schiedam.vlaartfingen 10 Fanclub David Bowie volgende week in Schiedam ortaf Melkboer Teun de Bruin werd vormgever van het naoorlogse Vlaardingen Afgebrande speelzaal Blbelebons herbouwd 'Bewaakte stalling werkt preventief' Ook Vlaardingen op Femlna In Ahoy' Buizengat eind 1988 bouwrijp Autokrakers aangehouden mik wv WS Travestiet Ziekte Kindergedoe Injecties Harmonie Oppassen SCHIEDAM CDA Volksdansen Commissie VLAARDINGEN Ouderen Mozaïek Maassluisedijk Pannebier Preventie HET VRIJE VOLK ZATERDAG 3 OKTOBER 1387 Pi v y- v - -i 'Hij had wat vrouwelijks, dat trok mij wel' De popster David Bowie is volgende week zondag, 11 ok tober, de meest besproken persoon in wijkcentrum De Erker in Schiedam. Zijn Ne derlandse fanclub (Bowie Now geheten, postbus 6240, 3002 AE Rotterdam) houdt dan in dat gebouw aan de Jan van Avennestraat de landelijke clubdag. Er worden niet alleen fans verwacht uit Nederland, maar ook uit West-Duits- laiid( Engeland en België. Die kunnen dan informatie: uitwisselen, videobanden be kijken, Bowiemuzlek beluis teren of eenechte band be kijken. De Bowiedag duurt van twaalf tot zes uur. Schiedammer Aad van Rljnsbergën (25) doet veel aan de: voorbereidingen voor de Bowie-dag. Hij Is al tien jaar fan van de Britse pop artiest en zit tegenwoordig ook in het bestuur van de fanclub. Hij vertelt over zijn passie voor Bowie. Door JAN BOOISTER SCHIEDAM „De eerste keer dat ik met Bowie in aan raking kwam was tien jaar ge leden. Ik hoorde muziek van Now, zijn eerste lp. Ik: had daarvoor wel van hem ge hoord maar dat deed me nog niets. Die muziek van Now wel. Die lp heb ik toen ook ge kocht. 5-- V-; Ik maart van dit Jaar heb ik hem persoonlijk gezien. Wel drie: keer per dag. Toen repe teerde: hij in Ahoy'. Endaar heb ik hele dagen voor de deur gelegen. Bijna anderhalve week. Om tien uur- 's morgens warén we daar én als hij na de repetities 's avonds twaalf uur weg; ging, gingen wij ook maar. Ik was daar mét andere fans, ook bestuursleden. Ja, je bent ergens een fan van óf niet. En als hij dan hier is wil je hem zovéei mogelijk zien. Al is het tien seconden. Ook daar heb je al voldoening van. Bo vendien, het is gezellig om met een clubje daar rond te han gen.; Ja, de ene groep hangt rond op de markt, wij deden dat daar. En we hoorden de muziek die hij aan het oefenen was. Dus dat was wel leuk. Daarna heb ik de concerten in De Kuip gezien. Allebei. En dat in België. Daar ben Ik alle maal geweest. Ik wilde ook op de hoes van die lp Now en op die van zijn laatste ip, Never let me down, een handteke ning. Dat is gelukt. Die heb ik ingelijst. Zijn muziek is anders. Met name die van vóór 1980. Dat. van later, Let's dance en zo, dat is meer disco. Dat vind ik toch wat minder. En Tonight is eigenlijk ook niks. Alhoewel, niks. Maar nu maakt hij weer goede muziek. Wat meer rock and roll." „Hij is ook in zijn persoon anders. Iedere keer verschil lend. Dan weer een blonde kuif, dan weer wat anders. In het begin was hij een beetje tra- vestiet-achtig, wat vrouwelijk. Dat trekt mij, dat moet je durvenJBij Bowie weet je ook nooit wat voor muziek hij gaat maken. Hij doet altijd wat: hij zelf leuk vindt. Dat hij de slechtst geklede Aad van Rijnsbergen: „Ik heb ook een pakje sigaretten van Bowie." (Foto Arie Wapenaar) vrouw ter wereld wordt ge noemd? Dat doet me niets. Nee hoor. Ik vind hem goed. En als een ander een ander goed vindt, dan is dat ook best. Ik ga me er niet boos over maken. We hoorden dat hij op Schip hol aan zou komen en zijn daar toen naar toe geraced. We waren er vijf minuten, toen kwam hij. Dan zie je hem ook van dichtbij. Dat is toch leuk. Ik heb nog een pakje sigaret ten van Bowie. Hij gaf een persconferentie in Paradiso in Amsterdam en daar waren wij van de fanclub bij uitgenodigd. Tijdens het vragen beantwoor den rookte hij gewoon door. Dat pakje lag op. tafel. Met nog drie sigaretten ér in. Dat wilde ik hebben. Maar ze wilden het niet ge ven. Dan moet je zeuren bij die roadies. Die begrijpen dat niet, dat je dat wilt hebben. Ze pro beren je dan op stang te jagen door te doen alsof ze het niet geven. Maai- dan krijg je het toch. Hier, deze viltstift. Die heeft Bowie vastgehouden om hand tekeningen te zetten. Die be waar ik ook. En dit drumstokjé is van Alan Childs, de drum mer uit zijn band. Die kwam toen bij Ahoy' naar buiten om een luchtje te scheppen en hield dat stokje omhoog. Onge vraagd. Ja, dat pak ik dan. Het zijn aardige gasten. Bo wie ook, ja. Ik heb hem ook even gesproken. Weliswaar kort, want het gaat zo snel. Maar toch... 1 Bowie is niet mijn enige hob by. Ik teken ook. En schilder. En moestal kom ik dan toch op Bowie uit. Ze zeggen weieens: maak toch eens wat anders. Maar het wordt dan meestal toch Bowie." „Maar het is geen ziekte hoor. Ik koop ook niet alle pla ten van hem." Bijvoorbeeld al die bootlegs, die illegale pla ten? dat doe ik niet. Ik heb er l'een paar maar die zijn dan ook goed. Er moet wel kwaliteit op staan. Want ze vragen er toch gauw zo'n zestig gulden voor. En dat is toch een beetje te duur. Nee, deze hobby kost niet veel.Ik heb zo'n twintig lp's van hem. Die koop je. Zoals een ander andere platen koopt. Ik koop maar af en toe een plaat. Ik ben niet zo koperig. Dus ik heb. ook niet zo'n uitge sproken verzameling. Het groeit je.anders zo uit de klau wen. Maar er zijn fans die al les hebben, die ook de hele tour van Bowie door Europa mee maakten. Bij Bowie spreken mij zowel de persoon als de muziek aan. Beide ja. Hij straalt wat uit. Iets wat ik hij andere zangers niet vind. Bowie valt ook niet terug in de tijd. Zoals bij U2. Als ik die The street has no name zie zin gen, op een dak, nou ja, dan moet ik toch aan de Beatles denken. De jaren zestig. Die zongen ook op een dak. Get back. Bowie zal zoiets, niet doen. Die is steeds nieuw. In De Kuip ook. Ik ken geen andei met zo'n show. Alhoe wel, het was allemaal ook wel wat veel. Al die poespas erom heen, dat hoeft voor mij niet. Het gaat tenslotte toch om de muziek. Zeker, het was een heel spektakel, maar het kan toch teveel zijn." „Zo'n fanclub, mensen den ken dat dat kindergedoe Is. En dat is helemaal niet zo. Ja, bij Danny de Munck, of de Dolly Dots. Maar niet bij Bowle. Bij ons komen mensen van veelal een jaar of dertig. Ook wel van zestien, zeventien. Maar toch ook veel ouderen. Dat imago dat het voor kinderen is, dat houdt ook veel mensen tegen om lid te worden van een fan club. Wij hebben altijd nog zo'n zeshonderd leden. Ook buiten landse. En we geven een goed blad uit. Ik heb een vriendin, maar die is meer voor Rob de Nijs. Nou, dat kan. Ze vindt het wei- eens storend dat ik .veel -van Bowie heb hangen,maar»!ze heeft er verder vrede mee."; r VLAARDIN GEN De oostkant van het Buizen gat is eind volgend jaar bouwrijp. Die verwachting heeft burgemeester AA.J.M. van Lier deze week geuit in het Visserij- museum. Volgens de bur gemeester zal de opslag plaats van gemeentewer ken voor juni 1988 verdwij nen. Daarna resteert sane ring van het terrein, waar op vroeger de gasfabriek heeft gestaan. Burgemeester Van Lier noemde het Buizengat, omdat dit gebied plus een stuk van de Westhavenka- de anno 1870 op schaal Is nagebouwd in het muse um. De maquette staat in de uitbreiding van het Vis serijmuseum, die eind dit jaar wordt geopend. De burgemeester onthulde donderdag alvast de ma quette in bijzijn van verte genwoordigers van Mobil Oil, die de bouw mogelijk heeft gemaakt, en de stich ting Jubileumproject Vis serijmuseum, die de afge lopen twee jaar 510.000 gul den bijeen heeft gebracht voor de uitbreiding. De plannen voor het Bul- zengat, waar de burge meester op inging, bevin den zich nog in een pril stadium. Bedoeling is een prijsvraag onder architec ten uit te schrijven en de bevolking op te roepen om ideeën te leveren. In de cember 1988 neemt de ge meenteraad een besluit over de toekomst van dit gebied, dat bestemd wordt voor woningbouw, recrea tie en culturele voorzienin gen. MAASSLUIS Een 21-jari- ge Rotterdammer en een jon gen van zestien jaar, die was ontsnapt uit een inrichting, in Nijmegen, zijn, door de Maas- siuise politie op heterdaad be trapt toen zij een auto wilden kraken. Hét duo had bij aan houding- vijf - autoradio's bij" VLAARDINGEN Een melkboer als wethouder? Dat kon eigenlijk niet, vond de Vlaardingse CHU-voorman Verminnen in 1947. Maar het politieke feit lag er: de ge meenteraadsverkiezingen van dat jaar waren zó voorspoedig verlopen voor «1e Partij van de Arbeid,dat de sociaal-demo craten recht hadden op twee wethoudersposten. Zo kreeg oud-melkloper Teun de Bruin de portefeuille Woningbouw en Stadsontwik keling onder zijn hoede en dat zou tot 1970 zo blijven. Hij werd de vormgever van het na-oorlogse, moderne Vlaar- dingen. Terugblikkend op zijn Vlaardingse jaren heeft De Bruin, nu woonachtig in het Zeeuwse Scharendijke, van maar weinig dingen spijt. „Er zijn fouten gemaakt," geeft hij toe, „maar wat we voor elkaar hebben gekregen is in veel op zichten uniek. Vergeet echter niet dat de Vlaardingse SDAP ook altijd een rare vogel was gewéest in de partij. Er kon bij ons van alles." De Bruin, geboren in 1906 en opgegroeid in één van de arm ste wijken van Vlaardingen, was' al vroeg een 'rooie'. Op zijn dertiende ging hij als klompenmaker in staking toen zijnibaas het weekloon fors verlaagde. Toen zijn eisen niet werden ingewilligd nam hij ontslag en ging het proberen als loopjongen in een winkel. Hij stapte over naar het bak kersvak, werkte daarna enkele jaren In een zuivelfabriek, maar kwam in de jaren dertig op straat te staan. Hij besloot voor zichzelf te beginnen en ging met een melkkar langs de deuren. „Ik kwam al vroeg met de beginselen van het socialisme in aanraking, en eerlijk gezegd heeft het me nooit meer losge laten," vertelt hij. „Ik werd al jong lid van de SDAP en zat vanaf 1931 voor de partij in de gemeenteraad. Erg sterk wa ren we niet, want Vlaardingen was natuurlijk protestants- christelijk tot en met Het is nooit een rooie stadgeweest. Wat een ellende in die crisisja ren. Wat een armoe en verbit tering. Er was in Vlaardingen nau welijks industrie, de visserij speelde nog een belangrijke rol. Als de vangsten goed wa ren kwamen de vissers de win ter wel door, anders moesten ze een voorschot aan de reder vragen, met alle narigheid van dien. Maar zij hadden tenmin ste nog werk. Door de gezinnen van de werklozen werd honger geleden. En dan .de vernede ring van de werkverschaffing, en het twee keer per dag ver plicht stempelen om een mini eme uitkering te kunnen krij gen." De grootste frustratie van dc socialisten destijds was, dat zij er niet in slaagden de christe lijke arbeiders aan zich te bin den. „Dat was ook het landelij ke beeld," herinnert De Bruin Vlaardings oud-wethouder Teun de Bruin: „Vlaardin gen een rooie stad? Welnee, nooit geweest." (Foto Arie Wapenaar) m zich nog goed. „We konden maar geen bres slaan in het blok van Colijn, mede omdat de kerken zich actief met de politiek bemoeiden: die wilden de christelijke arbeiders bin nen hun eigen zuil houden. Van mij mochten alle kerken in die tijd afgebroken en afgebrand worden." In 1935 presenteerde de SDAP het Plan van de Arbeid, een plan dat dat de massa werkloosheid moest terugdrin gen met kapitaalinjecties door de overheid. De Bruin: „Het moest de 500.000 werklozen weer wat hoop voor de toe komst bieden, maar ondanks onze campagne 'Op voor het Plan' en vele demonstraties zat Colijn zó stevig in het za del, dat hij onze voorstellen zo naast zich neer kon leggen." Het mislukken van het Plan zorgde voor verwarring in de SDAP. De top van de partij be sloot tot een radicale koerswij ziging. De partij moest en zou meeregeren, om op die manier toch nog wat invloed uit-te oe fenen en te redden wat er te redden viel. Vanaf 1938 werd er gestreefd naar samenwer king met rechts. De nationale gedachte overwint de nationa le verschillen, zo luidde de nieuwe leus. Het was een van de eerste aanduidingen van de naoorlogse koers van de partij. „Laaiend waren we op het partijbestuur. Aan de basis be grepen we er helemaal niets van," weet De Bruin nog. „Op eens wapperde niet meer de rode viag, maar het rood-wit- blauw op het dak van De Ar beiderspers In Amsterdam. Als we op 1 mei met de optocht door de oranjegezinde wijken vein Vlaaringen trokken, had den ze daar allemaal de natio nale driekleur met oranje wimpel nog een dag extra la ten hangen om ons te tarten, dus we vervloekten die vlag. We hebben toen partijvoorzit ter Koos Vorrlnk nog naar Vlaardingen laten komen om dat eens uit te leggen, maar daar slaagde hij niet echt in." In de oorlog kwam ook De Bruin echter tot de overtuiging dat in ieder geval op plaatse lijk niveau er na de oorlog met, de confessionelen zou moeten worden samengewerkt. Tegen het eind van de oorlog kwa men de kerkelijke en politieke leiders van Vlaardingen in een kerk aan de Kethelweg bijeen om de nieuwe verhoudingen te bespreken. Het was deze ver gadering waar de toon gezet werd voor twintig jaar naoor logse gemeentepolitiek. Landelijk leefde in brede kring de wens om te komen tot een nieuwe maatschappelijke orde, waarin de scherpe tegen stellingen van voor de oorlog voorgoed verleden tijd zouden zijn. Hoewel dat streven op na tionaal niveau al vrij snel schipbreuk leed, kwam men in Vlaardingen tot een werkbaar vergelijk. „We hadden elkaar in de oor log van een andere kant leren kennen," vertelt De Bruin ver der. „Je had bijvoorbeeld de inzet van ARP-mensen in het verzet gezien, en bovendien: we waren allemaal vijf jaar lang door de mangel gegaan. Toch kwamen we er die verga dering aanvankelijk helemaal niet uit. Er was geen een pro grammapunt waarover we het eens konden worden. Dat was vooral te wijten aan geloofste- gensteliingen. - Ik heb toen krachtig gepleit om een einde te xnakenaan de wederzijdse verkettering. Gun ieder zijn eigen standpunt over Christus, en handel verder naar eer en geweten. Als we el kaar met partijpolitieke bijbe doelingen het leven zuur gaan maken komen we nergens." Zijn opzet slaagde: men vond elkaar en tot ver In de jaren zestig was er van ernstige strubbelingen in de gemeente politiek geen sprake. Het ge voerde beleid werd door alle partijen In de raad onder steund. De Bruin had het har monie-model Inmiddels volle dig omarmd. Bij de raadsverkiezingen van 1947 kreeg de PvdA elf ze tels en de CPN twee, voldoende voor een linkse meerderheid. Toch stuurde De Bruin aan op een afspiegelingscollege: „We wilden geen machtspositie door andere partijen uit te sluiten, die ook belangrijke de len van de burgerij vertegen woordigden." Het was de tijd van de we deropbouw. Nederland herrees, versnelde industrialisatie en woningbouw hadden de hoog ste prioriteit, zo ook in Vlaar dingen. „Burgemeester Heus- dens ha«i heel scherp door: Rotterdam heeft een enorme woningbehoefte, die alleen maar groter zal worden," ver volgt De Bruin. „Ten eerste omdat de stad nog in puin lag, ten tweede omdat Rotterdam de motor van, het economisch herstel zou gaan vormen. In een deel van die behoefte moe ten wij gaan voorzien." Er kwam een ambitieus tien jarenplan dat voorzag In de bouw van zeven duizend wo ningen, diverse industriehallen en enige winkelcomplexen, al les in eigendom van de ge meente. De Bruin: „Kort na de oorlog was er weinig materi aal en kennis voorhanden. Ook de woningbouwverenigingen bij wie we aanklopten gaven niet thuis, daarom gingen we zelf maar bouwen als gemeen te. Allerlei bouwsystemen en materialen werden geaccep teerd. We dachten zelf: we bou wen wel de krotten van de toe komst, maar achteraf gezien valt het reuze mee. Er werd el ders altijd hard om onze plan nenmakerij gelachen, maar uiteindelijk lukte het allemaal W6Ü. „Dc Shell en de Caltex ves tigden zich aan de overkant cn vroegen ons óm woonruimte voor hun werknemers. Ik ging er met Heusdens heen en zei: 'wat hebben jullie daar voor over?'- Ze- kwamen met -drie miljoen gulden over de brug, een kapitaal in die tijd. Op die manier kon onder andere de 'Indische buurt uit de jgrond 'worden gestampt. Bovendien kregen we geld voor het Kolpa- b&d, een stadspark en de Stadsgehoorzaal. Dat lukte geen enkele stad In Nederland zo kort na de oor log. Maar zo deden wij zaken in die tijd. Ook de gronduitgif- tepolltiek was uniek. Niets werd verkocht, maar alles werd in erfpacht gegeven, naar bijbelse norm. Zelfs de li- heralen kregen we mee in dat beleid." Maar de vernieuwingsdrang van die jaren had ook een keerzijde. Bij de grootscheepse modernisering van het cen trum werd iang niet altijd even zorgvuldig met historisch waardevolle panden omge sprongen. De Bruin verwierf :zleh de bijnaam 'sloper van de oude binnenstad', een eretitel die hij overigens met zijn por tefeuille aan zijn opvolger Bas Goudriaan heeft overgedra gen. De Bruin is het met de mees te kritiek nog altijd niet eens. „Sommigen zitten nu opeens heel teder en romantisch te doen over de Liesveldstegen en de Transvaalbuurt, maar ik kan daar geen monument in zien, het spijt me wel," rea geert hij. „Wat een rotzooi en ellende was het daar. De men sen die daar woonden, hébben er allemaal wat beters voor te ruggekregen, ik zou er geen traan om laten. Alleen het Van Leydenshofje, dat was jam mer, dat geef Ik toe." De tweede helft van de jaren zestig was een moeilijke perio de voor De Bruin? De nieuwe tijdgeest lag hem slecht. Hij: „We dachten dat we het zo goed deden, maar allerlei lie den schopten hard aan tegen alles wat we bereikt hadden, zoals de provo's, die raadsver gaderingen gingen verstoren. Ik kon daar geen waardering voor opbrengen." Ook de op komst van Nieuw Links binnen de PvdA zinde De Bruin niet. In 1970 trok hij zich terug uit de politiek en zegde hij (De Bruin: „Net ais Drees") zijn lidmaatschap van de pairtij op, hoewel hij er wel op bleet stemmen. De gemeentepolitiek volgt hij niet meer, het Haagse ge beuren echter nog op de voet. „We moeten oppassen," waar schuwt hij strijdbaar, „wamt net als in de jaren dertig staan we voor een rechts blok, en worden de zwakkeren weer in de tang genomen. De PvdA mag niet teveel water In de wijn doen. Zieken, ouden van dagen, invaliden, allen die weerloos zijn, daar moet men van afblijven. We moeten als samenleving bereid zijn daar offers voor te blijven brengen," besluit hij. De afdeling Schiedam van het CDA vergadert maandag 5 ok tober vanaf 19.45 uur in ge bouw De Rank. Er worden nieuwe bestuursleden gekozen en de agenda vermeldt een voordracht over ethische zaken als abortus en euthanasie. In het nieuwe onderkomen van Clubhuis Zuid (Dwarsstraat 42) gaat 5 oktober de cursus volksdansen van start voor 55-pIussors. Die is maandag middag van 14.00 tot 15.00 uur en kost 5,75 gulden per per soon per maand. Meiden kan telefonisch via nummer 4.26.72.97. De raadscommsisie Stadsver nieuwing en Volkshuisvesting vergadert dinsdag 6 oktober vanaf 20.00 uur is het stadhuis op de Grote Markt. Op de agenda staat onder meer het plan om voor een haif miljoen gulden panden aan te kopen. Op dinsdag 13 oktober geeft burgemeester A.A.J.M. van Lier de afstoot voor het jaar lijkse biijarttoernooi voor oude ren in biljartcentrum De Griffi oen aan de 1e Van Leyden Ga- elstraat. Aan het toernooi, dat 21 dinsdagmiddagen !n beslag neemt, nemen zestien teams deel uit Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis, Rozenburg, 's-Gravenzande, Hoogvliet en Naaldwijk. Het ouderentoer- nooi wordt georganiseerd door biljartvereniging 't Oosten en werd voor het eerst in 1979 ge houden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaart van.de vereniging. Burgemeester A.A.J.M. van Lier en echtgenote onthullen op woensdag 7 oktober een glasmozaïek aan de geve! van de Ericaschool in Vlaardingen. Het mozaïek is een ontwerp van de Vlaardingse kunstenaar Jan de Winter. Het is een kleurrijk kunstwerk, waarin het thema groei is gesymboliseerd. Het is de laatste opdracht die in het kader van de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) is verstrekt. Deze regeling is met ingang van 1 juli 1987 opgehe ven, Na de onthulling zal direc teur Henk Waismit van de school de burgemeester en zijn vrouw rondleiden. De Erica- school is een school voor spe ciaal onderwijs, voortgezet speciaal onderwijs en zeer moeilijk lerende kinderen. De Maassluisedijk, tussen Ge orge Stephensonweg en Vlaar- dingerdijk te Maassluis, en de George Stephensonweg zijn op zondag 4 oktober tussen 9 en 13 uur afgesloten in verband- met een koppeltijdrit van wie lervereniging VRC De Coureur. Op woensdag 7 oktober wordt het hoogste punt bereikt van de nieuwbouw van het groeps- huis van de Willem de Zwijger scoutinggroep op het scout centrum Vlaardingen. Dat zai worden gevierd met het tradi tionele pannebier. De nieuw bouw is mogelijk gemaakt door een subsidie van het ministerie van WVC in het kader van het Investeringsplan 'Jongeren bouwen voor Jongeren', een subsidie van de gemeente Vlaardingen en bijdragen van enkele fondsen. Het gebouw wordt half november opgele verd en volgend jaar maart geopend. De Willem de Zwij- gergroep is de oudste van de negen Vlaardingse scouting groepen. VLAARDINGEN Peuter speelzaal Blbelebons in de Vlaardingse Westwijk wordt op woensdag 7 oktober heropend door wethouder A. Maarleveld. Hiermee komt een eind aan een inwoning van enkele maanden In de voormalige kleuterschooi Pipeloentje aan de Lorentzstraat. Blbelebons moest naar dit gebouw uitwij ken, nadat het onderkomen aan de Van der Werffstraat op" 29 maart van dit. jaar in vlam men was opgegaan. Door de brand raakten ook de halve-dagopvang en het bu reau van het Stedelijk Instituut voor Samenlevingsopbouw (Si- SO) dakloos. De halve-dagop- vang verhuisde ook naar de i Lorenzstraat In tegenstel- ling tot Blbelebons definitief. Het SISO betrok een tijdelijk r onderdak aan de Louise de Colignytaan. Eendeflnltleve-- hulsvesting voor het bureau is nog niet gevonden. Peuterspeelzaal Blbelebons biedt onderdak aan negentig kinderen: Op de wachtlijst staan 43 namen. Het gebouw aan de Van dor Werffstraat werd eind augustus, bi) het be gin van het nieuwe seizoen, weer in gebruik genomen. MAASSLUIS „De NS wil van de bewaakte fietsenstalling in Maassluis af. Dat doet de NS op een onaangename ma nier. Met allerlei smoezen wordt de boot afgehouden. Ik vind, dat je zo niet met de stal ling-exploitant en de gemeente mag omgaan." Dit zei wethouder A. Wustrow gisteren bij het in ontvangst nemen van 3690 handtekenin gen van mensen die pleiten voor het behoud van de be waakte fietsenstalling bij het station Maassluis-centrum. De wethouder steunt de actievoer ders van harte, die al sinds maart van dit jaar proberen de bewaakte stalling open te hou den. Alleen beklaagt hij zich erover, dat de contacten tus sen de NS en de gemeente zo stroef verlopen. De sluitingsplannen voor de Maasslulse stalling zijn een deel van het landelijke NS-be- zulnlgingsbeleld. De spoorwe gen passen nu voor eike in Maassluis gestalde fiets 1,04 per dag bij. In een brief aan de actievoerders wordt dit 'finan cieel onverantwoord' genoemd Per 1 januari wordt deze rege ling ingetrokken. Dan wil de NS 140 afsluitbare fietskluizen ter beschikking stellen plus een onbewaakte overdekte stalling voor anderen. Het hui dige gebouw zou worden ge sloopt. Met dit alternatief zijn noch de gemeente Maassluis noch de actievoerders tevreden: „De bewaakte fietsenstalling biedt meer dan een veilige plek voor de fiets. Je kan er iets laten re pareren, je kan, ook 's avonds. Iets kopen. En er gaat een pre ventieve werking van uit tegen vandalen", zo stellen de actie voerders. Die preventieve fac tor wordt ook door wethouder Wustrow benadrukt. „Het gaat niet alleen om de werkgelegen- held voor de exploitant van de stalling, de heer Das en zijn personeel. Het is juist die meerwaarde op dat andere j vlak. Die past In het beleid ter., gen de kleine criminaliteit." De spoorwegen hebben de heer Das 2G.COO gulden gebó-' den om de stalling open te houden. Dat bedrag is niet vol doende om voor 100 uur per week bewaking In de stalling te betalen. Daarvoor heeft Das minstens 50.000 gulden nodig. Wethouder Wustrow zei giste ren, dat hij nog op een reactie van de NS wacht, maar wel wil overwegen de gemeenteraad om 30.000 gulden per jaar te vragen om de stalling open te houden. „Dat geld kan ik u niet zomaar beloven. Daar zal stu die, discussie en overtuigings kracht voor nodig zijn. Het gaat dan om een jaarlijkse bij drage van de gemeente." De plaatselijke vertegenwoor diger van de Consumenten bond suggereerde om ook de gemeenten Rozenburg en Maasland om een bijdrage te vragen. Volgens een schatting van de heer Das Is ongeveer 40 percent van de dagelijkse gestalde fietsen afkomstig van mensen uit Rozenburg. VLAARDINGEN Ook de ge meente Vlaardingen presen teert zich dit jaar op de Femi- na, die gistermorgen in het Rotterdamse sport- en ten toonstellingscomplex Ahoy' Is geopend. De gemeente is aan wezig met een stand met als thema 'Vlaardingen, stad om In te leven'. Reden voor de aanwezigheid van de gemeente was een ver zoek van woningbouwvereni ging Patrlmonium's Woningen. Deze woningbouwvereniging heeft dit jaar een tentoonstel lingsruimte op de Femina en wilde, naast een presentatie van het eigen woningbestand, ook een indruk geven van de stad, waarin die woningen staan. De Femlna wordt dit jaar voor de veertigste maal gehouden en duurt tot en met zondag 11 oktober.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1