schiedam 12 Hulp aan slachtoffers hoognodig Voetbalverenigingen moeten verhuizen LEPRA-TENTOONSTELLING IN STADHUIS MAASSLUIS^ Uit op komst tfOö ait naar WD izjL0Nsa®§|j| Éi® Stroomstoring -V" Scliiedam-Noord - Inbrekers actief Lesauto in sloot Overval magazijn Brommers botsen ws Schiedam Tekenfilm Schminckfestijn Theatercafé De Tender Passagetheater Vlaardingen Stadsgehoorzaal Filmzaal Harmonie Harmonie Theatercafé Jeugdtheater Harmonie/';,; Maassluis Schuurkerk VLAARDINGEN Voor het eerst vieren Partij van de Arbeid, NIVON, FNV en CPN/PPR/PSP in Vlaardingen dit jaar gezamenlijk de Dag van de Arbeid op 1 mei. Behoefte; VAN p Materieel HET VRIJE VOLK DINSDAG 26 JANUARI 1988 Jènny Arean en George Groot spelen zaterdag avond Neem je een apie voor me mee in het Schie damse Passagetheater. (Foto André van Haaste- ren) - v'. -f-y. In theater De Teerstoof, Nieuw- straat 12, wordt woensdag 27 januari de tekenfilm Asterix contra Caesar vertoond voor kinderen vanaf zes jaar. De voorstelling, over een verliefde Obellx en Asterix die in dienst gaan van het vreemdelingenle- gipén, begint om 14.00 uur. Een niet te versmaden geinige labhfilm voor de liefhebbers vdn de eetgrage Obelix en de Intelligente magere Asterix. Tóegang 7,50. Zaterdag 30 Januari staan de medewerkers van de Schie- damse theaters weer klaar voor een schminckfestijn met de schminckkoffers, limonade en de clowns Woutje en Gapi. De kinderen mogen zelf rom melen met verf, maar kunnen zich ook op verzoek laten schil deren, door de.theaterrqede-., werK'lfê, ptewis spélen hun show Sölasfdósl. Aanvang 14.00 uur. Toegang 3,50. Voor kinderen vanaf,4 jaar. Voor reserveren bellen naar, telefoon 4269563: - De klanken van 'the good old rock and roll' uit de jaren zes tig van The Clarks zijn donder dag 28 januari te horen in theatercafé De Tender in het Passagetheater, Passage 9-13. Het optreden van The Clarks bestaat uit drie sets. Set één is gewijt aan de muziek uit de ja ren zestig, set twee laat The Fab Four uit Liverpool herleven en met set drie gooien The Clarks de beuk erin met mu- ziek van The Rolling Stones, The Who en The Kinks. Aan vang 21.00 uur. Tóegang gra- tis. Jenny Arean en George Groot staan met het programma Neem je 'n apie voor me mee zaterdag 30 januari op het po dium van het Passagetheater, Passage 9-13. Het programma gaat over matrozen, lichte vrouwen, vreemde havens, ver re,kroegen, vaders en zonen, moeders en dochters en over het meenemen van een apie. Aan de piano zit Martin van Dijk. Aanvang 20.15 uur. Toe gang 20,-, CJP/Pas65+ƒ3,- reductie. Dansgroep Krisztina de Chdtel brengt woensdag 27 januari In de Stadsgehoorzaal (Schie damseweg 51, Vlaardingen) Staunch. In deze choreografie, waarvoor de Hongaarse De Chètel Inspiratie opdeed tij dens een studiereis in Senegal en Ghana, proberen de vijf dansers zich als één hechte groep te manifesteren, wat echter verstoord wordt door ruimtelijke veranderingen. Aanvang 20.15 uur. Toegang ƒ10,-; Pas 65/CJP 7,50. Deze voorstelling Is de eerste van een serie van vier, getiteld Bewegen is een kunst in de Stadsgehoorzaal. Een passe partout kost 25 gulden. Vrijdag 29 januari treedt BZN op in de Stadsgehoorzaal. Aanvang 20.15 uur. Toegang 29,-; Pas 65/CJP 25,- Mary Drésselhuys, Ben Huls man en Henriette Tol spelen zaterdag 30 januari Een bijzon der prettig vergezicht van Paul Haenen. De verstoorde relatie van twee vriendinnen met hun dochter respectievelijk moe der. Aanvang 20.15 uur. Toe gang 22,50; 20,-; Pas 65/CJP 17,50. Woensdag 27 en donderdag 28 januari draait in Filmzaal Harmonie (Schieidamseweg 51, Vlaardingen) Papa is op zaken reis van Emir Kusturica. Een geschiedenis gezien door kin derogen, spelend in het Joego slavië van de jaren vijftig. Be kroond met de Gouden Palm op het afgelopen filmfestival van Cannes. Aanvang 20.30 uur. Toegang 6,50; Pas 65/CJP 5,-. In de serie Film Overdag draait op donderdag 28 januari om 14 uur de spionage-thriller Tar get van Arthur Penn. Een uit gebluste houthandelaar blijkt tot grote verrassing van zijn zoon een ClA-agent te zijn ge weest. Toegang 5,-. Op vrijdag 29 en zaterdag 30 januari tenslotte Un amour de Swann van Volker Schlöndorf. Parijs omstreeks 1885. Een vrouw voelt zich gevleid door de liefde van een intellectueel en hij voelt zich aangetrokken tot de vrouw die leeft volgens haar instinct. Aanvang 20.30 uur. Toegang 6,50; Pas 65/CJP ƒ5,-. In de serie Theater-Overdag---- i speelt mimegroep Oceaan op donderdag 28 januari om 14 uur Dertig graden noorder breedte in zaal Harmonie (Schiedamseweg 51, Vlaardin gen). Ook om 20.30 uur wordt dit bewegingsspel gebracht. Spelers zijn Henk bezemer, Bi- bi Bijleveld, Frank van Oosten, Hanka van der Flier en Aad Wieman. Regie Hanka van der Flier. Toegang 10,-; Pas 65/CJP 7,50; passepartout ƒ25,-. Het Griftheater speelt op vrij dag 29 januari Kap de lijnen, een bewegingsstuk gebaseerd op verhalen van Montgomery Christian uit de bundei Chopp- ping-block. Regie/mimografie Frits Vogels. Aanvang 20.30 uur. Toegang 10,-; Pas 65/CJP 7,50; passepartout 25,-. Op zaterdag 30 januari spelen Karina Holla en Ingrid Kuijpers Als bloemen in de hel. Naar de biografie The Silent Twins van Marjorie Wallace over de een eiige tweeling June en Jennifer Gibbons. Aanvang 20.30 uur; Pas 65/CJP 7,50; passepar tout 25,-. Het aangekondigde optreden van het kwartet van Vera Vin gerhoedsin het theatercafé Harmonie (Schiedamseweg 51, Vlaardingen) vervalt. In plaats daarvan speelt op zaterdag 30 januari trio Fred Cohen. Als gast Rinus Groeneveld (saxen). Aanvang 22.30 uur. Toegang gratis., Woensdag 27 januari draait in jeugdtheater Harmonie (Schie damseweg 51, Vlaardingen) de film Ronja, de roversdochter (1984). Regie: T. Danielsson, scenario: A. Lindgren. Zweeds gesproken, Nederlands onder titeld. De kleutergroep heeft een doemiddag met als thema Van rovers en bandieten. Aan vang 14 uur. Toegang 3,50. Jacobus Wieman komt op woensdag 27 Januari met zijn poppenkast naar het Maasslui- se Schuurkerktheater en speelt Het betoverde sprookjesboek. Voor kinderen van 5 tot 11 kin deren. Aanvang 14 uur, zaal open 13.30 uur. Toegang 5 gul den. Kaarten verkrijgbaar bij de VVV en de Verenigde Spaarbank aan de Veerstraat. Donderdag 28 januari draait The living daylights. Timothy Dalton als James Bondin de nieuwsie Bond-film. Aanvang 14 en 20.30 uur. Toegang 5,-; Pas 65 2,50 (middag); 7,50; Pas 65 en CJP 6,-(avond). Kaarten verkrijgbaar bij de Verenigde Spaarbank, WV en vanaf een half uur voor aan-1 vang aan de zaal. Theater De Schuurkerk, Schuurhof 142, Maassluis. Het programma begint 's ochtends met een koffieoch tend in NTVON-boerderij De Hoogkamer. Daarna ver plaatst de viering zich naar zaal Harmonie, waar een kin dermiddag wordt gehouden en 's avonds een bijeenkomst met sprekers en muziek. Burge meester AA.J.M. van Lier en CPN-partijbestuurder Ina Brouwer zullen daar spreken en er wordt opgetreden door een Turkse muziekgroep, het koor Ondersteboven uit Rotter dam, koor Vlaardingen tegen apartheid, popgroep Bitch en chansonnier Cornells Pons. Volgens Coos van IJperen van het NTVON heeft de Partij van de Arbeid 'altijd moeite gehad' met een gezamenlijke viering. „Laten wij maar stel len zoals het is," zegt hij. „Door de kleine linkse partijen is meermalen gevraagd; waar om doen wij 't niet samen?" Bep Cornelisse van de Partij van de Arbeid heeft die twee aparte feesten nooit erg gevon den (Ik vond, dat iedereen op z'n eigen manier 1 mei mocht vieren'), maar met een geza- links Vlaardingen viert samen 1 mei De organisa toren van de eerste Vlaar- dingse 1 mei viering: v.ln.r. (zit tend) Bep Cornelisse, Jan Vons, Coos van IJ peren; (staand) Cock van Iperèn en Bart van de Gein (FNV). (Foto Arie Wapenaar) menlijke viering kan zij wel vrede hebben. .Laten wij niet te lang bij het verleden stilst aan." f- Initiatiefnemer van het ge combineerde 1 mei-feést is de eind vorige maand overleden, voorzitter; van de FNV-Vlaar- dingeh, Aggie Benner. De vier partijen kwamen drie keer bij elkaar en daarna zat het pro gramma in elkaar en waren de financiën geregeld. Wellicht zal de huidige samenwerking In de toekomst uitgroeien tot een stichting. 1 mei, zoals ln Schiedam, waarin meer orga nisaties zijn gebundeld. Jan Vons (CPN/PPR/PSP): „Dat zou misschien een goed toe komst perspectief zijn, maar de gesprekken daarover moe ten nog beginnen." Volgens de organisatoren heeft het nog steeds zin om 1 mei te vieren. Jan Vons: „Ik denk 't wel, we moeten het ge woon blijven doen." Cock van [peren (PvdA): „Er zijn al zo veel tradities verdwenen. Als we met de 1 mei-viering stop pen,- bestaat er niks meer." Coos van IJperen: „Als je het alleen uit traditie doet, moet je stoppen. Wij zijn geen club van grijze koppies, die elkaar ver-' halen van vroeger vertellen. Wij zijn van mening, dat de so cialistische linkse groeperin gen nog wel iets te vertellen hebben aan de bevolking. Daar Is 1 mei een goede gelegenheid voor. Wij willen op de Dag van de Arbeid vertellen wat onze standpunten zijn." SCHIEDAM -— Slachtoffers van grof. geweld, maar ook de bejaarde vrouw wier tasje uit haar handen werd gerukt of de veroorzaker van een dode lijk ongeluk kunnen nu met hun emotionele en materiële schade terecht bij slachtoffer hulp. Vanaf volgende week maandag worden de slachtof fers professioneel opgevangen door de tien maatschappelijk werkers van de Schiedamse Stichting Algemeen Maat schappelijk Werk. De stich ting heeft in samenwerking met de gemeentepolitie Schie dam, een hulpverlening opge zet'die dag en nacht" bereik^ baar is. ^Coördinatrice,.. ._van,:.„ de. slachtofferhulp-' in -Schiedam T^iëTk^Vjm^órcom^yan^e stichting. Jolanda Góumérri en Jan Nieuwenhuis gaan de daadwerkelijke hulp geven aan slachtoffers van diefstal. Inbraak, vernieling, bedrél- ging, incest, mishandeling, aanranding, ongewenste Inti miteiten of daders van ver- keersmisdrijven en veroorza kers van verkeersongevallen. Politie-voorlichter commissa ris Jan van Hoff verklaarde blij te zijn met de lang ge wenste slachtofferhulp. Van Hoff: „Soms zitten we hier op het bureau met slachtoffers die onmiddelijk hulp nodig hebben. Voor slachtoffers en daders is het politiebureau altijd een eind station geweest. De politie heeft in het verleden daderge richt gewerkt. Voor de slacht offers .verzorgden wij wel hulp via het Riagg of via het gewone maatschappelijk werk. Maar de tijd ontbrak toch om echte hulp te verle nen. Er was wel degelijk be hoefte aan, dat is meermalen gebleken." De behoefte aan slachtoffer hulp v is de laatste maanden beproefd in buurgemeenten Rotterdam en Delft. Mieke Mieke van Gorcom (links) en Jo landa Gou- merri van de Stichting Al gemeen Maat schappelijk Werk hegelei- den de slacht offerhulp in Schiedam. (Foto Arie Wapenaar) van Gorcom, Annemarie de Lange en Jolanda Goumerri, die een aantal aanvullende cursussen doorliepen om ge richte hulp te verlenen, den ken dat van de ongeveer 5000 Schiedammers die jaarlijks aangifte doen van een mis drijf er minstens 200 tot 300 bij de slachtofferhulp zullen aankloppen.' Mieke van Gorcom: „Wij hebben vla een schoolverla ters-project medewerker Jan Nieuwenhuis voor veertig uur in de week kunnen aantrek ken. Daarmee hebben we de kosten van de nieuwe soort van hulpverlening gedrukt." De slachtofferhulp wordt aan iedere man of vrouw die aan gifte komt doen op het Schie damse bureau, bekend ge maakt door middel van een folder. De slachtoffers kunnen daarna zelf contact opnemen met de organisatie. Soms ad viseert de dienstdoende agent van politie het slachtoffer om eens met de hulp te gaan pra ten. De Stichting Algemeen Maatschappelijk Werk denkt vooral van belang te zijn bij het verwerken van emotione le problemen na bijvoorbeeld een diefstal, een overval of sexueel geweld. Van Hoff: „Het stelen van je flets, voor de zoveelste keer, kan probe- lemen opleveren. Financieel bijvoorbeeld." Mieke van Gor com vult aan: „Er wordt ver wacht dat een groot deel van de hulpvragers materiële schade heeft geleden en daar over vragen heeft." Mieke: „Veel mensen weten absoluut niet wat ze wel en niet moeten doen na een in braak. AI is het maar een kleine diefstal. Sommigen zijn er zo weer overheen. .Maar anderen durven niet meer alleen thuis te zijn. Ze voelen zich niet meer veilig. Daar gaan we dan eerst wat aan doen. De meesten hebben financieel geleden. Daarna gaan we die mensen helpen om bijvoorbeeld via het scha defonds geweldsmisdrijven een schadevergoeding te krij gen. Allemaal ingewikkelde dingen waarbij wij behulp zaam kunnen zijn." De slachtofferhulp Is 24 uur per dag bereikbaar. Tijdens werkdagen staat onmiddel lijk een van de drie maat schappelijk werkers van de stichting klaar, 's Nachts gaat de hulpverlening vla het Crisiscentrum In Rotterdam. De Stichting Algemeen Maat schappelijk Werk is op werk dagen geopend van 9.00 tot 17.30 uur, Broersveld 142, te lefoon 473.10.33. VLAARDINGEN Vier Vlaardlngse voetbalverenigin gen DSS'26, CION, De Hol- landiaan en VFC -dienen hun huidige complex te verlaten en te worden ondergebracht bij Fortuna, Satelliet en Vlaardin gen. De accommodaties van dat drietal zullen worden geop timaliseerd. Dat staat te lezen in het eindrapport van de Commissie Herstructurering Voetbalsector van de gemeen te Vlaardingen. Het dagelijks bestuur van de Vlaardlngse Raad voor Sport en-Recreatie heeft destijds be sloten dat als gevolg van de forse neergang in de ledenaan tallen en de slechte financiële positie van diverse, clubs een herstructurering onontkoom baar is. Een aantal van 13 voetbalverenigingen op een in wonertal van ca. 75.000 werd in dat verband "bepaald te hoog' genoemd. Bepaalde complexen zijn buiten beschouwing gebleven, omdat uitbreiding niet moge lijk of wenselijk is door de goe de staat van de accommodatie en/of in verband met de eigen domsverhoudingen. Dit geldt voor HVO, Zwaluwen, DVO'32 en RKWTK. Bij de plannen om bestaande complexen te optimaliseren komt de commissie tot twee varianten. In de eeerste vari ant, waarbij de wijkgebonden- heid eèn grote rol speelt, wordt De Hollandiaan bij Satelliet ondergebracht, verhuizen VFC en CION naar het complex van Vlaardingen en gaat DSS'26 met Fortuna samenwonen. Een consequentie is dat op het complex van Fortuna een nieuw veld dient te komen en een kunststof trainingsveld. In de tweede variant zullen Satelliet en CION bij Fortuna worden geplaatst, VFC en De Hollandiaan naar het complex Vlaardingen verhuizen en DSS'26 bij Satelliet intrekken. Op het Vlaardlngse complex dient dan een trainingsveld van kunststof te worden aan gelegd. Het betekent een besparing aan velden van respectievelijk acht (variant 1) en negen (va riant 2) velden. In de Investe ringssfeer komt dat neer op een besparing van ƒ856.000 en ƒ943.000. Daar staat tegenover, dat er voor de nieuwe voorzie ningen geïnvesteerd zal moe ten worden. Die bedragen lo pen dit en volgend jaar op tot zo'n 1,7 resp. 1,8 miljoen gul den. Naast de noodzakelijke in vesteringen is de commissie van mening dat rand voorzie ningen eveneens noodzakelijk zijn. De commissie is van me ning dat deze verantwoord zijn. MAASSLUIS In het Derde Wereld informatiecentrum, ge vestigd in de hal van het Maassluise stadhuis aan de Koningshoek is gisteren een kleine informatieve tentoon stelling geopend over lepra. In verband met de Wereld Lepra dag aanstaande zondag 31 ja nuari, staat de bestrijding van deze ziekte in de ontwikke lingslanden Thailand en Nige ria nu extra in de schijnwer pers. Liesbeth Snoeck, wethouder van ondermeer Ontwikkelings samenwerking zei In haar ope ningswoord: „Met deze ten toonstelling hopen wij als ge meentebestuur van Maassluis mee te helpen aan de bewust wording van de Maassluisers inzake het lepraprobleem in de wereld." Vervolgens startte de wet houder een videoband van de al eerder op televisie uitgezon den documentaire 'Thailand..., waar een glimlach helpt' over de lepraproblematiek in dit Aziatische land. De film is tij dens de duur van de expositie steeds te zien als bezoekers van het Informatiecentrum daar Interesse-, voor hebben. Naast de videobeelden staan ook panelen met foto's en an der informatiemateriaal van de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding opgesteld. Indringende beelden geven iró.&K&ót Hendrikus Krabman, medewerker van de afdeling welzijn, legt de laatste hand aan de tentoonstelling. Foto Arie Wapenaar) aan hoe ernstig de gevolgen van lepra voor de patiënten zijn. Ook liggen er informatie folders klaar om mee te ne men. Uiteraard komt het fi nanciële aspect uitgebreid aan bod. Lepra Is-met medicijnen goed te bestrijden maar daar voor is in ontwikkelingslanden niet genoeg geld. De NSL wil daarbij helpen. Volgens wet houder Snoeck blijkt het infor matiecentrum in het stadhuis in de korte tijd van zijn be staan, het is in September vo rig jaar geopend, duidelijk in een behoefte te voorzien. Re gelmatig komen er bezoekers, kijken en lezen in het vele ma teriaal dat in het stadhuis ligt" uitgestald. De lepratentoon stelling is voor iedereen tot en met woensdag 3 februari te be zichtigen. HOEK VAN HÓLLAND „De WD praat wel over een zorgzame samenleving, maar de liberalen weten niet eens dat er zoveel, mensen bereid zijn om zich vrijwillig in te zetten. De WD heeft er geen notie van dat 85 perent van de Nederlandse volwassenen be reid is elkaar te helpen of dat nu is in bejaardenhuizen of in verenigingsverband." Wim van Velzen, landelijk- voorzitter van het CDA, haalde, vrijdagavond fel uit in de rlch-a ting van coalitie-partner WD. Hij deed dat tijdens de oprich-y tlngsvergadering van hét Christen-Democratisch Jonge-"-' renAppèl (CDJA) in Hoek van. Holland, waar een nieuwe j deling werd gevestigd. „Een_ zorgzame samenleving is niét fatalistisch. Het is geen terug-., keer naar de situatie van de jaren dertig," constateerde'; Van Velzen. „Het is wel het In-'* standhouden en verbeteren." van menselijke relaties. De sa-"k menieving is er op gericht om. dingen met en voor elkaar te J doen," zo stelde de CDA-voor- man. «l Sói SCHIEDAM Het springen-/ van een hoofdzekering in de schakelinstallatie aan het - Heijermansplein in Schiedam-: Woudhoek heeft het afgelopen weekeinde heel Schiedam-/., Noord in het donker gezet. Een. sector, waaronder een aantal transformatorhuisjes, viel uit v waaronder die van het Heijer mansplein, Faassenplein en de gehele Botenbuurt. Woudhoek was een uur en vijf minuten verstoken van; elektriciteit-Door de storing-; werden de versterkerkasten van de Cal (het Centrale an-..„ tenne systeem, de kabelteleylni sle) buiten werking gesteld. De^ toevoer van kabeltelevisie,... naar Woudhoek was afgesne-,, den. De Woudhoekers hebben daarom de aflevering van de.'; politieserie Derrick niet ge-.., zien. Om kwart voor tien was het probleem opgelost. Er was geen gevaar voor ontploffing. SCHIEDAM Inbrekers hebben hun slag weer geslagen in Schiedam. Uit. een. woning aan het Lisztplein werd, voor een onbekend bedrag^Aan sie raden! geld en cheques gestö'-" Ien. De dieven kwamen waar- schijnlljk met een valse sleutel het huis binnen. De inbrekers forceerden bij een inbraak in een huis aan de Willem PasBtoorastraat het slot van de voordeur. Er werd 500 gulden aan papier geld meegenomen en voor een onbe-. kend bedrag aan sieraden. >v Uit een vitrine van een mo dezaak in het winkelcentrum,,. Hof van Spaland werd voor 750 ,r gulden aan kleding gestolen. K De dieven sloegen de ruit van/V de vitrine met een straattégi|l/J4 aan diggelen en namen dr$qoJ broeken, twee truien en twee P:-t blazers mee. f J if ■J" SCHIEDAMDoor eenj misverstand tussen leerling en instructeur belandde een Rot terdamse lesauto in de sloot naast rijksweg A-20 in Schié- dam. De 45-jarige leerling,/ vond dat de lesauto tijdens het.; rijden op de snelweg zo vreemd ging doen. w; De man wilde de auto tot stilstand brengen aan de rech- terkant van de weg. De 50-jarb! ge Rotterdamse Instructeur daarentegen wilde' de wagen aan de linkerkant van de weg-. helft stoppen. Het meningsver- schil ontaardde in een getrek aan het stuur, waardoor de j£s- auto in de sloot belandde aan 5 de kant van het Beatrixpark. Belde mannen kropen onge-, i deerd uit het voertuig. f VLAARDINGEN - Een Rot terdammer van 28 jaar is, kort nadat hij in Vlaardingen met geweld geld had gestolen, iii de kraag gepakt. De man had bij een bedrijf in de Taande- rijstraat in de industriepolder Groot Vettenoord de magazijn meester neergeslagen toen de ze hem betrapte bij het wegha len van een tas met vijfhon derd gulden. De man liep hard weg en sprong in zijn auto/Bezoekers van het bedrijf zagen een en ander gebeuren en noteerden het kenteken van de auto. De gewaarschuwde politie kon met behulp van de Rotterdam se collega's de man snel inre kenen. De magazijnmeester moest zijn lip in het Holy zie kenhuis laten hechten. SCHIEDAM Twee Schie damse bromfietsers van 17 en 18 jaar zijn frontaal op elkaar gebotst achter de Sporthal Margriet aan de Nieuwe Dam: laan. De bromfietsers en een passagiére werden naar het Schlelandzlekenhuls gebracht:

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1