schiedam 12 uit Kampioen Bezuinigster Hennie de Boer verstookt nu de helft Monique Thomas werkt met staal en vloeipapier Zeven auto's opengebroken WmÊÊÊÊÊSÊËPP iisiii#! Boeles voortaan landelijke geïnd Glas beschadigt geparkeerde auto's Open raam wekt achterdocht Bromfietser breekt been j Vlooienmarkt Passage Theater Teerstoof Filmclub Stadsgehoorzaal Harmonie Filmhuis Jeugdtheater Schuurkerk Mennie de Boer: „Zo'n tv arm zwembad ben je gewend." (Foto Arie Wapenaar) Geld Trui WMmê WmMMImm SCHIEDAM/VLAARDINGEN Toen hij voor het eerst bij zijn huisarts kwam had .de zieke man zich erover verbaasd dat hiij maar zo'n klein tube tje met pillen meekreeg-. In zijn eigen land, Tur kije, kreeg hij veel meer. Wethouder L.A. Haf kamp: „Ook wij hebben weihens moei te dé juiste weg te vinden in de gezond heidszorg." (Foto Arie Wapenaar) Zak Een werk van Monique Tho mas waarin zowel het staal als de papier collage verwerkt is. „Hij was bij na in vlam men opge gaan." (Foto Arie Wape naar) - Spannend DINSDAG 13 OKTOBER 1987 HET VRIJE VOLK Een muzikale familievoorstel ling voor personen vanaf 8 jaar staat gepland voor woensdag 14 oktober in het Passage Theater (Passage 9-13, Schiedam). Jan Elbert- se en Bruun Kufjt, opererend onder de naam mevrouw Smit, spelen Moeder/n de Wolken. Kruk en Gulchel ze ventig jaar samen. Aanvang 14 uur. Toegang ƒ3,75. Op donderdag 15 oktober draait in de Roo Roosenzaal van hét Passage Theater The connection. Film naar een to neelstuk van Jack Geiber met verslaafde musici In de hoofdrol. Aanvang 21 uur. Toegang 7,50. Het kleine theater De Teer- stoof ontgroeid treedt Jules Deeider op vrijdag 16 okto- r ber op in het Passage Thea ter. Hij brengt zijn tweede theatershow JA Deeider. In een niets en niemand ont- ziénd tempo brengt de auteur scherp van de tongriem ge sneden zijn verhalen. Aan vang 20.15 uur. Toegang 22, 19 en 16 guiden; Pas 65 en CJP 3 gulden reductie. Youp van 't Hek treedt dins dag 20 en woensdag 21 okto ber op in Theater De Teer stoof (Nieuwstraat 12, Schie dam) in een try-out van zijn nieuwe solo-programma Hond iop het lis. Beide voorstellin gen zijn in de abonnementen- verkoop uitverkocht. •Op zaterdag 17 oktober in de Teerstoof John de Winters -poppentheater met Rode lucht boven eert paradijs. Het meisje ■Madieka gaaf op zoek naar de Rode Moeder op de rode berg. Aanvang 14 uur. Toe gang ƒ3,75. De Amerikaanse film Heart- bum (met Meryl Streep en Jack Nicholson) wordt vrijdag 16 oktober vertoond bij de Stichting Filmclub Schiedam aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam. De rolprent start half tien's avonds. Gerard Cox en Rients Grate- ma stellen in de Stadsge hoorzaal (Schiedamseweg 51, Vlaardingen) op donderdag 15 oktober Beperkte dijkbewa king in. Liedjes en conferen ces op tekst van henzelf, drs. P.; Jan Boerstoel, Willem. Wil mink, Frans Mulder, Hans Dorrestijn en Jaap van der Merwe. Aanvang 20.15.uur. Toegang 16 gulden; Pas 65 en CJP 11 gulden. De Engelse groep Pigeon Drop speelt vrijdag 16 okto ber Going places. Humoris tisch en visueel muziekthea ter met als centrale vraag; waar gaat iedereen toch naar toe? Aanvang 20.15 uur. Toe gang 12,50; Pas 65 en CJP ƒ10.-. Vorige maand in Den Haag in première, zaterdag 17 okto- ber in de Stadsgehoorzaal; drie balletten gedanst door Werkcentrum Dans De Rotterdamse Dansgroep. Ge danst worden Haiku van Mart ha Clarke (muziek George yCrumb, kostuums Laurence Casey), Liquid measure van Marta Renzi (muziek Schu- berts String Quartet Death and the Maiden, kostuums Edith Ordeiman) en Moonlight van Ton Simons (muziek live gespeelde percussie, elektro nische klanken en liederen van een mijnwerkerskoor, kostuums Ton Simons en Edith Ordeiman). Aanvang 20.15 uur. Toegang ƒ10,-; Pas 65 en CJP 7,50. In zaal Harmonie (Schiedam seweg 51, Vlaardingen) don derdag 15 oktober Brecht lie- derenprogramma door.de Marjo Kroesegroep. Met on der méér Vier Wiegenlieder für Arbeitsmütter en Bilbao- song; Daarnaast enkele min-, der bekende liederen Van^Sfifi' Hanns Eisler en Paul Dessau. Aanvang 20.30 uur. Toegang f 10,-; Pas 65 en CJP ƒ7,50. Its reverberation time op zater dag 17 oktober in de Harmo nie. Leonie Jansen, Frans Ehlhart en Albert Veenendal met werken van Joni Mitchell, Harry Nilsson, Frank Zappa, Schubert, Chick Corea, Frans Ehlhart, Paul McCartney, Strawinsky, Elton John, Rick ie Lee Jones, Janis tan, Rob Chrispijn, Alan Parson, Nina Hagen en'George Bizet. Aanvang 20.30 uur. Toegang ƒ10,-; Pas 65 en CJP 7,50. Het filmprogramma in Film huis Harmonie (Schiedamse weg 51, Vlaardingen) ziet er deze week als volgt uit. Woensdag 14 oktober, 20.30 uur: Ran van Kurosawa. Radi cale Japanse bewerking van King Lear. Donderdag 15 ok tober, 14 uur; The French Li eutenant's Woman van Reisz. Meryl Streep in een scenario van Harold Pinter. Idem, 20.30 uur: King Lear.van Ko- sintsev. Russische bewerking van Shakespeare's werk. Vrijdag 16 oktober, 20.30 uur: Macbeth van Roman Po- ianski. Het klassieke drama van Shakespeare. Tenslotte op zaterdag 17 oktober, 20.30 uur: A midsummer night's sex comedy van Woody Allen. Met Woody Al len en Mia Farrow. Toe gangsprijzen 6,50; 'as 65 en CJP 5,-. Middagvoorstelling 5 gulden. Onder de titel Spoken in de Schouwburg is woensdag 14 oktober een doemiddag in Jeugdtheater Harmonie (Schiedamseweg 51, Vlaaft®, dingen). Aparte groepen voor kleuters en kinderen. Aan vang 14 uur. Toegang ƒ3,50. Verder ouderoppasclub (14, uur), toneelles voor kinderen (16 uur), toneelles voor tie ners (16 uur) en videofilmles voor tieners (16 uur). Voor het Open Podium in theater De Schuurkerk (Schuurhof 142, Maassluis) begint het nieuwe seizoen pp. woensdag 14 oktober. Deze maal solo-toneel door C. Brussaard uit Den Briel, ca baret Filter uit Hilversum, zang door Hans van Katwijk uit Maassluis en ballet door Barbara Knoth (17) en Petra Kouwelaar (19) van de Maas- siuise Balletschool van Hella Janson. Aanvang 20.30 uur. Toegang ƒ3,50. Donderdag 15 oktober draait Falling in love met Robert de Niro en Meryl Streep. Twee getrouwde mensen worden op elkaar verliefd. Aanvang 14 en 20.30 uur. Toegang ƒ5,-; Pas 65 ƒ2,50 (middag); ƒ7,50; Pas 65 en CJP ƒ6,- (avond). Kaarten verkrijgbaar bij de Verenigde Spaarbank, WV en vanaf een half uur voor aanvang aan de zaal. m—- o- xmnr Hplir#»n Dflftr zitten SCHIEDAM Omdat het altijd warm was in Zwem bad-West in Rotterdam (.►Al tijd toch een temperatutu: van 25 k 30 graden.") had ze thuis de c.v. ook hoog: staan. Altijd. Ook als ze werkte. „En als ik dan'thuis kwam zwiepte ik 'm- nog even dbor naar de 'hoog ste stand, 30 graden." Hennie de Boer van dé Nieuwe Haven in Schiedam is daar op een zeker moment een punt achter gaan zetten. Dat gasverbruik moest en zou terug. Maar een beetje warm in huis, en dan denkt ze aan zo'n 20 graden, moest het toch wel blijven. Ze is dit jaar de Kampioen Bezuinigster van Schiedam. De plaatselijke nummer 1 in het terugschroeven van de verwarmingskosten, ingezet via de gemeentelijke actie Zuinig Stoken. Donderdag wordt ze daarvoor in de bloe metjes gezet, samen met tien stadgenoten die- ook in de 'prijzen' vielen. Een dag lang gaat de groep, met wethouder C. Zijdeveld (Milieu) voorop, Pp pad. „Als je In de warmte van zo'n zwembad zit wil je thuis ook warm zitten. Dat ben je gewend. En het is warm hoor in zo'n zwembad. Neem don derdagmorgen. Dan was er warmwaterdag voor "de peu ters, de kleinsten., Dan begon nen ze woensdag al de tempe- ratuur op te voeren. Tot 33 graden." Bij haar pogingen het gas verbruik terug te dringen kreeg Hennie de Boer de steun van haar vriend. Die kwam af en toe langs en hielp. Samen kregen ze schik in het zuiniger stoken. „Ik verbruikte in deze flat 2.050 kubieke meter per jaar. Dat was twee jaar geleden. Nu verstook ik nog maar de helft daarvan. In het afgelo pen jaar is dat verbruik met 35 procent afgenomen," ver telt Ze. ''I Omgerekend In geld bete kent dit dat ze terugging van 250 gulden per maand naar ,115 gulden. „Maar ik iaat nog wel steeds die 250 gulden af schrijven. Dan heb ik na een jaar een soort spaarcentje," constateert ze tevreden. Echt isoleren hoefde ze niet in huis.; „Die nieuwe hulzen zijn dat al," zegt ze. „Nee, er zijn wat kieren bij de ramen dichtgekit, hier aan de voor kant. Aan de galerijkant heb ik nu wel vaak de gordijnen dicht. Dat scheelt veel. En mijn vriend heeft de voordeur gedaan. Daar zitten nu repen vloerbedekking in de sponnin gen. Daar komt geen tocht meer door. Verder liggen er nu matjes voor de deuren. Daar. zitten tegenwoordig geen drempels meer onder, dus dat trekt dan. Nu niet meer. Dat scheelt ook. Die matjes liggen nu iets omhoog tegen de on derkant van de deur." Door die maatregelen kon de verwarming ook omlaag.,' En ze ging erop letten dat die c.v. uit ging als ze ging wer ken. Ze zou nog lange gordij nen voor de ramen aan de voorzijde kunnen doen, maar dat wil ze niet Ze vindt dat ongezellig. Verder is er wei nig meer te bezuinigen. Of ze zou de c.v. ook in de, gang en de keuken moeten uitdoen, zoals dat al in dë slaapkamers is gebeurd. Maar dat vindt ze weer te ver gaan. Het is leuk, zoals het nu is. Loopt ze nu met een extra trui aan thuis? In het geheel niet. „Nee hoor, ik heb wel vaak een trainingspak aan. Van mijn werk in het zwem bad, nu het bad Schuttersveld in Crooswijk. Maar ook wel joggingpakken, omdat die lekker gemakkelijk zitten." Voor komende donderdag, heeft ze een vrije dag opgeno men. Dat heeft ze er graag voor over. Want ze verheugt zich wel op het uitstapje. 'Krijg ik maar zo'n tubetje met pillen?' „Begrijpelijk," aldus de Schiedamse wethouder LA. Hafkamp (Minderhedenbeleid) gisteren bij de presentatie van een brochure die met name Turken en Marokkanen weg wijs moet maken in de Neder landse gezondheidszorg. „Be grijpelijk, want in zijn geboor teland moest hij vaak dagen reizen voor hij bij een, arts in; de grote stad was. En om niet te vaak terug te hoeven krijg hij veel mee." Hafkamp: „Ook wij hebben weieens moeite de juiste weg te vinden in de gezondheids zorg. Laat staan mensen uit een ander land," een andere cul tuur. Waar de volksgezondheid ook nogeens op een andere leest is geschoeid." Voor het Schiedamse ge meentebestuur, maar ook voor dat van Vlaardingen want de produktie van de brochure is een gezamenlijke zaak, gaat er nog teveel mis met mensen uit genoemde landen als ze ziek zijn. Vandaar het initiatief. Bijvoorbeeld bij zwanger schap. Hoewel het gebruik van zwangerschapscontroles en kraamhulp toeneemt, maken' buitenlandse vrouwen hiervan nog steeds minder gebruik dan Nederlandse vrouwen. En zij zijn toch ook negen maanden zwanger. Of neem die buitenlander die maar niet begreep dat zijn huisarts boos werd toen hij naar een ander toeging. In zijn geboorteland was dat heel ge bruikelijk. De uitgave van de brochure (in Schiedam 1500 en In Vlaar dingen 1.000) is niet de enige activiteit om de gezondheids zorg inzichtelijker te maken voor migranten. Er zijn al en kele cursussen geweest waarin voorlichting is gegeven. Ook dé huisartsen zijn een keer in gelicht over de problemen waarmee ze te maken (kun nen) hebben. De Vlaardingae wethouder A. Maarleveld (etnische groe peringen) sprak de hoop uit dat de brochure niet in de zak van de man verdwijnt, maar dat ook de vrouw het binnen handbereik zal hebben. De pro blemen zijn er soms groot ge noeg voor. Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM Stijlobjecten en collages van vloeipapier: qua gewicht zijn ze bijna el- kaars tegengestelde, maar Mo nique Thomaes maakt ze alle bei. Tot en met 15 november exposeert - zij in galerie 't Koetshuys aan de Lange Ha ven in Schiedam. Daar is te zien dat er, ondanks de ogen schijnlijke tegenstelling, ook grote overéénkomsten tussen de verschillende artistieke uit barstingen van de Delftsé kun stenares zijn. Ten eerste blijkt zij zeer ge fascineerd te zijn door repen en strippen. Het vloeipapier scheurt zij in repen en beves tigt het met textielverstevi- gingsmiddel als,lijm op de on dergrond. Ze werkt veel met wit, lichtdoorschijnend vloei papier op een donkerder onder grond. Daardoor krijgt het te re papier een verweerde, door leefde struktuur. Met lichte verftoetsen brengt Monique dan nog; wat blauwe of roze kleuraccenten op haar compo sities aan. Decollages zijn zeer ab stract, maar spreken toch erg veel mensen aan. Dat komt waarschijnlijk door het smaakvolle kleurgebruik en door de evenwichtige, monu mentale composities; Daarbij gaat de Delftse kunstenares zeer. intuïtief te werk. „Ik heb nóóit van'tevoren een plan," vertélt zij. „Ik begin gewoon en werk net zo lang door tot ik de compositie Kevenwichtig' én spannend genoeg vind." Hetzelfde geldt voor de stlj- i 'objecten. Ook hiervoor ge bruikt Monique Thomas een i. experimentele werkwijze. Zij Jast haar objecten, staande uit stalen strippen in elkaar, en vaak maakt ze er dan een foto van en gaat met delen van het object weer verder. De compo sitie van de objecten vertoont vaak hetzelfde patroon: een paar dunne poten die een mas sief uit strippen staand boven deel torsen. Ondanks het zware materiaal zien de objecten er vaak bijna kwetsbaar uit. Soms verwerkt Monique Thoma3 zowel het staal als de papiercoüage In een werk, bij voorbeeld door middel van een stalen lijst of gewoon een sta len plaat als ondergrond van een collage van linnen en pa pier. Ook hier blijkt weer de in tuïtieve werkwijze. De prachtige tentoonstelling van Monique Thomas in 't Koetshuys is zeker de moeite van een bezoekje waard. Niet in het minst om de lage prij zen die de kunstenares voor haar werk vraagt. Voor zo'n 400 gulden heeft men al een mooie collage in huis. Dat is misschien veel geld, maar voor een kunstwerk is het ab soluut goedkoop. Monique Thomas, met staai- objecten en collages, tot en met 15 november In Galerie 't Koetshuys, Lange Haven 78, Schiedam. Geopend: donder dag van 18.00 tot 21.00 uur, vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur, zondag van 13.00 tot 16.00 uur en volgens afspraak, tel. 4739950. Maarleveld: .Dat weten we van de huisartsen, die grote aantallen mensen uit etnische minderheden in hun praktijk hebben. In Vlaardingen is tachtig procent van die men sen te vinden bij vijf huisart sen." Het idee voor de brochure kwam voor het eerst vijf jaar geleden op. Pas in het afgelo pen jaar is er, met drukke en minder drukke periodes, aan gewerkt. Het boekje geeft in- DEN HAAG Minister Korthals Altes (Justitie) wil een landelijk incassobureau voor de Inning van geldboetes instellen. Vier percent van de boetes wordt volgens hem niet geïnd. „Niet buitensporig veel, maar wel te veel," aldus de mi nister gisteren in de Tweede Kamer. SCHIEDAM Uit de spon ning gewaalde ramen hebben op twee plaatsen in Schiedam geparkeerd staande auto's be schadigd. In de Brugman straat is het raam door de brandweer met behulp van een ladderwagen vastgezet. Aan de Rotterdamsedijk waaide een raam van een siooppand los. De auto van een 38-jarige Schiedammer werd daardoor beschadigd. formatie over huisartsbezoek, tandartsen, het ziekenhuis, de apotheek, de kraamzorg, en ga zo maar door. Het is in het Turks, Arabisch.en Nederlands geschreven, zodat Turken, Ma rokkanen, maar ook Falestij- nen er gebruik van kunnen maken. De Turkse. Marokkaanse en Palestijnse gezinnen In Schie dam- en Vlaardingen krijgen deze week de brochure met een begeleidende brief toegezon den. Ook de hulpverleners ont vangen de brochure,zodat zij hun patiënten op de uitgave at tent kunnen maken en hun ei gen taak en die van anderen snel duidelijk kunnen maken. Over een jaar wordt nage gaan of de uitgave effect heeft gehad en wat er zonodig aan moet worden veranderd. SCHIEDAM Een open raam aan de achterkant van een woning aan de Alette Ja- eobsstraat bleek niets uit staande te hebben met een in braak, zoals een buurtbewoner en de politie aanvankelijk dachten. Na een telefonische melding klom een agent de wo ning vla het openstaande raam de woning in, maar hij zag niets verdachts. Weer buiten trof de politie de zoon des hui zes aan. Hij vertelde, dat zijn vriendje langs deze weg naar binnen was geklommen, omdat de kat rommel aan het maken was. SCHIEDAM Een 19-jarige j Schiedammer heeft bij- een botsing met een bus zijn been j gebroken. De jongeman reed met zijn bromfiets op de krui- sing Statlonsplein/Horvathweg tegen een bus van de ZWN. De bus sloeg daar rechtsaf. Vól- gena eigen verklaring reed de bromfietser door rood licht. Hij is opgenomen in het Schie- landziekenhuis. Eveneens ten val kwam een 48-jarige Schiedammer op de Noordvestslngel. Dat gebeurde toen hij op de fiets over een verkeersdrempel reed. Na be handeling in het Schieiandzie- kenhuis mocht de man naar huis. SCHIEDAM De model treinvereniging Schiespoor houdt zaterdag 31 oktober een vlooienmarkt waarvan de op- brengst bestemd Is voor de fi- nancierlng van een eigen club- ruimte. Er Is die dag ook een modelbaanshow en er .zijn koopjes te halen. Verder kun- nen er kapotte treinen tegen de prijs van onderdelen' gerepa- rerd worden. Een en ander gebeurt in het huidige onderkomen aan de Dwarsstraat 33 in Schledam- Zuid van 10.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM Uit zeven au to's is het afgelopen weekeinde de geluidsapparatuur ont vreemd. In alle gevallen werd een raampje ingeslagen. De wagens stonden geparkeerd op de Burgemeester van Haaren- laan, Nieuwe Damlaan, Korte Haven, Geert Reindersstraat, Vivaldllaan, Schiedamseweg en SporthalstraaL De schade bedraagt ruim vijfduizend gul den. „Het overspoelt de stad," zegt commissaris J.P. van Hof. die niet meer wil vertellen over de bestrijding dan: „Wij steken de tijd in het fenoneem autokraken." Bij de vorige golf auto-Inbraken in mei van dit jaar versterkte de politie de surveillance in de Gorzen, om-1 dat daar het zwaartepunt lag. Thans vinden de inbraken ver spreid over de gehele stad piaats. Via bladen van club- en buurthuizen en wijkverenigin- gen heeft de politie de bevol king opgeroepen haar te waar schuwen, als iets verdacht wordt gezien. Bij de versterkte surveillan ce In de Gorzen zijn enkele da ders aangehouden. Of ze zullen worden vervolgd, weet Van Hof niet. „De bewijsvoering is heel moeilijk," zegt hij. Voor de gedupeerde eigenaren heeft de actie van de politie weinig effect. Van Hof: „De gestolen autoradio's worden nagenoeg nooit teruggevonden."

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1