RETgelede bussen voor drukke lijnen - 'Betaling werklozen in strijd met wet' 'Kapitein had averij moeten merken' Sch^pswferf Vfököii vóert 'laatste offenief Filmfestival Rotterdam toch weer met Lantaren/Venster 'Wethouder zwak in kwestie Huysmans: HET VRIJE VOLK SLINGERT U OP DE BON! Van Leeuwen ^ontkent verzet busvariant Toch produktie van margarine WOENSDAG 20 JAHUAR.I >1988; PAGINA 13 DEN HAAGHet plan waarmee de gemeente Rotterdam vijfduizend werkloze jongeren met be houd van uitkering aan tijdelijk werk wil helpen is volgens minister De Koning waarschijnlijk in strijd met de wettelijke regels. vervolg voorpagina De Roemeense ertstanker Borcea is gisteren in het dok gevaren. Pas vandaag kan de schade aan de bak boordboeg worden onderzocht. (Foto AP) Zie ook pagina 4 Focus. vervolg voorpagina Pijn Lantar en/Venster-be drijfsleider Jacques van Heijningen: „Het festival is groot geworden met Lantaren/Venster en wij zijn groot geworden met het festival." (Foto Ar chief HVV) Het Vrije Volk heeft nu een nieuw, origineel kado voor feestdagen, bruiloften en verjaardagen. U kunt namelijk een kadobon aanschaffen waar mee u familie en vrienden 4 weken lang gratis Het Vrije Volk kunt laten lezen. U betaalt hier voor slechts de halve prijs: 10,50. Als u de on derstaande strook Invult, krijgt u eerst de kadobon en daarna ontvangt de gelukkige vier weken Het Vrije Volk. weken vanaf STUUR HET VRIJE VOLK NAAR: STUUR DE NOT A 4--KADOBONNAARfell ADRES I i1 CAPELLE AAN DEN IJSSELi Burgemeester* drs L. van Leeuwen van Ca- pelle aan den IJssel ontkent dat hij "binnenskamers' be sprekingen heeft gevoerd met de minister van Ver keer en Waterstaat. Maan dag meldde Het Vrije Volk dat minister Smit-Kroes die indruk had gewekt, toen zij sprak over de rijksbijdrage aan de aanleg van een snel tram-tak naar Capelle. Het leek erop dat zij deze zaak- 'grondig met burgemeester Van Leeuwen had' doorge sproken'. Van Leeuwen zegt ook dat hij zich nooit heeft ver zet tegen de uitvoering van een raadsmotie over onder zoek naar een bus variant voor Capelle aan den IJssel. „Moties van de raad moe ten steeds worden uitge voerd, omdat zij het karak ter hebben van een raadsbe sluit," stelt Van Leeuwen. _c', .Voor de aanleg van de -rsneltramtak heeft de ge- meente Capelle 69 miljoen .'^gulden aan rijksbijdrage toegezegd gekregen. De ge- ^"imèente Rotterdam (de RET) fourneert zeventien miljoen gulden. Capelle ,moet daarom zelf nog rond ';Vnegen miljoen geilden zien •jiiteJ vinden om de aanleg, waarvan de totale kosten op 95 miljoen gulden worden Vgeschat, mogelijk te maken. ROTTERDAM De di rectie van Van den Bergh Jurgens en de Industrie bond FNV blijven elkaar te genspreken de mate waarin de produktie van de marga- rinefabriek weer op gangis gekomen. Volgens de direc tie is gisteravond ondanks^ de staking de helft van de normale produktie ge draaid, omdat de helft van de late ploeg zich als werk- wilige kwam meldenl j-'s Ochtends zou al een goede - start zijn gemaakt;met een kwart van de normale pro duktie. Hoeveel margarine dat precies is wilde hij niet meedelen, omdat het bedrijf zijn produktiecijfers ge heim houdt. Bestuurder N. de Jong van de Industriebond FNV zegt echter dat van de nor male dagproduktie van zes honderd ton hooguit hon derd ton wordt gehaald, i „De directie verspreidt nog steeds een hoop flauwekul over de produktiecijfers om de indruk te wekken dat de f staking weinig effect heeft," zegt hij. „Als de directie zegt dat de helft vande mensen werkwillig moet di rect de vraag gesteld wor den: 'de helft waarvan?' Want de storingsmonteurs staken nog steeds en de pro duktie loopt daardoor om fidè haverklap vast."- sDe Jong zegt niet nerveus |te; worden van de situatie. ?;iIk geef toe dat we niet op het gunstigste moment met ,;.d£ staking zijn begonnen, *ömdat ër nog voorraden la- gen. Maar we blaken van ":het zelfvertrouwen dat we dit winnen." Minister heeft bedenkingen tegen banenplan van tien tot vijftien gulden per dag te geven. Dat kost de ge meente zes miljoen gulden en levert vijfduizend jongeren een jaar lang werk op. De minister van Sociale Za ken spreekt in antwoord op vragen van CD A-Kamerleden zijn bedenkingen uit over de onkostenvergoeding, die het voor de jongeren aantrekkelijk moet maken een baan te ac cepteren. De Rotterdamse wethouder Simons opperde eind vorig jaar bij de behandeling van de begroting van de gemeente de mogelijkheid werkloze jonge ren een onkostenvergoeding Het plan lijkt volgens De Ko ning op gespannen voet te staan met de Wet Onbeloonde ArbeidUitkeringsgerechtig den. „Het is zeer de vraag of de hoogte van de onkostenver goeding is gebaseerd op de werkelijke kosten die de jonge ren maken," zegt de minister.' „Voor zover de vergoeding de werkelijke kosten te boven gaat is er sprake van loon waarover premies en belasting moeten worden betaald." De Koning is niet bereid op dit punt voor de gemeente Rotter dam een uitzondering te ma ken. De bewindsman voelt zich niet geroepen met Rotterdam te overleggen over het onder brengen van het plan in de tij delijke regeling voor gemeen telijke initiatieven op het ge bied van de werkgelegenheid. Rotterdam heeft eerder laten weten niet geïnteresseerd te zijn in deelname aan deze re geling. Volgens hoofd operationele dienst L. A. Bakker van de Ne derlandse Kustwacht is het goed mogelijk dat voor de Bel gische kust de Borcea de ave rij heeft opgelopen. Andere mogelijkheden wil Bakker op voorhand echter niet1 uitslui ten. „We moeten een slag om de arm houden," licht hij toe. Over de vraag ofde Roe meense .kapitein iets van het oplopen van de schade (een scheur van zeven meter lang; en maximaal bijna twee meter breed) en het verlies van 350,000 literstookolie moeten hebben gemerkt is nog altijd niets beklend. Een Rotterdam se reder acht het 'onmogelijk' dat de kapitein van de Borcea niets heeft gemerkt. „Daar voor is de genoemde, schade te groot," verklaarde de .reder gisteravond. „Ook het verlies van zoveel stookolie moet je zien.,; Een oliespoor blijft je1 achtervolgen." Anderen achten het echter 'heel aannemelijk' dat de Roe meen van een aanvaringmet een scheepswrak niets heeft gemerkt. Een zo groot (66.000 ton, bijna 250 meter lang); en beladen schip moet .als, wat wordt genoemd, 'een strijkij zer' door het Kanaal zijn ge gaan. Ook de Rotterdamse officier van Justitie mr Smid kan van uit .Noorwegen nog geen uit sluitsel geven. „Ik heb ook, van verschillende deskundigen ver-, schillende opvattingen; ge hoord,": zegt hij. „De meningen zijn hierover verdeeld." N V. SIM Mr Smid wil niet ingaan op de vraag hoe de Noorse scheepvaartautoriteiten de Borcea hebben kunnen aanwij zen als de mogelijk verant woordelijke voor de ollevervui- ling van de Zeeuwse en Zuid- hollandse stranden opvrijdag 8 januari. De Borcea behoorde vorige week tot de acht ver dachte schepen. De Noorse Scheepvaartinspectie tipte midden vorige week het Ne derlandse rechercheteam over de averij van het Roemeense schip. Volgens mr Smidis het schip in de haven van Narvik geweest. Daar heeft een duiker de schade vastgesteld. De ert stanker is vervolgens voor re paratie naar de werf in Hauge- sund gestuurd. De havenmeester van Nar vik verklaarde vanmorgen dat de kapitein van de Borcea via zijn scheepsagent de averij zelf heeft gemeld. Het schip is buiten de haven van Narvik door deskdunlgen van de Noor se scheepvaartinspectie onder zocht en vervolgens voor repa ratie naar de werf in Hauge- sund doorverwezen. De Borcea was vrijdagmor gen 8 januari uit Gent vertrok ken met bestemming Narvik. Daar zou een lading ijzererts worden ingenomen. De lading was bestemd voor Antwerpen. tftcs^sss^mmamsBmoBsssBmsssese^sBBssssssmissmiiBismmi^swBiaeai/sii DeRotter- damd.se wet houder Laan (réchts) felici teerde giste ren RET-di- recteur Kunst met het besluit achttien gele de bussen voor de drukke lij nen in Rotter dam-Zuid aan te schaffen. In zet: aan de ge lede bus zoals de RET die gisteren prsenteerde zal nog wel wat moeten worden gesleu teld. De been- ruime is in ie der geval niet wat men in Rotterdam is gewend. (Fo to's RET en Salco Occhi- pinto) ROTTERDAM Het Rotter dams gemeentelijk vervoerbe drijf RET gaat voor een bedrag van ongeveer negen miljoen gulden achttien gelede bussen aanschaffen. Ze worden aan het eind van dit jaar ingezet in Rot terdam-Zuid op de buslijnen tussen de wijken Charlois en IJsselmonde. Op die lijn be staan - grote capaciteitsproble men. 'kV;, Het gaat om bussen die zijn verlengd tot ongeveer achttien Jmeter. Een standaardbus is on- - ge veer twaalf meter lang. On der andere het Amsterdamse vervoerbedrijf beschikt al enige tijd over dit soort bussen. Ook de streekver-'oerondememin- gen maken al geruime tijd ge bruik van de gelede bussen. De RET moet nog deze maand een keuze maken, waar bij het gaat om een bus van Zweeds-Nederlands fabrikaat en een Westduits merk. De RET toonde gisteren een gelede bus aan raadsleden van de commis sie Ruimtelijke Ordening. Die commissie ging overigens gisteren akkoord met de aanleg van een stuk rails, waardoor de toeristische (stoom-) tram in Rotterdam een completere rou te kan maken langs de diverse bezienswaardigheden in de stad. Hiervoor heeft het rijk een subsidie van anderhalf miljoen gulden beschikbaar gesteld. M Wilton-Fijenoord voert met de brieven aan de Chinese am bassade en de leden van de Tweede Kamer een 'laatste of fensief om zijn nieuwbouwaf- deling open "te houden. Sluis en Jonker hopen op vervangend werk als ze de exportvergun ning opnieuw niet krijgen. Aan de Chinese ambassaad- eur schrijven ze: „Het Intrek ken van de bezwaren van Chi na zal de toekomst van 1800 tot 2400 werknemers in ons land voor vele jaren veilig stellen en zal een enorme goodwill voor uw land opleveren. Wij verwachten dat deze unieke mogelijkheid voor uw land om haar positieve imago te verbe teren niet gemist zal worden en wij zouden graag een af spraak met u willen maken om de nodige voorbereidingen te bespreken." In een uitvoerige brief aan de Tweede Kamer constateert Wilton dat het overheidsbeleid Door PETER SLAVENBURG ROTTERDAM Het thea tercomplex Lantaren/Ven-; ster is toch weer betrokken bij het Filmfestival Rotter dam. De breuk die ruim een jaar geleden tussen festival- bestuur en theaterdirectie ontstond is weer geheeld. On- der de titel 'Midnight Special' 'vertoont het theater van 28 januari tot en met 6 februari elke nacht vier films uit het hoofdprogramma. Een be- scheiden bijdrage aan het 'festival, maar voor de ware "festivalganger ongetwijfeld een aangename uitbreiding. 'De hernieuwde samenwer- 'king is een initiatief van Jac ques van Heijningen, be drijfsleider van Lanta ren/Venster. Gevraagd of de Midnight Special alvast een t opstapje is naar nog nauwere ^betrekkingen tussen theater ei» festival in de toekomst zegt hij: „Wie weet.:." Van Heijningen: „Het festi val is groot geworden met Lantaren/Venster en wij zijn groot geworden met het festi val. Maar drie jaar geleden werd het te gek: het werd zo druk dat je via de nooduit gang of een andere verdie ping in het gebouw moest proberen een andere zaal te bereiken. We hebben daarom meegeholpen aan de ver plaatsing naar de Kruiskade, maar nooit met de bedoeling het festival zelf af te stoten. Het Is natuurlijk belachelijk: het festival is een gebeurte nis die tien dagen duurt, ter wijl we hier dag in dag uit, het hele jaar door die films draaien. Alleen al om die re den moet er altijd een zeker verband blijven bestaan tus sen het festival en' Lanta ren/Venster." Het Filmfestival Rotter dam werd zever'.' jaar ge leden voor de eerste maal ge organiseerd in Lanta ren/Venster aan de Gouver- nestraat. Twee jaar geleden werd het festival verplaatst naar een aantal bioscopen aan de Kruiskade. Gasten van het festival, regisseurs, preoducenten, acteurs, de filmpers en de houders van een heel duur passepartout bleven te gast in de Gouver- ncstraat. Die constructie be viel echter niet, waarop de festivalleiding besloot maar helemaal uit te wijken naar de bioscopen op de Kruiska de: Luxor 2n Lumière (vier zalen), tijdens speciale voor stellingen aangevuld met Thalia. In 1987 wilde het festival nog wel gebruik maken van ervaring en organisatie-ken nis van Lantaren/Venster, maar niet meer van de zalen, zelf. Die stap veroorzaakte een breuk tussen het theater en het festival. Van Heijnin gen: „Het festivalbestuur koos bovendien voor een or ganisatie-structuur die wij verkeerd vonden en daarom besloten we helemaal niet meer mee te doen." „Maar het deed wel pijn," vervolgt hij. „Vorig jaar liep ik over de Kruiskade en kreeg ik van alle kanten te horen:.'je hebt zeker niks te doen, hè'. Nu viel dat nogal mee: het bezoek In Lanta ren/Venster lag hooguit iets lager dan anders. Er zaten gewoon mensen naar films te kijken, alsof er op de Kruis kade niks aan de hand was. Maar het festival en Lantaren/Venster hóren bij elkaar, dat bleek trouwens ook wel uit de reacties van het publiek. Zelfs nu nog komen cr mensen aan de kassa die een passepartout willen kopen of die die informatie over het programma willen hebben. Er zijn nog filmmakers die een kamer in een hotel om de hoek boeken en onmiddellijk na hun aankomst In Rotter dam naar de Gouvernestraat komen. Sommigen weten niet beter: het Filmfestival Rot terdam is Lantaren/Venster. In eerste instantie wilde het festivalbestuur niet op nieuw samenwerken," gaat Van Heijningen verder. „Men was bang voor versnippering en wilde alles op de Kruiska de concentreren. Zelfs vind ik dat geen goed argument: bij andere festivals, in Berlijn bijvoorbeeld, moet je met een taxi naar de volgende film. Aan de andere kant Is er na tuurlijk Iets voor te zeggen voor concentratie, maar toen Ik later hoorde dat er In leder geval voorstellingen zouden komen in Oscar aan de Meent en Zaal de Unie aan de Maurlt8weg besloot Ik: dan ook in Lantaren/Venster. Ik ben opnieuw gaan praten en heb voorgesteld negen nacht- voorstellingen te organise ren. Nou, dat is gisteren afge sproken en vandaag gaat het programma de deur uit." Het Midnight Special-pro- gramma omvat in elk geval de films die op voorhand tot het beste deel van het festi val gerekend kunnen worden, onder andere Swimming to Cambodia van Jonathan Demme, Zegen van Shohei Imamura en Sous le soleil de satan van Maurice Pialat. Een ander deel van het pro gramma bestaat uit produk- ties die alleen tijdens het fes tival zijn te zien en daarna nooit meer. De aanvangstijd van de Midnight Special-films is res pectievelijk middernacht, tien over twaalf, twintig over twaalf en half één. De tien minuten ruimte tussen de films geeft de mogelijkheid om snel over te stappen naar een volgende zaal of biedt uitkomst wanneer een voor stelling Is uitverkocht. „Een festivalvorm dus," zegt Jac ques van Heijningen. De samenwerking gaat echter niet zover, dat ook de toegangskaarten van het Filmfestival Rotterdam gel dig zijn in de Gouverne straat. „Nee, dat was financi eel niet haalbaar," legt Van Heijningen uit. „We verkopen onze eigen toegangsbewijzen voor twaalf gulden, even duur als de losse kaarten van het festival. Wie van plan is regelmatig naar Lanta ren/Venster te komen kan de Midnight Profit kaart kopen: vijftig gulden voor vijf films." Van Heijningen weet nog niet of het bescheiden begin nu, tijdens het volgende festi val kan uitgroeien tot volledi ge samenwerking. „Wat Lan taren/Venster betreft graag. Het zal voornamelijk afhan gen van het aantal bezoekers. Vorig jaar is de belangstel ling sterk gegroeid. Als dat dit jaar weert gebeurd zou het kunnen. En kijk, het wordt natuurlijk pas echt een festival wanneer Alle Rotter damse bioscopen meedoen." gewime Vftijd gerichUïis^lge- weest op de wensen van-dë 'bë- schermdë'; werven De "Schelde (KMS) en de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM), die door de staat wa ren overgeneomen. „Wilton werd door Nederlandse am bassades openlijk op instructie van het ministerie van Econo mische Zaken gedwarsboomd bij baar acquisitie, daar waar KMS en RDM tevergeefs open lijk werden gesteund." Dat be leid werd in september 1986 in getrokken, maar heeft volgens Wilton bij potentiele opdracht gevers nog zeker een jaar na geijld. "Wij kunnen ons niet aan de stellige indruk onttrekken dat de staat op ontoelaatbare wijze heeft getracht ten koste van Wilton de vele honderden mil joenen die direct en indirect in de andere werven, met name Van der Giessen-de Noord, zijn gepompt veilig te stellen. Elk gezond bedrijf zal onder zulke omstandigheden ten onder moeten gaan." Sluis en Jonker voeren ver der aan dat Wilton nog nim mer enige overheidssteun heeft nodig gehad. De werf verloor bij de surseance van het RSV-concern wel 260 mil joen gulden. „De staat betaalde voor de RDM en de KMS 570 miljoen'.gilden," zeggen beide directeuren. „En het onrecht vaardige is nu dat juist het feit dat wij geen overheidssteun kregen de werf noodlottig lijkt te worden." De fractievoorzitters van al le politieke partijen in de Schiedamse gemeenteraad, met uitzondering van de PSP/PPR, zijn gisteren in Den Haag begonnen met pleidooien voor steun aan de scheepswerf. Volgens één van hen heeft ook de Rotterdamse wethouder drs R. Den Dunnen zijn nek uitge stoken, omdat hij het uiteinde lijk verdwijnen van de repara- tiewerf nu ook vreest. i Sf SCHIEDAM Alle partijen in de Schiedamse gemeente raad hebben gisteravond het beleid van WD-wethouder L. Hafkamp (Cultuur) inzake de tentoonstelling over de negen tiende eeuwse Franse auteur J. K. Huysmans afgekeurd. De motieven om tot sluiting van de kleine tentoonstelling in het Stedelijk Museum over te gaan vonden zelfs de twee raadsle den, die de wethouder om maatregelen hadden ge vraagd, onjuist. „Sluiten uit angst voor dis cussies, welke u dan ook moge bedoelen, vind ik een zwakte bod," zei PPR/PSP-raadslid B. de Leede. Hij had samen met de PvdA-er T. de Vos gevraagd om sluiting van de tentoonstel ling nadat een plaatselijk jour nalist over antl-semitlsche uit latingen van Huysmans had ^geschreven. De Leede betreur de de sluiting niet, maar ver weet de wethouder wel ondui delijkheid en nam het hem kwalijk dat hij de raadscom missie voor Welzijn en Cultuur niet had ingeschakeld. De vertegenwoordigsters van de oppositiepartijen D66 en CDA spraken over 'onfat soenlijk optreden', 'een paniek reactie' en 'zwak beleid'. "CPN- raadslld Bruseker zei: „U zegt discussies en escalatie te heb ben willen voorkomen met uw maatregel, maar u heeft die er juist door ontwikkeld. Als wet houder moet je er wel b'j na denken wat het sluiten van een tentoonstelling betekent. U heeft Schiedam en het Stede lijk Museum een slechte dienst bewezen." Namens de PvdA zei raads lid De Vos van de wethouder te willen horen welke discussie hij eigenlijk had willen voorko men. Het antwoord bleef uit. Wethouder Hafkamp verde digde zich met de opmerking: 0 ,Ik heb de discussie niet Jln gang gezet." Na afloop zei De Vos zich niet door die opmerking aan gesproken te voelen: „Hij zal bedoelen: de discussie over de politieke Invloed op cultuuiza- ken. Maar dat durft hij waar schijnlijk niet te zeggen omdat daarover In zijn eigen partij zo verschillend wordt gedacht." Aan het eind van het debat in de vergandering van de raadscommissie voor Welzijn en Cultuur kwam het nog tot een felle woordenwisseling tus sen mevrouw Heiwig (CDA) en de wethouder. Zij vroeg naar een telegram van voorzit ter H. Overduin van de Neder landse Museumvereniging over deze zaak. De wethouder zei 'vergeten' te zijn dit uit te reiken en dat trok de CDA-ster in twijfel. Overduin riep de commissieleden in zijn tele gram op tot openbare discus sie over de kwestie Huysmans. NAAM ADRES POSTCODE PLAATS TEL. NR. INGANGSDATUM (minimaal 5 dagen na Inzending van de strook) MIJN-NAAM POSTCODE PLAATS. Stuur deze strook In een open w^oöïi:zotK^s -postzegel naar: v HET VRUE VOLK, afd. iéz*n»érAcm.'^rW§% Antwoordnr. 1S79^ 3800 VBR<^eTdar^3g||gi|^;

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1