schiedam 10 Beurzen in West-Duitsiand favoriet Grote schenking voor herbouw De Palmboom J i Uit op komst jArcheologen rekenen op resten Kasteel Weena slfS liliÉll Delta Lloyd wint toernooi Rijnmond Sterke tafeltennissers bij kampioenschappen Rijnmond 4 strijdt om nationale beker Öndankbare gast Twee nieuwe scholen in gebruik genomen Poppenbeurs in 't Hilton Stenen ruilen PTT-loop WS SCHIEDAM Wethouder ir Chr. Zijdeveld is de reislustigste in het Schiedamse college van ^burgemeester en wethouders. Hij ging de afgelo pen twee jaar acht keer op kosten van de gemeen te naar het buitenland. Engeland Branders Brand De in een tekening van Octave DeConinck uit de vijftiger jaren door molenteke naar Bas Koster al geheel gerestaureerde De Palmboom. Deze prent wordt ver kocht ten bate van de herbouw. Inzet: Het bovenwiel met 86 kammen vormt het hart van het gaande werk en is in het midden te zien op deze opengewerkte tekening van de nok. Wieken rond '90 ■g; - Sluizen De bouw van de Willemss poortunnel vordert voor spoedig. Ach ter de Rose- straat in Rot terdam-zuid wordt hard gewerkt aan een noodvia- duct voor de spoorbaan. Het viaduct wordt door 1S6 stalen pa len gedragen. (Foto Niels van der Hoe ven) Hulpbrug Marjolijn Touw en Bert Klunder van het cabaret Klunder Co (Foto Brordus Bunder). Klunder Co Poppenspel Troetelbeertjes Expositie ®s m Si? HET VRIJE VOLK DINSDAG 5 JANUAR11988 Wethouder Zijdeveld de reislustigste bestuurder Burgemeester drs R. Scheer- ès en wethouder LA. Hafkamp piaakten elk vijf buitenlandse reizen. Wethouder A.G. Wieg- Èran ging alleen in 1986 vijf da- en naar de Westduitse part- nerstad Esslingen en wethou der J.G. van Kleef ging de grens niet over. j Een en ander blijkt uit de op gave van buitenlandse reizen, die het college op verzoek van de raadsleden Y. Siljee, B. Stuivenberg en G. Brouwer heeft verstrekt. De drie leden van de PvdA-fractle hadden erom gevraagd, toen tegen een afspraak van 1985 in rapporta ges over buitenlandse, reizen war.en uitgebleven. Zijdeveld (PvdA) heeft voor al reizen gemaakt naar West- Duitsland. Hij bezocht vak beurzen op het gebied van bouwmaterialen en Isolatie technieken en congressen over zonne-energie. Bij elkaar kost ten zijn buitenlandse trips de gemeentekas de afgelopen twee jaar 8.724,49. De verste reis maakte WD- wethouder Hafkamp. Hij ging in oktober 1986 eën week naar Rusland om in Moskou en Le ningrad de ontwikkelingen op het gebied van sport en recrea tie van dichtbij te aanschou wen. Het was een studiereis van de Landelijke Contactraad voor sportwethouders, die eens per twee jaar zo'n reis organi seert. Burgemeester Scheéres maakte zowel in 1986 als in 1987 de duurste reis. Hij ging in juni 1986 en november 1987 voor ruim drieduizend gulden vier dagen naar Engeland. Vorig jaar combineerde hij een door de Stichting Toege past Sociaal Geografisch on derzoek van de Rijksuniversi teit Utrecht uitgestippelde stu diereis met een bezoek aan het gemeentebestuur van de part- nerstad Wandsworth en een gesprek met een Engels be drijf, dat overweegt zich in Schiedam te vestigen. In 1986 viel een symposium in Londen samen met gesprekken met be drijven, die belangstelling heb ben voor vestigingen in Schie dam. Scheeres bekeek in novem ber ondermeer de herstructu rering van de oude Londense haventerreinen en sociale pro jecten in achterstandswijken. Ook bezocht hij Glasgow en sprak over samenwerking tus sen plaatselijke overheid en bedrijfsleven voor de begelei ding van startende onderne mers. Een reis van een week naar Rome maakte de burge meester in 1986 voor rekening van de VEWIN, de organisatie van waterleidingbedrijven In ons land. l SCHIEDAM Voor de her- bouw van de molen De Palm boom aan de Noordvest is in middels 120.000 gulden verza meld. Vlak voor de jaarwisse ling kreeg de Stichting de Schiedamse Molens bericht dat een voorlopig nog anoniem gehouden instantie 40.000 gul den beschikbaarstelt voor de .vervaardiging van het boven- wiel. Komend voorjaar moet de in vier fasen uit te voeren restauratie beginnen van deze in 1901 afgebrande windkoren- molen. t Mei vorig jaar gaf oud- Schiedammer mr Pieter van g'ollenhovenhét startsein voor e actie 'Schiedam herbouwt De Palmboom". Een veiling van een schilderij van, Wieg man leverde.de eerste achtdui zend gulden op. Ook begon toen de verkoop van. speciale arti kelen. Een daarvan is dé door molentekenaar Bas Koster vervaardigde prent van de ou de molen, die aan de hand van de door Octave DeConinck in de vijftiger jaren getekende overgebleven stomp van De Palmboom ,is gemaakt. Verder feijn bij winkeliers, VWs, (ANWB en in molens nog een verzilverd tinnen •molenminia tuur en een bouwplaat van De Palmboom te koop. j De opbrengst van die actie- artikelen heeft tot nog toe ruim vijftienduizend gulden opgebracht Via schenkingen, en sponsoring van onderdelen hebben particulieren, bedrij- SCHIEDAM Een Schiedammer van 64 jaar, die tijdens de Kerstdagen gastvrijheid bood aan een Vlaardinger, heeft bij de politie de diefstal gemeld van twintigduizend gulden. De Vlaardlngse gast zou zich met de hem beschik baar gestelde huissleutel toegang tot de woning heb ben verschaft op een mo ment, dat de Schiedammer afwezig was. Tot nog toe heeft de politie de man en het geld niet terug gevon den. ven en instanties meer dan een ton aangedragen. Directeur Jos Gunneweg van de stichting zegt, dat na zeven maanden actievoeren een bedrag van 120.000 gulden tot voldoening stemt. De bedoeling is dat in drie jaar tijd door burgerij en be drijfsleven van Schiedam drie honderdduizend gulden bijeen wordt gebracht. Dat is eenzes de van de totale herbouwsom. In mei van dit jaar begint een zogenaamde steent jesactie, waarbij men voor honderd gul den zijn naam kan laten ver melden in een IJsselsteentje. De molen werkgroep van de Vereniging voor Natuurbehoud Roosendaal heeft zich nu al aangemeld voor deze actie. De Palmboom werd in 1781 gebouwd. Het was de veertien de stenen molen in Schiedam. Een aantal 'Coomwijnbran- ders', met een gezamenlijke productiecapaciteit van 26 ke tels, hadden een compagnie schap gesloten voor' de bouw van eën nieuwe molen om graan te malen. De behoefte aan maalcapaciteit binnen Schiedam was in die' tijd zo groot, dat zelfs de Vroedschap eraan te pas moest komen om bij loting de deelnemers aan te wijzen. Ian Bredero legde op 20 april 1781 de eerste steen voor De Palmboom. Tot 1894 had acht negen man werk in de molen, die voor een steeds wis selend gezelschap branders het graan fijn maalde. Daarna is de onolen aan de Noordvest In handen van een eigenaar ge komen. De laatste molenaar-koop man was Pieter Treurniet uit Overschie, die De Palmboom in 1899 kocht. Twee jaar later, op een warme zomernacht, werd de molen door brand ver woest. De houten kap vatte vlam door vonken, die van de overzijde van het water kwa men, waar een uitslaande brand in stoombranderij De Kraton was begonnen. De kap was binnen een kwartier door gebrand en vrat zich langs het houtwerk naar binnen. Van de uitgebrande stenen romp werd korte tijd na de door duizenden belangstellenden gevolgde gro te brand een deel gesloopt en voorzien van een dak. De over gebleven "peperbus" deed daar na nog slechts dienst als op slagplaats. Met de restauratie van de overgebleven stomp van De Palmboom wil men al dit jaar beginnen. Op de nu nog aanwe zige vier verdiepingen, die als tentoonstellingsruimten wor den ingericht, moeten nog vijf verdiepingen verrijzen waarin het echte maatwerk en de meelverwerking plaatsvinden. In de voorlaatste fase worden op ongeveer 28 meter hoogte de kap geplaatst en daaronder het nu beschikbaar gestelde 86 kammen tellende bovenwiel en ander binnenwerk geinsta- leerd. Het plaatsen van het buitenwerk en de wieken moet de kroon op het werk worden rond 1990. De nok van De Palmboom, met een omvang van bijna zes meter, komt op ongeveer 32 meter hoogte. De molen heeft een omvang van ruim twaalf meter aan de grond. SCHIEDAM In de wij ken Nieuwland en De Gor zen hebben kinderen en ou ders gisteren op feestelijke wijze een nieuw schoolge bouw in gebruik genomen. In de Poortugaalsestraat werd In de splinternieuwe St. Wiüibrordusschool een feestelijke lunch verorberd, die slager Meyer en bakker Hollander aanboden. Aan de Parkweg keerden 140 leerlingen terug in het her stelde gebouw van de Al- bertus Magnusschool, dat in de nacht van, 16 op 17 fe bruari 1987 geheel was uit gebrand. In de Gorzen is lang strijd gevoerd voor het be houd van de Wlllibrordus- school. Daarom waren on derwijskrachten, ouders en leerlingen gisteren zo ge lukkig met de in gebrui- kname van hun nieuwe school. Om het gebouw te leren kennen was een puz- zeitocht uitgezet. De Albertus Magnus school was gisteren feeste lijk versierd met vlagge tjes en lampjes. Een foto tentoonstelling liet ver woesting en herbouw van het gebouw zien. De leerlin gen van Het Startblok, de openbare basisschool die bijna een jaar lang tijdelijk ruimte bood aan de leerlin gen van de uitgebrande r.k. basisschool, hebben van daag een feestelijk onthaal gekregen van hun op eigen stek teruggekeerde buren. ROTTERDAM Na pop- penmanifestaties in andere grote steden, is nu Rotterdam aan de beurt. Op zondag 10 ja nuari wordt er in het Hilton- hotel aan het Weena een grote poppenbeurs gehouden door de poppenvereniging POSEP. Be halve antieke poppen zal er ook ander oud speelgoed te zien zijn. Verder zijn er pop- penmaaksters en een poppen dokter. aanwezig. De toegang is voor kinderen, onder de twaalf jaar is gratis. Volwas senen betalen 5; 65-plussers ƒ3. De beurs is geopend van 10.30 tot 17.00 uur. ROTTERDAM Gesteenten en mineralen kunnen op zater dag 9 januari in de glazen zaal van Ahoy' volop worden ge ruild. Ook schelpen, koralen en fossielen zal men op de ruil beurs aantreffen, net als zaag- en slijpmachines en slijppoe- ders die door de hobbyisten worden gebruikt; De beurs wordt van 10 tot 18 uur gehou den. Toegang voor volwasse nen twee gulden, voor kinderen tot en met 12 jaar twee kwart jes. ROTTERDAM De nieuw jaarsloop in het Kralingse Bos, van de Trimlopers RS&OV PTT, wordt op zaterdag 9 ja nuari gehouden. Deelname kost vier gulden. De start van de 2 en 4 kilometer ls om 13.15 uur; de start van de 8 en 16 ki lometer om 14.00 uur. Inschrij ven kan vanaf 12.00 uur in de kantine van het sportcomplex aan het Langepad tn Rotter dam. Inlichtingen, tot 12.00 uur, bij de heer A P. Noor lan der, telefoonnummer (010- 450.53.64. l Door REIN WOLTERP ROTTERDAM De bouw van de Willemsspoortunnel is in volle gang. Op enkele plaat sen in de binnenstad en in de wijk Feijenoord op Zuid is dat al goed zichtbaar. Straten zijn verlegd of afgesloten. Het zijn noodzakelijke maatregelen die niet altijd dingen naar de gunst van. weggebruikers, maar anderzijds wel vreugde oproepen bij een ieder die be langstelling heeft voor oud heidkundig bodemonderzoel;,. Het graafwerk door de tunnel bouwers schept legio mogelijk heden tot speuren naar verga ne glorie. „Er zijn al illegaal speuren de amateur-archeologen uit de bouwputten weggestuurd. Met behulp van een metaaldetector proberen ze hun voordeel te doen," weet Han Kok van het Informatiecentrum Spoortun nel; „Het is beslist niet de be doeling dat iedereen maar lukraak aan het zoeken slaat." Het officiële archeologische onderzoek is in de deskundige handen van het Bureau Oud heidkundig Onderzoek van de dienst Gemeentewerken Rot terdam. Om het onderzoek te betalen hebben Rotterdam en de Nederlandse Spoorwegen 1,3 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Hoewel op veel plaatsen in de stad de tunnelbouwers al driftig in de grond wroeten, is het archeologische onderzoek nog niet in volle gang. Han Kok: „Het eigenlijke onderzoek start begin volgend jaar op de bouwplaats Pompenburg-Ja- cobsplaats. Eerst, worden ter plekke proefboringen gedaan. Van het resultaat zal afhangen of het zinvol ls proefzoekvak- ken uit te zetten. Het vermoe den bestaat dat er in de Mid deleeuwen op de plaats van de bouwsleuf bij de Pompenburg een kasteeltje heeft gestaan. Daar willen we natuurlijk alles van weten." Het bureau Oudheidkundig Onderzoek heeft sinds 1960 tal van grote werken in en rond Rotterdam begeleid en al veel informatie over de geschiede nis van het Maasmondgebied aan het licht gebracht. Bij de wederopbouw van Rotterdam ls nauwelijks aandacht besteed aan historische resten in de grond. De instelling van het bureau gaf hieraan een gunsti ge wending. Gedurende de tun nelbouw volgen medewerkers van het bureau het grondver zet nauwgezet. Het tracé van de spoortunnel doorsnijdt de Rotterdamse bo dem vanaf het station Hofplein tot nagenoeg aan het huidige station Zuid. Hoewel op de lin ker Maasoever vondsten uit de Romeinse tijd en jonger niet zijn uitgesloten, zal het tracé in de binnenstad van de ar cheologen de meeste aandacht krijgen. Al eerder zijn in dit stadsdeel bij graafwerkzaam heden bij toeval stukken aar dewerk uit de zevende tot de twaalfde eeuw aangetroffen. In de dertiende eeuw werd de Binnenrotte afgedamd. Het water van de Rotte stroomde vla vijf houten sluizen door de dam. Eén sluis is terugggevon- den. In het museum De Dub belde Plamboom ls hiervan een schaalmodel te bezichti gen. Volgens historici is het vrijwel zeker dat aan de Bin nenrotte ter hoogte van de Hoogstraat nog restanten van de overige sluizen in de grond zitten, die In een latere periode zijn gebouwd. Langs de Lombardstraat en bij de Hoogstraat, die in vroe ger jaren een gewone polder dijk was, zitten in de bodem waarschijnlijk voorwerpen van vóór de overstromingen in de jaren 1163 en 1164. Dieper in de grond is de aanwezigheid van resten uit de Romeinse tijd of van een nog ouder tijd- perk niet ondenkbaar. In 1905 is bij de bouw van het station Hofplein een zware fun dering aangetroffen. Deze vondst werd in verband ge bracht met het Kasteel Weena, dat reeds voor het jaar 1296 aanwezig was. Er werd toen aardewerk en beslag van paar- detulg opgegraven. Mogelijk worden ook nu weer funda menten en voorwerpen uit die eeuw blootgelegd. Belangrijke archeologische vondsten worden tentoonge steld in het Informatiecentrum Spoortunnel aan de Kolk 50 in Rotterdam. Het centrum is op werkdagen geopend van negen tot vijf uur. Ook andere infor matie dan over historische vondsten is er verkrijgbaar. Met de bouw van de tunnel verloopt het, mede door het uitblijven van de winter, overi gens voorspoedig. Vooral in de Rosestraat zijn de vorderingen goed merk- en zichtbaar. De rijstraat ls in zijn geheel ver legd en geasfalteerd. Op de plaats van de vroegere rij straat is een noodspoorbaan in aanleg. Gedurende de bouw van de tunnelbak (die wordt Ingegraven op het huidige treintracé) moeten de dage lijkse 250 treinen over dit noodvladuct rijden. Niet min der dam 136 buizen met een lengte van dertig meter zijn in de grond slagen. Hierop komt het noodvladuct naar de Hef- brug te rusten. Veel publieke belangstelling geniet ook het trekken van de driehonderd houten palen in de bouwput bij het station Blaak. Ham Kok: .Aanvankelijk vlotte het werk niet De zuigende kleigrond bleek sterker en hierdoor braken de palen ai. Ze worden nu met een spult- lans en onder hoge waterdruk aan de kiel ontrukt. Tien tot twintig palen komen elke werkdag omhoog." Cabaret Klunder Co treedt twee avonden op in theater de Teerstoof. Bert Klunder heeft in zijn derde cabaretprogram ma, dat de titel 'Veenstra slaapt nog...' kreeg, Marjolijn Touw naast zich. Hij tekende opnieuw zelf voor alle teksten en Michiel Jansen schreef de muziek. Klunder Co begon In 1983 en behaalde met 'De wa re Jacob" toen drie eerste prij zen op het Camerettenfestival in Delft. Het tweede program ma 'Nooit meer liften' werd twee seizoenen met succes door heel Nederland gespeeld. Ter inleiding van beide try-outs van zijn nieuwe programma in de Teerstoof schrijft Klunder: „Een schuilkelder In Wijk C. le dereen is er, zo lijkt het. Maar dan...waar is Veenstra? Is hij zijn hond uitlaten of is ie weer zijn shag vergeten? De hele stad is ge'evacuaerd. Er heerst een onaardse stilte. Dan gaat er In de Telllngerstraat een wekker af. Veenstra staat op, kleedt zich aan en loopt met een kopje naar de buren om wat suiker te lenen. Halverwe ge het tuinpaadje kijkt Veen stra omhoog. Onweert het, of Is de luchtmacht aan het oefe nen? In de schuilkelder van Wijk C wordt de stemming steeds nerveuzer. Wanneer komt Veenstra met de sleutel van de provisiekast?" Mecha nismen, die tussen mensen spelen, beheersen het cabaret stuk. Vrijdag 8 en zaterdag 9 januari in de Teerstoof, aanvang 21 uur, toegangsprijs 9 'Dwaallichtjes' heet het pop penspel, dat Marianne Rljp- ma-Den Ouden zaterdag in de Teerstoof voor kinderen vanaf-- vijf jaar speelt. In een verduis terde zaal komen Johannes, Oberon en Wistik langs. Jo- hannes wordt door een libelle meegenomen naar Elfenland, van Oberon krijgt hij een ge schenk en van Wistik een raadsel. Hij wordt nieuwsgierig en gaat op zoek. Zaterdag in de Teerstoof, aan vang 14 uur, toegangsprijs 3,75. De tekenfilm 'De nieuwe avon- turen van de Troetelbeertjes' is volgende week woensdag te zien in de Teerstoof. Edelhart- beertje en Eerlljkhartbeertje hebben het Troetelkoninkrijk - gesticht om zo aan de klauwen' van de gemene Booshart te ontsnappen. Deze laat het daar echter niet bij zitten en over valt een kinderkamp op aarde. De kinderen Worden gebruikt als valstrik om de Troetelbeer tjes te grijpen. De troetelmeter slaat alarm en dan begint een spannende strijd. Woensdag In de Teerstoof, aanvang 14 uur, toegangsprijs ƒ7,50. In de foyer van de Teerstoof exposeert Michel Snoep hoog-_ drukken, waaronder een map linoleumsneden met de titel 'Tf waters'. Snoep was eerder in het Stedelijk Museum en op een groepspresentatie van Jonge Nederlandse Kunste naars in Galerie Nouvelles Ima ges in Den Haag. Vanaf vrij dag, toegang gratis. SCHIEDAM Het tweede in ternationale volleybaltoernooi van Rijnmond om de Aad Soe- ters-wisselbeker in de sporthal Oost In Schiedam Is een ge slaagd evenement geworden. Voor het talrijke publiek was er vaak goed volleybal te zien. Delta Lloyd/AMVJ was een waardige winnaar. Acht teams streden in twee poules om de finaleplaatsen. Rijnmond zelf was met zijn bei de eerste divisie-teams verte genwoordigd, waarbij vooral het tweede team voor een ple zierige verrassing zorgde door als vierde te eindigen. In de opstelling waarin het team in de tweede helft van de compe titie wil proberen alsnog de plaats in de eerste divisie te behouden, begon het In zijn poule met een 2—0 zege op eredivisieploeg Brezan/SSS. Tegen de Belgische nummer, zes Kruibeke verloor Rijnmond II na een goed duel met 1 —2. Koploper Bovo uit de eerste di visie B werd vervolgens met 2—0 aan de kant gezet. Gevamij/WC was In de strijd om de derde plaats met 20 te sterk. In de andere poule had Delta Lloyd geen problemen met WC, Rijnmond I en Varel/CVV. Delta Lloyd en Kruibeke ston den tegenover elkaar in de fi nale. De Nederlandse nummer 1 van dit moment was vooral blokkerend veel te sterk voor de Belgen en via tweemaal 155 werd het 20 voor de ploeg van coach Geert Trom petter. Aanvoerder Han3 Krie- ger kon uit handen van me vrouw Soeters de Aad Soeters- beker in ontvangst nemen. SCHIEDAM De komende Schiedamse Kampioenschap pen, die voor de vierde maal In successie worden gehouden, zullen tafeltennis van het hoog ste niveau te zien geven. Dat belooft toernoollelder A. Ver does van de organiserende vereniging De Reling. Evenais In voorgaande jaren zal de bezetting van de kampi oenschappen weer bijzonder sterk zijn. Verdoes: „Ik ver wacht ongeveer tachtig deelne mers, waarvan er zo'n acht de A-licentie hebben, dat Is het hoogste wat je kan bereiken In Nederland. De huidige kampi oen Ron van Wijk (NOAD) doet mee evenals Roy Boedhram van dezelfde vereniging, die tweevoudig titelhouder Is. Ver der nog Ron van der Aa (De Korenbeurs), Jan Simons (NO- AD) en hopelijk ook Hans Lin- gen. Deze speelde jarenlang aan de top en is nu weer be gonnen bij NOAD." De kampioenschappen staan open voor alle seniorleden véri de Nederlandse Tafeltennis- bond uitkomend voor een Schiedamse vereniging of spe lend voor een andere vereni- r ging maar woonachtig in Schiedam. Men moet In het bezit zijn van een geldige licen tiepas. Er wordt gespeeld vol- gens het NTTB-reglement. Zoo wel mannen als vrouwen kun- nen inschrijven voor enkelspel,' dubbelspel en gemengd dub bel. De kampioenschappen zijn opgedeeld in diverse llcentie- klasses. Het toernooi wordt gehouden'.,] van maandag 15 februari tot.,'*] en mat vrijdag 19 februari in de zaal van De Reling. Singel 8 In Schiedam. Er wordt ge speeld van 19.00 tot 23.00 uur,'" De toegang Is gratis. 's GRAVENDEEL In 's Gra vendeel heeft het vierde heren team van Rijnmond de dis- tricts-volleybalbeker veroverd en daarmee deelname afge dwongen aan de nationale be kerstrijd in het nieuwe seizoen. De ploeg die In de promotie klasse ongeslagen aan kop gaat had slechts één uur nodig om tegenstander Futora, een fusievereniging tussen het roemrijke Orawi en Torpedo, met 3—0 te verslaan. Voor de talrijke toeschouwers was het jammer dat het ver toonde spel zelden voor opwin ding kon zorgen. Daarvoor was het kwaliteitsverschil tussen Rijnmond 4 en de Dordtse eer ste klasse veel te groot. Welis waar nam Futora eerst een kleine voorsprong, 0—2, maar daarna kwam het er niet meer aan te pas. Met 15—2 werd het 1—0 en aangevoerd door een uitstekend spelende Mar cel Klavers won Rijnmond 4 de volgende sets met 15—5 en 15—8.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1