Kunstenaar schept, exposeert en iaat alles gewoon achter 32 woningen erbij H 'Problemen ASH VB voor 1988 opgelost' Fouten bij ramp oefening 'nuttig' Zeven auto's opengebroken Gorzen krijgt post voor ouderen Rotterdam krUgt 380 miljoen gulden wv ws VLAARDINGEN - 'De *roodbebaarde Viking reus uit Holland' werd hij in een krantestukje genoemd, in het zwem bad heette hij Neptunus en op straat kreeg hij geregeld te horen dat hij een broer van Fidel Castro had kunnen zijn. Feesten SP-raadslid Arnold van Wezel in zijn brigadeirui met een exemplaar van zijn Cu baanse kran tje: „Ik had die baard al voordat ie mand in Ne derland nog van Fidel Castro ge hoord had" (Foto en re pro Arie Wa penaar) Rechts bouw vakker Van Wezel aan de sinaasappel- pluk: Die manana-men- taliteit, daar mogen ze van mij wel van af" Verworvenheden Sociale controle Rooskleurig I Rampzalig gevecht Beeldend kunstenaar Herman Lamers: installaties maken waarmee je je ei gen denkprocessen op gang kunt hou den... (Foto's Arie Wapenaar) Beelden in de gekraakte fabriekshal aan de Lange Haven 87 in Schie dam: alternatief voor een cleane expositie tussen drie schotjes... Rijkssteun HET VRIJE VOLK vlaardingen-schiedam ;'Ze staan op hun vrije dag op de bouwsteiger' ï?- 4 Arnold van Wezel ontkent heftig dat zijn martiale baard groei voortkomt uit bewonde ring voor de Cubaanse leider. „Welnee joh, ben je gek, Ik had die baard al voordat iemand in Nederland nog van Castro had gehoord. En bovendien: ik rook hélemaal geen sigaren. Hoewel Jk?moet zeggen dat ze daar vkn uitstekende kwaliteit zijn." ""Vijf weken bracht het Vlaar dingse SP-raadslid op Cuba dotfr, en dat hebben ze daar ge weien ook. Zijn collega-bouw vakkers op de werkvloer bij voorbeeld, die even moesten wennen aan Van Wezels Hol landse doordouwersmentali teit. „Als je weet hoe het bij ons in de bouw toegaat sta je daar wel te kijken. Aan organi satie kan er behoorlijk wat worden verbeterd. Maar je loopt tegen de manana-menta- liteit op, als het vandaag niet komt, dan komt het morgen. Van mij mogen ze daar wel van af," zegt hij. Als bouwvakker maakte hij deel uit van een 240 man ster ke internationale brigade, die op uitnodiging van de Cubaan se regering een werkbezoek bracht aan het eiland. Vier we ken lang staken anarchisten, sociaal-democraten, commu nisten, feministes en socialis ten uit alle Europese landen de handen uit de mouwen in de bouw en op eeneltrusplantage. Delaatste-week 'stond' Inhet teken van "de twintigste (Sterf dag van gueriilastrijder Ché Guevara, die in 1967 in het Bo liviaanse oerwoud werd ver- moord..'Maar. rhetoprbgraxnxna bevatte "niet alleen maar lood zware onderdelen. Na het werk was er tijd voor sport en ont spanning. 5» "OOf „Honkbal is dé sport daar, dat zie je overal op straat. Van die apies die nog nauwelijks kunnen lopen zijn al met een stok in de weer," geeft de Vlaardingse Cuba-ganger zijn eerste indrukken weer. „En feesten kunnen ze ook als de beste, maar wat wil je met die muziek die ze daar hebben. Die mensen komen bij wijze van spreken al dansend uit de baarmoeder." „Je wordt als brigadlst van alle kanten in de watten ge legd. Waar we ook kwamen, hele scholen stonden met vlag getjes naar ons te zwaaien, een fantastische sfeer," gaat hij verder. „En reken maar dat er goed te eten is, want daar hou den de Cubanen wel yan-.Trou- wens, wat eerste levensbehoef ten betreft is het daar,prima geregeld, daar is allemaal makkelijk aan te komen." Ik vond ook dat ze. er allemaal erg goed gekleed bijliepen.^ Al leen voor luxe zaken moet ge spaard worden, maar ja, dat geldt hier ook". Voor Van Wezel was het zijn tweede bezoek aan het Caraibi- sche eiland. „Net als vorige keer ben ik er heen gegaan om met eigen ogen te zien hoe het socialisme daar gestalte krfjlft." geeft hij op als reden voor zijn reis. Daarbij wil Ik niet alleen van de top en van de partijkaders horen hoe het zit, maar juist van de mensen aan de basis. Dan moet je de werkvloer op en met ze praten. Net zoals de SP in Nederland ook doet." Ondanks enige kritiekpunten is de Vlaardinger vol lof over 't Cubaanse model. Vlot somt hij de verworvenheden van de Castro's socialisme op: gratis onderwijs, gratis gezondheids- Jzorg, -"bijna gratis openbaar vervoer/ lage huren eni gega- F; randeerd -werk. „Door de revo- llutie hebben ze daar eempaar jfstappen kunnen overslaan. Za- 'ken waarvoor'wij met de SP al Jjaren aan het knokken zijn, een •fininimumpakket aan- voorzie- nlngen, dat hebben ze daar al lemaal al bereikt. De gezond heidszorg staat er bijvoorbeeld ',op een erg hoog peil, de kinder sterfte is er even laag als in Nederland. - Ze «-streven-maar "één-arts op de 100 gezinnen, wat al bijna bereikt is. Verge- ,lijk dat eens met ons land! Hïèr wbrdt de gezondheidszorg - voor de gewone man stap voor stap afgebroken," aldus de strijdbare SP-er. Van Wezel was ook bijzonder onder de indruk van het sys teem van wijkconüté's dat de Cubanen kennen, de zoge naamde CDR's (Comité's ter verdediging van de Revolutie), Deze democratisch gekozen or ganen spelen een zeer belang rijke rol in het sociale leven van de wijk. Alle kwesties die de wijk aangaan worden in het comité besproken. Bij burenru zies wordt er bemiddeld, bij ziekte wordt er hulp geboden, als er een huis vrijkomt wordt bekeken wie er? het meest be hoefte aan heeft-' ■- J v to* w y Via de comité's blijven ook de bestuurlijke kaders op de hoogte van wat er onder de mensen leeft, de CDR's,zijn de directe schakel tussen top en basis. -Daarbij is vooral veel aandacht voor de jeugd, de ge neratie die de revolutie van 3959niet heeft meegemaakt. „Dé CDR's proberen de jonge ren,.het hoe en waarom van de revolutie tilt te-leggen, en de noodzaak om haar te verdedi gen. Anderzijds wordt er ook goed naar de jeugd geluisterd. Want als je dat niet doet kom je jezelf toch vroeg of laat een keer tegen als maatschappij," aldus Van Weezel. Dat vanda lisme nauwelijks voorkomt en de jeugdcriminaliteit laag is heeft volgens hem alles te ma-, ken met die laatstgenoemde functie van de comité's. „Op een gezonde manier heb je daar een behoorlijke sociale contrdle," vervolgt hij. „De CDR's verzorgen ook een soort burgerwacht. Dat heeft zijn wM; -K 93 rmmmr geschiedenis, je moet dat zien in het licht van het,.feit dat er al zes aanslagen op-Fidel ge pleegd zijn, en er al twee Inva siepogingen zijn gedaan. Toch is het niet zo dat je constant in de gaten wordt gehouden 'en gecontroleerd. Je moet het be schouwen als een soort buren hulp, net als bij ons na de oor log. Bij ons Is het nu ieder voor zich, daar sta je nog veel meer in dienst van de gemeen schap." Als voorbeeld noemt de SP- er de vrijwillige bouwhrlgades die de comité's op de been we ten te brengen ter' bestrijding van de woningnood/op dit mo ment volksvijand nummer een op Cuba. „En dat lukt hoor, ik heb ze zelf aan het werk ge zien. Mensen uit alle beroeps groepen staan op hun vrije za terdag en zondag op de bouw steiger. Dat is toch een heel andere mentaliteit dan bij ons? Ik vind dat geweldig," aldus de brigadlst. Van Wezel erkent dat hij een wel bijzonder rooskleurig beeld schetst van het leven op het socialistische eiland. Zo wordt er van zijn kant weinig vernomen over de crisis in de Cubaanse economie, politieke gevangenen, de discriminatie van homosexuelen en de moei lijke positie van de vrouw in de macho-cultuur. „Problemen en fouten heb je overal, daar wilde ik niet de nadruk op leg gen," stelt de SP-er, die krach tig weerspreekt dat hij zich zou hebben laten inpakken door partij- en regeringsfunc tionarissen: „Tegen mensen die dat denken kan ik alleen maar zeggen: ga er zelf maar eens kijken. Gewoon eens doen. Want ook/toeristisch Is het heel aantrekkelijk." Voor/Van Wezel, inmiddels ook geabonneerd op een Cu baanse krant, staat In ieder ge- ,val vast dat hij de opgedane kennis en ervaring ook in Ne derland ten nutte kan maken. .Natuurlijk, je wordt altijd een stuk wijzer van zo'n reis, het verruimt je blik enorm. Als ze nu tegen je zeggen: 'dit Is on mogelijk', of 'dat kunnen we niet betalen', dan denk je: ho, ho, in een ander type maat schappij kan het wel," besluit de 'roodbehaarde Vikingreus'. CHIE 'AM Een ieeg- sttóntie fabriek kraken, ter plëkke beelden maken, twee weken exposeren en dan weer wegwezen, met achterlating van de hele tentoonstelling. Dat is de filosofie van beeldend kunstenaar Herman Lamers (33). In de volkomen trooste loosheid van de verlaten fa briekshallen, waar onttakeling en verval tastbaar zijn gewor den, komen zijn kunstwerken tot stand. „Nee, ik vind 't zelf niet zo naargeestig. De ruimte is rauw, en concreet. Door er hel dere, niet-functionele elemen ten aan toe te voegen, wat ik in feite doe, wordt het contrast tussen beeld en omgeving groot," zegt Lamers. Zijn jong ste project, getiteld 'Spring 'Grove, een installatie van beeldrulmten*, is tot en met 4 November tussen 12.00 en 16.00 ,?uur te bezichtigen in het voor- -maUge bedrijfspand van het ^gelijknamige schoonmaakbe- /fiüdjf, aan de Lange Haven 87 ^n Schiedam. Lamers begon zijn reeks in- idustriële kraakactles in Gro- ttüngen, waar hij de Academie wvoor Beeldende Kunsten door iep. Een idee dat uit nood ge- ren werd, want ergens an- jsjders kon hij zijn grootschalige, Bmonumentale projecten niet Wonderdak brengen. ,Jk ben f daar begonnen in bakkerij De Toekomst, later heb ik geexpo- •seerd in de turnzaal van een voormalig politiebureau. In dat soort ruimtes kon ik einde- lijk de ideeën die ik in vijf jaar f. academie had opgedaan le- t vensvatbaar maken. Voor mij - was dat het alternatief voor f' een cleane expositie tussen drie schotjes," verklaart hij. 'f Toen hij drie jaar geleden naar Rotterdam kwam, ging hij do«r met die prakt'jk WZJPt Eerst liet hij zijn oog vallen op Cohens Behangfabriek aan de Linker Rottekade, daarna trok hij in het pand van Sherry de Terry aan de Schie. 'Spring Grove" werd december vorig jaar gekraakt. Het kostte La mers drie maanden breken en puinruimen om de hal voor zijn doeleinden geschikt te ma ken. Met een materiaalsubsi die van de Rotterdamse Kunst stichting werkte hij vervol gens nog eens zes maanden het opbouwos van zijn beelden, uit perspex, betonij zer, doek, golfplaat, asfalt, as best en zeil. Er kwamen er acht te" staan op de vuile, beschadigde tegel vloer, tegen een decor van af bladderend stucwerk, half ont mantelde leidingsystemen en van het plafond druipend, roes tig lekwater. Het licht komt van bovenaf, door de gaten in het dak en door hoge, deels dichtgetimmerde ramen. Som mige van de installaties heb- ben nagenoeg de omvang van een fabriekswand. Het maken van dergelijke in stallaties ervaart de Rotter dammer elke keer weer als een rampzalig gevecht. „Het is hard knokken om je eigen si tuatie te creëren. De kick is dan dat de ruimte op een gege ven moment zo is getransfor meerd dat je kunt zeggen: dit is mijn plek. Soms snap je pas na drie maanden, welke beteke nis een bepaald beeld voor je heeft En dat wil ik toch: beel den maken waarmee je je el- gen denkprocessen op gang kan houden." Voor Lamers heeft zijn werkwijze het grote voordeel dat hij de expositie vanaf de grond kan opbouwen. „Ik krijg wel eens te horen dat ik mezelf beperkingen opleg door me zo aan een plek te binden, maar ik voel me juist heel vrij. II: bouw m'n installaties qua maat en kleur in onderlinge samenhang op, direct geïnte greerd in de omgeving. Ver koop is niet aan de orde, dus daar hoef ik me geen zorgen o>'e'" te maken, en over vervoer evenmin. Na afloop laat ik al les gewoon staan. Uiterlijk na een jaar moet je weer verdwij nen uit zo'n hal." Door het grootse, monumen tale karakter van zijn installa ties begeeft Lamers zich vaak op het grensvlak van beeld houwkunst en architectuur. „Als je op deze schaal werkt, Is het af en toe lastig de uit gangspunten te blijven zien. De architectuur houdt zich be zig met de verhouding mens omgeving, ook ik probeer een antwoord te geven op de kern vragen die daarbij spelen. Om dat ik gebruik maak van niet- functionele architectonische elementen, heb Ik veel meer vrijheden om de positie van de mens in die omgeving te bena drukken en te bepalen," licht hij toe. .Deze ruimte bestaat niet meer als ruimte, maar als beeld, dat Is de metamorfose die Ik hier heb willen bewerk stelligen," gaat hij verder. „Als toeschouwer treedt je een to taalbeeld binnen, een eenheid. In dat beeld heb ik diverse suggesties gecreëerd van openheid en beslotenheid, vooral in de twee ruimtes die je doormoet om de grote hal te bereiken. Die doorgangen, die wisselende posities die je dan kunt innemen, buitenstaander of binnenstaander, dat interes seert me." Lamers noemt zijn beelden duidelijk, maar ze kunnen op de toeschouwer hetzelfde ef fect hebben als een doodlopen de straat. „Je ziet dat 't dood loopt, en toch loop je nog een stukje door naar die blinde muur. Sommige van mijn in stallaties zijn van een afstand ook volkomen duidelijk, maar loop erheen en je merkt dat er toch wat verandert als je dich terbij komt,' besluit hij. ZATERDAG 31 OKTOBER 1987 VLAARDINGEN Voor het einde van het jaar zullen da problemen met de Algemene Stichting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden (ASHVB) zijn opgelost. Deze verwachting heeft wethouder J. Madern (Maatschappelijke Dienstverlening), tevens voor zitter van de stichting, gisteren uitgesproken tijdens een pers conferentie gewijd aan het dreigend faillissement van de stichting. Evenals de werk groep, die de financiële positie van de stichting onder de loep heeft genomen, hoopt de wet houder, dat het rijk en het Al gemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP) zullen bijspringen. Zoals wij gisteren reeds meld den dreigt binnen vier maan den faillissement van de stich ting. Belangrijkste probleem is De Wouthof, waarvoor bij de bouw in 1979 een dure lening bij het ABP is afgesloten. Sinds de huren van dit com plex ouderenwoningen vorig jaar met 163 gulden omlaag moesten ais gevolg van wijzi gingen in het woningwaarde- ringstelsel, moet de stichting er geld op toeleggen. De vorig Jaar ingestelde werkgroep heeft berekend, dat de tekor ten zullen oplopen tot 12 mil joen gulden. Madam heeft evenals de werk groep 'gegronde hoop", dat het rijk een dee! van de verliezen voor zijn rekening zal nemen. Hij baseert dit op het feit, dat het rijk destijds garant heeft gestaan voor de Wouthof-le- ning. De wethouder wijst er verder op, dat de problemen door het rijk veroorzaakt zijn. Madem: „Er is gebouwd op verzoek van het ministerie. Niemand maakte problemen, toen wij de Wouthof gingen bouwen." Daarnaast hopen betrokkenen, dat het ABP er akkoord mee zal gaan de 'dure' lening in een goedkopere om te zetten. Met het ABP Is al enkele keren ge praat. Wethouder Chr. van Roon (Financiën): „Men wenst on speaking terms te blijven. Als wij de zaak maar hard genoeg aanpakken, komen wij tot een oplossing." Zowe! de werkgroep als belde, wethouders ontkennen, dat de problemen te iaat zijn onder-, kend. „Tot juli 1986 waren er geen noemenswaardige pro- biemen", zegt de heer A.M.V. Besters, beleidsmedewerker bij de afdeling stadsontwikke ling. Van Roon: „De echte pro blemen zijn In 1986 ontstaan. Daarvoor zijn er hooguit enkele schermutselingen geweest. Het ministerie heeft ons gefopt. Het heeft de hoge kwaliteit van de woningen In De Wouthof niet gewaardeerd." Niettemin be vestigt de heer M. Ouwens, hoofd van de afdeling stads ontwikkeling, dat b. en w. van Vlaardlngen er het ministerie al in 1981 en 1982 op hebben ge^ wezen, dat 'regelingen niet op elkaar aansloten'. De ASHVB is in Vlaardlngen - verantwoordelijk voor 229 ver zorgingsplaatsen en 750 oude renwoningen. BI] de stichting"' werken 154 personeelsleden. Zowel voor personeel ais be woners hebben de problemen 'geen nadelige gevolgen', zo benadrukt Madem. VLAARDINGEN „Lang niet feilloos, maar bijzonder nuttig. We weten nu In ieder geval waar de zwakheden liggen," zegt voorzitter R. Blom van de gemeentelijke commissie Be- drijfs Zelf Bescherming (BZB) over de gisteren gehouden oe fening Integratie '87. Het doel van de grootscheepse operatie was om de samenwerking tus sen zes Vlaardingse Instanties voor vrijwillige hulpverlening te testen op hun functioneren bij calamiteiten. Aan de oefening werd deelge nomen door de BZB, de EH- BO-brigade, de RK EHBO Ver eniging, de Reserve Politie, het Rode Kruis en de Lotusgroep. In totaal waren 150 personen in touw, waarvan 35 de rol van slachtoffer speelde. Volgens het rampenscenario had er gisterochtend op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Maasboulevard een zware ontploffing op een schip plaats gevonden, met als gevolg veel licht en zwaar gewonden en grote materiële schade In het gebied rondom het Deltaplein. Door een onverwachte explosie ontstond om half twaalf een tweede rampgebied ter hoogte van de Beugsloepweg. Om het- allemaal echt te laten lijken werd gebruik gemaakt van knalvuurwerk en benzinebran den. Tot de taken van de deelne- mende vrijwilligers behoorde het verlenen van eerste hulp, het redden van gewonden uit het rampgebied, het bestrijden van branden, en het inrichten van een noodhospitaal en een basiskamp. „Er Is flink wat fout gegaan, met name in de communica tiesfeer. In de coördinatie moet er beter Ingespeeld worden op de mogelijkheden en de onmo gelijkheden van de aparte groepen. En we hebben betere verbindingsapparatuur nodig. Maar dat resultaat hadden we wel verwacht. We hebben groepen bij elkaar gebracht die normaal nooit samen oefe nen," evalueert Blom. Het sal do Is volgens hem daarom toch positief: „We hebben erg veel geleerd. Er komen rapporten van, het Is op video vastgelegd en we gaan het nog uitgebreid nabespreken. Daar zullen ze ker verbeteringen uit voortko men." VLAARDINGEN Zeven au to's In de omgeving van de Sprinterpiaats zijn opengebro ken. In alle gevallen werd een zijruitje ingeslagen. Bij drie wa gens bleef de schade daartoe beperkt. Uit de andere vier werden geluidsapparatuur en een boormachine ter waarde van 1000 gulden ontvreemd. De totale schade bedraagt 1500 gulden. Van vier wagens, die gepar keerd stonden op de Elzen- en Wllgendreef, zijn de emblemen ontvreemd. De plaatjes zijn met behulp van een schroe- vendraaier losgewrikt. SCHIEDAM Schfedam-Zuid krijgt een wijkkantoor voor ou deren. Maandag wordt de wijk post geopend. De rest van de week zijn er demonstraties volksdansen (dinsdag)en gym- nastleken (woensdag). Donder dag wordt er een tentoonstel ling gehouden van foto's van oud Schiedam. Vrijdag 6 no vember worden er oud Hol landse liedjes gezongen met een broodmaaltijd en soep na afloop. Hiervoor moet men zich van tevoren opgeven bij de wijkpost In de Oude Maas straat 22. VLAARDINGEN In de maand september zijn 32 wo ningen aan de 2e Van Leyden Gaelstraat in Vlaardlngen op geleverd. In uitvoering waren op 30 september in totaal 131 woningen, waarvan 75 woning wetwoningen, 55 premiewonfn- gen en 1 ongesubsidieerde wo ning. De desbetreffende wonin gen komen aan de Waalstraat, Oosthavenkade, Afrof, Kornetls Speelmanstraat en In de Zee heldenbuurt. Sinds het begin van het jaar zijn in Vlaardlngen 357 woningen gereedgekomen. ROTTERDAM Rotterdam krijgt volgend Jaar van het rijk minimaal 380 miljoen gulden voor woningverbeteringen. Dat blijkt uit cijfers die staatssecre taris Heerma van Volkshuis vesting bekend heeft gemaakt. BIJ de verdeling van de contin genten per provincie kan dat bedrag nog oplopen. Van dat geld wil Rotterdam 2000 aangekochte particuliere huurwoningen op hoog niveau .renoveren en 400 aangekochte woningen een kleine beurt ge ven. Van de vooroorlogse wo ningwetwoningen krijgen 700 huizen een renovatie op hoog niveau en 500 op laag niveau. Van de naoorlogse woningen komen ongeveer 2000 huizen In aanmerking voor groot on derhoud of een kleine verbete- rlng.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1