i i Overeenkomst tussen Grote Kerk en parkeergarage 9H Hoe onaanvaardbaar laonaanvaardbaar? Paalman krijgt en geeft cadeautjes inbrekers slaan slag DWS onder de maat WASSENAARS SLIB NAAR SCHIEDAM Tarieven verhoogd Gampingterrein wordt bouwrijp gemaakt wmSÊÈÈÊÉmÊmm SCHIEDAM -Zeven tig jaar lid van de bónd is geen uitzondering meer. De Schiedamse afdeling van de Indus triebond PNV telde za terdag tijdens de jaar lijkse jubileummiddag in zaal De Rank in Schiedam vijf jubilaris sen die bogen op een dergelijk lang lidmaat schap. Somber t M De Schiedamse af deling van de IndustriebondFNV'zette haar jubilerende leden in het sonnetje. Zittend -van-links naar rechts de jubilarissen die zeventig jaar lid zijn: C. A. van dé Berg, A. Kreügef en M. van Harmeien. Staand van links naar rechts de FNV-ers die zestig jaar lid zijn: H. Gunneweg, A. Scholte, J. J. Goka, J. van der Heide, A. Bouman en A. van den Broek. (Foto Arie Wapenaar) - ÜÉÜÉIM Kerstmis 1987 op de Markt in Vlaardingen met het Geusenmónumént en de ge meentelijke kerstboom voor het oude stadhuis. v Hoop geld Betonrot r - i,Wanneer eén minister het ■Vwoordje onaanvaardbaar ge- bruikt, betékent dit dat hij J met attrederidrelgt.Wannèer het uit de mond van een mi nister-president kornt, dreigt .zelfs een kabinetscrisis; Maar wat betekent onaanvaardbaar bij de plaatselijke fractie van de Partij van de Arbeid?,' v, In een persverklaring van 14 septembèr.gebruikt de PvdA dit woord naar aanleiding van dé dreigende berging van gif grond uit de Maassluise - Steendijkpolder in de Vlaar dingse Broekpolder. De pro-, vincie had dit voorste! gelan ceerd in een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Vlaardingen. In de verklaring verwijst de fractie naar haar verkiezings programma, waarin staat dat" Vlaardingen onder geen en- r kele voorwaarde meer giftig havenslib op haar grondge bied accepteert SSJ Dat was klare taal, niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. On-1 aanvaardbaar dus.; Maar gèldt dit nog steeds, nu gedepu teerde Ir J. van der Vlist (Mi lieu) vrijdag tijdens een pers-' conferentie een slimme kop pelverkoop voorstelde? In ruil voor de Steendljkpolder- gronü is hij bereid het meest vervuilde deel van de Broek polder langs de Watersport weg te saneren. Van der Vlist zal het voorstel donderdag in Vlaardingen verdedigen tijdens een verga dering van de raadscommis sie voor milieu. Ik ben be nieuwd hoe onaanvaardbaar het onaanvaardbaar van de PvdA zal zijn. Misschien be treurt de PvdA nu wel, dat zij dit politiek zo geladen woord twee maanden geledén heeft gebruikt Want je moet wel heel stérk in je schoenen staan om dit verlaat sinter klaas cadeautje te weigeren. Hoe ging het ook al weer bij de golfbaan? Daar was Vlaar dingen destijds toch op te gen? Maar toen de provincie een brug over de Vaart en enkele fiets- en wandelpadén cadeau deed, verdwenen de bezwaren als sneeuw voor de zon.:.-\ - y;v.;-v ■- - -. ■Ik vraag mé af: zou de ge schiedenis zich herhalen?: DICK VAN DER LUGT -SCHIEDAM „Vijfentwintig jaar museumdirecteur in Schie dam zijn is een kunst. Zodoen de is Hans zelf ook een kunste naar." v. - Tot die conclusie kwam de. y Schiedamse wethouder l_ Haf- kamp.(Cultuur) vrijdag in zijn fellcitatletoespraak voor Hans Paalman; de jubilerende direc teur van het Stedelijk Museum. Vanwege het bereiken van de ze mijlpaal had het gemeente bestuur Paalman een receptie aangeboden in de aula van het museum. De wethouder had voor de ge- - fégenheld In wat krantenar chieven zitten snuffelenen las in een artikel uit 1962 dat Paal man 'een stuk kleiner en rusti ger' was dan zijn voorganger, -zoals bekend.Pierre Jansen, Hafkamp was ook aan de weet gekomen dat de jubilaris zo enthousiast was, dat hij al op 1 december op de stoep stond, hóewei hij pas per' 1 januari was aangenomen. Bij die gele genheid \vilde de portier van het muséum overigens niet ge loven dat die jongeman,-31;;-ï V; jaar oud, de nieuwe directeur - zou zljn.. .v;;v, r\. De wethouder memoreerde ook de incidenten die er waren in de loop der jaren, in 1967 bijvoorbeeld, toen een naakte kunstenaar zich.ln het museum liet beschilderen door een Ja panse schilderes. Het leidde nog tot vragen van een veront rust WD-raadslld. En in 1979, toen er vanuit de politiek stem men opgingen om de beroem de Cobra-coilectle te verko pen, een voornemen waar Paalman zich fel tegen verzet te. 'Rimpelingen', zo kijkt Haf kamp daar nu op terug, „want waar gehakt wordt vallen spaanders. Er was in ieder ge val altijd ieven In de brouwerij. Hans leefde voor kunst en cul tuur en Schiedam heeft er van mogen profiteren." Namens het college overhan digde hij de museumchef een glazen wijnkaraf van Schie dams fabrikaat, gesierd met het stadswapen. De jubilaris maakte daarop be kend dat hij uit zijn prlvè-col- lectie het museum een vijftal oude, anonieme tekeningen van Schiedam schonk, in zijn ..dankwoord toonde hij zich ver der verheugd dat de politieke stormen Inmiddels zijn geluwd. „Door de goede samenwerking die er nu is kunnen we rustig 2. spreken van een herboren mu seum. Dat stemt me gelukkig en optimistisch, ook voor het negentigjarig jubileum van het museum over twee jaar, dat met een aantal belangrijke ten toonstellingen gevierd moet worden. We rekenen op een passend budget daarvoor," sprak hij over de hoofden van zijn gehoor tot het gemeente bestuur. SCHIEDAM Uit één drank winkel aan de Laan van Bol'Es te Schiedam zijn sterke drank ter waarde'van duizend gulden en 150 gulden aan contant geld ontvreemd. Om binnen té komen werd de deurruit vèr- nleld met een steen. Een videorecorder tér waarde van 1500 gulden, 400 gulden contant geld uit een geldkist en 900 grilden uit drie speel automaten zijn ontvreemd bij een Inbraak In een koffiehuis aan de Brugmanstraat. De deur van de zaak werd gefor ceerd. Eén bedrag van 400 gulden verdween uit een café aan de Snelliussingel. Het geld werd uit twee speelautomaten ge-, haald. Via een klapraam kwa men de inbrekers binnen. Ook werd ingebroken in een expeditiebedrijf aan de Philip- pusweg. Wat precies werd ont vreemd is nog niet bekend. SCHIEDAM In een matte handbalwedstrijd (11—11) kwam het damesteam van het Schiedamse DWS wederom niet tot haar normale niveau. - 'Het'gretig spelende Hellas maakte hiervan dankbaar ge bruik. Ook in deze ontmoeting ontbrak het bij DWS weer aan de afwerking, terwijl Hellas daarentegen een zeer goed schotpercentage behaalde. De 5—6 voorsprong bij rust kon DWS in de tweede periode on voldoende verdedigen. WIK—Oase 9—11, In de eerste helft had WIK kansen om tot voorsprong te komen, maar mede door pech werd het slecht 6—6. Na rust had Oase de zaak onder controle. Op- bouwster Ina Hartog was onge twijfeld dé beste speelster van WIK en zorgde vor.zes treffers. Treffer®—Hollandiaan 157. Mede door slordig spel van Hollandlaan, kon Treffers bin nen tien minuten 3—0 produ ceren. Gebruik makend van de gaten in de verdediging kwam Treffers voor rust op 5—2. Na rust kwam dé klap voor Hol landiaan, toen het op een 8—2 achterstand werd gezet. Pas in de slotfase kon Hollandiaan tot een versnelling komen en In die fase zorgde; Judith de .2 Bruin, en Cathy Coenders voor een 15—7 eindstand, HVK—ADO 6—11. Twéé gelijk waardige teams die voor een aantrekkelijk'duel zórgden; HVK had echter veel -met bal verlies te kamjjen, waardoor V de.Rotterdamsen konden uit- breken. Tot'aan rust was dit tot beperkt gebleven, 1 maar in de' tweede periode liep c ADO .ultnaar4—10,wat: voor y HVK niet'meer. té overbruggen 2 WIK—Animo 20^-14. WIK he- 2 ren maakt etegenhet Rijswijk- se. Animo een zeer sterke ope- nlngsfase, die hen op'een 7—2 voorsprong bracht. Animo trachtte met tempoverhoging WIK te verschalken, maar ver der dan een 12—6 ruststand kwam het niet. DIrekt na de hervatting zorgde WIK voor 16—6, waarna er een periode volgde met concentratieverlies waarvan Animo gebruik maak te om de eindstand nog enig zins draaglijk te maken. DWS—EHC 18—13. Tegen EHC heeft DWS van meet af aan de strijd onder controle gehad. Geen moment heeft de blauwwitte aanval versaagd om de EHC-formatie onder druk te zetten, waardoor deze maar sporadisch konden doorbre ken. Treffers—UVG 13—12. Het ui terst sterke Treffers zette UVG In de 20e minuut op een 6—2 achterstand, die echter door UVG op karakter voor rust tot 9—8 werd teruggebracht. In de tweede helft heeft UVG het zonder Barry Rans moeten stellen, doordat deze sterke aanvaller met een vingerbles sure het veld moest ruimen. Toch kwam UVG zes seconden voor tijd terug tot 12—12 en een hier op volgend altes-of- niets-offensief leverde, tenslotte niets op. WIK 2—Hollandiaan 1112 Hollandiaan opende goed en had na een minuut al een 0—2 voorsprong, die echter door, WIK na dertien minuten was omgezet Ineen 5—3 stand, wat ook de ruststand zou wor- den. In de tweede periode kon Hollandlaan de strijd naar zich toetrekken vooral door het uit stekende aangooien van doel man Wil, Klopmeien vorig sei- zoen nog bij WIK, onder.de lat.- WIK kwam terug tot 9—9 maar het was in de slotfase vooral Maissan die voor Hollandiaan de punten veilig stelde: 11— 12.-v,; Bondsbestuurder Theo Ber ger van de afdeling Schiedam constateerde tijdens het offi ciële gedeelte van de feestelij ke middag, dat het overgrote deel van de jubilarissen 102 in getal lid werd van de bond op het moment dat ze be gonnen te werken. Berger: „Solidariteit was toen iets vanzelfsprekends, het was bittere noodzaak om je aan te sluiten bij een bond. Vandaag de dag mis ik dat he laas, die solidariteit, vooral on der jongeren." Verder was het Berger opgevallen dat veel van de jubilarissen zo lang en zo hard gewerkt hadden, soms vanaf hun negende of tiende jaar. - M. van Harmeien (87) is zo'n lange en harde werker ge weest. Hij is zeventig jaar lid van de Industriebond. Op tien jarige leeftijd begon hij zijn loopbaan als melkboer; Later ging hij bij de machinefabriek Fontijne werken, waar hij 48 jaar zou blijven als calculator, en rechterhand van de direc tie. Hij werkte daar van zes uur 's ochtends tot zes uur '~s avonds. En daarna was hij nog niet klaar. In de avonduren deed hij een cursus aan do MTS in Rotterdam. Van Harmeien heeft In zijn leven nog nooit gestaakt en is geen dag werkloos geweest. Hij vertelt waarom hij zich destijd bij de bond aansloot: „Iedereen ging bij de bond, want als eenling kon je niets beginnen." De belangrijkste zaken die de bond gerealiseerd heeft, vindt hij de kortere werkweken, inspraak in de on dernemingsraad en pensioen regelingen. A. Zevenberge, 73 jaar en vijftig jaar lid, vult. aan: „Als we toen niet in de bond waren gegaan, hadden' we nu een rot tere tijd gehad, dat weet Ik ze ker." Zevenberge begon met een 48-urige werkweek. „Maar mijn vader werkte nog zestig 'Ik mis dié solidariteit^ vooral onder jongeren' uur per week." Hij ziet de toe komst somber in: „Ik ben bang dat we weer terug gaan naar die werkomstandigheden van vijftig jaar geleden. Ik ben bang dat de jongeren van nu. het nog zwaarder zullen krij gen dan wij destijds. Ik zou te gen deze jongeren willen zeg gen, en zet dat maar in de krant: 'Jongeren, je moet op staan voordat het te laat is'. Echt waarlik meen het." - Zeventig jaar lid van de In dustriebond .FNV waren ver der A. Kreügër, C.A. van de Berg, W. van Slobbe en A. van Slobbe. Acht jubilarissen wa ren zestig jaar lid, 21'hadden een lidmaatschap vanvijftig jaar, '52 van veertig" jaar en achttien'van 25 jaar. - DEN HAAG Het met kwik verontreinigde baggerslib: uit Wassenaar mag niét' wórden gestort in", het Braassemer- meer. Dat heeft' dé provincie Zuid-Holland laten weten. Het. slib, 5.500 ton in'totaal, wordt' ntitijdelijk opgeslagen bij de' Nederlandse Beton Maat- schappij in Schiedam. Wasse naar moet jdringend van hét slib-af ,om de woningbouw in deze gemeente niet in gevaar; te brengen.' Hethoogheemraadschap Rijnland, dat van de .provincie de bevoegdheid kreeg om een' stortingplaats aan te wijzen, heeft daarbij de normen van 1984 gehanteerd. „Er zijn. nu' wat andere denkbeeldenover hoe je met' verontreinigde grond moetomgaan en die normen 1 zijn' waarschijnlijk niet genuanceerd genoeg," ver klaart een woordvoerster van de,provincie. In de vaste commissieverga dering voor milieu van de pro vincie zullen die normen op 21 december worden besproken. HOEK VAN HOLLAND Het terrein van .de oude cam ping aan de Rljpstraat in Hoek van Holland wordt snel bouw rijp gemaakt. Het woonomge; vlngsplanvoorziet in f een hoofdontsluitingsroute van de Adriaan van der Klooster straat die loopt van de Merca- torweg naar de Rljpstraat; De ze straat heeft een vrije rij baanbreedte van zés meter met parkeergelegenheid aan weérskanten. v -j*». De eerste bouwplaatsen ;Öp de vroegere camping bestaan uit achttien premie A-wonin- gen, 22 premie B-woningen, 24 premie C-woningen en 32 vrije sector woningen. In de nieuwe woonwijk zullen op veilige plaatsen speel werktuigen wor den- geplaatst en waar moge lijk worden groenplekken inge richt. v* y.} f 'i SCHIEDAM De leiiers van boeken van de, gemeenschap pelijk openbare bibliotheek.in 'Schiedam zullen met ingang van 1 januari meer moeten be talen voor het lenen van. een boek. De abonnementsprijzen worden verhoogd in verband met „het wettelijke leenrecht voor auteurs en uitgevers. Die krijgen vanaf 1986 een vergoe ding voor elke uitlening door de openbare bibliotheek. In Schiedam wordt liet tarief voor volwassenen verhoogd van negentien tot eenentwintig gulden; voor CJP-houders van ƒ13,50 naar vijftien gulden; voor bejaarden met een Pas65+ gaan de tarieven van 9,50 naar tien gulden. De ou deren zijn ontzien. Het lénëh door de jeugd tot achttien jaar blijft ook in 1988 gratis. In de nog steeds groeiende Fonotheek in het filiaal in het wijkontmoetingscentrum De Blauw Brug aan het.Bachplein in de Schiedamse wijk Groe- noord stijgen de prijzen niet. Het abonnement kost hiervoor ƒ17,50 per jaar. CJP-houders betalen een gerèduceerd tarief van ƒ12,50. Pas65+ houders be talen; slechts vijf gulden per jaar. De leengelden voor grammo foonplaten blijven ongewijzigd. Het tarief voor compact discs is verhoogd tot, twee gulden. r Alle óverige-tarieven blijven' ongewijzigd.- Door DICK VAN DER LUGT VLAARDINGEN Wat is de overeenkomst tussen de Vlaardingse Grote Kerk op de Markt en- de parkeergarage aan de Afrol? Antwoord; beide gebouwen staan het grootste deel van het jaar leeg. Blasfemie? Nee, want dat is de énige overeenkomst. Je kunt een godshuis, niet met een stalling van heilige koeien ver gelijken. Dat is riskant; zeker in deze tijd, waarin de geboor te van het kindeke Jezus wordt herdacht: De vergelijking tussen beide gebouwen drong zich aan me op, nadat ik donderdagavond --de kerstboom ontsteking in Schiedam had bijgewoond, vrijdag de Vlaardingse en za terdag door de parkeergarage zwierf. In tijden van oorlog stromen de kerken vol en wordt er weer gebeden, maar dat geldt evenzeer voor kerke lijke hoogtijdagen. Zo stroom de vrijdagavond de Vlaar dingse Grote Kerk vol voor het traditionele kerstconcert. Het gewestelijk seniorenor kest, de bazuingroep van CJV Liefde en Vrede, - de chrlsteli j-. ke koorvereniging Progeza, or ganist Aart Bergwerff en het Vlaardings Dubbelmannnen- kwartet brachten een publiek op de been, waarvoor het aan- tal zitplaatsen in de kerk niet toereikend bleek. Na het con cert speelde'buiten het muziek korps van het Leger des Hells, las burgemeester A. A. J. M. van Lier het kerstevangelie uit Lucas voor en 'ontstak hij de kerstboomverlichting. 'Oooh' klonk het op de Markt, alsof ér een vuurpijl de lucht in ging. Het publiek applaudisseerde. Opvallend was, dat veel be woners van de Markt Van Liers oproep hadden gevolgd om het licht uit te doen en brandende kaarsen voor de ra men te zetten. De werkkamer van de burgemeester en de raadszaal vormden daarop een uitzondering, want pas toen de. kerk leegstroomde, ging daar .het licht uit. Even opvallend zeker in vergelijking met Schiedam was de aanwezig heid van Amnesty Internation al, de Wereldwinkel en Unicef. De vrijwilligers vroegen bij kraampjes aandacht voor de rechten van de mens en 'het kinderfonds van de Verenigde Naties. - In Schiedam geen maat schappijkritiek, maar Saiidvik, want Schiedam doet 't al jaren met Sandvik. Directeur P. L. A. Cuppens van het in Schiedam gevestigde Zweeds-Nederland se bedrijf mocht donderdag avond bij de burgemeester in eéh arreslee op wielen plaats- némen, omdat zijn bedrijf evenals voorgaande jaren de gemeentelijke boom had ge- schonken.Zij maakten een tochtje van het. stadhuis aan de Grote Markt naar het knop je op het Koemarktplein, dat de kerstlichtjes deed ontbran den. 'Het was eigenlijk een overbodige handeling, - want aan het eindvan de middag brandden de lichtjes al, zo had den voorbijgangers verbaasd vastgesteld. Waar ook lichtjes branden, is Vlaardings parkeergarage aan de-Afrol. Maar zelfs die zijn niet feestelijk in een ge bouw," waarvan op een hoog- tijdag als zaterdag met moeite drie van de negen parkeerdek ken volstromen. Berekend is,, dat de in 1986 gebouwde gara ge voorlopig jaarlijks een ver lies zal maken van tussen de vier- en vijfhonderdduizend gulden. -Vv „De garage kost degoege-, meenschap, een hoop. geld" stelt voorzitter Harry Dijkman van de Organisatie van Vlaar dingse Ondernemers (OVO). voor de zoveelste keer vast. Voor de zoveelste, keer, ja, want de OVO heeft nooit ge loofd in de. garage, die net iets te ver van het centrum afligt. Dijkman voorspelt, dat de ga rage tot in, lengte van jaren, verliés zal .blijven maken.. ,Ook wanneer nog meer parkeer plaatsen op straat worden weggehaald. „Een parkeerplaats v op straat wordt acht keer per dag benut," legt hij uit. „Een par keerplaats in een garage drie keer, maar dan moet ie wel goed bezet zijn. Wij verwach- Medewerkers van het Unicef verkochten vrijdagavond wenskaarten op de Markt. Vlaardings parkeergafa- sj ge aan de Af- 'Q rolrmacabprel sfeer door le- geparkeerd dekken. (F'o- 3 to's Arie Wa- penaar) "y "rf ten nauwelijks meer auto's 'in de garage. Het zal eerder drukker worden in de ring om het centrum, waar je nog gra tis küntparkeren. En als de mensen het er niet meer voor over hebben om een stukje te lopen,, komen ze niet meer. Of ze kómen niet meer met de au to én dan besteden ze weer minder."; t Een bezoek aan de Afrol-ga- rage is een belevenis. Iets voor een toeristische wandelroute iangs miskleunen ener ge meentebestuur,- die helaas nog niet zijn aangetast door beton rot. Eerst het Liesveld-viaduct, Vlaardings snelweg die tegen een huizenrij opbotst,en dan de parkeergarage. Een pikant detail in de garage is een oprit op het dak naar een. eventueel nog te bouwen extra verdie ping. Aan; het eind van die op rit, die in het niets - eindigt, staan vangrails. Alsof sinds'de opening van de garage (kosten 3,9 miljoen gulden) op 19 de cember-1986 ooit één auto zo ver-is gekomen, -v Drie Schiedamse meisjes dronken er zaterdag een blikje fris. „Even uitrusten, het is hier lekker -rustig," zo yer^j klaarden zij hun aanwezig:; heid. Het enige gezelschap .dat,, zij er hadden, waren krijsende^ meeuwen. En ze hadden/een* mooi uitzicht. Want het uit-* zicht is zeker de moeite waard,", dat kan niet ontkend worden.^ Aan de ene kant de .toren van) de Grote Kerk, aan de andere- kant de Cuypers toren aan' de^ Oude Hoogstraat. Verder glijdt; de blik- over het 'dak van-. Vroom Dreesmann,het dak.: van de Visbankflat, molen Aeo-« lus en de watertoren. Maar dat is echt. het enige" aardige van het betonnen kaartenhuis, waarvan elke la ger gelegen verdieping een perfecte lokatie voor een mis- daadflim. zou zijn. Misschien wil Bas van der Heijden-wel zo'n film sponsoren als het bordje 'Neem hier uw BAS- winkelwagen' in beeld komt. Op elke verdieping staat die; tekst boven een rijtje winkel wagens bij hét trappenhuis.. „Ik heb de indruk, dat tachtig percent van de bezoekers voor Bas vari der Heijden komt,"; zégt Harry Dijkman. „Ik vraag wel eens aanmijn klanten: 'waar sta je?' Maar - ik hoor nooit Iemand: 'ik sta in de par keergarage'."

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1