tafel hing een zwak bran dend gloeilampje. In plaats van de gebruikelijke alcoholi sche versnaperingen kregen de gasten een glaasje ranja ge serveerd. Een plastic douche gordijn deed dienst als tafel kleed. Medewerkers van het theatercafé deelden in het pu bliek rijstepap met bruine sui ker uit. Voor de pauze mochten drs Erik Akkermans (directeur van de Culturele Raad Zuid Holland), Jan van Rij (oud lid van de Culturele Raad van Viaardingen en organisator van h-jt Folkfestival in 1981), Kees Lesuis (sociëteit fa'Bwana en de Vlaardingse kunststich ting, beide inmiddels opgehe ven) en beeldend kunstenares Wilma Kuil hun zegje doen. Met uitzondering van Akker mans keerden zij na de pauze allen terug aan de discussieta fel voor debatten met de man die door iedereen als hoofdver dachte in het Vlaarding3 cul tuurschandaal werd aangewe zen: de 47—jarige wethouder van kunst- en cultuurzaken Ary Maarleveld. In deze debat ten kwamen hot topics als ate liers, galeries, de mogelijke bouw van een nieuw cultuur centrum aan het Buizengat, de programmering van de Stads gehoorzaal en Vlaardingse cul- tuurinitiatleven aan de orde. Maarleveld kreeg het dan ook zwaar te verduren. In de nota gedane beloftes bleken zelden waargemaakt, sugges ties om iets aan de Vlaar dingse situatie te verbeteren zijn bijna allen in het ambte lijk apparaat verdwenen. Het verweer vna de wethouder was erg zwak. Steeds weer keerden de frasen 'politieke onwil' en 'in het kader van de totale be zuinigingsoperatie' in zijn ant woorden terug. Want dat was voor iedereen duidelijk: de ge meente Viaardingen heeft voor cultuur maar weinig over. Het eerste debat betrof de Ook het Sa- lon-pannel kwam aan het eind van de discussie tot de conclusie: Kunst in Viaardingen? Liefdewerk oud papier! Van links naar rechts de deelne mers Maarle veld, Riet veld, Van der Lugt, Noord zuilen en Kuil. (Foto Arie Wape- naar). ateliervoorzieningen In Viaar dingen en Maarleveld's oppo- nente hierin was Wilma Kuil. Met een aantai andere kunste naars had zij tot voor kort in een oude school in de Stations straat een atelier. Deze kunste naars werd 28 juli de huur op gezegd, voor 1 september moest het pand ontruimd zijn. Wilma Kuil: „Het is al vier jaar bekend dat de huisvesting in de Stationsstraat tijdelijk zou zijn. In al die tijd is de ge meente maar één keer met een alternatief gekomen: een pand aan de Maassluisedijk dat wij onmogelijk konden betalen. De Jan Ligthartschool, die wij als definitieve huisvesting voor stelden, is afgebroken. Nu moeten we naar een houten schoolgebouw in de Curagaol- aan. Dat is dus bijna niet te verzekeren. En daarna kunnen we misschien terecht in het Delvapand in de Stations straat, als dat gerenoveerd is. Wij zijn het zat om steeds met tijdelijke oplossingen te wor den afgescheept." Op de vraag welke intiatie- ven ondernomen waren om In definitieve huisvesting te voor zien, zei Maarleveld: „Geen, omdat daar geen geld voor is. Maar al die keren dat er een pand vrijkwam wat ons ge schikt leek is daarnaar geke ken. Ook met de particuliere ga leries bleek het slecht gesteld. Aan tafel verscheen Jos Noordhuizen, eigenaar van Vlaardingens laatste actieve galerie, Kunst Plus. Kunst Plus verhuist binnenkort naar Rotterdam. Noordhuizen: „Er zat geen schot in voor wat be treft de publieke belangstel ling. In Rotterdam is de markt gewoon wat groter." De ver trekkende galeriehouder had overigens niet de indruk dat de gemeente hem van zijn ver trek had kunnen weerhouden. Wat spottend zei hij: „Als de gemeente elke maand voor tien mille had aangekocht was ik misschien gebleven. Maar ik heb overigens weinig ge merkt van ondersteuning door de gemeente van het particu lier initiatief. Misschien had den galeries ais te Kunst en te Keur nog bestaan als er een actief stimuleringsbeled was gevoerd." Daarna kwam het gesprek op de gemeentelijke galerie. Na omzwervingen via de Vis- bank, het Weeshuis, de Oostha- venkade en het Hollandlage- bouw ia deze nu in het theater café van het Stadsgehoorzaal- compiex beland. Iedereen is het erovereens dat deze ruimte op geen enkele manier voldoet. „Kunst tussen kroketten, bier en lauwe koffie" noemde pre sentator Dick van der Lugt het dan ook. Na de opening van een groepstentoonstelling, die sa menviel met de open dag van de Stadsgehoorzaal is deze on tevredenheid nog toegenomen. Wilma Kuil: „Die ruimte dat is gewoon niks. Ik heb alleen aan die tentoonstelling deelgeno men onder de restrictie dat mijn werk achter glas hangt. Normaal exposeer ik het ge woon aan de meter." Ook Jos Noordhuizen vond de situatie bedroevend. Op zijn suggestie om het vrijgekomen pand van Kunst Plus te betrekken rea geerde Maarleveld echter nau welijks. „Geen geld," v;as weer het simpele antwoord en met berekking tot Galerie/Theatercafé was hij de mening toegedaan dat iets nog altijd beter is dan niets. Wilma Kuil en Jos Noordhui zen waren het daar niet mee ééns. „Het zou beter zijn te nokken met deze galerie," zei den zij. Voordat Marten Putman, di recteur van de Stadsgehoor zaal zijn grieven kon spuien deed zich nog een klein inci dent voor. Een lid van de werkgroep theaterprogramme ring legde een verklaring af: „Ais werkgroep hebben wij een adviserende functie. Maar on ze uitgangspunten worden stel selmatig afgebroken. Daarom legt de werkgroep bij deze haar functie neer." Het debat met Putman om vatte twee punten: de vraag of de huidige accommodatie, de Stadsgehoorzaal en de Harmo nie, voldoet en de theaterpro- grammering. Dick van der Lugt merkte daarover terecht op; „De vraag of het huidige theater voldoet heeft natuur lijk alles te maken met de pro grammering. Een dwarsdoor snede van het Nederlands theateraanbod is blijkbaar geen goede doelstelling." Putman: „Er moet niet geke ken worden naar kwantiteit, maar naar kwaliteit. Sommige goede voorstellingen kunnen nu niet naar Viaardingen ko men," Hamvraag in het debat was of het dorp Viaardingen, Ingeklemd tussen Rotterdam en Den Haag, zich niet beter zou kunnen richten op kleine voorstellingen die in de grote steden minder aan bod komen. Dan zou ook een ruimere acco- modatie aan het Buizengat niet nodig zijn. Met een reno vatie van de, bouwkundig zwakke, Stadsgehoorzaal is men immers goedkoper uit. Putman zei hierover:,, Ik hoef ook niet persé naar het Buizen gat. Het gaat erom dat het theater in Viaardingen blijft bestaan." De theaterdirecteur had dit jaar te kampen met een finan ciële tegenvaller. Vorig jaar kreeg hij ƒ25.000 extra subsi die. Daar had hij met de pro grammering ook dit jaar weer op gerekend. Maar het geld bleef uit en in de programme ring moest flink geschrapt worden. Maarleveld: „Er is niet bezuinigd. Er is alleen maar één keer ƒ25.000 gege ven. Maar er gebeurt toch ge noeg, ik kan het af en toe op vrijdag en zaterdag niet ééns bijhouden." Ook voor cultuurinitiaticven heeft de gemeente blijkbaar weinig over. In het potje cul tuurinitiatieven zit jaarlijks maar ƒ18.000. Dit jaar is een groot gedeelte daarvan naar de organisatie van het Landju weel gegaan. Het grootste pro bleem blijkt echter dat wie met een initiatief komt, het schier onbegaanbare pad van de bureaucratie moet betre den. Jan van Rij, die in 1981 een folkfestival in het Hof organi seerde, kan daar een woordje over meepraten. Hij zei: „Van alle tijd die ik samen met de stichting Assuraneetourix in dat folkfestival geïnvesteerd heb, is zo'n zestig procent op gegaan aan onderhandelingen met ambtenaren over allerlei vergunnigen. Van een politie beambte kregen we te horen dat de burgemeester (Kle- boom, HW) had gezegd dat we het festival wel konden ver geten. Ten einde raad hebben we toen de media als drukmid del gebruikt en is het festival toch doorgegaan." Maar daarmee bleken de moeilijkheden nog niet over. Na afloop van het succesvolle festival kreeg de organisatie van de plantsoenendienst een rekening van ƒ400 gepresen teerd. Er was eén meter graa vernield. Een hand vol —„as- zaad kost misschien e" -. rijks daalder. Maarleveld zei om het verhaal van Jan van Rij smakelijk te moeten lachen. Volgens hem was de tegenzin' bij de Vlaardingse politici zor groot dat het een wonder is dat het festival alsnog is doorge gaan. „Dat zou nu wel anders gaan," zei Maarleveld. Maarleveld voelt zich in Viaardingen een beetje de ge beten hond. Hij moet het opne men tegen de gemeenteraad, die voor cultuurzaken weinig over heeft. Er zijn andere prio-' riteiten, zoals het ouderen werk. Maar de wethouder zelf lijkt kunst en cultuur ook niet zo belangrijk te vinden. Hij in vesteert zijn tijd en geld Hpver in het sociaalcultureel werk. De organisatoren van de Sa- ion de Harmonie hebben ook al tevergeefs om financiële on- dersteunig bij de gemeente aangeklopt. Nu hebben zij er genoeg van. Zij verklaarden dan ook: „Dit is de laatse Sa lon. Wij stoppen ermee, want' wij zijn het zat om bij Jan en! Alleman te bedelen. Kunst-en: cultuur in Viaardingen? Lief dewerk, oud papier".

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1