14 Gemeente Schiedam duikt in tekort van 2,6 miljoen gulden over 1986 Inbreker verjaagd door alarminstallatie Scholieren het bos in krul (1IVV) krikt bezoek aan PvdA- vergaderingen op Ylaardinger besteelt Ridderkerkse baas Kortaf Dolly Dot schiet hardlopei-s weg Wmm Ingebroken in acht auto's Duik in Schie Drank weg FIETS JE 'S AVONDS LIEVER ZONDER? DAT IS VRAGEN OM GEDONDER iflM VLAARDINGEN MAASSLUIS Doorgereden na botsing WS w» VLAARDINGEN - Het verlies op de par keergarage aan de Af rol is hoger dan ver wacht, „Wij hehben de eerste vijf jaar reke ning gehouden met ver liezen, maar dat het verlies zo groot zou zijn, valt ons wat te gen," zei wethouder Chr. van Roon (finan ciën), gistermiddag tij dens de presentatie van de begroting 1988. Voor volgend jaar wordt een verlies verwacht van 502.000 gulden, waarvan 450.000 gulden voor re kening van de gemeen te komt. „Het zal dit jaar niet lager zijn," denkt de heer A. van Beuzekom, hoofd van de afdeling financien. Si 2 De parkeer garage aan de Afrol: vanaf het prille be gin (foto) geen succes. (Foto Arie Wapenaar) Moeilijk Wethouder A.G. Wiegman rechtspresenteert de Schiedamse begroting. Naast hem J. de Pater, plaatsvervangend chef afdeling financien en A. Korteweg (uiterst links), chef bureau financieel beleid. (Foto Arie Wapenaar) RIJWIELHANDEL DE FAVORIET Mgr. Nolenslaan 686, Schiedam, tel. 4738272 Zwemmen Sportieve recreatie Casimir Visserijmuseum Kleding ruilen Stadsgehoorzaal Filmhuis Jeugdtheater Kinderboeken Swing '87 'Dolly Dot' Angela Groothuizen lost de startschoten voor de pres tatieloop. (Foto archief HVV) DINSDAG 29 SEPTEMBER 1987 A s t&r aa//a -i ;»A>S ///Awi 8*$£7? Verlies op parkeergarage aan Afrol is groter dan verwacht t 1 De tegenvallende exploitatie van de parkeergarage is voor de gemeente Vlaardingen geen reden om ai te zien van de bouw van nog eens twee gara ges in het centrum (Jouber- straat en Dtjksteeg). Naar ver wachting zal het plan voor de bouw van de garage aan de Joubertstraat eind dit jaar be kend worden gemaakt. Deze garage maakt deel uit van een opknapplan voor het Liesveld en Veerplein. Van Roon ver wacht, dat het winkelhart van Vlaardingen, als het opge knapt is, meer bezoekers zal trekken. Gevoegd bij het ver vallen van het Weeshuisplein als parkeerterrein zal de be hoefte aan parkeerplaatsen volgens hem daardoor toene men. „Bij ieder bedrijf dat je op start, moet je rekening houden met aanloopverliezen. Waar om zou dat bij een parkeerga rage niet zo zijn? j5at is toch niet meer dan normaal?," vindt de wethouder, die wijst op de relatie tussen de exploi tatie van de garage en het par keren op straat. „Die relatie moet je niet wegpoetsen," zegt Van Roon, erop wijzend dat op het buiten-parkeren volgend jaar een winst wordt gemaakt van 68.000 gulden. Bij deze cij fers is er al rekening mee ge houden dat het parkeertarief van 1 gulden tot 1,25 omhoog gaat, zoals eerder door de ge meenteraad is besloten. De financiële positie van de gemeente Vlaardingen over ziend, komt Van Roon tot de conclusie: „De financiële posi tie is niet desastreus, maar we hebben het wel moeilijk. Rek en ruimte zit er niet in." De wethouder verwacht volgend jaar de saldi-reserve (het spaarpotje van de gemeente) op peil te kunnen brengen. Hoe, wil hij niet zeggen. „Dat zit in de sfeer van de onderhandelin gen." Via het grondbedrijf? Van Roon. „Wellicht." Om deze reden durft hij het wel aan om uit de saldi-reserve een bedrag van 2 miljoen te halen voor vervroegde afschrijving van investeringen. „Vervroegd af schrijven is ook een vorm van bezuinigen." Zoals wij gisteren reeds meldden geeft Vlaardingen volgend jaar een bedrag van 268,3 miljoen gulden uit. De ge meentelijke tarieven en belas tingen gaan niet omhoog, de afvalstoffenheffing en reini gingsrechten worden verlaagd. Om de begroting sluitend te maken is een bedrag van 1,9 miljoen gulden bezuinigd, waaronder bezuinigingen op straatreiniging (240 000 gul den), gemeentelijke sociale dienst (300.000), club- en buurt huiswerk (150.000 gulden) en welzijnswerk (212.500 gulden). VLAARDINGEN In de Arendstraat en omgeving (Ho ly) is viermaal en op de Ma- dridweg en omgeving (Hoofd- stedenbuurt) eveneens vier maal ingebroken in gepar keerd staande auto's. De buit bestond uit luidsprekers, een tas met schoolspullen en auto radio's. Bij de eerste serie wer den ruiten vernield en bij de tweede serie forceerde de in breker in alle gevallen het slot van de wagens. Een televisietoestel, videore corder, kleding, «geld en schil derijen, ter waarde van in to taal 10.000 gulden, zijn ont vreemd bij een inbraak in een woning aan de Zoutelandehoe- ve. De inbrekers openden een raam via een openstaand ven- tilatieraampje. Bij een inbraak in een wo ning aan de Axelhoeve verdwe nen een kleurentelevisie, ste reo miniset, twee portefeuilles met 300 gulden, een herenhor loge en een trouwring, totaal ter waarde van 4000 gulden. Aan de achterzijde van de wo ning werd een bovenlicht ge forceerd. SCHIEDAM Waarschijn lijk onder invloed van alcohol heeft een oude man in de Schie bij de Oude Sluis een duik ge nomen. De politie, die een drenkeling verwachtte aan te treffen, kwam niet in actie, omdat de echtgenote van de man en een vriend hem op de kant in de gaten hielden. Bij een vechtpartij in disco The Deep aan de Broesvest heeft een 26-jarige Ier uit Spij- kenisse een hersenschudding opgelopen. De man en twee van zijn vrienden werden door bezoekers naar buiten gewerkt, nadat ze problemen hadden veroorzaakt. Daarbij werd de Ier neergeslagen. Hij is over gebracht naar het Schieland- ziekenhuis. Bij een brand in een woning aan de Lorentzlaan is de voor kamer uitgebrand. De brand weer behoefde niet in actie te komen. De 26-jarige bewoner was tij dens de brand niet thuis. SCHIEDAM Evenals in Vlaardingen gaan in Schiedam volgend jaar de gemeentelijke tarieven en belastingen niet omhoog. Dit heeft wethouder A. G. Wiegman (Financien) gisteren bekend gemaakt bij de presentatie van de begro ting 1988. Op dezelfde dag als waarop Vlaardingen haar be groting presenteerde (zie el ders op deze pagina) kondigde Wiegman een onderzoek aan naar de oorzaken van het te kort van 2,6 miljoen gulden op de rekening van 1986. Hij wil daarover voor eind volgende maand duidelijkheid. Sinds 1682 kampt Schiedam met negatieve saldi bij het op maken van de jaarrekeningen. De tekorten fluctueren sterk, maar „ik begin zo langzamer hand de indruk te krijgen, dat er sprake is van. structurele te korten," zegt Wiegman. Het door hem gelaste onderzoek moet aangeven „waar de plus sen en de minnen zitten": „Hoe zijn ze ontstaan? Zitten wij te krap te begroten of schort er iets aan de budgetbewaking* Ik kan daar op dit moment geen uitspraak over doen- Maar het kan niet zo zijn, dat er ieder jaar een tekort in de rekening zit Als je weet hoe het rekeningtekort in elkaar zit, kun je gericht actie onder nemen." Volgens Wiegman heeft het geen zm verder in het verleden te duiken. „Dat vergt te veel tijd," zegt hij. „Een onderzoek naar 1986 levert voldoende aanknopingspunten op, ik denk dat dat voldoende informatie oplevert. Als je weet waar de uitschieters zitten, kun je bij die uitgaven kijken of dat ook de voorgaande jaren het geval was. Het zou ook wel eens kun nen zijn dat wij te laag begro ten. Die analyse moet dat aan geven. Ik doe daar niet schim mig over." In 1988 hoopt de gemeente Schiedam 265,4 miljoen gulden uit te geven. De begroting wordt in oktober door de raad behandeld en in januari slui tend gemaakt, als burgemees ter en wethouders met bezuini gingsvoorstellen komen tot een bedrag van 1,1 miljoen gulden. Voorlopig gaat Wiegman er van uit, dat de aangekondigde rtjksbezuinigingen op het on derwijsvoorrangsbeleid en ex tra kortingen op welzijn niet doorgaan. „Wanneer dat toch gebeurt, zullen wij ons in Schiedam be raden wat te doen," zegt Wieg man, die bij het samenstellen van de begroting kon profite ren van het zakken van de ren testand. Bovendien heeft Schiedam enkele 'dure' lenin gen in 'goedkope' kunnen om zetten. SCHIEDAM Doordat het alarm afging, is een inbraak in een auto, die geparkeerd stond op de Rotterdamsedijk, be perkt gebleven tot een gebro ken ruitje. De eigenaar die door het alarm werd gealar meerd, zag een man zich roei zijn fiets uit de voeten maken. Er werd uit de auto niets ont vreemd. Een partij hout, elektrisch MAASSLUIS Uit FNV-ge- bouw De Kern aan de P-C. Hooftlaan te Maassluis zijn drie kratten bier en zes kratten met frisdrank ontvreemd. De inbrekers forceerden de deur van de opslagruimte om bin nen te komen. gereedschap en lastrafo's zijn ontvreemd bij een inbraak in een machinefabriek aan de Plesmanstraat. De inbrekers kwamen het pand via het dak binnen. Een kabelhaspel met 50 me ter kabel werd ontvreemd uit de disselbak van een caravan, die stond geparkeerd aan de Parallelweg- De bak werd opengebroken, wat resulteerde in een schade van 1400 gulden. De haspel vertegenwoordigt een waarde van 170 gulden. Tijdens afwezigheid van de bewoners wegens vakantie, is ingebroken in een woning aan de Burg. Knappert laan. De bu ren, die de woning in de gaten hielden, constateerden de in braak. Nog niet bekend of en zo ja wat er ontvreemd werd. De inbrekers kwamen het huis via de tuin binnen. SCHIEDAM pen van de Drie lesgroe- WA Liefland- school -zijn gisteren vertokken voor een werkweek die geheel in het teken van de natuur staat. De kinderen uit de groe pen De Zevensprong, De Let terberg en De Ontdekkers gaan tijdens deze bosweek in Oosterhout onder leiding van de schoolbioloog op onderzoek uit. Het kamp wordt op 2 oktober afgesloten met een flinke speurtocht en picknick in het park. ■yme «w s* J SCHIEDAM De komst van hoofdredacteur Gerard Krul van Het Vrije Volk, maar ook die van andere 'special guests' als het Tweede Kamerlid Hans Kombrink en commissaris van de Koningin Schelto Patijn hebben het bezoek aan de le denvergaderingen van de PvdA in Schiedam dit jaar flink opgeschroefd. Voor het eerst sinds jaren is daarmee de dalende tendens in die op komst een halt toegeroepen. Het PvdA-lid Mermo Siljêe constateert dat in zijn boekje De PvdA nader bekeken. Hij heeft berekend dat de PvdA- vergaderingen de laatste jaren tussen de 35 en de 40 mensen trokken. Dit jaar is dat boven de 45 gekomen. „Een zeer posi tieve ontwikkeling,aldus Sll- jée. Het PvdA-lid heeft een hele rits cijfers vanaf het jaar 1975 verzameld. In zijn boekje heeft hij die overzichtelijk gerang schikt. Bij de diverse grafie ken geeft hij zijn commentaar. Tot de meest zorgelijke ont wikkelingen die kunnen wor den geconstateerd, hehoort het dalende ledental. Die ontwik keling was er ook landelijk, maar het hoofdkantoor van de PvdA kon in 1984 een omme keer vaststellen. Vanaf dat jaar melden zich weer meer mensen dan er opzeggen. In Schiedam heeft de dalen de tendens zich voortgezet. On afgebroken. Telde de afdeling in 1978 nog over de 750 leden, nu, bijna tien jaar later, zijn dat er 536. Dat is een verlies van meer dan 200. In 1958 had 4e PvdA nog 1.217 leden. De Schiedamse PvdA heeft nog steeds de meeste leden wo nen in Nieuwland (144). Daar na volgen Groenoord (83), West (76) en Woudhoek (64). De overigen wonen in Oost (47), Zuid (4a). Centrum (41) en Kethel (37). Aardig om te weten is dat de gemiddelde leeftijd van het be stuur van de afdeling de laat ste jaar is gedaald. Die leeftijd is nu 29 jaar, was in 1985 39 en in 1982 42 jaar. Met de 29 jaar van nu is er een bestuur dat bij elkaar nog nooit zo jong is ge weest. VLAARDINGEN Een 30- jarige Vlaardinger is door de Vlaardingse politie op verzoek van de Ridderkerkse collega's aangehouden. De man had bij zijn werkgever in Ridderkerk 3000 gulden weggenomen. Bij zijn aanhouding had de man nog het weggenomen geld in zijn bezit. Hij is voor nader on derzoek overgedragen aan de politie van Ridderkerk. Eveneens werd aangehouden een 32-jarige man uit Leiden, die bij zijn ex-echtgenote in de Chopmstraat moeilijkheden veroorzaakte. In een vertwij- Zonder licht fietsen is gevaarlijk Anderen zien je mei en zelf zie je ook haast mets. Boven dien ben je strafbaar Btj ons is dat zo opge lost. Zorg dus dat je lichtdoet m felde poging binnen te komen, had de man een ruit van de deur vernield. Omdat hij onder invloed was, sloot de politie hem ter ontnuchtering op. Twee jongens van 8 en 10 jaar trof de politie aan op rijksweg 20, tussen het benzi nestation en de afslag Vlaar dingen. Zij waren daar aan het spelen. Na vermanend te zijn toegesproken door de politie zijn zij aan hun ouders overge dragen. Voorts werd op de Oostha- venkade een 27-jarige man aangehouden, die op een gesto len fiets reed. De fiets werd door een voorbijganger als zijn eigendom herkend. De ver dachte verklaarde het voertuig van zijn vriend te hebben ge leend. Deze kwam uit eigen be weging naar het bureau en verklaarde de fiets voor 5 gul den te hebben gekocht. De man werd wegens diefstal of heling aangehouden. Derecherche zoekt de zaak verder uit. Tenslotte betrapte de politie op heterdaad drie Vlaardin- gers bij een Inbraak in een boot aan de Oosthavenkade. Zij hadden al een lichtkoepel opengebroken en wilden een koperen klok meenemen, toen de politie hen in de gaten kreeg. In het Kolpabad te Vlaardingen kunnen kinderen van 5,6 of 7 jaar binnen drie weken leren zwemmen. Tijdens de spoed cursus komen de deelnemers driemaal per week drie vier uur naar het zwembad. De kosten van deze cursus bedra gen 550 gulden. Inlichtingen via telefoon 4345166. Het winterprogramma van het bureau sportieve recreatie van de gemeente Vlaardingen be gint met een pakket van een endertig activiteiten in de week van 5 tot en met 9 oktober. Behalve de sportinstuiven zijn er ook instuiven waarin de deelnemers één tak van sport beoefenen. Voor de Jeugd van 6 tot en met 12 jaar worden speciale jeugdsportinstuiven georganiseerd in de spelhal Oosterstraat en de sporthal aan de Floris de Vijfdelaan. De jeugd van 13 tot en met 17 jaar kan terecht in de Oosterstraat of in de gymzaal aan de Baarn- hoeve. inlichtingen vla telefoon 4355888, toestel 169. Woensdag 30 september staat voor de HAVO-4 leerlingen van openbare scholengemeen schap Casimir in het teken van expressie. Ter voorbereiding van een show, die 's avonds wordt opgevoerd, houden de leerlingen zich bezig met to neel, dans, sport, muziek, de cor, video, schminken, tech niek, presentatie en organisa tie. In het Visserijmuseum expo seert tot eind oktober Sjaak de Ridder uit Vlaardingen. Van De Ridder (44), bakker van be roep, hangen in de galerij twaalf olieverfschilderijen met schepen op zee, het leven aan boord, kuipende en boetende mensen, zeegezichten en enke le Vlaardingse piekjes. De schilderijen zijn te koop. Op donderdag 1 oktober wordt in wijkcentrum De Heipaal (Meerkoetstraat 1, Vlaardin gen) de maandelijkse kleding- ruilbeurs gehouden. Tussen 13.45 en 15.15 uur kan daar kleding geruild worden. Verder een koffie-lnloop met demon straties textielverven, origami, kantklossen, poppen maken, calligraferan en volksschilde ren als voorproefje voor da cursussen die in de Heipaal worden gegeven. In de Stadsgehoorzaal (Schle- damseweg 51, Vlaardingen) vanavond de tweede Inspeel- voorstelllng van Candida. Can dida, door G.B. Shaw in 1894 geschreven, voert een vrouw ten tonele tussen aan de ene kant haar liefdevolle echtge noot en de andere kant de ver liefde dichter. Met onder ande ren Sjoukje Hooymaayer en Manfred de Graaf. Aanvang 20.15 uur. Op woensdag 30 september en donderdag 1 oktober weer een inspeelvoorstelling in de Stads gehoorzaal en wel Henk Elsink met Blii zim Conferences, ver halen, typetjes en chansons. Aanvang 20.15 uur. Toegang 15,-; Pas 65 en CJP 12,50 Zaterdag 3 oktober Bras/7 Tropi cal. Een onvergetelijke show met bronskleurige meisjes en- acrobatische dansers. Een feest van beweging, kleur en muziek, dat afgeleid is van het carnaval in Brazilië. Aanvang 20.15 uur. Toegang ƒ22,50: ƒ20,- en 17,50; Pas 65 en CJP 17,50. Op woensdag 30 september draait m Filmhuis Harmonie (Schiedamseweg 51, Vlaardin gen) Het wagentje van Ferreri. De gepensioneerde Don Ansel- mo besluit een invalidenwa- gentje aan te schaffen. Zijn fa milie werkt niet erg mee het benodigde geld op tafel te leg gen. Aanvang 20.30 uur. Toe gang 6,50; Pas 65 en CJP i 45,-. Op donderdag 1 oktober draalt in de serie Film Overdag The coiorpurpie van Steven Spiel-<- berg Een zwarte boerendoch ter uit Georgia ontwikkelt zich" van een timide wezentje tot een zelfbewuste vrouw. Met Whoopi Goldberg, Margaret Avery, Oprah Winfrey, Danny Glover en Akosua Busia. Aan vang 14 uur. Toegang 5,-. Ook op donderdag 1 oktober, maar dan om 20.30 uur, La grande bootte van Ferreri. Vier heren houden een orgie met eten en seks. Met Marcello Mastroianni, Ugo Tognazzi, Mi chel Picoli en Philippe Noiret. Toegang ƒ6,50; Pas 65 en CJP ƒ5,-. Tenslotte op vrijdag 2 en zater dag 3 oktober Stona di pmra, eveneens van Ferreri. De jonge sexy Eugenia, haar echtgenoot die haar en de communistische partij als passie heeft, en hun twee kinderen Piera en FranLÖ cesco. Aanvang 20.30 uur. Toegang 6,50; Pas 65 en CJP ƒ5,-. De film De nieuwe avonturen van de troetelbeertjes draait op woensdag 30 september in het Harmonie Jeugdtheater (Schiedamseweg 51, Vlaardin gen). Nederlands gesproken. Aanvang 14 uur. Toegang t f 3,50 inclusief gratis limonade. Ter gelegenheid van de Kin derboekenweek 1987 hebben boekhandel Aart Pontier en de gemeentebibliotheek filiaal Ho ly een wedstrijd georganiseerd Bedoeling is dat kinderen van 9 tot en met'11 jaar vragen be antwoorden over affiches die in de bibliotheek en bij Pontier hangen. Vragenformulieren zijn op beidé adressen verkrijg baar, De formulieren moeten uiterlijk 14 oktober worden in geleverd. Prijsuitreiking op 22 oktober. Het elf mans jazzorkest Aunt Hagar's Gang speelt op vrijdag 2 oktober tijdens de openings avond van Swing '87 in het Schuurkerk Theater te Maas sluis (Schuurhof 142). Het or kest debuteerde in 1961 tij- i dens het Bredase Oude Stijl Jazzfestival. Blues, vaudeville stukken en toppers uit de jaren twintig. Aanvang 21 uur. Toe gang 10 gulden. Kaarten ver krijgbaar bij de VW, Verenig de Spaarbank en voor aanvang aan de zaal. SCHIEDAM "Dolly Dot' Angela Groothuizen reikt komende zaterdag de prijzen uit aan de winnaars van de 2e Schiedamse World Runners Loop, een presta- tieloop warvan de opbrengst naar een project in de Derde Wereld gaat. De zangeres uit de po pulaire groep zal ook de startscho ten voor de ver schillende afstan den lossen. De organisatie (scholengemeen schap Buiten de Veste) van het loop-evenement kijkt ook reikhal zend uit naar caba retier Freek de Jonge, die mogelijk op een van de af standen (1, 3, 5,10 of 21 kilometer) aan de start zal verschijnen. De Jonge is al lid van het Comité van Aanbeveling De 20 man sterke Schiedamse Big Band zorgt voor de muziek bij de start en de finish, die ui teraard gelegen is bij de scholenge meenschap aan de Van der Leeuwlaan 3 in Schiedam. Rond twaalf uur begint het festijn. De start van de hal ve marathon is om drie uur 's mid dags. De eerste loop in Schiedam bracht 11.000 gulden op. Dat geld ging naar een boerderij in Kenya. Ditmaal gaat de opbrengt haar een veeteelt project in Tanzania ...4a kntoto rVvnr i SCHIEDAM Een 25-jarige Schiedammer is van zijn bed gelicht, nadat hij was doorge reden bij een aanrijding in de Overschiesestraat. De man had daar met zijn auto de bocht te ruim genomen, waardoor hij tegen een geparkeerd staande auto botste. Door de klap schoof deze wagen tegen een pui, zodat het voertuig ook aan de voorzijde werd beschadigd. De eveneens beschadigde auto van de dader trof de politie in de Edlsonstraat aan.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1