vlaarctingen—.10 BEL ALI EENS Schiedam kan straatnaamgever nog niet missen Twee Amerikaantjes na nacht In BlJJdorp: 'Mogen we een Ijsje? Overpad Hlllwonlng Is beperkt Wisselgeld gestolen Automobilist rijdt door na aanrijding Protest tegen kern- raketten Enkele reis Rotterdam Greep in kassa Man aangereden Meisje gewond WV/WS Door ROB VAN STEK VLAARDINGENHelemaal bezeten is Sjaak de Ridder (44) van het schilderen. Minimaal zes ïiur per dag brengt de Vlaardinger achter zijn schildersezel door, en in het weekeind nog meer. „Maar,zo voegt hij er vergoeilijkend aan toe, „als ik naar de kapper moét is 't een uurtje min der, hoor." Sjaak, bakker van beroep, ging zelfs 's nachts werken om overdag maar met penseel en palet in de weer kunnen zijn. Noah (links) en Aviel: „Prima geslapen hoor, hele maal niet koud." Nostalgie Gevecht Voorzichtig Kiinken ZATERDAG 24 OKTOBER 1987 !het VRIJE VOLK 'Als je met dat verven begint dan laat 't je nooit meer los' ben hem erg- beïnvloed. Sinds hij deze hobby oppakte bezoekt SJaak regelmatig musea, om de kunst van de groten In het vak af te kijken. Sjaak; „We gaan vaak naar Boymans-van Beuningen, het Stedelijk Museum in Den Maag en nog wel andere ook. Rem brandt natuurlijk. Van Gogh, Renoir, Gauguin, schitterend gewoon. Naar een werk van Daii kan ik ook een half uur kijken. Als je serieus probeert de gedachtengang van de kun stenaar te volgen, kim je heel wat zien, ook in schilderijen waar Je eerst je schouders over ophaalt. Bij zo'n museum bezoekje doe ik heel wat ideeën op. Als ik de impressionisten zie, dan denk ik: 'ik lijn nog veel te veel, de contouren zijn nog veel te scherp'." Tot nu toe werkte Sjaak vrij wel altijd met een voorbeeld. Naarmate hij de techniek be ter onder de knie krijgt wil hij ook zelf stukken gaan opzetten. „Ik ben begonnen met het na schilderen vant kerstkaarten," vertelt hij. „Maar je wilt er toch iets eigens in leggen. Voor mij is dat de kleurstelling. Ik houd erg van felle, primaire kleuren, dat geeft er dan toch iets aparts aan. Dat is voor mij de uitdaging, om een be paald kleureffecht dat ik in mijn hoofd heb op een bestaan de afbeelding toe te passen. Maar over een paar jaar kan ik denk ik wel zelf dingen ont werpen. Mooie plekjes zat in Vlaar dingen." Geheel argeloos onderteken de Sjaak al zijn producten van af het allereerste begin met J.R., naar zijn geboortenaam Jacobus de Ridder. Sjaak tot slot: „Die schijn je in Dallas ook te hebben. Wist ik veel, ik ken ai die TV-flguren niet. Niks mee te maken verder. Al léén, zo rijk als hij is zal ik wel nooit worden met m'n pren- tjes." En het begon allemaal nog op linnen, een techniek waar wel zo onschuldig. Toen zijn hij bij toeval aan begon. „Kijk, 'vrouw1 vier jaar geleden tekenen kan ik'sowieso niet, avondwerk ging doen zocht maar ik wilde met waterverf Sjaak iets om omhanden te aan de slag," legt hij uit. „Sln- •hebben. „Ik dacht: !kom, ik ga terklaas had zich echter in de weer kleuren, net als In de bak- verfsoort vergist, en zo zat ik jkerijV' vertelt de kunstenaar, met olieverf in mijn maag. Ik igjjjpieb namelijk vroeger altijd heb het toch maar eens gepro- jnïarsepeln en chocoladewerk beerd. Nu wil ik niets anders (gemaakt. Dat was met al die meer. Als iets niet lukt kun je kleuren en vormen ook crea- er gewoon weer overheen tiëf'werk. Dat deed je voor je schilderen, net als de oude lol."Maar echt, als je met dat meesters. Ik ben eens aan een 'vérven begint laat het je hele-, portret van m'n vrouw begon- maal never nooit meer los. Ik nen, maar dat werd niks. Ik heb ook wel eens in een vakan- heb er toen maar vlug een tie'drie weken zo'n beetje dag landschapje overheen ge en'nacht zitten schilderen. Ik gooid." kan best begrijpen dat die gas ten als Van Gogh helemaal doordraaiden." Tót eind oktober exposeert Sjaak de Ridder een twaalftal olieverfschilderijen in het Vlaardingse Visserijmuseum. Alle werken hebben de visserij en de ambachten daaromheen als onderwerp: schepen op zee, het leven aan boord,1 kuipen; boeten, zeegezichten1 en énkele Vlaardingse plekjes, het vloei de allemaal uit zijn penseel, zij het niet zonder moeite. „Ik heb deze werken speciaal voor de tentoonstelling hier ge maakt, maar van te voren wist, ik niets over het onderwerp," ivertelt Sjaak.. „Ik heb een paar dagen in het archief van het museum doorgebracht om ou- de prenten" en "foto's te bekij ken. Pas toen lk'me voldoende in de matérie had verdiept,' héb ik de kwast ter hand geno men."" !-5- Van het diergaarde personeel kreeg mevrouw Palmer de raad om toch maar naar huls. te gaan. De oppassers hebben ervaring met zoekgeraakte kin deren. Chef Van Ommeren van de oppassers: „Per jaar raken' er zo'n vijftien zoek, maar nog; voordat de ouders thuis zijm&j zitten die kinderen meestal al>^ thuis. Die wandelen naar bui-:' ten en nemen een taxi naar huis." In dit geval was daar absoluut? geen sprake van. Terwijl dler- gaardepersoneel en agenten gewapend met zaklantaarns de diverse dierenverblijven af zochten, sliepen Noah en Aviel in het hok van de neusbeertjes. En het werd ze niet eens te - koud. „We hadden onze mou wen In onze jassen en lagen dicht bij elkaar," aldus de oud ste van de twee. Nog immer slapend werden die twee Amerikaantjes, die trou wens vloeiend Nederlands spreken, gisterochtend rond negen uur door de oppassers Rob Roelvink en Ger Huijs ge vonden. „Ik zag twee bleke ge zichtjes tegen het raam aange drukt," zegt Roelvink. „We j,; hadden al enkele verblijven na- geken, dé kamelen-en de gnoestal bijvoorbeeld. Maar Ja, dat ze hiertegen dat had na tuurlijk niemand kunnen ver moeden.'" Alsofer niets aandehand was, wreven Noah en Aviel na te zijn gewékt hun ogen eens even 'M{: goed uit. „Het eerste wat ze vroegen was of ze een Ijsje konden krijgen," aidus Roel vink. Mevrouw Palmer zag in het gebéuren een bevestiging van haar geloof In God. „Ik weet dat dit een'teken is. Ik ben op de proef gesteld"' Voor Noah en Aviel betekende de nacht in het hok gisteren wederom één bezoekje aan diergaarde Blijdorp waar zij hun verhaal nog eens konden vertellen tegen de verzamelde pers.. ROTTERDAM Een betere smoes is er natuurlijk niet: „We dachten dat onze moeder ons op zou komen halen." Ma kwam niet en dus sliepen de Amerikaantjes Noah (9) en Aviel (7) Palmer gisternacht in het (leegstaande) verblijf van de neusbeertjes. „We hadden nog niet alles gezien. We had den de ijsberen nog niet ge zien. We wilden wat langer blij ven," aidus Aviel een beetje eerlijker. Want dat de twee jongens een beetje met opzet niet hadden gereageerd op de grote zoekactie die gisteravond en vannacht op gang kwam, konden ze toch maar moeilijk ontkennen. Het tweetal was door moeder Palmer achtergelaten nabij de kinderjungle, zeg maar de speeltuin van diergaarde Bilj- dorp. „Ik ging even wat drin ken en de kinderen wilden spe len," vertélt mevrouw Palmer; Toen ze een stief kwartiertje later naar haar 'klds' ging kij ken, waren deze echter In geen velden of wegén te bekennen. Het tweetal bieek tussen twee glijkokers naar boven te zijn geklommen. „We hadden ons verstopt,'erkennen ze vol mondig. „Na een tijdje, toen we niemand meer zagen, zijn we op zoek gegaan naar een plek om te slapen. Toen zijn we. hier,terécht gekomen," ver telt Noah. Uit een konijnenver- blljf werd zolang wat stro ge leend en de twee broertjes kropen In het ongeveer 1 bij 1 meter grote hok mét puntdak en raampje. Al slapend wist het duo zich te ontrekken aan ondermeer de aandacht van zo'n dertig men-; sen van de politie die door de inmiddels ongerust geraakte moeder Palmer waren gealar- meerei. „Ik heb drieëneenhalf uur voor de poort: van de dier gaarde in de auto gewacht. Ik wist zeker dat ze nog In de diergaarde waren. En als ze er uit wilden, moesten ze langs mijn auto." Oud-hollandse .landschappen en. nostalgische tafereeltjes be horen tot zijn favoriete' onder werpen. Vooral Rembrandt be wondert hij erg, en diens be roemde clair-obscur. effect: wil De Vlaardingse bakker/schilder Sjaak de Ridder bij zijn ezel: „Het verbaast mij niks dat gasten als Van Gogh helemaal doordraaiden" (Foto Arie WapenaarX hij in zijn werk proberen te be- van, maar ik vind het gewoon siek met. een moderne inslag, naderen. „Begrijp me goed, ik erg mooi," zegt Sjaak enigs- zo omschrijft hij zijn stijl. Met heb er allemaal geen verstand zins verontschuldigend. Klas- name dé impressionisten heb- "SCHIEDAM Schiedam Hééft plaatsgenomen inde rij deelnemers aan 'de landelijke manifestatie tegen de plaats ing van kernwapens, die 31 ok tober op het .Malievela in Den Haag; wordt; gehouden onder het motto "Kruisraketten Néé: Stop de bouw van Woensdrecht ïiu';' Schiedam Tegen Kernwa pens (STK) werkt' voor deze 'gelegenheid samen met - het Rotterdams1Vredesplatform, dat al had besloten per trein af te 'réizen, samen met hét .VTK, 'déVléardingsë geestverwan ten yan de Schiedamse 'anti- kernwapenbeweging. Volgens het STK gaat de bouw van de basis in Woens drecht voor de plaatsing van kruisraketten gewoon door, on- danks het akkoórd dat de Ver- enigde Staten en de Sovjetunie onlangs hébben bereikt over de plaatsing van korte en middel langer,"afstandrakétten.'"„Ter wijl op de gezondhèldszorg, het enderwijs en de sociale: voorzieningen fors wordt be zuinigd, wordt er over dé mensonterende en geldverslin dende 'bouw van Woensdrecht niet gerept," schrijft het STK in een brief, waarin zij aan dacht vraagt voor haar doel stellingen. De zonnebloe men staan er nogal triest bij en het weer nodigt nu ook niet bepaald. uit om plaats te nemen op - de klaarstaan) de stoelen. Een volkstuin tje aan de Vül- caanweg in Vlaardingen. Daarachter dë] spoorbaan én - de nieuw bouw van de Sprin terplaats. De eigenaar van de volkstuin laat in grote letters weten, hoe hij heet en wat z'n tele- foonnummer is. Misschien een idee: bel AU eens voor een groet. (Fo to Arte Wape naar) De bakker/schilder onder vond ai gauw dat maritieme stukken niet bepaald de ge makkelijkste discipline binnen de schilderkunst vormen. „Zee ën en luchten, man, wat is het moeilijk om dat er goed op te krijgen," verzucht hij. „Maar infeite is elk schilderij voor mij een gevecht; hoor. Van een leien dakje gaat het nooit, er is niets dat ik er in een keer op- knal. Af en toe ben ik een hele middag met een hand bezig. Soms zet ik een werk ook een tijdje weg, want je werkt in to taal toch al snel drie maanden aan een stuk. Als je dan al die tijd tegen bijvoorbeeld hetzelf de vrouwenportret aan zit te kijken, ben je het wel eens goed zat. Trouwens, als het te genzit ben je toch niet altijd even aanspreekbaar." Tegenwoordig werkt Sjaak alleen nog maar met olieverf HOEK VAN HOLLAND De familie So3ef, de nieuwe eige naars van de Hlllwonlng, Is slechts in beperkte mate ver- plicht om overpad te verlenen. De weg over hun erf moet openstaan voor een viertal ge zinnen aan het Nieuwlandse Molenpad, maar hoeft niet open te zijn voor algemeen ge bruik. „We zijn afhankelijk van de goede wil van de nieuwe bewo ners," moet deelraadsvoorzit ter Pieter de Lint tóegeven. Het deelraadsbéstuur had aan het Rotterdamse Grondbedrijf gevraagd, om bij de verkoop van de Hlllwonlng de voor waarde voor een algemeen overpad op te nemen. „Dat Is niet gebeurd," aldus De LJnt,' die echter van mening is, dat de discussie nog niet gesloten is. De Lint vindt, dat de verant woordelijke dienst verantwoor ding zal moeten afleggen. htT VLAARDINGEN In een dïinkel aan de Waalstraat hééft een man kans gezien een greep in de kassa te doen, ter wijl de verkoopster even naar achteren was. De man kreeg de verkoopster uit de buurt door de indruk te wekken, dat hij een bestelling kwam opha len. Terwijl zij daar in een an dere ruimte naar op zoek was, haalde de man 1500 gulden, uit de kassa. De man wachtte ove rigens rustig totdat de ver koopster, die de bestelling ui teraard niet kon vinden, weer terug was.. Hij zei, dat hij later zou terugkomen en verliet de winkel. wijls op nuances. Persoonlijk vind ik de Oreliosingei een prachtiege naam. Maar als we daar nou Orelioweg van had den gemaakt, liep die naam lang zo mooi niet. Proeft u het verschil net als ik?" vraagt hij retorisch. Persoonlijk is Van der Feijst nogal geporteerd van namen als Oever, Welde, cn Bosrand, titels die de adviescommissie heeft bedacht voor de nieuw bouw bij het Beatrixpark. „We zoeken naar namen die passen bij het karakter van de straten in de buurt," benadrukt Van der Feijst. „We moeten daar voorzich tig mee blijven, want we heb ben vanzelfsprekend ook te maken met de belangen van de gemeente en de beleggers, die die huizen bouwen. Als je een Dr J. den Uyllaan zou benoe men in een sjieke nieuwbouw wijk, dan heb je kans dat die huizen niet te verkopen zijn, omdat sommige mensen nu eenmaal niet willen worden geassocieerd met een socialis tische voorman. Maar dat pro bleem hadden we ook al met een John F. Kennedylaaiu de ene bewoner zou trots zijn op zo'n naam, de andere zou hem verafschuwen. Ik ben daarom blij dat ik hem desijds heb kunnen tegenhouden." Gevraagd naar een naam die eerdaags zal worden be noemd door dé commissie, zegt van der Feijst: ,,'t Land van Ris, naast de Singel, krijgt straks de naam die dit stukje land in de volksmond altijd heeft gehad. De oudbouw heeft daar inmiddels plaatsgemaakt voor nieuwe huizén en we ge ven die oude volksnaam nu of- ficiëel aan dit straatje." Van der Feijst doet dit werk overigens onbezoldigd, en zo lang Schiedam nog geen nieu we gemeente-archivaris heeft. In diens takenpakket zit de functie van; voorzitter van de adviescommissie voor de straatnamen. En omdat Van der Feijst deze baan altijd met meer dan gebruikelijk elén heeft vervuld, meende het col lege van burgemeester en wet houders er goed aan te doen de VUT'er terug te vragen omdat het werk zich opstapelt. „Het is een heel gevoelige materie hoor," benadrukt de oud-archivaris desgevraagd. ,Jk ben vanaf 1964 voorzitter geweest van de commissie en heb inmiddels meegewerkt aan de benaming van vele hon derden straten, wegen en lanen in Schiedam. Ik ben daar niet alleen verantwoordelijk voor, maar ik ben slechts de voorzit ter van een club van zes men sen, die met elkaar namen be denkt. Er wordt heel veel over gepraat of een naam. wel kan. Er is er bij mijn weten niet één bij In de afgelopen jaren die 'zomaar' is vergeven" Nan»en als Bagijnhof, St Janshóf,Achter de Teerstoof, de Zwaansteeg en de Lange Kerkstraat zijn voorbeelden van straatnamen die volgens Van der Feijst uit de veertien de eeuw stammen. „Daaraan kan je afleiden hoe lang een eenmaal vergeven naam kan voortbestaan," weet hij. „Dat is ook onze werkwijze, als het gaat om nieuwbouw, bijvoor beeld in het centrum. We pro beren de bestaande namen te handhaven." SCHIEDAM Eigenlijk is' ié zo trots als een aap. Het zal je ook maar gebeuren, dat je na een dienstverband van 21 jaar de VUT in gaat, en daar na door de burgemeester weer wordt teruggeroepen omdat er niemand anders kan worden gevonden voor het vervullen van jouw functie. Dat óverkwam de Schiedam se gemeente-archivaris G. van der Feijst Die hield zijn baan als hoofd van het stadsarchief in april van dit jaar weliswaar voor gezien, maar de nijvere ex-ambtenaar heeft thans weereen behoorlijke klus op zijn nek genomen: hij is op nieuw aangetreden als voorzit ter van de adviescommissie voor de benoeming van straat namen. V„ De nieuwbouw in de wijk Spaland vormt in feite de aan leiding voor de herbenoeming van Van der Feijst. In die wijk worden straks enkele tiental len straten en (toegangs- wegen aangelegd, die alle maal een naam moeten heb ben. En eer het zover is dat- een straat een naam heeft, zijn er talrijke vergaderingen no dig en moet het nodige speur werk worden verricht. VLAARDINGEN Uit het ben zinestation aan de Lepelaarsin gel is 400 gulden aan wissel geld gestolen. Om binnen te komen werd een ruitje ver nield. Inbraken in twee auto's, die geparkeerd stonden op een parkeerterrein aan de Eksterl aan, leverden geen bult op. Van belde auto's werd een rui tje vernield en In belde geval len werd geprobeerd de ge luidsapparatuur uit de wagen te halen. Maar dit lukte niet. Desondanks liepen de auto's een flinke schade op van 2000 gulden. VLAARDINGEN Een 73- jarige Vlaardinger is na een aanrijding bij station Vlaar dingen Oost met een been breuk en enkele hoofdwonden opgenomen in het' Holyzleken- huis. De man, die op de fiets reed, wilde vanaf het station de rijbaan van de Van Hogen- dorplaan oversteken, maar verleende daarbij geen voor rang aan een auto. De perso nenauto is voor een technisch onderzoek en remproeven overgebracht naar het politie bureau. 'J VLAARDINGEN Een 58-Jarl- ge Vlaardinger, die na een aanrijding was doorgereden, Is aan de hand van het kenteken kort daarna op de Burgemees ter van Walsumlaan door de politie aangehouden. De man bleek onder invloed achter het stuur te zitten. Bij de aanrijding op de kruising Van Maanert- straat Adriaan Pauwstraat was hij met zijn auto tegen een andere wagen opgereden. Bel-, de auto's liepen blikschade op. De auto van dé man, die was doorgereden, 13 voor technisch onderzoek naar het bureau ge bracht. SCHIEDAM Êen 17-jarige fietster is donderdagavond omstreeks half negen 's avonds op dé kruising Voomsesiraat/Nlèuwe Maass straat aangereden door een au to, nadat zij geen voorrang had verleend. Het meisje is ter :observatie. opgenomen in het Schielandzlekenhuls. Overde aard van haar verwondingen kon de politie geen mededelin gen doen- ROTTERDAM „Een enkele de immigranten waren die reis Rotterdam" heet de ten- sinds 1550 naar ons land ver- toonstelling die van twee tot hulsdI zijn, waar ze zijn geble- dertlg november te zien Is in ven, waarom ze naar Neder- het filiaal Visserijplein van de land zijn gekomen en hoe het gemeentebibliotheek Rotter- met hun nakomelingen is ver dam. Informatie wordt gegeven gaan. over (migranten die vla Rotter- Meer op Rotterdam toegespitst dam ons Iqnd zijn blnnengeko- is de videofilm „Een enkele •J®0- reis Rotterdam" die aandacht Dat gebeurt ondermeer door besteed aan 'lui van bulten' die een serie wandplaten waar te naar Rotterdam zijn getrokken,-* zien Is van welke nationaliteit - Misschien denkf u spontaan: 'Wat een merkwaardig baantje eigenlijk, het verzinnen van straatnamen'. Maar menigeen zal bij nadere beschouwing moeten erkennen dat namen als de Burgemeester Knap- pertlaan, de Horvathweg, maar ook de Hoogstraat en het Broersveld ooit eens zijn toe bedeeld. Voor sommigen is het zelfs een ware hobby, om te achterhalen hoe straten, we gen of lanen in het verleden aan hun namen zijn gekomen. „Een naam moet ook mooi klinken," benadrukt Van der Feijst. „De keuze steunt dlk- Stadsarchivaris Van der Feijst: „Sommige straatna men liggen erg gevoelig." (Foto Arie Wapenaar)

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1