Zijdeveld wil warm kraanwater via zonnecollecto Berk mag niet om Ivan college ren PIRAMIDES IN SCHIEDAM 'Wij helpen ook wel Vlaardingse bejaarden, dan omgekeerd ook' 'Detrópen zijn mijn Inspiratiebron' Uit Op Komst Ook Schiedam 'bruncht' Reclame in groengebied mag niet Afgebr ande speelzaal Bibelebons niet herbouwd Kal als waakhond Radiodief aangehouden Automobilist doorgereden Klap met hark na ruzie om heg Wethouder C. Zijdeveld; „Het is alle maal kantje boord.'' (Foto Arte Wape-, tiaar) 'rM. SCHIEDAM Wethouder C. Zijdeveld (Milieu) onderneemt serieuze stappen voor een proef in Schiedam met zonneboilers. Die moeten de gei sers helpen bij de warm watervoorziening in huis. Kraan Papieren Piramide-woningen zoals deze in Souburg verschijnen in Schiedam bij het Faas- senplein. (Foto Archief HVV) M.P. van Mansum: „Ik krijg de in druk dat Vlaardingen terughoudend is." (Foto Arie Wape naar) Wendela de Vries bij één van haar werken. (Foto. Arie Wapenaar) De Tender Teerstoof Poppentheater Passage Theater Stadsgehoorzaal Filmhuis Harmonie Jeugdtheater Schuurkerk HET VRIJE VOLK Zijdeveld denkt aan een ex periment met 'minimaal' enke le tientallen van die zonneboi lers voor warm water uit de kraan. Minder zou een geflat teerd beeld kunnen geven van de test. De zonneboilers zouden in nog te bouwen huizen, om' kosten te besparen, moeten .worden aangebracht.V Er is overleg gaande met het Projectbureau Energie On derzoek in Utrecht over moge lijke subsidies. Dit bureau is van het ministerie van Econo mische Zaken. V 1 Als een en ander tot resul- taat leidt heeft Schiedam er weer een 'energiebewuste voorziening' bij. De gemeente is al spraakmakend in Neder land' op enérgiegëbied. Zijdeveld: „De zonneboilers kunnen een aanvulling zijn op de bestaande energievoorzie ningen in Schiedam. Maar er bestaat nog twijfel, over de haalbaarheid." Schiedam weet zich, ironisch 'genoeg, benadeeld met eerdere 'stappen op het gebied van be- jwust energiegebruik. Dat iwerkt nu mogelijk wat nadelig 'uit. In huizen, zo leert de' les, kan 'met name op de ruimtever warming worden bespaard. Zonneboilers zouden daarbij kunnen helpen. Maar omdat in Schiedam al op veel plaatsen energiebe wrist gebouwd is wordt in de betreffende nieuw bouwwoningen nu minder dan duizend kubieke meter aan aardgas per jaar verstookt. Dat is onder de helft van het landelijk gemiddelde. Blijft als bezuinigingsmoge lijkheid over het warme water dat uit de kraan komt.Daar- SCHIEDAM De grote berk in de tuin aan'de achterzijde van het pand Damlaan 16 zal niet sneuvelen onder de bijl: De'boom mag niet omgehakt worden van het college van B.eii W. Een onthefing van de Kapverordening is geweigerd. Om het omhakken was ge vraagd omdat de boom de lichtinval in het huis zou be lemmeren. Maar dat probleem kan, volgens het college, wor den opgelost door snoeiwerk. SCHIEDAM Bij het Vijf- sluizenpark en in de omgeving van de Sporthal komen geen reclamemasten. Het college van B. en W. wil ze daar niet hebben. Het voorstel om ze daar te plaatsen is afgewezen. Het college is niet tegen gro te reclamemasten op zich, maar wil ze niet in groengebie den hebben. De dienst Gemeen tewerken is gevraagd andere plaatsen te zoeken voor de ma sten. voor wordt jaarlijks tussen de 200 en 600 kubieke meter gas per woning verstookt. Schiedam keek al enkele ma len eerder naar dit gasver bruik. Maar steeds moest wor den geconstateerd dat een an dere aanpak duurder was. Nu lijkt zuiniger gasver bruik haalbaar met zonnecol lectoren die door een bepaald bedrijf worden ontwikkeld. Wellicht leidt dat ertoe dat het Schiedamse, nutsbedrijf in het jaar 2.000 zonneboilers'als aan vulling op de geisers kan ver huren. „Maar het is allemaal kantje boord," aldus de wethouder. „Mogelijk kunnen met wat grotere opdrachten voor de fa brikanten de zaken betaalbaar worden. Ik zeg het bewust voorzichtig." i Zijdeveld wijst erop dat als het door gemeenten, dus op grotere schaal, wordt aange pakt het dan uit de sfeer van de hobbyisten komt. „In het ui terste geval zijn de kosten voor de verbruiker dan gelijk. Maar die heeft in ieder geval het gevoel dat hij goed met het milieu omspringt. In de wat verdere toekomst is het mis-; schien geldbesparend." Voor de hobbyist ic aan leg van een zonneboiler al lo nend. Mits hij of zij zelf al het aanlegwerk doet. Dat die dan mogelijk zonder de vereiste papieren werkt wordt niet zo hoog opgenomen in Schiedam. „Wij doen dan niet moeilijk,", aldus Zijdeveld. „Er Is zelfs al eens een bouwvergunning voor afgegeven. Dat kan je tegen houden, maar dan gebeurt er nooit wat." SCHIEDAM Weinig meer lijkt de bouw van piramidewo ningen in Schiedam in de weg te staan. De dienst Gemeente werken heeft kort geleden po sitief op het plan gereageerd en de bestuurlijke afronding komt eraan. Een gedetailleerd bestemmingsplan voor het be treffende gebied is in de maak. De woningen moeten gereali seerd worden aan het Faassen- plein. De Stichting Piramide woningen Schiedam heeft het plan er zestien te laten bouwen nabij het groengebied rond de Harreweg. Dat gebied is tijdelijk voor zien van bomen en struiken omdat er indertijd plannen wa ren voor een metroboog al daar. Die is niet meer nodig nu lijn 1 een sneltram is gewor den. Gemeentewerken wil het groen handhaven als dit de bouw niet belemmert. Dè vorm en de ontwerpfilosofie achter de piramides houden in, dat deze uitermate geschikt zijn om geplaatst te worden binnen het groen, aldus Gemeentewer ken. De dienst zegt zelfs dat de piramidebouw 'zich voegt' naar het. groen, 'in tegenstel ling tot de meer dominante traditionele bouw'. Het plan is verder dusdanig van opzet dat de grote open ruimte, direct nabij de Scheepvaartweg, kan worden gehandhaafd. Al met al zullen de pirami des verscholen komen te lig gen in het groen. De Stichting Piramidewoningen Schiedam heeft al nauw overleg gepleegd met de dienst Gemeentewer ken. Piramidewonigen werden eerder al gebouwd in onder meer Hulzen en Souburg bij Middelburg. SCHIEDAM/ VLAARDIN- GEN In de Vlaardingse ver zorgingstehuizen zouden wat vaker ouderen van buiten die stad moeten worden opgeno men, vindt de Stichting. Geco ördineerd Ouderenwerk Schie dam. Binnenkort zal die zaak worden aangekaart. Informeel is dat al eens eerder gebeurd. De Schiedamse verzorgings tehuizen nemen, zo nodig, op hun beurt wel. bejaarden op van buiten de stad, met name Vlaardingen. Het feit dat dit omgekeerd vrijwel niet ge beurt heeft kort geleden tot vragen geleid van het Schie- VLAARDINGEN Peuter speelzaal Bibelebons betrekt niet haar oude onderkomen aan de Van der Werffstraat. Door een misverstand heeft dit zaterdag foutief in onze krant gestaan. De speelzaal, die op 29 maart door een brand dak loos werd en sindsdien aan de Lorentzstraat heeft ingewoond, verhuist naar kleuterschool Pinkeltje aan de Van Maer- lantlaan. De officiële opening gebeurt woensdag door wet houder A. Maarleveld. In haar nieuwe onderkomen beschikt de peuterspeelzaal over één lokaal, één minder dan in de vorige vestiging. „Het is lastig," zegt hoofdleid ster AA.N. Ranshuljsen-Hoog- enboom. „Maar ja. wat moet je? Er was niet veel te kiezen. Op zich zijn wij er ook niet erg gelukkig mee, dat de peuter speelzaal ln een kleuterschool zit. Dat is niet ideaal, maar als je op straat staat, moet je aan nemen wat je wordt aangebo den." VLAARDINGEN Een 25- Jarige Rotterdammer is door" de politie aangehouden wegens diefstal van een radio. De man had het apparaat ontvreemd uit een radiotèlevisiezaak aan de Hoogstraat. damse raadslid mevrouw J. Renskers-Maas (WD). Zij heeft toen over die zaak haar bevreemding uitgesproken. Alleen het Vlaardingse be jaardencentrum Uitzicht neemt mensen van buiten de stad op. Maar dit tehuis heeft dan ook een regionale functie. Voorzitter M.P. van Mansum van de Indicatiecommissie in Schiedam, die bepaalt of en wanneer ouderen een plaats in een verzorgingstehuis krijgen, bevestigt de ongelijke behan deling tussen Vlaardingen en Schiedam. „Maar," voegt hij er direct asm toe, „ik wil me daar bij wel voorzichtig uitdruk ken." Van Mansum: „Ik krijg de indruk dat Vlaardingen terug houdend is met het plaatsen van de ouderen die van buiten die stad komen. Zij baseren dat' op de kleine hoeveelheid plaatsen waar ze over beschik ken. De norm was dat voor zeven procent van de 65-jarigen en ouderen in een gemeente er plaats moest zijn ln een ver zorgingshuis. Vlaardingen zit daar duidelijk onder, Schie dam er ietsje boven. Dat speelt ook mee. En van Rotterdam hebben we ook de Indruk dat ze te weinig plaatsen hebben." De voorzitter van de Indica tiecommissie, tevens directeur van de Stichting Gecoördi neerd Ouderenwerk Schiedam, wijst er op dat het om margi nale hoeveelheden gaat. „Mis schien tien tot vijftien bejaar den per jaar die van buiten de gemeente komen komen en in Schiedam geplaatst worden. Dat zijn bijvoorbeeld mensen van wie de partner overlijdt en' Tjr die terug willen naar Schie dam. Of mensen die hier fami lie, vaak kinderen, hebben wo nen en daar dichtbij willen zijn." Schiedam heeft 876 verzor gingsplaatsen. Er is een wachtlijst van 291 alleenstaan den en 27 echtparen. Daarvan zijn er 89 met de hoogste ur gentie. Er is dan sprake van afnemend gezichtsvermogen en behoefte aan hulp bij de da gelijkse levensverrichtingen. Het aantal urgente gevallen stijgt bovendien. De bezuini gingen van het Rijk op de ge zinsverzorging hebben tot ge volg dat meer mensen op de urgentielijst voor de verzor- ginsgshuizen komen. Van Mansum heeft dat al tot zijn 'spijt' moeten constateren. Hij vreest dat die ombuigingen ook ingrijpende gevolgen zul len hebben voor de beschik baarheid van allerlei voor ou deren noodzakelijke voorzie ningen. DINSDAG 6 OKTOBER 1987 „Veel herinneringen uit La- tijns-Amerika, waar ik ben op gegroeid, zoals de warmte, de vele kleuren en het opgewekte, probeer ik vast te leggen in mijn werk," vertelt ze. Jaren heeft Wendela de Vries, sinds vorig jaar Rotterdamse, er ge woond en ze vindt dat het in haar werk terug te vinden is. De tropen zijn haar inspiratie bron. Felle kleuren en pasteltinten geven voor haar die gevoelens weer. Haar tekeningen van vrouwelijke vormen, een aantal aquarellen en litho's zijn vanaf 2 oktober te zien in Theater de Teerstoof. In haar werk speelt de zeefdruktechniek een be langrijke rol. Vee! van haar te keningen zijn bijvoorbeeld in combinatie met zeefdruk ge- maakt. „Ik gebruik daarnaast ook veel olieverf en verschillende ande re schilder- en tekenmateria- len, maar de zeefdruktechniëk is voor mij toch essentieel," vertelt Wendela. De kunstenares geniet verder enige bekendheid door haar"J* muurschilderingen In het oos ten van het land. Nog maar net bekomen van het maken van zo'n tachtig meter lange wand schildering in Zwolle is ze at; weer druk doende haar nieuwe tentoonstelling in te richten. De expositie is tot 14 november te bezichtigen. Vaalbleek Vokaat treedt don derdag 8 oktober op in het Schiedamse theatercafé De Tender. Het ensemble, dat geen onbekende is in Schie dam, bestaat uit acht musici en drie zangeressen. Onder lei ding van bassist Niko Langen- huijsen maakt de groep mu ziek, door een Jazz-Jury ooit als 'emotioneel krachtig' omschre ven. Aanvang 21 uur. Toegang gratis. De Tender, Passage 9- 13, Schiedam, Vrijdag 9 en zaterdag 10 okto ber spelen Poul Gottmer en i Harm-Jan Leemhuis Henk en Clemens gaan op avontuur. Het verhaal van het onzinnige leven van twee boezemvrienden, die zich terugtrekken in hun eigen huls. In 1984 werd het duo tij dens het Camerettenfestival 'twee veelbelovende talenten' genoemd met'een fijnzinnig gevoel voor humor'. Aanvang 21 uur. Toegang ƒ9,-; Pas 65 en CJP 1,50 reductie. Theater De Teerstoof, Nieuwst raat 12, Schiedam. Jacobüs Wieman speelt In poppentheater De Teerstoof De Kist. De onhandige verhuizer Kobus Kist bezorgt een kist met daarin ingrediënten voor een verhaal. Zaterdag 10 okto ber, aanvang 14.30 uur. Thea ter De Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. Zondag 11 oktober van 12 tot 17 uur kinderboekenbai In het Passage Theater voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Met schmin ken, videofilms, lezen/tekenen, schilderen, verhalen schrijven, spelletjes, optredens en een striptentoonstelling. Midas Dekkers en Mlep Diekman le zen voor uit eigen werk. Om 15.30 uur speelt Pandora Tol, tol en breek je benen niet. In dit stuk wordt het publiek in con tact gebracht met diverse stij len uit de dans- en muziekwe reld, zoals tapdans, tango, ae robic, klassiek ballet, rock and roll, afro en Jazz. Toegang 3,75 per persoon. VLAARDINGEN De voorstelling Hi-Tec Heroes, gepland voor dinsdag 6 okto ber, is wegens gebrek aan be langstelling vervallen. Donderdag 8 oktober treedt Laurens van Rooijen op in de Stadsgehoorzaai.Het pro- gramma bestaat uit nummers van zijn nieuwste langspeel plaat en nummers van Elton John, The Beatles, Leonard Bernstein en klassieke mees ters. Aanvang 20.15 uur. Toe- gang 20,-; Pas 65 en CJP 17,50; kinderen tot 15 Jaar f 10,-. Andre van den Heuvel, Kitty Janssen en Marieüe Fiolet spe len vrijdag 9 oktober het blij spel De Klusjesman. Een klus jesman wil het werk dat hij be gint, afmaken wat er ook gebeurt. Aanvang 20.15 uur. Toegang 16,-; Pas 65 en CJP ƒ11,-. Stadsgehoorzaal, Schle- dam8eweg 51, Vlaardingen. Woensdag 7 oktober draalt in Filmhuis Harmonie Carmon van Saura. Een korte romance bloeit op tussen danser/choreograaf Antonio V' Gades en de hoofdrolspeelster in zijn op de opera Carmen ge baseerde flamenco-ballet. Het operaverhaal herhaalt zich in deze verhouding. Met Antonio; Gades, Laura del Sol en Pabo' de Lucia. Aanvang 20.30 udtl" Toegang 6,50; Pas 65 en CUP ƒ5,-. Drie mannen en een wieg vafr'V* Serreau draait donderdag ff oktober in de serie Film Over dag. Pierre, Jacques en Mi chel, die samen In een luxueu ze flat wonen, vinden een baby voor de deur. Aanvang 14 uur. Toegang 5,-. Donderdag 8 oktober weer een film van Saura en wel amor brujio. Het huwelijk van José en Candela, twee zigeuners, Is door hun ouders beklonken. Beiden verliezen hun hart aan een ander. De minnaar van dé vrouw wordt verdacht van de moord op haar man/Aanvang 20.30 uur. Toegang ƒ6,50; Pas 65 en CJP 5,-. Vrijdag 9 oktober Amore van Rossellinl. Twee eenakters met Anna Magnani als bindend ele ment: La Voce Umana eh II Mlacolo. Een vrouw voert een telefoongesprek met een min naar die haar verlaten heeft, en een schaapsherderin ziet een"' passerende vagebond aan voor de heilige Jozef. Aanvarjsj 20.30 uur. Toegang 6,50; Pas 65 en CJP 5,-. Tenslotte op zaterdag 10 okto ber Cet obscur objet du desir van Bunuei. De schatrijke Ma~; thleu in de ban van het jonge arme meisje Conchita. Aan vang 20.30 uur. Toegang ƒ6,50; Pas 65 en CJP ƒ5,-. Filmhuis Harmonie, Schledam- seweg 51, Vlaardingen. Hans Llberg speelt op vrijdag 9 en zaterdag 10 oktober in zaal Harmonie Wortel Bach Live (In- speelvoorstelling). Semi-lntef- lectuele conferences en virtu oos pianospel. Aanvang 20.30 uur. Toegang 12,50; Pas 65 en CJP 10,-. Zaal Harmonie;' Schiedamseweg 51, Vlaardin gen. Voor kinderen vanaf 6 jaar draalt op woensdag 7 oktober in het Harmonie Jeugdtheater de Nederlands ondertitelde film Metin. De vriendschap tus sen een Turks jongetje en een Duits meisje. Voor kleuters van 4 tot 6 jaar een doé-middag onder het motto Vriendjesvan- een andere planeet. Vaders, moeders en verzorgers zijn welkom bij de Ouderoppas- club; niet om koffie te drinken, maar om aan dramatische ex- pressie te doen. Aanvang 14 uur. Toegang 3,50. Harmonie Jeugdtheater, Schiedamseweg 51, Vlaardingen. MAASSLUIS Donderdag 8 oktober draait In theater De Schuurkerk te Maassluis Police Academy 3;V Evenals In de delen 1 en 2 «i wijkt in deze film een Amerl- kaans politiekorps van alle re gels af. Aanvang 14 en 20.30 uur. Toegang ƒ5,-; Pas 65 f 2,50 (middag); 7,50; Pas 65 en CJP 6,- (avond). Kaarten verkrijgbaar bij de Verenigde Spaarbank/VVV en vanaf een haif uur voor aanvang aan de zaal. Theater De Schuurkerk, Schuurhof 142, Maassluis. Vrijdag 9 oktober Ballad lor two met Peter Hens (zang) en Rob van der Linden (plano). Een programma van ballads, film songs, Amerikaanse musicals en composities van Rob van der Linden. Belden zijn als hoofdvakdocent verbonden aan het Rotterdams Conservar torfum. Aanvang 20.30 uur. Toegang 10,-; Pas 65 en CJP ƒ7,50. Kaartverkoop vanaf 19.45 uur aan de zaal. VLAARDINGEN Na een botsing met een bromfietser op de kruising Van Hogendor- plaan—Schledamsedljk—Mr. LA.. Kesperweg is een automo bilist doorgereden. Bij de aan rijding werd de bromfiets, be stuurd door een 29-jarige Schiedammer, totaal vernield. Ter plaatse trof de politie een remspoor van 21 meter aan. De politie verzoekt getuigen zich te melden. Het incident deed zich vrijdagnacht voor. De auto was vermoedelijk een Ford, kleur wit en het kente ken begon met de letters NL. Tegen een 40-jarige Vlaar- dinger Is door de politie pro ces-verbaal opgemaakt, omdat hij de bloedproef weigerde. De man was na een verkeersover treding ln de Groen van Prtn- stererstraat aangehouden. SCHIEDAM Brunchen, een kenmerk van de mo derne tijd, is nu ook tot Schiedam doorgedrongen. In de Hoogstraat is sinds kort een heuse 'brunch- iroom'; Onwijs en Verwijs. •Een kop koffie tijdensL het winkelen, kan er ook genut- tig worden, uiteraard. Evenals een milkschake van verse vruchten en ge woon een hartig hapje tus sendoor. Maar specialiteit is de uitgebreide brunch. Steeds meer mensen con sumeren hun ochtend- en middageten gecombineerd buiten de deur. Het brun chen, de combinatie van breakfast en lunch, heeft de laatste tijd een enorme vlucht genomen. Vooral voor langslapers is dit fe nomeen geen onbekend be grip meer. Een uitgebreide en rusti ge ochtend/middagmaaltijd is een prettige tijdspassering. Een goed belegd stuk stok brood, een stuk hartige- of groentetaart sieren tegen woordig de 'ontbljt'-tafel van degenen die hun brunch bulten de deur ver kiezen. Daarnaast wordt er uitsluitend koffie en thee geschonken wordt van ver schillende soorten en ma ten. Arabische-, Kenlase-, cafeïnevrije koffie of ge woon een Hollands "bakkie' worden met stijl geser veerd. „We mikken op mensen die van het goede en lekke re houden en niet zozeer van het vele," zeggen Ellen en Pablo, de kersverse be heerders van het etablisse ment Enthousiast vertel len ze over him plannen. „Binnenkort hopen we te kunnen uitbreiden tot eet café en maaltijden tegen redelijke, prijzen te serve ren. We willen ons dan vooral richten op buiten landse gerechten. Schie dammers zijn best kieskeu rig. Ze kijken vaak eerst 'de kat uit de boom" voor dat ze aan iets nieuws be ginnen." Voorlopig kan iedereen die daar trek in heeft zich tussen het winkelen door tegoed doen a an de ver schillende soorten thee en koffie. De brunch-room is dagelijks geopend, behalve op zondagen. VLAARDINGEN Een ru zie over het knippen van de ge meenschappelijke heg tussen twee buren op de Zwanensin- gel is door één van de twee be slecht met een klap met een hark. De man kon zich niet meer inhouden. Hij gaf de buurman een lel met de hark, die zich met de punten in diens rechterarm drong. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. Tijdens een voetbalwedstrijd tussen jeugdelftallen van For- tuna Vlaardingen en RK WIK is de 35-jarige moeder van één van de spelers mishandeld. De vrouw kreeg enkele klappen in het gezicht van een leidster, toen zij het veld opliep, waar haar zoontje na een duel be hoorlijk geblesseerd lag. Te gen de leidster ls proces-ver baal opgemaakt. VLAARDINGEN Doordat de kat begon te krijsen is een inbraak in een woning asm de Van Limburg Stirumstraat ve rijdeld. Door het gekrijs van de kat werd de bewoonster van het pand wakker. Zij ging poolshoogte nemen en zag een man via de voordeur uit haar woning vluchten. De inbreker was via een niet afgesloten keukenraam binnengekomen. Uit de woning wordt niets ver mist.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1