ortaf Abraham Kuyper was meest buitensporige Maassim Oudéren weten weinig over ?^dte stan' naar tehuis Verkoop autokaarten Spijkenlsse van start De nieuwe ZOMERCOLLECTIE is het aanzien zwaard ,i WÊÊSMSÊÈÊi. SCHIEDAM Schie dam heeft; 1,3 miljoen gulden, extra in de Wachtl -gesleept voor huiseigenaren in oude wijken dié hun woning willen opknappen. Het geld komt uit een parti culier fonds. Dit heeft wethouder. J.C. van Kleef gisteren bekend gemaakt tijdens de begrotingsbehande ling. - iig Migranten Stormvloedkering Modeshow Heipaal Industriebond FNV Kuyper Schouw a Huisvuil 50 jaar getrouwd f: Training triathlon EHBO t - 97 Slaapverwekkend Wethouder Wiegman: voorlopig geen kwijtschel ding. (Foto's Arie Wape naar) Wethouder Van KI Roomser dan de paus? Geensloop Huursubsidie Groot hoofd Die wind zaait, zal storm oog sten. Spot prent in Het Volk van zon dag9 juli 1905. De krant werd direct naperschij- (niimin beslag genomen. (Reproduktie Arie Wape- naar, met V dank aan- -*- Streekmuse um Jan An derson) Eigen vermogen Wachtlijsten GOED GEKLEED IS GEKLEED DOOR WINDSOR HOUSE Méér mode voor mannen Marieke van den Bosch: „Schiedammers overwegen gemiddeld pas op hun 87-ste. jaar naar een verzor gingstehuis te gaan." (Foto Arie Wapenaar) MGR. NOi.ENStAAN;600,:SCHIEPAM, TEL. Ofg-4739345 HET VRklE VOLK WOENSDAG 2S OKTOBER 1987 driehoek tussen de Vlaardin- gerdijk, Thorbeckeslngel en Burgemeèater ^yan Haaren- laan; :,,U heeft het zeker over de achtertuintjes in Nieuwland die;., open -^moeteni '-blijven," 'merkte'Reij'nhout op. - - De voorstellen van het CDA om het Passage Theater, niet ■meer op te knappen en het Stadserf bij 'het stadskantoor vol te bouwen met onder ande re een nieuw theater, een n£eu; we raadszaal en een nieuw ge bouw vooralle publieksfunc ties van de gemeente, bleven grotendeels "onbeantwoord. Wethouder LA. Hafkamp (WD) kon moeilijk pleiten voor een nieuw theater omdat zijn partijgenoot G.P. Verhuls- donk eergistereneenpleidooL had gehouden voor nieuwe, .be perkte investeringen voor het oude Passage Theater. Het idee van het CDA om het Stedelijk Museum toegankelijk te maken voor rolstoelgebrui kers wordt onderzocht, evenals het voorstel voor één centraal meldpunt voor 24 uurs hulp verlening. Burgemeester R. Scheeres sloot het rijtje ai met teleur stellende mededelingen' over het migrantenbeleid van de ge meente Schiedam. Vijf percent van de Schiedammers .is van buitenlandse komaf, maar het percentage migranten onder langdurig werklozen bedraagt 18. Ook in eigen huis slaagt de gemeente er niet in het aantal migranten te verhogen. On langs moesten tien migranten uit Schiedam hun.pölitie-oplei- ding in Lochem opgeven we gens té lage cijfers. „Maar we hopen toch dat meer migran ten zich zullen aanmelden bij de gemeente," zei Scheeres.. In Het informatiecentrum van«! het stadhuis KóningshoeiqtHiJ Maassluis zijn gratis exemplar; renverkrijgbaarvanéenrap- port over de bouw van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. Het rapport, dat voluit 'Beveiliging benedenri- vierengebled tegen S stormvlóéden/beleidsanaiyse milieu-effect' heet, werd vorige week donderdag uitgereikt tij dens een voorlichtingsavond in de Koningshof, die was geor ganiseerd door de Raad van de Waterstaat. Op 29 oktober wordt in disco My Way (Oosthavenkade, Vlaardlngen) een modeshow gelopen door Lady Man Fashi on. Aanvang 22 uur. Toegang f 7,50; inclusief een consump tie. Lady Man Fashion is ge vestigd aan de Van Hogendor- plaan, de zaak is gespeciali seerd In exclusieve leren kle ding en lammy coats. Het novemberprogramma van de kinderclub in wijkcentrum De Heipaal (Meerkoetstraat 1, Viaardingen) ziet er als volgt uit. Op 4 november: het grote verjaardagsfeest, 11 novem ber: stalramen van gips ma ken, 18 november: slingers maken en 25 november: sint en pleten maken. De club wordt iedere woensdag van 14 tot 16 uur gehouden. Eigen bij drage/1,50. Een maandkaart kost 5 gulden.; '7.;;- '7V Op woensdag 4 november wordt voor de eerste keer door de Industriebond FNV een 'Loop-eens-binnen-in-het- ,7.7 bondsgebouw' gehouden, ié dere woensdag tussen 10 en 12 uur zal vanaf die datum het Volksgebouw aan de Valerius- straat 53 té Viaardingen ópen zijn voor een praatje of om te problemen voor te leggen aan, kaderleden van de bond. In het Cency-filiaal aan de Dr. A. Kuyperkade te Maassluis is een kleine expositie ingericht, gewijd aan Dr.'Abraham Kuy per. Er liggen boeken over. Kuypers levensloop, boqkfn'7, die dóór hém zijn geschreven' en politieke, prenten. Vertier sténen éri 'dakpannen, afkom stig van zijn geboortehuis iri Maassluis, een plaquette met 's mans hóófd en een exem plaar van Het Volk van zondag 9 juli 1905 met een spotprent, een krant die direct na het ver schijnen in beslag werd geno men. De geëxposeerde spullen zijn afkomstig Uit Streekmuse um Jan Anderson te Viaardin gen. Op de plaats van het Cen cy-filiaal heeft vroeger het ge boortehuis van Kuyper ge-^ staan."'- 7 over thee in zaal Triangel te Vlaardingeri;; Hij zal verschillen de soorten thee laten zien en met de; aanwezigen een vra- genspel spelen. Verder een theelied, videopresentatie en informatiemateriaal over thee. Uiteraard wordt in de pauze thee gedronken. Dat alles van 14 tot 16 uur. Op dinsdag 17 en woensdag 18 november zal door de di recteur en het hoofd van de af deling plantsoenen van het be drijf gemeentewerken te Viaar dingen schouw worden gedre ven over de sloten, die in de 'M gemeente zijn gelegen. Vól- V® gens artikel 5 van de Verorde ning op de sloten in de ge meente Viaardingen zijn eige naars of gebruikers van perce- len.grond verplicht de daaraan. grenzende sloten behoorlijk fél onderhouden over de halve v breedte. Tijdens de schouw ril wordt gecontroleerd of dat ae-rt beurdls. Zoals reeds eerder bekend gei'! maakt, gaat het tarief voor he|> ophalen van huisvuil in de ge-^ meente Viaardingen omlaag. Bi en W. hebben inmiddels het «rf precieze bedrag vastgesteld; -7; zij stellen voor het tarief van ,0 f 12,42 naar 9,35 per maande te verlagen. De gemeenteraad beslist hierover In november. De tariefsverlaging is mogelijk$f doordat de NV Afvalverwerking' Rijnmond te Rozenburg goed-^J koper is gewórden, hu daar dei-, aanloopverliezen zijn wegge- .werkt. y' Het echtpaar Prang-Veldhoen ,0 te Maassluis was gisteren 50 jaar getrouwd. Ter gelegenheid, daarvan kreeg het 's ochtends,^ bezoek van mevrouw A.G. vanw Es-Hamoen,-de echtgenote vam de burgemeester. Arie Prang werd op 19 september 1913 iq» Gouda,geboren. Zijn echtgenoot, te Geertruida Elisabeth Veld- -5 hoen zag vier jaar later op 6 ju?; ni in Zaandam het levenslicht. Hun huwelijk werd in Botter dam voltrokken. Omdat triathlons steeds meer deelnemers trekken, organi- 'i seert het bureau sportieve fe- 7 créatie van de gemeente Vlaar" dingen dit winterseizoen spe ciale trainingsavonden. Deze worden tot en met maart we- 3*j kelijks op maandag van 19 totw 20.30 uur gehouden in dé gymt, nastiekzaal aan de Hendrik Ca- simirstraat in Vlaardingen-Ho-;v ly. Kosten 2 gulden per keer. ju Het programma bestaat hoofd-- zakelijk uit conditietraining. In,-;; lichtingen via telefoonnummer», 4355888, toestel 149, 169 of 249. De EHBO-collecte, vorige week; in Viaardingen, heeft een be- «si drag van 7657,95 opgeleverde De EHBO-Vlaardingen bedankt? de collectanten en contribuan-S ten, die dit bedrag bijeen heb-ió ben gebracht. Het geld zal Ge worden gebruikt voor de aan-crf schaf van materialen.>A {7 De vier wethouders hielden gisteravond een bijna hartver scheurend verhaal over de be zuinigingen van het rijk waar door een Tweedelingvan de maatschappij' is ontstaan, C. Zijdeveld maakte een vergelij king met 'een gruwelijke scien ce f lotion-roman': de boven klasse doet alle moeite om de onderklasse onder de duim te houden.; Het maakte de tweede begro tingsmarathon deze week tot een slaapverwekkende verto ning. Zo slaapverwekkend dat raadslid en oud-wethouder H.W. posthoorn (PvdA) een uur lang zijn rechtenstudie ter hand kon nemen. Zijn verkla ring: „In Schiedam zijn we het over - de meeste zaken toch eens." De interuptiemicrofoon werd slechts zes keer gebruikt, voor namelijk door klein links. Wet houder A.G. Wiegman (Finan ciën) wilde niet praten over een actief kwijtscheldlngsbe- leid (onder meer huiavuilkos- ten) voor de laagst betaalden, een voorstel van de CPN, PSP/PPR en D66, zoals ook de gemeente Den Haag het wil doorvoeren. Wiegman wilde nen. Schiedam, zo'meent Bru- seker, is dus Roomser dan de paus. Van Kleef liet klein links gis teravond iri verwarring achter na de mededeling dat hij mi granten juist wilde aanmoedi gen om in duurdere huizen te gaan wonen met huursubsidie. Hiermee wil Van Kleef voorko men dat veel scholen in de ou de wijken met alleen allochto ne leerlingen blijven zitten. „Ook Turkse en Marokkaanse leraren zijn hier doodsbe nauwd voor," zei Van Kleef. Klein links zal morgenavond vragen of de weg naar nieuwe wijken als Spaland dan toch open staat voor mensen met huursubsidie, v r v Deregelingvoor" particulie re woningverbeteringV .kan hierdoor nog vijf jaar vooruit. Aanvankelijk zóu Schiedam na volgend jaar'.geen; geld uit het fonds meer; krijgen. „Maar door 'eenverstandige babbel hebben we dat voorkomen," zei Van Kleef. „Wij hebben hét geld ook hard nodig. Er zijn heel.'wat eigenaar-bewoners in de oude wijken, en de verpau pering slaat toe." f Het is de tweede meevaller die deze week tijdens de begro tingsbehandeling bekend werd gemaakt Schiedam heeft ook nog recht op acht miljoen gul den uit het Gemeentefonds, waarvan een half miljoen gul den overigens al in de begro ting, voor volgend jaar is ver werkt. \;7 7 Begin deze maand bleek bo vendien dat de Schtedamse po litie al in '89 een nieuw hoofd bureau kan krijgen dankzij een experiment van het rijk om vijf: politiebureaus in één keer te bouwen met dezelfde aanne mer en architect. Zo.bespaart Schiedam zeven procent op.de bouwkosten.- tie van klein links om ook huursubsidie toe te kennen voor de wat duurdere huizen. De angst, van de PvdA dat oude woningen in Nieuwland te snel gesloopt worden, is vol gens Van Kleef onterecht. „Wij hebben niet de bedoeling half Nieuwland te slopen," zei Van Kleef. Ook het volbouwen'van de wijk, ten koste van open baar groen, was volgens-Van Kleef niet aan de orde. A. Rè- ijnhout (D66) herinnerde de wethouder fijntjes aan een bouwplan dat Eurowoningen heeft ingediend voor de groene eerst de hoogte van alle ge meentelijke tarieven bekijken omdat sommige daarvan te hoog zouden zijn en andere ta rieven te laag. Zijn collega Van Kleef waag de zich niet aan een door klein links aangeslingerde discussie over huursubsidies. Van Kleef ('Het ligt heel genuanceerd') verklaarde zich tegen een mo- Schiedammers met weinig geld kómen vrijwel automa tisch in de oude, goedkope wij ken terecht zodat het rijk wei nig huursubsidie hoeft te beta len. Volgens. U. 'Bruseker (CPN) adviseert de gemeente afwijzend aan het rijk óver mensen die met huursubsidie in duurdere huizen willen wo- middenstanders, de boeren 'en de arbeiders. Dat merkte Kuy per, toen hij zijn eerste stand plaats kreeg,, het Betuwse dorpjé Beesd. Dit waren zijn mensen. Voor hen zou hij pre ken. Hen zou hij uitleiden uit het heidense Egyptéland, dat Nederland inmiddels gewor-' den „was.- Of jnee/.uitleiden nietj Hij 'zou 'Nédëriand; herstellen tot de aan Bijbél en Oranje toe gewijde maatschappij van vroeger, .van yoor de huidige barre tijd, van, voor de. revolu ties die het kenmerk waren van ztj^negentiépde^euw., i y/Küyper "maaktéTsnél^ carriè-" re. In 1870 had hij al de begeer de standplaats in .Amsterdam. Daar preekte hij voor giganti sche volksmassa's die vaak al twee uur voor aanvang van de dienstde Westerkerk binnen stroomden om- toch tenminste een plaatsje te hebben. Ze wa ren lang onder dak. Kuyper liet hen allemaal rustig een uur of drie vier duren. Hij had spraakwater genoeg. Dit alles mishaagde het ker kelijk establishment. Ds. Kuy-; per ging wel eeri beetje ver. Hij beperkte het geloven en de bij bel niet tot de zondagse dien sten. Het leek wel of hij er een maatschappelijk programma van wilde maken. Alsof gods dienst politiek was. 'Daar hadden de heren dan gelijk in. Abraham Kuyper was erop uit de Nederlandse maatschappij omte vormen naar Gods woord. En daarvoor hadje meer nodig dan een preekstoel. De dominee richtte een dagblad op, de Standaard. Hij liet zich bovendien in de Tweede Kamer kiezen. Hij nam allerlei organisatorische taken op zich. En dat leidde opnieuw tot overwerktheid, en een tweede zenuwcrisis. De kansel heeft Abraham Kuyper sinds dat kamerlidmaatschap niet meerbetreden. In plaats daarvan nam hij plaats achter de schrijftafel, waar hij een gigantische activiteit ontplooi de. In zijn lange leven schreef hij meer dan vijfentwintigdui zend artikelen plus een aantal vuistdikke boeken. Allemaal in een taai. die tegelijk gespierd was en galmend. De toon die je van een profeet zou verwach ten.' (morgen deel 2) MAASSLUIS 7 Toén hun grote zoon was overleden, zochten'de Maassluizers naar een geschikte straat om hem In ere té'houden. Ze kozen het stuk waterkant, dat nu nog Dr. Kuyperkade heet, want da&r was Dè Geweldige geboren. En zo ziet dr. Abraham Kuyper 1837 1920) zich- in zijn ge boortestad tot op de huidige dag herdacht'door een idyl lisch stukje gracht. Iets minder geschikts had den de Maassluizers niet kun nen vinden. Want Abraham Kuyper... was "een woesteling Gods; eeri strijder voor het ge loof, de brokkenpiloot des He ren ook en de meest invloedrij ke zenuwlijder uit de Neder landse geschiedenis. Hij heeft beter verdiend dan een rustige kade. En ook als premier Lub bers donderdag de gedenk steen heeft onthuld op de plek, waar eens Kuypers geboorte huis stond," zal dat niet veran deren. Abraham De Geweldige, daar moet je de Westlandse- weg met zijn verkeersstromen naar, noemen of die plek bij het Veer naar Rozenburg, waar al die autombilisten in de derde versnelling de boot af proberen te komen. Abraham Kuyper had dat gewoel begrepen.Want: hij was een heel on-Maassluise Maas- sluizer. In hem woelden ro mantiek en emoties. Hij was een Mozes die zijn volk Egyptéland uitleidde. En zijn vroomheid was niet verstild, maar lawaaierig. Aanvankelijk zag dat er niet naar. uit. Ds. Kuypers zoon Abraham, op 29 oktober 1837 geboren honderdvijftig jaar geleden dus ontwikkelde zich tot het knapste jongetje van de. klas. Dat begrepen de toenmalige Maassluizers wel. John van Buuren van de noten winkels C'est Bon in Schiedam én Viaardingen verzorgt op donderdag 29 oktober voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Viaar dingen een informatiemiddag Mr «l.M» ZAAÏT. 'A\S, XTOft.* fMM.STE.V Overwerkt was Kuyper ook en dat leverde hem een zenu winstorting op. Daar kwam hij overheen door het eigen gelijk te stellen boven dat van zijn professoren. Christus was wel verrezen. De bijbel was wel letterlijk waar. Die opvattingen waren in het Nederland van die jaren, heel algemeen, maar niet meer on der de elite.. Je trof ze juist aan onder de grote massa der gelo vigen, onder de eenvoudige vormde Kerk veel te vrijzinnig en te liberaal. Hij wilde térug naar het onversneden woord Gods, zoals dat iri de Bijbel te vinden was. En zijn professo ren doceerden iets anders, iets was verwant was aan de denk beelden van de huidige Neder landse Protestantenbond. Kuy per schaamde zich ervoor, dat hij ooit nog eens geapplaudi- seerd had, toen een professor beweerde, dat Christus natuur lijk niet echt verrezen was! teit of. een beroeping naar Am sterdam, waar Je kon preken voor een stampvolle Wester kerk. Die toekomst was voor het knapste jongetje van de 'klas weggelegd. Maar het liep allemaal an ders. Aan de universiteit raak te Abraham Kuyper in een ge loofscrisis, niet omdat hij aan het bestaan van God begon te twijfelen, nee, het was juist omgekeerd. Hij vond de heer sende theologie binnen de Her- want de het domineeskind had een vervaarlijk groot hoofd. Abraham trad in zijn vaders voetsporen. Hij had belangstel ling voor theologie, hij was vlug én intelligent, hij kon goed formuleren en hij wist van aanpakken. Bovendien was dominee tn die tijd een echte herenbaan. Je hoorde bij de elite en er waren voldoende carrièremogelijkheden. De loopbaan eindigde iriet een professoraat aan de unlversi- Bewoners van de vergunning-^7 gebièden in Spijkenlsse kün- 75 nen na legitimatie minstens vi/f en maximaal veertig bezoe- kersdagkaarten kopen. Wordf een bezoekje aan het centrums gebracht, dan moet de bezoek ker zijn kaart volledig ingevuld"'1 achter de voorruit leggen. Op"-, het (juiste) gebruik van deze ontheffingen vindt controle plaats. De regeling geldt voorlopig tot- eind 1988. Wie aan het einde?7 van het jaar bezoekersdag- kaarten over heeft krijgt geen-.-; restitutie van het betaalde *v geld. SPIJKENiSSE Bezoekers aan bewoners van het centrum van Spijkenisse moeten hun auto kunnen parkeren zónder bij terugkomst te worden ge confronteerd met een bekeu ring. Daarover is iedereen het in de groeikern eens, maar het heeft heel wat voeten in de aarde gehad om de regeling werkelijk van de grond te krij gen. Uiteindelijk werd besloten tot de invoering van zcgénaamde bezoekersdagkaarten, die van af 1 november voor één gulden per kaart aan de balie van het parkeerbedrljf (Stadshüispas- sage) zijn te verkrijgen. gulden per maand) staan apart op een inlegvel ver meld, omdat deze prijzen vaak veranderen. Voor de meeste Schiedam mers met AOW geldt dat zij alleen wat zakgeld overhou den (250 gulden voor alleen staanden, 450 gulden voor echtparen) of dat zij eerst hun eigen vermogen moeten aanspreken. Het - eigen ver mogen mag men voor een deel zelf houden. Het heeft weinig zin om het volledige bedrag weg te sluizen via een "schenking' aan Iemand an ders. De Gemeentelijke So ciale Dienst mag de schen king weer terugvorderen, zo is te lezen in het boekje. De praktijk wijst volgens Marieke van den Bosch uit dat Schiedammers gemid deld pas op hun 87-ste over wegen naar een verzorgings tehuis té gaan. „Maar er zijn ook ménsen die tot hun dood op zichzelf willen blijven wo nen." Dat moeten wij respec teren," zegt Marieke van den Bosch. dammers vertellen over hun ervaringen In een verzor gingstehuis. De verbouwing van Fr an keland heeft de wachtlijsten voor alle tehuizen iets langer gemaakt, maar Schiedam heeft geen extreem lange wachttijden voor een plaats in een verzorgingstehuis. Ook de wachtlijsten voor gezins hulp en verplegers van de kruisvereniging (voor wie -thuis wil blijven wonen) is riiet bijzonder lang. „En wie plotseling' onthand zit door ziekte of een sterfgeval kan meestal wei op spoedhulp re kenen," zegt Marieke yan den Bosch, de schrijfster van het boekje De Grote Stap. De verschillen tussen de zés tehuizen" in Schiedam staan overzichtelijk vermeld. Frankelarid heeft de grootste kamers,' ook voor i rolstoelge bruikers, en net als In het St. Jacobs Gasthuis zijn alle ka mers voorzién een douche, wastafel, toilet en keukentje. De huurprijzen (voor alleen staanden vanaf 1883 tot 2509 SCHIEDAM De meeste ouderen in Schiedam hebben geen idee wat hen te wachten staat in een verzorgingste huis. Zij geven zich op voor een kamer maar weten nau welijks hoe groot die is, hoe de service in het verzorgings tehuis is en of zij voldoende aanspraak zullen hebben. Lang niet iedereen Is daarom meteen gelukkig In een ver zorgingstehuis. Met deze wetenschap, af komstig van een vorig jaar gehouden, enquête, heeft de gemeente Schiedam een bro chure gemaakt waarin 65- plussers kunnen lezen wat de voor- en nadelen zijn van' de zes Schiedamse verzorgings tehuizen en hoe men zich kan aanmelden voor een kamer. Ook staan de mogelijkheden van thuishulp er. in.beschre- !ven!Ï!!|7#ii3#^ .- Het boekwerkje, niet als ti tel De Grote Stap, komt uit voerig aan dé: orde-i.ttydens een inforxnatie-avond In dien- steheentruri» :De Vier Molens óp .4 november! van14 tot 10.3Ö uur,.Er'wordt;één video- fllm^vértoóndfwaaiin'' Schle-

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1