beter riool Ambulancedienst 'apetrots' op nieuw onderkomen 'Niet alleen afkopen voor vi r, ook gemeentegarantie' ortaf Roken en alcohol In Welzljnsplan Sandvlk schenkt Schiedam kerstboom Britten in gekraakte caravan Glazenwasser valt uit raam interne sollicitaties en minder vacatures ws J Liften hfe SCHIEDAM In een nieuw plan voor de rio lering van Schiedam worden de laagst gele gen gebieden in de stad ontlast- Wateroverlast in de laagst gelegen ge bieden zoals afgelopen zomer kan echter in de toekomst niet geheel worden voorkomen. „Verzakkingen bij niet onderheide panden blij ven doorgaan. Dan blijft de kans op water overlast bestaan. Ver zakkingen komen steeds nadrukkelijker aan de orde, omdat bu ren hun huizen wel ver stevigen en wel vol doende funderen." Sloop Overlast Biljarten Het personeel van de ambulancedienst voor Vlaardingen, Schiedam en Maassluis beschikt nu over een moderne uitrukpost en dat willen ze graag laten weten. In het wit de enige vrouwelijke verpleegkundige Henny van 't Oor en alle mannen van de GGD-ambulancewagens. Uiterst rechts in uniform hoofd van de dienst,Rob Suurendonk en in blazer directeur Wolfs. (Foto Arie Wapenaar) Apetrots i5f« kn mjt; Pst- Iɧ^ Pech Addertje Kunst Fotografie Genetisch liy-Vf- HET VRIJE VOLK V &yf mH „V - Dit antwoordt het Schiedam- se college van burgemeester en wethouders op schriftelijke vragen over gigantische wa teroverlast, na regenbuien op 17 juli en 19 september dit jaar, van het PvdA raadslid CorHuijken. Enkele tientallen Schiedam- se gezinnen moesten na de Laaggelegen gebied hoosbuien meubelen op blok ken zetten. De hevig geschrok ken en vaak financieel gedu peerde bewoners konden vloer bedekking en apparatuur weg gooien. Velen konden him schade niet verhalen bij hun verzekeringsmaatschappij, omdat de wateroverlast al va ker was voorgekomen, en kwa men daardoor in financiële problemen. Bewoners van diverse Schie- damse wijken verweten de ge meente laks optreden. De ge troffen bewoners meenden dat de vernieuwing van het riole ringsstelsel de wateroverlast heeft veroorzaakt. „Soms treedt na vernieuwing en ver betering van het rioolstelsel plaatselijk een hogere grond waterstand op. Daardoor lijkt het dat de situatie verslech terd is. Maar het is slechts een gevolg van de opheffing van de drainagewerking van het veel al lekke oude riool," legt het college uit in de antwoordbrief aan het raadslid. „Er moet nodig gepraat wor den met bewoners van de be trokken straten en de plan teams in de wijken. Opnieuw moet de discussie over sloop of handhaving van panden ge start worden," vindt het colle ge. De afvoer van regenwater liet de afgelopen jaren veel te wensen over. De dienst ge meentewerken legt momenteel in verschillende wijken nieuwe riolering aan. Het plan dat wordt uitgevoerd is opgesteld in het kader van de verbinding met de rioolwater zuiverings installatie De Groote Lucht in Vlaar dingen. In de nieuwe situatie wordt de bergingscapaciteit van he melwater danig vergroot. Gro te opvangtanks zouden als een buffer moeten werken bij grote regenval. Maar nog steeds kan de gemeente niet garanderen dat de mensen in de laagstge- legen wijken van de stad niet weer tot de enkels in het water komen te staan na een stevige plensbui. „Zeker niet bij de niet-onderheide panden, die ge lijktijdig met de grond aan verzakking onderhevig zijn," excuseert het Schiedamse col lege zich alvast in de ant woordbrief aan het PvdA- raadslid CorHuijken. Die verzakking van de grond, moet volgens de gemeente ook. de oorzaak zijn van de giganti sche wateroverlast die bewo ners van onder andere de Oos terstraat in Oost, de Fabrl- straat in West en de Den Bom- melsestraat in Zuid, leden tij dens de zomerse stortbuien. In de Oosterstraat legden gedu peerde bewoners 's nachts zandzakken voor de deuren en timmerden zij vloedschotten' voor de voordeuren. In de volgende straten heb ben de bewoners tijdens de stortbuien afgelopen zomer enorme wateroverlast onder vonden: in het gebied tussen de Singel, Professor Kamerlingh Onneslaan, Van Swindenstraat, Van Swindensingel en Marco- niweg; in Schiedaxn-West de Fabristraat en omstreken en in Schiedam-Zuid het gebied tussen de Nieuwe Maasstraat, Rozenburgsestraat, Willems kade, Dwarsstraat en de Den Bommelsestraat. Nog steeds treden er verzak kingen op van ongeveer vijf centimer per tien jaar in ge noemde drie wijken. Niet on derheide en op vaste onder grond gefundeerde panden zakken mee. De gemeente is verplicht het regenwater ten allen tijde voldoende af te voe ren via een adequaat rioolaf voersysteem. „We hebben de plicht het ri oolstelsel te onderhouden en te vernieuwen. Maar die verzak king kunnen wij niet tegen gaan. De gemeente getroost zich grote inspanningen, maar van de rioolbeheerder kan niet worden geëist dat de bergings capaciteit onder alle omstan digheden voldoende zal zijn," vindt het college. De eigenaren of - gebruikers van huizen in laaggelegen gebieden zullen wel extra worden voorgelicht over mogelijkheden om het probleem aan te pakken. VLAARDINGEN .Ape trots zijn we," glundert R. Suurendonk, hoofd van de am bulancedienst van de GGD Nieuwe Waterweg-Noord. Sinds kort maken hij en de vierentwintig andere perso neelsleden van de ambulance dienst voor Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis gebruik van een splinternieuwe uitruk- post aan de Hargalaan in Schiedam. Er zijn er zelfs, die op him vrije dag zijn aangetre den om voor de nieuwe behui zing te poseren. Tegen de grens van Vlaar- dingen, tussen de rijksweg en het sportcomplex van de ho- ckeyverenlging Spirit, staat het. nieuwe.'gebouw te blinken. Volgend jaar 'wordt het offici eel in 'gebruik genomen. De zes ambulances voor 'dit rayon zijn er al geplaatst en het per soneel heeft zich geïnstalleerd. - Rob Suurendonk, die hier de scepter zwaait, vertelt voor het eerst in .'zijn achttienjarige loopbaan "bij de' 'ambulance dienst'in een behoorlijke ruim te terecht te kunnen. ,',Toen ik in Vlaardingen begon, was de accommodatie aan de Hoflaan eigenlijk al te klein. Een paar jaar" geleden-bij "de samenvoe- ging';met Schiedam werd het natuurlijk* alleen - maar erger. Toen sliepen de nachtploegen in de zusterflat bij het Holyzie- kenhuis. Nu zijn we er direct na de oplevering in getrokken. Er stond werkelijk nog geen enkel meubeltje toen we de eerste nacht hier doorbrach ten. Dat was overigens niet al leen omdat we er zo dolgeluk kig mee zijn, maar vooral om te voorkomen dat er. iets aan vernield zou worden nog voor wij" er zelf gebruik van kunnen maken." Dokter E.H.E. Wolfs, direc teur van de Geneeskundige en Gezondheidsdienst Nieuwe Waterweg - Noord, legt als we de ontspanningsruimte binnen komen de biljartkeu op de rand van het tafelbiljart, dat er in de. grote ruimte wat ver- tóf en bij staat. „Met deInrichting zijn we nog niet klaar,"zegt Wolfs. „Er moet nog een behoorlijke zit hoek komen en de bedden voor de slaapkamers zijn ook nog niet afgeleverd." Ook hij zegt tillj met het nieuwe onderko men te zijn. „Vooral omdat we het in een tijd krijgen, dat het ft-' fXyfr -. ::SM V/'-X s w ivV v. heel moeilijk is om geld voor nieuwe voorzieningen te ver werven. Het is ons op de val reep gelukt, net als we het ver- leeghuis in Maassluis voor el kaar hebben gekregen." „Deze ontspanningsruimte is eigenlijk ook de eerste behoor lijke die het personeel krijgt. Vlaardingen heeft op dat ge bied echt nooit iets gehad en in Schiedam was het aan de Tuinlaan ook maar een klein en gammel. Nu hebben ze een biljart en ook kunnen ze een tennistafel opzetten," zegt de directeur. Op de begane grond heeft het gebouw een was- en reparatie plaats voor de auto's, een stal lingsruimte waarin vijf auto's kunnen staan, een verpleegka- mer en andere werk- en op slagruimten. De verdieping heeft een studieruimte, vier slaapkamers waarin nu nog de matrassen op de grond liggen,- toiletten en de ruime ontspan ningszaal. Een groot deel van het personeel 'ontmoeten we daar, verzameld rond een gro te tafel. „Je vraagt je misschien af of we altijd zo'n grote ploeg hier In huis hebben," vertelt Suur endonk bij zijn rondleiding. „Nou, dat is dus niet zo. Ze zijn er nu bijna allemaal in af wachting van de fotograaf. Ze zijn allemaal apetrots op onze nieuwe accommodatie." Als de fotograaf arriveert is de,, ploeg al weer geslonken omdat twee wagens met "elk een verpleger en een chauf feur-brancardier via de Cen trale Post Ambulancevervoer zijn weg geroepen. De enige vrouwelijke verpleegkundige, Henny van 't Oor, is er nog wel. Zij had een vrije dag,, maar wilde er ook graag bij zijn. Henny maakt al "ongeveer zes jaar deel uit van de ploeg en zou er heel graag vrouwelij ke collega's bij hebben, maar zegt: „Het is geprobeerd, maar het lukt niet Kennelijk zijn er niet veel vrouwen die dit vak in willen. Ik vind het wel jam mer want het blijft zo toch een specifieke mannenwereld." Directeur Wolfs zegt nog een paar wensen te hebben voor de ambulancedienst. De belang rijkste vindt hij een uitbrei ding van de personeelssterkte met een paar man. „Ik heb goede hoop dat we het berei ken want dan kunnen we echt geheel aan de landelijke norm voldoen om altijd binnen vijf tien minuten bij een patiënt te zijn. Nu komen we ook heel dicht bij dat gemiddelde, maar de werkdruk is er wel groot door en we willen graag vijf ploegen overdag beschikbaar hebben," Een andere wens van de GGD-directeur is een versoe peling van de wetgeving op de Uitoefening van de Genees kunst. „De laatste jaren is het personeel steeds beter - ge schoold. Via allerlei cursussen en voortdurende bijscholing. De verpleegkundigen van nu met een hoogwaardige oplei ding moeten naar mijn mening de bevoegdheid krijgen vol gens een vast protocol bepaal de handelingen te verrichten, die nog steeds uitsluitend aan artsen worden overgelaten. De meeste verpleegkundigen met die extra opleidingen kunnen durven de verantwoording aan. Vooral juist omdat het le vensreddend kan zijn. Formeel ontbreekt echter die bevoegd heid." Bij het verwerven van deze uiterst praktisch gelegen plek, aan de rand van de rijksweg en de ontsluitingswegen van Schiedam en Vlaardingen, heeft Wolfs naar zijn zeggen behoedzaam gebruik gemaakt van zijn bijzondere positie als directeur van een aan meer gemeenten gebonden GGD. „Het is natuurlijk voor elke ge meente een wens dat gebouw op haar grondgebied te heb ben. Het levert werkgelegen heid en erfpacht op. Ik heb daar wel gebruik van ge maakt. De keuze was hier aan de Hargalaan of even verderop in Vlaardingen bij de Burge meester van Walsumlaan." v S* y\} Urn, V r-' u 1-rV.fe Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM"--- „De ge- 'méente'Schiedam moet zor- t gen voor een gemeentegaran- tie bij het afkopen van ërf- pacht voor vijftig jaar. De ^gemeente zou Vooral een goed woordje kunnen doen 4 bij de Schiedamse hypo- ?theekbanken*om er voor te f zorgen datJ huizenbezitters die nu eindelijk de gelegen heid krijgen hun erfpacht af te kopen', hiervoor de finan- f ciële middelen krijgen." tï Zo sprak een bijna juichen- de /- Adri -- Reijnhout gister- I avond in eén overvolle-" re creatiezaalvan het Stadskan toor tijdens, een speciaal be legde raadscommissie Eco- .nomische Aangelegenheden.-' 'De -totale, afgang van de ;?artij'x vaü'Jde Arbeid V, was 'voor Reijnhout blijkbaar-niet' '-compleet, tijdens, de extra raadscommissievergadering. Dé" grote overwinnaar D66'er 'Adri "Reijnhout, -• gesteund "door -vhuizenbezitters uit IWoudhoek-Noord die In grote i gètalefnaajX de. extra verga-, sieving' waren getogen, wilde ïëralles/. uit 'elepen wat erin ssafc Dus;?ook die extra" ge- ömeentegaxantle.; u jggjDije^,geven^wexniet,;';rea.-* geerde voorzitter burgemees ter drs Reinier Scheeres be slist. „De risico's voor de ge meente zijn te groot. Het rijk wil in dit soort gevallen so wie so niet meebetalen. Dus dan draait de gemeente voor 100 percent van het risico op." Scheeres betoogde dat de hypotheekbank van de Ver eniging Nederlandse Ge meenten er helemaal geen probleem in - ziet om erf- pacht-afkopers een tweede hypotheek te verschaffen op hun huis. Gisteravond kwam de reeds lang slepende kwestie van de Schiedamse grondpo- litiek aan de orde. Afkoop van'erfpacht voor vijftig jaar en herziening van het erf pacht, canon (huurprijs van de grond) per tien jaar en be rekend volgens grondtaxatie,' stondencentraal tijdens de vergadering. De D66'er Adri Reijnhout v heeft z'ch met steun van-onder andere UI-, fert Bruseker. van de CPN vier jaar lang in het bijzon-' der sterk gemaakt voor de de huizenbezitters in Woud- hoek-Noord. - „Wij Vergeten nooit die be ruchte allereerste 'erfpacht' ■vergadering', In Groenoord- vijf jaar geleden toen we met deze kwestie begonnen. Actie van bewoners leidt toch er gens toe, al duurt het lang," zegt Reijnhout. De CPN'er Ulfert Bruseker werd op de bewuste vergadering zelfs op een staande ovatie getrak teerd door de huizenbezitters uit Noord. Met name deze ei genaars van huizen betalen veel erfpacht. Nu heeft de Partij van de Arbeid altijd gezegd: „Tja, jammer voor die mensen, die hebben -gewoon pech gehad. Hadden ze hun huizen maar vijf jaar later moeten aan schaffen." Maar gisteravond gaf PvdA-raadslid Yvonne Siljee toe „het vooral voor de ze bewoners uit Woudhoek- Noord sneu te vinden en het erfpacht-stelsel te willen aan passen voor deze betrokke nen. Dan houden we rekening met deze mensen, die ten op zichte van hun buren een vaak veel hogere erfpacht be talen en niet de mogelijkheid hadden die erfpacht af te ko llen. Het gaat tenslotte maar om enkele honderden geval- - len," aldus Siljee. Over het afkopen van de erfpacht voor vijftig jaar moet binnen de PvdA-fractie toch nog discussie gaande zijn. Voorafgaande aan de openbare gedeelte werd nog twee uur gesproken over de daadwerkelijke financiële ge volgen van de afkoop van erf pacht over vijftig jaar. Me vrouw Siljee had daar twee weken geleden een vijf pagi na's dikke vragenbrief over ingediend. De financiële con sequenties staan namelijk niet in de nieuwe concept Erfpacht Nota beschreven. Het gemeentebestuur is wel met cijfers gekomen, maar geen van de commissieleden wilde die gisteravond naar buiten brengen. Of zit er een addertje onder het gras wat betreft de finan ciële afhandeling van de .zaak? Was dat misschien de reden waarom de PvdA de grootste polititleke nederlaag van de. afgelopen jaren zo ge laten onderging? „Wij willen - nog steeds dat de grondwaar de stijging in de afkoopsom men worden berekend. Nu zit die waardestijging niet ln.de afkoopsommen verwerkt. Dat gaat de gemeenschap, want de grond en de op brengst hoort toe aan de ge meenschap, honderden mil joenen guldens kosten in de toekomst," voorspelde Yvon ne Siljee na de vergadering. De commissieleden stem-' den in met het concept voor stel Nota Erfpacht van het college van burgemeester en wethouders. Allen waren het erover eens, dat de regeling van de erfpacht op de helling mocht. Al deed het vreemd aan dat de' PvdA zo over zich heen liet lopen. „Een geweldige overwinning. De hier bij pas-" sende champagne drink ik echter pas na de raadsverga dering, want dan wordt de werkelijke beslissing pas ge nomen," zei Reijnhout, Hij heeft zich.de afgelopen vier jaar populair gemaakt bij de huizenbezitters, die erfpacht betalen en dat af .willen ko pen. Hij probeerde gisteravond nog een soort 'algemeen par don', een algemene onthef fing te 'versleren' voor 411e Schiedamse erfpachters die nog met een canonprijs zitten die nog voorbijvoorbeeld acht of tien jaar vaststaat. „En dan gaat u tóch echt te ver," antwoordde burgemees ter drs Reinier Scheeres, „want u moet zich realiseren dat deze mensen meestal met hele lekkere lage canonbe dragen zitten. Die bedenken zich wel tien keer, want het zou alleen maar meer geld gaan kosten." Scheeres meldde verder dat de Nederlandse hypo theekbanken, die hij bena derd had in verband met het verstrekken een extra lening om de erfpacht af te kopen, heel positief zijn. „Vaak wordt er dan iets geregeld als een tweede hypotheek," zei Scheeres. Hij ging ook niet overstag voor het verzoek van de VVD de erfpacht, tot 99 jaar. af te laten kopen. „Zelfs bij hoge uitzondering niet. Dan ma noeuvreer je jezelf in een zeer zwakke positie. De men sen of bedrijven gaan je chanteren. De concept Nota Erfpacht wordt, zoals het er nu naar uitziet in de december raads vergadering behandeld. Komt het voorstel door de raad dan gaat de nieuwe re geling per l januari in. WOENSDAG 2 DECEMBER 1£87 3 Wethouder mr Hans van Kleef geeft vandaag het startsein voor de bouw van zes liften aan de bestaande galerijflats in de Schiedamse wijk Nieuw- land. De officiële handeling werd verricht in de buurt van een van de aan te passen flats in de Idenburgstraat. Schilderijen, door kinderen ge maakt in het kader van het project kunst onderwijsvoor- rangswerk, hangen tot 15 de cember aan de wanden van het Schiedamse wijkcentrum De Erker, Jan van Avenne- straat 32. Toegang vrij, dage lijks van 9.00 tot 23.00 uur. Chris Scholte en Hans van de Meerendonk geven vanaf be gin januari les in sfeer fotogra fie in Rotterdam en Schiedam. De cursus fotografie bestaat uit lessen op twee maandag- f avonden en een zondagmld- dag. Op de eerste avond wordt de theorie behandeld. De do centen tonen eigen werk. Op zondagmiddag gaan de leraren en cursisten op excursie naar Goederede en het natuurge bied De Kwade Hoek. Belang stellenden kunnen bellen metj; Chris Scholte, telefoon 4672867. Wethouder ing Chris Zijdeveld - Is maandag 7 december aan wezig bij de officiële over- dracht van het energetische verbeterwerk aan het proef-', blok van 32 woningen aan dé Dr de Visserlaan In de Schie damse wijk Nleuwiand. Om 15.00 uur verricht de wethou der een officiële handeling. Daarna Is er In wijk ontmoe- tlngs centrum Nleuwiand, Dr Wibautplein 165, een feestje' voor bewoners en betrokke nen. HOEK VAN HOLLAND „We maken ons terecht druk over het stof van de GEM en over stankoverlast van een aantal bedrijven. Maar het feit dat we op vergaderingen mee zitten te roken met anderen laten we gewoon langs ons heengaan." PvdA-deelraadslld Geert Fre- riks pleitte in de vergadering van de Commissie Welzijn maandagavond voor een rook verbod tijdens de openbare vergaderingen van commissies en deelraad. Desnoods wil hij een rookpau ze inlassen voor degenen die het niet de hele avond kunnen volhouden. Freriks, in het da gelijks leven huisarts, wil daar naast ook het alcoholprobleem in Hoek van Holland gaan aan pakken. „De gemiddelde huis artsenpraktijk telt 50 tot 200, alcoholisten," zo stelde hij, „en daarnaast is er dan nog een flink aantal probleemdrinkers. Er zijn gelegenheden en kanti nes en maneges waar het niet goed gaat met het alcoholge bruik," aldus Freriks. Hij stelde dat met name in Hoek van Holland het alcohol probleem veel groter is dan bijvoorbeeld het drugspro- bleem. Maar aan drugs wordt ook bij kleine hoeveelheden veel aandacht geschonken. „Er is een tendens bij de Jeugd om steeds vroeger en steeds meer te gaan drinken en dat is ver ontrustend," aldus de PvdA- woordvoerder. SCHIEDAM De lichtjes In de kerstboom op de Koemarkt, traditiegetrouw door het bedrijf Sandvik Nederland BV ge schonken, worden donderdag 10 december door burgemees ter drs Reinier Scheeres en de directeur van Sandvik P.L.A. Cuppens ontstoken. De heren worden om zeven uur afge haald van het oude stadshuis op de Grote Markt. Onder be geleiding van muziek van de harmonievereniging Harpe Da vids en het kinderkoor Jong Begin gaan de heren in arre- T slee naar de Koemarkt toe. Alle Schiedamse kinderen wor den uitgenodigd om met lampi-, ons mee te lopen met de bur gemeester en de directeur. Ei; is op de Grote Markt een kraampje waar lampions en kaarsjes gekocht kunnen wor den. Met een druk op en knop wordt om 19.30 uur de verllch-,. ting in de hoge boom daadwer kelijk aangestoken. HOEK VAN HOLLAND Vier Engelse mannen van ongeveer twintig jaar hebben een cara van die tijdelijk achter een pa viljoen aan de Strandweg staat geparkeerd, als woonplaats gebruikt. Ze braken de cara van open en woonden daar sa men met twee Nederlandse jongens van twaalf jaar die uit een tehuis waren weggelopen. De politie heeft ze alle zes aan-" gehouden. De twee Nederland-^ se Jongens zijn terug naar het. tehuis. De vier Engelsen, zon-. der verblijfsvergunning en mid delen van bestaan, zijn op de, boot naar Engeland gezet en.,;r ultgewezen. 1 vr tv* HOEK VAN HOLLAND Een 22-jarige glazenwasser Is uit een raamkozijn gevallen op de slaapetage van een huls aan de Strandweg. De man stond zonder een ladder te gebruiken In de sponning van een raam -v-' toen hij misstapte en viel. Hij ls„ met Inwendig letsel en rug- klachten naar het ziekt huls, -.» vervoerd. - ■sy.Trr*?rriW'sr?fte'z~r- SCHIEDAM Steeds minder vacatures worden aangemeld - bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau (GAB). In vergelijking met vorig jaar worden nu per maand gemiddeld 25 vacatu res bekend gemaakt. Een van de belangrijkste oorzaken is de toename van interne sollicita ties, werving via personeelsle den en zogenaamde open solli citatiebrieven, waaruit een greep wordt gedaan om een vacature op te vullen. Dit schrijft directeur J.A. van Lent van het GAB Nieuwe Water weg-Noord In zijn maandbe richt van oktober. Een andere oorzaak zou vol gens Van Lent kunnen zijn de vorig jaar gesignaleerde in- haalmanouevre In de vraag naar arbeidskrachten. „In 1987 is daar geen sprake meer van, waardoor de vraag nu achter blijft bij die van 1986," schrijft de GAB-directeur voor de re gio Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland, Hoek van Holland en Rozenburg. Omvang en effectiviteit van In terne arbeidsmarkten nemen sterk toe. Bedrijven melden het ontstaan van vacatures niet meer omdat zij voor het vervul len van vrijkomende banen kunnen selecteren uit eigen personeel, meldt hij. In oktober Is in het gebied Nieuwe Water- weg-Noord het werkeloosheid- scijfer met 29 gedaald naar 9184 personen, waarvan 5644 mannen. Elfhonderd mensen lieten zich In september als werkeloos registreren, terwijl 1129 zich lieten uitschrijven, in - procenten van de afhankelijke beroepsbevolking zijn nu „I 10,8% bij de mannen en 16,0% bij de vrouwen werkeloos. r De grootste stijging (57 perso- nen) vond plaats onder metaal- bewerkers. Het aantal werkelo- - zen in de beroepsgroep handel daalde met 35. Met 1488 r vormt 'personeel In algemene dienst' de grootste groep on-. der de werkelozen, die bij het j Schiedamse GAB staan Ing»;, schreven. Daarna volgen het,. kantoor/onderwijspersoneel (1410), het handelspersoneel, I (1222) en de metaalbewerkers (1167).. Bijna een derde van alle werk- lozen Is in de leeftijd van 25 tot t 40 Jaar. Van de 9184 mannelij- ke en vrouwelijke werkelozen staat ruim veertig percent (3898 personen) a! meer dan, een jaar Ingeschreven. ,s

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1