mm Soimchnixshow: 'Zij is Madonna, ik ben achtergrond' Kunst in de kroeg met expositie in café Podium Gewonde bij roofoverval Huizen verhogen veiligheid Kortaf Lichtbak Inzet van taxëconflict R'dam Snelheidsduivels gepakt m k mhi j'Inval bij Petaio Igihg veel te ver' wMËMiïWB/'i •vv--^a«i^iiii?iiia - *- V JL fH 1 'Crjt Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM De Partij van de Arbeid hééft een bom gelegd onder het onlangs, zeer moeizaam, gereed ge komen .collegevoorstel over het rechtvaardiger maken van de erfpacht' in Schiedam. PvdA raadslid Yvonne Siljée heeft in een vijf pagi na's dikke vragenlijst het concept college voorstel op losse schroeven gezet. Tegenhouden Madonna en baar 'achter grond'; „Ik hen helemaal schor van het playbacken." Foto Arie Wapenaar) Twaalf Jos Hachmang (midden), initiatiefnemer van de exposities in café Podium, voor zijn wandeollage. Hij wordt geflankeerd door Hilly de Jonge en Peter Pijpers, de programmeur van het muziekcafé. (Foto Arie Wapenacx) SCHIEDAM Visionaal Ziekenomroep Buitenlanders VLAARDINGEN Bacolod Schiedam y 1 -•-. -. yS'MjÊt .In schriftelijke vragen aan de voorzitter van de raads commissie voor Economische Aangelegenheden, probeert het raadslid Siljée aan te tonen dat de gemeente Schiedam verlies gaat leiden na de Invoering van de 'nieuwe erfpacht rege ling' zoals nu geopperd. „De PvdA wil koste wat kost de volle winst halen uit de erf pacht. Want geloof me: de ge meente Schiedam maakt een geweldige overwinst op die erfpacht. Die arme mensen in Woudhoek kunnen zich blauw betalen en de gemeente kan zich rijk rekenen," briest een woedend D66-raadsüd Adrl Re- ijnhout. Hij lobbyde vier jaar lang voor een rechtvaardiger erfpacht beleid. Dat hield vol- SCHIEDAM De Schie damse wethouder voor Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting mr Hans van "Kleef is ervan over tuigd dat de nieuwe flats in het park onder aan de Vlaardlngerdijk de veilig heid in de wijk zullen ver groten. Van Kleef deed de ze onthullende uitspraak afgelopen zaterdag tijdens de Stadsconferentie van de Bewoners Vereniging Schiedam Zuid (BVSZ). Door de tientallen aan wezige ambtenaren, verte genwoordigers van bewo nersverenigingen, de wo ningbouw coörporatie Schiedam, stadsvernieu- wers en 'gewone' stadgeno ten, werd wel met ongeloof en afschuw gereageerd toen de wethouder zijn op merking maakte. Want hij gebruikte het rapport van de Schiedamse Vrouwen emancipatie Organisatie (SVO) De straat is er„. ook voor vrouwen over alle en ge plekken in de stad, als excuus om de flats daar neer te zetten. In het rap port, dat twee jaar geleden werd samengesteld en tientallen onveilige plek ken aanwijst in de stad, wordt vermeld dat de vrouwen graag huizen zien staan aan de rand van groenstroken. Maar in de wijken Schie dam West en Nieuwland zijn inmiddels veel protes ten gerezen tegen de bouw van 54 dure woningen in het groengebied coder aan de Vlaardlngerdijk. „Waarom moet het beetje groen dat we hebben voor die luxe appartementen wijken," vragen de Nleuw- anders zich af, die nu ook al het uitgebreide rapport van de vrouwen 'tegen' zich gericht ziet Het Rotterdamse bouw bedrijf Eurowoningen gaat de drie flats bouwen. „En volgend jaar gaan we star ten, dat is zeker," onthulde Van Kleef tijdens de goed bezochte Stadsconferentie met als thema sociale vei ligheid in de wijken. Van Kleef was er verder van overtuigd dat buitenlandse televisie series een nega tieve invloed hebben op de veiligheid in woongebie den. ,1 ROTTERDAM De groot scheepse inval van de Rijksbe lastingdienst op 2 november in jwoonwagencentra in Helmond ien' Deuroe, was nog; een zeer' '{nette en beleefde onderneming, '{vergeleken met de overval op ide familie Petaio op 13 mei fi.{van vorig jaar.Dat zegt de -{Vereniging ROM, de organisa- 'itie van ln Nederlandverblij- 'vende zigeuners. i\ Tijdens de overval in mei, '{verbleef de zigeunerfamilie op :sde. stadscamping van Rotter- jdam. Op verdenking van een '{belastingfraude van vijf mil- ujoen gulden sommeerde Juati- j'tie eeh;ïgrootscheepse inval. •'Een overvai-team van X00 poli- iitie-agénten ln burgerkleding C ien ME-uitrusting, twintig re- t jchércheurs,ambtenaren van {de belastingdienst, een CRl-ar- statle-team en sieepvoertui- *{gen om auto's van de familie ^jweg te;'slepen, werden inge- t'jcbakeld om alles wat los en jyast zat in beslag te nemen... 'Grote truc: de winst komt van mensen die te veel betalen' gens hém im de hoogte van de canon (huursom van een stuk grond) berekenen na taxatie in relatie met de waarde van' de grond en de mogelijkheid voor nieuwbouw bewoners om de erfpacht af te kopen voor vijf tig jaar. Volgens Reijnhout's berekeningen zal de gemeente Schiedam moult verliezen op de erfpacht Daar blijft altijd een matige winst opliggen." Fractievoorzitter van de PvdA Gé Brouwer ontkent dat de PvdA het 'vernieuwen van het erfpachtstelsel wil 'terug schroeven' of zelf tegenhouden. Brouwer: „Dat la een voorbari ge conclusie. Raadslid Siljée heeft gewoon aanvullende cij fers gevraagd in verband met de financiële effecten in de toe komst Want die afkopen gel den ten slotte voor vijftig jaar. En er liggen nog andere vra gen bij het college. Men komt gewoon niet gretig over de brug met cijfermateriaal. Want die notitie bevat geen cij fers. Verder kan ik er niets over zeggen, want die vragen •zijn nog niet beantwoord en de fractie moet zich erover uit spreken." De erfpachtssom wordt in Schiedam berekend aan de hand van de prijsindexcijfer voor gezinsconsumptie. Dat betekent voor vele Woudhoek bewoners soms gigantische ho ge bedragen. „Te hoge bedra gen, niet rechtvaardig meer," zegt D66'er Adrl Reijnhout. Hij vindt dat de relatie tussen de hoogte van het canon en de waarde 'van de grond direct gelegd moet worden. Ook de afkoop van erfpacht moet mo gelijk zijn, want tot nu toe is dat volgens de Schiedamse re gels onmogelijk. Reijnhout heeft vier jaar lang in diverse commissies voor verandering van het erf pachtstelsel gevochten. In de laatste commissie van Econo mische Aangelegenheden ging de kogel door kerk. Negentig percent van alle gemeente raadsleden en het gehele colle ge schaarde zich achter zijn plannen voor verandering. Het college kwam eindelijk met de langverwachte notitie, die op 1 december aanstaande in dé commissie bekeken zou wor den op schoonheidsfoutjes. Eind december zou het ge meentebestuur de nota offici eel maken en daarmee het erf pachtstelsel totaal herzien. „En nu dit, een grote truc. Die PvdA weet niet wat ze doet. De PvdA wil de extra in komstenbron van de gemeente niet inleveren over de hoofden van mensen, die echt te veel betalen," schudt Reijnhout' boos zijn hoofd. Hij zegt: „Waanzinnige vragen worden er gesteld over tienden van percenten. Het wordt bijna ri dicuul. Gaan ze op het aller laatste moment, ais iedereen allang begrepen heeft dat die veranderingen essentieelen rechtvaardig zijn, nog aan de noodrem trekken. Proberen ze te bewijzen dat de gemeente verlies zal leiden om zodoende de beslissing op te schorten." Siljée kwam er vóór het zo merreces in een commissie openlijk voor uit het „geen ramp te vinden als de gemeen te Schiedam de huizenbezitters en de erfpacht als melkkoe ge bruikt." Er wordt namelijk flink wat winst gemaakt op de erfpacht in Schiedam. Huizen eigenaren in Woudhoek, die tien jaar geleden een huis kochten, kunnen hun vaak te hoge erfpacht niet afkopen. Maar dé kópers van nieuw bouwhuizen elders in de stad mogen dat wel. „Het erfpacht stelsel diende grondig aange pakt te worden. Het college was het daarmee eens," aldus Reijnhout, die een gigantische ruzie in het Schiedamse poli tieke wereldje over de kwestie erfpacht niet uitsluit. SCHIEDAM Zenuwachtig giechelend kwamen Debora Langedoen (10) en Saïda Boch- toui (12) het toneel opgeschui- feld. „Ben Jij Madonna?" wil presentator Frank van Drunen van Debora weten. „Nee hoor," antwoordde bet mini-popster retje terwijl ze op haar vrien dinnetje wijst, „Zij is Madon na, ik ben achtergrond." Vier Madonna's waren er te bewonderen tijdens de eerste voorronde'v.'n de Grote Sound mix-Blaybaccshow van de Stichting Lentefeest, afgelopen zaterdagmiddag Lu het gebouw van de stictting aan de Schie damse Tulnlaan 64, En de één was nog echter dan de ander. Debora was zelfs een beetje schor van haar 'playback-op- treden geworden. „Maar dat komt omdat ik toch altijd een beetje meezing," bekende de 'achtergrond'. Het werd al gauw duidelijk dat de meisjes hun idool op de TV tot in de puntjes bestu deerd hadden. Als het gaat om kokette gebaartjes én verleide lijke poses kunnen' dé" zange resjes in ieder geval nog 'maar weinig van hun grote voor beeld leren. Vooral de tienjari ge Marilyn Punt maakt indruk met haar vertolking van de Amerikaanse ster. „Zij is de beste Madonna, zo spontaan, hier geeft ik een tien voor," al dus één van Juryleden. „Ooooh, fantastisch, dankuwel!" rea geert de moeder onroidde"*1k onder grote hilariteit van li ter uit de zaal. Toch zou de eerste prijs niet naar een Madonna gaan, maar naar Irene Cara, geïmiteerd door de tienjarige Esther Rle- kweL Met een grote nonchalan te zwaai smijt ze het plastic krukje waarmee ze opkomt in een hoek en danst er vervol gens op los alsof ze nooit an ders gedaan heeft Vakwerk, luidt het oordeel v- de jury. „En alleen m'n moeder heeft me maar geholpen," antwoordt de jeugdige artieste op de vraag van jurylid Efraïm Be- nita, de Rotterdams/Arubaanse zanger die later de zaal totaal plat zou krijgen toen hij het lieSe festijn afsloot met evergreens ais 'Che Sera' en 'the Great Pre tender'. Succes was er ook voor het duo Jacqueline Bijl (17) en Marga van Wilsera (15) met hun versie van Meatloafs hit 'Paradise by the Dashboard Light'. Slechts met een hoop kussens onder haar blouse was Marga er in geslaagd om de omvang van Meatloaf enigs zins te benaderen, maar dat verhinderde haar niet om evenals haar vriendin perfect lipsynchroon te playbacken. „Wat hier gebeurd is grenst aan - het onmogelijke," over dreef jurylid Jan Groeneveld van het Schiedams Stadsblad. Het optreden van het tweetal was goed voor de tweede prijs; de derde plaats bij de playba- ckers gtng naar Tineke Verhe- ij, die Whitney Houston na deed. De jury had het moeilijk want bij elk van de veertien deelnemers was duidelijk dat er keihard ran gewerkt was. Wat bijvoorbeeld te denken van de 56-jarige Thee. Krom menhoek, die met enorme in zet een lied van zijn volle neef Koos Alberts ten gehore bracht? „Laai mij niet alleen, ik kan niet haten, laat mij niet alleen, ik heb verdriet," schal de het uit de reusachtige luid sprekers, nadat Theo onder iuid gejuich het toneel beklom men had. „Je zingt dan wel een num mer van eer» familielid, maar je stem lijkt ."".r op die van Jantje Koopman».""' aldus jury lid Gerhard de Kok van het ge lijknamige Rotterdamse Thea- terburo dat belangeloos zijn medewerking aan de show ver leend had. Uiteindelijk legde Krommenhoek met zijn vocale prestatie beslag op de derde plaats bij de soundmixers. Zil ver was er in deze categorie •voor Greet Duchain (Vicky Brown) en het goud ging naar Wendy Duchain (Whitney Houston). „Een druk, gezellig, ge slaagd evenement," aldus een tevreden Rietje Konings van de stichting Lentefeest over 'haar' soundmixshow. „En dit was de eerste keer pas. Het zal geen probleem opleveren om deelnemers voor de volgende rondes te vinden. Ik ken al een vrouw van 73 die. Mahalia Jackson na gaat doen." Data van de voorrondes: 11 december, 16 januari. 27 fe bruari; finale 26 maart. Opge ven kan tot drie dagen ervoor bij de stichting Lentefeest, te lefoon 42C0027. 99 Poor MARJC PEPPELAAR SCHIEDAM Op het gebied van de beeldende kunst valt de laatste tijd in veel plaatsen een nieuwe ontwikkeling te signaleren: kunst in de kroeg. Ook in Schiedam heeft deze trend nu doorgezet. Vanaf deze maand biedt café Podium, aan de Lange Have. kunstenaars de gelegenheid om hun werk buiten het galeriecircuit om te exposeren. Deze exposites zijn een initiatief van de Schiedam se beeldend kunstenaar en ga leriehouder Jos Hachm^ng. In Podium hangen veel wer ken van kunstenaars die ooit al ééns bij galerie Hachmang ep Moesman geëxposeerd hebben. Ook het werk van Jos Hach mang en Martin Moesman zelf hangt ln Podium aan de muur. Het is de bedoeling dat er vier keer per jaar een nieuwe ten toonstelling in het Schiedamse café te zien zal zijn. „We hebben het in de eerste plaats gedaan om dat we het zelf mooi vinden," zegt café- eigenares Hilly de Jonge. „Maar we vinden het natuur lijk ook leuk voor de kunste naars als er wat verkocht wordt Daarom exposeren we hier voornamelijk etsen en zeefdrukken. De meeste men sen die hier komen, hebben niet zo veel geld, We hebben al leuke reacties van bezoekers gekregen. Een café is natuur lijk toegankelijker dan een ga lerie. Daardoor komen nu ook mensen die nooit een tentoon stelling bezoeken, in aanraking met kunst." Ia café Podium is momen teel werk te zien van twaalf binnenen buitenlandse kun stenaars. En niet de eerste bes te, want in het gezelschap be vinden zich interation&al be kende kunstenaars als de Itali aan Bruno Ziéger, John Snook en Alexander MacNieah. Jos Hachmang maakte-zelf een prachtige wandeollage. De collage bestaat uit achtentwin tig losse, papleren kastanjebla deren. Tosamen vormen deze losse bladeren een afbeelding van een mand met kastanjes. Van John Snook hangen in ca fé Podium twee mooie. intrige rende etsen aan de muur. Bru no Zieger en Alexander Mac Nieah tonen" ih Podium strak ke, abstracte zeefdrukken. Het is een tentoonstelling met zeer divers werk, zodat er naar ie ders smaak wel iets bijzit. Er zijn meer veranderingen in café Podium. De muren en de vloer zijn ter gelgenheid van de expositie opnieuw in de verf gezet. En ook is het eerste nummer uitgekomen van een nieuw periodiek, getiteld 'Post modern'. Het onder auspiciën van de Schiedamse Kunst stichting uitgegeven 'a-viertje' wordt vanaf au aan bezoekers van het café uitgedeeld. Het eerste nummer bevat veel in formatie over de tentoonstel ling In Podium. MAANDAG 16 NOVEMBER 1987 Slechtzienden of blinden in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis kunnen zich voor vijf gulden per jaar op de veertien daagse gesproken krant Visio naal abonneren. Visionaal wordt gemaakt door medewer kers van de Zieken Omroep Schiedam. De luisterende le zers krijgen om de twee weken een cassettebandje toege stuurd met daarop nieuws uit de hele regio. Voor nadere in lichtingen schrijven naar de Stichting Zieken Omroep Schiedam, postbus 239,3100 AE Schiedam De Zieken Omroep Schiedam (ZOS) is naarstig op zoek naar vrijwilligers. De ZOS, wekelijks maken de vrijwilligers vier avondprogramma's en een ochtendprogramma voor alle bejaarden en zieken in Schie dam, zitten vooral verlegen om een discotheek medewerker. Van de gezochte man of vrouw wordt verwacht dat hij elke maandag in samenwerking met de andere discotheek mede werkers de binnengekomen verzoekjes behandeld. De ver zoekjes, voor de verzoekplaten programma's die in de bejaar dentehuizen en het Schieland- ziekenhuis worden uitgezonden (via de kabel te horen op 94.1 Mhz FM), worden dan geselec teerd. De "disco medewerkers zal ook platen moeten lenen bij platenzaken. De werkzaamhe den nemen een ochtend of een middag in beslag. Kennis van vele muzieksoorten en muziek- vertolkers is gewenst. Aanmel den via telefoon 4260000. De Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam gaat een groep 'sociale vaardigheden voor buitenlanders' opzetten. De migrantenwerker Abdel- moula Battaï gaat samen met collega Wilna Terwindt een praatgroep samenstellen en begeleiden voor van oorsprong buitenlandse Schiedammers. De praatgroep moet er komen voor buitenlanders die niet in staat zijn voor zichzelf op te komen. De volgende onderwer pen komen aan de orde: leren zeggen wat je denkt en wilt, le ren „nee" zeggen, leren een vraag te herhalen, niet zonder meer dingen aanvaarden die tegen Je wil of overtuiging in—- gaan en het leren omgaan en accepteren van de eigen iden titeit. De eerste assertiviteitscursus Is bestemd voor buitenlandse mannen van 35 jaar en ouder";- Wanneer er bij de vrouwen be langstelling bestaat wordt er een aparte vrouwengroep op gericht. De voertaal is Neder lands. Het aantal bijeenkom- sten: 10 tot 12. Aanmelden vfqr de Stichting Maatschappelijk1-- Werk Schiedam, Broersveldx 142, telefoon 4731033, dage- lijks geopend van 9.00 tot 17.30 uur. De thema-avond, dinsdag' 17 november, over hulsvestings- problemen in Vlaardingen en de Filippijnse stad Bacolod zai, worden bijgewoond door Ser ge Chernlquin, secretaris-ge-; neraal van de National Federa tion of Sugarworkers op de Fi lippijnen. Zoals reeds eerder aangekondigd zal tijdens de avond, georganiseerd door de stichting Viaardingen voor Ont wikkelingssamenwerking (VLOS), het woord worden ge- voerd door Fred Kooyman van.i het Institute of Housing Studies, te Rotterdam, en Ria Chin, me:: dewerkster van de VLOS. ,7 Voorts is er een forum met a|&n deelnemers de twee sprekers,;;,- en Anneke Bussink, lid van de?' bewonerscommissie en pro-..,,-'; jectgroep Vettenoordsepolder. Aanvang 20 uur In de burger zaal van het stadhuis Vlaardin gen. ROTTERDAM Een nieuw s V model, lichtbak voor taxi's is de ,'!0.inzetyantwéér een conflict tus- sen chauffeurs van de alterna tieve centrale St. Job en die van de officiële Taxi Telefoon Centrale (TTC). De fabrikant van de, op het 'Amsterdamse' model lijkende lichtbak, heeft wél een contract getekend met de TTC, maar ievert niet (di- reet) aan.St, Job. giuOeyTaxi,Adviescommissie heeft in, juni dit jaar besloten dat de Rotterdamse taxi's een nieuw model lichtbak op het dak moeten hebben. Het college van burgemeester en wethou ders heeft dit advies overgeno men en vastgelegd in een uit voeringsbesluit. Om geen 'buil te vallen' is in het besluit mee genomen dat ook de oude beugel op het taxidak nog ge bruikt mag worden. Dit zou dan tot 1991 moeten gelden. Daarna zou de nieuwe lichtbak het enige toegestane model zijn. Een woordvoerder iaat weten dat de alternatieve centrale overweegt om stappen te on dernemen tegen de manier waarop de nieuwe lichtbak wordt Ingevoerd. St. Job vindt dat er van een economisch monopolie sprake is en dat dit niet te tolereren Is. De naam van de fabrikant (Barclay) wordt in het besluit van de ge meente genoemd als hét mo del dat moet worden gevoerd. „Het is misschien pesterij maar wij zijn ook vaak genoeg ge schopt," zegt een woordvoer der van St. Job. „Nu schoppen we een keertje terug. Het wordt hoog tijd dat wij eens serieus genomen werden." al dus de woordvoerder. „De fabrikant van de lichtbak ken heeft stomme zaken ga- daan want wij peinzen er niet over om bij de TTC aan te kloppen voor de lichtbakken," - gaat de woordvoerder vérder. „We hebben de fabrikant al een keer uitgenodigd maar hij is niet komen opdagen. We vinden het mooie bakken maar de directie van de TTC zou maar al te graag zien. dat wij daarmet hangende pootjes om de bakken komen vragen- De fabrikant zal er spijt van heb ben denk ik." -;r Mevrouw Sanders van de licht- bakkenfabrikant Barclay In Helmond zegt totaal geen spijt te hebben van het contract met de TTC. „Ach, dat is nu al tijd zo met. die taxichauffeurs.,: Niémand heeft zoveel tijd om te zeuren ais taxichauffeurs. Wij doen het nooit goed. We hebben de TTC als. verdeler gekozen omdat dit een nlet- commerclële in stelling is. We kunnen moeilijk enkele honder den chauffeurs afzonderlijk le veren." Directeur A.C. Hoorn van de TTC meldt dat de chauffeurs van St. Job zonder problemen bij hem de lichtbakken kunnen krijgen. „Het is in het zakelijk leven volkomen normaal dat een leverancier vrij is zijn ver kooppunten te kiezen. Dat ge beurt in Rotterdam, en dat ge beurt op dezelfde manier In Amsterdam." r Ondanks de tegenstelling, rijdt minstens één St. Job-chauff|ffl met het nieuwe model llchtbalg rond. Deze chauffeur kor\ twéé; jaar geleden gratis een models monteren om de bak te testen? De reactie was positief. De bak is gestroomlijnd en zorgt voor; een brandstof besparing van 7 drie percent. „En hij ziet er goed uit. Het is een echte stadsbak," vindt de woord- X voerder van St. Job. De ver- 'i; wachting is dat de St. Job- chauffeurs vla collega-organi saties zullen proberen om de - nieuwe lichtbakken alsnog in':;:'- bezit te krijgen. Vanaf 1 januari volgend jaar kan de gemeente haar handen van de taxiwereld afhalen. Op die datum gaat de nieuw wet op het personenvervoer in die onder meer inhoudt dat de provincie het voor het zeggen, krijgt. Onduidelijk is nog of de provincie zich In de nog steeds voortdurende tegenstelling in^ de Rotterdamse taxiwereid zag mengen.;" - ^7-." ROTTERDAM Bij een over val op een tabakswinkel aan de Beijerlandselaan in Rotter dam is vrijdagavond de 45-jari- ge eigenaar vrij ernstig mis handeld. De man is met hoofd letsel en een snijwond boven het oog in het Zuiderziekenhuis opgenomen. Rond negen uur kwamen twee mannen met bivakmutsen de winkel binnen. Een aanwezige klant vluchtte in een ruimte achter" hei verkoop-gedeelte en waarschuwde de eigenaar. Toen deze man de wir.'<el be trad richtte één van de belde r overvallers een vuurwapen opfc hem en sloeg de ander de ei- genaar met een hard voorwerp op het hoofd. Daar de kassa van de tabakswinkel leeg was zijn de overvallers met lege handen vertrokken. De politie vraagt getuigen van daze over val zich bij het politiebureau Groot-IJsselmonde te melden. VLAARDINGEN Bij een sneiheidscontróiè op rijksweg 20 heeft de gemeentepolitie van Vlaardingen in het afgelo pen weekeinde 63 automobilis ten bekeurd. De apparatuur van de politie was afgesteld op een snelheid van 125 kilometer per uur. Alle aangehouden be stuurders, overschreden de maximumsnelheid dus met minstens 25 kilometer per uur. De hoogste snelheid, die ge meten werd nedroeg 148 kilo meter per uur.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1