Tevreden heid over verloop Furiade de stapt op als PvdArvoorzittèr Schiedamse World Runners: f,12.585 voor Tanzania FINISH^ 15e Eenakterfestival: amateurtoneel op niveau Bingo Huisvrouwen SCHIEDAM „Ik heb veel leuke dingen kun nen doen, veel in werking kunnen zetten. Dat gaf veel spanningen, maar ik heb daardoor weer veel geleerd. Nee, ik kijk niet terug mèt een kater." Hans Verlinde (33) stapt 26 november op als voor zitter van de afdeling Schiedam van de PvdA. Hij stopt met dit werk omdat hij zijn prioriteiten, eens ergens anders wil leggen. „Ik moet nu al kiezen en dat valt soms negatief uit voor de partij. Dat is slecht. Als je voorzitter wordt moet je prioriteit bij de partij leggen. Daar kies je voor. En ik kan Hans Verlin de (rechts) en Menno Siljée; partij ver-- jongt. (Foto Arie Wape naar) Jubileum i;rZ Ruzie Sponsor Betrekken Rechts: De 11-jarige Fei- ke Waqué uit Schiedam fi nisht als eer ste rolstoeler in een tijd van 55.13 bij de 10 km. Links: De start van de halve mara thon. (Foto's Arie Wape naar) HET VRIJE VOLK In de grote zaal van het dien- - stencentrum De 4 Molens is. dinsdagmiddag twee uur bin-; go. De dag daarop is er soos- avond voor de fiats Stricklede, Emma en Nieuw land De afdeling Schiedam van de' Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen start donderdag met een cursus kunstgeschie denis. Die begint om half tien 's ochtends in dè Magnalia Deikerk. Er zal worden gesproken over onder meer'architectuur.. Ook de schilderkunst komt aan bod.' 'Er is weer rust in de tent' 's Middags is er om twee uur een bijeenkomst met voorlich ting over de gemeentepolitiek. iuiitasj Van 1 oktober tot en met"V5lS'!9v november exposeert de Ma'Ss-öt siuise Mary Gorfs-de Vos - aquarellen en pentekeningen1 jn--' ontmoetingscentrum Kohinjj&è'" hóf (Uiverlaan 20).De maaRSfe}®11 volgt sinds 1982 lessen in,té?'"v' kenen en schilderen. Het wlerk-C dat zij exposeert, geeft eerr^S-'^ overzicht van die jaren; langrijkste thema is de natuur?5** vormgegeven in landschappen S1 met opvallend gekleurde luch---1 ten en gemaakt in verschillen-1 de jaargetijden. Openingstij-"-" den; mat/m vr 12-22 uur,'zé"UJI en zo 9-13 uur. .v; De heer A. Kleijwegl, meterobiuv nemer bij.de afdeling ver-u'f,aD bruiksgelden van de Centrale Boekhouding, heeft woensdag zijn 25-jarlg jubileum in over-1 heldsdienst gevierd. Onder'dë-10 genen die hem kwamen feilëf-5?^ teren was wethouder I. van cier'1 Knaap, die hem namens hëfïï?/ gemeentebestuur de gebruike*"- lljke gratificatie overhandigde.?"1 Abraham Kleijwegt werd op'jh"!V maart 1926 in Rozenburg gë-']/" boren. Hij trad op 1 september 1966 als -'•> meteropnemer/incasseerdérlh'? dienst van de gemeente Maas'i'! sluis. v Hans Verlinde, sinds een jaar voorzitter, blikt met flink wat tevredenheid terug op de achterliggende bestuursperio de, die in 1982 voor hem aan ving. Maar er is ook watte leurstelling. „Kijk," zegt hij, ik heb bepaalde dingen willen be reiken. En dat is niet gelukt Ik had bijvoorbeeld de daling van het ledental willen keren. En ik had persoonlijke voorkeu ren. Ik zou graag in de ge meenteraad hebben gezeten. Dat zeg ik eerlijk. Maar dat is niet doorgegaan. Dat vond ik toen jammer. Nu ben ik er blij om dat het niet is doorgegaan. Ik heb geen tijd én zin meer." De Schiedamse PvdA-voor zitter heeft dit moment om te vertrekken ook gekozen omdat er rust aan het front heerst in Schiedam. „Hetds nu wat rus tiger. Er staan geen verkiezin gen voor de deur, hetgeen al tijd op een bestuur een grote claim legt. dus de nieuwe man of vrouw krijgt de tijd om zich in te werken. Zoiets, kan. het beste in een rustige periode. Dat is een bijkomend aspect." klinkt misschien wat lullig uit mijn mond, zijn er met dit be stuur toch geen openlijke con flicten'meer geweest. Niet tus sen fractie en bestuur. Niet tussen leden en fractie. Hele maal niet. Er is weer een beetje rust in de tent. Dat was ook onze doelstelling. Wé zijn begonnen de zaak een beetje opnieuw op te bouwen. De frac tie- is mi :ook gemiddeld geno men wat jonger. Het bestuur OOk.' Voor de jongeren zijn we ook bezig. Ook- op raadsniveau. Daar is' het beleid deels toch ook op die groep gericht. Het item werk heeft veel aandacht. Dat is voor jongeren van be lang. Ervaringsplaatsen, sti mulering van de scholing, huisvesting van - jongeren. Naar dié zaken wordt goed ge keken. En het milieu, dat is ook een zaak die jongeren aan spreekt. Daar lopen we mee voorop." De PvdA in Schiedam wor stelde vroeger'na het'vaststel len van de verkiezingslijst voor de> gemeenteraad zo'n jaar lang met ruzie achteraf. Steeds opnieuw. Dat is ook voorbij. Hans Verlinde: „Bij de laat ste verkiezingen waren er mensen van wie verwacht werd dat ze hoog op die lijst zouden komen. Dat ging niet altijd door. Van mij werd dat ook. gedacht. Dat het niet door ging, daar had ik het, zoalsge zegd, moeilijk mee. .Toen ben ik voorzitter geworden. Zo'ben ik verder gegaan. - De FNV-werkgroep Uitkering's-l gerechtigden Schiedam houdt op 13 oktober, in De.4,Molens een themamiddag over de mil joenennota. Paul Andela van 4? de Voedingsbond FNV is er om half twee om over dat onder- werp te spreken. Koffie en thee zijn gratis. De Schiedamse handbalvereni ging DWS presenteert 13 okto ber het nieuwe tenue van de herenselectie. Die uitrustig is aangeboden door Wytrans BV. Dit bedrijf sponsort de heren- selectie de komende drie jaar. Na de bekerwedstrijd DWS- -. WIK (aanvang 20.00 uur ih de Margrfethal) za! de presentatie plaatsvinden. Anderen hebben afgehaakt. Maar er was niemand die om die reden voor departij be dankte. Er waren er wel die minder actief werden, maar dat is dan begrijpelijk." De PvdA heeft het in Schie dam altijd redelijk goed ge daan bij de verkiezingen. Veer tig vijftig procent van de raadszeteis werd meestal wel gehaald. Bestuurslid Menno Siljée, die bij het gesprek aanwezig is, zegt: „Wat dat betreft is Schie dam niet m'et Vlaardingen te vergelijken. Schiedam is een industriestad van origine, heeft altijd veel arbeiders ge huisvest. Vlaardingen niet. Die stad is nog lang doorgegroeid vanaf 30.00 inwoners. En in Vlaardingen hebben ze de af splitsing van de SP. Dat heb ben wij niet. Wat dat betreft is er in Schiedam een vrij rustig politiek klimaat." Wat de afdeling wel zorgen baart is de blijvende daling van het ledental. Daar waar de PvdA -landelijke weermleden' wint' sindswat" "jaren, blijft- Schiedam verliezen.r 4 Daarnaast' is het de bedoe ling het bezoek aan de leden vergaderingen te vergroten. Dat gebeurt onder meer door bekende mensen als commis saris van de Koningin Schelto Patijn, het Tweede Kamerlid Hans Kombrink én HW-hoofd- redacteur Gerard Krul uit te nodigen. Het bezoek stijgt in derdaad. Hans Verlinde: „Dat is de vergrijzing. Schiedam,is jaren lang best een groteafdeling geweest. Maar met veel oudere leden. Eén op de zes leden is al veertig jaar lid. Die mensen komen te overlijden. Dat is jammer, maar helaas is het niet anders. Dat speelt. En dat mensen minder te besteden hebben. Plus de ontzuiling. Verder zijn er veel jongeren weggetrokken. Dat is jaren zo gegaan. Nu zie je ze pas weer hier vestigen." Menno Siljée: „Rond '70 telde Schiedam zo'n 80.000 inwoners. In een paar jaar is dat naar de 70.000 gezakt. En dat waren voor het groot3te deel jongeren die wegtrokken." Onder leiding van Hans Ver linde probeert het bestuur meer jongeren bij de partij te betrekken. Daar zijn introduc tie-avonden voor gehouden, en quêtes voor geweest en men sen voor benaderd. „Dat werkt niet slecht," constateert de voorzitter.1 „Zo'kan je ook aan niéuw kader wérken." Hans Verlinde: „Dat doen we bewust ja. Ten eerste omdat we vinden dat die mensen ge woon moeten komen en ten tweede willen we de leden in de gelegenheid stellen hun vra gen kwijt te kunnen. Joop den Uyl bijvoorbeeld, komt graag. Dat weten we."Al met al con stateert Hans Verlinde dat het met de PvdA en Schiedam weer de goede kant uit gaat. Los van alle problemen die er zijn, uiteraard. „Er zijn veel aantrekkelijke dingen gebeurd. Als je het Broersvest van nu vergelijkt met dat van tien jaar geledén, dan bruist het nu. Daar hebben veel mensen aan gewerkt. En kijk naar de Koe markt. Of de Brandersfeesten. Je merkt een stijging in de be langstelling voor Schiedam." In gebouw De Erker (Jan van Avennestraat 32) te Schiedam kunnen nu ook 's avonds (maandag) yoga-lessen worden gevolgd. Die zijn van 19.30 tot 20.30 en van 20.45 tot 21.45 uur. Voor 110 gulden kunnen 20 lessen worden gevolgd. Hans Verlinde, stammend uit een rood nest, vertrekt niet met wroeging, wrok of wat dies meer zij. Denk'-dat niet Sterker, hij is blij dat er weer rust is in de partij, die hem zo na aan het hart gebakken ligt Dat is weieens anders geweest'. Hans Verlinde: „Dat was in vorigeraadsperiodes.Toen stootten we ook-kiezers af. Niet zo érg. als, in».yiaardingen ge beurt, maar het kwam voor. In de laatste periodé. maar, dat publiciteit aan dè' loop hebben gegeven, hebben wij nu lopers uit het hele land.' Vorig jaar kwamen de deelnemers, alleen uit,. Schiedam .-èn', de omliggen de-plaatsen.- Nu1 hebben we er mensen bij uit bijvoorbeeld Zuid-Limburg en Schermer- hórn. Buiten de Veste organiseer de de prestatieloop vorig jaar voor-het eerst op 21 juni. Lex Schruijer: .Maar dat bleek een ongunstige tijd, omdat de vier de klassers al examen hadden gedaan. Die waren wij kwijt. Veel mensen zitten dan ook op de camping. Wij zijn naar deze datum gegaan, omdat het ook een gebeuren van de school moet zijn. Vorig jaar hebben te weinig leerlingen van de school deelgenomen. Nu heb ben er honderd meegelopen en honderd hebben bij de organi- SCHIEDAM De 767 deel nemers aan de Schiedamse World Runners- Loop- hebben ^zaterdag 12.585 .gulden,bij el kaar, gelopen voor een veeteelt-, project in Tanzania. Bij.een ideale temperatuur van 14 gra den en weggeschoten door Dol ly Dot Angela Groothuizen leg den zij afstanden variërénd van 1 tot 21,1 km.af. „De. sfeer was heel goed", alduseen te vreden Lex Schruijervan de openbare scholengemeenschap; Buiten de Veste, die de spon sorloop voor deitweede keer organiseerde. „Een ideale temperatuur om te lopen, veertien graden. Vo rig jaar was het ietsje war mer", zegt Jaap van Berge, die zich zaterdag- bezighield met de ontvangst van.VIP's. „Het is~dit jaar allemaal wat rui- rifer opgezet. Doordat we meer jaar eenvoudiger en sneller." Evenals vorig jaar werd de loop georganiseerd onder au spiciën vandé 'stichting World 'Runners Nederland,'de Neder landse tak van een internatio nale organisatie met vestigin gen in achtendertig landen. Doel van de stichting is door middel van wedstrijden en prestatielopen de aandacht te vestigen op het hongersnood probleem. De opbrengst van de Schie damse loop gaat dit jaar naar een project in Nampungu (Tanzania). Dit gebied werd enige tijd geleden getroffen door een epidemie van runder pest, waarbij het grootste deel van de veelstapel verloren ging. Met steun van NOVIB (Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwikkelings samenwerking) wordt de vee stapel geleidelijk aan weer op gebouwd. De snelste lopers in Schie dam waren bij de 1 km Dick de Jonge (3.21), 3 km J. Bollebak- ker (9.56), 5 km Awano Modaf- fereri (16.27), 10 km Ron Suis se (33.24) en op de halve mara thon Huub Nelisse in rolstoel (1.06.09) en Michel de Maat (1.11.13). De snelste vrouw op deze afstand was Diny van der Pas (1.31.58). :.satie geholpen." t Hoewel vergeleken met vo rig jaar het'aantal deelnemers was verdubbeld, geldt dat niet voor de opbrengst. „Dat had den we welgehoopt", zegt Schruijer. „Dat is een beetje tegengevallen. Maar ik heb het idee dat de deelnemers het erg naar zin hebben gehad." Ook de tijdprinter viel tegen. Het was de bedoeling, dat direct na 'afloop een uitslagenkrant be schikbaar zou zijn. Maar die liet lang op zich wachten, waardoor ook de prijsuitrei king werd vertraagd. Schrui jer: „Dat hadden we té ambiti eus opgezet. Dat moet volgend SCHIEDAM Dierendag Spe ciaal. Onder dat motto be steedde de roorhs-katholleke basisschool St. Martinus aan de lepenlaan In Kethel-tuin- dorp zaterdag aandacht aan dierendag. Ezeltje prik, vissen ■In een aquarium, een play- backshow met zingende die ren, een spinneweb weven: al les stond bij deze fancy-fair in het teken van het dier. Na af loop wees de kassa een netto bedrag van circa 600 gulden j aan, dat bestemd is voor het met financiële moeilijkheden kampende dierenasiel De Har- gahoeve. „Uiterst gezellig", was de reac tie van schoolhoofd Wim van der Steen aan het eind van de dag. „In het begin was het rus tig, maar de laatste twee uur werd het erg druk. Bij de play- backshow zat het zo stampvol, dat de temperatuur tot het dat zie je er aan af. Het reper toire dat men doorgaans voor' de eigen achterban speelt Is noodgedwongen wat traditio neler, want op het personeels- avondje moet ledereen zich er mee kunnen vermaken. Hier spelen ze voor een deskundig publiek van collega-acteurs." Of er volgend jaar weer een festival komt is afhankelijk van de financiële steun die men weet te verwerven. Subsi dieverzoeken werden in het verleden door het gemeentebe stuur afgewezen, zodat men ook dit jaar het evenement uit eigen reserves moest bekosti gen. „Maar daar kun je niet eeuwig mee doorgaan natuur lijk," aldus Kroesen. „We wor den nu' door een aantal bedrij ven gesponsord. Hopelijk kun nen we dat volgend jaar een beetje uitbreiden. We zijn in ie der geval als organisatie zeer gemotiveerd doordat het nu zo leuk is geweest, daar zal het niet aan liggen." gehouden interpretatie pakte daarom minder gelukkig uit. Hoewel de voorstelling zeker onderhoudend was en er bij vlagen zeer sterk geacteerd werd, ontbrak de typisch Spaanse sfeer, en de vaart, be weging en heftigheid die daar bij horen. Gezien de basis die er nu ligt zal het echter geen probleem zijn dat gemis in een volgende voorstelling goed te maken. Het festival trok over twee dagen in totaal vierhonderd toeschouwers, een getal waar mee de organisatie zeer tevre den is. Judith Kroesen: „De zaal was bij elke voorstelling voL Het is alleen Jammer dat toch voornamelijk de achter ban komt kijken, en weinig mensen van buiten het toneel wereldje. Maar ai met al een heel geslaagd festival. Een evenement als dit biedt de clubs de gelegenheid de stuk ken te spelen die ze zelf erg leuk en Interessant vinden, en Utrecht, ook al gasten van het eerste uur, had teruggegrepen naar een luchtig stuk van de Hongaar Franz Molnèr uit 1922, 'Het viooltje'. Geen we reldschokkende repertoirekeu ze, maar het is zeker de ver dienste van de Utrechters dat zij van dit werkje een voorstel ling hebben weten te maken die anno 1987 de moeite van het bekijken waard is. De avond werd besloten door de Vlaardingse vereniging 'Ar gus', die zich hadden gewaagd aan Berthold Brechts politieke pamflet 'De geweren van vrouw Carrar', geschreven In de hitte van de Spaanse bur geroorlog. Daarmee hadden de Vlaardingers het zich niet ge makkelijk gemaakt. Brechts compacte, directe tekst, waar in de emoties voortdurend hoog oplopen, vraagt om tem po en een maximale inzet van de spelers. De keuze van regis seur Cees Romers voor een ln- hebben, ishet wel dat ze het stadium van aandoenlijk ge stuntel en kneuterig amateu risme ver te hoven zijn. Het festival beleefde dit Jaar zijn derde lustrum en ter gele genheid daarvan had mén ge tracht zoveel mogelijk gasten ,van de eerste editie naar Vlaardingen te: halen. Zodoen de was ook.de Koninklijke To neelkring Sint Genesius uit Sint Niklaas weer present. Met 'De Beereen burleske van Tscbechow, openden de Belgen de slotavond op bijzonder overtuigende wijze. Er werd met veel flair geacteerd, en vooral het krachtige,fysieke spel van Freddy Poeck gaf de toeschouwers geen enkele mo gelijkheid om even weg te dro men. De zuiderburen mochten dan ook- een staande1 ovatie Van de volle zaal in ontvangst nemen. - .De- koninklijke rederijkers kamer 'Jan van: Beers' uit Gezien: slotavond van hét vijftiende eenakter- festival voor amateurto-' neelverenlgtngen, 3 ok tober ln zaal 'de Harmo nie' in Vlaardingen. VLAARDINGEN 4 Met klassiek werk van Tsjechow, politiek ...pamflettisme van Brecbt, absurd theater van Ar- rabal en experimentele pro ducties had het15e eenakter festival ln ieder geval niet over -' gebrek aan - variatie te klagen. Maar ook de kwaliteit vanhet gebodene mocht er over'het algemeen zijn. „Er is beroepstoneel dat slechter .is. Ik; vind de gelever- dé'prestaties boven .verwach ting goed,"-'zegt; organisatrice JudithKroesen, secretaresse vaix v het: Vlaardings Centrum voorAmateurtoneeL' En het is waar, want als de negen deel nemende verenigingen (waar onder zés Vlaardingse) vrij dag en zaterdag iets bewezen ROTTERDAM Oorlogssche pen hoeven geen havengeld te betalen in Rotterdam. Neder landse militaire vaartuigen zijn volgens rijksregels hiervan vrij gesteld en voor buitenlandse schepen wil Rotterdam geen rekening sturen naar het minis terie van Defensie, dat op grond van internationale af spraken ervoor moet opdraai en. Verandering van deze regel zou volgens burgemeester Pe per 'beneden de waardigheid van de grote stad' en 'belache- schap neerleggen omdat zijn werkgever. De Koninklijke Ma rine, hem bevorderd heeft en hij minder tijd voor D66 kan vrijmaken. SCHIEDAM Het vertrekken de D66-raadslid Harry van Doorn blijft in Schiedam wo- 1 nen. Eerdere berichten dat hij zou verhuizen zijn onjuist. Van Doorn moet zijn raadslidmaat-

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1