Schiedam a-hoofdstad van Magisch realisme van John Laurens 7' Vermiste vrouw dood kortaf ®ss. Buizengaf 580 jaar 'UR&OU/&SH Gebruikers van been protheses komen bijeen in De Woudhoek Van Lier enthousiast over wijkbezoeken Dreiging maatregelen tegen dienstencentrum blijft Pa. HUiZER m Door BEN VAN HAREN VLAARDINGEN Heel optimistisch stelt de 'eigenaar van het Streekmuseum Jan Anderson: „Deze permanente tentoonstelling over de oude historie, van de stad is ook bedoeld voor elke nieuwkomer in Vlaardingen. Om bijvoorbeeld te i kunnen begrijpen waarom Vlaardingen wel twee maal zo oud is als Rotterdam, maar in ander op zicht door die stad is voorbij gestreefd." Overstromingen Museumeigenaar Jan Anderson (links) en ontwerper Joop Stigter bij de door een- Visserijmuseum geleverde vitrine op de nieuwe tentoonstelling. Boven hun hoofd hangt in de hanebalken van de solder van het Streekmuseum het vaandel dat pak- huiswerkers van Hoogendijk in 1898 meedroegen in de optocht ter gelegenheid van de kroning van Wilhelmina. (Foto Arte Wapenaar) Werpsterren GroeneSaan 57 A Schiedam - telefoon 010 - 4268661 Nieuwe Haven Afgesloten op komst Soesja Frisse jongens Jules Croiset Night Mother Wiener Blut Open Podium David Bowie Poppen TliWifftftiÉiroiiiWMTiiiiiiiiMi schilderij bezig, en dan HET VRIJE VOLK Gat in geschiedschrijving van Vlaardingen opgevuld Aan het feit, dat het aantal nieuwkomers in bet immer als vissersplaats en haringstad omschreven Vlaardingen de laatste jaren gering is, gaat hij gemakshalve voorbij. Van be- - zoeken van schoolklassen ls hij in ieder geval verzekerd. Aan schouwelijk onderwijs wordt op de zolder van het streekmu seum aan de Kethelweg gege- ven. Oudere Vlaardingers zul- len er ongetwijfeld ook wijzer vandaan gaan. De Vlaardingse historie vanaf de elfde eeuw is er af te zien en af te lezen van vele bijzondere, maar toch eens alledaagse voorwerpen. Jan Anderson kijkt uit naar de heropening van zijn muse um, donderdagavond door commissaris van de Koningin mr S. Patljn. Met sponsorgeld van de Rabobank, steun van de serviceclub De Ronde Tafel en ;zeer veel inbreng van stadsar- chivaris T. Poelstra kwam de i nieuwe en blijvende tentoon- stelling tot stand. Aan de in-. richting hiervan heeft Joop j Stigter bijna een jaar gewerkt. De tentoonstelling geeft een "beeld van Vlaardingen aan de hand van voorwerpen en docu menten, waarvan het eerste dateert uit de elfde eeuw. „Dicht bij de plaats waar het riviertje de Vlaarding in de zeearm de Maas uitmondde, werd een kerk gesticht, op de huidige Markt, naar het heet in 694. Bij die kerk, aan het wa ter, op de huidige Westhaven plaats, vestigden zich kooplie den en zeeschippers." Zo begint de leidraad, die Theo Poelstra schreef voor de ze tentoonstelling. Het is een samenvatting "van", het boek werk dat van'de stadsarchiva ris zal verschijnen over een tot nog toe nauwelijks beschreven periode in de Vlaardingse ge schiedenis. Anderson zegt: „Dat Vlaar dingen in twaalfde en dertien de eeuw bekend stond als koop mansstad in binnen- en buiten land is nauwelijks bekend. De stad is voornamelijk beschre ven zoals ze was vanaf de achttiende eeuw. Met het ze- venhonderjarig bestaan in 1973 zijn er wat publicaties geweest over de Middeleeuwen, maar een compleet beeld van Vlaar dingen ontbrak. Men kende het slechts als een vissersplaatsje dat na de oorlog is uitge groeid." Poelstra, die van het ge meentebestuur een jaar de tijd kreeg om die lacune in de plaatselijke geschiedschrij ving aan te vullen, zegt „Vlaardingen heeft de boot ge mist. Het was voorbestemd om de hoofdstad van Holland te worden, 'maar grote overstro mingen maakten de stad kans loos. Dordrecht streefde de stad voorbij." „Dat overstromingen in onze stad en zijn omgeving regel matig aan de orde waren is ook nog te zien," vertelt Jan Anderson. „Net als in andere gebieden van ons land, waar we de terpen herkennen, zijn in Vlaardingen nog op vele plaat sen bultjes te zien. Mensen bouwden daarop hun woningen om verwoesting te voorkomen. De Markt is er een voorbeeld van, het landje van Chardon en er zijn nog meer plaatsen." Poelstra vindt dat in de vorm van de tentoonstelling tot uitdrukking Jwnit, waarmee Vlaardingen zelf ajtijd.,gewor steld heeft: „Hét is geen rijke stad. Nooit geweest ook. Met een armoede aan materiaal is hier zichtbaar gemaakt hoe de stad was in verschillende; pe- rioden. De geschreven geschie denis, die erbij verkrijgbaar is, maakt het beeld compleet." Op de tentoonstelling zijn ve le documenten te zien, waaron der het oudste waarop Vlaar dingen beschreven wordt. Het. 'dateert uit de elfde eeuw en geeft aan, dat in Vlaardingen de hoofdkerk stond voor het i gebied Harga (Kethel) en Scy (Ovefsphie) „Dat is deveerste jvermeldirig vanVlaardingen iin de geschiedenis. Er zijn wel verhalen, dat WilUbrord hier rond 680 geweest is en een kerkje gesticht zou hebben, :maar daar is geen zekerheid over. Ik heb zelf mijn twijfels omdat Wlllibrord in die tijd groot risico liep in deze buurt met werpsterren of ander wa pentuig, bestookt te worden. Ik kan ook niet met zeker heid zeggen dat het verhaal over zijn verblijf hier onwaar 'is. Vlaardingen bestond toen natuurlijk wel. Al in 2300 voor Christus was hier een vesti ging van mensen. Dat is geble ken uit opgravingen. Maar zwart op wit is het bestaan van Vlaardingen in historische stukken pas terug te vinden in de elfde eeuw. En daarmee be gint de tentoonstelling." Jan Anderson benadrukt de belangrijkheid van Vlaardin gen in die tijd door te wijzen op het vertrek van Kruistocht strijders vanuit deze plaats. Documenten en voorwerpen uit dezelfde tijd liggen In schappen bij elkaar. Anderson kiest er desgevraagd twee uit, die hij In het bijzonder waar deert. Het zijn voorwerpen, die de mentaliteit en zorg van ver schillende Vlaardingers in het begin van deze eeuw zichtbaar maken. Eerst wijst hij op een cen tenbus uit de Grote Kerk, een. prachtig stuk koper handwerk, waarin glas is verwerkt. „In dat busje moesten de mensen, die niet naar de kerk gingen een cent deponeren. Het mocht geen halfje zijn. Het moest een VLAARDINGEN Vlaardingen kreeg in 1273 van Floris de Vijfde zijn eerstestadsrechten, hoewel het klein was. Het belang van de stad voor zijn omge ving was wel al groot, zo blijkt uit het boekje van de stadsarchivaris Theo Poel stra. Daarin beschrijft hij ook de vorming van de as, waarlangs de stad zich ont wikkeld heeft. ,Jn 1326 wordt het stads recht uitgebreid met de be voegdheid keuren te ma ken, dat toil zeggen plaats elijke wetten. Engelse tol- registers van omstreeks 1300 noemen regelmatig Vlaardingse zeeschippers. Ze vervoeren onder meer tarwe, vool, schaapsvellen en steenkool. Het Vlaar dingse stadszegel voert niet voor niets een koggeschip, het beroemde koopvaardij schip uit de middeleeuwen. Overigens was Vlaardin gen, hoewel zeestad in naam, piepklein. Schiedam was vier tot vijf keer zo groot, terwijl dat zelfde Schiedam maar een vijfde van Dordrechts omvang had. Het grondgebied van Vlaardingen omvatte niet meer dan de Markt en de Westhavenplaats. Hat veranderde in 1407. Toen kocht de stad van de graaf gebiedsuitbreiding tot de huidige molen aan de Kortedijk toe. Langs de hooggelegen dijk, die later de Hoogstraat en Kortedijk ging heten, kon de stad ver der bouwen. Automatisch werd de haven groter. En het Spuiwater, het latere Buizengat, nodig om de ha ven schoon te spoelen en al dus tegen verzanden te be hoeden, kwam eveneens on der beheer van de stad." cent zijn en om dat te controle ren is dat ruitje erin ge maakt," vertelt hij. Zijn tweede voorwerp is een eenvoudig boekje, in afmeting en dikte te vergelijken met een trouwboekje. „Hierin staat een stukje sociale geschiedenis," zegt Anderson als hij de kaft met het opschrift 'Staat van Dienst' openslaat. „Kijk het ls een boekje van Jaap Nuyt, een lid van de verzetsgroep De Geuzen die „hetconcentratie-x kamp heeft overleefd. Je kan; er precies in zien hoe vaak hij tussen 1916 en 1920 op de keien werd gezet. Dan weer een paar dagen werk en dam weer zon der." Door MARJO PEPPELAAR 1 VLAARDINGEN In gale- rie de Duig aan de Landstraat in Vlaardingen is sinds zater- •dag een expositie van de s Vlaardingse kunstenaar John Laurens te zien. Hij toont daar zijn minutieus geschilderde, magisch realistische schilde rijen en aquarellen. ,Jk ben tot deze stijl gekomen door het werk van schilders als Willink, Koch en Delvaux. Veertien jaar geleden bezocht ik een ex positie van Paul Delvaux in museum Boymans van Beu- ningen en dat is voor mij de aanleiding geweest om te,gaan schilderen. Dat werk doet mij. •gewoon wat,", aldus de kumste-' 'naar. John Laurens is geboren in Soerabaja en groeide op in Gelderland, in de buurt van Barneveld. In zijn schilderijen is de invloed van zijn jeugd nog goed terug te vinden. Bij voorbeeld in een schilderij dat j 'Jan van Schaffelaar' getiteld is. Op-het doek is een oud beeld te zien, met ernaast een naakte vrouw. Beide zijn omringd en omgroeid door een woud. Laurens: „li heb ik veel tijd doorgebracht in de tuin van het kasteel Schaffelaar. Dat was voor mij een soort wondertuln. Het zag John Laurens met vrouw en kinderen, die vaak model staan voor zijn magisch realistische schilderijen. Op dc achter grond twee van de grote doeken die in de Duig te zien zijn. (Foto Arie Wapenaar) schilderij, maar dit ls mijn persoonlijke herinnering aan die tijd." John Laurens schildert veel grote portretten van vrouwen in een mysterieuze omgaving. Meestal is dat een bos of een tuin. Vaak staan zijn vrouw en kinderen hiervoor modeL „Veel mensen vinden het eng om zo herkenbaar op een schil derij te staan. Ze vinden zich zelf niet mooi genoeg.", zegt hij hierover. „Maar bovendien ben ik twee maanden met zo'n is het handiger als ik me mijn model altijd goed voor de geest kan halen." Maar de Vlaardingse autodidact maakt tevens veel portretten in opdracht. Ook hlevan zijn voorbeelden te zien in de Duig. John Laurens oogst vooral veel bewondering doordat zijn schildrijen zo precies en fijn geschilderd zijn. Maar zelf zegt hij daarover: „Daar wil ik juist vanaf. Het gaat mij meer om de inhoud. Iedereen gaat altijd me' zijn neus bovenop die doeken Btaan, om te kijken hoe ik dat precies geschilderd heb. Maar voor mij is dat niet belangrijk. Het moet mensen wat doen, net zoals ik onder de indruk raak van magisch rea listische schilderijen van Wil link en Delvaux". John Laurens met magisch realistische schiideijen en aquarellen, tot en met 9 janua ri in galerie de Duig, Land- straat 29. Geopend: vrij. en zat. van 13.3016.30 uur en na telefonische afspraak, tel. 4359151. Tweede kerstdag geo- •rend. De Turbo-Wash reinigt auto's, caravans, tegelpaden en zelfs ramen op de 1 e verdieping. Klik de Turbo-V/ash op de tuinslang, shampoo erin en er kan gewassen worden. verkrijgbaar bij: SCHIEDAM Beenpro- thesegebruikers uit geheel Zuid-Holland ontmoeten el kaar zaterdag 21 november In het dienstencentrum De Woudhoek in Schledam- Noord. De werkgroep been- prothesegebruikers in de regio Zuid-Holland Een stap vooruit polste onlangs de leden naar de behoefte om eens samen te komen. Een grote stroom belang stellenden dwong de werk groep ertoe een ontmoeting te arrangeren. De eerste ontmoeting, die moet lel den tot het oprichten van plaatselijke groepen, wordt gehouden in het diensten centrum sum het Heljer- mansplein 35. Er worden korte inleidin gen gehouden door K. Nop- pe, orthopedist uit Noord- wijkerhout, over been-pro- theses in het algemeen. WA. Homman, orthopedist uit Rotterdam spreekt over nieuwe methoden voor het opmeten van stompkokera. Adviseur F. Lam legt alle ins en outs over verzeke ringen en ziekenfondsen uit. J. Post. districtsarts GMD uit Vlaardingen ver- telt over contacten met het GAK en de GMD. Het pu bliek kan vragen stellen. De ontmoetingsochtend be gint om 10.00 uur. Einde om ongeveer 12.00 uur. VLAARDINGEN Burge meester A. A. J. M van Lier van Vlaardingen is enthousiast over de vijf wijkbezoeken, die het college sinds april van dit Jaar heeft afgelegd. „Wij gaan ermee door," verklaarde de burgemeester tijdens de vori ge week gehouden begrotings behandeling in de gemeente raad. Vandaag zijn burgemeester en wethouders op bezoek in de In dustriegebieden De Vergulde Hand en Het Scheur. Daar heeft de Industriële Kring Vlaardingen (IKV) het voorbe reidende werk verricht zoals bewonersorganisaties In woon wijken doen. Het wijkbezoek is geen vorm van mannetjesmakerij," vindt de burgemeester, die de ver slaggeving in de pers 'negatief noemde. „Het is een openbaar spreekuur van het college in de wijk. Je wordt met meer dingen geconfronteerd. En je kunt het werk van Je eigen diensten controleren. Het wijk bezoek is een serieuze bezig heid vari het college. Wij wil len het graag blijven doen." Volgens Van Lier is het resul taat van de bezoeken 'niet ge ring'. D66-fraotievoorzitter W. van Rijn had dit betwijfeld tij dens de algemene beschouwin gen. De burgemeester zei, dat de klachten en-wensen, waar mee het college tijdens de wandelingen wordt geconfron teerd, niet in de prullenbak verdwijnen. Ten bewijze daar van zwaaide hij met computer- lijsten, waarop de afhandeling wordt bijgehouden. HOEK VAN HOLLAND De deelgemeenteraad van Hoek van Holland heeft weinig ver trouwen in een spoedige oplos sing van het conflict met het dienstencentmm. Jan van Bel kom, voorzitter van de com missie Welzijn van de deelge meenteraad, zegt na twee ge sprekken met het bestuur van het centrum wel goede hoop te hebben op een oplossing. De dreiging van maatregelen blijft aanwezig door een motie, tijdens de laatste vergadering Ingediend door Gert Freriks (PvdA), Gerard Kulker (CDA) en Leo Segers (D'68). In die motie wordt geconsta teerd dat het bestuur van het dienstencentrum niet wenst te voldoen aan de suggestie van de deelgemeenteraad om bin nen - de begroting te blijven.- Verder wil men niet voldoen aan de voorwaarden In het huurcontract om dezelfde con sumptieprijzen te hanteren als het wijkgebouw. De indieners van de motie constateren dat. er voorwaarden gesteld kun nen worden aan het diensten centrum omdat die instelling door de deelgemeente gefinan cierd wordt. De deelraad heeft zich nog niet In volle omvang over dat drei gement uitgesproken. De mo tie Is niet in stemming ge bracht, maar evenmin terug genomen. Wanneer de proble men niet snel tot eén oplossing komén dan zullen de Indieners van de motie In de volgende vergadering alsnog daarop aandringen. SPIJKENISSE De 49-jarl- ge C.L.H. van der Heiden uit Spijkenisse, die sinds 4 novem ber werd vermist, Is dood aan getroffen In een sloot bij ten nispark Groenewoud. De poii- tic sluit een misdrijf uit. De vrouw was de bewuste wonsdagmiddag uit haar wo ning aan de Baarsveen ver trokken om een wandelingetje te maken met haar hond. Een half uur later keerde alleen de hond terug. Ondanks het feit dat de politie van Spijkenisse het signalement van de vrouw verspreidde leverde het onder zoek geen resultaten op. DINSDAG 17 NOVEMBER 1987 In verband met da aanleg van een nieuwe riolering wordt de Nieuwe Haven in Schiedam vanaf maandag 23 november voor zes tot acht weken afge sloten tussen de Sint Lldulna- straat en de Vlaardingerdljk. Medewerkers van de aanlig gende bedrijven kunnen hun panden bereiken vanaf de Bur gemeester Knappertlaan of vanaf de Vlaardingerdljk. Tij dens de afsluiting wordt het verkeer omgeleid via de twee genoemde straten en de Alel- dastraat. De omleidingsroute wordt met oranje borden aan gegeven. Inlichtingen over het karwei bij de dienst Gemeente werken, R. de Jong, telefoon 4377300. De spultleidingen worden ver wijderd uit de grond bij de Kerkweg in Schiedam-Kethel. In verband met het werk is de Kerkweg vanaf maandag 23 november afgesloten tussen de Abel Tasmanstraat en de Jop- pelaan. De afsluiting duurt twee dagen. Daarna wordt de Joppelaan afgesloten voor het verkeer op het gedeelte"^ tussen de Kerkweg en de Kerkfaan. Ook deze afsluiting duurt twee dagen. De volgende omleidingsroutes worden ingesteld: verkeer van af de Polderweg via de Van Vlissingenstraat, Aigerastraat, Van Heekstraat, De Brauwweg, Rijksweg A20, Churchillweg. Zwaluwlaan en Schiedamse- -; weg. Verkeer vanaf de Dorps straat vla do Abel Tasman-, straat, Olivier van Noortstraat',- Zwaluwlaan, Churchillweg, Har- gaiaan. Rijksweg A20, 's Gra- velandseweg, Aigerastraat, Van Vlissingenstraat en Pol derweg. •iiïïiV- Mar ga de Boer als gravin Gabriëlle en Jan Hender son als graaf Balduin Zedlau met de Hoofdstad Ope rette in de Stadsgehoorzaal. (Foto Hoofdstad Ope rette) Soesja Citroen speelt donder dag met haar band In theater café De Tender jazzmuziek. De Haagse zangeres begon al met' optredens in haar middelbare schooltijd. In 1980 had zij een sextet, dat de piaat To Build uitbracht, en een jaar later oogstte zij succes op het Nor- the Sea Jazzfestival. Internatio nale bewondering was er voor de plaat Soesja Citroen sings Thelonious Monk. Zij trad bij talloze grote orkesten op, maakte met het Metropole Or kest een plaat en had op een festival in New Delhi groot suc ces. Begin dit jaar verscheen haar plaat Shall we dance. De Tender Is gratis toegankelijk. „Ons lowletje heeft een engel gezien" is het nieuwe program ma van de Frisse Jongens 8a- vo Galama en Titus Tlel Groe- nestege. Het Is een aaneen schakeling van absurde situa ties, die zowel tot nadenken stemmen als de lachspieren beroeren. Elke scène begint met alledaagse situaties met familie, buren of politieagen ten. Zaterdag In het Passage Theater, aanvang 20.15 uur. Toegangsprijzen 15,-en 12,50. In De Jeer stool geeft Jules Croiset een voorstelling van 'Niet van gisteren'. Sexuele uit spattingen, huwelijksontrouw, machtswellust, uitbulterlj, dis criminatie, milieuvervuiling en feminisme wekten negentien eeuwen geleden al de veront waardiging van da Romeinse hekeldichter Juvenalls. Spot, ironie, overdrijving en bijtende humor zijn zijn wapens. Me vrouw M. d'Hane-Scheltema vertaalde de Romeinse tek sten, die op de huidige tijd en machthebbers van toepassing zijn. ZIJ ontving hiervoor de Martinus Nlojhoffprijs, Josephi ne van Gasteren tekent voor toneelbewerking en regie. Vin cent Numan verzorgde cos- tuum en toneelbeeld. Vrijdag in De Teerstoof om 21 uur. Toe gangsprijs/ 12,50. De film Night Mother van Tom Moore draait vrijdag bij de filmclub Schiedam in de Nieuwstraat. Sissy Spacek en Anne Bancroft vervullen de hoofdrollen in deze naar het met de Pulitzerprljs bekroonde toneelstuk van Marsha Norman Amerlkaar 3e productie. Jessie Cates lijdt aan epilepsie en is erg mensenschuw. Ze woont bij haar moeder nadat ze door haar rrn" de steek ls gelaten en haar zoon op het slechte pas Is geraakt. Ze zakt steeds verder wog in depressies, neemt zich voor zelfmoord te plegen waarvan haar moeder haar van tracht te weerhouden. De filmclubzaal aan de Niéuw- straat 12 In Schiedam gaat om baff negen open, maar pas een uur later begint de voorstelling. Toegangsprijs voor donateurs f 4,—, voor andere een gulden meer. De Hoofdstad Operette komt vrijdag 20 november in de Stadsgehoorzaal met het meesterwerk Wiener Blut van Johann Strauss. De overbe kende operette met ondermeer zijn polka Draust in Hietzing gibts a Remasurle, het duet Du suesses Zuckertauber en de li- telwals staat onder muzikale leiding van Martin Maizer. Dick Top is de regissèur.'De Wener' Gerhard Senft tékent voor de choreografie, de costuums ko men van Lambert Hofer uit de Oostenrijkse hoofdstad en de decors zijn van Jan van He- mert. De Hoofdstad Operette speelt de laatste jaren in de zware rollen met dubbele be zetting. De gravin wordt dus gespeeld door Marga de Boer of Germalne Compler en de rol van graaf Balduin Zedlau komt voor rekening van Nico Schaap of Ton Hofman. Aanvang vrij- dag 20.15 uur, toegangsprijzen van 22,50 tot 27,50. De Vlaardingse theatergroep' De Fakkel treedt woensdag 18, november op In Theater De Schuurkerk in Maassluis. ZIJ brengen een improvisatiestuk over het thema ouder worden';' onder de titel Rimpelingen. De regie Is in handen van Fred Vaasen van het Werktheater. In het kader van Open Podium zingt verder die avond de veel zijdige zangeres Beate Kolan- kowska niet door de tijd aan te tasten jazznummers zoals One' Nota Samba en Deslnfenado. Jos Knoop draagt zelfgeschre^ ven gedichten voor. waarin de dagelijkse gang van zaken aan de orde komt. De k!assleke,gl- tarlste Margriet Boers-VerÖeetc vertolkt composities van Fer nando Sor, Abel Carlevaro en Francisco Tarrega. Open Podi um, gepresenteerd door Jople Vons, wordt beëindigd in Spaanse stijl door de in Maas sluis wonende zanger M. Cor- cho. Zijn vaste pianist en Fla- mengo-danseressen begelei den senor Corcho. Het theater De Schuurkerk is vanaf 20 uur open. Toegangsprijs 3,50. De fantasierijke film Labyrinth met In de hoofdrollen Davld Bowie en Jennifer Connely is donderdag 's middags om twee uur en 's avonds om half negen te zien In het Schuur- kerktheater. De Amerikaanse popster bevindt zich in gezel schap van kabouters en ande re sprookjesachtige figuren. De film Is een produkt van Jim Henson, de maker van de po pulaire televisieserie The Mup- pet Show. Toegangsprijzen matinee 5.-, 65plus 2,50 en 'savonds 7,50, 65plus en CJP 6,-. Voorverkoop bij VW en Vereenlgde Spaarbank aan de Veerstraat in Maas sluis. 'Te gek, die olifant' Is de titel van het poppenspel woensdag middag in het Jeugdtheater De Harmonie wordt verzorgd door poppentheater Erica Burger- jon. Een slimme vogel vraagt de olifant om 'even' op haar ei te passen en dan gebeurt er van alles. Vrijdag 14 uur voor alle teeltijden. Toegangsprijs 3,50, limonade gratis.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1