1 Gebruik medicijnen ouderen vaak erg onverantwoord Schiedams tenor Albert de Bruin: 'Muziek is 'n dokter voor de ziel' het vrjje volk mËmÊÉËÈÈÊËÊmffiÊÈ&SÊm i iss®i Kortaf p. wv ws I %m 1 t - SB Peuterspeelzaal Vrouwenberaad Industriebond FNV Zilver Fonotheek if: H De kleine criminali teit in Maassluis staal volop in de schijnwer pers. Weliswaar te de..; •omvang'.van diteigen-'- tijdse verschijnsel in,v Maassluis noglang ff "'niet zo gj ialslih'de buurstedèn Rottèrdan en Den Haag. Maar f juist om te voorko- "men 'dat hét oöit zóver - komt wil Maassluis |djt rpobleem nu fors,. aanpakken.|§|p? §1 De gemeentelijke f stuurgroep Kleine - f Criminaliteit die in- middels ruim een half jaar functioneert, heeft de Maassluise situatie géïnventari- seerd. Een aantal za- if kèn is direct geregeld; de fietsenstalling bij het zwembad bijvoor beeld. Ook hebben de Maassluise scholen aan het begin van het cursusjaar een infor matiepakket over vandalisme ontvan- gen. Naast de inven tarisatie, de evaluatie en de aanpak van kleine projecten ont breekt natuurlijk de inbreng van een des kundige niet. --ff fr.' Öp 18 november komt professor G, P. Hoef nagels naar Maas sluis. Hij treedt dan op als gastspreker tij dens een forumavond in bet gemeentehuis. Burgemeester 3. van Es is voorzitter van het forum dat de vra gen op het gebied van de kleine criminaliteit zal beantwoorden. Het optimaal bewoon baar houden van f Maassluis gaat burge meester Van Es na aan het hart. Hij is voorzitter van de 1 stuurgroep Kleine Criminaliteit en uit hoofde van die functie; geeft hij graag zijn visie. ■HHRB -Dóór LEÜU^ VAN"DEJ^AÏC. MAASSLUIS .„Ik had liever' gezien dat Hoef nagels eerder, was gekomen, in oktober., of zo. Maar helaas kón* hij tóen niet én het is een*dTuk- bezet man: We wilden hem graagfhebben, niet al leen omdat hij zo deskundig is^maar bok omdat hij zijn zeer duidelijke standpunten aardig naar buiten kan brengen. Dit onderwerp is zijn lust en leven, dat komt goed over bij de mensen." UpPS! Straathoekwerker Vandalisme: niet iets dat alleen in 'de grote stad' voorkomt. In- set: Burge meester J. van Es,voorzitter van de half jaar oude Maassluise stuurgroep Kleine Crimi naliteit. „Je komt er niet door alleen door de politie repressief op te laten tre den." (Foto's archief HW en Arie Wa penaar) Hoekstee Reumafonds Begroting Geneesmiddelen, over het gebruik ervan be staan veel misvattingen. (Foto Archief BW) Praktische tips Tenor Albert de Bruin wacht in spanning op de afloop van zijn concert- experiment. (Foto Arie Wapenaar) Gillend gek Droom v schiedatn vlaardingen ZATERDAG 7 NOVEMBER 1987 «g mets Voor de Maassluise burge- - meester Van Es Is het nog steeds een open vraag, of het uitnodigen van criminoloog professor Hoefnagels en het or ganiseren van een forumavond alle geld en moeite waard zijn. De komst van dé criminoloog kost de stuurgroep bijna het. hele budget. Oyer de gedachte achter de uitnodiging voor 18 november zegt burgemeester Van Es: „Bij de 1 bestrijding van de kleine criminaliteit moet de totale samenleving worden betrokken. Je komt er niet door alleen door de politie repressief op te laten treden. Daarom zijn voor deze forum avond allerlei verschillende mensen 'uitgenodigd die alle maal met het probleem te ma ken hebben: schoolleiders, jeugdleiders, -1, huismeesters, verenigingen en mensen uit de horeca. Het vandalisme gaat iedereen aan." De burgemeester en ook de stuurgroep "waarin alle dienst verlenende instanties zijn ver tegenwoordigd, koesteren niet de illusie dat de uitvoering van alle plannen dié nu worden ge smeed, direct een eind maken aan de criminaliteit in Maas sluis.. „Het gaat eigenlijk óm een mentaliteitsverandering en dat duurt i anger dan een jaar," weet Van Es. „De groepen jon geren die vandalistisch optre-, den hebben eigenlijk geen bin-' ding meer met de samenle ving. Ze zijn geïsoleerd van de rest van de maatschappij. Ik denk dat veel van hen thuis ook niéts geleerd hebben: hun ouders zaten, misschien voor de televisie en hadden geen tijd voor hun kinderen. Er werden geen spelletjes gedaan terwijl juist in het gezin de ge meenschapszin moet worden aangeleerd." De situatie in Maassluis noemt de burgemeester 'niet verschrikkelijk, maar te erg'. Hij zegt: „Je kan in Maassluis vrij veilig wonen. In Amster dam verwacht iedereen dat je auto-antenne wel wordt afger broken na het parkeren. Dat schijnt erbij te horen en. van dat idee moeten .we af. We móeten reclame gaan maken over het voorkomenvan van dalisme over;, het - aangeven van bijvoorbeeld een fietsen; diefstal: We moeten niet den- kén dat het toch niet helpt." 4 Ter voorkoming van fietsen diefstal is afgelopen zomer een bewaakte 'stalling gemaakt bij het zwembad Dol-Fijn. Slechts 25 percent van de fietsers gaf hun rijwiel daar tegen betaling daar een plekje. „Toch is het experiment niet mislukt, want" wél is gebleken dat alleen door de aanwezigheid vaniemand bij i. hetzwembad er helemaal geen fietsen zijn gestolen, dus ook niet van de fietsen die zo maar'. ergens werdenneerge zet,wéét Van Es. ;,Er ging een,.preventieve werking van de stalling uit en dat is veel be langrijker." De stuurgroep beschikt over een zeer beperkt eigen budget. Het is 'dan ook niet de bedoe ling dat mensen bij de 3tuur- groep aankloppen om geld voor bepaalde projecten. „De Commissie Leefbaar heid Burgemeesterswijk is een goed voorbeeld van een project dat de stuurgroep graag mo reel steunt," geeft Van Es als voorbeeld. „Wij vinden dat een ontzettend goed initiatief, een voorbeeld voor andere wijken. Maar we geven, niet zomaar geld. Eigenlijk doen we meer: we zorgen dat diensten worden 'ingeschakeld om de problemen aan te pakken. De gemeentelij ke instanties moeten de be strijding van het vandalisme met hun eigen geld betalen, dan raken zij 'er zelf ook meer bijbetrokken. Als de mensen uit de Burge meesterswijk bijvoorbeeld straatlantaarns ergens anders willen hebben, moeten ze daar direct met de dienst Gemeen tewerken over kunnen praten. Dat schiet tenminste op. Bij de overheid duurt alles vaak veel te lang. Als ergens de verlich ting niet werkt moet zo'n lamp direct worden gerepareerd. In tussen kan de dienst over de kwaliteit van de lampen na denken." Dé stuurgroep Kleine Crimi naliteit wil graag een 'straat hoekwerker' in Maassluis aan stellen. De-burgemeester: „We willen graag, dat iemand de jeugd kan begeleiden. De jon geren vervelen zich dood. Wij willen ze iets kunnen bieden. Niet iemand die ergens zit te .wachten tot de jongeren l&ng- skomen, maar iemand die zelf de straat opgaat Eigenlijk moet dat een schaap metvijf poten zijn. Hij moet niet in dienst komen bij de gemeente, maar bijvoorbeeld bij De Toe- vlught. Óm zijn zelfstandigheid te waarborgen. Voor dit pro ject hebben we geld aange vraagd bij het ministerie van Justitie en Ik denk dat het geld er wel komt" Of de uitvoering van de plan nen van-de stuurgroep Maas sluis tot een ideale gemeente maakt waar iedereen zich vei lig voelt, dat blijft vooralsnog de vraag. Burgemeester Van Es: „Het zal heus wel lang du ren, maar dat is altijd zo met mentaliteitsveranderingen. Als je niets doet gebeurt er ook ze ker niets." In de maand november expo seren vier kunstenaars in wijk- gebouw Oe Hoekstee te Hoek van Holland aquarellen en olie verfschilderijen. Dé vier ama- tour» zijn Ankle de Bóer, Lenie van den Berg en Jóke Markus uit Den Haag en Tanja Verkade uit Monster. Zij werken In ver schillende stijlen die dus tege lijkertijd bekeken kunnen wor den. De expositie Is geopend op werkdagen van 9.00 tot 't 23.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 17,00 uur Peuterspeelzaal De Oufnpleper in Hoek van Holland houdt .dinsdagavond 10 november de jaarlijkse ouderavond in de schooi aan de van Spilbergen straat. Nadat eerder aandacht werd besteed aan 'Het Pren tenboek' en 'Hét spel voor de peuter' staat dit seizoen de muzikale ontwikkeling centraal. Eric Haas van het Instituut voor Muzikale Vorming en Be wegingsleer zal Ingaan op het thema kind en muziek. Ook zullen enkele leidsters van de Speelotheek aanwezig zijn. De avond begint om 20.00 uur. Schiedam Het CDA Vrouwenberaad Schiedam komt woensdagoch tend 11 november bijeen in de (raktiekamer van het CDA in het stadhuis op de Grote Markt In Schiedam. Spreekstér is mevrouw R. van Lambak gen-Brouwer, gemeenteraad slid van het CDA. Zij behandelt het Happart Commissie Dek ker. Belangstellenden zijn wel kom. Het Nationaal Reumafonds zoekt voor de steden Vlaardin gen en Schiedam belangstel lenden die een'collecte-comité willen oprichten. De Nationale Reumastichting stelt jaarlijks geld beschikbaar voor onder zoek, Individuele hulp, het or ganiseren van reizen en crea tieve dagen, voorlichting en publiciteit en het subisidiëren van de Nederlandse Bond van Reumapatiëntenverenigingen. Het Nationaal Reumafonds probeert jaarlijks via collectes geld bijeen te krijgen. In Maas sluis bestaat al een collecte- comlté. In de wijken Vogelwijk, Oijkpofder, Oranjewijk en de Burgemeesterwijk worden nog wijkhoofden gezocht. Aanmel den bij G.Rodi, telefoon 010 - 4503618. Vlaardingen De Industriebond FNV, afde ling Vlaardingen houdt op woensdag 11 november een le denvergadering, voor leden die werkzaam zijn In de metaalin dustrie. Tijdens dé vergadering wordt de mening gepeild van de aanwezige leden ovér de komende CAOronderhandelin- gen in de metaal. Districtsbe stuurder Theo Berger zal de vergadering bijwonen: Aan- vang 20uur in da Lijndraaier, Baanstraat'4 te Vlaardingen. Gerrit Boog, chef werkplaats bij BV Machinefabriek Griffijn; heeft de eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver ontvangen. Hij kreeg de onderscheiding ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstverband. De heer Boog (58) begon bij het bedrijf als leerling-bankwerker. Sinds april 1966 bekleedt hij zijn hui dige functie, waarin hij leiding geeft aan veertien medewer kers. In de Fonotheek (Hoogstraat 220, Vlaardingen) is gisteren een tentoonstelling geopend met werk van de Palestijnse kunstenares Finan Ghazal. Zij exposeert tekeningen, ge maakt met de inktpen en fijn- schrijver. Finan Ghazal werd in 1965 in Nablus geboren. In 1973 emigreerde ze met haar ouders naar Nederland. Op het gebied van tekenen is zij gro tendeels autodidact. De Pales tijnse exposeerde eerder op Palestijnse manifestaties ia Ne derland en in de Pauluskerk te Rotterdam. De begrotingsbehandeling door de Vlaardingse gemeen teraad wordt rechtstreeks door Omroep Vlaardingen uitgezon den. Henk van den Berg voor ziet de beraadslagingen van commentaar. Vergadering en uitzending beginnen op woens dag 11 november om 19.30 uur, donderdag 12 en vrijdag 13 november om 14 en 19.30 uur. Via 94.1 Mhzop de kabel. VLAARDINGEN MAAS SLUIS De misvattingen over medicijngebruik zijn le gio. Veel mensen stoppen acuut met het slikken van pillen of andere medicamen ten. zodra de klachten over zijn. Middeltjes die je zonder recept bij de drogist kunt Ka len kunnen onbeperkt worden ingenomen, Is ook een veel voorkomende opvatting. Het gebruik van de pillen van de buurman want die had Im mers precies dezelfde pijn in zijn knie is ook zo'n voor beeld. „Geneesmiddelen kunnen een zegen zijn, maar ook een ramp als ze onoordeelkundig worden gebruikt," zegt Ans van der Houwen van de Stichting Raad voor het Ou derenwerk Vlaardingen. „Het is geen wonder dat er gere geld mensen In het zieken huis komen met medicijnver- giftiging. Vooral ouderen schort het aan kennis over de juiste toepassing van genees middelen, en ze weten, ook niet hoe ze aan die informa tie moeten komen. Dat blijkt niet alleen uit allerlei onder zoeken, dat zijn ook de gelui den die wij opvangen uit de praktijk, van de wijkverple ging en de huisartsen." Met die wetenschap heeft het Ouderenwerk In een vijf tal dienstencentra in Vlaar dingen en Maassluis nu een serietje van twee voorlich tingsbijeenkomsten over om gaan met medicijnen georga niseerd. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor mensen vanaf 55 jaar. Op de eerste middag komt medicijngebruik In het alge meen aan de orde. Aan de hand van een diaserie legt een apotheker uit welke uit werking (en vooral ookbij- werkingen) de pillen, drank jes en zalven op het mense lijk lichaam hebben. Ook gaat hij in op de methodes en mogelijkheden óm de diverse soorten geneesmiddelen te bewaren, en vertelt hij over het gecombineerd gebruik van verschillende medicij nen. Van der Houwen: .Mensen lopen vaak bij meerdere spe cialisten tegelijk. De één schrijft dit voor, de ander dat. En de mensen slikken het allemaal maar, omdat ze denken dat de artsen van el kaar weten wat ze iemand voorschrijven. Met alle mo gelijke schadelijke gevolgen vandien." Daarom krijgen de mensen die de middagen bezoeken een informatiepakketje mee met daarin behalve een bro chure over medicijngebruik, ook het zogenaamde genees middelenpaspoort. Dat is een persoonlijk document waar op men artsen en apothekers kan laten invullen welke ge neesmiddelen men gebruikt, en dat men dan bij elk nieuw bezoek aan de dokter kan to nen. Verder* zal een wijkver pleegkundige praktische tips geven over de correcte toe diening van geneesmiddelen: Hoe neem je een pilletje in als je last hebt van trillende handen? En hoe doe je dat met druppeltjes? Hoe voor kóm je dat je telkens vergeet de medicijnen In te nemen? „Daar bestaan, heel simpele handigheidjes Vóór, je moet het alleen even weten," ver telt Ans van-der Houwen. „De mensen zitten vaak met veel moeite enorme kokkels van pillen door hun strot te du- wem terwijl ze die ook door de apotheek tot een poedertje kunnen laten verwerken." De eerste middag krijgen de aanwezigen ook een op dracht mee naar huis: maak een inventarisatie van het medicijnkastje. Alles wat te oud is, waar geen etiketje meer opzit, en waar geen da tum opstaat kan men meene men naar de tweede bijeen komst Deze geneesmiddelen zullen dan worden verzameld en door de apotheker vernie tigd. De tweede middag gaat verder over een aantal speci fieke medicijnen die veel door ouderen worden ge bruikt, zoals laxeermiddelen, slaaptabletten, kalmerings middelen en medicijnen te gen hart- en vaatziekten. Be halve een apotheker zal er nu ook een huisarts aanwezig .zijn, omdat de vragen vaak niet los gezien kunnen wor den van de bijbehorende "kwaal. „De mensen kunnen helde re, verduidelijkende folders meenemen over de genoemde medicijnsoorten," licht Van der Houwen toe, „want de bij sluiters zijn vaak onleesbaar en bovendien onbegrijpelijk geschreven. In de apotheek krijgen de mensen.in veel ge vallen ook onvoldoende aan wijzingen over het gebruik van hun geneesmiddelen. Vaak durft men het dan niet te vragen. Op dezè bijeen komsten krijgen ze nu de kans om gedurende het hele programma in informele sfeer aan artsen en apothe kers te vragen wat ze maar willen. Ik hoop dat er van die mogelijkheid ruimschoots gebruik wordt gemaakt, want het is niet de bedoeling dat er nog mensen met vragen naar huls gaan." De resterende bijeenkom sten -worden in Vlaardingen gehouden in dienstencentrum West op 10 november, in dienstencent-rum Holy op 11 en 18 november en in dien stencentrum Emma op 19 en £6 november. Aanvang tel kens 74.00 uur. In Maassluis kan men op 10 en £4 november terecht in dienstencentrum De Vloot (aanvang 10.00 uur) en op IS en 17 november in diensten- centrum De Vliet (aanvang 14-00 uur). Door HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Vanavond staat de aula van het Stedelijk Museum in het teken van ope ra en operette. Dan zingt en speelt een klein gezelschap be roemde aria's uit het werk van een aantal beroemde compo nisten, van Lehar tot Leonca vallo en van Strauss tot Schu mann. Aan het eind van de voorstelling zal tenor Albert de Bruin met de pet rondgaan. Want de toegang is gratis, maar aan het eind wordt het publiek een vrijwillige bijdra ge, gevraagd-voor de artisten. "Net zoals dat in de negentiende eeuwin de tijd dat zoveel grote opéra's ontstonden In het café chqntant altijd ge beurde. Hóe kómt het aan moderne kunst gewijde Stedelijk Muse um van Schiedam Ineens aan een opera-avond? En waaróm .gaat het allemaal op'deze ma nier? De avond is een initiatief van Albert de Bruin,, ooit zweminstructeur.' maar al weer zo'n jaar of tien kunst schilder en vooral zanger. Stad en land heeft hij afgelopen om adverteerders te vinden- voor het programma van zijn con cert. Daar is tevens het groot ste deel van de zaalhuur mee betaald. Voor de rest hoopt De Bruin op de goedgeefsheid van het muziekmlnnend publiek. Anders gaat hij zelf financieel het schip In. Maar dat risico draagt de tenor met liefde. Hij denkt, dat hij met zijn muziek een beetje rust kan brengen In deze jachtige tijd. Albert de Bruin: „Begin dit jaar heb ik een huisconcert ge geven en de kamer liep zó vol, dat Ik op het idee kwam een avond In een zaal te verzorgen. In Schiedam heb je dan de au la van het Stedelijk Museum en theater De Teerstoof. Dan kies je natuurlijk voor het mu seum. De sfeer In de aula dat was tenslotte vroeger een kapel is behoorlijk klassiek en ik breng nu eenmaal een klassiek programma. Ik heb een aantal mensen benaderd, waaronder mijn eigen zangle raar Jan Ate Stobbe van de Hoofdstadoperette en mijn vaste begeleidster Liesbeth van Herk. En die vonden het allemaal een heel leuk idee." Albert de Bruin kon altijd al aardig zingen. En in tegenstel ling tot zijn leeftijdgenoten had hij niet de behoefte dat ta lent In een popgroep uit te le ven. „Ik ben zangles gaan ne men, toen lk vierentwintig was, tien Jaar geleden," vertelt hij. „Be houd nu eenmaal van klassieke situaties, dat mensen wat meer tijd némen om te luisteren naar de muzikale waarde van een compositie. Ik kon toen al heel slecht tegen herrie. Het is beat aardig om in een disco te staan, maar na een kwartiertje word ik toch wel gillend gek. Ik zong graag en ik werd re gelmatig gevraagd om wat te doen op trouwpartijen of tij dens kerstbijeenkomsten. Daar wil je dan op den duur serieus- mee door gaan. Op dit moment heb lk een keer per week lea van Jan Ate Stobbe. Het gaat zo goed, dat wij na een of anderhalf uur werken samen nog een partij tje gaan biljarten en dan ben je met elkaar natuurlijk ook nog wel over muziek bezig. De muziek kost me trouwens wel zo'n drie vier uur per dag," gaat Albert de Bruin ver der. „Je kruipt 's ochtends om te beginnen eens achter de pla no, je zingt eens anderhalf uur. 's Middags doe je het nog een keer een half uur. Je zit Je par tituren na te lezen, je bestu deert de compositie en wat heel belangrijk la je zet die koptelefoon op en je luistert. Luisteren is heel belangrijk." Als je In de ziel van Albert de Bruin kijkt, dan tref je daar een droomwens aam een car rière ais solozanger In hst klassieke genre. Toch Is het niet de eerzucht die hem ertoe brengt dagelijks uren met klassieke muziek in de weer te zijn. De Bruin gelooft, dat hij een antwoord ontdekt heeft op deze gestresste tijd. De Bruim „Er wordt altijd gesproken over progressie. Er moet vooruitgang zijn en eco nomische groei Daar wordt de hele maatschappij mee gecon fronteerd. Niemand krijgt meer kans om op adem te ko men. Mensen worden gebruikt als machines. Dan denk ik: er zijn genoeg mensen die wel eens van de natuur willen ge nieten, die van rust houden. Dia denken: met die econonom- ische groei kan het wel wat minder. Ik denk, dat alle klas sieke muziek rust kan geven. Want ze ia universeel en bo vendien de bakermat van al onze muzieksoorten. Een beetje gein in het leven moet er ook wezen. Je kan toch niet alleen leven om te werken en materiële zaken te verza melen. Er is een mooi gezegde van Shakespeare: lk wens mu ziek. Het Is als artsenij voor mijn ziel'. Muziek kan een ant woord geven op elke gevoels uiting. Je kunt je zo verliezen in muziek, dat je er beter van wordt Ze ls inderdaad een dokter voor de ziel. Daarom Juist," vervolgt de Schiedammer, „la het natuur lijk krankzinnig om gezel schappen zoals de Hoofdstado perette geen subsidie meer te geven, zoals de regering nu van plan is. In de samenleving sta je aan de ene kant onder een constante druk en aan de andere kant krijgen de mensen steeds meer vrije tijd. Als Je de mensen cultureel wilt moti veren, dan moet je ze toch wat bieden. Als die subsidies wor den ingetrokken, dan schroef je de hele zaak terug naar hon derd Jaar geleden. Toen waren de grotere produktles ook niet betaalbaar voor de mensen met de lagere inkomens."Al- bert de Bruin wacht in span ning op de afloop van zijn con cert-experiment. Zaterdag avond om acht uur als de artisten op het podium ver schijnen zal blijken, of daar in Schiedam ruimte voor is: kleine concertjes van enthousi aste mensen, ontmoetingspun ten van opera en operette, avonden waarin de pure mu ziek het moet maken, want van rijke decors en Indrukwekken de apektakels, zoals op de Btihnes van de grote steden kan natuurlijk geen sprake zijn. 1 „Ik ben helemaal selfsup porting," verklaart Albert de Bruin trots. De opkomst zal uitmaken, of hier sprake is van een mislukt experiment, dan wel het begin van een kleine door de plaatselijke liefheb bers van klassieke muziek zelf gedragen concerttraditie. Mis schien krijgen we wel weer een echte Schiedamse liedert&fel. Zaterdag 7 november, 80.00 uur. Aula, Stedelijk Museum. Museum-concert met mede werking van Albert de Bruin (tenor), Jan Ate Stobbe(dra matisch decor), Liesbeth van Herk (piano), Trees Poort- Dijk (viool), Jack de Bie (pia no), Miranda van Oirschot (ballet), MichielGroos (pre sentatie). Gespeeld en gezon gen worden werken van Ro bert Schumann, 'Frans; Schu bert, Ludwig van Beethoven, Gustav Mahler, J. Melchert, Johannes Brahms, Franz Lé- har, Franz Liszt, Giacomo Puccine, Roberto Leoncavallo en Johann Strauss jr. t

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1