Honderd mpi oefenen rampenbestrijding ■■i wi Jongeren hebben eigen Jeugdjournaal Eerlijke informatie burgers bij rampen Picture In S.O.S. mnmgmmmmm WÊSÈÊ!ÊÊi$&ÊË. Open hockeydag bij Asvion Overval op postagentschap: Schiedammers aangehouden Solidariteits- koffie in het Stadskantoor SCHIEDAM Onverwacht snel krijgt de Schie damse politie een nieuw hoofdbureau. Mogelijk kan zelfs in '89 al de eerste paal daarvoor de grond in. Het bureau Noord zal dem verdwijnen. Formaliteit Bouwstroom t -mmm ümBmImmmmm Een afvaardiging van de regering reageerde volgens burgemeester Scheeres 'ontsteld' bij het zien van het verouderde hoofdbureau van politie aan de hange Nieuwstraat. (Foto Arie Wapenaar) Vaker Speklappen alleen gelaten; brandje Eerste prijs Rijnmondband iü rciMRi wMfflÉÊ'. - W/MWM Brandweerlui blussen een met branden de olievaten natuurge trouw nage bootste brand in een keetje. Een slachtoffer krijgt eerste hulp van enkele EHBO' ers. Openheid Schiedam Vlaardingen Maassluis Onverwacht snel een nieuw politiebureau „Maar," aldus burgemeester drs. R. Scheeres gisteren bij de presentatie van de plannen, „de voorkeur van de korpslei ding gaat uit naar een plek In de nabijheid van de grote weg en de spoorlijn op de as'noord zuid in Schiedam." Met andere woorden in de buurt van het NS-station- Schiedam/Rotterdam West. De versnelde bouw Schie dam komt niet eens op de prio riteitenlijst van het ministerie van Binnenlandse Zaken voor is mogelijk omdat de ge- 1 meente meedoet aan het expe- rlment om vijf politiebureaus I in één bouwstrqom neer te zet- ten. En van die vijf is Schie dam dan weer de eerste, ook al meldde de gemeente zich als laatste aan. Het plan houdt in om met één architect en één aannemer achter elkaar politiebureaus te bouwen in Schiedam, Haar lemmermeer, Noord wijk, Naarden en Laren. Daarbij kan dan bespaard worden op de materialen, de plannlngs- kosten en wat dies meer zij. De hele reeks bureaus kost zo'n 37 miljoen gulden. De ge middelde besparingis zeven procent. De bouw in Schiedam vergt een investering van -10 miljoen gulden. Daarvan be taalt de politie er zelf 2 mil joen. Dat geld wordt uit de re serves van het korpsbudget ge haald. ':K;-V Een lokatie voor de nieuw bouw is nog niet gekozen. Binnenkort stappen de bur gemeesters van de vijf ge noemde steden naar minister van Binnenlandse Zaken om het plan voor te leggen. De af handeling is een formaliteit, zo is de verwachting. De zaak is ambtelijk al rond. Schiedam is dankzij eigen initiatief onderdeel van het ex periment geworden. Vorig jaar heeft het bij het Rijk aan de bel getrokken omdat de situa tie aan .de Lange Nieuwstraat onhoudbaar werd. Eigenlijk was de gemeente helemaal niet aan debeurt voor een nieuw politiebureau. Het heeft inde jaren zestig na melijk geld gekregen voor de uitbreiding op dë huidige loka tie. „En," aldus Scheeres, „dan duurt het zo'n dertig tot veer tig jaar voor je weer aan de beurt bent." Toch kreeg Schiedam ge hoor in Den Haag, toen een de legatie daar vorig jaar naartoe ging. Sterker, een afvaardiging van het ministerie kwam de si tuatie hier opnemen. ,(En die reageerde enigszins ontsteld," aldus de burgemeester. „Maar het gebouw voldoet dan ook op geen enkele wijze aan de eisen die je tegenwoordig aan een politiebureau mag stellen." Schiedam werd gewezen op het al aan de gang zijnde ini tiatief om de kosten in te dam men door in één bouwstroom te gaan werken. De gemeente besloot in te gaan op het voor stel om mee te doen. Dat was in juni van dit jaar. ;.:Voor 2 miljoen gulden wilde de gemeente meedoen. Meer niet. .Aanvankelijk móesten we meer betalen van Binnen landse Zaken, maar we hebben gezegd dat de zaken wel rede lijk moesten blijven," aldus Scheeres. Veel risico loopt Schiedam niet. Als de beoogde besparing niet wordt gehaald en de bouw dus duurder wordt ko men de extra kosten voor reke ning van het ministerie. De nieuwbouw biedt de Schiedamse politie de moge lijkheid meteen het werk te au tomatiseren. Daar wordt nu op bescheiden schaal mee ge werkt. Commissaris P.J. van den Hengel: „Dat kunnen we dan in een klap proberen te re gelen." Het huidige onderkomen is met name aan kritiek onderhe vig omdat de indeling slecht is en niet te veranderen. De staat waarin het verkeert laat teveel te wensen over en het gebouw voldoet op lang niet alle pun ten aan de gebruikelijke veilig heidseisen (vluchtwegen en dergelijken). Het staat op de monumentenlijst en is in 1928 door de politie in gebruik geno- De politie kan de 2 miljoen gulden aan de nieuwbouw bij dragen omdat het de afgelopen jaren op tal van punten heeft bezuinigd. Omdat het korps het doet met alleen de flnan-' ciërle bijdrage van het Rijk en geen beroep meer doet op de gemeentekas mag het ook de besparingen 'in eigen zak' hou den. „Dat betekent," aldus Scheeres, „dat die bezuinigin gen sneller voor lief zijn en worden genomen omdat het korps weet dat het er zelf ook beter van wordt. Zeker in dit geval." Het nieuwe bureau wordt ge- -v 'jkli-:-: V :>'v SCHIEDAM De deelne mers 'spraken dezelfde taal' en de verbindingslijnen waren goed. Om deze twee redenen spreekt de" heer A. van Leeu wen, plaatsvervangend com mandant van cle Schiedamse brandweer, van een goede oe- 'fening, r gisteravond op de ter- ireinenLvan-WilioniEijenoord en oliehandel'DetKeljzeninrSchie- damoAarivde -oefening»?werd deelgenomen1-: door i'dë, brand- iWeerkorpaenjiiKanifiRotterdam, Schiedam, VJaapdlngemr: en Maassluis* ede gemeentepolitie jSchiëdam,! rde .i-GGD rNieuwe iWaterweg-Noord,de bedrijfs brandweer van WF,» de EHBO- jvereniging Schiedam en zoge naamde Lotuss lacht offers. I Voor alle deelnemers geheel onverwacht kwam om 19.40 uur bij de Schiedamse brand weer de melding binnen, dat bij De Keljzér aan de Adm. de Ruyterstraat* een'olietank was geëxplodeerd, branden waren uitgebroken in omliggende ge bouwen en op het terrein van WF. Het Schiedamse korps gaf groot alarm en vroeg regiona le bijstands Vanuit de Schie damse verbindingscommando- wagen, die gisteren voor het eerst in gebruik was, werden de hulpverleners en negen blusvoertuigen naar de diverse plekken des onheils en de slachtoffers, gedirigeerd. In to taal waren bij de oefening een kleine honderd mensen betrok ken. Om 21 uur kon het sein 'einde oefening' worden gege- ven. Alle slachtoffers- waren toen heelhuids afgevoerd. w-f - .Ti' 'V (y 1 v.'7-v Voor de deelnemende korp sen was het een half jaar gele den, sinds zij aan een dergelij ke grote regionale brandweer oefening hadden deelgenomen. .Volgens de heer Van Leeuwen zullen de oefeningen t 'steeds vaker' worden gehouden, om dat de coördinatie van de ram penbestrijding ha de opheffing van de BB naar de brandweer is gegaan. „Je moet gauw den ken aan i vier oefeningen per jaar", zegt hij. Over twee we ken wordt de oefening van gis teren door de betrokken bevel-- voerders geëvalueerd. Jj'SCHIEDAM In een wo ning aan de Jan Oudegeest straat te Schiedam is gister middag een binnenbrandje ge weest. Die ontstond in de keu ken. Daar waren speklappen op gezet waarna de bewoonster boodschappen was gaan doen. Het vlees werd totaal vergeten en dus zwart warna de brand in de pan sloeg. De brandweer bluste het vuur. SCHIEDAM De Rijn mondband heeft tijdens show wedstrijden in Rijnsburg de eerste prijs behaald. Daarvoor werden tien andere ere-divisie- korpsen verslagen. Met meer dan 20 punten bleef de band de concurrentie voor. .De Jeugdrijnmondband be haalde ook de eerste prijs en wel met 27 punten voorsprong op de nummer twee. I - - -v v. SCHIEDAM De Schie damse jeugd heeft 'een eigen persdienst, een soort plaatslijk Jeugdjournaal, zij het voor de radio. Sinds kort is voor de jongeren van 10 tot en met 16 jaar Jeugd Media» Schiedam actief. Die zet zich in voor de jónge ren die bijvoorbeeld een club willen oprichten over hun hob by en daar voor leden willen werven. Jeugd Media Schie dam komt dan langs voor een interview dat op de radio wordt uitgezonden. Scholen, verenigingen en stichtingen die iets organise ren voor de jeugd zijn ge vraagd dit te melden zodat daarvan ook berichten kunnen worden gemaakt. Informatie is verkrijgbaar bij wijkcentrum De Erker, tel. 4263161 of 4267767) DORDRECHT Burgers moeten-bij een ramp in helde re taai en zo snel mogelijk» In formatie krijgen, niet via hun krant, maar van de gemeente zelf. De overheid mag. dan geen doekjes winden om de ernst van de zaak uit angst dat de burgers in paniek raken. Dit stelde burgemeester J. Noorland van Dordrecht giste ren tijdens een landelijk con gres In Utrecht over voorlich ting bij rampen. Noorland toonde zich daarbij een fel te genstander van de 'tot op her den nog te vaak gehanteerde paternalistische houding' van de overheid. Noorland: „Een duidelijke boodschap, ook al is die onplezierig, zal tot gevolg hebben dat de door een ramp getroffen bevolking de juiste stappen zal ondernemen." De kranten spelen wat hem betreft geen enkele rol in de voorlichting in geval van een ramp. Omdat zij vanuit hun ei gen invalshoek werken, kan er volgens. Noorlandverwarring ontstaan. „Daar komt bij dat de vla de overheid of vrije nieuwsgaring verkregen infor matie niet altijd zonder enige tam-tam of verwarring wordt weergegeven, hetgeen de con sternatie vergroot." .De burgemeester moet in zijn ogen verantwoordelijk zijn voor de voorlichting, die hoe dan ook professioneel zal moe ten zijn. In dit verband pleitte Noorland voor. de hulp van ge dragswetenschappers. Aange zien die in de meeste gevallen niet beschikbaar zijn, is het volgens Noorland gewenst, dat er vanuit het rijk een groep deskundigen wordt gevormd, die continu bereikbaar is. Directe communicatie tus sen overheid en de bevolking, Is dus wat Noorland voorstaat. baarbij moet er dan sprake zijn van grote openheid van de zijde van de overheid. Die laat zich volgens hem nog te vaak lelden door, zoals hij zei, 'de misvatting dat paniek te allen tijde moet worden voorkomen'. De overheid moet het lef heb ben om duidelijke en niet voor meerdere uitleg vatbare bood schappen uit te zenden, zo stel de de burgemeester. Hij gaat er daarbij van uit dat mensen ook psychisch best een stootje kunnen hebben. Hij zei het eens te zijn met de con clusie van drs E. Berentzen, die drie rampsituaties heeft onderzocht, dat mensen niet door paniek radeloos, redde loos en doelloos rondlopen, maar juist snel en flexibel rea geren. Paniek kan volgens Noor land nooit helemaal worden voorkomen, maar kan wel het beste worden voorkomen door zo open en eerlijk mogelijk te vertellen wat er aan de hand bouwd voor een korps van 150 man. Schiedam heeft nu een sterkte van 146 politiemensen. „Het is snel gegaan," aldus Scheeres. „Een half jaar gele den wisten we eigenlijk nog van niets." VLAARDINGEN De ge wapende overval op het post agentschap aan de Rozenlaan en de gijzeling van de beheer der en zijn drie kinderen begin juiil is. zo goed als opgelost.'Als .hoofdverdachte is een 22-jarl- 'gëS*Schiedammer aangehou-^ derÜ Hoewel hij ontkent,'meent de'Vlaaxdlhgse^politiëzovéel bëwijzén tegen hem te hebben,;; dat-hij;- binnenkort voor de rechtbank" zied moeten verschij nen. De tweede dader, een 23-Jari- ge Schiedammer, is nog voort vluchtig. In diens woning heeft de politie de bij de overval ge bruikte vuurwapens gevonden. Tegen een derde inwoner van Schiedam is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij de vuur wapens had geleverd en be waard. Tevens had de man de kleding van de overvallers verborgen. De beheerder en zijn drie kinderen werden in de nacht van maandag 8 op dinsdag 9 juni vijf uur gegijzeld door twee mannen. De overvallers wilden bij het openen van het postagentschap de kluis leeg roven. Die opzet mislukte, doordat de beheerder een col lega wist te alarmeren. Deze waarschuwde de politie, maar de overvallers waren toen al verdwenen. is. „Een professioneel opere rende overheid gaat er van uit dat het groostste gedeelte van haar bevolking paniekbesten- dig is." Bovendien zei Noorland te vinden dat door goede voor lichting een vertrouwensrela tie kan worden opgebouwd. „Een goede rampenbestrijding valt of staat met het vertrou wen dat de bevolking ln zijn rampenbestrijders heeft." Behalve de bevolking moet ook de burgemeester zelf pa- niekbestendig zijn. Noorland ventileerde de mening dat ge meenteraden van risicoge meenten hierop moeten letten als er een nieuwe burgemees ter moet worden benoemd. Hij deed de suggestie om in de profielschets op te nemen dat „Hij of zij het hoofd koel moet kunnen houden, met beide be nen op de grond staan, voor geen kleintje vervaard zijn en haar op de tEinden hebben." SCHIEDAM De ge meente Schiedam heeft de leveranciers van koffie voor de automaten in het Stadskantoor gevraagd of het mogelijk is de zoge naamde solidarlteitskoffie te gebruiken. Die mogelijk heid wordt onderzocht op verzoek van het raadslid A.F. de Leede (PSP/PPR). SolidarUeitskoWie is niet helemaal onbekend bijde gemeente. Tijdens verga deringen van de gemeente raad en van de diverse raadscommissies wordt het al gebruikt. De Leede wil de solidarlteitskoffie op grotere schaal gebruikt zien. SCHIEDAM De Schie damse hockeyvereniging Asvi on houdt zaterdag 17 oktober een open dag. Voor belangstel lenden en voor de jongste Asvi- on-leden zijn er allerlei (ho- ckey-)spe!ietjes. Jong Oranje- spelers Bart Looije, -Jan-Wil lem Neuberg en Benedict van Lieshout verzorgen een de- monstratietralnlng verzorgen. De open dag op het sportcom plex Abtsweide begint _'s mid- dags om twee uur. wegwijzer STEDELIJKMUSEUM De organist Sander van Mari on uit Den Haag geeft zater dag 17 oktober een orgelcon cert In de aula van het Stede lijk Museum Schiedam (Hoogstraat). Het concert be gint om 15.00 uur. De toe gang is gratis. FILMCLUB De saxofonist Rinus Groene- veld treedt zaterdag 1? okto ber met zijn bluesband The Bazterdz op bij de Filmclub Schiedam (Nieuwstraat 12). The Bazterdz bestaan uit Chris Coenen (gitaar), Jaap Voeten (trombone), Fred Co- hen (drums) en Wally Lang don (bas). Aanvang 22.30 uur. T oegangsprijs: ƒ5,-. PODIUM Oe zangeres Fifl L'Amour concerteert zaterdag 17 ok tober samen met pianist Da vid de Most in café Podium (Lange Haven). Zij brengen een theatraal, komisch, tra gisch, muzikaalcabaret. Aanvang 22.30 uur. Toe gangsprijs: 4,-. Zondag 18 oktober is er in Podium een sessie onder lei ding van saxofonist Hans Dulfer en drummer Kees van Krugten. Aanvang 22.00 uur. Toegangsprijs: 2,50. NiVON De leden van het Nivon, afde ling Schiedam, maken zater dag 17 oktober een strand wandeling. Deelnemers moe ten de trein van 10.13 uur ne men op station Schiedam/Rotterdam-West. DE VIER MOLENS In de ontmoetingsruimte van dienstencentrum de 4 Molens (Nieuwe Damlaan 766) Is zon dag 18 oktober een thé- dansant van 13.30 tot 16.00 uur. Woensdag 21 oktober heeft hét dienstencentrum een soos-middag in petto voor oudere wijkbewoners. Aanvang 14.00 uur. TOERCLUB RIJNMOND De fietstoerclub Rijnmond maakt zondag 18 oktober een griendentocht. Dit is een clubtocht over een afstand van 125 kilometer. De tocht voert door de grienden langs dé Oude Maas. De start is oni 9.00 liur bij de kantine van de Wielerbaan Schiedam (Olymplaweg). De kosten ivoor deelname bedragen ƒ3,- per persoon. Inlichtingen: Aad van der Zalm, tel. 4357266. HET SINGELKWARTIER Wijkverenlging het Singel- kwartier heeft voor zondag 18 oktober een bingo-mid dag op het programma staan voor kinderen. De bingo Is In zaal Marijke (Broérsveld 121). Aanvang 14.00 uur. Kosten voor deelname bedragen ƒ2,50. Dinsdag 20 oktober Is er voor volwassenen een bin go in zaal Marijke. Deelne- mers betalen 10,- voor twaalf ronden. DE ERKER In wijkcentrum de Erker (Jan van Avennestraat 32) is vanaf maandag 19 oktober een tentoonstelling te zien van kindertekeningen. De teke ningen zijn gemaakt door kinderen van de tekencursus in het wijkcentrum. GROTE KERK Organist Luk Ba3tiaens ver zorgt vrijdag 16 oktober het eerste concert in de serie vrijdagavond orgelconcerten van dit seizoen, die ten geho re worden gebracht In de Grote Kerk (Markt). Op het programma staan onder meer werken van Georg Muf- fat, Pierre Dumage en C.P.E. Bach. Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs: ƒ3.-, houders van een CJP of Pas 65 beta len 1,50. NIVON De praatgroep van het Nivon, afdeling Vlaardingen, komt dinsdag 20 oktober bijeen tij dens een thema-ochtend in de Hoogkamer (Van Baerle- straat 252). Het gesprekson derwerp van deze ochtend Is homeopathie. Aanvang 9.30 uur. Maandag 19 oktober kunnen muziekliefhebbers op de Hoogkamer terecht voor een avondje luisteren naar muziek, aanvang 20.00 uur. Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: 4266646 of 4736061. Edi tie Vlaardingen/Maassluis, Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam; postadres: postbus 467, 3130 AL Vlaardingen. Telefoon: 4736049 of 4265205. Ko- - pij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdag och-»' tend voorafgaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. TRIANGEL In zaal Triangel (Fransen straat) is dinsdag 20 oktober een postzegelveiling. De vel ling begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. ALLEENWONENDEN De contactgroep voor alleen- wonenden van 35 jaar en ou der gaat zondag 18 oktober wandelen en fietsen door de Rhoonse grienden. Deelne mers moeten zich om 10.30 uur verzamelen bij Trudy Ver- hoev, 2de Van Aersenstraat 33, tel. 4353090. DIENSTENCENTRA Dienstencentrum Holy (Wil- '7; lem de Zwijgerlaan 460) heeft voor vrijdag 16 oktober een bingo op het programma staan, aanvang 14.00 uur. In,- diensiencentrum West (Frank van Borselenstraat 95) is maandag 19 oktober een play-backshow, aanvang 19.30 uur. 'A. ÏJi'*- KONINGSHOF In ontmoetingscentrum de Koningshof (Uiverlaan 20) is deze week onder meer het volgende te doen: vanavond aanvang 18.00 uur ballet-ae robic, aanvang 19.30 uur bridge. Vrijdag 16 oktober aanvang 20.30 uur bingo, aanvang 16.00 uur kijkdag velling tapijten. Zaterdag 17 oktober is de speel-o-theek open vanaf 10.00 uur, kijkdag veiling tapijten aanvang 10.00 uur. Dinsdag 20 okto ber Is de speef-ó-theek open vanaf 13.30 uur. Woensdag 14 bktober.ls.de.speelTO-. .thMk open^apaf ,,^4.00 uur.» ,-i.y-whT.„vMr GROTE KERK.-.i Herman van.Vjiet geeft zater- dag.',17 oktober een.concert- op het Garrelsorgel van de Grote Kerk (Kerkplein 2). Op het voor dit concert te vertol ken programma staan onder meer werken van J.S. Bach, Baldassare Galuppi en Mauri ce Ravel. Het concert begint om 20.15 uur. Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar in de kerk vanaf 19.30 uur. De toe gangsprijs bedraagt 5,-, kinderen tot twaalf jaar en houders van een CJP of Pas 65 betalen ƒ3,50. De beiaardier Jan van der Zwart bespeelt zaterdag 17 oktober het beiaard van de Grote Kerk. Het klokkenspel Is te horen tussen 15.00 en 16.00uur. MARANATHAKERK De Verenigde Zangers geven zaterdag 17 oktober een con-: cert In de Maranathakerk (G.A. Brederolaan 49). Het concert begint om 20.15 uur. WEEKENDDIENSTEN Wit Schiedam. Het Schlelandzie- kenhuis aan de Stadhouder- slaan heeft dit weekeinde Eh-* BO-dienst, tel. 4733733. Am bulance, tel. 4333300. Huis arts: bellen met de bood schappendienst. tel. 4201166. Spoedrecepten, tel. 4261460. Tandarts: H.J.M. van Kessel, B. Knappertlaan 231, tel. 4738442. Spreekuur van 17.00 tot 18.00 uur. Vlaardingen. Huisarts: tel. 4340403. Tandarts: spreek uur op zaterdag en zondag van 17.00 tot 17.30 uur, tel. 4206611. Weekeind-en nachtdienst apotheek: Wes-:.i ter Apotheek, Voorstraat 53, i tel. 4342683. m.-i Maassluis. Hulsarts: zaterdag' 17 oktober D. Pasman, Me rellaan 100, tel. 12442; zon dag 18 oktober Draaysma, Echtpaar Curiedreef 14, tel."" 16610.'Tandarts: zie Viaar-,** dingen. Weekeind- en nacht dienst apotheek: R. de'Jon ge, Markt 11, tel. 12234. Eerste hulp Maassluis (alleen als de huisarts niet bereik-- - baar Is), tel. 4742222. Ambu lance: tel. 4333300. RIDDERKERK Picture, Ne derlands langstbestaande hardrockband, geeft aanstaan de zaterdag In jongerencen trum S.O.S. te Ridderkerk een concert ter promotie van hun nieuwste LP Marathon. Met deze zevende LP heeft Picture een duidelijk commer ciële richting ingeslagen, door meer in te spelen op het suc ces van Amerikaanse hard- rockgroepen, zoals Bon Jovl of Europe. De meest opvallende wijziging in de samensteling van de band is nieuwkomer Bert Heerlnck, de zanger van de voormalige formatie Van- denberg. Gelijktijdig met de nieuwe LP kwam begin september de sin gle We just can't lose uit. De videoclip die bij deze single hoort, is opgenomen tijdens de marathon van Rotterdam. Pic ture speelde toen op hetdak van het World Trade Center., Vanuit een helicopter zijn de opnamen voor de clip ge maakt. --V Inmiddels zijn zowel de singel als de LP wereldwijd uitge bracht. De entree voor het an derhalf uur durende concert is f 7,50; de aanvang is 21.30 uur.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1