Vrouwenadviescommissie: 'Eindelijk is het zover' Inwonersaantal daalt nog steeds 'Overstap moet bewuste keus zijn' Ou* CXihn* NIEUWE BADKAMER BADERIE HEEFT ZE IN ALLE SOORTEN.... Muséum koopt kunst Jongetje aangereden Overvallen opgelost Harleklno aangepast -Nieuwe gevangenis overbodig' ISchoIen [elektronisch beveiligd "srw? M0BEt BBS siaapcó/vifort BBS het vrije volk WS SCHIEDAM De Openbare Nutsbedrij ven Schiedam (ONS) zijn ten strijde getrok ken tegen de ondeskun dige knutselaars aan de eigen gas-of electri- sche installaties. iA'BSSm SCHIE 40-52 SCHIEDAM - 010 - 473 20 77 De vrouwen- adviescom missie gister middag bijeen tijdens de of ficiële instal latie door wethouder Lüub Haf kamp in het Stadskantoor. Onder: De on afhankelijke voorzitter van de advies commissie de Schiedamse Marjo Stijns. (Foto's Arie Wapenaar) mmmmm Procedure Voorwaarden Oudere Schie dammers la ten zich infor meren over de gang van zaken in het verzorgingste huis: „250 gul den zakgeld? Dour houd ik je aan, want dat is meer dan wat ik nou heb" (Fo to Arie Wa penaar) Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoogstraat 125b 3111 HD Schiedam. Telefoon; 4266646 of 4736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend voorafgaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN. beddenspec Hoogstraat z ;iaalzaak - slaapkamers - slaapsystemen 16-48 3111 HJ Schiedam tel.; 010 - 4 linnenshop 26 87 17 schiedam 14 L 1 Het komt steedsmeervoor dat particulieren, aan hun ei gen'geiser, waterleidingen of gaskachel 'rommelen... „De mensen' denken dat het is toe gestaan. Dat klopt 'niet hele- maaLEn dat knutselen kan. tot ROTTERDAM De nieuwe gevangenis aan de Abraham van Stolkweg in Rotterdam is overbodig en voldoet' niet aan de eisen van de nieuwe ar beidsomstandighedenwet. Met deze argumenten wil de (Bond van - Wetsovertreders (BiVO) en de Coornhertliga (een ver eniging van) strafrechthervor ming) de bouw van een nieuwe gevangenis tegenover Van Nel- le aan de Abraham van Stolk weg in Rotterdam tegen hou den. Vandaag zal de deelgemeente Centrum-Noord de bezwaar schriften, van de BWO en de Coornhertliga behandelen. Vol gens' beide instellingen is de behoefte 'aan extra cellen voor meer dan de helft toe te schrij ven aan drugsyerslavenden die moeten stelen om hun versla ving te kunnen hétalen of han- J delaren in verdovende ,midde- Hen. Door drugs, legaal te ma- 1 ken hoeven er. geen cellen bij te" komen, zo beweren de twee instellingen. SCHIEDAM Alle gemeen telijke scholen zijn vanaf deze maand voorzien van een super moderne elektronische in braakbeveiliging. De inbraak- alarminstallatie, die ieder on gewenst bezoek aan de scholen direct meldt aan de politie, is. aangebracht?-'door 'het -Schle- damsebédrijf'GomfBevëiilgin- gen bv?' Déi pólitieydériktdoor dit moderne alarmsysteem vlugger ter plaatse te zijn bij' onraad. Scholen zijn regelma tig het doelwit van Inbrekers. Vooral computers, aanverwan- te artikelen en audio appara tuur. 'Doe-het-zelf goed levensgevaarlijke situaties lei den," waarschuwt de voorlich ter van deONS' Marl Dinge- nouts. „De laatste tijd-doen steeds meer geruchten de. kop op dat elke particulier wel in eigen huis gespecialiseerde werk zaamheden mag verrichten," 'zegt de voorlichter. „Niets in minderwaar." De verwarring is waar schijnlijk ontstaan omdat er in Schiedam zoiets bestaat als een"Doe-het-zelf reparatie re geling, Iedere gespecialiseerde gebruiker (een amateur tech nicus dus) mag, na controle en keuring door inspecteurs van de ONS, wel zijn eigen installa ties repareren of uitbreiden, y De leveringsvoorwaarden van de i gas-en electricitëitsbe- drijven houden eigenlijk een streng verbod hierop in. Alleen de door de nutsbedrijven er-, kende' gas- en electrotechnl- sche installateurs mogen repa reren of aanleggen. „De rege ling is opgenomen om de vei ligheid bij de openbare ener gievoorzieningen zoveel moge-, lijk te waarborgen," legt Din- genouts uit. De 'Doe-het-zelf regeling is een uitzondering op de strenge regel. „Die uitzondering is misschien wel de oorzaak van die geruchten," denkt de ONS. Want een particulier kan wel degelijk, wanneer hij daartoe volledig in staat wordt gesteld, iets aan zijn eigen gas- of elec- trische installatie veranderen. Per afzonderlijk geval worden dé - klus en de te verrichten werkzaamheden dan bekeken door inspecteurs van de ONS. Voor informatie van de 'Doe-het-zelf reparaties en of over de veiligheid bij gebruik van electricitelt en gas kan de ONS, tijdens kantoortijden op werkdagen van S.OO tot 16.00 uur, gebeld worden. Openbare Nutsbedrijven Schiedam, tele foon 4622222. SCHIEDAM Na jarenlang discussiëren, soebatten en knokken heeft Schiedam een vrouwenadviescommissie. Tientallen vrouwen van de meest uiteenlopende organisa ties, politieke partijen, vereni gingen en clubs vonden het gistermiddag een, echte mijl paal voor de Schiedamse vrou- wenemancipatie. yj Wethouder (emancipatieza ken) Luub Hafkamp probeerde de installatie van commissie met een flauwe grap en een ge pikte grol van de komiek Toon Hermans in te luiden. „Het is zo ver," zei de wethouder. Hij wilde dat zinnetje in diverse tonaties nog eens herhalen, zo als dé onnavolgbare komiek eens deed tijdens een act, om de lachers op zijn hand te krij gen. Maar dit keer werd ernlet bepaald hartelijk geschaterd. Niet-in het minst omdat de Schiedamse vrouwenorganisa ties jarenlang, eigenlijk al sinds begin jaren zeventig met' organisaties en actiegroepen als Dolle Mina, de Rooie Vrou wen en Wij vrouwen Eisen,'ij-, verden voor een eigen commis sie. En de gemeente Schiedam was nu niet altijd de eerste die het; groene licht,geld en of ruimte gaf voor het emancipa tiewerk in de stad. Dus die ccmmssie heeft lang op zich laten wacht. In 1981 keerde het tij. Er zette zich een! aantal vrouwen achter de plannen on- dér leiding, later, van de.Schie- damse emancipatlewfefkster VeraWijnker. Vorig jaar pas kreeg de vrouwenorgansatles geld en de verzekering dat de commissie een officiële status zou krijgen. Want de commissie zou wel wat te zeggen moeten-krijgen en officieel doorvliet! gëmëénte- béstuur moeten ;w'ordénLtlgèïh- stalleerd. Dé gistermiddag of ficieel in het léven 'geroepen commissie krijgt een advise rende taak. „De commissieleden gaan het. Schiedamse college voor zien -van gevraagde en ónge- vraagde adviezen," iegde de SCHIEDAM f Hét inwonersaan tal'1 van Schiedam daalt, nog .steeds. Het- gemeentebe stuur had begin dit jaar weer feducie in een kleine, inaar gestage, groei van het. aantal inwo ners. De laatste maanden neemt het inwonersaantal telkens met enkele tientallen' per; maand af. Op 31 augustus stonden er 69.329 personen ingeschreven in het bevolkingsre- gister. Dat zijn 56 mensen minder dan in juli. De cij fers zijn verdeeld over 33.908 mannen en 35.421 vrouwen. In augustus wer den J baby's gebo ren en overleden 57 stadgenoten. Er vestigenden zich 186 mensen van buiten in de stad. 2411 Schiedammers verlieten de stad. - Baderie koppelt de beste produkten aan verregaande service en aan trekkelijke prijs. Daarbij maakt Baderie geen onderscheid in service en garantie wanneer de realisatie zélf verzorgt of - superge makkei ijk - laat verzorgen door de vakmensen van Baderie. De beste badkamerzaken van Nederland zijn thuis in alle grote merken; U vindt bij Baderie o.b. Sphinx, Ucosan, PressaJit, Bad Junkers, Koralle, Priedrich Grohe, Aquaglass, Venlo Sanitair, Gebérit, Ge^y, Bette, e.v.a. 24 MAANDEN ECHTE GARANTIE OP INSTALLATIE Specialisten in Sanitair onafhankelijke voorzitter van dé'adviesclub Marjo Stijns uit T.Wifzülléh ^Hétffihóëtén'^ëh- liétfi' Dé' arnbtéri&étfïüife^hbl gewoon'" moeten ""gaan vindén dat wij op allé punten van'het gemeentelijk beleid met advie zen gaan komen. Maar wij vrouwen hebben ook nog geen praktijk ervaring op dit ge bied. Hetwordt een kwestie van samenwerken) met ge meente, aan kwaliteit en accep- -'„WA wifimTwij nü al stellen dat' wij alle gemeentelijke stukken en alle kwesties die ló pen vanaf het begin wiien vol gen. Anders, zitten we nog sléchtskant-en-kiarë rappor ten te 'bc-adviseren'. Daar heb ben wc niets aan. We willen niet aan het kortste eeind trék- kén,?'- eiste -voorzitter Stijns métëé'rt-'" al?' LWéthouder Haf- kani))' vêózetö'raë'TïaSarr en alle hahwézlgen dat "Wat- hem be treft die commissie van vrou wenvan groot belang is. „Kijk maar naar hetvrou wen rapport over veiligheid op straat," memoreerde de wet houder. Waarmee hij een klein beetje de plank missloeg, want de meeste ScWedarase -yrou- wen zijn helemaal^, niet ,zOj.te/ vreden met dé'ïnaniêr waaróp de gemeente mét" dat rapport en de genoemde enge plekken In de stad omging. Erg veel is ersinds de verschijning van het: onderzoek naar de enge en onveilige: plaatsen in de bin nenstad niet gebeurd. „Kortom, er is werk aan de winkel, en veel werk. Het is reuze spannend'eh heel 'erg be langrijk. 'Wij'/zltten^M^óig niet in een beaHssingsposltie, maar het begin is er. De vrou- wenadviescorr.missie is i ie der geval mééi dan er -v: ibje dat het oog houai öp jfe - -ele en sociale activitei 'oor vrouwen" aldus \^..zitter Stijns, die dolenthousiast aan haar nieuwe,; moeilijke taak is begonnen.^ :yoe:;-xav Sb 'lp .„.„V Ah - ,oV' De commissie 'bestaat naast voorzitter Marjo Stijns uit drié vertegenwoordigers van de Schiedamse vrouwenorgansa- ties: de Schiedamse Vroüwen- emancipatie Organisatie, de Schiedamse- Vrouwen Raad én de Werkgroep Buitenlandse Vrouwén. De overige zeven le den zijn Schiedamse vrouwen die óp persoonlijke titel eh 'op b'asia )van' deskuhdJgKéld zijn gekozen.' Dé deskundigen op het gebied van bijvoorbeeld volksgezondheid, ruimtelijke órdening, arbeid, politie, kunst en cultuur^ worden ieder op hün beurt weer bijgestaan ioor een eigen achterban. SCHIEDAM „Je moet je zelf niet opsluiten in je kamer, want dan ben je nergens meer. Gewoon naar buiten komen en contact zoeken. Het. is bij ons fantastisch, je hebt- helemaal geen zorgen meer. En onze di rectrice? Dat is zo'n vrouw!" Om zijn woorden nog eens te onderstrepen steekt het lid van de bewonerscommissie van het Si. Jacobs Gasthuis zijn duim ferm In de hoogte. Het is dui delijk; hij heeft in het verzor gingstehuis aan de Burge meester Knappertlaan een nieuw thuis gevonden. .Voor: de mensen in de zaal was het zover nog niet. Zij wa ren gisterenmiddag juist naar de voorlichtingsbijeenkomst in dienstencentrum De 4 Molens gekomen om; zich te laten in formeren over de grote over stap van zelfstandigwonen naar het leven in een verzor gingstehuis. Een stap waar de meeste aanwezigen, ondanks de enthousiaste verhalen van tehuisbewoners als een berg tegenop zien. „Ik vind het verschrikkelijk, en mijn man ook, maar vroeg of Iaat moet 't," zegt een 78-ja- rige Schiedamse. „Nu wonen we nog in een eigen huisje. Op onze leeftijd moet je er echter rekening mee houden dat het over een jaar misschien niet meer mogelijk is. - Het ergste vind ik dat je dan zoveel priva cy kwijtraakt, dat je mét alle maal vreemden in een huis woont. Maar als het zover is gaan we er het beste van ma ken,: hoor, ik heb er wel ver trouwen In dat we wennen." Zo'n kleine driehonderd mensen staan al op de wacht lijsten van de zes Schiedamse tehuizen, een nog.-grotere groep leeft met de wetenschap dat men zich binnen een af zienbaar aantal jaren zal wil len aanmelden. „Het blijft al tijd een individuele keus of mensen zo lang mogelijk op - zichzelf willen blijven wonen, eventueel met allerlei hulp of in een aanleunwoning, dan wel naar een verzorgingstehuis gaan," zegt Marieke van den Bosch van de Stichting Geco ördineerd Ouderenwerk Schie dam. „Dat respecteren we na tuurlijk, we hopen alleen dat de mensen hun keuze maken op goede gronden. Het is óns namelijk uit enquêtes gebleken dat de meeste ouderen eigen lijk geen idee hebben van wat hun in het verzorgingstehuis te wachten staat." Dat er behoefte was aan in formatie bleek wel wit het gro te aantal vragen dat de zaal op de aanwezige deskundigen af vuurde. Voor velen was de be langrijkste kwestie: stel ik wil op een gegeven moment naar een tehuis, hoe pak ik dat dan aan? „Je moetje aanmelden bij het tehuis van je keuze, en daar een formulier invullen. Dat komt terecht bij de ge meentelijke Indicatiecommis sie, die daarna een advies uit brengt aan de hand van lande lijke richtlijnen,"-, legde M.P. van Mansum uit. Hij is. voor-, zitter van de bewuste commis sie. „Als het advies positief is kom je op de wachtlijst van het betreffende huis, als het negatief is wordt er naar een andere oplossing gezocht. Maar je kan er ook beroep te gen aantekenen." -- Ook de voorwaarden 'die te huizen stellen aan nieuwebe woners hielden de ouderen be zig. Wordt er gekeken naar je leeftijd en gezondheid?'Kun je wel blijven ais je gaat demen teren? Van Mansum: „Leeftijd speelt geen rol, er zijn er die op hun zesennegentigste pas naar een tehuis willen, en dat kan. Gezondheid echter wei, omdat het oord natuurlijk wel de juiste ve -zorging moet kun nen bieden, met alle specifieke faciliteiten die daar soms voor nodig zijn. Daarom kan ik al leen maar adviseren om eer-, lijk te zijn in je presentatie: doe je niet (on) gezonder voor dan je bent." Over wat er gebeurt als mensen geestelijk hard achter uitgaan is in z'n algemeenheid niet veel te zeggen, volgens Van Mansum. „Het hangt er vanaf hoe ernstig het is, van de voorzieningen in het tehuis om het zelf op te vangen. Ook de situatie in de regio speelt een rol. In deze streek zitten de verpleegtehuizen zo vol, dat veel dementerende bejaarden noodgedwongen in een 'ge woon' verzorgingstehuis blij ven,"aldus het commissielid. Onduidelijkheid was er even eens oyer de financiële kant van de zaak. „In Schiedam is het allemaal heel simpel gere geld," lichtte R. Jaggle toe, hoofd van de Afdeling Ouderen van de Gemeentelijke Sociale Dienst. „De mensen ontvangen zelf hun AOW en/of hun pensl- oen, alleen krijgen ze van ons maandelijks een rekening voor de eigen bijdrage in hun ver zorging. Maar wie dat wil kan ook alles aan ons overlaten, die krijgt dan van ons 250 gul den zakgeld In de maand," al dus Jaggle. „Daar houd ik je aan, want dat is meer dan ik nou heb," grapte één van de vragenstellers tot slot. Alle aspecten van de over stap naar het verzorgingste huis worden heider en 'over zichtelijk behandeld in de bro chure "De Grote Stap' van het Gecoördineerd Ouderenwerk. Het hoekje kan gratis afge haald worden bij de diensten centra, de gezinsverzorging, de wijkposten, de Kruisvereni ging en de Sociale Dienst en de Indicatiecommissie. DONDERDAG 5 NOVEMBER 1987 wegwijzer FILMCLUB De Amerikaanse komische film After hoars van regisseur Martin Scorsese Is vrijdag 6 novem ber te zien bij de Filmclub Schiedam (Nieuwstraat 12). In de hoofrollen spelen Griffin Dunne, Rosanna Arquette en Linda Fiorentino. De film kreeg vorig Jaar in Cannes de regie- prijs. Aanvang 21.30 uur. Toe gangsprijs: 5,-, donateurs be talen 4,- DE ARK Het Schiedams Vrouwenkoor geeft vrijdag 6 november een najaarsconcert in kerkgebouw de Ark (Hargplein 101). Zij zin gen onder meer werken van F. Mendelsohn-Bartholdy, C. Salnt-Saöns en César Franck. Aanvang 20.15 uur. Toegangs prijs: 7,50, houders van een CJP of Pas 65 betalen 6,-. Programmaboekjes zijn ƒ1.-. Kaarten zijn verkrijbaar aan de zaal. THURLEDE in het bejaardencentrum Thur- lede (Nieuwe Damlaan) is dins dag 10 november een mini- markt van 14.00 tot 16.30 uur. De handwerkclub van het be jaardentehuis heeft voor deze markt een collectie handwer ken samengesteld als babykle- ding, kussens en poppen. Daarnaast zijn er stands met tweede hands spullen. FNV De FNV-werkgroep uitkerings gerechtigden Schiedam houdt dinsdag 10 november een gro te openbare bijeenkomst. Het thema van deze middag is: pensioen en pensioenbreuk. De bijeenkomst is in het dien stencentrum De Vier Molens (Nieuwe Damlaan 766). Aan vang 14.00 uur. De toegang is gratis. OPST AND1NGSKERK De Nederlands Hervormde kerk houdt een bazar in de Op- standingskerk (Dr Kuyperiaan) vrijdag 6 november van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag 7 no vember van 10.00 tot 16,00 uur. DE VIER MOLENS 2, Inidienstehfcentrum De Vier Molens (Nieuwe Damlaan 766) is woensdag 11 november vrij dansen (vanaf 35 jaar). Aan vang 19.00 uur. Zondag 8 no- -vember is er een soosmiddag voor oudere Schiedammers van 13.30 tot 16.00 uur. Dat betekent: biljarten, schaken, kaarten, sjoelen, enzovoort. PASSAGE THEATER Dè harmphievereniglng Her- 1 r-andad van de Rotterdamse politie geeft zondag 8 novem ber een koffieconcert in het Passage Theater Schiedam. Medewerking wordt verleend door de Engelse Brassband The Clacton on Sea Coöperati- ve Band. Aanvang 12.00 uur. De toegang is gratis. HUISVROUWEN De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Schiedam, geeft dinsdag 10. november een receptie In ge bouw De Rank (Schiedamsé- weg 122) ter gelegenheid van het 70-jar!g jubileum! De re ceptie Is van 11.00 tot 12.00 uur. Aansluitend feesten dé Schiedamse leden de hele dag door. VOETBAL De Nederlandse Boxer, Ciub af deling Schiedam en de Toer club Rijnmond spelen zondag 8 november een vriendschap pelijke voetbalwedstrijd. Beide verenigingen maken gebruik van de wielerbaan in het Har- gapark. De inzet van deze wedstrijd Is: wie is de sportief ste vereniging van de twee? Deze erekwestie wordt uitge vochten op het voetbalveld van HNSS. De wedstrijd begint om 12.00 uur. BIBLIOTHEEK In het bibllotheekfiüaal Noord (Bachpleln) is tot en met 27 no vember een tentoonstelling te zien over het fenomeen wiege- dood. Dit onderwerp, dat on langs opnieuw in de belang stelling kwam door een onder zoek aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, is door kunste naar Charles Steijger op een eigen wijze belicht, in 23 kunstwerken (gemengde tech niek) heeft hij een beeld gege ven van het noodlot dat zijn gezin trof. De tentoongestelde werken staan verspreid over de gehele eerste etage. Er is ook informatiemateriaal aan wezig. Het bibliotheekfiliaal Oost (Lo- rentzlaan 6) is van 9 tot en met 22 november gesloten wegens een opknapbeurt. DE ERKER In het wijkcentrum de Erker (Jan van Avennestraat 32) Is, zondag 8 november een kin- - derspeelfilm te zien. Deze film is voor alle leeftijden. Aanvang 14.00 uur. Toegangsprijs: ƒ2,-. NATUURGENOT De aquarium- en terrariumver eniging Natuurgenot in Huls heeft maandag 9 november een contactavond in zaai Ma rijke (Broersveld 121) Op de agenda staat ónder meer een lezing ondersteund met dia's door W.L. Postma. Aanvang 20.00 uur: PODIUM De Rotterdamse jazzformatie Down and Out geeft zaterdag 7 november een concert in mu- ziekcafé Podium (Lange Ha ven;. Aanvang 22.30 uur. Toe gangsprijs: 4,-. Zondag 8 no vember speelt hét Arie Kuit Kwintet in Podium. Zij maken jazz var bebop tot modern. Aanvang 22.00 uur. Toegangs prijs: 2,50. WEEKEINDDIEN8TEN Het Schieiandziekenhuis aan de Stadhouder3faan heeft dit weekeinde EHBO-dlenst, tel. 4733733. Ambulance, tel. if r 4333300. Hulsarts: bellen met de boodschappendienst/tel. '4206611. Spoedrecepten, tel. 4261480. Tandarts: J.8. Schümmer, Over de Veste 137, tel. 4268604. Spreekuur van V 17.00 tot. 18.00 uur, óp zater dag en zondag. SCHIEDAM De aankoop commissie van de Gemeente Schiedam gaat winkelen In ei gen huis. Vandaag bezoekt de commissie de tentoonstelling Schiedamse Ateliers 12 in het Stedelijk Museum Schiedam aan de Hoogstraat. Het ligt In de bedoeling er wark aan te kopen voor de nog op te rich ten Schiedamse artotheek; Op deze tentoonstelling is werk te, zien van zeven Schiedamse kunstenaars: Frits Kloppers, Inge van Haastert, Frank van der Pluym, Ad van Otterloo, Ton van Gelder, Martin Moes man en Peter Hellemons. SCHiEDAM Een tienjarig Schiedams jongetje is op de Schoolstraat ter hoogte van de Nassauiaan in Schiedam van zijn fietsje gereden. Een 22-ja- rige Schiedamse automobiliste kon Detchen, die plotseling naar de andere kant van de rij baan fietste, niet meer ontwij ken. De jongen werd met een gebroken onderbeen naar het Schiedamse Schielandzieken- huis, op honderd meter van de plaats van het ongeval, ver voerd. Vy v SCHIEDAM Met de aanhou ding van een 25-jarige Schie dammer meent de Schiedamse politie drie overvallen, ge pleegd in oktober, te hebben opgelost. Bij alle overvallen dreigde de Schiedammer het personeel met een vuurwapen of iets dat daar op leek. Hij kreeg enkele duizenden gul dens los. De man heeft twee van de overvallen toegegeven! SCHIEDAM De openbare basisschool Harleklno aan de Burgemeester van Haarenlaan 952 wordt verbouwd. Een aan tal lokalen wordt ten behoeve van de jongste leerlingetjes veranderd. Er komt een speel lokaal, een gemeenschaps ruimte en een ierarenkamer. Er worden eveneens enkele kleine verbeteringen aangebracht. c IS

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1