'Je moet pijn in je auto gehad hebben' Clement geschokt van FlIlpIJnen Bedrijf gedupeerd Hans Molenkamp fotografeerde vóór derde maal Parijs-Dakar 1111 Informatie voor de Brugmanstraat Repareren bij Computerclub Dronken automobilist Swing met Molly Hafkamp houdt 'kater' over aan expo Huysmans WS SCHIEDAM De grond van het kindertuinen complex Vijfsluizen ligt er nu nog haveloos bij maar dat zal snel anders worden. Maandag gaat de ploeg erin. Kort daarna wordt er geëgd en dan mag het tuinierseizoen volgende maand weer be ginnen. Honderden kinderen zullen vanaf die tijd het complex wekelijks bevolken. Als ze de aanwij zingen van de leiding nauwgezet opvolgen, zal het niet lang duren of de eerste prei, uien en boontjes schieten de grond uit. Wormen Tuin-Certificaat Racekanonnen I Lekkere platen Eigen wereld Kees Clement met enkele van de geschenken die hij van de Filipino's mee kreeg voor de VLOS: ,J2eeld van de regering Aquino in Nederland is veel te rooskleurig." (Foto Arie Wapenaar) Mensonterend HET VRIJE VOLK schiedam ZATERDAG 20 FEBRUARI 1988 mm- Schooltuinen: maandag gaat de ploeg erin -„Het leuke hiervan is dat er geen enkele verplichting is. De kinderen komen geheel vrij willig in hun vplje tijd hier heen om zich lekker in de bui tenlucht bezig te houden met kweken van bloemen en groen ten," vertelt Arie Vos. Hij is hoofdleider school- en kinder tuinen bij de gemeente Schie dam. De jeugdige tuinbouwers, leeftijd zo rond de acht tot twaalf jaar, krijgen elk een ei gen stukje grond van 8 vier kante meter waarop ze mogen verbouwen wat ze willen. Afrl- kaantjes, dahlia's en chrysan ten maar ook radijs, spinazie, kruizemunt en een turks ge-' was als amsoi. „Twintig percent van de kin deren is buitenlands. Ik vind het heel belangrijk dat ze hier in een groep samen' werken. Alle scholen en nationaliteiten door elkaar," zegt voormalige boswachter Vos. „Laat ze maar leren van elkaar, maar anders dan op school, nu in de .vrije natuur." Leren staat voorop want het is wel de bedoeling dat er ver der gekeken wordt dan het ei gen tuintje groot is. Vos: „We willen ze ook goed''leren om gaan met de natuur in het al gemeen, ook met de dieren op en rond het complex. Met de vogels, maar ook met de wor men en insecten die. uit de grond komen als ze aan'het spitten zijn." Jaarlijks komen er zo'n vier- tot vijfhonderd kinderen naar de kindertuinen, verdeeld over de complexen Vijfsluizen (in West), Boerderij Landvreugd (Groenoord) en Park Kethel. Twee keer per week komen de kinderen anderhalf uur naar het complex om hun lapje grond te verzorgen. Dat gaat in groepen van twintig, die elk onder leiding staan van een tuinleid(st)er. „En daar zit 'm nou de kneep," zegt Arie Vos. „We zoe ken voor het spul weer begint nog een aantal enthousiaste mensen vanaf 18 jaar die de jeugd kunnenbegeleiden." Ge meentewerken is op zoek naar mensen met enige 'groenerva- ring' zoals Vos het noemt, die goed met kinderen kunnen om gaan. Wie zich aanmeldt krijgt de, functie van 'aspirant- tuinleid(st)er' en wordt inge werkt volgens een imposant draaiboek. Voor ondersteuning bij de dagelijkse gang van za ken zorgt de complexleidster. Er kan gekozen worden uit de groepen maandag/donderdag of dinsdag/vrijdag. Hetsei zoen loopt van eind maart tot oktober. In de zomermaanden draait er en speciaal program ma voor kinderen*,, die* niet of heel kort, met vakantie "gaan. De onkostenvergoeding be draagt 8,50 per uur. De jonge kwekertjes zelf be talen een bijdrage van acht gulden voor het hele seizoen. Hoofdleider school- en 'kindertuinen Arie Vps zet de schop er alvast in: >fMaandag wordt de boel geploegd, daarna geëgd en dan kun nen we weer van start." (Foto Arie Wapenaar Gemeentewerken zorgt voor zaaigoed, pootplantjes en het tuingereedschap. „Het zaaien tot en met het oogsten van het gewas, dat mogen ze helemaal zelf doen," zegt Vos. Wie zijn stukje grond de gehele zomer door netjes bijhoudt, krijgt in oktober het zogenaamde Tuin- CertificaaL Dat bevestigt nog eens dat de eigenaar ervan een onberispelijk tuinman is. „De kinderen die'daarmee naar huis gaan, moeten.niet raar opkijken 'als blijkt dat hun vader en him grootvader het ook al aan de wand hebbèn hangen," voorspelt Vos. „Ver geet niet dat de Kindertuinen hier al sinds 1928 bestaan. Schiedam .was -ooit de derde gemeente in ons* land die er mee begon. Ik heb uitgerekend dat in de loop der tijd meer dan 30.000 Schiedammers hier voor 't eerst een 'spa in de grond hebben gestoken." Wie belangstelling heeft voor de begeleiding van kinde ren op de Schiedamse Kinder tuinen, kan een kort briefje met blijk van interesse voor het werk in de natuur sturen naar de Dienst Gemeentewer ken, Natuur- en Milieuzaken, tav A. Vos, Emmastraat 1, 3111 GA Schiedam. Voor telefoni sche inlichtingen is Arie Vos bereikbaar op telefoon 4260500, toestel 356. Wie er snel bij is kan nog mee met de jaarlijkse openingsexcursie van de tuin- leiders. Deze keer is het reis doel het ecologisch centrum de Kleine Aarde in Boxtel. SCHIEDAM Vanaf een terrein van de Machinefariek A. de Jong BV aan de 's Grave- landseweg in Schiedam zijn 48 zogeheten 'branderschoenen' verdwenen. Het bedrijf is voor zeker 50.000 gulden gedupeerd door de diefstal van de voor anderen totaal onbruikbare en waardeloze 'branderschoenen*. Het personeel van de Jong be dacht de naam "branderschoe nen' (intertube burners) zelf voor de één meter lange en on geveer 30 kilogram wegende gietijzeren stukken pijp voor stook- of branderinstallaties. De gestolen exemplaren la- Door DICK VAN DER LUGT VLAARD3NGEN Zes do den, twee vermiste en tiental len gewonde motorrijders; de tiende rally Parijs-Dakar le verde vorige maand een triest record op. De Vl&ardingse fo tograaf Hans Molenkamp (41) was erb}j. .Als over een half uur de telefoon gaat, ben ik weer weg," zegt hij. „Maar ik kan je niet vertellen waarom." Zijn, vriendin Hermine Jansen doet, r. een poging: „Hij knapt daar „van op." Hans, weer: „Het is een van de mooiste ervarin- genjpm over je eigen grenzen heetste gaan. Je.ga&t je er fan tastisch bij voelen- Geen tele- fooiCgeen rekeningen. Je kimt de hele wereld aan." Tweeëntwintig dagen volgde Hans Molenkamp samen met redacteur Dick van Zijl (4WD Magazine en Truck Star) de zeshonderdveertig equipes, die op 1 januari bij Versailles op de motorfiets, in de auto of in de vrachtwagen stapten. Aan de finish in de Senegalese hoofdstad Dakar (West-Afri- ka) waren er nog honderdtwin tig over: Onderweg veronge lukten drie rijders en vonden drie toeschouwers door een aanrijding de dood. Het doden tal van alle rally's ia daarmee op vijfentwintig gekomen. Toch zegt Hans Molenkamp niet: 't hoeft voor mij niet meer. „Nee," bevestigt hij. ,,'t Is een soort oorlogsverslagge ving. De wil de rally niet als sport betitelen. Ik vind motor sport ontzettend mooi, maar ik zie er tegelijkertijd de waanzin van in. Parijs-Dakar staat er om bekend, dat het de gevaar lijkste rally ter wereld is. 't Is een "aanval op de woestijn. Mensen onderschatten het. Daarom moeten volgend Jaar de selectienormen strenger worden, want er zitten com pleet gestoorde kamikaze-rij ders bij. 't Is heel simpel. Je weet waar je aan begint Als iemand met een waanzinnige snelheid wil rijden, Is le ge schift." Een soortgelijk verhaal •houdt Dick van Zijl in het maart-nummer van Truckstar. „De hele discussie over Pa rijs-Dakar vond vooral plaats tussen niet-deelnemers, ofwel betweters," schrijft hij. „Het antwoord op al die negatieve verhalen Is eigenlijk heel sim pel: ieder die meedoet aan de, rally. weet dat hij/zij risico's. loopt. Houdt er weliswaar geen rekening mee, het er niet le vend af te zullen brengen. Maar in de rally is het ver schil tussen leven en dood vaak niet meer dan twee me ter. De deelnemers weten dat! Ze doen uit eigen vrije wil mee en nemen de risico's op de koop toe! Geen geweeklaag dan, als het verkeerd gaat, hoe tragisch dat voor de persoon in kwestie en zijn naasten ook is. Het is ingecalculeerd, maar je denkt er liever niet aan." Over de oorzaken van het trieste record heeft Molen kamp wel Ideeën: „Er is een scala van redenen waarom het dit jaar fout is gelopen. In de eerste plaats heeft de rally een grote zuigkracht. Er waren meer deelnemers dan ooit, die minder technisch voorbereid aan de start verschenen. In de tweede plaats zijn de topsnelheden van de toprijders de laatste jaren gigantisch omhoog geschoten. Die liggen nu rond de 220 km per uur. In de oorspronkelijke opzet was de marathon-klasse veel be langrijker dan de wedstrijd klasse. Het was een test op stuurmanskunst en uithou dingsvermogen. Maar de fabrieksequipes zijn met steeds snellere auto's ge komen, die veel geld kosten. Daardoor heb je een oneven wichtige situatie gekregen met aan de ene kant race-kanonnen en aan de andere kant stan daard-auto's. Om in het klasse ment te blijven, moet je elke dag binnen twaalf uur na num mer 1 binnenkomen. Dus de rest van het veld wordt als het ware gedwongen om sneller te gaan rijden, waarbij onverant woord grote risico's worden genomen. Dat is dit jaar voor het eerst goed naar buiten ge komen." Organisator René Metge noemde de rally 'memorable'. Molenkamp: „Daar heeft hij niets teveel mee gezegd. Het was een grandioze puinhoop. Het feit dat nog steeds twee motorrijders kwijt zijn, tekent toch wel de organisatorische chaos. Het is niet zeker, of die twee gestopt zijn zonder zich af te melden. Metge is met na me op zijn bek gegaan door .een volledig verkeerde koers- ïbeschrijving. Vanaf de zesde {dag waren er enorrrté koersaf- \.N". v is* w® Hans Molenkamp: „Kom je thuis, ben je gewoon weer Hans Molenkamp, een jongen uit de VOP." (Foto Arie Wapenaar) wijkingen. Daar zijn erg veel blunders mee gemaakt." In onze krant van 19 decem ber sprak Molenkamp de hoop uit om tijdens de rally 'de plaat van zijn leven' te kunnen maken. Molenkamp maakte onderweg ruim zesduizend fo to's. Zat het felbegeerde 'lucky shot' erbij? „Nee," antwoordt hij eerlijk. „Maar het is prima, mooi ma teriaal. Het zijn allemaal lek kere platen geworden. En wei nig van situaties, waarvoor Ik me zou moeten generen." Die situaties maakte hij wèl mee. Zo stond' hij 'midden in de rouwstroom'-na het veronge lukken van DAF-navigator Kees van Loevezijn. „Daar heb lk geen foto's van gemaakt. Dat is zo'n grove inbreuk op mensen." Om de illustreren hoe hij daarover denkt, slaat hij het Franse blad VSD op. Hij wijst een serie van zes "foto's aan, gemaakt door een Franse foto graaf. Ze tonen de auto van Jacky Ickx, die over de kop slaat. De chauffeur en bijrijder stappen beiden ongedeerd uit, nadat de auto op zijn kant in het 'zand is beland. „Dit is god verdomme mooi. Wat een schoonheid van een serie," vindt Molenkamp. Had hij dat ook gezegd, als ze het er niet levend vanaf hadden gebracht? Molenkamp: „Nee, heel te- genstrijdig. Dan had ik dat niet gezegd. Nu Is het een se rie: eind goed al goed. Maar het is toch een schlemielen se rie. De jongen die deze foto's heeft gemaakt, wist dat dit een gevaarlijk punt was. Dat kun je eigenlijk niet maken. Ik vind, dat Je in zo'n geval de plicht hebt om de rijders te waarschuwen." Voor Molenkamp zit zijn derde rally-raid Parijs-Dakar er weer op. Hij reed drie we ken in een Landrover over ber gen en duinen, door rul zand en over wasbord-achtig ter rein. Vocht tegen stof en hitte. Leefde op niet veel meer dan water en brood. Viel 5 kilo af. De deelnemers die zijn veron gelukt, waren 'goeie bekenden' van hem. Toen hij hoorde van het ongeluk vein Van Loevezijn stond hij te 'janken'. Molenkamp: „Maar je kunt niet zeggen: ik haak af. Wij waren daar om te fotograferen en een verhaal "te maken. Wij leefden in een eigen wereld. Kom je thuis, ben je gewoon weer Hans Molenkamp, een jongen uit de VOP. En daar ga je een avondje stappen met topcoureurs, waarvoor mensen twee weken In de rij liggen om een handtekening te bemachti gen." Parijs-Dakar in één zin? Molenkamp: „Je moet pijn in je auto gehad hebben." gen klaar om te worden inge bouwd in een grote verbran dingsinstallatie. De aflevering van de gasbrander had één de zer dagen kunnen plaatsvin den. Manager A. W. Spoorma ker'van A. de Jong BV legt uit: „De "schrootwaarde 'van de loodzware "gietijzeren bulzen ligt rond de anderhalve gulden per kilo: Ons bedrijf is bereid om voor dat bedrag, meer dan 2200 gulden wordt dat niet, die pijpen terug te kopen van de- dleven. Ons bedrijf zit er ont- zaglijk mee omhoog." Want'die" buizen hebben we niet zomaar, een, twee, drie opnieuw gego ten." SCHIEDAM Wethouder Luub hafkamp, die een exposi tie over het werk en een be zoek aan Schiedam van de om streden Franse schrijver J.-K. Huysmans liet verbieden in het Schiedamse Stedelijk Mu seum, heeft van de affaire een 'katterig' gevoel overgehou den. Dat schrijft de VVD be stuurder, die met zijn besluit 'heel Nederland' over zich heen kreeg, in het mededelin genblad van de Schiedamse af deling van de WD van deze maand. „Inmiddels is gebleken dat zich een volstrekt andere pu bliciteit en discussie heeft ont wikkeld na de sluiting van de expositie. Nogal wat kwalifica ties zijn daarbij gebruikt, zoals censuur, onfatsoenlijk en onde- eratisch. Ook de zwaarte van de destijds door Huysmans ge bruikte bewoordingen zijn ge bagatelliseerd," vindt Haf kamp. Hij vindt dat doordoor een verkeerde discussie Is ont staan. „Bepaalde antipatiën van de schrijver hadden aan de kaak gesteld moeten worden. Daar over had een discussie moeten ontstaan en niet over mijn wel of niet laten afbreken van de tentoonstelling. De discrimina tie discussie wordt naar mijn mening en naar aanleiding van andere ervaringen toch al heel vaak op de verkeerde wij ze gevoerd. En dan leidt die discussie juist tot het tegen overgestelde van wat men wil bereiken," meent de Schiedam se WD-er. Luub Hafkamp liet de Huy smans expositie over het vijf daagse bezoek dat de schrijver eind vorige eeuw aan de jene- verstad bracht weghalen, om dat hij discussies over het mu seum en het museumbeleid wilde voorkomen. Hafkamp In het stuk in het partijkraatje: „De centrale doelstellingen ten aanzien van het cultuurbeleid in Schiedam zijn: het ontwikkelen en in stand houden van -culturele waarden; het toegankelijk ma ken van culturele objecten en manifestaties; het bevorderen, dat de bevolking kan participe ren in de cultuur." Hafkamp is er van overtuigd dat Schiedam op de juiste weg is met 'zijn' cultuurbeleid. De wethouder: „Ondanks deze storm moeten we deze koers blijven varen." VLAARDINGEN Met ge mengde gevoelens is Kees Cle ment, voorzitter van de VLOS (Vlaardingen voor ontwikke lingssamenwerking), terugge keerd van een bezoek van vijf weken aan de Filipijnen. Tevre den is hij over de contacten die hij heeft kunnen leggen met maatschappelijke organisaties op het suikereiland Negros, maar ook geschrokken van de alarmerend slechte mensen rechtensituatie en de politieke doctrine van de regering Aqui no. Clement was afgereisd naar het eilandenrijk om de reeds twee jaar bestaande vriend schapsband tussen Vlaardin gen en de vissersstad Bacolod op Negros te verstevigen. En hij wilde met eigen ogen den hoe de projecten die de Vlaar- dingse bevolking heeft gefinan cierd functioneren, in korte tijd bezocht Clement een twintigtal organisaties die participeren in de evenknie van de VLOS in Bacolod, de VBCFTC (Vlaar dingen Bacolod Cities Friends hip Ties en Cooperation). Hij kwam over de vloer bij vak bonden van vissers, kleine boeren, suikerwerkers, bij de stedelijke armen, vrouwen-, jeugd- en artiestenorganisa ties, instellingen in de gezond heidszorg en onderwijs, kerken en mensenrechtencomité^. Overrompeld was de voorzitter door de ontvangst die hem overat werd bereid. Hij vertelt: „Hoe moeilijk.de situatie ook is',' hoe arm de mensen ook zijn, je wordt onthaald met een hartverwarmende gastvrijheid en vriendelijkheid. Ze siepen je overal mee naar toe, Je moet .alles'zien én overal waar me ineer Kees Clement op bezoek kwam werd er een hele happe ning van gemaakt, met zang, 'dansten toespraken, want ze hebben daar een cultuur om een puntje aan te zuigen, fan tastisch. Ik voelde me af en toe knap opgelaten." De VLOS-voorzitter was niet met lege handen aangekomen. Ir. zijn bagage bevond zich voor 10 mille aan boeken, vi deo-recorders en tv's. Dit ais resultaat van een actie van de leerlingen van de scholenge meenschap Prof. Caslmir en bestemd voor een tiental scho len in Bacolod. Daarnaast kon hij een cheque van eenzelfde bedrag overhandigen aan de organisatie van de plaatselijke armen, die het geld zullen ge bruiken voor het versterken van hun organisatie en voor een renovatieproject in een krottenwijk. „Ik ben in die wijk geweest, mensonterende toestanden ge woon," aldus de Viaardinger. „Dat geld kan daar prima gé- -• bruikt worden. En organisatie- - is dan zo belangrijk. Verzet je. - gezamenlijk als de autoriteiten., je van je stukje land willen ver-, drijven, want je staat in je recht. Maar ja, recht hebben en recht krijgen zijn op de Fili pijnen twee heel verschillende dingen," constateert hij bitter. Clement kon zijn gastheren ook meedelen dat het centrum van de VBCFTC, dat juist tij dens zijn verblijf officieel door de bisschop werd geopend, fi nancieel zal worden gesteund door de landelijke vastenactie van de katholieke kerk. „Wat dat soort zaken betreft was mijn bezoek zonder meer een succes, ik denk dat de mensen in Bacolod een stuk praktische solidariteit hebben gevoeld met de mensen uit Vlaardingen. De politieke situa tie op de Filipijnen wordt steeds gevaarlijker, de militari sering neemt hand over hand toe. Dat ik ondanks dat toch gekomen ben is erg door mijn gesprekspartners gewaar deerd, zo heb ik gemerkt," zegt Clement. De VLOS-voorzitter maakte ook de plaatselijke verkiezin gen mee op het eiland, dat van oudsher beheerst wordt door Marcos-getrouwe suikerbaron nen en grootgrondbezitters. Ook in Bacolod werd een aan hanger van de verdreven dicta tor tot burgemeester gekozen. Democratisch' ging dat bepaald niet, volgens Clement: „De be volking wordt zo enorm geïnti mideerd door privé-legertjes van de grootgrondbezitters, door de burgerwachten, de po litie en het leger. Er is zoveel fraude en omkoperij, dat je het gerust een farce kunt noe men." Gevolgen voor de vriendschapsband zal dit ech ter niet hebben, omdat Vlaar dingen geen contacten onder houdt met de gemeente Baco lod, maar met de VBCFTC. SCHIEDAM Alle eigenaren en huurders van huizen in de Brugmanstraat op de nummer 31 tot en met 55 en 32 tot en met 44, de Westfrankelandse- straat 52 tot en met 72, Fabri- straat 31,33 en 32 tot en met 50 en de Van Beverenstraat 2 tot en met 12 worden maandag 22 februari geïnformeerd over particuliere woningverbetering. De eerste bijeenkomst met in formatie, die in fases wordt verstrekt omdat het woning- verbeter project zoveel huizen omvat, wordt gehouden in wijkcentrum De Erker. Op de informatie-avond krijgen de bewoners een toelichting op de bestaande subsidieregelin gen en over financieringsmo gelijkheden. Verder wordt de verbeteringsaanpak van het gebied doorgenomen. Er wordt onderzocht of voor bepaalde delen van de wijk in west een gezamenlijk aanpak haalbaar is. Tijdens de vergadérlng kun nen de bewoners vragenformu lieren invullen. De bewoners kunnen ook ideeën kwijt of wensen kenbaar maken. Informatie-avond Brugman- straat en omgeving, wijkcen trum De Erker, Jan van Aven- nestraat 32, Schiedam. Aan vang 20.00 uur. SCHIEDAM De Computer club Schiedam houdt dinsdag 23 februari een 'avondje com puteren' In de zaal van de Filmclub, Nieuwstraat 12, Schiedam, ledereen, met of zonder apparatuur, is weikom. Het maakt niet uit van welk merk de computers zijn. Er zul len in ieder geval Amiga's, IBM's en Commodore's aanwe zig zijn. Computerkenners ont fermen zich over defecte com puters en randapparatuur voor reparatie. De bijeenkomst be gint om 19.00 uur. Toegang bedraagt ƒ3,50. SCHIEDAM Burgers hebben in de Schiedamse Boerhaavel- aan een dronken automobilist, een 43-jarige Schiedammer, gegrepen en aan de politie overhandigd. De man ramde met zijn auto drie andere per sonenwagens en reed een paal en twee verkeerszuilen omver. Toen 'ie ook nog over het trot toir rakelings langs de huizen reed, grepeh de buurtbewo ners in. Zij overhandigden de onder Invloed van drank verke rende man aan de politie, die hem meenam naar het hoofd bureau. De auto van de Schie dammer Is total loss. VLAARDINGEN Zangeres Molly Foster uit Den Haag ga randeert dinsdagavond een swingend avondje in D'Oude Stoep. De in Jamaica geboren zanglerares treedt vanaf half .tlen qp samen met de beroeps- muzikanten Henk van Galen (piano),. Ruth Spetter (drums), Alfred Smith (bas, trompet en klarinet) en Ben Vrauwdeunt (saxofoon'en klarinet). De toe gang is gratis. «êr

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1