Scholen zijn goed beveiligd "CARLOS GARDGL m ROTTERDAM" Kamerlid op Liefde voor Jazz In linoleumsnede REDUCTIEBON TJsongevallen' Actieve schildersbaas Kloet onderschelden Kortaf Miles Davis ws Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM/AMSTERDAM 's Ochtends om half acht comfortabel gezeten in een VIP car van het Schiedamse taxibedrijf Eurotax betoogde de Schiedamse secretaresse Susanna Lily Voragen al dat haar vak ontzettend ondergewaardeerd wordt. „Daar moet verandering in komen. Daar om ook deed ik mee aan de verkiezing tot secreta resse van het jaar. Om het imago op te krikken. Het is nodig. 'Goh, doe jij dat ook allemaal', hoor ik vaak. De mensen hebben geen besef wat het echte werk van een top-secretaresse inhoudt," sprak zij met haar diplomatenkoffer op schoot. De koffer zat vol officiële rapporten, onderzoeken en vakbladen. Gymnasium Imago opvijzelen Strikvragen Mooi bedrijf 6 tot 12 december 1987 De Doelen - Rotterdam Een voor Nederlandse begrippen uniek tangospektakel. De Argen tijnse tango-artiesten die naar de Doelen komen zijn de wereldbe roemde bandeonist Osvaldo Rizzo "Pichuguito", de zanger Fer nando Soler, zangeres Patrica la Sala en de fenomenale dansparen Mayoral y Elsa Maria en Viviana y Omar Mazzei. Per avond zullen twee voorstellingen worden gegeven, één om 20.00 uur en één om 22.30 uur. De toegangsprijs is 25.-per show. Lezers van Het Vrije Volk krijgen tegen inlevering van onderstaande bon bij de bespreekbureau van de Avondbladen Combinatie Rot terdam, een reductie van 12.50 p.p. De bon is geldig voor maximaal 4 personen 6 tot 12 december 1987 de Doelen "CARLOS GARDEL EN ROTTERDAM" 1 I I I Tegen Inlevering van deze bon bij de Avondbladen Combinatie I I Rotterdam bespreekbureaus betaalt u slechts 12.50 p.p. voor uw entreebewijs (normale prijs/25.— Maximaal 4 entreebewijzen per bon. J Hoofdkantoor Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de With- straat 25, Rotterdam, ma t/m vr. van 9^30-16.30 uur, zaterdag van 9.30-13.00 uur, Coolsingel 67, ma t/m vr. van 9.30-16.30 uur (zater dag gesloten). Somber verhaal De Wetering WWW 1- Peer van der Kruis bij twee van zijn werken. Op de linker zeefdruk is goed te zien hoe het op het eerste gezicht abstract lijkt, maar later toch figuratief blijkt te zijn. (Foto Arie Wapenaar) Door MARJO PEPPELAAR VLAARDiNGEN - Bij muzlekin- formatie- en documentatiecen trum Ton Stolk exposeert Peer van der Kruis nog tot 6 decem ber grafiek en schilderijen op het thema muziek. Bij deze tentoonstelling draagt de Bra bantse kunstenaar zijn liefde uit voor twee nogal uiteenlo pende muzieksoorten: de jazz en de volksmuziek. Zelf be speelt hij allerlei typen doedel zakken. Ook maakte Peer van der Kruis illustraties bij een boek over Kempische volksmu ziek getiteld 'Liederen en dan sen uit de Kempen'. Het werk van Peer van der Kruis lijkt op het eerste gezicht vaak abstract. Het zijn een soort verrassingsplaatjes waar je bij nader inzien toch duide lijk figuren in herkent. Wel is op de tentoonstelling een ont wikkeling naar abstractie in met name de grafiek van de Brabantse kunstenaar te zien. Peer van der Kruis gebruikt vaak een nogal vergeten grafi sche techniek: de linoleumsne de. In deze bewerkeljke techniek toont hij bijvoorbeeld zijn lief de voor de jazz. Het is vooral de tragiek van de zwarte jazz muzikanten die In het werk van Peer van der Kruis goed tot uitdrukking komt. Zijn homma ge'aan Miles Davis toont de grote trompettist bijvoorbeeld staande op een tafel in een grote, lege ruimte. Eva Stolk vertelt waarom: „Hij vindt die man zo eenzaam. Het schijnt een ontzettend introverte man te zijn, hè." Ook een schilderij getiteld 'to John' laat die tra giek goed zien. Het is een prachtig geschilderd portret van John Coltrane. Maar diéns mond is helemaal opgezwollen van het saxofoonspelen. - De litho's en zeefdrukken dië de volksmuziek tot onderwerp heben tonen meer het pittores ke van deze muzieksoort. In de illustraties bij het boek 'Liede ren en dansen uit de Kempen' keert bijvoorbeeld steeds de nar met beiletjes aan zijn kap en enkels terug. Deze illustra ties zijn wit op zwart gedrukt op rijspapier. Dat geeft ze een mooi teer karakter. Vooral dit werken met witte in plaats van zwarte lijnen keert in het re centere werk van Peer van der Kruis veel terug. Deze nieuwe re etsen en linoleumsnedes zijn minder gedetailleerd. De lijnen bepalen de compositie en deze wordt ondersteund door de kleurvlakken in de achter grond. Dit recente werk voegt aan de grafiek van Peer van der Kruis nog een nieuwe di mensie toe: het wordt geheim zinniger. Peer van der Kruis met gra fiek op het thema muziek, tot en met 6 december bij mu- ziekinformatie en documenta tiecentrum Ton Stolk, West- havenkade 45. Geopend: ma. tm. vrij. van 10—12 uur en za terdag 5 decmber en zondag 6 december van 1417 uur. HET VRIJE VOLK schïedanr ZATERDAG 28 NOVEMBER 1987 „Ik ben absoluut geen type geit. Ik loop ook niet de hele dag met koffie af en aan te sle pen. Een doorgeefluik voor de baas ben ik zeker niet." Susan- <na Voragen drong vanuit hon derden aanmeldingen door tot de finale van de verkiezing tot de Secretaresse van het Jaar 1987. De verkiezing vond deze week dinsdag plaats In Am sterdams duurste hotel. „Ik weet in ieder geval dat Ik op de goede weg ben, want zo'n fi nale is niet niets," dacht'de in Schiedam wonende, maar in Rotterdam geboren en getogen Susanna. Zij zat op het Rotterdamse Marnix College en haalde er het Gymnasium diploma A. Zij 'deed' Schoevers en studeert nog steeds via vele nationale en internationale secretaresse cursussen. „Noodzakelijk is het dat je je oriënteert op ve lerlei gebied. Ik kan schrijven, lezen, notuleren en converse ren in ten minste vier talen. Daarbij studeer ik nu interna tionaal recht in de avonduren. Verder heb ik de markt van het ingenieursbedrijfwaar ik werk bestudeerd en geanaly seerd. Nee, veel vrije tijd heb ik niet. Jammer, want mijn .hobby is, net -als van mijr. vriend, koken. 'Daar kom ik maar weinig aan toe." Sommigen noemen de Schie damse top-secretaresse en ma- nager-in-de-dop een work-a-ho- lic. „Ach; je wilt wat. Dan moet jeer ietsvoor doèn. Ik wil mijn hersens gebruiken. Mee denken in het bedrijf. Om mijn uiterlijk gaat het niet, want dat wordt ook nogal eens ge zegd. Mooie kleren, leuke bos krullen, dan ben je er wel, hè," spreekt de secretaresse tegen, die er overigens ravisant uit zag in haar zwarte wollen rok met plooien aan de voorzijde, een warmrode blouse en een getailleerd jasje In zwart/wit, naadkousen en zwarte hoge hakken complotteerden het ge heel. „Ik heb wel altijd dingen als een naaisetje, nagellak en allerlei klein spul op de zaak liggen," bekende zij tijdens de 'fantastische ervaring' in het Amstel. De verkiezing wordt sinds drie jaar gehouden onder hon derden vrouwelijke en enkele mannelijke secretaressen uit het hele land. De verkiezing is op poten gezet door de Manpo wer Uitzendorganisatie, het vakblad Secretaresse Magazi ne en het dagblad de Tele graaf. Organisatiebureau Van den Ende en Hollander uit Am sterdam bedacht de'verkiezing om het imago' van de Neder landse secretaresse op,te'vijze len en organiseerde dë .uiterst spannendedag in' het peperdu re chique Amstel Hotel in Am sterdam. Samen mét riegén andere fl- nalistes, erdrongen geen man nen door tot de finale, werd Su sanna 's ochtends in alle vroegte van huis gehaald. Haar concurrentes 'waren on- De Schiedamse secretaresse Susanna Lily Voragen is op de goede weg: Een typegeit ben ik niet. Er is nog steeds teveel onbegrip voor ons werk." (Foto Arie Wapenaar) der andere afkomstig uit Hoogezand, Amsterdam, Leid- schendam (deze kandidate An Kleijn-van den Berg werd la ter op de dag uitgeroepèn tot de beste rechterhand van de baas) en Dordrecht Carole Lu cas - van den Berg was de kan didate uit Dordt. Zij zat al in de VIP-car toen Susanna van haar nieuwbouw woning in Woudhoek Noord werd afge haald. Susanna's vriend Bertus Kaper, in het dagelijks leven chef de partie in het Scheve- ningse Kurhaus (een super kok dus) nam afscheid van haar samen met de twee poezen. Susanna kende de gehele dag in het prachtige Amstel Hotel geen angst of nervositeit. Toegegeven: om half vier 's middags toen het grote mo ment van de onthulling daar was kwamen de zenuwen toch even te voorschijn, 's Ochtends moest zij zich als eerste kandi date verantwoorden en vragen beantwoorden1 aan een vak- en een algemene jury. „Er was een man bij die een beetje nors keek, maar dat gaf niet. De vragen waren goed. Sommige vragen leken een beetje op strikvragen," zei Su sanna, zich nestelend in de die pe fauteuils op de vide van het met prachtige ornamenten, goudbrokaat en rood fluweel en warme wolen tapijten inge richte hotel. Bij aankomst wa ren de dames door de buiten portier begroet. Die waar schuwde op zijn buurt weer de binnen portier, die op zijn beurt weer de organisatie van de grote dag aanriep. Alles heel beschaafd en misschien zelfs imponerend. Niets van dat alles gebeurde met Susanna. Haar vader be kleedde jarenlang, tot hij werd afgekeurd, een hoge organisa tie functie binnen het Rotter damse Parkhotel. .Angst voor authoriteiten of beroemde Ne derlanders ken ik niet, hoor," lachte de Schiedamse top se cretaresse van het ingenieurs bureau De Raay en Datema, Ingenieursbureau De Raay. en Datema is sinds 1955 geves tigd in Schiedam; Twee Schie dammers starten het bedrijf. De zaak groeide uit tot een bu reau met momenteel 75 mede werkers. De Raay en Datema staat in Schiedam^ Nederland en daarbuiten voor pneuma tiek, aandrijftechniek, proces techniek en een projectgroep. De laatste groep ontwikkelt en fabriceert totale projecten op het gebied van pneumatische en hydraulische besturingssys temen. Het bureau werkt sa men met 17 bedrijven uit West-Duitsland en Zwitser land. „Een mooi bedrijf, ik ben gek op mijn baan en de men sen zijn allemaal stuk voor stuk geweldig aardig," legt Su san nog even uit. „Het doordringen tot de fina le van deze 'wedstrijd' onder 's Neerlands puikje van de secre taressen is echt een ongeloof lijke prestatie," vond ook de al gemeen directeur van Manpo- werorgansatie Nederland Hans Vink. Hij zei: „Top-secre- taressen zitten op een spring plank in hun bedrijf. Zij heb ben overzicht over de gehele organsatatie en komen met. al le facetten van' hét' beleid in aanraking. De mogelijkheid om door te stoten naar een ma nagersfunctie is groot. Een top-secretaresse bevindt zich in een kweekvijver voor nieu we managers." i En een iets dat de Schiedamse Susan na wel ligt. Susanna: „Ook voor De Raay en Datema heb ik het bedrijf doorgelicht. Wij zitten niet te typen. Wij maken net zo goed beslissingen voor het be drijf als de baas. Zo ver moet je macht ook gaan als de rech terhand van de baas. Is hij er niet dan moet je kunnen beslis sen." Baas Ad de Raay is ont zettend blij met 'zijn' beste se cretaresse van het jaar. Ad: „Zij betekent veel voor het be drijf. Aan een goede secreta resse kun je alle taken overla ten en zij weet in noodsituaties en bij mijr, afwezigheid hele leuke oplossingen te vinden." Voor hem is Susan dé secre- tresse van het jaar. Zonder wijfel. Na de verkiezing bood hij Susanna en haar vriend een etentje aan. Het dineetje werd genoten bij het bijzondere Oku- ra Hotel eveneens in Amster dam. Het diner in het bijzonde re hotel was de afsluiting van een fantastische dag. Jjk ben' óp degoede wég. Ikstudeer, door. Wie weet word ik nog een van de weinige vrouwelijke managers die Nederland rijk is. Of liever gezegd arm, want er zijn veel. te, weinig vrouwen ih managersfuncties," meent SCHIEDAM .Aan kosten van schade en verzekeringen aan schoolgebouwen en gym nastieklokalen was de ge meente de afgelopen jaren ongeveer 510.000 gulden per, jaar kwijt. Een onhoudbare situatie, die we hopen op te lossen met het aanbrengen van deze zeer professionele inbraaksignalering." Wethou der van onderwijs mr Hans van Kleef liet er gistermid dag geen twijfel over be staan. Het inbrekersgilde kan in het vervolg beter thuis blijven. Sinds gistermiddag zijn al le Schiedamse 37 basisscho len beveiligd tegen inbraak met een zeer professionele in braaksignalering. Algemeen directeur drs J.G. Geurts van het Schiedamse bedrijf GOM overhandigde in de openbare basisschool de Ouverture aan het Bachplein de sleutel van de installatie aan wethouder van onderwijs mr Hans van Kleef. De GOM, voor manbe waking, beveiligingstechniek en alarmafhandeling, bracht de installaties in alle scholen aan. De Ouverture in Groe- noord was als allerlaatste aan de beurt. De GOM overhandigde nog een geldbedrag voor een on derwijsproject in de gemente Schiedam. Directeur Geurts: Alleen een deur op slot draaien is tegenwoordig, vooral met de dure appara tuur, niet meer voldoende. Het dievengilde zal het vanaf nu in Schiedam beduidend moeilijker krijgen. Daar zul len mijn medewerkers voor zorgen." Van Kleefhoorde deze week nog tijdens een bezoek aan de openbare basisschool Harlekino aan de Burge meester van Haarenlaan, dat de diefstallen een zeer grote verliespost voor de school be tekenen. Van Kleef: „Jaar lijks wordt er voor duizenden guldens schade aangebracht aan scholen. Inbraak en van dalisme zijn de grootste oor zaken. Denk aan de inbraak met brand na in de Albertus Magnusschool. Er werd voor een miljoen, gulden schade toegebracht aan de school. En zo kunnen we nog wel even doorgaan." PvdA-kamer- lid Wijnie Ja- baaij verstaat zich in het Turks met leerlingen van basis school De Harlekino: „U spreektgro- te-mensen taal, dat be grijpen ze niet." Direc teur Gerbert Denneboom, rechts lerares TurksHavva Horzum-Gi- nar. (Foto Arie Wapen aar) SCHIEDAM Kamerlid Wijnie Jabaaij stond gisteren stomverbaasd over haar eigen bekendheid. Na wat inleidend verlegen gegiechel had een 'tienjarig Surinaams meisje te gen haar gezegd: „Ik ken u wel. U bent van de PvdA! Mag ik een handtekening?" Maar ook bij de andere groepen viel haar een enthousiaste ont vangst ten deel. In het klasje met Turkse kin deren bijvoorbeeld, dat onder leiding van de Turkse lerares Hawa Horzum-Glnar bezig was met een les in hun moe dertaal. Jabaaij begroette het groepje in vloeiend Turks, maar helaas kwam de bood schap niet helemaal over bij het jeugdig gehoor. „U spreekt veel te formeel. Dat is grote mensen-taal, dat begrijpen ze nog niet," legde Havva het ka merlid lachend uit. De lerares moest haar onmiddellijk uit leggen wat ze dan wel had moeten zeggen. Ijverig noteer de Jabaaij de nleuwgeleerde woordjes In een bloknootje. „Je wordt echt heel wat wijzer van zo'n werkbezoek," zegt de PvdA-ster. Samen met Yvonne Siljee, de Schiedamse PvdA-onderwljs- speciallste in de gemeente raad, bezocht Jabaaij openba re basisschool De Harlekino aan de Burgemeester van Haarenlaan 952. Ze waren door de Medezeggenschapsraad uit genodigd om eena te komen kijken naar de dagelijkse gang van zaken op de basisschool. Een ochtend lang lieten Ja baaij en Siljee zich rondleiden door de school. Zij namen in elke klas een kijkje en werden intussen door schooldirecteur Gerbert Denneboom voorge licht over de ln volle gang zljn<- de verbouwing, die paal en perk moet stellen aan het grootschalige vandalisme waarmee de school te kampen heeft. Ook de kamerfracties van CDA cn WD hadden eén invitatie ontvangen, maar lie ten middels een beleefd briefje weten geen tijd te hebben om langs te komen. Jammer, vindt Gerbert Den neboom, directeur van De Har lekino. „We hadden heel graag kamerleden die het beleid van Deelman ondersteunen gecon fronteerd met de concrete ge volgen van dat beleid in de school, ln de klas." Vlot somt hij een enorme waslijst van bezuinigingsmaatregelen op die de basisscholen de afgelo pen jaren vanuit Den Haag over zich uitgestort hebben ge kregen. Denneboom: „Ik kan wel bezig blijven. Het zijn stuk voor stuk maatregelen die het onderwijs klemzetten. Nu wordt er bijvoorbeeld weer ge kort op de. schoonmaakkosten. Ik vraag me af of ze op het mi nisterie enig benul hebben hoe de som van dat beleid in de praktijk uitpakt." Ais lid van de oppositie kan Jabaaij het sombere verhaal van de schooldirecteur alleen maar bevestigen. „We zitten Deetman constant achter zijn broek, maar de minister heeft geen zicht op de problemen in het veld. Dat is kwalijk maar waar," stelt zij vast „Je kunt je in gemoede afvragen hoe de onderwijsmensen het allemaal volhouden, want zij vangen keer op keer de klappenop. Daar heb je een heel enthousi aste instelling voor nodig. Ge lukkig is de instelling op deze school uitstekend." Hoewel onderwijs niet ln haar portefeuille zit, houdt oud-onderwijzeres Jabaaij graag voeling met haar vroe gere vakgebied. „Bovendien zit ik in de kamercommissie cul turele minderheden. Dan is het goed op een school te gaan kij ken met 80 percent buitenland se kinderen en van de mensen ln het veld te horen waar de knelpunten liggen. Je hoort en ziet dingen waar je tinders niet achter komt," aldus Jabaaij. 2k> kreeg zij te horen dat de Turkse leerkracht al twee jaar wacht op geschikt materiaal voor onderwijs ln de moeder taal aan Turkse kinderen, en dat de school niet in staat is om de stukken van de mede zeggenschapsraad voor de Turkse ouders te vertalen, een probleem waar alle scholen mee te maken hebben. „Ik schrijf het op en ga het aan kaarten op het departement," beloofde de socialistische par lementariër. Zij toonde zich erg bezorgd over de tendens dat Neder landse ouders hun kinderen van scholen halen waar ook .veel buitenlandse kinderen op zitten, uit angst voor een da ling van het niveau. „Dat is nergens voor nodig, want rap porten tonen aan dat het peil niet omlaag gaat door een groot aantal anderstalige leer lingen. Dat zou Deetman de Nederlandse ouders ook duide lijk moeten maken. Want ln een multiculturele samenle ving is het van het grootste be lang dat de kinderen samen op school zitten, om racisme te voorkomen.Hoe de diverse groepen op school aamengaan heeft ook alles te maken met de leiding van de school en ik ben ervan onder de Indruk hoe de leiding hier functioneert," aldus Jabaaij, die vlak voor haar vertrek haar gastheren en -vrouwen nog verraste met een tegenuitnodlging: staf en leerlingen van De Harlekino mogen binnenkort de Tweede Kamer een keer bezoeken en zullen dan ook langsgaan bij de PvdA-fractle. 'Een typegeit ben ik zeker niet' VLAARDINGEN Hoe haal Ik een drenkeling uit een wak? Het antwoord op die vraag wordt gegeven op de cursus 'IJ9ongevallen', die In het Kol- pabad wordt gegeven. De be langstelling hiervoor bleek In de herfstvakantie zeer groot te zijn. Dat Is voor de bedrijfslei ding van het Vlaardlngse zwembad reden om In de Kerstvakantie opnieuw zo'n cursus te verzorgen. Zweminstructrice Agnes Groe- newegen geeft de tweedaagse cursus, waarvan ondermeer onderdeel zijn: zich voortbewe gen op onbetrouwbaar ijs, zwemmen In donker water, uit het wak klimmen en drenkeling uit het wak halen. De cursus wordt gegeven op 22 en 29 de cember van 8.30 uur tot 10 uur. De deelnamekosten be dragen ƒ4,60. Men kan zich er voor aanmelden aan de kassa van het Kolpabad. De bedrijfs leiding adviseert, met het oog op de verwachting van een grote opkomst, zich zo spoedig mogelijk op te geven. DIENSTENCENTRA Het dienstencentrum Oost (Oosterstraat 86) viert donder dag 3 december sinterklaas feest van 10.00 tot 12.00 uur. In dienstencentrum West (Frank van Borselenstraat 95) Is vanavond een bingo, aan vang 19.30 uur. Zondag 29 no vember houdt het centrum open huls, aanvang 14.00 uur. Woensdag 2 deóember Is er een contactmorgen; aanvang 10.00 uur. AVONDGEBED Het maatschappelijk avondge bed van de werkgroep Kerk en Samenleving zondag 29 no vember heeft als thema: Inter nationale communicatie. Voor ganger Is Gerrlt Berveling en organist Jan Bloeme. Plaats: Remonstrantse Kerk aan de Hoflaan. Aanvang 19.00 6ür. VLAARDINGEN Schilders baas Jan Kloet heeft de direc- teursbaan In het bedrijf, dat zijn vader In 1919 oprichtte, neergelegd. Hij Is bijna vijfen zestig en vindt het nu welletjes. Ook de meeste van de maat schappelijke functies, die hij vervulde, heeft hij opgegeven. Gistermiddag werd hij in het Schiedamse Novotel in de bloemetjes gezet en ontving hij uit handen van wethouder Chr.van Roon een koninklijke onderscheiding. De heer J.L. Kloet begon ln 1937 in het bedrijf van zijn va der, werd later directeur-eige naar, richtte ln 1958 schilders bedrijf Kloet-Spijkenlsse en in 1970 Kloet-Oostvoorne op. In deze bedrijven samen werken nu zestig personen, die zich vooral bezighouden met zoge naamd burgerwerk, maar ook bij petro-chemische en andere bedrijven gaan de kwasten van Kloet over hout en ijzerwerk. Veel doet Kloet aan onderhoud van onroerend goed van over heden, banken of andere be leggingsinstellingen. 'Meester Schilder' Kloet Is ook zeer actief geweest in de gere formeerde gemeenschap van Vlaardingen. Tot begin deze maand was hij twintig jaar ach tereen bestuurslid van de Ge reformeerde Stichting voor Be jaardenzorg 'De Wetering', dat een verzorgingstehuis voor 75 bejaarden ln de Westwljk heeft. Ook hield hij zich de laatste jaren bezig met de tot standkoming van nog een be jaardenverzorgingstehuis op protestant-christelijk leest ge schoeid. De plannen waren al In 1983 gereed, maar zijn door de minister afgeblazen. Eerst in de Emauskerk en sinds 1983 In Holy-Zuld Is hij diaken en lid van het zangkoor. Ook maakte Kloet zich ver dienstelijk in het verband van de ondernemersorganisatie van schildersbedrijven als voorzitter van de plaatselijke afdeling tot ln 1979 en daarna als lid van het regiobestuur. Hij was examinator voor schilders gezellen en lid van het bestuur van de Rijnmond MTS in Schiedam. Eind 1970 behoorde Jan kloet tot de oprichters van de eerste particuliere stichting In het Rijnmondgebied, die zich ging bezighouden met hulsvesting van migranten. Met steun van de gemeente exploiteerde de Stichting Hulsvesting Migran ten Vlaardingen tot haar op heffing In 1982 twee pensions en drie flats. Kloet heeft zich altijd sterk ingezet voor de huisvesting van migranten. Andere functies, die de heer Kloet vervulde, waren bestuurslid/secretaris van de Vlaardingse afdeling van de vereniging tot verpleging van langdurig zieken Het Zonne huis en in de oorlog pljphouder bij de vrijwillige brandweer.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1