Spotjes om lokken naar Peter Martens: 'Ik fotografeer de alledaagse oorlog op straat' 'Wijzen' onderzoeken positie Böhré Werelduurrernrfl nnnr hlintlc Nedlloyd verkoopt De Meyer Oudejaars- slachtoffer foverleden nuiiuiu 'MEMOIRES ZULLEN INSLAAN ALS BOM' Matroos (55) verdronken I Kijken naar nieuw stadhuis 11. van Nederlek j @mputëractie I groot succes IIS Spreekverbod medewerkers Schiedams Stedelijk •In een metrostation in New York 'betrapte' Peter Martens deze zwerver die zijn onderbroek stond te wassen. ,fDat heeft me aangesproken. Die man kon verder echt nergens heen." - Morgen wordt in het Ex- tra-katern van deze krant meer aandacht besteed Peter Martens, foto- aan het werk van foto-, journalist van het graaf Peter Martens. - jaar. VRIJDAG 15 JANUARI 1988 PAGINA 13 pbov'" Door REIN WOLTERS ROTTERDAM Radiopiraten in België en Luxemburg zenden binnenkort reclamespotjes over Rotterdam uit. Voor deze opdracht krijgen ze betaald door de WV-Rotterdam. Shopperdam Zie verder pagina 15. vervolg voorpagina Zonnecentrum de Zuider Banier aktieI nu ALLES prijs 1 AKTIE Hij werkt in alle rust. „Ge- kunnen werken heeft hij 'diepe schelen waar z'n werk wordt beeld te brengen. We bekijken duld, daar draait het om," zakken en een klein cameraa- tentoongesteld. Het :maakt het hele oeuvre van een foto- weet hij. „Zeker als ik met zo'n tje, geen complete fototassen'. hem niet uit of een foto in eén graaf. En 1987 was voor Mar- project over daklozen van New Martens herinnert zich de Zeeuws koffiehuis hangt of in tens nu net een topjaar, zodat York bezig ben. Ik heb daar nachten op de verschillende het Stedelijk Museum. „Als de de titel hem toekomt, tweeënhalve maand rondgelo- metro- en busstations. Hij: „Op mensen het maar zien," vindt Winnaars van de óverige ca-' pen. Eerst het vertrouwen win- één van de openbare toiletten hij. Martens voelt zich bevoor- tegorieën worden op twaalf nen, contact zoeken, dan pas de in een metrostation stond een recht te kunnen reizen. Het maart bekend gemaakt. Dan foto's. Die mensen snappen ook zwervér z'n broek te wassen in geeft hem een goed inzicht in begint ook de tentoonstelling wel dat ze de losers zijn, de het fonteintje. Zo maar, in z'n de menselijke ellende in de van de winnende foto's en het verliezers van de maatschap- blote kont. Ik heb daar heel Verenigde Staten, Zuid-Ameri- werk van Martens. Later in pij. Het is nooit leuk zo in lang gestaan, maar hij heeft ka, India en Afrika. Een kei- het jaar zal de tentoonstelling beeld te komen. Maar kennen me niet opgemerkt. Zó druk harde werkelijkheid die ook elders in het land te zien zijn. ze je eenmaal, dan komen de was hij bezig. Telkens moest Europa kan bereiken, meent verhalen. Ze zijn dan blij dat hij de knop indrukken van de hij.' er eindelijk iemand naar ze handdroger. Wel honderd keer Volgens voorzitter Wil de luistert." hield hij dan snel z'n broek on- Jong van de jury is het toeval Soms moet hij van het mo- der de hete lucht. Ja, dat heeft dat 1987 ook het Jaar "van de ment gebruik maken, zonder me aangesproken.. Die man Daklozen is geweest. De Foto- eerst een praatje te maken, kon verder echt nergens heen." journalist van het Jaar hoeft Om zo onopvallend mogelijk te Het kan Martens weinig evenmin altijd veel ellende in f ROTTERDAM Nedlloyd verkoopt het dis tributie- en overslagbedrijf Aug.de Meyer in Terneuzen kaan de transportonderne ming Verbrugge, in dezelf de stad. Nedlloyd had een belang van honderd percent In Dé Meyer. Ook Verbrug ge is een 'halve dochter' van Nedlloyd. Eén woordvoerder van de Vervóersbond FNV zei dat de operatie'voor de bond ëen volslagen verassing' is. „Het lijkt meer op een reor ganisatie binnen Nedlloyd- gelederen dan op eeii echte- overneming," reageerde de woordvoerder. 1 Belde bedrijven werkten vólgens Nedlloyd al lange "tijd samen. De overneming ml volgens Nedlloyd geen gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. De Meyer teit 210 werkne mers; Verbrugge heeft 435 mensen in dienst. ROTTERDAM De 54- jarige J. Werkman, die tij dens Oudejaarsnacht in zijn woning in Rotterdam zwaar wérd mishandeld, is in het' ziekenhuis Dljkzigt bezwe ken aan zijn verwondingen. Een 22-jarige man uit Zwol le heeft inmiddels'bekend de Rotterdammer te hebben mishandeld. Het was vol gens zijn verklaring een 'uit de hand gelopen ruzie', f De vechtpartij vond plaats in de woning, van Werkman aan de Loder- straat. Buren waren eerder al bij Werkman een kijkje gaan nemen als reactle op. het-geschreëuw.Later von-; den zef jVerkman met een' ingeslagen schedel éh won den over het hele' lichaam. ROTTERDAM Een 55- jarige matroos is verdron ken ln; de Beneluxhaven. Het betreft K. Donck, opva rende van de binnenvaart- tanker Nedlloyd 8. De man was met zijn- kapitein aan wal gegaan. Bij terugkomst struikelde Donck en viel hij in "het water. De kapitein trok hem nog naar -het ta lud en ging toen hulp halen. Vannacht overleed de ma troos. in het Zuiderzieken huis; NEDERLEK De plan nen voor een nieuw ge meentehuis voor Nederlek liggen vanaf maandag ter inzage In het raadhuis van Lekkerkerk. Het gaat om vier ontwerpen voor een hietfw gemeentehuis. Ze zijn gemaakt door architec- lengemeenschap Van dé Broek en Bakem'a in Rotter dam en het architectenbu reau Ad Gestel in Middel- Jjiüjiüs., Twee" jaar geleden heeft de gemeenteraad besloten het ambtelijk apparaat van BefJ^fróegere gemeenten"' Lekkerkerk en Krimpen aan den'Lek in één gemeen- tehuis onder te brengen. Dit komtrte staan aan de Bur- gehfeéstér vain der Wilgen straat in Lekkerkerk. rrn:CtV. .Ss'S/f's:;';-: f ROTTERDAM De campagne om Rotterdamse ambténaren goedkoop aan een -personal computer te helpen is zo'n succes gewor den dat fabrikant Aashima twaalf spelcomputers ca deau heeft gedaan aan zie kenhuizen in de stad. Tot nu foe hébben 500 ambténaren eencomputer voor de helft vein de prijs besteld. VVVreclame via piraten Adjunct-directeur M.E. Soons van de Vereniging Vreemdelingen Verkeer (VW) zei dit gistermiddag bij de presentatie van het Marke ting- en Wervingsplan v,oor 1988. Ten overstaan van hon derd .vertegenwoordigers uit het bedrijfleven zei Soons ver der, dat het besluit voor de ra dioreclame het gevolg is van het aanzienlijk soepeler me diabeleid in België en Luxem burg dan in Nederland. Door middel van de 'piraten- boodschappen' wil de VW de zuiderburen bewegen tot be zoeken aan Rotterdam. Zeker ook omdat het aantal over nachtingen van Nederlanders in België en Luxemburg aan zienlijk meer is dan andersom. Het inkomend toerisme vanuit België en het Groot-Hertog dom bestaat voor ruim de helft uit dagtoeristisch bezoek. In driekwart van de gevallen is de bestemming evenwel Bra bant of Zeelan<L In 1986 sliepen uit beide landen in Rotterdam 7.243 mensen. In hetzelfde jaar overnachtten 62.023 Britten in Rotterdamse hotels. Aan dit cijfer kunnen de Fransen met 25.611 overnachtingen evenmin tippen. De VW-organlsatie wil in de routekeuze van de Benelux- partners verandering brengen door op veelbeluisterde vrije stations een spiegel van de Maasstad voor te houden. Onder het motto Rotter- dam-Shopperdam vestigt het VW dit jaar in binnen- en bui tenland extra de aandacht op de mogelijkheden die de groot ste havenstad van de wereld op dit gebied biedt „De mid denstand reageert hierop posi tief," legde Soons uit. Ate publiekstrekker keert ook de museumjaarkaart te rug, waarmee opnieuw het dagbezoek aan Rotterdam wordt aangemoedigd. Vorig jaar bleek deze opzet succes-' vol. In vergelijking met 1986 steeg het aantal dagbezoeken aan Rotterdam met 10,4 pro cent tot 2,7 miljoen mensen. „Een verheugende ontwikke ling," constateerde Soons te vreden. Naar verluidt zullen de 'Me moires van F.' inslaan als een bom bij gemeentelijke afdelin gen. Tijdens informele ontmoe tingen binnen het gemeente apparaat vormden de aange kondigde onthullingen van F. de afgelopen dagen een repete rend 'agendapunt'. „Mijn cliënt richt zich nu op de nalatigheid van sommige collega's die een controlerende functie hebben binnen de auto matisering," zegt de advocaat van F., mr Van Stigt. „F. heeft een waterdicht systeem ont worpen dat bestand is tegen fraude. Die fraudebestendig heid valt of staat met contro les door derden. Je kunt je af vragen In hoeverre de vroege re collega's van mijn cliënt mede-verantwoordelijk zijn geweest voor de gang van za- De Rotterdamse freelance fotograaf Peter Martens is gisteren verkozen tot foto journalist van het jaar 1987. De jury koos Martens uit de 33 kandidaten vanwege zijn geheel eigen oeuvre, waarin de menselijke ellende aan de zelfkant van de samenle ving centraal staat. Winnaar van de categorie 'direct nieuws' voor de Zil veren Camera 1987 was freelance fotograaf Leo Vo gelenzang met een serie fo to's van de rellen rond de voetbalwedstrijd FC Den Haag-Ajax. Zijn serie werd bekroond vanwege de con stante kwaliteit. Door AD HOOGERWERF UTRECHT „De wereld Is gigantisch uit balans. We ge ven een miljard;gulden uit aan hondevoer, terwijl In een stad als New York duizenden daklo zen in vuilnisbakken hun maaltje'bij elkaar scharrelen. Die foto's uit Amerika zijn een waarschuwing. Met alles lopen ze toch'.tien jaar voor?. Dan kun je nu zien hoe het over tién jaar hier in Nederland is. Echt; er klopt toch iets niet?" De Rotterdamse freelance fotograaf Peter Mariens zegt "blij', te zijn met de uitverkie zing tot fotojournalist van het jaar 1987. Een titel die hij kreeg toébedeeld van de jury voor zijn geheel eigen oeuvre, waarin de menselijke ellende aan de zelfkant van de samen leving centraal staat. „Maar dan 'wel blij, omdat nu nog meer mensen mijn werk onder ogen krijgen," licht Martens toe. „Ik wil per slot van reke ning laten zien .wat er niet deugt." Fotojournalist Peter Mar tens (50) is naar eigen zéggen „een laatbloeier". Na allerlei 'lullige baantjes* raakt hij be vriend met een fotografe. „Het vak heb ik bij haar baas ge leerd," vertelt hij. „Ik heb dus nooit uit hobby gefotogra feerd.". Uit zijn foto's spreekt vol gens de jury 'een gezond wan trouwen'. Mariens: „Misschien heb ik dat wantrouwen wel op gedaan in de vier jaar dat ik ln hét internaat woonde van de Broeders van Liefdein Eind hoven. Want daar werd flink geslagen hoor." Martens werkt zelden voor een opdrachtgever. „Ik reis op de bonnefooi ergens heen en kies zelf uit waar ik mee bezig ben. Dat is nooit het maken van snelle nieuwsfoto's. Ik zoek. .meer de alledaagse oor log óp straat. Ik willaten zien waar mensen het "liefst om heen lopen." ken. Door mijn cliënt voortdu rend als superbein aan te dui den en te suggereren dat al leen hij het computersysteem beheerste, bagatelliseren ande ren hun eigen verantwoorde lijkheid." Mr Van Stigt heelt eerder deze week een beroep gedaan op officier van Justitie mr Ong Sien Hien, om zijn cliënt fat soenlijk te behandelen tijdens zijn voorlopige hechtenis en diens rechten te respecteren. „De politie heeft mijn cliënt nogal grof aangepakt en hem onder ongehoorde psychische druk gezet. Het is gebruikelijk dat de politie zekere verhoor methoden toepast om verkla ringen los te krijgen. Ik prote steer daar dan ook niet zo maar tegen, omdat ik weet dat een zekere pressie gebruikelijk is. Maar de recherche probeer de mijn cliënt te dwingen om te praten, ondanks diens be roep op zijn zwijgrecht." F. wordt mogelijk wat har der aangepakt door de politie omdat hij een computerpro gramma heeft ontwikkeld voor het Rotterdamse korps. Dat gebeurde toen F. nog directeur was van een particulier soft warebedrijf. Indie positie kwam hij in contact met de ge meente Rotterdam. In 1986 trad hij in dienst als ambte naar. Sinds die tijd heeft,hij, naar het zich laat aanzien, de gelegenheid gehad om zijn fraude uit te voeren. De advocaat van de gemeen te Rotterdam, mr J. Mentlnk, heeft beslag gelegd op een groot aantal bezittingen van de Rotterdamse ambtenaar. Vol gens mr Mentlnk druppelen de bewijzen tegen F. langzaam binnen. Er is volgens Mentink nog geen geld teruggevonden. De gemeente Is voor 1,4 mil joen gulden verzekerd tegen fraude. F. heeft zijn bezit vei liggesteld in Thailand, waar hij onder meer een huis heeft laten bouwen. SCHIEDAM De Schie- damse wethouder L. Haf kamp (WD, Cultuur) heeft personeel en directie van het Stedelijk Museum een spreekverbod opgelegd in de kwestie rond de verbo den expositie van werk van de Franse schrijver Huy- smans. Alleen de gemeen telijke afdeling voorlich ting mag nog commentaar geven. De directie van het Ste delijk Museum is hevig te leurgesteld nu er geen ex tra vergadering van de raadscommissie Cultuur wordt gehouden over de omstreden tentoonstelling. „Het getuigt van'weinig po litieke moed. En wij heb ben op geen enkele wijze ons standpunt duidelijk kunnen maken," verklaar de adjunct-directeur me vrouw C. Stroman van het museum desgevraagd. De samenwerking in de toekomst tussen de directie van het museum en de ver antwoordelijke wethouder Hafkamp zal niet makke lijk zijn, gaven directeur H. Paalman en en zijn adjunct Stroman toe. „Maar wij zeggen: op naar de volgen de expositie. Wij spreken elkaar en het personeel moed in." De museumdi rectie vertrouwt erop dat in de eerstvolgende verga dering van de raadscom missie van Cultuur wordt gepraat over het Schie- damse cultuurbeleid. Door PETER VAN EIJKELENBURG ROTTERDAM Hetcon flict in het RotterdamseCDA is nu tóch voorgelegd aan een commissie van drie wijze mannen. Het landelijk partij bestuur heeft de drie opdracht gegeven een oplossing; te be denken voor de ruzie en over de vraag of CDA-fractievoor- zitter B. Bohré nog langer te handhaven is. Vorig jaar mei zonnebank 10x van 80,- NU 40,- snelbruiner 5x van 80,- NU 40,- superkanon 5x van 100,- NU 50,- op splinternieuwe apparaten, in afgesloten privé kamers met air-conditioning én tunnelkoeling 7 D A GEN PER WEEK GEOPEND Be! voor nadere informatie/afspraken 0-10-423-18-13 Bas-Jungeriusstr—31~--R'dam-Z~ al had de CDA-fractie om aan het partijbestuur gevraagd zo'n commissie van wijze mannen in te stellen. Bohré weet zich slechts ge steund door drie 'oude' fractie leden. De vier andere fractiele den, die betrekkelijk kort in gemeenteraad zitten, hebben vorig jaar hun vertrouwen in Bohré opgezegd. Zij kregen daarbij de steun van het be-: stuur van de CDA-kamerkring Rotterdam,onder voorzitter schap van J. Timmerman. Zij vonden dat Bohré te passief functioneert en; dat het CDA harder; oppositie moet - voeren tegen het PvdA/WD/D66-col- lege. ;v Die vijandige situatie be staat nog steeds, hoewel Bohré zegt dat de samenwerking in de fractie nu wel beter gaat. Eind vorig jaar hebben de Blelswijkse wethouder De Goeij-Smulders en de Alblas- serdamse wethouder De Groot wel een bemiddelingspoging ondernomen, die echter niets uithaalde. Nu heeft het partijbestuur gegrepen naar. het middel van een commissie van wijze man nen met veel ervaring in het CDA, in gemeentelijk en lande lijk bestuur, maar met zo wei nig mogelijk binding met Rot terdam. De commissie komt- aanstaande maandagavond voor het eerst bij elkaar. „Maar dat is slechts een oriëntatie," laat een medewer ker van de afdeling voorlich ting van het CDA weten. ,De drie kennen elkaar bij wijze van spreken, alleen van naam. Ze zullen eerst hun werkwijze moeten bepalen." De drie hebben een nauw keurig omschreven onder zoeksopdracht meegekregen. Het CDA wil die echter niet vrijgeven. Het partijbestuur heeft hen geen tijdslimiet op gelegd. Voorzitter van de commissie van wijze mannen is P. C. Elf- ferich, oud-wethouder voor het CDA in Delft. Verder doen mee prof. dr H. A. Brasz uit Drie bergen, oud-hoogleraar be stuurswetenschappen aan de Vrije Universiteit ln Amster dam, en prof. mr dr A. Postma, lid van de Eerste Kamer voor het CDA en hoogleraar staats recht In Groningen en onder- wljsrecht ln Amsterdam. De Rotterdamse fractievoor zitter Bohré zag zich vorig jaar plotseling gepasseerd door partijstandpunten waar over hem niets bekend was. Het bestuur presenteerde bij voorbeeld een rapport vaix het nieuwe fractielid F. van den Bosch, waarin beweerd werd dat de gemeente al jarenlang te veel onroerend goed belas ting hief. Daarvoor bleek geen enkele grond te bestaan. Ook over vliegveld - Zestienhoven; brachten het CDA-bestuur en de vier 'nieuwe' fractieleden plotseling een standpunt naar buiten waar Bohré het niet mée eens was. Bohré zag er echter nooit aanleiding In om zijn voorzitterschap van de fractie op te geven. Wielrenner Arnold Polderman (rechts) uit het Zeeuwse Vo gelwaarde heeft gis teravond in sportpa leis Ahoy' het eerste werelduurrecord voor visueel gehan dicapten geregis treerd. Samen met Guus Barhorst (uit Biervlietlegde hij op de tandem een af stand af van 42 kilo meter en 45S meter. Het tweetal voltooide bloedend het karwei. Na ruim een kwar tier tuimelden ze door zen lekke band tegen de baan, waar door de race een drietal minuten moest worden onder broken. De tijd liep echter door. Polder man en Barhorst waren gestart op een schema van 47 kilo meter. (Foto Cor Vos)

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1