Schiedam 16 ortaf 'Ja, verzeild in Schiedam, dat is het juiste m Zwemuurtje voor mensen met reuma in Holy-bad Geen garanties voor bewoners van Daltonstraat tegen wateroverlast PPtpfliiapèPi Agent Baantjer signeert boeken MP" ws Jb Concert Voordracht mtBÊÊÊm I Eerste Turkse vrouwen halen zwemdiploma 'Spuugzat' na nieuwe inbraak Wereldwinkel doet mee aan actieweek Goochelconcours in Sliedrecht Schiedammers geven gul voor kankerbestrijding I A Hoek van Holland Honger Poppen Maassluis Bomen Vlaardingen Reigerlaan CDA-vrouwen JkJsongevallen Wandelconcert Textielverven Zuidbuurt Arepol Schiedam DCMR Historie Volksdansen Weekeinddienst SCHIEDAM Een opleving aan auto-inbraken heeft hoofdinspecteur R.G.C. Besseling van de Schiedamse politie ertoe gebracht de bevolking nogeens op te roepen ongeregeldheden bij de poli tie te melden. Hij doet dat in het blad van de Be wonersvereniging Schiedam-Oost. Surveillance Commissaris J.P. van Hof: „We zijn al- tijd voor een groot deel af hankelijk pan tips." (Foto y Arie Wape- J naar). Noodzaak Maximaal Annie van der Pool met de eerste prijs; Schiedam is leuk. (Foto Arie Wape naar) HET VRIJE VOLK VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 b'y-%*.- S,Voor de derde keer organi- seert een groep organisaties [onder de naam 'Honger hoeft m niet', een landelijke actieweek, it [waarin zij duidelijk wil maken s j dat er mogelijkheden zijn om het wereldvoedselprobleem op Me lossen. Dit jaar is de actie in [de week van 10 tot 17 oktober, i Om hierop de aandacht te ves- j tigen heeft wereldwinkel Hoek Ivan Holland een bescheiden tentoonstelling opgezet in de hal van wijkgebouw De Hoek- i stee. Op de tentoonstelling j staan vier punten centraal die 'Honger hoeft niet' onder de aandacht wil brengen. De posi- tle van de vrouw in de Derde Wereld, het landbouwbeleid van de EG, de opkomst van het biotechnologisch onder zoek en tenslotte het mest- overschot dat hier vervulling veroorzaakt en dat in de Derde Wereld uitstekend benut zou i kunnen worden. Pp/Pi- PP jTien jaar geleden startte Antje iSassenburg met een creacur- •sus in het buurthuis Pernis. [Dat betekende het begin van jeen hobby, of liever een zachte verslaving, die alles met pop pen te maken heeft. Sedert dien exposeert zij regelmatig en is te zien op diverse kunst markten. In het kader van het thema Hans Christiaan Ander sen, de bekende sprookjes schrijver, exposeert zij in no vember haar wandkleden en 'poppen in Pernis. Tot en met |29 oktober is haar werk te zien jn wijkgebouw De Hoekstee In Hóek van Holland op werkda gen van 09.00 tot 22.00 uur en [zaterdags van 13.00 tot 17.00 [uur. De plantsoenendienst van Maassluis is in enkele wijken van de stad begonnen met het vervangen van (snelgroeiende) 4 populieren en wilgen door de langzamer groeiende esdoorn, es, linde en, lijsterbes. De bo men, die wófden. gekapt,' zijn ;destijds:gepiant pm de wijken snel 'eèn gróèn aanzien te ge ven. ;-:n 2' f*. kv-7 ;Het Maassluis Kamer Muziek Gezelschap gééft zaterdag avond 10'oktober [éeri concert .In het'witte kerkje aan de [Christiaan Huygenstraat. Op het programma staan wérken van-Telemann,-Bach,-Bucherln, Spoht en Stamitz. Het concert begint om 20.00 uur en duurt ruim een uur. Het Maassluis Kamer Muziek Gezelschap bestaat uit een twaalftal enthousiaste ama teurmusici dat sinds 1984 bij allerlei evenementen belange loos optreedt. Voor het concert aanstaande zaterdag wórdt i geen toegangsprijs berekend. Wel hopen de musici dat de bezoekers na afloop van het ^concert eeri vrijwillige bijdrage geven ten'bate van de Stich ting Orion. Vee! Maassluizers zijn bij het werk van Orion in het Afrikaan se land Ghana betrokken. On langs zijn twee stadgenoten met een terrelnauto naar Gha na vertrokken om die auto i daar veilig af te leveren, zodat hij door de Ghanezen als am bulance kan worden gebruikt. De opbrengst van het concert is bestemd om deze reis finan cieel te steunen. Het is de ;v;i tweede keer dat het Kamer - Muziek Gezelschap een bene fietconcert ten bate van Orion geeft De Reigerlaan in Holy-noord is tot eind november voor auto verkeer gesloten. Om winkel centrum behoorlijk bereikbaar te houden, mogen auto's gedu rende deze periode van de busbaan Parijslaan/Korhoenlaan ge bruik maken. De Vlaardingse gemeentebe groting 1988 wordt op woens- dag 14 oktober besproken tij dens een bijeenkomst, georga niseerd door het CDA-vrou- wen beraadWethouder Chr. [van Roón (Financiën) leidt het onderwerp In. Ook niet-leden zijn welkom. Van 9.30 tot 11.30 uur in ontmoetingscentrum COERKE, P.K. Drossaartstraat 6T. Inlichtingen bij Jople Schu macher (4743751) of Nel van der Linden (4747002). 'In het Koipabad wordt op 20 oktober een cursus zelf red-:- zaamheid bij ongevallen op het Ijs gegeven. De deelnemers wordt verzocht winterkleding mee te nemen. Aan de cursus zijn behalve het normale toe gangstarief geen kosten ver bonden. Opgeven bij mevrouw A.L. Groenewegen, tel. 4345166. Het laatste wandelconcert van dit seizoen in de Grote Kerk te Vlaardingen wordt zaterdag 10 oktober verzorgd door de Gro te Kerk- en Vespercantorij o.l.v. Aad Zoutendijk en Henk Vahrmeyer (orgel). De presen tatie Is in handen van Jan Nau- joks. Het programma bestaat onder meer uit werken van Goudimel, Van Noordt, Bortnl- anskl, Buxtehude, Schubert en Bach. Het concert duurt van 15 tot 17 uur. Toegang gratis. Concertliefhebbers kunnen de ze winter weer terecht bij de maandelijkse avondconcerten op vrijdag. De eerste Is op 16 oktober. Op donderdag 15 oktober be gint in wijkcentrum De Heipaal (Meerkoetstraat 1, Vlaardin gen) een cursus textielverven. De cursus bestaat uit vijf bij eenkomsten, telkens van 13.45 tot 15.15 uur. Kosten 25 gul den. Inlichtingén worden ver trekt door Pia Spil of Bart Noy- on via tel. 4745142. - Donderdag 15 oktober wordt een tweede informatieavond gehouden over ophoging en herinrichting van de Zuidbuurt in Vlaardingen-west. Het plan hiervoor is de afgelopen maan den gemaakt door werkgroe pen van bewoners. Het behelst onder meer uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen en de aanleg van drempels. De bij eenkomst begint om 20 uur In de Maranathakerk (Prof. Me keistraat 255). De zaai is vanaf 18 uur open. Woensdag 14 oktober wordt In Polen de kwalificatiewedstrijd Polen—Nederland gespeeld. Als de wedstrijd op televisie wordt uitgezonden staat in ca fé de Arepol, Prins.Hendrik-^ j straat 29, een grootbeelö,VI-[[ vi deoscherm. De supporters kunnen daar dan [onze jon-'; 'V gens' gezamenlijk aanmoedi- f gen. Toeters en bellen meene men. De spiritueel genezeres en acupuncturlste M. Heyboer houdt maandag 12 oktober om 20.00 uur een voordracht In de Gasterij, Westhavenkade 36, Zij praat daar over het innerlijk groeiproces, zoals dat zich ont wikkelt door de invloed van de geest op het lichaam. Na de pauze mogen persoonlijke vra gen gesteld worden. Toegang: De Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond (DCMR) opent zaterdag 31 oktober haar deu ren weer voor het publiek. Dat gebeurt in het kader van do Open Milieudag. De open dag duurt van tien uur's morgens tot vier uur 's middags. De dienst Is gevestigd aan de 's Gravelandseweg 565 in Schie- dam. De Historische Vereniging Schiedam heeft woensdag 14 oktober een lezing op het pro gramma staan met als titel Schiedam en de Patriottenbewe- ging. Die wordt verzorgd door Frans Ch. Meijer en begint 's avonds om acht uur. De lezing is in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. De rol van Schiedam tijdens de Patriottenbeweglng (1780- 1787) was bescheiden maar had wel weerklank in de stad. In Klubhuis Zuid (Dwarsstraat 42, Schiédam) is elke maan dagmiddag Volksdansen voor 55-phjssers. Dat gaat komende maandag in en is steeds van 13.00 tot 14.15 uur. Het kost/ 5,50 per maand. Het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBOdienst, tel. 4733733. Ambulance, tel. 4333300. Huisarts: bellen met de boodschappen dienst, tel. 4206611Spoedrecepten, tel. 4261480: Tandarts: H. van den Heuvel, Burg. Knappertlaan 231b, tel. 4739121. Spreekuur op zaterdag en zondag van 17.00—18.00 uur. SCHIEDAM Dé bekende detectlveschrijyer/óud-recher- 'cheur A.C.rBaantjer Is zaterdag F 31 oktober in Schiedam. Hij p. leest dan in hét filiaal .Noord [J4-; o van'de Gerheenschappelijke ;- - '7/.Openbare Blbllothek aan hetr Bachplein voor uit eigen werk. De schrijver doet dat van elf tot twaalf uur. Bij Boekhandel Mercurius aan. het Hof van Spaiand signeert hij van half één tot half twee zijn boeken, Politie roept hulp in bij oplossen van diefstallen uit auto's Die keuze van het blad is niet toevallig. Begin dit jaar hebben zich in Oost veel inbra ken in auto's en diefstal van onderdelen (wieldoppen e.d.) voorgedaan; De politie van Schiedam telde op 21 mei van dit jaar - 377 aangiftes. De meeste daarvan kwamen' uit Oost.'. Uit die optelsom bleek dat er voor bijna een kwart miljoen gulden 244.000) was gesto len aan spullen. De beschadig ingen liepen op tot 123.000. Later dit jaar is er voor nog eens twee ton aan spullen ge-, stolen zodat het totaal van de gestolen waar in de buurt van een half miljoen gulden komt. Een trieste hoeveelheid, vol gens de politie. Besseling meldt dat de poli tie de eerste vier, vijf maan den van dit jaar aan de opspo ring van de daders meer dan vierhonderd manuren heeft be steed. Hetleverde zes arres tanten op. Ze bekenden slechts een deel van de inbraken. Besseling: „Overigens zijn die vierhonderd alleen de uren, dat er al of niet opvallend door speciaal georganiseerde teams op gevoelige plaatsen werd ge surveilleerd. De andere in spanningen zoals de registra tie van de aangiftes,, van spo ren, het sporenonderzoek en het in de witte auto's surveille ren ia daarbij nletgeteld." Besseling roept daarom de mensen "in Oost :óp elke Infor matie aan de politie te géven. „Als er zich iets vreemds voor doet, als er iets geks opvalt, als mén Iets verdacht vindt, la ten de burgers zich dan mel den," aldus de hoofdinspecteur. Besseling: „Mogelijk wordt er tien keer een niet-relev&hte informatie doorgegeven. Dat is dan niet erg.Maar de elfde keer kan wel raak .zijn. Het is al eerder voorgekomen dat een op het eerste gezicht' totaal on schuldig gegeventóch leidde tot de oplossing en beëindiging van een lange, veel onrust in de wijk veroorzakende serie Inbraken." Besseling krijgt bijval van de Schiedamse commissaris J.P. van Hof. „We zijn altijd voor een groot deel afhankelijk van tips," zegt hij. „Daarom vragen we de attentie van het publiek. Daar zijn we altijd ge lukkig mee." De noodzaak van medewer king van het publiek'blijkt wel uit hét feit dat. het aantal in- brak m in auto's amper is afge nomen. In het derde kwartaal van dit jaar zi jn er 273 aangif tes gedaan. Aan spullen; werd daarbij voor in totaal f 158.000 gulden vermist. De breekseha- de was 73.000,-. De aangiftes kwamen ült de hele stad. Niet meer uit één be paalde wijk. Van Hof verzekert dat ook aan deze zaken 'de no dige uren' zijn besteed. Ze heb ben in dat kwartaal geleid tot vier aanhoudingen, Veel zaken werden er niet mee opgelost Maar dat onder streept, aldus, de politie, de noodzaak nóg eens van de me dewerking van het publiek: SCHIEDAM „Verzeild ja. dat is het juist woord. Zo zijn we hier terecht gekomen." Annie van der Pool lacht. Ze reageert op, de vraag hoe zij, haar man en haar zoon in Schiedam1 verzeild zijn ge- raakt met de Prins Hendrik, een prachtige zeeklipper' ('geen-platbodem'). Het schip ligt in de Lange Haven ter hoogte .van de Koemarktbrug én kan gehuurd worden voor tochten,, óp de rivier of zelfs buitengaats., Een plastic map met sten cils, opgehangen aan een boom op de kop van de Hoogstraat, verwijst naar hét nabij afge meerde, schip, Er wordt zo ge wezen op de mogelijkheid met de Prins Hendrik in de week van 19 tot 25 oktober een herfsttocht te maken en mee te yarenmétde Tlengemeten Zeilrace mét traditionele-zeil- schépen." Kosten 300 gulden. Bijkomende kosten (maaltij den, sluisgeiden, toeristenbe lasting e.d.) nogeens 100 150 gulden. „Ja, normaal hangt die map met stencils aan de railing," vertelt de goedlachse schip persvrouw, in Terschelling ge boren. „Maar we proberen het eens met die boom. Ik hoop dat die map blijft, hangen." Wie meegaat staat geen lui leventje te wachten. Lanter^ fanters kunnen thuis blijven. Alhoewel zeilervaring niet ver eist wordt is het wel de bedoe ling dat meegewerkt wordt aan boord. De opvarenden moeten ook bij toerbeurt de maaltijd klaar maken. Slaap zak, handdoeken en warme kleding moeten worden meege nomen.. De Prins Hendrik (ronde bo dem met kielbalk, 1,70 meter diep stekend) biedt plaats aan twaalf personen als er ook ge slapen moet worden. Voor dag tochten worden maximaal 29 mensen toegelaten. Het schip kwam voor het eerst in Schiedam tijdens de Molendagen. De schipper was gevraagd dat gebeuren te ko men opfleuren, „En Schiedam is een leuke stad, die grachtjes, dat is sfeervol. En wij kunnen mis schien ook wat aan die sfeer bijdragen niet dit schip. Dan komt er weer meer leven in de ■brouwerij," vertelt Annie van der P00L Het Is tot de georganiseerde tochten gekomen omdat men- sen steeds vaker .vroegen óf ze eens mee mochten varen. Dat gebeurde al wel met vrienden en kennissen, maar zonder dat daar geld voor werd gevraagd. Dat is met de verzoeken van anderen tinders. Annie van'dér. Pool: „Vanlieverlee ga je dan stencils maken. Ja, je moet dan toch wat gaan organise ren. Maar het was aanvanke lijk niet dé bedoeling." Deze zomer is nog naar Frankrijk (Caen)gevaren waar, en passant, de eerste prijs werd gewonnen in een race voor oude schepen. Vaar tuigen uit onder meer Portu gal, Engeland, Ierland en Frankrijk deden ook mee. Volgend jaar zal er weer naar Frankrijk worden geva ren in de zomer. Waarschijn lijk wordt dan gezeild naar het even voorbij Brest liggende plaatsje: Douamener. i De Prins Hendrik was vroe ger een proféssioneel oplei dingsschip. Het was eigendom van het Koninklijk Onderwijs Fonds, een opleidingsinstituut voor de scheepvaart. :g Op de Prins Hendrik is op een zeker moment brand uitge broken. Daarna.is het door de man van Annie van „der,: Pool gekocht en helemaal opge knapt. Dat was zo'n vijftien jaar geleden. Sinds 2, 3 jaar woont het gezin op het vaar tuig. En in Schiedam liggen ze met plezier, verzekert ze. SCHIEDAM Het raadslid mevrouw J. Boonstra (PvdA) overhandigt zaterdag zwemdi ploma's aan de eerste groep Turkse vrouwen die daarvoor in Schiedam examen heeft ge zwommen. Dat gebeurt in zwembad Zuid aan de West- frankelandsedljk. Zwembad Zuid biedt de vrouwen sinds oktober vorig jaar de mogelijkheid om ga- men met leden van de eigen groep zwemdiploma's te halen. Het lesgeven gebeurt door vrouwelijke instructeurs. De groep Turkse vróuwen, dié zo leert zwemmen, wordt steeds groter. SCHIEDAM - „Spuugzat ben ik het. Voor de zoveelste keer. heeft de een of ander-on verlaat hier ingebroken." Dat ia de boze reactie van R. Ko- nings van Stichting Lentefeest. Opnieuw hebben inbrekers huisgehouden In het pand aan de Tuinlaan. •Als ze nou dan ook gewoon vertrekken als ze niets kunnen vindén, nee hoof, ze slopen ook nog eens de boel. Dat vind ik nog het ergste." r -i-fj Na een flinke verbouwing van het voormalige kleuter schooltje waarin Lentefeest nu gevestigd is, kon Konings weer beginnen met opruimen. Dit maal was het de ravage die de dieven achterlieten nadat ze weinig van hun gading hadden kunnen vinden. ,Jk hoop dat het inbreken ooit ophoudt. Gelukkig heeft de politie deze keerde daders in kunnen rekenen." SCHIEDAM De Wereld winkel j Schiedam heeft- haar étalage ingericht ïh het kader van de actieweek Honger hoeft niet. Die actie start 10 oktober. Het is een landelijkeactie waaraan op honderden plaat sen in Nederland wordt meege daan. Er wordt gewezen op de mogelijkheden honger tegen te gaan. SLJEDRECHT Een groot gezelschap van Nederlandse en Belgische goochelaars komt morgen naar de Bonkelaar in Sliedrecht voor hét, jaarlijkse Nationale - Goochelconcours. Behalve wedstrijden voor ju nioren en senioren worden er demonstraties gegeven door onder andere Arsène Lupin uit Polen en Jochem Zmeck uit Oost Duitsland. Lupin werd tweede bij de wereldkampioenschappen goo chelen in Lausanne In 1982: Zmeck is één beroepsgooché[ laar, die méér dan dertig boe ken over., zijn vak schreef.. Hij geeft mórgen [een lezing óver goochelen voor kinderen. Op het programma in de Sliedrechtse Bonkelaar staat verder een demonstratie door goochelstudlo Kali, die ook met een stand vol goochelattrl- buten aanwezig is.De Bonke laar gaat om 9.00 uur open.' Het programma begint om 11.00 uur en duurt tot ongeveer 18.30 uur. SCHIEDAM Schiedam mers zijn gulle gevers, consta teert het Koningin Wilhelmina Fonds.- Vóór de kankerbestrij ding is kort geléden in de stad 46.250,-' opgehaald. Dat ge beurde in het kader van eën landelijke collecte. Het fonds bedankt alle ge vers en medewerkers en noemt de opbrengst 'mooi'. SCHIEDAM Reumapa tiënten uit Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis hebben sinds deze week een eigen zwe- m uur in het Holy-bad te Vlaar dingen. De Reumapatiënten vereniging Nieuwe Waterweg Noord heeft dit voor elkaar ge kregen. Zwemmen, zo weet de ver eniging, is vooral voor mensen met reuma belangrijk omdat daarmee verstijving van de spieren kan worden tegenge gaan- Aan andere sporten kun nen ze meestal niet deelnemen. •Voorwaarde bij het zwem men is wel dat het in warm water gebeurt en dat men el kaar niet. hindert. Aanvanke lijk vond men de energiekosten te hoog maar nu de vereniging 250 leden telt wordt daar an ders tegenaan gekeken. Vlaar dingen honoreerde het verzoek nu wel. Eerder wezen alle drie de betrokken gemeenten het verzoek af. Voor het zwemuur wordt de temperatuur van het water op dertig graden gebracht. Ook de zogeheten boventemperatuur wordt verhoogd. Een aantal' reumapatiënten heeft de om standigheden eerst uitgepro beerd voor officieel met het zwemuur van start werd ge gaan. De vereniging is blij met de aanbieding van het Holybad vanwege de gunstige ligging voor zowèl de Vlaardingse als Schiedamse" patiënten.' Verder heeft :het bad een verstelbare bodem zodat men het .water in kan lópen. Het personeel blijkt ook graag te helpen. Voor het zwemuur hebben zich ook veel nlet-reumap- atiënten gemeld, zoals mensen met klachten over pijn In rug of schouder, vaak opgedaan na botoperaties. De vereniging is daarover verbaasd. Voor die mensen wordt nagegaan of uit breiding van het uur mogelijk is. De Kruisvereniging heeft de vereniging spontaan een fysi otherapeut toegezegd die de mensen bij het zwemmen zal begeleiden. SCHIEDAM Het college van burgemeester en wethou ders van Schiedam geeft de bewoners van de Daltonstraat :2 t/m 44 geen garantie dat ze gevrljwaaru blijven van wa teroverlast' in hun tuinen en onder hun huizen. Daar wordt voor gevreesd omdat in de buurt andere stukken grond worden opgehoogd. Over dé situatie zijn kort geleden schriftelijke vragen gesteld door de raadsleden A. Reijnhout (D'66) en A.F. de Leede (PSP/PPR). Zij vroe gen de bewoners te garande ren dat er geen overlast voor ze zal ontstaan. Het college zégt die garan tie niet te kunnen geven. In het antwoord op de vragen wordterop gewezen dat bij het verhogen van de grond drainages worden aange bracht om wateroverlast 'tot een minimum te beperken'. Er wordt aan toegevoegd: „Garanties zijn echter niet te geven. De mate van overlast zal mede worden bepaald door het niveau van de betref- fende tuin." De raadsledén hadden ook gevraagd of Gemeentewerken de ophogingswerken wel zo maar kon uitvoeren. Eerder kon met de betrokken raads- léden; geen overeenstemming worden bereikt over de vraag hoe 1 dat werk betaald moest worden. Het college van burgemees ter en wethouders zegt nu een potje te hebben aangeroerd waarvoor geen toestemming van de gemeenteraad nodig Is. Het college spreekt tegen dat de omwonenden slecht zijn geïnformeerd. Gesteld wordt dat het werk snel moest worden uitgevoerd en dat er uitgebreide informatie 1 de deur is uitgegaan.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1