Gebruikers niet op de hoogte China begrijpt Wilton niet em ver Plaza: 1,- per kilo Gemeente: lesgeldincasso is onontkoombaar Terbregseweg gestremd Tegen mazelen geen extra maatregelen i uimpje 'Recreëren onmogelijk bij groter Zestienhoven' Fibbe mengde zakelijkheid met idealisme Post niet overal voor de middag! Betere wegen I in 'Europa's J groentetuin' - *1 Opnieuw olie op Zeeuwse wateren IS Zegel voor J jarige Erasmus 'Glazenwasser' was oplichter Bromfietser zwaar gewond VRIJDAG 29 JANUARI 1988 PAGINA 11 ROTTERDAM Veel stroomgebruikers in Rotterdam zijn er totaal niet van op de hoogte dat het GEB dit jaar het nachttarief heeft ingekort. Op 1 januari is de periode dat energie-afnemers van het goedkope tarief gebruik kunnen maken, anderhalf uur korter geworden. Toch voordeel "O HErr Rotterdam Plaza anno 1992 op de hoek van Weena Kruisplein, gezien vanuit de scheepsop- bouw van het jongenskoor op het Sta tionsplein. Links van. Plaza staat het Texacoge- bouw, rechts naast de kan toortoren de Doelen. vervolg voorpagina' Begrip O - A Buitenmuseum, heeft plaats moe ten maken voor de nieuwbouw van het Nachttarief door GEB 'stiekem' teruggeschroefd Het GEB zegt deze wijziging voldoende te.hebben aangekon digd: in de huis-aan-huis-bla- den en de Stadskrant, via ad vertenties in november en twee maal in januari. Het aan schrijven van alle 400.000 str oomconsumenten zou te veel geld hebben gekost. „Het als bijvoorbeeld banken kondi gen wij tariefsverhogingen en dergelijke altijd vla adverten ties aan," laat het GEB weten. Het GEB zegt overigens dat dankzij een andere verande ring in de tarieven de gemid delde stroomverbruiker in het district Rotterdam dit j \ar al les bij elkaar genomen gemid deld zo'n drie gulden bespaart Eén van de veranderingèn heeftbetrekking op de duur van de periode waarin het goedkope stroomtarief geldt. Dat was voorheen tussen half elf 's avonds en acht uur 's ochtends en in de weekeinden. Vanaf begin dit jaar is dat vanaf elf uur 's avonds tot ze ven uur 's ochtend en in de weekeinden. De verkorting van de goed kope periode ia ingevoerd om in de pas te lopen bij andere energiebedrijven, zo laat het GEB weten. Verder komt de kortere periode beter overeen met de leveringstijden van de Elektriciteitsmaatschappij Zuid-Holland (EZH). Tegenover deze voor de ge bruiker nadelige veranderin gen, staan enkele; tariefsverla gingen die de pijn volgens de GEB-woordvoerster meer dan vergoeden. Zo is de prijs van elektriciteit in zowel de goed kope als de 'normale' uren ver laagd. Per kilowattuur betaalt de gebruiker respectievelijk zes cent (was 7,32) en 15,72 cent (was 15,84). Deze cijfers zijn exclusief de zogeheten brandstofvergoeding maar in clusief twintig percent BTW. De brandstofvergoeding be draagt afhankelijk van de energieprijzen zeven acht cent per kilowattuur. Het GEB-Rotterdam komt tot de conclusie dat een gemid deld gezin in 1987 op die ma nier drie gulden bespaart. On geruste burgers hadden bere kend dat ze veertig tot vijftig gulden extra zouden moeten betalen, gezien de verkorting van de periode met het goed kope nachttarief met ander half uur. In deze berekeningen zijn de verlagingen op andere vlakken dus niet meegerekend. SCHIEDAM/DEN HAAG De directie van de Schiedamse scheepswerf Wilton-Fijenoord heeft nogmaals een brief ge stuurd naar de ambassadeur van deVolksrepubliek China. De ambassade had de in moei lijkheden verkerende werf in antwoordop baar eerdere brief per telefoon meegedeeld dat er geen onderzeeboten aan de 'afvallige provincie' Taiwan konden worden geleverd. Volgens -Wilton-Fijenoord blijkt dat de strekking van de eerste brief niet goed is over gekomen. „Essentieel is dat de internationale positie van uw land erkend is en niet op het spel staat," zo schrijven de Wilton-directeuren ir B. J. A. Sluis en T. T. Jonker nu aan de Chinese ambassadeur in een poging begrip te kweken voor de hernieuwde poging van de werf om duikboten voor Tai wan te mogen bouwen. „Het is in het geheel niet on ze bedoeling de positie van uw land te verzwakken, integen deel, het is onze sterke overtui ging dat uw land zijn positie enorm kan versterken door een positieve reactie. Uw rege ring kan onze regering helpen VLISSINGEN In de Wes- terschelde is gisteren een olie vlek aangetroffen. De vlek was ongeveer twee kilometer lang en honderd meter breed. De il legaal geloosde olie dreef tus sen Terneuzen in Zeeuws- Vlaanderen en het fort Ram- mekens even boven Vlissingeh. De verontreiniging viel 'ver houdingsgewijs'mee, aldus de Rijkspolitie te water. uit de impasse te komen. Die is ontstaan door ons geen export- vergunning te verlenen en door niet bereid te zijn ons te. compenseren voor het verloren werk." Sluis en Jonker vragen de Volksrepubliek om 'het tonen van grootheid van karakter door ons bedrijf gratie te ver lenen'. Zij herhalen hun ver zoek om een bezoek aan de ambassade toe te staan, ten einde voorbereidingen te tref fen voor een bezoek aan China zelf. v verderop. Bet ding dat een eeuwlang in Boek van Bol land bekend was als 't Lage Licht, sal straks gebruikt worden als onder deel van het muse um. ...(Foto De Jong Vaw Es) Imaxtheater en een hotel in dit ge bied. Bet vuurto rentje ging met be tonplaat en al in een keer in de ta kels van een drij vende bok naar een plek enkele tientallen meters Klein Duimpje is verhuisd. Bet mi- nivuurtorentje dat ooit in Boek van Bolland heeft ge staan en sinds 1981 aan de kop van- de Leuvehaven pronk te als onderdeel van het Maritiem Door HERMAN MOSCOVITER ROTTERDAM Nog dit jaar begint de bouw vein het complex Rotterdam Plaza aan het Weena op de voormalige hertekamp. achter De Doelen. Daarmee komt een eind aan de onzekerheid over het al dan niet doorgaan van dit omvang rijke en prestigieuze project. Het defintleve ontwerp voor het hotel-, casino-, kantoor-, winkel- en wooncomplex werd al meer dan drie jaar geleden gepresenteerd. Ondanks het feit dat een van de grootste be leggers in ons land (Pensioen fonds PGGM in Zeist) er ach ter stond, werd de definitieve bouwvergunning niet eerder aangevraagd. Dat is nu wel ge beurd. Eind 1991, begin 1992 zal het samengestelde gebouw met zijn twee torens worden opge leverd. Aan de. Karei Door manstraat komt een woonto ren met honderdtwintig flats in 24 lagen, op de hoek Weena/Kruisplein een kan toortoren, van ongeveer negen tig meter. De rest van het complex wordt- gebouwd op de standaardhoogte van het Weena, die van Hilton, nog geen veertig meter." In totaal zit in het gebouw meer dan veertigduizend vierkante me ters kantoorruimte. De komst van een vijfsterren hotel In het complex staat op losse schroe ven. Bedoeling is dat het casino vijfduizend vierkante meters tot zijn beschikking krijgt. Men komt aan de Weenakant binnen en gaat dan naar de eerste verdieping die achter de Doelen ligt. Daar is de auto- matenzaal. Een verdieping ho ger ligt de grote speelzaal. Rotterdam Plaza is een am bitieus plan omdat er een groot aantal verschillende functies in zijn ondergebracht, opdat de aantrekkingskracht en de levendigheid zo groot mogelijk wordt. In het kader van al die verschillenbde func ties zal er ook een grote par keergarage onder het gebouw komen, naar het zich nu. laat aanzien met zo'n vijfhonderd plaatsen. Het totale complex vergt een bouwsom van meer dan honderd miljoen gulden, de totale Investering is onge veer tweehonderd miljoen gul den. Voor de ontwikkeling en rea lisering tekende Multl Vast goed, die eerst een studieop dracht heeft gekregen om te bezien hoe het met de kosten/baten zat van een der mate ingewikkeld gebouw dat ook nog eens aan verscheidene onderhuurders moet worden uitgegeven. Het betekende dat belegger PGGM op voorhand alleen al in planontwikkeling S ROTTERDAM Met het overlijden van Anton J. Fibbe (72) heeft Rotterdam een man verloren die niet alleen een doorgewinterde zakenman was, maar ook iemand die be reid was zijn laatste cent aan de stad uit te geven. In die zin onderscheidde Anton Fibbe zich in gunstige zin van andere ondernemers. Fibbe was een man met een hart dat ook voor Rotterdam klopte. Anton Fibbe begon zijn car rière als bediende in de juwe lierszaak Reinier van den Berg aan de Kruiskade. Die winkel nam hij op een zeker moment over en daarnaast startte hij nog een bedrijf waarin hij eigen vindingen produceerde. De meest uiteen lopende artikelen werden zo op de markt gebracht Dat uitvinden is altijd een passie van Fibbe geweest Te kenend hiervoor is dat in zijn woning aan 's Landswerf nog nooit een reparateur is ge weest. Wat Fibbe zag of be dacht, konden zijn handen ma ken. Toen Fibbe gevraaagd werd het stadsfeest C70 te organise ren had bij zich alweer uit de zakenwereld teruggetrokken. Met weinig geld en bijna geen tijd zette hij de manifestatie toch op poten. Fibbe kreeg de smaak blijk baar weer te pakken want hij koos vervolgens voor de pro jectontwikkeling. Daarbij mengde hij zakelijkheid met idealisme. Fibbe was onder meer betrokken bij de bouw op het Heliportterrein en de paal woningen bij het Groenendaal. Fibbe was iemand die de za ken graag positief benaderde. Hij durfde ook dingen te doen die anderen nalieten. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat niet alles wat Fibbe deed een succes was. De kashba's aan het Weena bij voorbeeld zijn niet geworden wat men zich ervan had voor gesteld. Maar die 'missers' worden rijkelijk overschaduwd door de zaken die wel slaag den. En Iemand'die zoveel over had voor de stad kon dat niet euvel worden geduld. V vijf miljoen gulden heeft gesto ken. De grond wordt gewoon in erfpacht uitgegeven. Ludieke berekeningen van Multi Vastgoed directeur J. F. J. van Veggel laten -zien dat er duizend manjaren werk in het project ziten, er een file van zeventig kilometer beton- wagens nodig zal zijn om het te gieten, er zevenduizend ku bieke meter grond moet wor den verzet en het hele complex uiteindelijk tweehonderd mil joen kilogram zal 'wegen, waarmee „het project op één gulden per kilo komt.." Het ontwerp is van het ar chitectenbureau Lucas en El- lerman uit Rijswijk. Onder leiding van het hoofd Onderwijszaken S. Jonker heb ben de Rotterdamse school hoofden gisteren de problema tiek rond het lesgeld bespro ken. Ouders van een leerling van zestien jaar of ouder die volledig dagonderwijs volgt, moeten maximaal 1030 gulden lesgeld per jaar betalen, afhan kelijk van hun inkomen.. In veel gevallen Is een compensa tie mogelijk, waartoe vóór 1 december 1987 een aanvraag moest worden ingediend bij de directie Studiefinanciering in Groningen. In Rotterdam doen de mees te betalingsproblemen zich vóór ónder migrantenouders wier kinderen beroepsonder wijs volgen. Afgesproken is dat de scholen in het openbaar on derwijs na 1 februari de balans zullen opmaken. De openstaan de vorderingen worden daarna in handen gegeven van de af deling Onderwijs. Het vermoeden bestaat dat het daarbij vooral zal gaan om ouders die eenvoudigweg wei geren te betalen. Van ouders die niet betalen, omdat er iets is misgelopen bij de aanvraag van een 'beurs' bij de directie Studiefinanciering in Gronin gen, wordt verondersteld dat zij alsnog zullen betalen. De raadscommissie Onder wijs besloot eerder deze week unaniem dat Rotterdam de landelijke regels voor de les geldbetaling zal volgen. De af deling Onderwijs heeft geen in zicht in de overwegingen van de ouders die nog niet hebben betaald. Maar dè gemeente gaat er vanuit dat incasso on ontkoombaar zal zijn, omdat anders het rijk de niet betaal de bedragen zal inhouden op de onderwijsbijdrage aan Rot terdam. Mocht uit gesprekken met ouders blijken dat zij niet heb ben betaald omdat zij niet wis ten hoe ze een bijdrage moes ten aanvragen, dan wil Rotter dam daar begrip voor opbren gen," vertelt de woordvoerster van de afdeling Onderwijs. „De gang van zaken rond de les- geldbijdrage is immers ook voor ingewijden een ingewik kelde aangelegenheid. Wij zijn bereid om voor die mensen in de bres te springen, maar we zullen het lesgeld niet voor schieten. Mogelijk krijgen wij gedaan dat die mensen alsnog een bijdrage aanvragen, on danks dat de termijn daarvoor Is verstreken." Wethouder drs H. Simons (Onderwijs) heeft ai laten we ten dat hij leerlingen niet de dupe wil'laten worden van de betalingsmoraal van hun ou ders. Mede daarom aarzelt Si mons om leerlingen meteen van school te sturen als maan dag blijkt dat htm lesgeld nog niet is gestort. Ook toont de wethouder zich terughoudend over drastische incassomaat regelen, zoals het iangssturen van de deurwaarder, maar hij ziet geen andere weg als ou ders zich weigerachtig blijven opstellen. Een gevoelig probleeift rond de incasso van het lesgeld te kent zich af rond Turkse meis jes. Enkele schoolhoofden ver klaren de indruk te hebben dat een aantal ouders hun doch ters om religieuze redenen thuishoudt van school, en daarvoor de betaling van de onderwijsbijdrage als argu ment aanvoert. Deze ouders moeten volgens de wet niette min het volledige bedrag voor hun kind voldoen, of een deel daarvan als hun dochter al voor december van school gehaald. in ROTTERDAM De Ter bregseweg in Rotterdam zal vanaf aanstaande maandag tot en met 8 mei tussen de sport hal Ommoord en de kruising met de Pepweg in de richting Hillegersberg zijn gestremd. Verkeer met bestemming Alexanderpolder kan wel van de Terbregseweg gebruik ma ken. De afsluiting houdt verband met het aanleggen van een ex tra opstelstrook voor het ver keer komend uit Hillegersberg en gaande in de richting van de Pepweg. Het verkeer met bestem ming Hillegersberg wordt om geleid via de Bosdreef, Boe zemlaan, Gordelweg en Straat weg. RET-bus 35 kan wel in beide richtingen van de Ter bregseweg gebruikmaken. ROTTERDAM In een ge bied van ongeveer honderd vierkante kilometer is stiltere creatie onmogelijk als de uit breidingsplannen van Zestien hoven uitgevoerd zijn, voor spelt de Zuidhollandse Milieu federatie. De extra geluidshin der door de langere en drukker gebruikte vliegveldbaan zal de recreatiemogelijkheden in de natuur- en stiltegebieden in Midden Delfland, het Rotte Merengebied, de Zevenhuizer plassen, het Lage en het Hoge Bergse Bos, de Ackerdijkae polder en de polder Schleveen ernstig aantasten. Het grotere vliegveld zal niet alleen de recreatiemoge-' lijkheden slechter maken. „Want huizen zijn te isoleren tegen vliegtuiglawaai, maar je wilt je raam ook wel eens openzetten en je wilt wel eens In je tuin zitten," zegt mede werker Hans de Goede van de milieufederatie. De negendui zend hulzen die volgens het plan Noordrand vlak naast het vliegveld moeten komen, zul len dan ook geen hoogwaardig woongenot kunnen bieden, stelt de federatie. Zij zegt ook dat de gemeente vergeet aan té ge ven wat de gevolgen van de ge luidshinder zullen zijn voor 'gevoelige óbjecten* ais zieken huizen en bejaardenhuizen. De federatie signaleert dat de gemeente geen oplossing heeft voor de geluidsoverlast in de wijk Schiebroek. De men sen die daar wonen krijgen straks de extra overlast van het grotere vliegveld met de gedraaide baan plus de geluid hinder van de nog aan te leg gen rijksweg 16. De milieufe deratie betreurt het dat de wet nog niet voorziet in het reke ning houden met dergelijke af zonderlijke lawaaibronnen, terwijl de bewoners wel met belde effecten'tegelijk te ma ken hebben. De gemeente houdt ook geen rekening met milieuschade als luchtverontreiniging, kerosi- ne-uitatoot, bodem- en grond waterverontreiniging, schade voor de landbouw, schade door gewijzigde polderpellen en verstoring van de fauna. De gebruikelijke normen voor geluidsoverlast door luchtvaartverkeer hebben al leen betrekking op huizen. Zij zeggen niets over de geluidhin* der die men buite% ondervindt. Daarom heeft de milieufedera tie zelf nieuwe normen ontwik keld om die hinder wel te kun nen meten. Het onderzoek naar de geluidsoverlast bulten vol gens deze nieuwe normen zal over twee maanden afgerond worden. Een kleiner vliegveld Zes tienhoven alleen voor zaken- vluchten is voor het milieu misschien wel beter dan géén vliegveld, stelt de milieufede ratie. Want als het vliegveld verdwijnt en de grond een be- drijvenfunctte krijgt, is dat zeer waarschijnlijk schadelij ker dan een klein vliegveld. De milieufederatie wil hiermee aangeven geen pure tegenstan der te zijn van elk soort vlieg veld, maar wel van de voorge stelde uitbreiding van Zestien- hoven. De federatie hoopt dat de omliggende gemeenten die van een groter en drukker Zes tienhoven meer hinder zullen krijgen dan nu, aan de nood rem gaan hangen om de uit breiding van het vliegveld te gen te houden. UTRECHT De Genees kundige Hoofdinspectie van de Volksgezondheid vindt extra maatregelen tegen de mazele nepidemie die sinds enkele we ken vooral In de omgeving van Rotterdam woedt, niet nodig. Een zesjarig jongetje uit Rot terdam Is Inmiddels aan de ge volgen van mazelen overleden. In totaal zouden enkele duizen den kinderen de ziekte onder de leden hebben. Mazelen kan gevaarlijke complicaties heb ben zoals longontsteking en hersenvliesontsteking. Niettemin acht de inspectie extra maatregelen onnodig. Ie der kind dat om de één of an dere reden als baby niet is In geënt, kan alsnog een Inenting halen. Tot en met het twaalfde Jaar Is dat In het kader van het Rijksvaccinatieprogramma, daarna op kosten van het zie kenfonds. Boven de achttien Jaar is in enting volgens de Inspectie niet meer nodig, omdat vrijwel iedereen die ouder is dan acht tien^ jaar vroeger mazelen neeft gehad en dus beschermd is. Achttien-plussers die geen mazelen hebben gehad en niet gevaccineerd zijn kunnen zich. ais zij absolute zekerheid wil len hebben, op eigen kosten alsnog laten Inenten. i ROTTERDAM Bedrij-1 ven gevestigd in woonwij- ken hebben wat betreft de postbestelling pech: de PTT ziet geen kans om overal in de stad post 's 'ochtends!'te bestellen. Wijken met veel bedrijven (bijvoorbeeld j Centrum) hebben bij de volgorde van de PTT voor: rang. Bedrijven en particulie ren in en rond het centrum ontvingen onlangs nog eens de schriftelijke bevestiging hiervan. .Het is organisato risch onmogelijk om overal de post 's ochtends te bren-" gen," zegt J. Streng, assis tent van de PTT-directie district Rotterdam. De brief die in de wijken met postcodes 3010 tot en met 3019 in de bus viel, be vat volgens de PTT-woord- voerder geen nieuws. „We laten, puur 'voor de duide lijkheid nog.even weten hoe ,wij werken. Daar is niets vreemds aan. De .mensen wetennu wanneer zij de -post kunnen verwachten: I voor of na de middag." "i Streng schetst de proble- .men: .Als wij overal de post voor de middag moeten be- i zorgen, moeten we gaan •werkén met bezorgers die dus tot twaalf uur werken. Dat betekent dat 'mensen korter moeten gaan werken en er weer anderen moeten worden aangenomen. Ook zouden mensen, die nu rond zes uur beginnen, 's nachts om vier uur al aan de slag moeten." ROTTERDAM De PTT jg 'brengt in september een-I* speciale Erasmus-postzegel ij iiit van 75 cent. De Eras- jj| .mus Universiteit bestaat ook 75 jaar. De zegel is ont worpen door graficus Dick Elffers en laat de beeltenis van de humanist Desiderius Erasmus zien. Elffers heeft aleerder zegels voor de PTT ontworpen. m ROTTERDAM De Rot terdamse politie heeft een 22-jarige nep-glazenwasser aangehouden die de laatste j twee weken minstens drie j mensen in de wijk Het Oude Noorden heeft opgelicht. De man belde vooral bij oudere mensen aan en gaf dan te kennen de wijk van een col- lega te" hebben overgeno men. Hij bracht tussen de twaalf en vijftien gulden in j rekening. Benadeelden wordt ge vraagd zich met de politie in verbinding te stellen gg (4243225). J- ROTTERDAM Een 30- Jarige bromfietser is gister- g middag zwaar gewond ge- 6; raakt bij een aanrijding 83 met een auto op het Liir.- SI burg van Stirumplein in m Rotterdam. De man moest met érnstig letsel naar het ziekenhuis Dijkzigt worden opgenomen. Volgens de po- lltie was het verkeerd han- i|i teren van de voorrangsre- gel de aanleiding van het h ongeluk. jg NAALDWIJK De zeven Westlandse gemeenten, ver- IJ enigd in het Samenwer- klngsorgaan Westland, en gg het Westlandse bedrijfsle- ven hebben gisteren bij de provincie een wensenpakket op! tafel gelegd voor verbe tering van de wegens truc- tuur in 'Europa's groenté- tuin'. g j,;.in,het rapport 'Snel weg' B .vraagt het Westland om ij aanleg van de gehele A4 fp. (vanaf Rijswijk tot de Be- j§ neluxtunnel tussen Vlaar- j» dingen en Schiedam), aan- m leg. van het zuidelijk deel van het hoefijzer rond Den H Haag met een aansluiting p op de A4, doortrekking van j§ Rijksweg 20 van Maasdijk naar Hoek van Holland en aanleg van een tweede tun nel in de Nieuwe Waterweg, die niet mag leiden tot ex tra verkeersdruk in het Westland. Het huidige Westlandse wegennet is niet meer berekend op het verkeersaanbod. j» Uit een inventarisatie van ès de knelpunten blijkt onder fj andere dat al het doorgaan- de verkeer in noord-zuid- j§ richting door de bebouwde kommen van de dorpen gaat Het water De Zweth vormt in het geheel een na tuurlijke barrière. Om deze barrière te slechten wordt de aanleg van een geheel nieuwe weg bepleit in if| noord-zuid-richting buiten de bebouwde kom. Bestaan de verbindingen zouden daardoor kunnen worden ontlast.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1