Schade beperkt door vlamdoveud dak Femina-broodje goed itoöi* 65QQ giddên Detectiveschrijver Baantjer heeft al 'tientallen möördëii^pleé^l' Tekenaar Jan Leendert leeft 25 uur per dag en is tevreden RHa Young hoopt oi> nationale doorbraak Acht jongens aangehouden Sterk bezet toernooi In KEaverstede SCHIEDAM Wanneer de dakplaten, van het bedrijfsverzamelgebouw in Schiedam, dat vrij dagavond voor een deel in de as werd gelegd, van polystyreen of polyurethaan waren gemaakt, was het gehele gebouw waarschijnlijk in vlammen op gegaan. „Dan was het een stuk moeilijker ge weest de brand onder controle te krijgen. Ik sluit niet uit, dat ons dit niet was gelukt. De schade zou dan honderden miljoenen guldens hebben bedra gen", zegt plaatsvervangend commandant A. van Leeuwen van de Schiedamse brandweer, die vrij dagavond de leiding had. Twee jaar Talent Een brandweerman bekijkt de schade in één van de drie bedrijven die door de brand in as werden gelegd. (Foto John de Pater.) r. -7 Nog goed afgelopen Detectiveschrijver A.C. Baantjer signeerde na een lezing vol anekdotes zijn boeken in een boekhandel in winkelcentrum Hof van Spaland. (Foto Arie Wa penaar) alle merken meestal klaar terwijl u wacht de.'s pas service! Burg; H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Heibel Armoe Pentekenaar Jan Leendert in zijn ate lier: „Teke nen, schrijven en dichten is toch mense lijk? Dat doe ik van natu re." (Foto Arie Wapen- aar) Dwarrel HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 NOVEMBER 1987 Will Luikinga presenteert woensdag in zijn radio programma Rita Youngs derde plaatje: „Hilversum zal haar leren kennen." (Fo-, to Martijn Heil) -7 v. - --'7 JL '-.".V - 'U 7v 7 .'7:7. M lA".. 7-7- .7-.' -A;.7\V> .Av-ïK *;V y>. Omdat de dakplaten van een vl'amdovend. - isolatiemateriaal waren, lukte het de brandweer om schade redelijk beperkt te. houden, hoewel die toch nog al tijd tussen de 10 en 30 miljoen gulden wordt geschat. Uitein delijk bleek in tegenstelling tot eerdere pessimistischer be richten dat drie bedrijven totaal zijn uitgebrand: elektro technisch bedrijf Vilters, Jurid (remtrommels) en Techno- markt Doedijns/Kimman: alle drie naast elkaar aan de 's- Gravelandseweg gevestigd. De panden zijn gesloten in ver band met instortingsgevaar. De helft van de dertig bedrij ven, die in het bedrijfsverza- Gevaar bestond voor het meigebouw zijn gevestigd, liep .overslaan,..van het vuur naar rook- en waterschade op en de een kantorenflat van tien ver- anderehelft heeft geen schade. diepingen op de kop van het De brand werd bestreden complex, maar dit kon worden door honderd brandweerlieden voorkomen. Hoewel het verza- uit Schiedam, Vlaardingen, meigebouw op een industriet- Maassluis, Rotterdam, Crpelle terrein staat, stroomde het pu- aan den IJssel en Hoek van bliek in grote getalen toe. Drie dat 150 bij 200 meter meet. Bij na over de gehele lengte van het gebouw loopt in. het mid den een brandgang met drie •vertakkingen. De muren heb ben een brandwerende, schei dende werking van 60 minuten. .Dat heeft redelijk gefunctio neerd. Preventief zit het ge-' bouw redelijk in elkaar. Het gebruikte materiaal voor het dak is een van de preventieve voorzieningen, waardoor' de brand beperkt is kunnen blij ven", aldus Van Leeuwen. Uit het onderzoek van politie en brandweer is gebleken, dat de brand is uitgebroken bij Vil ters. Daar zijn zijn. ook in braaksporen gevonden, zodat Van Leeuwen voorzichtig con cludeert: „Ik, sluit brandstich ting niet uit." Volgenshem kunnen de meeste bedrijven doorfunctioneren. Bouw- en Woningtoezicht zal vandaag het complex inspecteren en kijken of nog meer bedrijven dicht moeten dan de drie, die al. door de brandweer zijn ge sloten. Voor vijf bedrijven zoeken de beheerder van het pand. Zo merhof-Muys Beheer- BVte Rotterdam,'en de afdeling eco nomische zaken 'van dege meente vervangende ruimte. R.J. Vredebregt,hoofd econo mische zaken: „Het lukt wél om iets -tijdelijks te ..vindén. Wij hebben voor alle bedrijven een oplossing. Twee - 4 drie kunnen direct elders terécht, voor de overige zijn wij bezig." Holland: zestien bluseenheden met twee ladderwagens en een hoogwerker. De werkzaamhe den werden gecoördineerd vanuit de verbindingscom- mandowagen van de Schie damse brandweer, die voor het eerst dienst deed. De Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond verrichtte metingen op de eventuele aanwezigheid van gevaarlijke stoffen. Volgens Van Leeuwen was het een 'zeer complexe brand', omdat de be drijven ln elkaar over lopen. VLAARDINGEN „Oh, nee! Op het Vlaardingse publiek ben ik niet uitgekeken. Reëler komt me het omgekeerde voor. Niet iedereen staat nog te trappelen als ik weer ergens in mijn woonplaats optreed. In een kleine gemeenschap raakt men gewend aan je repertoire. Daarom grijp ik de kans die me hu op internationaal niveau wordt geboden met beide han den aan." "7. Rita Young behoort In Vlaar dingen tót de bekendere inwo ners. Niet verwonderlijk, want al ruim vijf jaar is haar volle, muzikale stemgeluid elke week wel ergens te beluisteren. Dat de bevolking van Vlaardingen op haar uitgekeken raakt, leeft kennelijk alleen in dé gèdach- f ten van de talentvolle zange res. Van een verzadigd gedrag was gistermiddag bij het pu bliek in het bomvolle feestge-, bouw Middelhuyse in ieder ge val niets te merken. Rita Young kreeg in de naar haar genoem de show de ene ovatie na de andere. 7- .7 Middelpunt van de show was v het uitbrengen van haar. derde singletje in drie jaar. Een bij zonder plaatje deze derde, ge bied de eerlijkheid te schrijven. Bij hét publiek bestond hier over geen verschil van mening en al helemaal niet bij de be kende Veronica-presentator Will Luikinga. Zijn vrije zondag middag had hij er voor over om Rita het eerste exemplaar te komen overhandigen. Voor. de Vlaardingse liep de happe ning uit op een nieuw hoogte punt in haar carrière. Luikinga: „Rita ken Ik al gerui me tijd. Ze won een voorronde van de Pats-Boem-Show op de radio. Dat ze al twee singles op haar naam heeft staan, wist ik niet. Gezien of gedraaid heb ik ze nooit. Geen wonder, want ik krijg wekelijks 250 nieuwe plaatjes toegezonden." Over haar nieuwste single (Ne derlandstalig met de nummers 'Alle Moeders' en 'Het Zevende perron') voorspelde de om roepman aan het 250 koppen tellende gehoor: „Hilversum zal nu aan de weet komen wie Rita Young is. Ik denk dat het plaatje eindelijk de doorbraak wordt die ze al lang verdient." Luikinga zorgt woensdagmid dag op radio 2 in zijn program ma 'Will wil wel' voor de ether primeur van het plaatje. Zonder succes heeft Rita Young twee jaar geleurd bij na genoeg alle maatschappijen om de door Henk van der Lee (van de Three Jacquets) ge schreven song op de zwarte schijf te krijgen; „Niemand toonde interesse, terwijl Ik met het nummer in de zaal juist steeds zo'n succes heb. Ik was knap nijdig over het wegwim pelen door de platenhoezen," luchtte de getogen Vlaardingse gistermiddag haar hart. r Dat het uiteindelijk tóch uit- draalde op een platenproduk- tie kwam doordat de Belg Maurlts van Langenbergh on gevraagd zichzelf voor het kar- ratje van Rita Young spande. Rita: „Hij was onder de indruk van het levenslied. Door zijn bemoeienis is, de plaat nu ook in België uitgebracht. Te gek, mijn eerste internationale con tact: Err Van Langenbergh wil meer platen met mij maken, ..7: zegt hij. Mag ik dus een tikje'Sc trots zijn?" .7)3 Rita zingt 'Alle moeders' overl-' gens niet alleen. Twaalf muzi kaal ongeschoolde Vlaardingse zesdeklassers vormen het ach-, tergrond koor.„Schatten van r kinderen zijn het," vertelt ze. „Ze hebben prima meege- u s Werkt. Als ik met de plaat inr.'a Hiiversum beland, zijn de kln-y- deren oók van de partij.".. 7/fi. Tal van artiesten uit het Rijn- mond-gebied, waaronder het. orkest Mustang en de zanger: Martin Eden, verleenden gis termiddag hun medewerking aan de show, die rond het nieuwe plaatje was geweven. Als Ria de Jong zag Rita Young (43) in de oorlogsjaren het levenslicht in de Rotter- 7 damse wijk IJsselmonde. Haar. ouders verhuisden kort na de :beval!ing naar Vlaardingen. Ri ta is de haring- en blerstad al tijd trouw gebleven. ;,lk ben gelukkig getrouwd en we heb ben een zoon. Mijn man is bus chauffeur bij het streekvervoer. Zelf werk ik als parttimer ach ter de kassa in een kleine su- - permarkt. Zingen doe ik hoofd zakelijk in het weekeinde.'-' iedere zes weken houdt Rita Young in Vlardingen een spe- ciaie muziekshow, waarin jong talent een kans krijgt. „Ze noe men me weieens de moeder van de artiesten,", gekscheert ze. Serieus: „Muziek is mijn lust en leven. Ik sta ermee op en stap er ook weer mee In bed." 1 ëneenhalf uur na het uitbreken was de brand onder controle, het nablussen duurde tot de volgende middag drié' uur..' Drie brandweerlieden uit Schiedam liepen lichte ver brand. „Ik denk, dat wij door de slagkracht van de brand weer dezaakhebben kunnen beperken." Hij is niet ontevre den over de constructie van het zeven jaar oude complex. wondingen op, toen een muur instortte. Zij'zijn,behandeld in het Schielandziekenhuis. .„Ondanks de grote schade, is het toch nog goed afgelopen", zegt Van Leeuwen daags ha de VLAARDINGEN Een be drag van 6500 gulden voor'de actie 'Polio de wereld uit' is za terdag. dóór de Vlaardingse 'warme'bakker Frans Hazen berg overhandigd aan'aan de heer' L.F. Oppe van Rotary Club Vlaardingen 80. Het geld is de opbrengst van de verkoop van een speciaal" broodje met een opslag van vijftig cent. Het werd ter gelegenheidvan de consumentenbeurs "Femina in Rotterdam onder-demaam Fe mina-broodje. door „degeza menlijke regionale bakkers geïntroduceerd. De actie'Polio de wereld uit' is opgezet door Rotary Inter national in samenwerking met de Wereldgezondheidsorgani satie van de Verenigde Naties. Doel is om voor het Jaar 2005 polio uit te bannen. Alle kinde ren tot vijf jaar zouden dan in geënt moeten zijn. Voor het immunisatieprogramma is een bedrag van 120 miljoen dollar nodig. De 325 Nederlandse Ro- tary-clubs hebben op zich ge nomen om vijftien miljoen gul den bijeen te brengen. - In. het kader van de' actie werd op Koninginnedag al een zeskamp georganiseerd in sportpark Vijfsluizen door het Hoiyziekenhuls en de beide Vlaardingse Rotary-clubs. Het batig saldo van 60.000 gulden is aan de stichting 'Polio de we reld uit' overgemaakt. Ook de opbrengst van de verkoop van het Femina-broodje zal aan deze stichting worden overge maakt. SCHIEDAM Bijna dertig jaar werkte hij als recher cheurbij het beruchte bureau .Warmoesstraat Ln Amster dam. Op papier heeft hij tien tallen moorden gepleegd. De detectiveschrijver A.C. Baan tjer was zaterdag in Schie dam en vertelde in het.biblió- theekfiliaal Noord anekdotes over zijn werk en zijn boe ken. Baantjer heeft bijna veer tig boeken op zijn. naam staan. Ze zijn voornamelijk gebaséerd op zijn eigen erva ringen ais rechercheur in 'de Amsterdamse rosse buurt. „Ik ben verantwoordelijk voor tientallen moorden,'' zo bekende hij zaterdag het schaarse publiek, „want al die moorden zijn toch aan mijn brein ontsproten." In 1945 kwam Baantjer bij de Amsterdamse politie. Van voorvallen die hem in zijr. werk troffen, maakte hij noti ties voor zichzelf. Later re sulteerde dit in een boekje. Baantjer: „Van, mijn eerste boekje kwam het grootste deel van de oplage bij de Slegte terecht." Later, toen hij rechercheur werd in 1954, gebruikte hij de gegevens die hij in proces sen-verbaal moest verwerken als stof voor korte verhalen. Hiermee had Baantjer meer succes. De Geïllustreerde Pers toonde belangstelling en zijn verhalen werden gepu bliceerd' in de Re vu. „Dat was toen nog een heel dege- gen. Baantjer haalde zijn Dertien Katten te voorschijn' en nu is het een van zijn best gelezen boeken. „Als je begint te schrijven, dan pak je alles: aan,'*,.: vol-.' gens Baantjer. Zo nam hij; destijds hét aanbod van.,de Arbeiderspers aan om een se rie te gaan schrijven. Het wérd de- De ..Cock-rëeks, waarin inmiddels al 27 boe ken zijn verschenen. Hoofd-, personen; in. deze populaire reeks zijn rechercheur De Cock.en zijn soms wat'suffi ge assistent Vledder. Baan tjer maakt voor deze serie nog altijd gébruik van zijn praktijk-ervaring..'- 77,7. De'- veelgelezen detective schrijver is inmiddels gepen sioneerd en heeft zijn werk in de woelige Warmoesstraat vaarwel gezegd. „Het werk van een rechercheur in Am sterdam is niet meer zoals het vroeger was door de enorme toename van mis drijven. Ik heb de verloede ring van Amsterdam van na- bij meegemaakt. De grootste bron voor de toename van de criminalitiet is heroïne. Ik geloof, dat de criminaliteit veel minder zou zijn wanneer heroïne vrijgegeven wordt en gewoon bij de' supermarkt verkrijgbaar is tegen lage prijzen. Vergelijk het maar eens met de drooglegging in de Verenigde Staten in de ja ren twintig. Tijdens de droog legging was er een ware ex plosie van de criminaliteit." MAASSLUISAcht jongens in de leeftijd van 15 tot 20 jaar zijn' door. de Maasaluise politie 'aangehouden. Twee Maasslui- zers van 17 jaar maakten met de politie kennis wegens het stelen van bierkratten vanaf balkons op de GA. Brederodel- aan en omgeving. 7 '.Twee anderen in dezelfde leeftijd werden vrijdagnacht op een bromfiets aangehouden. Zij bleken deze dezelfde nacht té^hebben ontvreemd uit kel der boxen aan de Jongkind straat en het Sparréndal. De bromfietsen zijn inmiddels aan decigenaren teruggegeven. Tenslotte hield de politie za terdagnacht vier jongens in de leeftijd -van 15, 17 en 20 jaar aan, die op het Mackayplein de siervelgen van een auto had den verwijderd. lijk biad, dat je zonder schaamte op tafel kon laten liggen," aldus Baantjer. Al3 diender op het bureau Warmcasstraat kreeg Baan tjer te maken met een reeks moorden op prostituées. Deze werd een nieuwe bron voor zijn boeken. „Maar toen de Geïllustreerde Pers mijn eer ste boek hierover. Een strop voor Bobby, gelezen had, ga ven ze 'me het advies om naar öc Arbeiderspers te gaan. 'Een goed boek', zo zei den ze,'maar ér komen hoe ren in voor.' En die durfden ze hun katholieke lezers niet voor te schotelen." Voor de Arbeiderspers waren de pros tituées geen probleem en Baantjer kreeg de opdracht om een aantal boeken te schrijven voor de Arbo-reeks. In die tijd schreef Baantjer ook zijn roman Dertien Kat ten. Hij begon er aan met het idee een bestseller te gaan schrijven. Na voltooiing kreeg hij van zijn uitgever de raad het boek ergens ver weg in een la te proppen. Het was niet te lezen. Vijftien jaar ge leden vroeg een andere uitge ver Baantjer of hij nog er gens een jeugdzonde had lig- Rlta Young beweegt zich al 26 jaar in de muziekwereld. Zo'n twintig jaar zong ze in tal van orkesten. Vijf jaar terug ging ze öp de solotoer. Vanaf dat mo-„ ment is haar ster gestegen. Vooral in lokale dreven ver wierf ze grote bekendheid ais de zangeres met de warme stem. Bovendien heeft ze zich een plek weten te veroveren In het aparte wereldje van pre sentatrices. Éénmaal per week heeft ze op zaterdagmiddag bijvoorbeeld een eigen pro gramma van een uur op de zender van de Stadsomroep Schiedam. Behalve vocailsti- sche activiteiten presenteert Rita Young ook complete shows en ook dat gaat haar even vlot af als het zingen." 1 met zijn atelier er direct ach ter. „Toen draaide ik lekker. Ik had een behoorlijke aanloop, gemiddeld zo'n dertig man per dag. Vaak kwam ik 's nachts pas aan mijn-werk toe," blikt hij terug. Toen de straat twee jaar geleden aan de kant van de dijk werd afgesloten was het echter gedaan met de klan dizie. Net als vier andere mid denstanders uit de buurt kon de prentenhandela&r zijn zaak opdoeken. Leendert: „Na al die heibel met de gemeente heb ik een vervelend Jaar gehad. Pas nu begin ik weer naar buiten te treden. Verleden maand had ik een expositie bij Ben Vogel op de Westhavenplaats, en dat was gelukkig een succes, er zijn erg veel mensen geweest." Toekomstplannen heeft hij voldoende: „Ik wil in kleur gaan werken, met pastelkrijt. Portretten,' landschappen, bos gezichten. Veel exposeren, en liefst natuurlijk weer een eigen galerie openen." Leenderts fa milie gelooft in ieder geval heilig'ln zijn artistieke kwali teiten. ,Die vertellen me ijs koud dat het werk na mijn dood heel wat waard zal wor den. Ik heb ze beleefd ge vraagd of ze dat nooit meer wilden zeggen, want ik leef nog altijd hier en nu," besluit de kunstenaar. Wie belangstelling heeft voor het werk van Jan 'Leen dert kan langsgaan op zijn ate lier, Eendrachtstraat 22, tele foon 4352420. een door hemzelf ontwikkelde speciale techniek om bewegen de boomblaadjes weer te ge ven. ,Dat heb ik nog bij nie mand anders gezien, bij leder een staan de blaadjes stil. Maar kijk eens goed in het echt: ze bewegen' altijd, en op mijn- tekeningen zie je. dat. Hetzelfde geldt voor water, dat is. gëwóon beweging. Ik werk weliswaar vanuit mijn geyoei, maar mijnstijl is voor hon derd percent realistisch," al dus de pentekenaar. De dingen weergeven zoals ze zijn, dat is wat Leendert na streeft, ook in zijn literaire werk. 'Zoals het is' luidt de ti tel van een bundel korte ver haaltjes en gezegden die hij klaar heeft liggen, en waar hij nog een uitgever voor zoekt. Het succes is de dichter/schrijver/tekenaar nooit zomaar komen aanwaai en. Vijf jaar geleden nog, toen Leendert in. Zeeland woonde, ging hij met kapotte laarzen langs de deuren om zijn artis tieke producten te - slijten. Boerderijen en villa's aflopen om te vragen of ze soms be langstelling hadden voor een tekening van hun stulpje, man wat een armoe was dat. Maar ja, ln dit vak ga je zakelijk en artistiek nou een maal door diepe dalen en over hoge top pen," zegt hij filosofisch. Een voorlopig hoogtepunt was voor Leendert in ieder ge val de periode dat hij in de Vlaardingse Voorstraat een el- gen winkel annex galerie had, 'VLAARDINGENEen kun stenaar wil hij niet genoemd worden. „Tekenen, schrijven, dichten, dat is toch gewoon menselijk? Dat doe ik van na ture, daarvoor hoef ik niet in e'èri apart hokje geplaatst te worden," zegt Vlaardinger Jan Leendert, Hij was meubelma ker, lasser, vertegenwoordiger, bakker, chauffeur en vérkoper van race-auto-onderdelen voor dat hij vijf jaar geleden de te kenpen oppakte.;Nu wil hij niets anders meer. 7 „Ik solliciteerde, me wild toen ik in 1981 werkloos werd, maar kwam nergens meer aan de bak- Toen ben ik serieus mét tekenen begonnen, hoewel ikTnooit' een opleiding In die richting gehad heb. Het is een hobby waar ik eigenlijk al van af mijn kinderjaren mee bezig was," vertelt Leendert Het 7 'gewone'., beroepsleven houdt hij verder voor gezien: „ik heb eindelijk mijn stiel ge- vónden, - Ik ..blijf de rest van mijn leven'tekenen. Ik heb, niet veel geld, inaar- ik kan eten. Ik leef 25 uur per dag In mijn werk en ben éen tevreden 'mens."' 7 "'7.7 77 7''777 77 Leenderts specialiteit is de pentekening. Zijn onderwerps keuze is traditioneel: oud-Hol-; landse stadsgezichten (met veel water), molens, schepen en gebouwen. Op dit moment werkt hij aan tekeningen van de Vlaardingse Viflbank en de historischehavenkomvan: Maassluis; Tussendoor maakt hij portretten van niet-be- staande mensen.; De Vlaardin ger. wil niet ontkennen dat hij het verkoopargument méé laat. tot voor kort les gaf in Klaver stede. Ook een medische keu ring en een goede warming-up vindt hij 'erg belangrijk'. Smit wijst erop, dat uit onderzoek is gebleken,.dat de bloeddruk vanaf het moment, waarop de speler van zijn plaats komt tot het moment waarop hij de bal raakt, enorm snel oploopt. Ver geleken met andere sporten is de piekbelasting veel korter en heviger, legt hij uit. Squash is volgens Smit niet7 moeilijker of gemakkelijker dan tennis. „Het is anders. De ach- j terzwaai gaat bijvoorbeeld van boven naar beneden in plaats van van achteren naar voren. De basisslagen en de loop- techniek zijn anders. Je maakt grotere stappen naar de bal toe. Conditioneel kun je squash vergelijken met bok sen. Concentratie Is belangrijk; als je niet geconcentreerd bent, zakt je spelpeil verschrik kelijk snel." Uitslag. Heren A: 1. Rick Zand vliet, 2. Mike Sherren, 3. Peter Noordhuis. Dames A: 1José Houwen, 2. Marjetta Peters. Heren B:1. Peter van der Stab, 2. Briel van der Poel. He ren C: 1. Lulke TJebbes, 2. Henk Verschuren. Dames C: ,1. Jacqueline Kiebert, 2. Jacque line Meeuws. SCHIEDAM Met bij de he ren A de nummers 4, 5,12 en 14 op de Nederlandse ranglijst en bij de dames A de nummers 2, 4 en 5 ais deelnemer was het toernooi van squashvereni- ging Klaverstede In het gelijk- namige squash- en tenniscen- trum aan de Brauwweg In Schiedam sterk bezet. Vrijdag tot en met zondag namén ze ventig spelers deel aan het eerste lustrumtoernool van de vereniging. Het sterke deelne mersveld was volgens wed strijdleider Leslie Toorop te danken aan de 'behoorlijke re- putatie' die de vereniging in de afgelopen vijf Jaar heeft opge bouwd. 7 „Het toernooi is heel erg sterk bezet voor zo'n kleine vereni ging als de onze,'" stelt hij te vreden vast. Evenmin is hij on tevreden over de.belangstel- ling voor squash. „Het gaat hard vooruit, het is een heel snel groeiende sport. Het meest aantrekkelijke van squash Is, dat je er in vrij korte tijd heel intensief mee bezig kunt zljn: Ik denk, dat je squash sneller kunt aanleren dan tennis. Maar ik vind het belangrijk, dat je les neemt om de techniek onder de knie te krijgen." Datzelfde vindt Arthur Smit, die al 14 jaar squash speelt en bent, hè, best aardig," aldus Leendert, die zijn eigen voort brengselen steevast 'aardig', noemt, én vooral het woord 'goed' niet in de mond wenst te nemen. „In dit werk ben je er nooit, je wilt altijd beter. Ei genlijk wil ik ér nog meer con trast in hebben, het moet nog pakkender. Ik zit nu op een aardig niveau, maar soms denk ik ook wel dat Ik nog he lemaal moet beginnen." Wel is Leendert gepast trots op wat hij noemt 'de dwarrel', ge verhoudingen precies vaat te leggen. Thuis vergroot hij de schets uit, ook met potlood, om daarna de inktlagen aan te brengen, soms wel zes of ze ven. Het hele procédé kost hem gemiddeld dertig uur per teke ning. De dieptewerking die de Vlaardinger met deze methode weet te bereiken is opmerke lijk. Het nadrukkelijke per spectief maakt dat een rijtje historische panden voor de ogen van de toeschouwer lijkt op te rijzen. spelen bij de seléctie van zijn onderwerpen. „Natuurlijk, nos talgie Tdoet het altijd, en per slot van rekening moet ik ze ook verkopen. Maar ik houd er zelf ook erg van, dit vind ik het mooiste oro te doen," zegt hij. 7 Bij het maken van zijn teke ningen gaat Leendert bijzon der systematisch te werk. Berst .maakt hij op locatie een potloodschets van zijn onder werp, met als doel de onderlln-

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1