16 Supersnel antwoord op vragen over wateroverlast Papendrechtse broers openen paradijs voor treinfanaten T.V. KIJKERS IN SCHIEDAM OPGELEID Schepen in flessen LUCHTVERING. 'tSibsmJjMrsft Nieuwe prijs ondernemers Samenwerking gezondheids zorg bezegeld Bromfietser weigert naam op te geven Hartpraatgroep Jacks gestolen ws jbgr Talloze straten en wo ningen liepen zaterdag avond onder water. In Vlaardingen was in de Babberspolder de nood het hoogst. Op de foto de JonkerFransstraat. (Foto Arie Wapenaar VLAARDINGEN Onderwijs in de eigen taal en cultuur kan heel positief zijn. Voorwaarde is wel, dat dit onderwijs is afgestemd op het Neder lands onderwijs. De onderne mende broers Arie (links) en Theo van Wijngaarden in hun nieuwe treinenwin- kel. (Foto Ad Molendijk) A '"ft, rf if#X Victorie Station A. Kloosterman is een groot voorstander van onder wijs in de eigen taal en cultuur. (Foto Arie Wapenaar) Promotie Prijs EEN RUBRIEK OM GELUK TE WENSEN Wilt u iemand gelukwensen, bedanken of groeten Kom dan persoonlijk a.s. zaterdag 26 september of zondag 27 september naar het stedelijk museum op de Hoogstraat in Schiedam, en maak kans op een GRATIS Van Harte vermelding. Uw groet wordt dan de zelfde middag op de Avondbladen TV-krant via het Schiedamse kabelnet uitgezonden. Ga een treetje Hoger in loopcomfort Gun uzelf Ciarks Air Shoes. Schoenen met in de zooi een uniek netwerk van luchtkamers en luchttunnels, wat tijdens het lopen voor een weldadig verend voètbed zorgt. Maak bij ons uw eerste luchtwandeling. En al na JG een paar stappen bent u in de wolken. CLARKS AIR SHOES. ZITTEN LEKKERDER,STAAN BETER. HET VRIJE VOLK ROTTERDAM De samen werking van zeven gemeenten in het Rijnmond-gebied op het terrein van de gezondheids zorg, is gisteren officieel ge worden. In het Rotterdamse stadhuis werd het bestuur geïnstalleerd van dit nieuwe samenwerkingsverband. Het belangrijkste gevolg van deze nieuwe opzet is dat de GGD van Rotterdam voortaan ook voor de zes gemeenten Al- brandswaard, Barendrecht, Capelle aan den IJssel, Heer- jansdam, Krimpen aan den IJssel en Ridderkerk geldt. De gemeenten vormen nu de Ge zondheidsregio Rotterdam. De GGD is nu een gemeenschap pelijke gezondheidsdienst ge worden. De zeven deelnemers hebben ook besloten te gaan samen werken op het gebied van de planning van de voorzieningen voor de gezondheidszorg. In het bestuur van de nieuwe or ganisatie zijn de gemeenten vertegenwoordigd in de per soon van de wethouder volks gezondheid. Het ministerie van WVC wil een landelijk netwerk van ba- sisgezondheisdiensten opzet ten. Schiedam VLAARDINGEN De sto ringsdienst van de Vlaar- dingse dienst Gemeentewer ken heeft zaterdagavond tij dens de wolkbreuk doeltref fend gefunctioneerd. Dit ant woorden burgemeester en wethouder op schriftelijke vragen van de raadsleden M.W. Lensvelt en CA.E. de Jonge (SGP/RPF/GPV). Volgens het college kan de gemeente Vlaardingen dan ook geen nalatigheid worden verweten: een suggestie die in de vragen van beide raads leden lag besloten. Volgens Lensvelt en De Jonge zouden enkele rioolge malen die avond onvoldoende hebben gewerkt. Eerder was daar ook al sprake van, me nen zij. Het duo wilde ook we ten of de storingsdienst wel op tijd in actie was gekomen. B. en W. antwoorden, dat om 19 september om elf uur met de controle van de riool gemalen werd begonnen. Alle pompen werkten toen naar behoren, stellen B. en W. Om 23.15 uur zo blijkt uit een overzieht van de genomen maatregelen werd de pers leiding op het Buizengat aan gezet om de afvoereapaeiteit te vergroten. De controle van de rioolgemalen duurde van 23.00 tot 4,00 uur. De overige werkzaamheden (zaterdag nacht, zondag en maandag) behelsden het) afzetten van wegen, markeren van spoel- gaten en het herstel van ga ten in straten. Evenals directeur ir J.G. Gerritze van Gemeentewer ken dinsdagavond al deed tij dens een vergadering van de raadscommissie voor Stads ontwikkeling (zie onze krant van gisteren, red.) schrijven B. en W. de wateroverlast op enkele plaatsen in de stad toe aan de uitzonderlijke hoe veelheid water die in korte tijd viel, het ontbreken van open water als extra ber gingsmogelijkheid en de lage ligging van de desbetreffende woningen. Het antwoord van B. en W. komt op dezelfde dag als waarop de twee raadsleden hun vragen stelden. Nooit eerder gebeurde het in de ge meente Vlaardingen, dat schriftelijke vragen van raadsleden zo snel werden beantwoord. In dit geval had den B. en W. echter al op maandagochtend bij de be trokken diensten geïnfor meerd naar de stand van za ken. Tweetalig onderwijs kan heel positief zijn Dit betoogde gisteren de heer A. Kloosterman van het Katholiek Pedagogisch Cen trum In het stadhuis Vlaardin gen bij de presentatie van een Turks schoolwerkplan voor de basisscholen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Aan het schoolwerkplan Is drie jaar gewerkt door de drie ge meentelijke onderwijaeonsu- lenten, drie Turkse leerkrach ten en dê consulent anderstali gen van de Onderwijsbegelei dingsdienst Nieuwe Water weg-Noord. In zijn toespraak ging Kloos terman aan de hand van enke le wetenschappelijke publica ties in op de vraag of het eigen taal en cultuur-onderwijs (ETC) van belang is. De vraag wordt zowel bevestigend als ontkennend beantwoord, maar volgens recent Nederlands on derzoek heeft tweetalig onder wijs geen negatief effect. Ook Kloosterman Is daarvan over tuigd. Van groot belang vindt hij de afstemming van ETC- onderwijs op Nederlands on derwijs. Het in deze regio ont wikkelde schoolwerkplan noemde hij een 'belangrijk in strument' daarvoor. De intergemeentelijke werk groep ging aan het eind van het schooljaar 1983-1984 aan het werk. Met behulp van ma teriaal uit Ridderkerk en ande re schoolbegeleidingsdiensten werd in overleg met de Turkse leerkrachten in de scholen be gonnen met een raam-werk- plan. De groep concentreerde zich het tweede jaar op de on derbouw (de vroegere kleuter school) en het derde jaar op de midden- en bovenbouw. Het uiteindelijk resultaat be staat uit een plan met een om schrijving van de leerstof die SLJEDRECHT „We ko men nu alweer ruimte te kort. Het is maar de vraag of deze winkel groot genoeg is om onze voorraad te bergen." Enigszins bedenkelijk bekij ken de Papendrechtse broers Theo en Arie' van Wijngaar den him nieuwe hobby- en modelspoorwinkel 't Oude Station aan de Sliedrechtse Kerkbuurt, die vanmiddag door wethouder G. Venis is geopend. Als het ware vanuit het niets groeide een hobby uit tot een goedlopende winkel. ,Ads elfjarige jongen kreeg ik een trein van mijn vader van negenendertig gulden," diept Arie uit zijn herinnering op. „Dat was toen een behoorlijk bedrag. Daar heb ik steeds meer dingen bijgekocht. La ter kreeg ik mijn jongere broer zo gek om ook mee te gaan doen. Ja, hij is wel een beetje gek gemaakt door mij. In een mum van tijd stond bij ons thuis de zolder vol met treinstellen, wissels, rails en stations. Je kon er nauwelijks meer lopen." De broers gingen ieder hun eigen weg. Theo begon een ei gen schildersbedrijfje, ter wijl Arie zijn heil zocht in de duwvaart. Maar iedere mi nuut vrije tijd werd besteed aan het het opknappen van treinstellen. Toen Arie een tijdje werkloos was, raakte de zaak in een stroomver snelling. Hij kon er niet tegen stil te moeten zitten en tegen de tijd dat hij weer een baan had gevonden, waren de plannen voor een models pooratelier klaar. In het onderhuis van Theo aan de Kerkbuurt te Papen- drécht begon in 1984 de victo rie. Het werk bestond uit het repareren, verbouwen en spuiten en vooral het zoge naamd vuilspuiten van rij dend materleeL Theo legt uit, hoe dat vuilspuiten in zijn werk gaat. „We kopen ge woon een speelgoedtreinstel, zo'n gangbare gele NS-trein. Via foto's en oude boeken we ten we, dat zo'n treinstel twintig jaar geleden groen was, met een gele band aan de onderkant," vertelt hij. „We letten goed op elk de tail. Vroeger waren er nog geen aparte opstapmogelljk- heden voor invaliden. De ra men waren anders, de deu ren. Én omdat het om een oud treinstel gaat, spuiten we het zo, dat de verf een beetje verweerd lijkt. Dat gaat zo ook met wagons. Soms ver vangen we complete zijwan den. We moesten het dan ook hebben van echte treinfana ten, de pure hobbyisten. We waren alleen open op vrij dagavond en zaterdag. We maakten reclame in hobby vakbladen, zoals 'Railhobby'. Daardoor kregen we klanten uit alle hoeken van Neder land, en zelfs daarbuiten. De klant, die het verst van ons vandaan woont, komt uit Nieuw Steeland." Het startkapitaal was zeer gering. „Maar omdat we bei den onze baan aanhielden konden we iedere verdiende cent opnieuw in onze hobby- investeren," vult Arie aan. Het succes bleek zo groot, dat 'De treinkelder' al snel te klein werd. Het voormalige station van SHedrecht bleef dankzij een actie gespaard en de twee ondernemende broers begonnen er een win kel, waarin alle bekende en onbekende merken treinen werden verkocht. Vooral de eigen creaties van de Van Wijngaardens toonden hun aantrekkingskracht. Het driejarige huurcon tract in het oude station zou echter niet worden uitge diend, want het pand aan de Kerkbuurt 238 werd aange kocht en door Theo &n Arie grondig opgeknapt Voor het runnen van deze zaak, die vanaf vanmiddag 15.00 uur open is, hebben de broers Van Wijngaarden een perso neelslid in dienst genomen. Daardoor kan de zaak woens dag, donderdag (koopavond), vrijdag en zaterdag open zijn. „Tja, het wordt steeds pro fessioneler," zegt Theo. „We horen met de nieuwe zaak tot de grootste speciaalzaken van Nederland, Wat voor soort mensen bij ons komt? Nou, opvallend veel vrijge zellen. Die gaan soms met 1500 gulden aan handel onder him arm de deur uit. Verder vaders met kinderen, tand artsen, ingenieurs, noem maar op. Vroeger was het met Sint Nicolaas bij ons be trekkelijk rustig, maar we verwachten dit jaar ook in die periode meer aanloop. Daartoe hebben we het assor timent uitgebreid met tanks, vliegtuigen en boten. In één van de vitrines rijdt een aantal treintjes perma nent. Het allernieuwste op treinengebied is de compu te- gestuurde trein, die pas in mei volgend jaar officieel op de markt komt, maar die wij nu al In huis hebben. Er zijn tientallen merken, van plas tic, ijzer of de handgemaakte van messing." Theo kijkt met een blik van weemoed de winkel in. „Maar dat is de an dere kant van de medaille: aan spelen met m'n eigen trein op zolder kom ik nau welijks meer toe." de Turkse leerkracht aan de leerlingen kan aanbieden. Het Is de bedoeling, dat dit plan op de desbetreffende scholen als leidraad dient voor de Turkse en Nederlandse onderwijzers bij het maken van het school werkplan voor de eigen school. Zoals bekend moet iedere school uiterlijk in augustus 1988 over een. schoolwerkplan beschikken. VLAARDINGEN De Vlaardingse Ondernemers prijs: zo heet een prijs, die door Klaasse Co. Belastings adviseurs in Vlaardingen is In gesteld. De prijs zal jaarlijks worden uitgereikt aan een on dernemer, die een opmerkelij ke prestatie heeft geleverd, waarbij Vlaardingen in econo misch opzicht in het nieuws is geweest De prijs bestaat uit een oorkonde en een bedrag van 5000 gulden, dat dient te worden besteed aan een goed doel. Aanleiding tot het instellen van de Vlaardingse Onderne mersprijs vormt de opening, volgende week dinsdag, van een nieuw kantoor aan de Schiedamseweg. Klaasse Co. Belastingsadviseurs BV maakt deel uit van de groep Klaasse Klaasse, die actief is op het gebied van accountancy, admi nistratie, administratieve au tomatisering, belastingen en organisatie. De prijs wordt voor vijf jaar gegarandeerd door het bedrijf. Daarna wordt geprobeerd een fonds in te stellen, waaruit de prijs kan worden betaald. Een jury, bestaande uit de burge meester en wethouder van Economische Zaken van Vlaardingen en een vertegen woordiger van het bedrijf be slissen over de toekenning. Een andere prijs wordt even eens volgende week dinsdag uitgereikt. Tijdens een avond, georganiseerd door de stich ting Haring- en Bierfeest Vlaardingen, gaat de Vlaardin gen Promotie Prijs naar een instelling, persoon of bedrijf, dat veel heeft gedaan om het image van Vlaardingen te ver beteren, Eerder werd de prijs gewonnen door VIaardingen- Oost Bedrijven bv, Streekmu seum Jan Anderson, stichting Nationale Gedenkdagen en stichting Haring- en Bierfeest Vlaardingen. De prijs bestaat uit een wisselplaquette en een bedrag van 1000 gulden, be schikbaar gesteld door de Ka mer van Koophandel. VLAARDINGEN Omdat hij met zijn bromfiets met een snelheid van 75 km per uur reed, is een 17-jarige Vlaardin- ger op de Industrieweg aange houden. De jongeman weiger de in eerste instantie zijn naam op te geven. Daar de bromfiets niet was voorzien van een gele plaat, nam de po litie het voertuig plus bestuur der mee naar het bureau. Daar vertelde de jongeman toch maar hoe hij heette. De brom fiets moest hij achterlaten voor een technisch onderzoek. ROTTERDAM Hartpa tiënten en hun partners kun nen opnieuw deelnemen aan de gespreksgroepen van de Rot terdamse Kruisverenigingen. In deze bijeenkomsten kunnen mensen die zijn getroffen door een hartinfarct of patiënten die een hartoperatie hebben onder gaan hun verhaal kwijt. Onder deskundige leiding kunnen pa- tienten en hun partners hun er varingen vertellen over de pe riode na een infarct of een hartoperatie. Belangstellenden kunnen vóór 1 oktober melden bij H.Oranje, telefoon 010- 4671122. DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1937 FILMCLUB De Franse film Trois hommes et un couffin van regisseur Collne Serreau is vrijdag 25 septem ber te zien bij de Filmclub Schiedam (Nieuwstraat 12). Het verhaal van de film: Drie mannen leven samen in een appartement. Ze houden alie drie van luxe, vrouwen en vooral vrijheid. Op een dag vin den zij een wieg met inhoud voor hun deur. Paniek alom. De film begint om 21.30 uur. Toegangsprijs ƒ5,-. Donateurs betalen 4,-. SCHRIJVERSAVOND De schrijver, acteur en cabare tier Dolf de Vries is zaterdag 26 september te gast bij de Filmclub Schiedam tijdens de eerste schrijversavond van het seizoen. In het voorprogramma leest amateurschrijver Hans van der Sloot voor uit eigen werk. Aanvang 20.30 uur. Toe gangsprijs 5,-. Filmclub Schiedam, Nieuwstraat 12. STEDELIJK MUSEUM De tentoonstelling Een dam in de Schie in het Stedelijk Muse um Schiedam (Hoogstraat) is nog tot en met zondag 27 sep tember te zien. in deze ten toonstelling zijn vele historiche voorwerpen uit de eigen muse umcollectie bijeen gebracht. De tentoonstelling geeft een beeld van de geschiedenis van Schiedam en haar bewoners. COMPUTERCLUB De computerclub Schiedam heeft dinsdag 29 september weer een bijeenkomst in ge bouw de Teerstoof, Nieuw straat 12. Computerliefheb bers, in het bezit van appara tuur, zijn welkom. De toe gangsprijs bedraagt 3,50. TAALCURSUSSEN Het wijkcentrum de Erker ver zorgt verschillende dagcursus sen, waaronder: Frans, Engels, Duits, Spaans voor zowe! be ginners al gevorderden. Er zijn ook avondcurssusen, die wor den verzorgd door het Educa tief Centrum. Alle cursussen beginnen in de week van 28 september tot 2 oktober. Een cursus duurt 26 weken. Kosten voor deelname bedragen 180,-. Opgave en inlichtingen: Wijkcentrum de Erker, Jan van Avennestraat 32, tei. 4267767. Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hooq-' 'straat 125b 3111 HD Schiedam. Telefoon: 4266646 of 4736061. Ko pij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagoch tend voorafgaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. MAURITSSCHOOL De Prins Mauritsschool aan de Westfrankelandseweg geeft vrijdag 25 september een feest ter gelegenheid van de verbou wing van het schoolgebouw.- Het feest is bestemd voor de leerlingen, leerkrachten, ou ders en oud-leerlingen. Het feesten begint om 15.30 uur. SCHAKEN Schaakvereniging Het Zwarte Paard - gevestigd in clubhuls Zuid, Dwarsstraat 42 - houdt zaterdag 26 september open dag. Aanvang 12.00 uur. TREFPUNT OOST Ouderen uit Schiedam-Oost kunnen woensdag 30 septem ber bloemschikken in het Tref punt Oost, Ceiciusstraat 2. Deelnemers moeten zelf voor groen en een bakje zorgen. Kosten voor deelname bedra gen/5,-. Aanvang 10.00 uur. TOERCLUB RIJNMOND De fietstoerclub Rijnmond rijdt zondag 27 september de Reeuwijkse-plassentocht. Dit is een toertocht over een afstand van 100 kilometer. De start Is om 9.00 uur bij de Wielerbaan Schiedam aan de Olymplawég Informatie, tel.,4357266. Vanaf dinsdag 29 september is er iedere dinsdag conditietrai ning op de Wielerbaan Schie dam. De training begint om 19.30 uur. WEEKENDDIENSTEN Het Sehielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHEO-dienst, tel. 4733733. Ambulance, tel. 4333300. Huisarts: bellen met de boodschappendienst, tel. 4206611. Spoedrecepten, tel. 4261480. Tandarts: R.H.F. Bakker, Faasssnplein 60, tel. 4714275. Spreekuur van 17.00 tot 18.00 uur, op zaterdag en zondag. ROTTERDAM Landen als Japan en Canada gingen voor, maar nu zijn de schepen-in de-fles van Mas Haverhoek van 3 tot 30 oktober te bezichti gen in wijkgebouw de Zalm-' stek, Kruisnetlaan 190 in de Rotterdamse wijk Hoogvliet. Met zijn scheepsmodellen won de op de Zalmplaat wonende kunstenaar vorig jaar de eer ste prijs op een landelijke ten toonstelling voor creatieve kunst in Deventer. Git alle de len van de wereld krijgt Ha- verhoek uitnodigingen voor het inrichten van .een tentoon stelling met zijn werk. Bij voldoende belangstelling wordt op 3 oktober tijdens een braderie in het aangrenzende winkelcentrum een dia presen tatie over de bouw en de tech niek van het gezonken passa giersschip Titanic. Haverhoek laat die dag zien hoe een stuk je hout vorm krijgt tot het een schip is en hoe het in de fles .wordt geplaatst. MAASSLUIS Uit een kle dingzaak aan de Noordvliet in Maassluis zijn enkele sport- jacks ontvreemd. Een ruit van de zaak werd vernield. Wegens diefstal van een pantalon uit een zaak in winkelcentrum Ko ningshoek hield de Maassluise politie een 26-jarige Inwoner van Hazerswoude aan. MODESCHOENEN-TASSEN DIJKSTAL - 3111 EE SCHIEDAM Bro*r*VMl 135. Tiltloon 4268492

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 2