msmsm schiedam Opgeklopt fosfaat drijft in de Havens iin vaders taal wil ik ook leren' De Erker groeit: 'Een verdieping erbovenop' ortaf Winkelbestand wordt doorgelicht Provincie maant NUpels tot spoed TURBO-WASH REINIGT MET SUPERKRACHT OPdfORMME WATERDRUK 7/ÜRBOU/ftSN ws HUIZÉR "^gemeentepolitie rotterdarT' I I I I I I I m&B&m f-r/v SCHIEDAM Het gaat goed met de Hoog straat in Schiedam, de belangrijkste winkelstraat in deze stad. De winkeliersvereniging'en de ge meente zijn er in geslaagd de leegstand bijna de .kop in te drukken. Op dit moment staan nog maar twee panden leeg. Dat beeld vertekent volgens voorzitter Chris Coppens van de winkeliersvereni ging enigszins: ,In één van de lege panden is al sprake van bedrijvigheid. Eigenlijk is het dus maar één pand." Warenhuis Kloppen Mankracht llssi ife Groénelaan 57a v; 1 Schiedam Telefoon 010-4268661 Sumatra Reservedeur KIJKWEEK mbt. GEVONDEN (BROM-)FIETSEN Vrijwilligers Wereldwinkel Eenmalige uitkering Extra koopavond Interbook Waarheen? Ongewijzigd HET VRIJE VOLK VRIJDAG 27 NOVEMBER 1987 MÉ» Hoogstraat floreert als nooit te voren Op een totaal aantal winkels van 120 is twee lege panden erg weinig. Dit aantal valt in het niet bij de 26 lege winkels die tijdens een telling in '83 werden aangetroffen. De Hoog straat-winkeliers trokken met een aan de bel en begonnen een promotiecampagne. ,.Ik denk dat dat van grote invloed is geweest op het ge bruik van de panden," zegt ■Chris Coppens. „We hebben de laatste jaren behoorlijk aan de weg getimmerd. We zijn flink in de publiciteit geweest. Het klinkt afgezaagd maar ik denk dat de Brandersfeesten toch de doorslag hebben gegeven. Mensen komen in Schiedam en zien dat het een leuk stad is. Ook winkeliers van buiten zien de Hoogstraat en vinden dat een gezellige straat." „Het is hetzelfde als iemand op bezoek gaat in een stad als Gouda of Breda," gaat de win keliersvoorzitter verder. „Als wij daar komen, praten we na derhand ook over de leuke straatjes in die gemeenten, terwijl de bewoners zelf dat niet in de gaten hebben." Met spanning wachten de Hoogstraat-winkeliers op een besluit over de opvulling van het terrein waar vroeger het internaat De Uitkijk stond. Lange tijd circuleren al ge ruchten dat een groot waren huis zijn oog op de open plek achter de Hoogstraat heeft la ten vallen. „We weten echt nog van niks. Ook in het stadskantoor is geen informatie te krijgen. Het is allemaal onzeker," zegt Coppens. Algemeen wordt de plaats ideaal genoemd voor een nieuwe vestiging van de Hema. Er is ruimte genoeg voor een groot pand en de be nodigde parkeerruimten. De Hema maakt daarentegen nog lang geen aanstalten om de plaats op het plein aan de Lan ge Kerkstraat en de Broers- vest te verlaten. VLAARDINGEN De ver vuiling van havenbodem en ri vierwater wordt in de Buiten haven en Oude Haven van Vlaardingen sinds kort zicht baar. Deze week vroegen be zoekers van de Vlaardingse binnenstad zich af, waar de tientallen meters lange en cen timeters dikke schuimlaag vandaan kwam, die in de Oude Haven dreef. Het is opgeklopt fosfaat zeggen de deskundigen. Ambtenaren van Gemeente werken hebben meegedeeld, dat de verontreiniging met fos faten door het heien in de ha venbodem omhoog wordt ge klopt. De heer J. Moolenaar, als hoofd van de afdeling Bouw en Woningtoezicht van Gemeentewerken ook belast met milieutoezicht, zegt dat het geen gevaar kan. „Het spul is ongevaarlijk en tast bijvoorbeeld de jachten in de haven niet aan: Je kan het vergelijken met de schuimkop- jes, die bij Scheveningen en Hoek van Holland op het strand aanspoelen. In de loop der jaren zijn enorme hoeveel heden afvalwater, die met fos- Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM De lessen Ba- hasa Indonesia voor Schie- damse Molukkers, hun familie leden of mensen die voor hun werk met Molukkers te maken hebben, is een schot in de roos. De enige cursus in Zuid-Hol land op dit moment in het hoog Indonesisch is een groot succes. De vraag naar een plaatsje in de klaslokalen bij de felbegeerde lessen Is niet bij te benen. Uit de hele Rijnmond worden-de Schiedamse organi satoren overstelpt met tele foontjes van kandidaat deelne mers aan de cursus. De lessen algemeen beschaafd (hoog) Indonesisch zijn slechts be doeld voor Molukkers of men sen die op de een of andere manier in relatie met hen staan. .- i Besprekingen -,zijn gaande om "heelbinnenkortte starten met een gesubsidieerde groep Bahasa Indonesia voor gevor derden en een nieuwe groep beginners. In feite zijn de loka len in DeElauwe Brug te klein. Het.is inschuiven en sjoemelen met de 'plaatsen: Dé ruimte wordt' beschikbaar gesteld door de gemeente Schiedam. „Fijn, maar de toeloop is gro ter dan we dachten, dus dat Is .telkens inschikken," lacht een van de initiatiefneemsters van jde lessen- in Schiedam Corona JSiaila. De cursisten zijn af komstig uit Schiedam, maar ook uit Ridderkerk, Zwijn- drecht, Hoogvliet en Rotter dam. De landelijke Stichting Ba hasa Indonesia, die de subsidie geeft die de lessen betaalbaar houdt voor iedereen, wil nu in Rotterdam ook een cursus groep opzetten. Het schort de Werkgroep Bahasa Indonesia Schiedam aan mankracht. De Schiedammer Max Marlissa, de oprichter, is nu van plan een aparte Rotterdamse Werk groep Bahasa Indonesia op te richten. „Wij zijn blij met deze cur- sus voor Molukkers. Ik hoorde van een cursist dat hij voor het eerst in zijn leven een brief kon lezen van zijn pleegkind in het Indonesisch, fantastisch toch," vertelt Corona in de pauze. „Weer een andere jon geman, die veel Molukse vrien den heeft, voelt zich nu in hun gezelschap niet meer verloren of geïsoleerd. Hij kan een woordje meespreken. Nog een pluspunt is dat ook de ouderen de cursus kunnen volgen." Een van de docenten Is Mar- ric Bellen, hij wijst aan op het bord: „Celana saudara baru ini bagus" of moet het zijn: „Cela na baru saudara ini bagus"? (betekent: uw nieuwe broek Is mooi). De klas ploetert op de zinsconstructies. Het Indon- Het is vaak inschikken en sjoemelen met ruimte in de klassen Indonesisch. Inzet: De Schiedammer Max Marlis- sa, een van de initatiefne- mers voor de gesubsidieer de lessen Ba hasa Indon esia voor Mo lukkers, gaat een cursus in Rotterdam opzetten. Foto's Arte Wapenaar) esisch kent een andere woord volgorde dan het Nederlands. „Er wordt al geconverseerd in het Bahasa Indonesia na zo'n tien lessen. Prachtig is het," lacht de blije initiatiefne mer de Schiedamse Molukker Max Marlissa. Hij was het die samen met Corona en echtge noot Henk Siaila de lessen hoog Indonesisch onder de aandacht bracht. Zij drieën vormden de Werkgroep Baha sa Indonesia en konden met begeleiding van de landelijke stichting de cursus werkelijk heid maken. „Er is niet gekozen voor een cursus Moluks Maleis, want daar hebben mijn mensen niets aan vandaag de dag. Het Moluks Maleis is een dialect, in streken en op eilanden be staan verschillende soorten Maleis. Maar met het hoog Indonesisch kun je in de gehele archipel terecht. Alle ambtena ren, kooplui en mensen in win kels en op het vliegveld spre ken die taal. Daar kun je in de gehele streek mee uit de voe ten," legt Marlissa nog even uit. Zijn zoon Is als achttienjari- DeTurbo-Wash reinigt auto's, caravanstegelpaden en zelfs ramen op dé 1e verdieping. KlikdeTurbo-Washop de tuinslang, shampoo erin en er kan gewassen worden. IgEfÖ i/pHrriinhflarbii; verkrijgbaar bij: ge de op een na jongste deelne mer. Hij vertelt waarom hij de lessen in zijn vaders taal fan tastisch vindt. „Ik probeer nu al om met mijn vader in het Indonesisch te spreken. Prach tig is dat. Het gaat vrij goed, althans dat zegt mijn vader, hoor. Voor wat ik geleerd heb tot nu toe gaat het zeker goed." De jonge Marlissa is een ge boren en getogen Schiedam^ mer. Maar zijn vader is en blijft een man afkomstig van de Molukken. „Zijn taal, al thans waar ik mee uit de voe ten kan in de gehele archipel, wil ik gewoon ook leren. Is een van je ouders Molukker en je groeit op in Nederland dan is het heel moeilijk om lets van die cultuur te weten te komen. Dus als je je taal bestudeerd dan heb je het idee toch iets naar je vader toe te hebben ge daan. Je komt eindelijk Iets te weten over de achtergronden van de Molukkers. Dan kan ik misschien nog beter met ande re Molukse jongeren van ge dachten wisselen." De oudste cursist is 67 jaar. Het is meneer J.M. Hauser uit Ommoord-Rotterdam. Zijn vrouw (bijna 42 jaar ge trouwd) is Molukse. Zij is niet grootgebracht op Ambon, maar In Palembang op Suma tra. Hij zat aan het eind van de Tweede Wereldoorlog drieën half jaar gevangen ln een Jap penkamp. Na de oorlog ont moette hij zijn vrouw ln Pa lembang. Op 18 februari 1946 stapten ze in het huwelijksboo tje. In juni 1946 kwam het jon ge paar in Holland aan. In 1948 werden zij door de Overzee- sche Gebiedsdelen, een bedrijf, teruggestuurd om er te wer ken. Zijn zes kinderen werden in Holland geboren en groei den erop. Samen met twee van zijn vijf dochters volgt hij intensief de lessen. Die hebben er wel moeite mee. „Veel huiswerk, wij moeten het van de start af nog leren," géven de zusters toe. Vader Hauser heeft schrif ten op zijn tafeltje liggen vol geschreven met het Indon esisch. Leerboeken en woor denboeken liggen bij de hand. Hij zegt: „Het ligt er aan of je vroeger iets van de taal ge leerd hebt. Daarom heb ik niet zoveel moeite mee. Ik vind niet dat we veel huiswerk hebben. Mijn vrouw en ik spreken Pa sar Maleis, het Maleis dat vroeger door de 'blanda's' (de blanken) en vele Indonesische mensen werd gesproken. Dat kennen we. Daarom valt mij de cursus mee. Verder vinden wij het heel erg leuk om te doen." Belangstellenden kunnen bellen naar Max Marlissa, te lefoon 4730568 of naar Corona Siaila, telefoon 4737587. faathoudende wasmiddelen zijn verontreinigd op de rivier geloosd. Die fosfaten zitten dus in de onderwaterbodems én gaan door het stevige kloppen met de heimachine nu schui men en bovendrijven. Zolang het zware werk aan de nieuwe sluis niet is afgerond zullen de Vlaardlngers die schuimlaag blijven tegenkomen," vertelt de mllieubaas van de gemeen te Vlaardingen, De bouw van de nieuwe sluis in de Buitenhaven vindt plaats ln jiet kader van de Deltawet, die na de grote watersnood van 1953 door het parlement is aangenomen. Daarin is de ver hoging van alle Nederlandse zeedijken geregeld, waarvan een belangrijk deel overbodig wordt als volgens het plan van minister Smit-Kroes bij Hoek van Holland een stormstuw verrijst. In afwachting van na der onderzoek zijn verdere dijkverhogingen opgeschort. Het karwei in de Vlaardingse Buitenhaven valt nog onder de oude regeling. Het vervolg hierop, de verhoging van het aansluitende dljklichaam, ech ter niet meer. De kosten voor de verbete ring van de waterkering ko men voor rekening van het rijk. Opdrachtgever is het hoogheemraadschap Delfland als beheerder, van de zeedijk in dit gebied. De gemeente Vlaar dingen heeft, er slechts zijde lings mee te maken. Financieel Is ze er echter nu wel bij betrokken door het hoogheemraadschap. Delfland wil negentigduizend gulden van Vlaardingen als bijdrage in de kosten van een reserve- deur voor de schutsluis, die Smit-Kroes weigert te betalen. Burgemeester en wethouders zijn van plan dat geld beschik baar te stellen. Volgende week moet de gemeenteraad erover beslissen. In zijn voorstel wijst het col lege erop, dat op haar verzoek voor een schutsluis ls gekozen. Vlaardingen wilde af van een keersluis, waarvan de deuren alleen gesloten worden als de waterstand te hoog oploopt. Het Vlaardingse gemeentebe stuur wenste minder wisseling in dé waterstand, het wilde af van eb en vloed in de ,Öude Ha- j ven. Dat - paste beter-vinïhet j streven om de dat deel van de haven een recreatief karakter te gèven. Het tegenhouden van vervuiling, zoals dit jaar ln ernstige mate plaatsvond door j de .ólieoverstroming bij; Shell, was een ander argument voor een schutsluis. Bij dit systeem is altijd één deur gesloten. Het rijk heeft zich lang te gen zo'n duurdere sluis verzet en weigert nu ook de ruim 450 duizend gulden voor een reser vedeur te betalen. Delfland vindt het beschikbaar hebben van zo'n deur noodzakelijk om bij groot onderhoud of bescha diging van een van de sluis deuren snel te kunnen hande len. B en W ondersteunen die mening met het oog de belan gen van het scheepvaartver keer en het optimale nut van de waterkering. In aansluiting op de werk zaamheden aan de sluis heeft Vlaardingen zelf een plan ont wikkeld voor een havenkan toor in combinatie met het be dieningsgebouw voor de nieu we sluizen. Ook zijn de bouw van een nieuwe verkeersbrug in 'het verlengde van de. Galgkade en een nieuwe spoor brug daaraan gekoppeld. Aan dit alles moet Vlaardingen zelf 371 duizendgulden bijdragen. De uitgave van dat bedrag moet de gemeenteraad volgen de week ook goedkeuren. De werkzaamheden in en rond de Buitenhaven zullen zeker tot in 1989 voortduren. SCHIEDAM Met Wijkcen trum De Erker gaat het fan tastisch. Gemiddeld 1650 inwo ners van Schiedam-West be zoeken wekelijks het buurthuis aan de Jan van Avennestraat. Honderdvijfentwintig vrijwilli gers staan, behalve de be roepskrachten en alle docen ten, wekelijks klaar om de meest uiteenlopende activitei ten te organiseren, te bedenken en uit te voeren. En het aantal vaste en trouwe gebruikers stijgt nog steed3. Het aantal activiteiten, nu 125 verschillen de groepen, clubs of cursussen, neemt eveneens sterk toe. „Het is een soort sneeuwba leffect. Dat komt omdat de mensen zien wat er hier plaatsvindt. Komt een wijkge- noot hier bingo'en. dan ziet hij of zij dat er ook een zang groepje bezig is of een hele leuke cursus tekenen. Daar willen ze bij horen. Ze krijgen zo weer contacten," legden de bestuursleden van het buurt huis, dat deze week haar twee jarig bestaan viert, gistermid dag uit. Kortom: wijkcentrum De Er ker groeit uit zijn jasje. „De Erker wil er een verdieping bovenop. Het hoeft geen groen World Trade Centre te worden, maar extra ruimte kunnen we I In de week van ma. 30/11 t/m vrijdag 4 decem ber 1987 is er voor die mensen die AANGIFTE hebben gedaan van diefstal van hun (brom-) fiets weer een Ibij het bureau R.O.B. aan de Boezembocht 10 te Rotterdam. Dit bureau is dan als volgt geopend: ma., woens. en vrijdag van 09.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 15.30 uur echter op dins, en don derdag van 14.00 tot 18.00 en van 19.00 tot 21.00 uur. De volgende kijkweken zijn vastgesteld op ie- ^dere eerste week van de EVEN maanden. ^Jjj best gebruiken," zeggen de be stuursleden, die toegaven voor enkele activiteiten zelfs al ex tra ruimte te moeten huren aan de overkant van de straat. „Uiteraard is het heel posi tief dat het hier zo gezellig is en dat hier alles, jazeker, alles kan. Maar het heeft ook nega tieve kanten. Want voor die ruimte moet weer huur be taald worden. De gemeente be knibbelt nog steeds op ons bud get. De 125 activiteiten worden grotendeels door het wijkcen trum zelf betaald. Vroeger was daar zoiets als een gemeente lijke activitieteh-pot voor. De opbrengst van de bar is nu na tuurlijk een grote inkomsten bron," legden de bèstuursleden van het wijkgebouw utt bij het officiële afscheid van stich tingsvoorzitter Bert van Kan. Voorzitter Bert van Kan, be denker en grote stimulator achter vele van de activiteiten in het wijkcentrum: „Ik zié hierin geen bepaalde formule. Ik gooi het succes van De Er ker vooral op de vele vrijwilli gers." Wel gaf Van Kan toe dat je als voorzitter echt dagelijks je contacten moet onderhou den met ambtenaren, brieven schrijven en het liefst eike dag eventjes langs de betrokken wethouder (Luub Hafkamp) of een van zijn ambtenaren op het Stadskantoor fietsen. „Heel arbeidsintensief en vaak frus- tererend, maar noodzakelijk," was de scheidende voorzitter van mening. Voorlopig wordt er nog geen .nieuwe, voorzitter benoemd. Waarnemend voorzitter. Peter Stavenuiten neemt in ieder ge val het eerste half jaar de taak van Van Kan over. Eerst in tern en misschien later extern wordt gezocht naar een „schaap met'vijf poten." „Want we hebben iemand nodig met veel belangstelling voor van alles, met ideeën, veel vrije tijd en nog een aantal eisen," zei Bert van Kan. „Wij hebben ons best gedaan om hem te be houden. Maar hij heeft ook recht op een prlvéleven, dat miste le wel," lieten de be stuursleden weten. De bestuursleden vonden dat er toch wel een bepaald sy steem zit in het reilen en zeilen van De Erker. „Kijk, wij zeg gen nooit 'nee' tegen wat voor idee of voorstel dan ook. Alles kan altijd. Dat weten de men sen. Wij proberen onmiddellijk uit te vinden hoe we een nieu we activiteit kunnen realise ren." Enkele van de bestuursleden beaamden dat zij de afgelopen jaren, het was deze week pre cies twee jaar geleden dat het wi jkgebouw de deuren opende, veel ervaring hadden opge daan. „Routine in het organise ren maakt de weg vrij voor het realiseren van nieuwe dingen. Dat hebben we toch allemaal. Nu is het organiseren van een ouderendag of een fanclubdag een fluitje van een cent. Dan houd je tijd over voor brain stormen en andere zaken." De Stichting Activiteiten Com missie van het wijkcentrum De Blauwe Brug (Bachplein) zoekt twee vrijwilligers die kunnen tafeltennissen. Elke maandag avond wordt er van 19.00 tot 23.00 uur gepingpongd. Lera ren worden node gemist, v Verder is de stichting op zoek naar baliekluivers: mensen die een of twee ochtenden of mid dagen per week achter de ba lie in het wijkcentrum In de Schiedamse wijk Groenoord wil zitten. Van deze vrijwilligers wordt verwacht dat zij informa tie verstrekken over alle activi teiten in het wijkcentrum. De Stichtingsleden gaan 18 de cember kerststukjes maken In De Blauwe Brug. Opgeven voor de cursus is vanaf vandaag mogelijk aan de balie in het wijkcentrum. De lessen zijn 's ochtends en 's avonds. Kosten 7,50 inclusief materialen. De wereldwinkel In Schiedam heeft zich in de Sinterklaas- en Kerst cadeautjes verkoopstrljd geworpen. „Koop eens een ar tikelen uit de Derde Wereld of stel een voedselpakket samen van Derde Wereld levensmid delen," vindt de wereldwinkel, die haar winkel heeft aan de Hoogstraat 76h. Met de ver koop van de spulletjes worden arme boeren en kleine am bachtelijke bedrijven in wereld delen als Azië, Afrika en La- tijns-Amerlka gesteund. De winkel is geopend: donderdag van 19.00 tot 21.00 uur en vrij dag en zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. Schiedammers die vorig jaar In aanmerking kwamen voor een eenmalige uitkering kunnen ook dit jaar weer het rijksex traatje aanvragen. De Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk Schiedam helpt ouderen die met het invullen van de formu lieren problemen hebben. Op maandag vanaf 9.30 uur kun nen belangstellenden terecht in Dienstencentrum de Woud- hoek (Heijermansplein 35), te lefoon 4709555 en op vrijdag vanaf 9.30 uur zijn de mensen welkom aan de balie van wijk centrum De Blauwe brug, Bachplein 590, telefoon 4701049. Een afspraak maken van te voren is niet nodig. Op maandag 30 november en van dinsdag 1 tot en met vrij dag 4 december, mogen alle winkels in Schiedam 's avonds van 18.00 tot 21.00 uur extra open zijn. Interbook International (Lange Haven 97) houdt van donder dag 26 tot en met zaterdag 28 november en van donderdag' 3 tot en met zaterdag 5 decerp- ber een verkoop-expositie van' droogbloem-arrangementen-uit La Fleuretta Sóchéa. De bloem stukken zijn vervaardigd door K.A. Kloosterman-Knip uit Rockanje. Openingstijden: van 11.00 tot 17.00 uur, op don derdagen eveneens van 19.00 tot 21.00 uur. VLAARDINGEN Een Am sterdams bureau onderzoekt de detailhandel in Vlaardingen. De samenstelling van het win kelbestand qua grootte, ligging en branche wordt in kaart ge bracht. Voorts enquêteert het bureau voor ruimtelijk markt onderzoek Strabo onder VI"—- dingers énbewoners van om liggende gëmeenten naar het bestedingsgedrag. Begin deze maand is al een onderzoek on der bezoekers van het Vlaar dingse centrum afgerond. De resultaten van de drie on derzoeken zullen eind dit jaar samengevoegd worden en vor men gezamenlijk de leidraad voor de ontwikkeling van be leidsplannen op het gebied van detailhandel. Gemeentebestuur, onderne mersvertegenwoordigers en de Kamer van Koophandel hopen door de onderzoeken een goed beeld te krijgen van de toe stand waarin de Vlaardingse detailhandel zich bevindt en wat mogelijk gewijzigd moet worden om tot een verbetering te komen. De winkelt,iventari- satle is onderdeel van een lan delijk onderzoek, dat plaats vindt in het kader van de in voering van het Distributie-pla nologisch Informatie Systeem (DIS). Het onderzoek strekt zich uit. over geheel Vlaardingen. Aila winkels krijgen bezoek van en quêteurs van de Stichting Ruimtelijk Advies Beleid en Onderzoek, die metingen doen en de soort handei van de win kel registreren. Naast deze Winkelinventarisatie vindt een telefonische enquête plaats on der Vlaardingers eh Inwoners van omliggende gemeenten om de 'koopstroom' te kunnen vaststellen. Daarbij worden ook vragen gesteld over de hoogte van de bedragen, die in Vlaardingen of elders worden besteed bij de detailhandel. Eind oktober tot begin novem ber heeft in het Vlaardingse centrum het derde passanten- onderzoek in een serie plaats gevonden. Daarbij werden be zoekers en bezoeksters van het stadscentrum op een aan tal plaatsen geteld. Ook is aan een aantal hiervan vragen ge steld ondermeer over het doel van hun bezoek. Door LELIA VAN DER TAK MAASSLUIS De provincie heeft definitief beslist over de sanering van de Steendijkpol- der. In een brief aan ministèr Nijpeis wordt op spoed aange drongen. Het oorspronkelijke standpunt om niet onder de huizen af te graven, heeft de provincie gehandhaafd. Het verontreinigd havenslib in de Steendijkpolder wordt tot een diepte van 1.30 meter af gegraven. Na het afgraven van de vervuilde grond In de tuinen en de straten van de wijk, komt er een schone laag van 1 meter dikte op. Daaronder wordt een regulatielaag van 30 centimeter gelegd, die moet voorkomen dat de verontrei nigde grond met de schone - grond in contact komt. Onder de eengezinshuizen blijft de vuile grond liggen. Onder de huizen wordt wel een isolerende laag aangebracht, zodat contact tussen grond en mensen wordt uitgesloten. Ook het openbaar groen krijgt een schone laag van 1 meter dikte. De voormalige vullstort aan de Albert Schweitzerdreef wordt niet afgegraven. Op deze vuil- stort staan flats. Vooralsnog wordt op het groen rond de flats geen schone grond ge stort. Wel wordt het grondwa ter horizontaal en verticaal geï soleerd om verdere versprei ding van de verontreinigingen tegen te gaan. Dit is het defini tieve standpunt van de provin cie Zuid-Holland over de ma nier van bodemsanering in de Steendijkpolder. De minister van VROM heeft deze provin ciale visie deze week op zijn bureau gekregen. Het woord Is nu aan de minister die deze af graving van 54 miljoen gulden moet gaan betalen. Daarbij zit ten nog niet de kosten van de verwerking van de grond. Voorlopig worden die kosten op 25 miljoen geraamd. Het grote probleem is nog steeds de berging van de 265.000 kubieke meter vervuil de grond. Schoonmaken kan niet én dus moet de grond er-? gens worden opgeslagen. De'-" provincie Zuid-Holland is van»': mening, dat de grond in of bijs 'Maassluis moet blijven, maar«j waar precies is nog niet be-;,1H kend. Zuid-Holland wil nog en kele aanvullende onderzoeken laten uitvoeren met name in verband met de vervuiling van de stortplaats en de wijze van isoleren van .de kruipruimte on der de eengêzinshuizen. Des kundigen verschillen nog steeds van mening over de mogelijkheid van eventuele gasvorming. De vraag is of de kruipruimte-isolatie al of niet gasdicht moet zijn. Mocht tot gasdicht isoleren van de kruip ruimte worden besloten, dan komt er nog eeris 1,5 miljoen gulden extra op het totaalbe drag van de sanering. De bewoners en de gemeente Maassluis hebben steeds ge pleit voor een totale afgraving van 1.75 meter in de hele Steendijkpolder, ook onder de huizen. Al in september liet de provincie weten daar niet voor te voelen. Ook na het extra- overleg in de afgelopen maan-" den is het provinciale stand- -- punt niet echt gewijzigd. Wat/ - betreft het afgraven van de»"<= grond onder de straten schrijft' de provincie aan de minister: „Wij erkennen dat het, uit een oogpunt van het beheersen van de risico's voor de volks gezondheid en het mileu, strikt genomen niet noodzakelijk is de verontreinigde grond onder de verhardingen te verwijde ren. Wij zijn echter van mening dat het op grond van doelma tigheidsoverwegingen noodza kelijk Is deze grond wel te ver wijderen." De brief aan de minister wordt besloten met de opmerking: „Gelet op de urgentie van de sanering en de toenemende mate.van sociale belasting van de inwoners van de wijk, wordt u verzocht de besluitvorming zoveel ais mogelijk te bespoe digen." •5>;;;-734"a u\4; *1: >v«.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1