m ■Hi Carnavalsverkoop komt laat op gang ;Tasjesrovers smijten bejaarde tegen gr< .d Blij dorp zoekt snél 'n nieuwe directeur Zestig jaar EHBO-lid Wim van Es: 'Westen van Rotterdam woest aanpakken' kroes isi hülsta studio Centrum-nieuwbouw ls erg gewild Rijdend Trammuseum naar Goedereede Lord Tiller iseSÈ ws Rijbewijzen gestolen Auto's gestolen Wim van Es. (Foto Ar chief BW) tpftill iëmmlm m Door BEN VAN HAREN j SCHIEDAM Hoefgekletter op de keitjes rond het oude stadhuis keert terug dankzij de winke- i liersvereniging Hoogstraat. Op zaterdag 12 maart wordt een veertig jaar geleden afgebroken tradi- I tie in de binnenstad in ere hersteld. In Schiedam i. vindt dan de 462ste paardenmarkt plaats. w m is ™v Weldra*verkast deze 'loc' riaarJliet nieuwe museum met spoorlijn bij Goedereede: (Foto Cor Vos) Zijs|X>or Singel 51 (achter Broersvest) Schiedam Weggejaagd SMi rtsï'V.'&Yï I'SS3 HET VRIJE VOLK Schiedam VRIJDAG 12 FEBRUARI 1988 Paardenmarkt terug dankzij Iwinkeliers i Voorzitter Chris Coppena van de winkeliersvereniging 'heeft het idee voor de terug keer van de Schiedamse paar-, denmarkt gelanceerd nadat hij erover had gelezen in een eind vorig jaar verschenen boek- werkje. In "Het straatleven van Schiedam' schreef H. Kiel a over de laatstgehouden markt: „De echte geluiden van de paardenmarkt behoren tot een romantisch verleden". Aan Coppens, die al langer zocht naar, nieuwe feestelijke GRUBBENVORST Uit het gemeentehuis van het Noord limburgse Grubbenvorst zijn ongeveer tweehonderd blanco rijbewijzen en vijftig paspoor ten gestolen. De documenten lagen gereed om afgehaald te worden. Ook enkele stempels zijn verdwenen. De inbrekers overgoten bovendien de cen trale computer met bier. impulsen voor de wihkelpro- menade Hoogstraat, naast be staande evenementen als de Molendagen in mei en het Brandersfeest in september, gaf dat ene zinnetje de inspira tie. De rest van winkeliers liep direct warm voor het idee, waaraan het grote succes van de jaarlijkse paardenmarkt van Heenvllet niet vreemd is. De animator daarvan, de Rot terdammer P. Hoepel, werd gepolst en het pleit was snel beslecht. Op de kop af veertig jaar na de laatstgehouden paarden markt in een lange reeks krijgt op 12 maart Schiedam zijn handel in de viervoeters terug. Wat vroeger als omlijs ting van de serieuze paarden markt was, zal nu de boven toon voeren. Het is de winke liers vooral te doen om de ge zellige sfeer van eet- en markt kramen met tegen elkaar op biedende standwerkers en an dere braderie-activiteiten in de Hoogstraat, op de Grote Markt en in de Lange Kerkstraat De sfeer van de oude paar denmarkt zal benaderd' wor- Voor het oude stadhuis van Schiedam ston den de paarden in 1948 voor het laatst in lange rij tentoonge steld voor de handelaren. Veel Schiedam mers togen, toen naar de Grote Markt (Foto Gemeentear chief Schiedam den door de omlijsting met een folkloristische optocht, carrou sel rijden, dressuur- en spring- demonstratles, ponyrijden en ringsteken. De Schiedamse ruitervereniging De Spaland- ruiters heeft zijn medewerking toegezegd. Ook zal veehande laar Jaap van de Kraan acte de presence geven. Handelaren uit het gehele land worden ver wacht op de markt, waar be halve paarden en ponies ook kleinvee te koop zal zijn. Centrum van de paarden markt zal het marktplein zijn, waar in het verleden druk ge handeld werd. Traditioneel, sinds in 1463 aartshertog Maximlllaan aan Schiedam het privilege gaf, vond op de tweede vrijdag van de maand maart hier de paardenmarkt plaats. Het was een vooraan- :\v SS? il« SsiSSt Zo komt het nieuwe woningcomplex bovenaan de Vellevest in Schiedam eruit te zien. staande markt voor de gehele omgeving; zoals ook de Schie damse varkensmarkt tot ver' in de omtrek een goede naam had om zijn kwaliteit en gun stige prijzen. De machinale paardekrach- ten verdrongen uiteindelijk de belangstelling voor het edele dier. Lang is de traditie nog voortgezet omwille van de ge zelligheid rond de jaarlijkse paardenmarkt. De populariteit van straatfeesten leidde na de bevrijding zelfs nog tot hervat ting van de markt, maar op 12 maart 1948 viel toch het doek. De auto had het gewonnen van de viervoeters en het duurde lang tot de belangstelling voor paarden en ponies terugkeer de. In Schiedam is ondertussen VLAARDINGEN „Prima is .andèrs.':Pe,verkopprisflauw- tjes'èfa 'Komt rnaar moeizaam op gang^" Zd'omschrijft; assis- tent verkoopchef 'R. Differs vanhet'^ivarenhüisTérmeulen de stand van zaken in de ver koop van carnavalsartikelen. „Wij hebben in Rotterdam een speciale afdeling ingericht en bovendien de prijzen gehal veerd," vervolgt hij. .(Néé, echt hard gaat de verkoop niet. Be halve dan de "Thea en Theo- tandjes'. Hiernaar is de vraag groot" Olffers wijdt de stagnerende vraag naar feestneuzen, con fetti en maskers aan de vroege carnavalsviering. Mevrouw H.J. Luijendijk van de feestar tikelenzaak Het Masker in VLAARDINGEN - Twee per sonenauto's met elk een waar de van twintigduizend gulden zijn in Vlaardlngen ont vreemd. Van een parkeer plaats aan de Zwaluwenlaan in Holy-Zuid verdween een rode Volkswagen Golf met het ken teken FK-43-NR en bij autover huurbedrijf Bova aan de Spoorsingel werd een witte Toyota met het kenteken BN- 37-FN weggehaald. - Schiedam, waar hët\ carnaval zaterdag al 'losbarstte,heeft echter geen klagen. „Hét gaat hier goed. De .volwassenen vra gen vooral naar Rio-bloezen en boevenpakken, terwijl voor de kleintjes feeënjurkjes en mus- ketierspakken weggaan. De T.k T.tandjes lopen inderdaad ook bij ons als en trein, maar dat gaat eigenlijk het gehele jaar door al zo." Ger Swinkels, een gerenom meerd specialist in feestartike len in de Rotterdamse Afri- kaanderwijk, is ook niet onte vreden over zijn omzetcijfer tot heden. „Niet echt spannend, maar het loopt," licht hij toe. „Het lijkt er werkelijk op of tot de mensen nog niet is doorge drongen dat komende weekein de de iéut- en gein-trein door Rotterdam davert." Hij betreurt wel het ontbre ken van werkelijke carnavals krakers. „Specialisten als An- dré van Duin en Corrie van Gorp hebben dit jaar niets op de plaat gezet," legt hij uit. „D&t merkt de carnavalswin kelier direct aan de omzet. Een gekke creatie wordt on middellijk overgenomen. Dat missen wij nu." Swinkels ver den „Ik doe goeie zaken met de verhuur van carnavalskle ding. Voor 25 gulden is al een pak of jurk te huur voor het gehele weekeinde." Ger Swinkels (rechts) in zijn Pretwinkel vol cama- valsartikelen. (Foto Emo Wientjens) Vroom Dreesmann heeft in zijn Vlaardlngse warenhuis eveneens een speciale carna valsafdeling. „De verkoop loopt redelijk," meldt plaats-, vervangend bedrijfsleider L. van GasteL Hij heeft geen spe ciale vraag kunnen ontdekken. „Wij hebben natuurlijk wel een zeer ruime collectie, waarin vrijwel iedereen vindt wat hij of zij zoekt." In Vlaardingen gaan de Leutloggers zaterdag van start met het carnaval. Wllhelmina Moret van de ge lijknamige feestwinkel aan de Vlerambachtstraat in Rotter dam klaagt over het laat op gang komen van de verkoop. „Veel belangstelling is er voor de grote beesten, zoals olifan ten," zegt zij. „Daar kruipt de carnavalsganger in zijn geheel ti lil. Voorts zegt ze: „Ik heb de stellige indruk dat de mensen bewuster, dus zuiniger leven. Ze gebruiken eikaars creatie van het vorige jaar en kopen ter completering accessoires." Ger Swinkels tot slot: „Vol gens mij ridderen de carna valsverenigingen dit jaar meer prominenten dan andere jaren. De vraag naar onder scheidingen is enorm." de overheersende rol van het gemotoriseerd verkeer in het oude stadscentrum ook aan banden gelegd, waardoor de historische marktplaats weer ter beschikking staat voor 'de 462ste Paardenmarkt ih deze stad. SCHIEDAM Dertig van de veertig premie-koopwoningen, die Eurowoningen tussen Vlaardingerstraat en Kethel- straat aan de Vellevest bouwt, zijn al verkocht. Ze worden if; -- waarschijnlijk eind april opge leverd. De woningen, met in pandige garages en woonka mer op eerste etage, zijn ont worpen door het architecten bureau Glücker en Hoender kamp uit Hoek van Holland. Volgende week woensdag zal ir.C. Zijdeveld, wethouder stadsontwikkeling, ter gelegen heid van het bereiken yan het hoogste punt twee monumen tale molenstenen bnthullën, die ingemetseld zijn boven de In-: gang naar de binnenplaats.van het complex. De stenen zijn Af komstig uit de wateruitlaat van de watermolen, die op deze'W plek gestaan heeft. Eurowoningen; dat met deze.,? bouw evenals in Vlaardlngen aanVeerplein enWeeshuis-Sr plein inspeelde op de groeien de behoefte naar woningen In stadscentra, startte de bouw van het project aan de Velle vest op 12 mei 1987. In het zo genaamde Schienokó (tussen Schie, Noordvest en Korte Ha ven) zijn nog meer woning bouwplannen In ontwikkeling genomen. Door JEM POSTMA T ROTTERDAM De Rotter damse dierentuin Blijdorp is naarstig op zoek naar een nieuwe directeur. De huidige directeur ir D. van Dam zal zo dra er een opvolger is aange steld en ingewerkt worden be last met enkele speciale op drachten. De opvolging van Büjdorp- directeur Van Dam, die offici eel pas in april volgend jaar met pensioen gaat, maakt deel uit van een verregaande reor ganisatie binnen de dierten- tuin, waar 140 mensen werken. Aan de regorganisatiéiwordt meegewerkt door de «gemeen- telijke dienst Persoheelivfénc Organisatiezaken en een'dés-'* kundige van het gerennom- merde advieesbureau .Befên^ schot. De reorganisatie" Is'eén gevolg van het conflict: tussen Blijdorp-directeur Van Dam en de inmiddels ontslagen die renarts dra N. Lateur. Lateur werd op 1 januari van dit jaar officieel ontslagen nadat hij eind 1986 ruzie had gekregen met Van Dam over de wijze van verzorging van de toen doodzieke mensapen. De dierentuinarts stapte in eerste instantie naar het be stuur van Blijdorp. Zijn ver wijten kwamen er onder meer op neer dat binnen de dieren- tuinstaf duidelijke taakom schrijvingen ontbraken waar door regelmatig conflicten ont stonden. Daarnaast uitte Lateur vele klachten over de slechte behui zing van de dieren, met name over de overbevolking in de vogelverblijven. Ondanks dat dé Landelijke Inspectie van de Dierenbescherming veel van deze klachten onderschreef koos het bestuur van Blijdorp de kant van directeur Van, Dam en moest de dierentuin arts het veld ruimen. Lateur heeft tegen zijn ontslag beroep aangetekend. Na deze zoveelste conflictsi tuatie met de dierentuindirec teur besloten de medezeggen schapscommissie (MC) en het bestuur van Blijdorp vorige maand 'geen overhaaste stap pen te nemen en niet te kiezen voor een interim-directie om dat dit geen goede oplossing voor de problemen zou zijn', zo schrijft de'MC in een op 19 ja nuari van dit jaar uitgebracht intern rapport. ff' I In, dit rapport staat onder meen; „Er wordt gezochtinaar g zé" functie" is éen 'profielschets opgesteld. Vanaf hetjmoment TdatWde5|^èuwe^cdireKéS& in". functietreedt, f'zal *de' huidige directeur tot zijn pensionering door het bestuur worden belast met speciale taken en wordt de - directe dagelijkse leiding na, de inwerkperiode overgedra- gen." Vorige week. zijn in kranten de eerste advertenties versche nen waarbij melding wordt ge maakt van de vacature. In de sollicitatiecommissie zitten twee leden van het bestuur (Schoufour en Franken), een' lid van de MC (De Beun), een lid van de staf (Bleyenberg) ven een lid van de gemeentelij ke dienst Personeelszaken (Boerkamp). Verder meldt de MC dat op korte termijn een onderzoek wordt gestart naar de sociale verhoudingen in Blijdorp door de gemeentelijke dienst Perso- neelszaken. Een functionaris van deze dienst zal de gesprek ken binnen de dierentuin bege leiden en met aanbevelingen en spelregels komen. IS SCHIEDAM Tasjesrovers hebben gisteren op de koop avond in Schiedam op drie verschillende plaatsen toege slagen. In twee identieke ge nvallen in de wijk Nieuwland •ging het er nog aJ ruw aan toe, •waardoor de tassen werden be schadigd en een bejaarde .vrouw tegen de grond werd ge gooid Op een dame uit Capelle aan den IJssei liepen omstreeks kwart voor zes op station Nieuwlandtwee jongens toe. die hardhandig een tasje uit haar handen rukten. Het heng sel brak daarbij. Op haar ge schreeuw heeft een man, die op dat moment zijn hond uit liet, de achtervolging ingezet De rovers ontkwamen echter en zij gooiden de leeggehaalde handtas in de sloot aan de Schimmelpenninckstraat. De politie verzoekt 'de man met de hond' zich bekend te maken. Een halfuurtje later werd in dezelfde wijk een 70-jarige Schiedamse slachtoffer van mogelijk dezelfde twee tasjes rovers. De vrouw liep op de Burgemeester van Haarenlaan ter hoogte van de Van Olden- bameveltstraat toen de jon gens haar tas beetpakten. De bejaarde dame hield de tas echter zeer stevig vast en kwam daardoor ten val toen door het kapot trekken van het hengsel de rovers toch de tas veroverden. De vrouw bescha digde haar knie. In haar bood schappentas zat ongeveer 250 gulden. Om tien over zeven raakte een 33-jarig Schiedamse een portefeuille met 350 gulden er. persoonlijke papieren kwijt door een tasjesroof. Lopend op de Marconiweg in Schiedam- Oost, in de richting van het centrum, werd de tas van haar schouder gerukt door de duo passagier van een voorbijrij dende brommer. Een van de ongeveer 20-jarige dadels had een donker jack en droeg een witte bromfietshelm. HOEK VAN HOLLAND Vraag Phulp Oprei niet welke funktles hij in zestig jaar bij de F^HO heeft bekleed, want dat wordt een indrukwekkende lijst vanaf een eenvoudige be- stuursfunktie, instructeur, bri gadecommandant, tot voorzit ter en ere-voorzitter van de plaatselijke EHBO-vereniging én daarnaast nog een aantal funkties op districts- en lande lijk niveau. Vooral het feit dat Oprei zes tig jaar lid is van de Hoekse vereniging*vormde voor het bestuur aanleiding om hem thuis te gaan feliciteren met een boeket bloemen en een gc-1 uitziend drankje. Voorzit te Aad Radder memoreerde e.- :le feiten uit de lange loop baan van Phuip Oprei, die ove rigens nog steeds in het bezit is van een geldig EHBO-dipio- ma omdat hij jaarlijks trouw de verplichte herhalingskur- sussen volgt. In de loop van de jaren heeft hij zelf aktief mee geholpen om andere er toe te brengen ook het eenheidsdiplo ma EHBO te behalen. Oprei maakte ook talloze tochten met de Hoekse red dingboten om te helpen zieken en gewonden van boord van zeeschepen te halen. „Maar," zegt hij nadrukkelijk, „het is leuk werk, het is goed werk, maar je moet het met z'n twee-, ën.doen. Als je vrouw er niet achter staat, vergeet het dan maar, want dan kun je dit werk niet doen." Vandaar ook dat echtgenote Jannie Oprei nadrukkelijk in de hulde werd betrokken.' «y? Door MARCEL POTTERS HELLEVOETSLUIS De stichting Recreatief Toeristi sche Museumlijn Grevelingen (RTM) voorheen'het Rijdend Trammuseum Hellevoetsluis hoopt volgende maand te kun nen beginnen met de bouw van een nieuwe remise op De Punt bij Goedereede. De bouw van de loods én de aanleg van de eerste twee kilo meter spoorlijn kosten zo'n 450.000 gulden, een bedrag waarvan de RTM het overgrote deel al bij elkaar heeft. De vrij willigers van de stichting hopen dat het museum eind dit jaar voor het publiek open kan. De verhuizing van het trammu- seum van Hellevoetsluis naar het puntje van Goeree Over- flakkee betekent het einde van de uiterst stroeve samenwer- kingdie tussen deze toeristi sche attractie en de gemeente Hellevoetsluis bestond. „Goe dereede," zegt stichtingssecre taris A. j; Pontier, „is veel za kelijker en slagvaardiger dan Hellevoetsluis. De bouw van zo'n lel van een loods bijvoor- beeld, dat heeft nogal wat voe ten in de aarde. In Goedereede was de bouwvergunning in een handomdraai geregeld. Het ge meentebestuur van Hellevoet sluis zeurde alleen aan ons hoofd wanneer we die oude loods nu eens gingen afbre ken." D,atzelfde Hellevoetsluis ziet overigens nog steeds mogelijk heden in ieder geval een deel van het Rijdend Trammuseum te behouden. Volgens voorlich ter T. Lageweg heeft het be stuur van het museum de ver huizing nog steeds niet officieel kenbaar gemaakt en zelfs toe gezegd eind februari nog con tact over deze kwestie te zullen opnemen. Pontier: „Dat verhaal klopt slechts gedeeltelijk. Onze voor zitter heeft op persoonlijke titel gezegd dat het eventueel mo gelijk zou zijn de huidige lijn plus één locomotief in Helle voetsluis te laten. Dat ls alles. Ik geloof daar echter niet zo erg in." Door ELLEN SCHOLTENS ROTTERDAM Wat het meest opvalt bij zijn vertrek is zijn vrijwillige stap terug. Wim van Es (52), nu nog di recteur van de dienst Volks huisvesting van de gemeente Rotterdam, wordt over enkele maanden medewerker bijzon dere projecten bij de DROS (Dienstenstructuur Ruimtelij ke Ordening en Stadsvernieu wing). Zijn eerste opdracht: het maken van een presentatie over bouwen en wonen voor Rotterdam 1990. Voor het zover is. kiest Van Es eerst het ruime sop. Vier maanden beeft hij uitgetrok ken voor een zeiltocht langs de Engelse kust, daarna stort hij zich op het 65o-Jarlg bestaan ven de stad. Behalve met een publieksmanifestatie over de stedebouwkundige geschlede- nis van Rotterdam gaat hij zich bezighouden met coördi nerend werk voor de 'tweede ring', de Westelijke stadsver- nieuwings-gebieden. „Middelland, het Nieuwe Westen, Spangen, Bospolder, restantjes in Delfshaven en ook Overschie moeten woester worden aangepakt dan nu het geval is," vindt Van Es. „Er gebeurt daar op het gebied van stadsvernieuwing veel minder dan bijvoorbeeld in het Oude Noorden. Een Jaar of zeven zijn we al bezig, maar echt op knappen doet 't daar niet." Welke taak voor hem ls weg gelegd in het Westen kan hij op dit moment moeilijk over zien. In ieder geval heeft de vertrekkende directeur zich voorgenomen dit gedeelte van de stad 'iets Oude Noordcrigs' te geven. Hij denkt hierbij aan het stimuleren van duurdere woningbouw en het opkrikken van de sociale verscheiden heid. Het lijkt een vrijwel on mogelijke opgave, maar Van Es wil daar (nog) niet aan. „Het wordt alleen maar zwaar wanneer bepaalde plannen niet doorgaan," zo werpt hij tegen. Dat hij als directeur in een dergelijk proces aanzienlijk meer invloed kan uitoefenen, wordt door Van Es niet ont kend. Toch kijkt hij reikhal zend uit naar zijn nieuwe baan. Niet alleen omdat hij na elf jaar genoeg heeft van het ma nagement en het werken in „de hitte van het leiding geven", maar vooral omdat het werken In de stadsvernieuwing de af gelopen Jaren ingrijpend ge wijzigd is. Het accent is wat meer komen te liggen op de woonlastenproblematiek, con stateert Van Es. „En dan heb je een wat minder populair product te bieden." Of meerdere top-functiona- rissen bij de gemeente zijn voorbeeld zullen volgen, wel licht als uitvloeisel van de ope ratie Planning en Control, is hem niet bekend. „Als ze ver standig zijn wel," luidt zijn boodschap, maar hij voegt daar meteen aan toe dat hij zich een dergelijke teruggang in salaris kan veroorloven. Verder kijken dan Rotter dam 1990 doet Wim van Es nog niet „Ik heb me voorlopig voor twee jaar vastgelegd," zegt hij. „Daarna zie ik wel weer." Lageweg zegt het te betreuren dat het Rijdend Trammuseum de gemeente gaat verlaten. Hellevoetsluis heeft er immers nooit een geheim van gemaakt ambitieuze toeristisch-recrea- tleve plannen na te streven, en SCHIEDAM Winkeliers aan de Schiedamse Hoogstraat hebben zich volgens de politie niet in luren laten leggen door een Engelsman, dia vooruitbe talingen voor een advertentie vroeg. 'Lord Tiller', zoals hij door de elkaar waarschuwende winkeliers werd genoemd, toonde een in het Engels ge stelde, fraai opgemaakte ad vertentie en vroeg voor plaat- de RTM was daarvan een be langrijk onderdeel. Vrijwillig medewerker A. Baars houdt het er echter op dat het altijd al de bedoeling van de gemeente Is geweest het Rij dend Trammuseum op een zij spoor te zetten. „Jarenlang," zegt hij, „hebben we het zon der enige medewerking van Hellevoetsluis moeten doen. De situatie is indertijd zelfs zo danig geëscaleerd, dat de rechter er aan-te pas moest komen om beide partijen weer rond de tafel te krijgen. Het punt blijft echter dat we maar 1,8 kilometer, spoorlijn hebben, té weinig om het publiek te vermaken." Wat dat betreft gaat het tram museum er in Goedereede een stuk op vooruit. Daar heeft men'niet alleen de gloednleu^' we loods maar liefst zevérC sporen breed tot de be-^7 schikking, het historische «4* RTM-materieel krijgt ook de mogelijkheid zich overeen spoorlijn van in totaal vijf kilo meter te verplaatsen. De eer ste twee kilometer rails loopt door een duingebiedje ten noorden van de Brouwersdam, de resterende drie over de dam zelf. De gemeente Goedereede ziet in de komst van het trammuse um een goede mogelijkheid een m actie in huis te halen die ook bij slecht weer publiek zal trekken. Mederwerker H. Scholtens van de afdeling Al gemene Zaken van de ge meente Goedereede: „We heb ben niet direct van die groot scheepse toeristische plannen, maar zo'n trammuseum is ui teraard een prima verrijking van het pakket dat we nu te bieden hebben." Vrijwilliger Baars tot besluit: „Natuurlijk vinden we het jam mer dat we uit Hellevoetsjuis vertrekken. Het betekent ten--, slotte allemaal extra werk voor ons. We hadden echter geen keus, de gemeente is zélf ver antwoordelijk voor deze gang van zaken. Eigenlijk snap ik het ook niet helemaal, want aan de ene kanf hecht dat gemeente bestuur zo aan die toeristische ontwikkeling en aan de andere kant Jaagt men de plaatselijke musea weg. Wat ons betreft is er echter geen weg meer te rug." sing in gerenommeerde bladen prijzen van 200 tot 1250 gul den. In Schiedam ving de op bijna vijftig jaar geschatte En gelsman bot en moest hij zich uit de voeten maken voor de gewaarschuwde politie. In Vlaardingen heeft de oplichter eerder wel succes gehad. De beloofde advertentie hebben betalende winkeliers nooit ge zien.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1