Schièdams Prinsenbal druk bezocht Opbrengst benefiet al bijna een OPROEP REÜNIE OUD- CHARLOIS ToOn Toeken: meer variaties op 1 thema Salon de Harmonie neemt afscheid Verzamelbeurs In de Doelen lis m Vakantie- activiteiten Klubhuis Zuid S® ws jjg^É^^^g%*Ël£ ÉÊMS0. SCHIEDAM- Met een- Chinese maaltijd .uit eigen keuken en voor ouders, opa's en i oma's een kijkavond r hebben de leerlingen van de Schiedamse lomschool W.A. van Liefland de week vóór de krokusvakantie afge sloten. Het was de be kroning van een onder wijsproject over lan den.- „Een geslaagd pro- ject," volgens onderwij zeres Yolande Bis schop. „Al onze leerlin gen hebben drie weken intensief en met plezier gewerkt." China was het land, dat in het project aandacht kreeg van groep vier van de W.A. van Liefland- school. Men richtte zich op de rijke (eet) cultuur van dit grote land. (Foto Arie Wapen aar) ■Jt Genoten Vrolijk uitgedoste Schiedammers dansten zondagavond bij de Rietzeilers op de temperamentvolle klanken van een Antiliaanse band. (Foto Arie Wapenaar) Benefiet Volle bak Schilderijen, objecten én gedichten: Ton Teeken is veelzijdig; (Foto Arie Wapenaar) Sfeer HET VRIJE VOLK De WA. van Lieflandschool voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden maakt veel gebruik van projectonder wijs. Meestal in de groepen (klassen) afzonderlijk. Maar eens per jaar kiest een specia le projectcommissie een onder werp uit waaraan alle leerlin gen van de school meewerken. Yolande Bisschop: „We nemen dan een onderwerp dat ge schikt is voor alle leeftijden en niveau's. Meestal is dat een heel algemeen onderwerp. Vo rig jaar was het voeding, nu dan landen." Het project was onderver- •deeld in verschillende landen. Waarbij het begrip landen ruim opgevat werd. Voor de twee oudste groepen diende het hele continent Zuid-Ameri ka als stof voor de lessen. De twee daaropvolgende groepen rekenden gedurende drie we ken In Camemberts en Croque Monsieurs. Groep 4 verdiepte zich in de Chinese cultuur. Groep 3 tekende iglo's en las over eskimo's. De twee jongste Lieflandschool rekende drié wéken in Camemberts groepen (de kleuters) hielden zich bezig met het boerenland. Yolande Bisschop geeft les aan een goep leerlingen die in I ze het land en het leven van de leeftijd variëren van zes tot I eskimo's behandeld. Alle on-, acht jaar. In haar groep heeft derdelen van haar lessen, reke nen,'schrijven, spelen, tekenen enzovoort hielden verband met dit onderwerp. „Juist bij ons SCHIEDAM De keuze van De Blauwe Brug als residentie Is Prins Frans de Tweede pri ma bevallen. De belangstelling voor de feestavonden was veel groter dan vorig jaar en een toeloop van jongeren naar het carnavalsfeest is er uit voort gekomen. Zaterdag tijdens het Prinsenbal telden De Rietzei lers een bezoek van 450 uitge doste gasten. Het. Prinsenbal is zonder twijfel het' grootste feest ge weest van het Schiedamse car naval dit jaar met als hoogte punt de aanwijzing, van het be stuur van deStichting Bran- dërsfeesten - tot Het Witte Schaap. Voorzitter Wil Volle ring kreeg de proclamatie overhandigd. De andere festi viteiten van de Schiedamse carnavallers waren ook suc cesvol. Zaterdagmiddag hebben liefst 250 bejaarden genoten van het feest, dat zij hadden Ln de Residentie van Prins Frans de Tweede. Gisterenavond was de zaal weer bijna helemaal vol toen op het Carnaval Tro pical del Branderio de tempe ramentvolle klanken van een uit acht man bestaande Antilli aanse band de bont geklede massa op de dansvloer bezig hield. In het weekeinde werd ook elders in Schiedam carnaval gevierd en met name de kanti ne van de voetbal- en cricket vereniging Excelsior'20 stond bol van het feestgedruis. Het kindercarnaval begon zater dagmorgen al met veel drukte, maar daarna is het niet meer rustig geweest in het Harga- park. Zaterdagavond en zon dag dreunde daar ook de car navalsliederen met het Rijn lied van Dolf Brouwers en de -***• ...*i'SW' J, .-.V s-N V.' V-' v:; 'vi.V v o -,-»5 j tv "v'\y kraker van de Deurzakkers als tophits. De Rietzeilers sluiten hun serie van carnavalsfeesten zo als gebruikelijk dinsdagavond af met een sluitingsbal in De Blauwe Brug. Bu' gemester Reinier Scheeres za-. daii om twaalf uur, na tion dagen, de sleutel van 'Brandersgat' te rugkrijgen van Fr and de Tweede. op school speelt projectonder wijs een belangrijke rol. Onze leerlingen leren iets beter wan neer ze het ervaren. We moe ten het onderwijs tastbaar ma-, ken en in :hun belevingswereld brengen. Wanneer lk bijvoor beeld over het smelten van ijs. praat, dan moet ik ook ijs laten smelten in de klas." Projectonderwijs brengt veel extra werk mee voor de leer krachten, volgens Yolande. „Iedere avond heb je een enor me kluif aan lesvoorbereidin gen, maar het geeft wel veel voldoening. Op de kijkavond zag alles ér zo leuk uit. We hebben maar liefst 400 bezoe kers gehad. Ik vond het leuk dat veel kinderen ook hun opa's en oma's hadden meege nomen. De groep van Yolande was vrijdag ais laatste aan de beurt om de Chinese maaltijd te gebruiken, die de leerlingen zelf hadden klaargemaakt on der begeleiding van een 'kook- juf. Op het menu stonden kip- pesoep, nasi met kroepoek en augurken en een toetje van ro ze, gele of bruine'vla. Opval lend was dat dez.' kinderen - waarvan velën een slechte mo toriek hebben - zo netjes met mes en vork aten: Yolande: „Ze eten hier iedere dag him brood met mes en vork op school. Wat dergelijke sociale vaar digheden betreft, denk ik dat onze leerlingen een voorsprong hebben op kinderen uit het ba sisonderwijs." SCHIEDAM Het ÈUrtjf huis 'Zuid aan de Dwars-, 'straat staat in de krokusva kantie ook open voor de kin deren van Schiedam-Zuid. Elke dag is er wat anders te doen en op zaterdag vindt - eendlerenkeuring plaats," zijn ook extra mooie exemplaren te bekijken van verschillende soorten klein- dieren en is er een rommel-' markt H 'Morgen.wordt in het club huis een levendganzen- bordspel gespeeld. Woens dag kunnen de kinderen te recht voor handenarbeid en spelletjes en donderdag staat weer iets ande:*3 op het programma. Op die dag mogen de kinderen zichzelf schminken en verkleden. Toneel spelen, poppenkast kijken of ander spel kan dan ook plaatsvinden. Elke dag is het clubhuis open van twee uur tot half vier. Deelname aan een activiteit kost een gulden. Op de laatste dag, zater dag 20 februari, kunnen kin deren van vier tot twaalf jaar hun huisdieren laten keuren door keurmeesters van de Hoogvlietse Klein- dieren Sportvereniging. Zij geven adviezen en beoorde len de dieren op verzorging en omgang. Voor het best verzorgde dier is een prijs je beschikbaar gesteld en voor iedereen een diploma met het keuringsresultaat. Kippen, cavia's, muizen, ratten, sierduiven en een fret staan die dag ook ten toongesteld. Verder is er die dag ook nog een rom melmarkt in Klubhuis Zuid. Door REIN WOLTERS ROTTERDAM Models poorbouwers van de "Lombar- dijenlijn' schenken op zaterdag 20 februari de opbrengst van hun 20ste modelspoorbeurs aan de actie Isoleren is gene zen' voor de bouw van acht bacterie-arme verpleegkamers ln de dr Daniel den Hoedkli niek ln Rotterdam. Het Initia tief voor de inzameling ls ge nomen door de beheerscom missie van het wijkgebouw Lombardijen In Rotterdam. „Voor zo'n goed doel zetten wij ons graag in," zet commissie lid en modelspoorwegfanaat H. J. Dam uiteen. ,Jn Het Vrije Volk las ik over de inzamelingsactie. Het gaf geen enkel probleem om iedereen ln ons wijkgebouw achter het doel te krijgen. Voor een actie voor een zieken huis als de dr Daniël den Hoed* wil iedereen zijn of haar steen tje graag bijdragen," lacht hij. - Behalve dat onder de deelne mers van de beurs een Inzame ling wordt gehouden, komt ook de volledige opbrengst van de toegangskaartjes tengoede aan de actie. „Hoe meer bezoe kers, hoe hoger het eindbe drag," rekent de heer Dam voor. De entreeprijs 1b laag ge houden: één gulden per bezoe ker. Er kan ook nog een dona tie ln een melkbus worden ge daan. „Wij hopen alles bij el kaar een behoorlijk bedrag in te zamelen," zegt Dam. De Lombardijenlljn is een regelmatig terugkerende mo delspoorbeurs voor beginners en gevorden ln de modelbouw. De 20ste editie vindt zaterdag plaats in het wijkgebouw aan de Menanderstraat 89 ln de Rotterdamse wijk Lombardij en. Materiaal kan er niet al leen worden gekocht, maar ook ter ruiling worden aangebo den. Er ls rollend materiaal aanwezig, en ook het materi aal er omheen zoals documen tatie, boompjes, beestjes, huis jes, seinpalen, bruggen enz. De beurs is te bezoeken tussen 11.00 en 16.00 uur. De actie van de Lombardij enlljn Is een van de vele die in Rotterdam en omgeving zijn ontwikkeld na publicaties in Het Vrije Volk over de geldin zameling van de Stichting Co- lomblne voor de dr Daniël den Hoedkliniek. Cabaretier Her- man van Veen en mevrouw Irene von Lippe Biesterfeld zijn onder andere bestuursle- den van deze stichting, die zich bezighoudt met het inzamelen van geld voor hulpprojecten in binnen- en buitenland. Behalve het geven van hulp aan objec ten in de derde wereld, adop teerde Van Veen vorig jaar ook de bouw van een bacterie- arme verpleegvleugel in het Rotterdamse kankercentrum. Binnen vijf jaar wil hij de be nodigde twee miljoen gulden inzamelen. Vorig jaar april gaf hij hiervoor het startsein met een benefiet van zijn eigen theatervoorstelling in het Cir custheater in Scheveningen. Het Vrije Volk schaarde zich achter dit initiatief. Behalve talrijke publicaties organiseer de de krant op 12 november 1987 een benefietconcert in De Doelen. De opbrengst bedroeg ruim 40.000 gulden netto. Tal van andere organisaties, be drijven en particulieren heb ben ingehaakt op de HW-pu- blicaties. Direct resultaat hier van is dat nu al ongeveer een half miljoen gulden voor de bacterie-arme kamers voor de verpleging van leukemie-pa- tlënten (bloedkanker) beschik baar is. Vier jaar eerder dan gedacht kan nu eind dit jaar al worden begonnen met de bouw van de speciale verpleegvleu gel. Op zaterdag 12 maart vindt in het gratis tér beschikking gestelde party- en zalencen trum Spes Bona (Breeweg li Rotterdam) een benefietavond plaats van de 'Acht van Zuid', een overkoepelende organisa tie van acht carnavalsvereni gingen. Tal van artiesten (Ol- ga Lowina, Rita Young, orkest Mustang, blaaskapel de Horle- piers, Martin Snijders, Steven Ronalds en Martin Eden) wer ken belangeloos mee. Aan de burgemeester van Rotterdam, dr. A. Peper, is gevraagd de slotopbrengst van de actie te overhandigen aan Herman van Veen. De toegangsbewijzen kosten 15 gulden 'en zijn ver krijgbaar bij de carnavalsver eniging Boergoenzers, Keile- bljters, Noelemakkers, Grote Lupardi, Soppers, Ossekoppen, Slingeraars en Graskauwers. Bovendien zijn ze te koop bij een aantal winkeliers op de promenade Boulevard-Zuid (Inlichtingen via tel. 4195030). De opbrengst van de toegangs kaarten komt volledig ten goe de aan de actie. ROTTERDAM Orgel draaier De Bruin, bakker Hor dijk, Henk de Schilleboer, krui denier Admiraal, patatboer Teun Mout, schoenmaker De Waal. Allemaal bekende na men uit lang vervlogen tijden. Het zijn de namen van mar kante persoonlijkheden uit Oud-Charlois zo rond de jaren zestig. Geïnspireerd door de reünie van het Brabants Dorp en een hang naar die gezellige, goeie ouwe tijd dat Charlois nog een dorp was, organiseren "drie Oud-Charloisers een reü nie. Op zaterdag 12 maart staan de deuren van het fitnesscen trum Olympia aan de van Biommesteynweg 100 wagen wijd open voor alle (oud-) be woners van Charlois. Binnen wordt dan een foto-expositie ingericht van alle straten van toen in de oude glorie: zoals Huismanstraat, Bakkerstraat, Schulpweg, Struitenweg, Land manstraat, Zuidhoek, Ver boomstraat, Grondherendijk, Wolphaertsbocht, Kaatsbaan. Charlois van voor, tijdens en na de Duitse bezetting. Voor namelijk nog nooit geëxpo seerde foto's zullen er te zien zijn. Voor het overgrote deel afkomstig uit particulier bezit. De organisatoren, de heren De Groot, Van Prooijen en Stok hebben hiervoor tiental len zolders en schoendozen doorzocht Van dit drietal woont alleen J. van Prooijen nog op Charlois. De twee ande ren wonen reeds geruime tijd in het Hoogvlietse. Dick de Groot (44) rekent op een volle bak. „Jammer dat de ouwe or geldraaier De Bruin dood is, anders zou hij vast en zeker zijn paard mee naar de reünie hebben genomen. Er zullen echter ongetwijfeld ln alle leef tijdsgroepen oude bekenden te begroeten zijn," zegt De Groot zelf, die ln het laatste oorlogs jaar het levenslicht aan schouwde in de Bakkerstraat. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met T. de Groot, Koolvisweg 353, telefoon (010) 4380376 of met S. Stok, Baaraweg 89, telefoon (010) 4165310 of met J. van Prooijen, Bakkerstraat 195. MAANDAG 15 FEBRUARI 1988 Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM „Zich stoten aan de werkelijkheid." Dat is waar de Limburgse kunstenaar Toon Teeken picturaal uitdruk king aan wil geven. In zijn ex pressionistische schilderijen komen veel portretten en stille vens voor. De vaak zeer grote doeken zijn nu te zien op een expositie van Toon Teeken In het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat in Schiedam. Naast schilder is Toon Teeken ook dichter. Bovendien zijn In het Stedelijk Museum ook een paar objecten van de Limburg se kunstenaar-te zien. Een veelzijdig man dus, maar voor Toon Teeken is schilderen toch de belangrijkste kunstuiting, In zijn gedichten verwoordt hij, wat hij in zijn schilderijen wil uitbeelden. Zijn objecten zijn op precies dezelfde manier op gebouwd als zijn schilderijen; er is alleen een derde dimensie aan toegevoegd. In Schiedam is te zien hoe Toon Teeken een bepaald the ma volledig uitdiept. Wanneer hij een onderwerp voor een schilderij gekozen heeft, zoals bijvoorbeeld het thema van de drie gratiën, maakt hij naar aanleiding daarvan verschillen de composities. Door de ver schillende benaderingen van het thema, toont hij vervolgens de invloed van kleur, vorm en compositie op het thema. Toon Teeken werkt meestal volgens hetzelfde procédé: een ondergrond in één doorwerkte kleur en daarop de compositie In grove, zwarte lijnen. De va riatie binnen de doeken rond hetzelfde thema ligt meestal in de verandering van de grend- kleur. Dit is bijvoorbeeld het geval bij de twee grote doeken die 'De Dingen' getiteld zijn. Si Twee maal zien we dezelfde compositie; een stilleven ge centreerd rond een monumen tale koffiepot. Door de veran dering van de grondtoon ver andert echter ook de sfeer van het thema. Ook bij de twee variaties op het thema 'de drie gratiën' is dit te zien: Hier wordt de te genstelling nog verder doorge voerd. Het ene doek heeft een witte ondergrond en toont de drie gratiën in summiere, groot opgezette, lijnen. Het doek straalt vaart uit, de vrouwen barsten ais het ware uit het A schilderij. - 1 Het tweede schildereij heeft een antracietgrljze grondtoon; en de drie vrouwen zijn niet met lijnen opgezet, maar ge heel ingevuld. Door het gebrek aan details zowel in de. figuren als in de ondergrond, zijn de vrouwen plompverloren in het doek beland. Dit schilderij straalt dan ook een grote pas siviteit uit. Het is de tegenhan ger van het actieve; witte doek. Heel mooi zijn ook de schilde rijen en tekeningen die Toon Teeken maakte naar aanleiding van de compositie 'Visions de l'amen' van de componist Mes- siaen. Ook nu weer verschillen de variaties op hetzelfde the ma, mot als centraal element dé vleugel. De kunstenaar ont leedt het thema hier steeds in verschillende elementen, die hij los ln de compositie plaatst. Zo stelt hij zijn schilderijen samen ais een componist een muziek stuk: de elementen zijn de no ten, die hij laat variëren op het doek, de compositie. Toon Toeken, metA^Q;.;;^'^ schilderijen,tekeningen en objecten, tot én met 6 maart in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam. G sopend: din. tm. iet. van 1017 uur én zon. van 123017 uur.: VLAARDINGEN „Vlaardin- gen spettert en spat, als bier uit 't vat;" zeggen de organisa toren over de laatste Salon de Harmonie. Deze vindt plaats op vrijdag 11 maart; In de twaalf de aflevering van de populaire praatshow wordt overigens nauwelijks gepraat, maar treedt een keur van Vlaar- dingse artiesten op. Niet in zaai Harmonie, maar op het podium van déStadsgehoor- zaal. Eén flitsende show met The Amazing Stroopwafeis, Fred Piek en Lévi Weemoedt, Ben van der Linden en Delia Bo- slers, Bleekstraat trio, Cornells Pons, trio Otros Tlempos, Vi bes Unit, The Hot Bluezz Band, bewegingstheater en de chris telijke harmonievereniging Sur- sum Corda is geprogram meerd.-.;-' f;v'->v;v In de laatste Salon verschijnen aan de ronde Interviewtafel al leen Janka Verhoeff en de Rot terdamse architect Johan de Vries. De Vlaardingse Janka zit er als actievoerster tegen plan nen voor sloop van het Stads- gehoorzaalcomplex (inclusief Harmonie) en De Vries omdat hij kenner is van de architec tuur van Sybold van Rave- steyn, die de destijds met steun van het bedrijfsleven ge bouwde Stadsgehoorzaal heeft ontworpen. De bedreiging van het voortbestaan van het Vlaardingse theatercomplex zullen zij bespreken. Het einde van de Salon is al aangekondigd tijdens de Salon 'Liefdewerk Oud Papier' op 19 september 1987. De organisa toren zeiden er genoeg van te hebbenvoortdurend mensen fe moeten vragen belangeloos of tegen een geringe vergoeding mee te werken. „Dat kun je één keer doen, dat kun je mis schien twee keer doen, maar je kunt je relaties niet blijven uit melken. Omdat het ons niet is gelukt het budget te verrui men, zetten wij er een punt achter", zeggen ze. Als extra reden wordt thans aangevoerd het feit, dat de twee vaste pre sentatoren, Dick van der Lugt en Aad Rietveld, binnenkort Viaardingen verlaten ais jour nalistiek werkterrein. Sinds de eerste aflevering be gin 1986 trok de Salon de Har monie gemiddeld tussen de twee- en driehonderd bezoe kers. De plaatselijke dag- en hüis-aan-huis bladen alsmede de Omroep Viaardingen be steedden er veel aandacht aan. Eind 1986 werd tijdens de S~- (on het fonds 'Red de Harmo nie en de Stadsgehoorzaal van de slopershamer' opgericht. Een kunstveiling ten bate van het fonds bracht in mei vorig jaar een kieine drieduizend gulden netto op. De organisa toren van de Salon menen met het maken van een feestavond van de twaalfde aflevering een goede bestemming voor dat geld te hebben gevonden. Omdat dit bedrag niet vol- doende was, is een beroep eer - daan op enkele bedrijven, die zo vriendelijk waren in de bui- del te tasten. Hierdoor is het mogelijk om ook de laatste Sa-, Ion gratis aan de Vlaardingse bevolking aan te bieden. De avond wordt financieel ge steund door: Avondbladen Combinatie Rotterdam, Corne lls Bastiaanse, Bondsspaar bank S'chiedam-Vlaardingen, Cency, Cleton en Meijer, Klaasse Klaasse, Frans Kuil Party- en Cateringservice, Hof man Reclame, Lips Textielser- vice, NCATB, Rabobank Schie- dam-Vlaardingen, bar bistro 't Scheele Hoekje, Shell PernJ Nederland, Shipmate Vlag J. Thurmer, Spuybroek Makel aardij, Stadsgehoorzaal, Café De Steeg, Vlaardings Theater café en Aannemingsbedrijf Van der Waal. De laatste Salon de Harmo nie. Vrijdag 11 maart 1988. Aanvang 20.30 uur, zaal open 1930 uur. Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51, Viaardin gen. Bal na. Gratis kaarten vanaf dinsdag 23 februari zo lang de voorraad strekt ver krijgbaar aan de kassa van het theater, op dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 14 uur en op zaterdag van 12 tot 15 uur. Telefonisch i niet mogelijk. i reserveren is ROTTERDAM Postzegels, munten, ansichtkaarten en speelgoed, deze verzamelob jecten vormen een greep uit het aanbod dat op zondag 21 februari te vinden is op de jaarlijkse verzamelbeurs, die wordt gehouden In de Kleine Zaal van de Doelen in Rotter dam. De beurs is bedoeld voor particulieren die oude spulle tjes willen verkopen of ruiten met andere verzamelaars. De toegangsprijs bedraagt 2,50 en voor kinderen bedraagt het entreegeld 0,50. Informatie is verkrijgbaar via tel 01803 14214.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1