1 JONGEREN OOST VRAGEN RUIMTE pidderkerksestraat schuift twintig meter op Huizenmarkt afgeschrèven Sigaretten en shag weg Nu ook strippenkaart Vooriëxtra hulp Inkuis 'Hoe vertel ik over Aids' Koninklijk zilver Vijf films uit Brazilië Energie Anders in bibliotheek Noord - •••.- SCHIEDAM Het Entrepot aan de Lange Nieuwstraat is uitstekend geschikt om er een cul tureel centrum van te maken. De Rotterdamse ar chitect Eric Bckema concludeert na een haal baarheidsonderzoek, dat er ruimte voldoende is voor een groot aantal culturele voorzieningen. De kwaliteit van het gebouw is goed en de indeling aantrekkelijk, meent hij. Bakema denkt aan een combinatie met winkels, café-restaurant en kan tóren voor beoefenaars van vrije beroepen. Straatje Financiën Zeven miljoen Beeldenroute - Museumdirecteur H. Paalman, architect E. Bakema, wethouder L. Hafkamp en fóndsvoorzitter P. Sanders (v.l.n.r.) bij de presentatie van het plan voor een cultu reel centrum aan de Lange Nieuwstraat. (Foto Arie Wapenaar) Conflicten Sloop Verzet Groepswonen ,fMet zo'n strippenkaart besparen we f 6.500 per. persoon per jaar. (Foto Emo Wientjens) Prettiger .V-oCJ Belasting voor cultureel v ,v' ':-;iK-r i.; y '."v V.v centrum m 'iilfev V''r' Entrepot De artotheek, een open gra fisch centrum en atelier, dans studio, activiteitenzaal en ate-, liers hebben aan de helft van hetj beschikbare vloeropper vlak genoeg, heeft de architect berekend. Het Nationaal Gedi stilleerd Museum kan er te recht De rest van het degelij ke en markante gebouw kan verhuurd worden architec ten, accountants, notarissen, advocaten en andere beroeps groepen, die specifieke werk ruimte wensen. Bakema denkt aan een café-restaurant met zonnig terras aan de zuidkant, langs de Nieuwe Haven. Het bijzondere karakter van het Entrepöt, met achter de poort aan dé Lange Niéuw- straat een smal straatje waar langs in U-vorm een uit drie lagen bestaand bakstenen ge bouw, moét gehandhaafd blij ven.. „Eén ^verlenging van het straatj^in^e^en^soprt.. pier in de Nieuwe Haven kan de band met het water -misschien-ver sterken," zegt de architect, die het onderzoek voor rekening vanhetCi^Jtureg^ondaSchie- Het onderzoek van - Bakema is volgens wethouder L. Haf kamp een voortzetting van het werk, waarmee hij in juni een groep van op cultureel terrein actieve mensen belastte. „Het vinden van een geschikte ac commodatie voor een arto theek was niet eenvoudig. De L' voorzitter vanhet Cultureel Fonds Schiedam, de heer P. Sanders, opperde in een ge sprek met mij het idee van een open grafisch centrum voor kunstenaars in onze Btad en ook kwam het gebruik van het handelsentrepöt als mooie ac commodatie voor culturele doeleinden ter sprake. -Ik heb toen directeur Paal mans van het Stedelijk Muse um, de heer Sanders en twee bfeeldend kunstenaars (Wieg- ré an en Henderickx) gevraagd samen met twee ambtelijke medewerkers van het stads kantoor een voorstel te doen vbor de invulling van het En trepöt als cultureel centrum." •f Bakema Zavrel Architecten BV diende deze werkgroep van advies. Eric Bakema kreeg het .V verzoek een haalbaarheidson derzoek te verrichten. Zijn conclusies zijn gisteren gepre senteerd toen tevens een nieu we werkgroep werd voorge steld, die de financiële haal baarheid moet onderzoeken. Deze staat onder voorzitter schap van de heer P. Sanders en bestaat voorts uit de heren L. van Dijk van het Cultureel Fonds Schiedam, Chr. van der VIis van het Produktschap van gedistilleerde dranken, W. Dirkzwager uit de kring van distillateurs, A. Stouthandel als financieel expert, kunste naar Sjef Henderickx en de topambtenaren RAJ. Vrede- bregt, chef Economische Aan gelegenheden, en B.J.M. Hak- kenbroek, chef Cultuur, Sport en Jeugdzaken. Bakema heeft berekend, dat ongeveer zeven miljoen gulden nodig is om het uit de negen tiende eeuw stammende ge bouw op te knappen en aan te passen. Hij gaat dan uit van vier winkels, een expositiezaal, de artotheek, een dansstudio, activiteitenzaal met podium, café-restaurant,^metiiVentresol en de ingang van, hei* gedistil leerd museum op. :de.-. begane grond. y. De horecagelegeriheldemhet museum zijn in 'de panden langs de Nieuwe'Haven over de drie bouwlagen gepland. Vier te verhuren kantoren ko men in het gebouw dat in de lengterichting van het straatje staat. De open ateliers komen in het andere gebouw. Op de tweede verdieping onder schui ne dakbalken heeft hij acht ateliers ingetekend. Tussen de ze gebouwen zijn zogenaamde loopkatten bevestigd om de fusten naar boven te hijsen. „Die moeten gehandhaafd blij ven. Ze zijn karakteristiek maar tevens praktisch," stelt Bakema. Hij vindt wel dat de ligging, achter een gesloten gevelfront, vanuit het centrum benadrukt moet worden. .Het gevelfront verraadt geenszins dat een zo spannend gebouw in de achter tuin ligt," schrijft hij in zijn verslag. Hij stelt een beelden route voor met herkenbare Bë' Pl&ntagë1 kan' volgens hém Klèrbij'èen goedé rol vervullen.' "De heer Sanders heeft'goedé nihgexThet gëliëlê" project'ecö-^ nomlsche haalbaarheid heeft Wethouder Hafkamp meent dat rijk en provincie voor zo'n unieke aanpak ook een bijdra ge behoren te leveren en hij van het particulier initiatief in Schiedam iets mag verwach ten. Sanders: „Omdat we gelo ven in de mogelijkheid tot ex ploitatie hebben de verschil lende leden zitting genomen in de nieuwe werkgroep, die een gerichte marktverkenning doet om de financiële haal- SI baarheid te toetsen. Ik ga er vanuit dat het plan van deze Bakema een betere afhande ling krijgt dan het plan, dat zijn vader vlak na de oorlog maakte voor een cultureel cen trum op de kop van de Planta ge." SCHIEDAM Enkele tien tallen jongeren uit Schiedam- Oost hebben gisteren in de trouwzaal van het oude stad huis aan wethouder L. Haf kamp en de raadscommissie voor Welzijn en Cultuur ge vraagd haast te maken met een nieuwe behuizing voor het jongerenwerk in die wijk. De wethouder zei binnenkort af rondende gesprekken te heb ben met de besturen van de verschillende centra. ,Wlj zouden graag een on derkomen hebben. Sinds de brand in de St. Joris Doele In mei hebben wij niks. Er zijn al rapporten genoeg gemaakt. We willen graag iets meer van u horen en eventueel een datum voor een gesprek afspreken," zei René Schellinghout bij de overhandiging van een petitie. Hij kreeg luid applaus toen hij voor aanvang van de commis sievergadering het verzoek aan de wethouder deed. Hafkamp antwoordde, dat hij zo snel mogelijk met mede delingen zal komen maar eerst nog een afrondend gesprek moet voeren met de verschil lende besturen. Hij erkende dat door de brand huisves tingsproblemen zijn ontstaan voor het jongerenwerk in Oost In een brief lieten de jonge renwerkers en de besturen van Kluphuis Oost en StJoris Doe le de politici ook weten, dat een snelle oplossing noodzakelijk is. Zij wijzen op conflicten tus sen jongeren uit de verschil lende wijken en vernielingen •in panden langs de Rotterdam- sedijk en bij Kluphuis Oost Trefpunt Oost en Kluphuis Oost kunnen de opvang van de ze jongeren onmogelijk aan, schrijven Rob Berge voet en Johan Janssen medé namens Joop van Swieten en Fija van Kesteren. De jongeren hebben volgens de briefschrijvers een eigen ruimte nodig. Zij vinden het voorstel om in de toekomst hiervoor het Ursusgebouw te gebruiken een goede oplossing. Jongerenwerk is niet meer te combineren met clubhuiswerk voor kinderen en volwaasenen, stellen zij. In Oost wonen ongeveer achttienhonderd jongeren in de leeftijd van 15 tot 24 jaar, waarvan minimaal 120 tot de zogenaamde randgroepjonge ren gerekend moeten worden. V SCHIEDAM De Ridder-, kerksestraat zal in zijn huidi ge verschijningsvorm ver dwijnen en een twintigtal meters opschuiven in de rich ting van de Lekstraat. Een geheel nieuwe straat' moet een directe verbinding gaan vormen ;'-tussen de iGroenelaan/Wilhelminaplein 'en de Lekstraat alsmede de buitensluis. In totaal- zullen er zo'n 150 woningen gesloopt Iworden. Daar komen tussen *de 120 en 130 nieuwbouwwo- ningen voor terug. Dat te I de kern van het stadsvernieuwingsplan dat het gemeentelijk Projectte am Schiedam-Zuid heeft op gesteld voor het gebied Rid derkerksestraat en omge ving. Het voorstel zal ver moedelijk in februari worden aangeboden aan bet college vanburgemeester en wethou ders.. De opstellers van het .plan: 'verwachten- dat. het col lege het voorstel nog dezelfde, maand of in maart aan de gemeenteraad ter goedkeu ring zal voorleggen. Met de nieuwbouw kan dan in 1989 worden gestart.~Uiterlljk in 'dé eerste helft van 1992 moet' het hele project afgerond zijn. Het hele woningblok dat omsloten wordt door de Rid derkerksestraat, de Nieuwe Maasstraat, de Groenelaan en de Lekstraat (met uitzon dering van de nummers 2 en 4) zal tegen de vlakte gaan, evenals de panden aan de Nieuwe Maasstraat 81 tot en met 89 en Rldderkerkse- straat 18 tot en met 34. Over de nummers 6 tot en met 16 in diezelfde straat heeft het projectteam geen besluit kunnen nemen. De kwaliteit van deze woningen laat op zich toe dat ze, mits grondig opgeknapt, behouden kunnen blijven. Er ontstaat dan wel een vreemde aan sluiting op de nieuwbouw, die ten opzichte van het huidige rijtje acht meter naar voren zal springen. De beslissing slopen of behouden Iaat het team aan het gemeentebe stuur over. - De bewoners van het be wuste blokje, allen tevens ei genaar, dringen aan op be houd van hun huizen en wil len deze met subsidie van de overheid zeif opknappen. J.W. van Nimwegen, onder huurder van een van de pan den, wil zich tot het uiterste verzetten tegen eventuele sloop. „Deze huizen zijn nog goed, dat geeft de gemeente zelf toe. Ik woon hier al 45 jaar en zit hier in een palels je. Als ze willen slopen had den ze beter naar de oneven kant van de Bommelsestraat kunnen kijken, die huizen zijn meer dan 110 jaar oud en helemaal verrot. Weggegooid geld om die te laten renover en. Het argument dat onze hulzen raar aansluiten op de nieuwbouw deugt ook niet, want dat is elders in het plan ook het geval. En ik kan In Schiedam nog wel wat plaat sen aanwijzen," aldus Van Nimwegen. De gemeente heeft ruim een jaar uitgetrokken om alle 150 in ieder geval te slopen panden op te kopen. Een deel van de woningen is nu nog in het bezit van eigenaar/bewoners of parti culieren. Die nieuwbouw zal ondergebracht worden bij het Gemeentelijk Woningbeheer of de woningbouwvereniging Schiedam. De beslissing daarover moet nog genomen worden. Van de huidige bewoners zal uiteindelijk slechts een klein percentage in de nieuw bouw terugkeren, verwacht projectleider Jan Goed: „De meeste mensen zien er niets in om daarvoor twee jaar of langer in een wisselwoning te bivakkeren. Bovendien liggen de huren straks fors hoger, wat ook veel mensen zal weerhouden. Die terugkeer Is in de praktijk vaak een pa pieren zaak. Wie in Zuid wil blijven wonen krijgt wel voorrang, maar groot is het aanbod helaas niet. De bewo ners hebben gevraagd deze plannen te koppelen aan het gereedkomen van andere projecten in Zuid. Lastig, maar te proberen," Tussen de Rldderkerkse- straat en de Lekstraat komt geen bouwblok met binnen terreinen. De nieuwe bebou wing langs de Lek- /Rldderkerksestraat en ook die tussen de nieuwe verbin dingsweg tussen Groenelaan en Lekstraat krijgt aan twee zijden voorkanten. De bene denwoningen hebben bijvoor beeld de voordeur aan de Ridderkerksestraat, de bo venwoningenaan de Lek straat. Deze bebouwing zal uiteindelijk een hoogtever schil van 3,5 meter moeten opvangen. Er wordt gedacht aan vier bouwlagen, eventu eel op enkele plaatsen vijf, en drie langs de Nieuwe Maas straat Het betreft allemaal huurwoningen in de woning wetsector. Aan de even kant van de Ridderkerksestraat is ruimte opgenomen voor een tiental eengezinswoningen. Het is nog niet bepaald of dit pre mie-A koopwoningen of ook woningwet-huurwoningen moeten worden. In de gestapelde bouw is op vier plaatsén ruimte gerësér* veerd voor meergezinswonin gen. Vanuit de Wijkpost Zuid van het Ouderenwerk is ge opperd deze woningen te re serveren voor groepswonen deer ouderen. DORDRECHT "De* ge- meente Dordrecht zal niet ver- Zo ziet Ene I tegenwoordigd zijn op de Hul- Bakema het I zenmarkt tijdens de woonma- straatjétus- I nlfestatie. Binnenhuis in de sen de entré- I Rotterdamse Ahoy'. Bürge- Ifitn/yJlnnZ mester Noorland deelde Uj- potgebouwen dens zljn nieuwjaarstoespraak met zijn ka- I nog enigszins trots mee dat rakteristieke I Dordt wel acte de présence zou vormen en I geven, maar de Dienst Stads- loopkatten. omwikkeling heeft besloten 1 van deelname af te zien. Het. bleek namelijk dat er van de zijde van andere ge meenten en van makelaars vrijwel geen belangstelling was voor dit onderdeel van de manifestatie. Gevreesd wordt' dat Binnenhuis, nu geen bezoe kers zal trekken, die vooral geïnteresseerd zijn in de hui zenmarkt. De Dienst; Stadsontwikkeling bestudeert nu alternatieven om Dordrecht te profileren op de woonmarkt. De ambtenaren willen daarbij nauw samen werken met de in Dordrecht opererende makelaars, projec tontwikkelaars en verhuur ders. Enkelen hebben'al laten weten voor samenwerking.-te voelen. DORDRECHT Docenten in het voortgezet onderwijs kunnen tijdens een informatie dag van de GG en GD Teren' op welke manier zij aan scho lieren voorlichting over Aids kunnen geven. De informatieve bijeenkomst sluit aan op de Teleac-cursus 'Aids: medisch en sociaal' en is met name be stemd voor docenten biologie en maatschappijvakken. Ook andere in het thema geïnteres seerde leraren zijn welkom. Tot voor kort was de Aids-, voorlichting in Nederland niet expliciet gericht op de groep jongeren van 14 tot 20 jaar. Cijfers uit Amerika tonen ech ter aan dat Aids ook bij jonge ren in die leeftijdsgroep voor komt. De GG en GD meent daarom dat docenten in het voortgezet onderwijs een be langrijke rol kunnen spelen in het voorkomen van de ziekte. De informatiebijeenkomst is op donderdag 10 maart en wordt vanaf 15.00 uur gehou den in het Stadskantoor. DOfUb^ECiTT^^Be^heèlfj. 'ff :'C. vanJEekéleri heeft gisteren tijdense'én bijeenkomst' in" het"""' Postiljon-motel de eremedaille j in zilver, yerbondenraan de Oi^ de van Örainjè' Nassau; uitge- reikt gekregen."De.onderschei ding werd hem opgespeld door ir Th. Brans, ereburger van de gemeente Dordrecht. De heer Van Eekelen was gisteren 40 jaar in dienst bij het Ahold- concem. Hij is bedrijfsleider van het filiaal Roemer Vis- scherstraat in Dordrecht. VLAARDINGEN Uit een benzinestation aan de Delta weg zijn sigaretten en shag ter waarde van 1768 gulden ont vreemd. De toegangsdeur werd vernield, wat een schade post van 157 gulden opleverde. Vanaf de Prof. Teldersstraat is een personenauto ont-. vreemd; Het betrefteen rode Opel Kadett Hatchback met het kenteken SH87FG. Waarde 22.000 gulden. ROTTERDAM Het Rot terdamse theater De .Evenaar in het Museum voor Volken kunde presenteert aanstaande zondag Braziliaanse films on der de titel 'Ras, facisme en sensualiteit'.Het programma bestaat uit vijf films en begint om 13.00 uur. De vier andere films op de rol zijn 'A hora da estrela' van Suzana Amaral (15.15 uur), "Dona Flor e seus dols maxi- dos' van Bruno Barretto (17.15 uur), *Kiss of a splderwoman' van Hectyr Babenco (19.30 uur) en "Bye Bye Brasil' van Carlos Dieques (22.00 uur). SCHIEDAM In filiaal Noord van de Gemeenschappe lijke Openbare Bibliotheek aan het Bachplein vindt tot 28 ja nuari een tentoonstelling plaats over zuinig energiege bruik. Materialen en technie-. ken, die worden toegepast bij •het na-isoleren van muren, da ken, vloeren, ramen en leidin gen zijn te zien op de tentoon stelling, die als titel Energie Anders heeft Aan de hand van praktijkvoorbeelden bij ver schillende woningtypen wordt de haalbare besparing voorge rekend. De tentoonstelling bestaat uit delen van vier panelen. Elk paneel wordt verlicht door TL-buizen, die ingeschakeld worden als iemand er langs loopt Er liggen folders met in formatie over energiebespa ring.. i Door ANNEMIEK VAN OOSTEN ROTTERDAM De meeste mensen willen helemaal niet naar een verzorgingshuis. Het Is meer een kwestie van móe ten, want dé huidige mogelijk heden voor hulp in huis (thuis hulp, wijkverpleegster, tafeltje dek Je) zijn gewoon te beperkt. De 'laatste' verhuizing mag dan nu nog voor veel ouderen in Nederland onvermijdelijk zijn, een Rotterdams experi ment gaat daar de komende jaren misschien iets aan veran deren. Het idee is in Engeland afgeke ken en klinkt als een klok. Ter men als 'strippenkaart' en 'zorgmakelaar' lichten een tipje van de sluier op. De kaart is goed voor 13.500 gulden per jaar, tweederde van het bedrag dat een plaats in een verzor gingshuis kost, en biedt veel mogelijkheden. Het Is behalve een betaalbewijs voor advies van een soort duizendpoot, de zorgmakeiaar, óók een nieuw ruilmiddel voor extra hulp in huis. Hulp op maat, om precies te zijn. De financiering en de voorbe reiding van het Rotterdamse experiment, waarbij 75 kandi daten voor een verzorgingshuis toch nog drie jaar thuis kunnen blijven wonen, zijn vrijwel rond. Een speciale projectgroep, waarin onder andere vertegen woordigers zitten van de Stich ting Thuishulp/verpleeg- en verzorgingshuizen, huisartsen, bejaardenbonden en zieken fonds, plus een onderzoekste am van de Vrije Universiteit in Amsterdam staan min of meer in de startblokken. Het wach ten is alleen nog op de politie ke goedkeuring, die de Rotter damse gemeenteraad in fe bruari aanstaande voor de op- (gzét vanrde proef met 'individu- vele zorgsubsidie' moet geven. i „EerstJnaar even duidelijk zeggen dat mensen zich niet voor.het experiment kunnen vbpgèyèn^lk kan me voorstellen dat sommige mensen dolgraag meè zouden willen doen, hoe wel het woord Engeland waar schijnlijk tegelijkertijd veel vraagtekens oproept," glim lacht René van Sluis, beleids- adviseur ouderen van bureau Sociale Zaken van de gemeen te Rotterdam. „Het is immors geen geheim dat juist in dat land oud worden niet zo leuk Is. Je kunt bij wijze van spre ken aan de overkant van de Noordzee maar beter óf rijk zijn óf voor je tachtigste doodgaan,"geeft hij toe. Toch komt de ruwbouw van het experiment uit Engeland, waar inmiddels vijfduizend mensen in het graafschap Kent dankzij de strippenkaart en de diensten van een zorgmakelaar nog steeds thuis wonen. „Het Rotterdamse experiment wil twee zaken bewijzen. We willen onderzoeken of mensen op een prettiger manier oud kunnen worden én we willen weten of dat goedkoper kan dan tot nu toe, "zegt Van Sluljs. „Inderdaad, het is een vorm van bezuinigen," geeft hij toe. „Een plaats in een verzor gingshuis kost nu gemiddeld 30.000. per jaar, tweederde komt voor rekening van de overheid en éénderde komt binnen via de eigen bijdrage van mensen. Met zo'n strip penkaart van ƒ13.500 bespa ren we dus 6.500 per persoon per jaar, maar wat is daar op tegen als je mensen iets beters kunt bieden? Iets wat ze graag willen." Hij schiet in de lach en zegt: „De proef zal het moeten be- wijzen. De ervaringen in Kent leren nu al dat de mensen die thuis wonen langer leven. Het zoü dus nog we! eens zo kun nen zijn dat de op het eerste gezicht veel duurdere plaatsen In verzorgingshulzen uiteinde lijk toch nog goedkoper zijn." Het Rotterdamse experiment kóst de overheid om te begin nen geld, ruim één miljoen gul den per jaar. „We hebben het in zeer korte tijd op tafel. Het ministerie van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur betaalt ƒ670.000 per Jaar, de gemeen te Rotterdam de rest. Het be drag maakt het mogelijk om drie zorgmakelaars met drie groepen van vijfentwintig kan didaten voor verzorgingshuizen drie jaar lang een hulpplan te maken,"zegt Van Sluijs. Later tijdens het gesprek blijkt de rekening van het experi ment nog niet helemaal voile- dig te zijn. Het wetenschappe lijk onderzoek onder leiding van dr. K. Knipscheer van de vakgroep Sociologie en profes sor dr. J. de Jong-Gierveld van de vakgroep Methoden en Techniek van de Vrije Universi teit kost gedurende de proef periode nog eens drie keer ƒ180.000. De wetenschap is er de oor- zaak van dat vrijwilligers voori-^ deelname aan het experiment v geen kans maken. „Het onderri zoek moet behalve financiële duidelijkheid ook inzicht ver- --' schaffen in de vraag of bejaar-". den die thuis blijven wonen isl zich inderdaad fijner voelen dan hun leeftijdgenoten die wel naar een verzorgingshuis gaan. Om de vergelijking te kunnen f maken, moeten de drie groe-. pen en de zes noodzakelijk s. 'controlegroepen' vrijwel gelijk j worden samengesteld. De in- -j komens, de huisvesting, de ge-: zondheid van de deelnemers -: moeten bij het begin van het i experiment overeenkomen," a-s verklaart Van Sluljs. .tó«v Heel enthousiast:,, Wist je dat o dr. K. Knipscheer van de vak^n groep Sociologie patent heeftoa op een soort vragenlijst, waar^ri mee in kunt vaststellen of men-i sen 3g maar jofel voeleits Je moi,i naarbij niet denken nzl aan een lijstje, hoor. Welnee,! een programmeur heeft drie wg maanden nodig om het ding in"5 de computer in te voeren." De strippenkaart van de deei-r nemers aan de Rotterdamse"." proef heeft vooral tot doel de belastinginspecteur buiten dé T deur te houden. „We hebben er even over gedacht om men sen het bedrag In handen te geven, maar Je zou met deze individuele zorgsubsidie bij voorbeeld in één klap eike aanspraak om individuele huursubsidie onmogelijk ma ken. De kaart biedt mensen de beste gelegenheid om hun hui dige inkomen te beschermen en het extra bedrag zo vrij mo gelijk te besteden. Hoe? De klant overlegt met de zorgma kelaar en die stuurt gewoon el ke maapd-een rekepirjg om de», houder varfde kaair.te melden Van SSuijs: „De meeste kandi daten voor een verzorglnsghuls krijgen aWiulp varkeen gezlns^v verzorgster, een wljkverpleeg- sters of maken gebruik van dé maaltijdverstrekking van het dienstencentrum. Hoewel de samenwerking tussen deze or ganisaties in Rotterdam steeds beter wordt, Is hun service nu eenmaal beperkt en vallen er toch vaak gaten in een dag. Soms vullen familieleden of bu ren ze, maar dat is niet altijd mogelijk. De strippankaart biedt mensen de mogelijkheid om zelf of met behulp van de zorgmakelaar, die van alle markten thuis moet zijn, oplos-, singen te zoeken. ,De mogelijkheden zijn groot,,,... Deelnemers kunnen hun strip-.;:', pen voor van alles gebruiken.j'T! Ze kunnen, ik noem maar wat"" hun badkamer enigszins aan^,, passen of extreem hoge kosteq, voor medicijnen dekken. Het is". ook denkbaar dat iemand bë^j"' sluit een buurvrouw die een paar keer per week koffie komt L zetten niet langer af te sche pen met een doosje bonbons. De bejaarde kan haar nu ook een kleine vergoeding geven." Van Sluijs denkt even na. „We i; stellen voorwaarden, maar de bezitters van de strippenkaar ten bepalen uiteindelijk zeif wat ze kopen. Een voorbeeld van wat wel en wat niet kan. Het is ondenkbaar dat iemand éen van zijn kinderen met de kaart een videorecorder ca deau kan doen; ook al zou je kunnen aantonen dat daardoor het noodzakelijke contact zou verbeteren. Ik kan me wél i voorstellen dat het voor een j Rotterdamse vader heel be-y langrijk is dat hij zijn dochter uit Maastricht/die bijstands moeder is, regelmatiger ziet. Dat haalt hem uit zijn isole- ment. Zo'n vrouw wil haar va- t der misschien heel graag vaker bezoeken, maar dat kan ze zich waarschijnlijk niet veroor- loven. De man zou in dat geval met de makelaar kunnen bekij- ken of het mogelijk is om zijn kind én zijn kleinkinderen eens j in de zoveel tijd een reiskos- tentoeslag te geven." Het tweede voorbeeld komt uit i Kent, waar een hoogbejaarde i man weigerde om naar een be- 5 jaardenhuis te gaan omdat hij dan zijn hond zou moeten weg- doen. „Heel begrijpelijk," vindt Van Sluijs. „Het dier maakte voor die man het leven nog de moeite waard. Maar hij kwam na verloop toch In de proble men. Hij kon zijn hond niet rneer zelf uitlaten. Natuurlijk, de buren sprongen zo nu en dan in, maar toch... Het zag er naar uit dat hij alsnog afscheid moest nemen van zijn kame raad. Z'n strippenkaart bracht uitkomst. Hij heeft twee jon gens een baan aangeboden. Er is een contract opgemaakt en daarbij is zelfs aan een verze kering voor mogelijke ongeval len tijdens het werk gedacht. Die jongens laten zijn hond maar wat graag uit, want ze verdienen met een leuke klus ook nog een zakcentje."

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 2