EVEN MN STRAATJE. ZUIGEN rn HET WAAIGAT Wereldwinkel: steeds beter mm mmm* 'Fikkie* Man gewond Ballon landt in Finland Ruitentikker gestolen Schoonmaak Henny van Leeuwen op groot formaat omdat de-Gelderland modellen tijdloos zijn maar uw stofkeuze niet BBL. Wonen MAASSLUISDe* PvdA-fractie in Maassluis heeft vier. moties in petto voor de laatste ronde van debegrotingsbehandeling' in de gemeente- raad volgende week dinsdag. Tegen de traditie van vórige jaren in, heeft de socialistische fractie dit nu al bekend gemaakt. Zij vindt dit een lo gisch vervolg op de nieuwe wijze van begrotings behandeling die door allé raadsfracties als een fi asco is gekenschetst. PvdA-fractie Maassluis: moties hoeven geen verrassing meer te zijn. (Foto Arie Wapenar) mmm mm DB O QD ggg-Ba0Sg n-m nmnrocml Markt 57 - Vlaardlngen - Telefoon 010-4343685 Foto's Hoog bezoek SP Onderzoek Open Dag Westland-Zuid Water Maasland Drie doeken van Henny van Leeuwenwat is de vorm en wat is de restvorm? En wat bepaalt die vorm: de compositie of de kleur? Foto Arie Wa penaar) komt nu al met vier moties Orudat de wensen van de raadsleden al in openbare, maar nauwelijks bezochte ver-1 gaderingen van de commissies aan de orde zijn gekomen, zien de PvdA'ers geen reden om hun moties au nog als een ver rassing tevoorschijn te toveren tijdens de vergadering van 11 november als de raad voltallig de begroting voor 1088 goed zal keuren. Via de moties willen de socialisten aandringen op verbetering van de woonomge ving om zo het leefklimaat In Maassluis te verbeteren. Ook ligt een motie klaar om Maas sluis uit te roepen tot 'antl- apartsheidsstad*. De derde motie is een voor stel om een gemeentelijke per centageregeling in het leven te roepen. Zo'n regeling is een af spiegeling van soortgelijke re gelingen bij het tijk en de pro vincie die een bepaald percen tage van een bouwsom reser veren voor een kunstwerk. De PvdA'ers bepleiten een goede CAO voor de leidsters van peu- l terspeelzalen, die nu op een 1 veel te laag salarispeil zitten, l-Uit de commlisievergade- ringen is al-gebleken dat het college van burgemeester en wethouders de voorgestelde ta riefsverhoging voor de kabe lantenne van een kwartje per maand zal inslikken. De vrij riante financiële positie van de gemeente Maassluis maakt die verhoging eigenlijk overbodig. Robert Punt, fractievoorzit ter van de PvdA zegt: „De po sitie van Maassluis is er één van uitersten. Er staan ons volgend jaar grote problemen te wachten in verband met de bodemverontreiniging. Niet al leen financiële problemen maar ook emotioneel. Dat zal in 1988 tot de nodige beroering leiden. Een lichtpunt is het verbazingwekkende feit dat we een sluitende begroting hebben met extra geld voor leuke din gen." Nog dit jaar verwacht de PvdA van het college van B en W het uitgewerkte plan voer het nieuwe zwembad te ont vangen. Heel belangrijk voor de socialisten is dat de tarie ven in het nieuwe zwembad voor iedereen betaaibaar blij ven. Datzelfde benadrukken de PvdA'ers ten aanzien van ge meenschappelijke voorzienin gen zoals bijvoorbeeld de Openbare Bibliotheek. De ver keersveiligheid staat hoog in. het vaandel Bij de "bruggen- bank' kan misschien een voet gangers- en fietsersbrug wor den gekocht om de Koepaard- ÜPWmmk brug over de haven te reserve ren voor auto's. Als dat niet ge beurt vrezen de PvdA'ers dat de brug in de. toekomst een knelpunt wordt in de verkeers afwikkeling van Maassluis." Over de wijze van begro tingsbehandeling zijn ,dè PvdA'ers, net als de andere fracties, ontevreden. „Het pu bliek is weggebleven, we moe ten zoeken naar andere vor- SCHIEDAM Drie Schle- dammertjes in de leeftijd van tien en elf jaar, gewapend met zaklantaarns en aanstekers, hebben bijna een grote brand veroorzaakt in een leegstaande school aan de Schledamse Sin- geL Het trio was lekker aan het keten' en 'fikkie aan het stoken' in het lege gebouw. Omwonenden schrokken van een enorme rookontwikkeling. Brandweer en politie konden erger voorkomen. De Schle- dammertjes werden op het hoofdbureau van politie be straffend toegesproken. Daar na mochten zij met hun ouders weer naar huis. SCHIEDAM Een 36-jarige man uit Maassluis is gewond geraakt toen hij van een lad der vieL De man was aan het werk hij een bedrijf aan de Schledamse Makkersstraat. Hij kwam 3,5 meter lager op de grond terecht Met een ge broken kaak en pols en een ge kneusde r«b werd de onfortuin lijke naar bet Vlaardingse Ho- lyziekenhuis gebracht - r 'f - tfJ H. mm - .-.v.-.-.v Geldedand. „Even m'n straatje stofzuigen." In Schiedam wordt deze gevleugelde zin werkelijkheid sinds de Openbare Nutsbedrij ven beschikken over de .nieuwe bladstofzuigers. "Dagelijks worden vele ki lo's bladeren op straten en pleinen opgeslurpt door de elektrisch aange dreven karretjes van de ONS. De stofzuigers zijn dezer dagen vrijwel con tinu in actie. De gevallen herfstbla deren worden verzameld en in de gemeentelijke tuinen en plantsoenen ge stort Ondergespit vormt het kleurige bladerenaf- val eenvruchtbare hu- muslaag. - Wethouder Chris Zijde veld, altijd al begaan met de zorg voor het milieu, zet niet alleen zijn amb tenaren aan het werk met het tweede gebruik van afgevallen bladeren. Hij adviseert iedere Schiedammer met een tuintje hetzelfde te doen. „Raap bladeren en spit ze onder in uw tuintje. De bladeren zullen de grond vruchtbaarder maken. En het is nog gratis en voor niets ook," stelt de wethouder al jaren. Vorig jaar werden door de gemeente de bladzui gers aangeschaft Ze blij ken prima te voldoen. (Foto Arie Wapenaar) VLAARDINGEN De Vlaardingse Wereldwinkel doet het steeds beter. Vooral de verkoop van koffie neemt toe, zegt Wil Zijdeveld van het kleine win keltje aan de Hoogstraat De meest re cente aanwinst Is Café Orgfmico uit Mexico. „Een heerlijke zachte koffie," vindt ze. Daarnaast verkoopt de We reldwinkel koffie en oploskoffie uit Ni caragua en Tanzania en enkele melan ges uit verschillende landen. „De ver koop groeit, hoewel er natuurlijk altijd mensen zijn, die onze koffie te duur vin den," zegt WiL De nieuwe Café Orgénico doet het goed. De koffie werd in 1986 voor het eerst op de Nederlandse markt ge bracht door de Amsterdamse koffie branderij Simon Levelt in samenwer king met SOS-Wereldhandel te Culem- borg. In het eerste Jaar werd 13.640 kg verkocht en in de eerste vijf maanden van dit Jaar al 17.280 kg. De koffie wördt geteeld door een coöperatie in het zuiden van Mexico. Insecticiden en kunstmest zijn uit den boze; reden waarom ook wel van biologische koffie wordt gesproken. De Wereldwinkel re kent 4,55 voor een pak van 250 gr. Het verhaal achter de koffle-coöpera- Ué wordt uit de doeken gedaan in een (consumenten) krant van Solidaridad," getiteld *Met het oog op de Derde We reld'. Solidaridad is een interkerkelijke organisatie, die zich bezighoudt met Zuid-Amerika, In samenwerking met deze organisatie en de Vlaardingsw groep Kerk en Samenleving belegt de Wereldwinkel op donderdag 12 novera- i.s- een avond over de voedselprobió- atlek. "Voedsel, recht voor iedereen' is het thema van de avond, waarop onder meer een diaserie wordt vertoond. Ver der geeft Rinske van der r.iij van Soli daridad een toelichting op de door haar organisatie uitgegeven krant. De avond wordt gehouden in de zaal aan de Maassluisedijk 7 en begint om 20 uur. Ook in de adventstijd zal de Wereld winkel actie voeren voor een bewust consumentengedrag. Medewerkers van de winkel bezoeken met een stand kerk diensten, waar de kerkgangers na af loop van de dienst spullen kunnen ko pen of zich laten informeren. De keus is ruim: niet alleen veel kunstnijverheids- artikelen worden door de Wereldwinkel verkocht, maar ook tal van kruide niersartikelen, als koffie, cacao (uit Bo livia), wijn, verschillende kruiden (uit Sri Lanka), thee enzovoort. Vorig jaar is de Wereldwinkel begon nen met de verkoop van kerstpakket ten. Wil Zijdeveld: „Dat was een succes. We hebben er tweehonderd verkocht." Daarom wordt daar dit jaar mee door gegaan. In de winkel zijn voorbeeld pakketten in voorraad, maar het is ook mogelijk om zelf een pakket samen te stellen uit het assortiment van de winkel. De prijzen van de standaard pakketten variëren van 10 tot 69 gulden. De inhoud bestaat uit voedsel én kunst nijverheid. „Maar met kerst ligt toch wel het accent op voedsel," aldus WIL De Wereldwinkel is gevestigd aan de Hoogstraat 39. Openingstijden: woens dag van 14 tot 17 uur, donderdag en vrijdag van 14 tot 16 uur, vrijdag ook van 19 tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 16 uur. Inlichtingen bij Wil Zijdeveld, tel. 4351583. t men. We wachten nu op de evaluatie hiervan in de com missie Algemene Zaken," al dus de PvdA. SCHIEDAM De tijdens der- kindermiddag van- de Schiedamse Brandersfees ten door; het Schiedammer- tje Marcel Blom uit de Amalia van Splmsstraat opgelaten ballon, is in. het, f^inse stadje Livonsaari. te-, recht gekomen. De kleurige ballon legde een afstand af 'van m'eer dan 1500 kilome ter. De prijswinnaar kreeg deze week zijn prijs over handigd door Jan Zeeman, voorzitter van de winke liersvereniging Broersvest, mede-organisator van de feestmiddag voor de klein tjes tijdens de Branders feesten. Alle kinderen van wie de ballonkaart terug werd gezonden, krijgen een VVV cadeaubon. Aan de wedstrijd deden 1350 kinderen uit heel Schiedam mee. Vanuit West-Duitsland, Zweden en Finland werden de bonnen met naam terug ontvan gen. Ook de restanten van de ballonnne werden vaak meegestuurd. De ANWB hielp de Bewoners Vereni ging Schiedam Centrum, de organisator van de kin dermiddag, met. het uitre kenen van de aflegden aan tallen kilometers. Het was een hele ultzoekerij. De ballonnen werden tijdens het kinderfeestje, met gra tis hapjes en limonade en ballonnen en optredens van clowns en een poppenkast, uitgedeeld op het Hema- plein. .-;C SCHIEDAM Drie Schie dammers in de leeftijd van 16, 18 en 19 jaar zijn op heterdaad betrapt bij het stelen van een zogenoemde ruitentikker uit een wagen, die geparkeerd stond aan het Schiedamse Be gijnhof in het centrum. De jon gemannen kregen niet de kans om de gestolen ruitentikker te gebruiken om in andere auto's in te breken. Het trio wordt door de Schiedamse politie vastgehouden in verband met onderzoek naar eerdere dief stallen uit auto's in het cen trum van de stad. SCHIEDAM De onderkant van de Sportbrug over de Schiedamse Poldervaart tér hoogte van de Sporthal Mar griet wordt schoongemaakt. De brug In de Nieuwe Dam- laan over de vaart, krijgt van 9 november tot 14 december een schoonmaak behandeling. De onderkant wordt via hoge- druk waterstralen van vuil en aanslag ontdaan. Daarna krijgt de brug een bescher mende laag. De fietspaden langs de Poldervaart zullen beurtelings worden afgesloten. Het verkeer op de Nieuwe Damlaan ondervindt geen hin der van de werkzaamheden. j In ontmoetingscentrum Ko ningshot te Maassluis (Uiver- laan) exposeert Theo van Pett van 16 november tot en met 31 december zwart-wit toto's. De foto's hebben een reportage achtig karakter en laten men sen in hun dagelijkse doen en laten zien. Ze zijn bijna alle maal in Maassluis en omgeving gemaakt. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag 12 tot 22 uur, zaterdag en zondag 9 tot 13 uur. Op maandag 9 november brengen Tweede-Kamerlid H.F. Dijkstal en de heer S.J.R. de Monchy, lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland, bei den WD'ers, een bezoek aan Schiedam, Vlaardlngen en Maassluis. Na een besloten vergadering in Maassluis bekij ken zij per bus de lokatles voor de toekomstige stormvloedke ring in de Nieuwe Waterweg en lokatles met verontreinigde baggerspecie in de drie ste den. Het bezoek eindigt in Schiedam met een nabespre king. De Soclalistiese Partij en de Hulp- en Informatiedienst van deze partij in Vlaardlngen gaan verhuizen van het Weeshuis naar een ruimte aan de Broek- weg. Het nieuwe onderkomen is aanzienlijk groter dan het oude, reden waarom de SP de overstap maakt. „Orize partij groeit. Dat is ook logisch, om dat ook de tegenstellingen in de maatschappij groeien. Dat is ook In Vlaardingen goed te merken",, aldus de SP, die haar Tribune-lezers oproept een handje te helpen bij het in richten van het nieuwe partij- gebouw. In afwachting van dé resultaten van een onderzoek naar het gebruik van voetbalvelden in Vlaardlngen zullen diverse ge plande werkzaamheden in de voetbalsector voorlopig niét worden uitgevoerd. Het geld dat daarvoor is gereserveerd, wordt overgeheveld naar vol gend jaar, zo hebben burge meester en wethouders beslo ten. Het onderzoek richt zich op het optimaal gebruik van voetbalcomplexen. Het kan consequenties hebben voor de aanleg van een kunstgrasveld -voor hockeyverenfgfng Pollux. Wellicht komt er een gecombi neerd kunstgrasveld voor ho ckeyen voetbal. De Caland LTS te Maassluis (Mesdaglaan 1) houdt op vrij dag 13 november van 15 tot 20 uur een Open Dag. Omdat de school dit jaar 25 jaar bestaat, zijn er enkele extra's. Zo zuilen er informatiestands zijn over leerlingstelsels en stands van bedrijven. De opening belooft spectaculair te worden. Een vertegenwoordiger van het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV) zal met een hoogwerker een vlieger opiaten ter Illustratie van de KNOV-slogan 'LBO een hoog vlieger'. Christelijke Scholengemeen schap Westland-Zuid te Vlaar dlngen (Geuzenplein) houdt op vrijdag 13 november haarjaar- lijkse voorlichtingsavond voor ouders en leerlingen vanaf klas 3. Oud-leerlingen geven dan voorlichting over studies, be roepen en banen. Dat is voor de leerlingen die nog op school zitte, belangrijk in verband met de samenstelling varihun vak kenpakket. De avond duurt van 19.30 tot 22 uur. Hoewel het gemeentelijk wa terleidingbedrijf over de jaren 1986 en 1987 een bedrag van ruim vierhonderdduizend gul den heeft overgehouden, zullen de tarieven in Vlaardingen niet worden verfaagd. Burgemees ter en wethouders hebben be sloten de meevaller te gebrui ken voor het ophalen van ver zakte leidingen. De gemeente raad neemt deze maand een beslissing. Burgemeester mevrouw W.H.J. Bioemendaat-Undhout van Maasland slaat op vrijdag 13 november de eerste paai voor een complex van twintig spaar- huizen, zes woningwetwonin gen en acht vrije-sectorwonin- gen in de Commandeurspolder te Maasland. Zij zal daarbij worden geassisteerd door een jonge toekomstige bewoner. De woningen worden geboiiwd door Slokker Bouwmfj Zoeter meer ;BV te Zoetermeer. Archi tect is het bureau voor Archi tectuur en woningbouw A. Oosterhuis 1e Zwanenburg. De wonlngén worden gebouwd in opdracht van Slokker Vast- goedontwfkkelingsmaatschap- pij te Zoetermeer. i Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM „Het zijn echte schSders schSderijen," zegt gale riehouder Jos Hachmang, doe lend op het ontoegankelijk© karakter van de schilderijen van Kenny van Leeuwen. Deze Schiedamse kunstenaar expo seert momenteel onder de titel 'Zwischen Raum* bij galerie Hachmang en Moesman aan de Schiedamse Lange Haven. De doeken die daar te zien zijn, lijken op het eerste ge zicht niet meer te zijn dan een experiment in vorm en kleur. Het zijn zeer abstracte schilde-, rijen die steeds bestaan uit twee kleuren. Met behulp van deze kleuren deelt Henny van Leeuwen het schilderij in een vorm en een restvorm In. Henny van Leeuwen stelt zich bij het schilderen een paar in teressante. retorische vragen. Wat is bijvoorbeeld de vorm en' wat is de restvorm? En wat be paalt die vorm: de compositie of de kleur? Dit zijn vragen, waar men zich bij het bekijken van zijn werk het hoofd over kan breken. Zonder er ooit een antwoord op te vinden. De schilderijen bij galerie Hachmang en Moesman zijn speciaal voor deze tentoonstel ling gemaakt. Hiervoor maakte Henny van Leeuwen kleinere, vierkante schilderijen. Jos Hachmang: „Wij vragen kun stenaars altijd werk te maken dat goed in deze galerie past. En deze ruimte is niet zo ge schikt voor alleen maar kleine schilderijen. Maar Henny van Leeuwen blijkt zich ook op gro tere formaten goed te redden. Ik vind hem een zeer getalen teerd schilder." Maar ook de kleine schilderij tjes zijn op de tentoonstelling vertegenwoordigd in de vorm van een multiple, in een oplage van vijftig stuks maakte Henny van Leeuwen dezelfde compo sitie in steeds andere kleuren combinaties na. Hier blijkt het duidelijkst de invloed van de kleur op de vorm. Soms lijkt da ene vorm duidelijk op de ande re (rest)vorm te liggen, in een andere kleurencombinatie zie je Julsl het tegenovergestelde gebeuren. Maar Henny van Leeuwen wil meer In zijn werk leggen dan pure esthetiek. „Ik weet dat mijn werk in eerste instantie niet zo toegankelijk is. Maar ik wil dat de mensen er meer in zien dan alleen vormen en kleuren. Mijn schilderijen moe ten emoties oproepen. Maar daarvoor moeten mensen wel de moeite nemen om ér een tijdje naar te kijken," aldus de schilder. Inderdaad gaan al die strakke vormen na verloop van tijd le ven, ze kunneirontroeren of agressie oproepen. Jan Schuurman Hes maakte In een boekje teksten bij aquarellen van Henny de Vries. HIJ schrijft: „Met slechts een doekje en een kaars kan Ik alles vertellen wat ik vertellen kan." Maar Henny van Leeuwen is een schilder. Kaars en doekje zijn bij hem vorm en kleur. "Zwischen Raum', schilderijen van Henny van Leeuwen, tol an maf 28 november in gale rie Hechmartg en Moesman, Lang# Haven 50, Schiedam. Geopend: woe. tm. zat van 11.00—17.00 uur. 'mm éi

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1