LINTJE VOOR SPUITGASTEN Wrfkverenigiiig 'jubileert' in Boerderij Landvreugd U I Konlnglnnebomen In Plantage en Kethel No Problem uit de problemen Bibliotheekboeken voor de snuffelaars Info verontreinigings heffing voor ouderen Ook'Wolfert'loopt voor Den Hoedkliniek Kortaf Inbrekers slaan slag Buikdansen, schaken en bingo wv ws VLAARDINGEN Onnodige en tijdrovende opwinding in de Vlaardingse gemeenteraadszaal kan worden voorkomen door een zorgvuldigere voorbereiding in raadsfracties en college. Burge meester en wethouders dienen zich bijtijds zeker heid te verschaffen over de mate, waarin hun voorstellen steun krijgen in de gemeenteraad. Gebonden Huysmans overleden Henk Havens- berg, Nel Baumhór en Peter Crama ■voor het club gebouw van de wijkver eniglng Groe noord aan de Sweelincksin- gel. Het jubili- eumfeest wordt groots aangepakt, verzekeren ze. (Foto Arie Wapenaar) Stevige bodem SCHIEDAM FNV spreekuur Afscheid Reünie OBK I I HET VRIJE VOLK schiedam-vlaardingen WOENSDAG 10 FEBRUARI 1988 'sA.:*--- ■^sïCxï Sfi-s» *t»» PvdA verwijt CDA gebrek aan kritiek Die mening geeft de Vlaar dingse fractievoorzitter J. Ranshuijsen van de Partij van de Arbeid in een brief aan de CDA-£ractie. Hij verwijt in zijn brief de christen-democraten een kritiekloos volgen van bur gemeester en wethouders. „Wij ontkomen niet aan de indruk, dat u vaak uitgaat van de gedachte dat wat het colle ge doet welgedaan is," schrijft de voorzitter van de grootste fractie in de Vlaardingse ge meenteraad. Aanleiding voor zijn brief is de felle reactie van CDA-frac- tievoorzitter A. Kool nadat in de gemeenteraadsvergadering van januari de PvdA twee col legevoorstellen torpedeerde Ben verbouwing van de ge meentesecretarie voor ruim vierhonderdduizend in plaats van de in de meerjarenbegro ting geplande honderdduizend gulden kreeg hierdoor onvol doende steun. Ook haalde het voorstel om ruim zevenhon derdduizend gulden beschik baar te stellen voor de verhui zing van de dienst Gemeente werken naar de Burgemester Heusdenslaan het niet, omdat de PvdA de onderbouwing on voldoende vond. Kool verweet direct In een open brief de PvdA zich als een 3lecht coalitiegenoot te gedragen. Ranshuijsen stelt dat de be oordeling van collegevoorstel len in de PvdA-fractie kenne lijk andera gebeurt dan bij CDA en WD. Hij legt uit dat het zich niet voetstoots gebon den voelt voorstellen van bet college, bestaande uit de bur gemeester, twee wethouders van PvdA, een CDA-er en een WD-wethouder, goed te keu ren. Ranshuijsen: „De PvdA acht zich gebonden aan de af spraken die bij de tot standko- ming van dit college zijn ge maakt. Deze zijn neergelegd in het beleidsprogramma en die nen ook te worden vertaald in begroting en meerjarenbegro ting. Alleen op die afspraken kunt u ons aanspreken." In deze tijd van bezuinigin gen op alle fronten moet daar om volgens ^Ranshuijsen tel kens weer zorgvuldig worden afgewogen of bepaalde uitga ven wel noodzakelijk zijn.J)at geldt zeker voor uitgaven die afwijken van de planning," schrijft de PvdA-fraetievoor- zitter. „Om deze reden meende onze fractie met wijzigings voorstellen te moeten komen tijdens de raadsvergadering van januari." De PvdA stelde tot grote woede van burgemeester Van Lier destijds voor om de inter ne verbouwing van de gemeen tesecretarie voorlopig voor niet meer dan de in 1985 ge plande honderdduizend gulden te begroten en kreeg daarvoor steun van SP, CPN/PSP/PPR en het onafhankelijke D66- raadslid mevrouw A. Rans- huijsen-Hoogenboom. Het an dere wijzigingsvoorstel (wach ten met ontruiming oude op slag van de dienst Gemeente werken en bouwrijp maken van grond langs de Burge meester Heusdenslaan tot dui delijk is welke nieuwbouw no dig is) kreeg ook nog de stem van het andere D66-raadslid. Signalen, die raadsleden af geven in commissievergade ringen, zijn de laatste tijd on voldoende onderkend door het college, meent Ranshuijsen. Hij stelt voor nadere afspra ken te maken voor de afstem ming tussen de fracties van de drie coalitiepartijen en het col lege. „Wij zijn overigens van mening dat hierbij een belang rijke rol voor het college is weggelegd," voegt hij er aan toe. Inmiddels hebben de frac tiebureaus van CDA en PvdA al een gesprek met elkaar ge had over deze kwestie. Negentien Schiedamse brandweerlieden ontvingen gisteravond in de trouw zaal van het Stadhuis op de Grote Markt tw Schiedam uit handen van burgemees ter drs R. Scheeres een on derscheiding voor hun langdurige trouwe dienst. Aan vrijwillige brandweer lui werden medailles over handigd met een bijbeho rende oorkonde in verband met tien jaar vrijwillige dienst of een jaarteken met oorkonde voor vijftien, twintigvijfentwintig of dertig jaar vrijwillige dienst. Deze medailles met toebehoren werden toege kend door Bare Majesteit de Koningin. De Koninklijke Neder landse Brandweer Vereni ging (KNBV) en de Neder landse Vereniging van Brandweer Commandan ten (NVBC) kenden be roeps brandweermensenen hun vrijwillige collega's onderscheidingen toe voor brandweerlui voor 12H, SO, 25 en 30 jaar trouwe dienst. De Schiedammer H.J. Bon man spande met dertig jaar vrijwilligersdienst de kroon. De overige spuitgas ten blusten 12H, 15, 20 en 25 jaar de branden in Schie dam. (Foto Arie Wapen aar) Het leer/werkproject No Problem aan de Havendijk in Schiedam heeft gistermid dag de deuren weer geopend. Na verbouwingen en een an dere ópzet van het werklo- zenproject start No Problem met nieuw elan. Tijdens het open huis gistermidsag en gisteravond presenteerden de deelnemers aan het pro ject zich aan het publiek. De deelneemsters aan de cursur Zelf kleding maken showden de nieuwe collectie. De moderne kleding van de ze tijd werd te koop aangebo den voor normale prijzen. Werklozer meiden van zes tien tot 23 jaar kunnen van nu af aan weer terecht in No Problem aan de Havendijk 174b te Schiedam-Zuid. Ma rieke Gels begeleidt de meis jes. Voor inlichtingen bellen naar Marieke Gels, telefoon (010) 4260887. (Foto Arie Wapenaar) VLAARDINGEN Inbre kers hebben toegeslagen aan de Schiedamsedijk en op de Parallelweg In Vl&ardingen, Een computer met monitor en een draagbare radio zijn na het forceren van een ruit weg gehaald uit een bedrijfspand aan de Schiedamsedijk. Op de Parallelweg verdween uit een auto een stereo radio cassetterecorder. De dader was in de wagen gekomen door een zijruitje in te slaan. Uit een meubelzaal aan deze weg zijn diverse stuks zilverwerk en kristal ontvreemd. Inbre kers zijn daar aan de achter zijde van het pand naar binnen gegaan na het kapot slaan van een raam. SCHIEDAM Joop Huy smans is zondag geheel onver wacht op 53-jarige leeftijd overleden. Huysmans was be stuurslid van de bewonersver eniging Bachplein, maakte deel uit van het Samenwer kingsorgaan Bewonersorgani saties SOBO en was commissa ris van de Woningbouwvereni ging Schiedam WBS. Door BEN VAN HAREN SCHIEDAM De wijkver- eniging Groenoord timmert vanaf zaterdag een week lang feestend aan de weg. Henk Ra- veris berg van de jubileum werkgroep zegt zelf weliswaar. „Twintig jaar is eigenlijk niks." Toch manifesteert men zich uitbundig in een risicovolle week van krokusvakantie, car naval en winterspelen in Boer derij Landvreugd. Daar begon in 1968 de wijkvereniglng, die ook de inmiddels zelfstandige zaalvoetbalclub Groenoord, to neelvereniging Groeton en schaakvereniging Groenoord voortbracht. Toernooien, feesten cn een rommelmarkt vinden komende week plaats in de boerderij langs de rijksweg, waar eige naar Jan Crama van restau rant De Klok de scepter zwaait. De naam van de ver eniging is ongewijzigd geble ven, maar het werkgebied is Inmiddels vele malen groter geworden. Peter Crama, ook lid van de jubileumgroep en van meet af aan bij de vereniging betrok ken, zegt: „Toen we begonnen had je een stel flats tussen de rijksweg en de Laan van Bol' Es. Nu kijken leden van onze vereniging vanuit hun huis op tafel bij Van Vliet, die toen met zijn boerderij ver weg in bet land stond." Ravensberg verklaart de feestweek ook als een nieuwe push: „We gaan wat doen om dat ons woongebied een slaap wijk dreigt te worden. We wil len heel graag laten zien, dat we nog bestaan." De tijd dat de vereniging hoofdzakelijk belangenvereni ging was voor de Schiedam mers, die 'over de rijksweg heen' woonden, is voorgoed voorbij. Met 30.000 bewoners vormt Schied&m-Noord een heel belangrijk deel van de stad. De wijkvereniglng heeft In dat gebied ongeveer vier honderd leden. De Boerderij Landvreugd Is echter altijd het verenigingshuis gebleven. De oorspronkelijke bewoon ster, boerin mevrouw Zonne veld, woont er nog. De stallen zijn tot zalen verbouwd. Die boerderij zijn de Groenoorders trouw gebleven na de komst van het grote wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bach plein. „Landvreugd straalt veel meer sfeer uit dan De Blauwe Brug, waar de meeste leden wel dichter bij wonen. Als hier tachtig man bij elkaar zijn is het gezellig vol. Dat maak je daar niet mee," zegt Henk Ra vensberg, die een jaar geleden na zijn vertrek als bestuurslid bij de Stichting Samenleving- opbouw Schiedam-Noord (SSSN) voor 'het meer op ont spanning gerichte werk' bij Groenoord werd gestrikt. Voor de feestavond op zaterdag 13 februari wordt Landvreugd te klein geacht. De zaal De Rank in Kethel is daarvoor uitgeko zen, omdat men De Blauwe Brug te sfeerlooa vindt. Ravensbergen: „Wij willen graag nieuwe leden hebben en dan vooral in de leeftijd vanaf 25 jaar om straks, als we over vijf jaar een echt Jubileum hebben, te kunnen constateren dat de vereniging ccn stevige bodem In de gehele wijk heeft. Nu hebben we voornamelijk ouderen en weten vele jongere wijkbewoners niet eens wat we allemaal doen. Er zijn er die al jaren In Groenoord wonen en ons niet kennen. Ais belangenvereni ging hebben we door het berei ken van veel doelstellingen niet zoveel meer te doen, maar op het gebied van gezelllg- heidszaken zijn er nog allerlei mogelijkheden. Zo denken we bijvoorbeeld aan nieuwe acti viteiten als jazzavonden." De contributie van de wijk vereniglng is al vele jaren achttien gulden per jaar per gezin en twaalf gulden voor be jaarden. Dat blijft ook zo. De vaste activiteiten worden druk bezocht. Er is een reis- en ont spanningsvereniging, die altijd op zondag reisjes maakt en ook regelmatig bijeenkomsten organiseert. „Voor een Amerika-avond hebben we zelfs met een groep je eens een spoedcursus squa- redanee gehouden. Het werd een gezellige dolle boel," zegt Peter Crama. „Verder zorgen wij tegenwoordig in samen werking met de SSSN jaar lijks voor de intocht van Sin terklaas in dit stadsdeel en houden we op Koninginnedag in het Hof van Spaland straat- tekenwedstrijden voor kinde ren. De rest van de Oranje feestviering is van oudsher in handen van de Wllhelminaver- eniging Kethel." „Ook hebben wij tradities zo als een Kerstbal en wijnfees ten. Bovendien is er al Jaren lang een vaste damestrirnclub, die nu geslonken Is tot bijna 25 dames," vult mevrouw Nel Baumhor aan. ZIJ Is al acht jaar lid van het bestuur van de wijkverenlging en vertegen woordigt de wijkvereniglng in het bestuur van de SSSN. „De saamhorigheid en het leefmilieu in de wijk willen wij verder verbeteren," zegt het drietal, dat sinds september bezig is met het samenstellen van feestprogramma. „We hebben een aantrekkelijk pro gramma gemaakt, waar behal ve leden ook andere bewoners van Schiedam-Noord welkom zijn. Bejaarden of andere men sen, die moeilijk ter been zijn, kunnen contact opnemen om opgehaald te worden. Dat is een traditie, die we ook bij dit feest in ere houden." SCHIEDAM Het feest programma van de wijk verenlging Groenoord is zeer gevarieerd. Mevrouw M. Wagenaar van de Geza menlijke Commissie Oude- renbelangen opent zater dag om twee uur de be jaardenmiddag met een inleiding over 'Ouderen In de samenleving'. Zaterdagavond begint de jubileumfeestavond om 20.00 uur in zaal De Rank. De buikdanseres Evita treedt daar op naast de be kende sportschoolhouder en ex-bokser Wim de Haan, die zich van een ge heel andere kant laat zien door gedichten en verhaal tjes van eigen hand voor te lezen. Het open klaverjaskam- pioenschap van Schie dam-Noord staat maandag 15 februari op het pro gramma. Vanaf 20 uur spelen maximaal 80 deel nemers om de individuele titel. Inschrijfprija ƒ5,-. De zestig leden tellende schaakvereniging Groe noord houdt op dinsdag avond een slmultaan- schaaktoemooi in Land vreugd. De in de Rotter damse schaakbond hoog genoteerde spelers John van Baarle en Cor de Zwart binden vanaf 20.00 uur de strijd aan op zoveel mogelijk borden. De slotactiviteit van de feestweek van Groenoord is een rommelmarkt op za terdag 20 februari van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags. SCHIEDAM Tegenover het Schiedamse politiebureau aan de Lange Nieuwstraat Is van daag een Beatrlxboom ge plant. Burgemeester drs R. Scheeres en voorzitter P. Drent van de Stichting tot Viering en herdenking van Nationale Feest- en Gedenkdagen (de VNFG) namen vanmiddag dat karwei voor hun rekening. Leeriingen van de Prinses 8e- atnxschool hielpen daarbij een handje. De officiële gebeurte nis was nog ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de vorstin vorige week. Met het planten van die ene boom houdt het niet op. Schie dam krijgt twee exemplaren. Het poten van twee Beatrixbo- men in een gemeente laat zich historisch verklaren. Tot 1941 bestonden er twee afzonderlij ke gemeenten: Schiedam en Kethel-Spaland. Beide ge meenten hadden een eigen zeer actieve Oranjevereniging. In Kethel 'doet' de Oranjever eniging Wilheimina nog steeds erg veel aan de koninklijke feestdagen. Vooral op Konin ginnedag pakt Kethel massaal uit met braderie, spelletjes en bal-na. Dus behalve de lindeboom in het Piantagepark krijgt Schie dam in het 'Kethelse' op zater dag 12 maart de tweede konln- ginneboom erbij. In de kern van dit oude dorpje staat al negentig jaar de Koningin Wil-, helmlnaboom. In het gezichts veld van de oude komt nu de nieuwe Beatrixboom te staan aan de Schledamseweg tussen de Kerkiaan en de Dokter Sau- erstraat. Kinderen van de Ko ningin Julianaschhool helpen bij deze pootklus een handje. De te planten lindebomen zijn ongeveer vier tot zes jaar oud. Personeel van de dienst Ge meentewerken zullen het boomplanten deskundig bege leiden. De lindeboom wordt ook wel aangeduid als ko ningsboom. Het is de bedoe ling om op Koninginnedag 30 april een plaquette te onthullen bij de twee koninginnebomen. SCHIEDAM De Openbare Bibliotheek Schiedam begint morgen vanaf 13.00 uur met de verkoop van boeken in het hoofdfifiaal aan de Lange Ha ven 131. Tot eind deze maand liggen m de gang van de bi bliotheek op lange smaile ta fels grote stape)3 boeken. Dit keer is het aanbod zeer ge varieerd. Er liggen niet alleen boeken die zijn verwijderd uit de collectie. Er zitten ook boe ken tussen die door de biblio theek In diverse magazijnen, zoals die afkomstig uit de vroe- SCHIEDAM De Stichting Gecoördineerd Ouderwerk Schiedam geeft op maandag van 9.30 tot 10.30 uur in dien stencentrum De Woudhoek (Heljermansplein 35) en opvrij- dag van 9.30 tot 10.30 uur in wijkcentrum De Blauwe Brug (Bachplein 599) advies over de verontreinigingsheffing. On langs heeft iedere inwoner van Schiedam van het Hoogheem- ROTTERDAM Leeriingen van de openbare scholenge meenschap Wolfert van Borse- lert in Rotterdam-Blijdorp spannen zich op woensdag 13 april letterlijk en figuurlijk in voor de dr Daniel den Hoedkli niek. De 1.200 scholieren doen mee aan een immense spon sorloop In het Vroesenpark. Zij willen hiermee een fors bedrag Inzamelen voor de actie 'Isole ren is genezen' van de Stich ting Coiombine voor de bouw van acht bacterie-arme kamers in de dr Daniei den Hoedkliniek voor de verpleging van ieuke- mie-patiënten. Geestelijke vaders van de sponsorloop zijn de gymnastie kleraren Arnold Koot en René Maertens. „Aanvankelijk had den we een ander goed doel voor ogen," vertelt Martens. „Toen we lazen van de Inzame ling voor het kankercentrum, hebben we daarop onze plan nen afgestemd." Het concept van de school is even simpel als uniek. Leraar Koot: „Iedere leerling loopt maximaal twaalf minuten en moet meerdere sponsors zoe ken die voor elke afgelegde honderd meter een vooraf af gesproken bedrag betalen. Dus wie met een sponsor de som van één gulden per hon derd meter afspreekt en 1500 meter aflegt, ontvangt ook vijf tien gulden. Spreekt de leerling dat met vier of vijf sponsors of meerdere sponsors af, dan komt daaruit een klinkend be drag." Zijn collega vult aan: „Wij pro beren het bedrijfsleven voor de sponsorloop te interesseren met het verzoek het door onze veertig klassen bijeengeiopen bedrag te verdubbelen. Wan neer deze opzet slaagt, zal de actie veie tienduizenden gul dens opleveren." Gehuwde vrouwen hebben de laatste tijd regelmatig vragen op het spreekuur van de FNV. In het FNV Informatiecentrum aan de Lange Kerkstraat 56 zit elke vrijdag van 11.00 tot 15.00 uur iemand klaar om in formatie te geven over onder andere gehuwde vrouwen die voor 23 december 1984 werk loos werden. Deze vrouwen hebben, ook als ze geen kos twinner zijn, alsnog recht op een WWV uitkering Annabell Engies neemt na zes en half Jaar werken afscheid gere rooms katholieke biblio theek, werden bewaard. Snuf felaars kunnen hun siag slaan. Verder liggen er oude romans, ingebonden jaargangen van tijdschriften en fotoboeken. De hoofdbibliotheek is geo pend op maandag van 18.30 t tot 21.00 uur, dinsdag van t 10.00 tot 17.00 uur en van 1 18.30 tot 21.00 uur, woensdag, van 10.00 tot 17.00 uur, don derdag van 13.00 tot 17.00 en van 18.30 tot 21.00 uur, vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en za terdag van 10.00 tot 13.00 uur. raadschap van Delfland een re kening ontvangen. „Vooral voor alieenwonenden is het van belang te controle ren of er niet te veel 'eenhe den" berekend zijn," aldus de stichting. Wanneer een alleen wonende voor drie eenheden Is belast, terwijl hij slechts één hoeft te betalen, kan dit ƒ90,72 scheien op jaarbasis. De intemist/hematoloog dr A. Hagenbeek van de Den Hoed kliniek is bijzonder verheugd over het initiatief. Hij heeft toe gezegd een speciale voorlich ting over het project te geven aan alle docenten. „Het is niet alleen de bedoeling om op sportieve wijze geld in te zame len, maar zeker om de ziekte kanker uit het verdomhoekje te halen," vertelt hij. „Kanker is geen ziekte waaraan je alleen maar overlijdt, fn de helft van de gevallen is volledige gene zing mogelijk." De actie van de Wolfert van Borselen is een van de vele die in Rotterdam en omgeving het antwoord zijn op publicaties over de dr Daniel den Hoedkli niek in Het Vrije Volk. De inza melingsactie is opgezet door de Stichting Co iombine van de cabaretier Her man van Veen. Hij was het die vorig Jaar aprii hei startsein gaf voor de inzameling van de be nodigde twee miljoen gulden. Van Veen zei toen dit bedrag in vijf ja ar te witten inzamelen. Door toedoen van Het Vrije Volk kan dit Jaar de actie al worden besloten en daardoor de bouw van de speciale ver- pleegvieuge! beginnen. Hiermee gaat een belangrijke wens van het kankercentrum In vervuiling. Door opgelegde be zuinigingen door het rijk kan het ziekenhuis niet zelf de ver bouwing bekostigen. Vanuit de Algemene Rijnvaart Centrale heeft medewerker W. van der Plaat ook een inzame ling opgezet onder schippers van de binnenvaart. Op zater dag 20 februari vindt in het wijkgebouw Lombardijen een ruil/varkoopbeurs plaats van mlnl-spoorwegmaterlaal. De beheercommissie schenkt de netto opbrengst aan de dr Da- niet den Hoedkliniek. van Klubhuis Zuid (Dwarsstraat 42). Vrijdag 12 februari neemt zij afscheid van 20.00 tot 22.00 uur in het clubhuls. Annabel! gaat als teamleidster werken in een clubhuls in Leiden. Het Schiedamse Showcorps OBK Is op zoek naar oud-le den. Op 23 april aanstaande wordt het vijfentwintigjarig be staan gevierd met een grootse reünie. Veel van de leden zijn getrouwd, verhuisd en lieten geen adres achter. Informatie doorgaven aan C, Ketting, tele foon 4268905 of Warnawa telefoon 4267199.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1