Berini's krijgen filmclub plat met 'Klappermelk' Inbreng galeriehouder goed uit de verf Consumentenbond Maassluis op zoek naar actieve leden 1 nsMmmrn WD vergadert Vierde theaterdiner: 'Waar is de divan?' Heropening Bioscoop Oscar wat vertraagd k wv ws ww Molentrio zes SCHIEDAM „Ma ma, ik ga weer even naar Knabbeltje, hoor." Weg was de kleine meid uit de Schiedamse zuid- wijk de Gorzen zater dagmiddag. Op een drafje verliet het mëis- je de rommelmarkt in een van de zalen van Kluphuis Zuid aan de Dwarsstraat om naar haar eigen huisdier te rennen. Even daarvoor Was het beestje aan een serieus onderzoek on derworpen door de keurmeesters van de Hoogvlietse Kleindieren Sportvereniging. Stamper mooist De Rotterdamse Berini's Annie en Harry kregen al meteen bij het eerste nummer de barstensvol le Filmclub in theater de Teerstoof in Schiedam 'plat'. (Foto Arie Wdpenaar) mm Kamermuziek Leuk idee Unieke toestand HET VRIJE VOLK Schiedam vlaardingen 4 'Niet met je vingers in de kooi!' Vooral veel honden groot en klein cavia's en hamsters werden door de Gorzeneesjes aangevoerd. Patrick Heuche- mer (7) stond apetrots met zijn Snuffie (een cavia van on bekende ouderdom want Sin terklaas was de schenkër van het diertje), hij keurmeesters Frido van der Eijk en Roelof Hoes. „Hij is wel twèe. jaar," hoorde Patrick van de dieren- kenners. De Hoogvlietse keur ders beoordeelden de beesten op de verzorging, gezondheid en de manier waarop de kinde ren met hun huisdier omgaan. De heren gaven ook advies en knipten de nagels van diverse aangevoerde cavia's. De keurders keken vooral goed hoe de kleintjes met hun huisdieren omgingen. „De ver houding kinddier is heel be langrijk. Of ze er lief voor zijn en er goed op passen," legde keurmeester Van der Eijk uit. Alle kinderen ontvingen een di ploma. Behalve de beesten, die door hun baasjes werden mee genomen voor de keuring, w f %f. Keurmeester Frido van der Eijk met ca via Snuffie van Patrick Heuchemer tijdens de huisdieren keuring in clubhuis Zuid. (Foto Arie Wapenaar) stonden er ook kooien of hok ken met daarin de dieren van de keurders. Zo brachten de kleindieren-fokkers kippen, duiven, kwartels, een langoor konijn en twee echte fretten mee. „Niet met je vingers in de kooi, hoor," waarschuwde Van der Eijk de kinderen voor de moeder en dochter fret, tam me bunzings. „Ze stinken niet, hoor," ver zekerde Van der Eijk. Hij gaat >aak op konijnenjacht met de razendsnelle en beeldschone ranke diertjes. De meeste kin deren stonden ais gebiologeerd naar de moordzuchtige beest jes te staren. „Wat zijn ze mooi, hè," vond er eentje. „Maar mijn poes Madelief is de mooiste," riep Eva den Duik (5). Samen met broertje Job kwam zij haar spierwitte vier maanden oude poes laten keuren. Met mand en al sjouwde Eva met haar huisdier Madelief door het buurthuis. Op verzoek van keurmeester Van der Eijk nam zij haar huisdier liefdevol en heel stevig op de schouders. Met zijn kleine klauwtjes greep poes Madelief zich vast aan Eva's kleren. Het maakte haar niets uit. Linda Freding (9) stond er met een van haar cavia's. „Ik had er eerst vijf, maar nu heb ik deze nog. Twee zijn er dood gegaan," aldus Linda met Moppie in haar handen. „Mijn cavia heeft in de tas gepoept," wees Patrick Heuchemer in de canvastas naar zijn buur vrouwtje Sylvia, die met neefje Patrick Hagman (5) en zijn Golden Retriever Cindy op de keuring zat te wachten. De kleine Patrick Hagman vertel de: „Mijn hond is heel lief, maar hij trekt mij op de grond en daarom gaat mijn nichtje naar de keuring toe." De winnaars van de eerste prijzen in de verschillende ca tegorieën zijn: Poezen: Eva den Duik met Madelief; honden: Jordy Hes sels met hond Dinky; konijnen en cavia's, Albert Trouwborst met konijn Stamper. Albert kreeg tevens een aanmoedi gingsprijs van de jury omdat zijn huisdier Stamper het mooiste dier van de hele mid dag was. Door MARJAN MEIJI2R SCHIEDAM Het Rot terdamse duo de Berini's kreeg zaterdagavond al meteen bij het eerste num mertje vijftiger-jaren- muziek het publiek in de Schiedamse Filmclub plat. Voor de tweede keer in haar, toch al jarenlange, geschiedenis zat de Film club tot aan de nok toe bar- stenvol. „Uitverkocht," stond er te lezen bij de ingang van theater de Teerstoof aan de Nieuwstraat. Niet alleen vaste fans van het unieke Rotterdamse duo gevormd door 'Annie* en 'Harry' wa ren er. Ook veel" Schiedam se jongeren en leden van de Harley Davidson Motor Club stonden te dringen voor het kleine podium in de snikhete bovenzaal. Luid galmde het: „Ik wil klappermelk met suiker, nee, iets anders lust Ik niet." Het toegestroomde publiek zong uit volle borst mee. En zangeres/bassiste Annle maar lachen en maar in lekker plat Rotterdams ukelele-speler Harry op zijn lazer geven. Gestoken in een sexy helblauwe jurk met strassbandjes, en met grote strassoorbellen in, stal de Rotterdamse -zange res Marjolein Meijers Annie ieders hart. Om van de underdog Hans Harry Kemeling maar niet te spreken. Hele spreekkoren „Harry, Harry, wij willen Harry" klinken op, als ie weer eens vocaal in de 'prut gerouwd' wordt door de pinnige Annie. 'Ongelooflijk hoe de Rot terdammers met hun lekke re luisterliedjes In het En gels en het Nederlands de meest uiteenlopende toe hoorders aan het meedoen krijgen. Het publiek staat te gillen, geeft antwoord op de gekste vragen en steunt als het moet de zielige Harry,. die weer eens iets verkeerd doet. Altijd weer lijkt het duo de Berini's, de naam is afgeleid van de vijftiger ja ren brommer met die naam, de zaal alleen al met hun verschijning te impone ren. En ze kunnen nog mu ziek maken en zingen ook. Volgende week zijn de' twee Rotterdammers weer te zien In de Teerstoof, maar dan op het 'echte' po dium van het theater. Zij verzorgen dan het voor- en naprogramma van het Rot terdamse 'Niet te vermij den dansorkest'. De muziek avond is bedoeld als vijfti ger jaren extraatje voor de Schiedamse jeugd van de Schiedamse theaters. Vorig -jaar traden tijdens zo'n ex traatje in de Teerstoof De -Gigantjes op en was er een ware toeloop van zestiger jaren dansers met pettico ats en vetkuiven. SCHIEDAM De leden van de Schiedamse afdeling van de yVD vergaderen maandag 29 februari, in Hotel Rijnmond (Nieuwlandplein 12, .Schie dam), Op de agenda staan on dermeer, de discussienota Libe raal Bestek '90 en de Beschrij vingsbrief voor de algemene ledenvergadering op 27 en 28 mei in Veldhoven. Begin: 20.00 uur. Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM De kunste naar; maakt kunst, maar het is vaak de galeriehouder die hem beroemd maakt. Er zijn gale ries die zo'n goede reputatie hebben dat het feit dat een kunstenaar er exposeert al een indicatie voor zijn kwaliteiten is. Galerie de Sluis in Leid- schendam is daar een voor beeld van. In galerie 't Koets- huys aan de Lange Haven is momenteel nieuw werk te zien van kunstenaars die regelma tig in de Sluis exposeren. Dit zijn niet alleen Nederlandse kunstenaars maar ook een Tsjech, een Zwitser en e'en Ita liaan. Een interessant aspect van deze tentoonstelling is dat nu ook het aandeel van de galerie houder eens uit de verf komt.- Die richt de tentoonstelling tenslotte in en dat bepaalt voor een groot deel de indruk die het werk op de bezoekers maakt. Hoewel 't Koetshuys geen grote galerie is, hangen de zeer uiteenlopende werken er toch mooi bij. „Ja hè, het bijt elkaar niet," constateert galeriehoudster An van den Brand tevreden. „Dat is dan toch mijn creatieve inbreng, ik moet zorgen dat het er mooi uitziet." Maar uiteindelijk bepaalt de klasse van de kunstenaars toch de kwaliteit van de ten toonstelling. En die blijkt hier wel uit het feit dat de aanwezi ge kunstenaars in internatio naal vermaarde galerieën en musea hebben geëxposeerd. Van de schilder Per Arnold! hangt bijvoorbeeld werk in het Museum of Modern Art in New York en het Stedelijk Museum in Amsterdam. En bijna alle kunstenaars exposeerden on der de vlag van galerie de Sluis op de Internationale Kunstmesse in Basel en de In ternational Contemporary Art Fair in London. Eén van de kunstenaars die regelmatig in de Sluis expo seert is de Rotterdammer Leo de Jong. Van hem zijn in het Koetshuys abstracte, beschil derde collages te kien waarin hij allerlei materialen ge bruikt zoals een plakkertje op een vleeswarenverpakking of een krant. De collages zijn zeer intuï- ■v V ,r r* A <v* X* - 'i ,vVV V 'y*>i 'f 4." '2 1 - -V' -'- .r w, ®s/a, ip.#; I Een schilderij van Piet Warffemius, dat bij de presentatie van galerie De Sluis in 't Koetshuys te zien. Kenmerkend voor zijn werk zijn de heldere kleuren en de krach tige, wilde stijl. (Foto: Arie Wapenaar) tief ontstaan. „Het belangrijk ste vind ik dat ik me laat mee siepen door de gebeurtenis sen", aldus de kunstenaar. „Ik werk nooit met een vooropge zet idee. Dat plakkertje heb Ik er bijvoorbeeld ingeplakt om dat die kleur in het schilderij terugkomt." En op de vraag of hij met zijn werk iets wil zeg gen, antwoordt Leo de Jong: „Het is abstract werk maar er ligt wel een idee wat betreft de vormen aan ten grondslag. Er moet beweging in zitten, daar om werk ik voornamelijk met rechthoeken en driehoeken. De cirkel vind ik te statisch, die benauwt me." Ook schilderes Theadora Plas maakt in haar composi ties gebruik van rechthoekige, geometrische vormen. Dit in lichte heldere kleuren, vooral veel blauw en groen. Theodora Plas wil in haar schilderijen haar emoties en gemoedstoe standen tot uitdrukking laten komen. De kleur blauw heeft voor haar met heftige emoties te maken. Het vreemde is dat haar schilderijen juist door de geometrische vormen en het koele blauw een bijna serene rust uitstralen. Dit in tegenstelling tot het werk van de jonge kunstenaar Piet Warffemius, Hij maakt 'wilde', abstracte schilderijen. De overwegend pastelkleurige tinten uit zijn vroegere werk hebben plaats gemaakt voor heldere, krachtige kleuren. De dynamiek die dat teweeg brengt vindt zijn tegenhanger in de kleurvlakken die rustiger en ruimer zijn geworden. Heel mooi is ook het werk van de Indonesië geboren boedhist Jan Hubertus. Hij maakt aquarellen op handge schepte papier waarop kleine tekens zijn aangebracht die de illusie van lettertekens wek ken. Ook beelden zijn op de groepstentoonstelling verte genwoordigd en wel in het werk van de Zwitser Eduard Lienhard en de Nederlander Ad Arma. Deze is eigenlijk een van de weinig kunstenaars op de tentoonstelling die figuratie een rol laat spelen in zijn werk. Hij maakt mooie, kleine bronzen mensfiguurtjes op na tuurstenen sokkels. Die zien er vaak uit alsof ze op de vlucht zijn, de beelden stralen veel beweging uit. Het afgelopen jaar is het hoofdthema van zijn werk dan ook geweest: 'uit het gaan ontstaat de weg*. Dat Ad Arma een veelzijdig kun stenaar is blijkt wel uit het feit dat hij in 't Koetshuys ook schilderijen en tekeningen ex poseert. Maar ondanks de ver schillende technieken Is zijn werk altijd heel herkenbaar, het thema blijft steeds hetzelf de. De kunstenaarspresentatie van galerie de Sluis ln 't Koets huys ia zeker de moeite van het bezoeken waard. Niet Iede re maand exposeren in "Schie dam kunstenaars van zo'n gro te klasse. An van den Brand is dan ook met recht trots op de ze tentoonstelling, al valt het bezoek tot nu toe een beetje te gen. Nieuw werk van regelmatig tn galerie de Sluis (Letdschen- dam) exposerende kunste naars, tot en met 13 maart ln galerie 't Koetshuys, Lange Haven 78. Geopend: woensdag tot en met zaterdag van 12,30 uur tot 17,00 uur en zondag van 13,00 uur tot 17.00 uur en na telefonische afspraak, tele foon 4739930. MAASSLUIS De Maasslui- ze afdeling van de Consumên- tenbond is naarstig op zoek naar actieve stadgenoten die zich in willen zetten voor het algemeen consumentenbelang. De werkgroep houdt zich bezig met landelijke, regionale en vooral lokale consumentenza ken. „Denk aan uw belang en dat van anderen," wijst de Consumentenbond de Maas- sluizers op het belang van het werk. „Want iedereen is consu ment en komt wel eens voor problemen te staan. Uw recht zoeken en krijgen is niet zo simpel. Vaak is het vechten te gen de'bierkaai. Maar samen staan we sterk," stelt de consu mentenbond. In Maassluis is de werk groep actief in de Maassluise Vrouwenraad, het stichtings bestuur van Koningshof en de vestigingscommissie huisart sen. Onderzoek werd onder an dere gedaan naar de bereik baarheid van stembureau's voer mindervaliden. Mede door de werkgroep is er verbe tering gekomen in die bereik baarheid. Momenteel is er een onderzoek gaande naar de be reikbaarheid van nooduitgan gen ln grootwinkelbedrijven. Wie er wil meewerken in de werkgroep van de Consumen tenbond kan bellen of schrij ven naar het secretariaat: per adres Lavendelstraat 89, 8142 NE Maassluis, telefoon 01899 - 23008. De eerstkomende verga dering van de werkgroep Con sumentenbond wordt gehou den op woensdag 24 februari in de Koningshof. Aanvang 19.45 uur. NIEUW-LEKKERLAND De zesde Molentrio, een kwart-thriatlon in Nieuw- Lekkerland, wordt dit jaar op 11 juni gehouden. Op het programma staan een ju nioren-wedstrijd met een scholeneompetitie, een wedstrijd voor recreanten en een in het kader van de zogenoemde Superprestige voor licentiehouders. Belangstellenden voor de Molentrio kunnen zich in schrijven via telefoonnum mer 01848-3371. Deelname kost junioren ƒ15, recrean ten 22,50, atleten 18,50. MAANDAG 22 FEBRUARI 1988 Het theaterdiner in de Roo Roosenzaal van het Schiedamse Passagetheater spreekt de mensen aan. Wij blijven komen om ons te laten verwen nen." (Foto Arie Wapenaar) Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM Even rusten op een divan, lekker liggen op een bank of canapée. Dat ontbrak er nog maar aan na het heerlij ke vijfgangen diner in de Roo Roosenzaal van het Schiedam se Passagetheater, afgelopen weekeinde. Zo'n vljfëntwintig eters genoten in de voormalige bioscoopzaal van een uitgele zen maaltijd met wijn, limon ade of een biertje. De theater- gangers zaten aan aan het vierde theaterdiner van dit sei zoen. De stichting Schiedamse thea ters organiseert alweer voor het tweede jaar de 'compleet verzorgde chique'avondjes uit met eten, drinken en vertier in de vorm van theater.' De on langs naar de' Culturele Raad van Zuid-Holland vertrokken theaterdirecteur Connie Eggink wist het zeker: „De mensen willen zich weer heerlijk in de watten laten leggen. Ze vinden het prachtig om zich in stijl, met een drankje, een hapje voor en een drankje na de voorstelling, te laten vertroete len. En dat moet je als theater directie gewoon doen." Voor zo'n vijfenzeventig gulden per persoon is de gast in de Schiedamse theaters uit-en- thuis en heeft ie gegeten en gedronken en een voorstelling gezien. Kosten per persoon: 15 gulden voor het theaterkaartje, 45 gulden voor het vijfgangen diner en de rest voor drankjes of een taxi. Bij binnenkomst komt stemmi ge viool- en pianomuziek je te- temoet. De Maassiuizer René noei speelt kamermuziek op viool. Hij wordt begeleid door de pianiste Christa Jelsma. De dlnergasten appreciëren de muziek, die niet te hard is, en applaudiseren enthousiast. Een lichte geur van eten hangt al in de foyer van het theater in de overdekte Passage. Mevrouw Tonny Vogelezang, al sinds twintig jaar een drijvende kracht in het theater en ooit begonnen als de ouvreuze in het oude Tuschinsky-theater, neemt de jassen aan. Gauw de trap op naar boven, waar de muziek, de warmte en het eten wachten. Met grote namaakpalmen is de zaal 'aangekleed'. Alle spots zijn aangezet en gericht op de tafeltjes. Het zaaltje ademt iets gezelligs uit, een chique maar ongedwongen sfeer. De deel nemers aan het theaterdiner lijken bijna deel uit te maken van de theatervoorstelling, die ze later op de avond gaan zien. Het lijkt of ieder moment het doek kan opgaan en het pu bliek naar de-eters gaat kijken. Maar niemand voelt zich opge laten. De bediening, door eigen Passage-personeel, is perfect. „Geweldig, die diners," vindt het oudere Schiedamse echt paar E. en C.F. Smit. Mevrouw Smit, enthousiast: „Wij zijn vo rig jaar ook enkele keren ge gaan. Wij hebben een abonne ment op de voorstellingen. Dus dat hoeven we niet te betalen. Maar dit is zo leuk, je bent de hele avond onder dak. Zo ge zellig. Het Passagetheater moet blijven en die diners ze ker. Wij blijven komen." Vlaardingse echtpaar Aat en Jopie Gelderblom is dezelfde mening toegedaan. „Wat een vreselijk leuk idee. Dit was on ze eerste keer hier, maar het is voor herhaling vatbaar. Het is vrijblijvend, hè. Maar je weet tenminste van tevoren wat je te eten krijgt. Wij zijn op tijd voor de voorstelling en hebben thuis geen rommel," legt Jopie uit, terwijl de diensters van het theater heel beheerst en vrien delijk de koffie aandragen. Het Vlaardingse echtpaar no digde voor het geheel verzorg de avondje het Rotterdamse echtpaar Peter en Lineke Ver schuren uit. Lineke: „Tot nu toe is de avond al een succes." Haar man gaapt na het diner wel even. „Sorry, het eten was héérlijk. Maar het is warm hier." Een van de 'makkes' van het Passagetheater is de venti latie. „Iedere week staan mon teurs weer ergens een fout In de installatie te repareren," ex cuseert directie-assistent Marq Oudshoff. Het viertal denkt niet in slaap te dutten tijdens de cabaret voorstelling van de groep Zak en As in theater de Teerstoof. „Kijk, we halen een frisse neus. En dan gaan we genieten in de Teerstoof, dat is zo'n intiem theatertje. Daar komen we echt voor," legt Jopie, een echte theatergangster, uit. De theaterdiner-gaste'n voor de voorstelling in het Passage theater moesten wel ai om kwart voor zes aantreden. Het optreden van het The Deep Ri ver Quartet begon om kwart over acht. De bezoekers voor Zak en As startten om kwart over zes. De voorstelling begon om negen uur. Marq Oudshoff, directie-assis tent van de Schiedamse thea ters, loopt keurend rond. Hij was het, die samen met de vo rige directie-assistente Ingrid Reinders de theaterdiners van de grond hielp tillen. „Eigenlijk betreft het hier een unieke toe stand, want wij doen alles in ei gen beheer. Er zijn wel thea ters, met een restaurant, waar de mensen dus voor de voor stelling iets kunnen eten. Erna kunnen ze vaak aan de bar wat drinken. Het eten wordt uiteraard wel geleverd door een Schie dams cateringbedrijf: 'La bouche grasse' van Ruud Bur net (31) en Lenie van der Meer (28). Maar alles wordt Mer af- of klaargemaakt." In de kleine keuken in de kel der van het theater worden glazeh voigeschept met de cocktail fruit de mer, zeevruch tencocktail met heerlijke, knapperige verse groenten. De Veloute Carmen, tomatensoep met paprika, wordt heet ge maakt en voorzien van een schepje room. Het vlees, dit keer is dat een Cordon Bleu la sauce Bóamaise, varkensvlees gevuld met kaas en ham en overgoten met Bearnaisesaus, wordt er gebraden. De rauw- kostsafade wordt in schaaltjes geschept evenals de gefrituur de pommes Parisiennes. Als toe tje werd er Macedoine de fruits vers fruit met slagroom en li keur, geserveerd. Bedrijfsleider Ruud Burnet zit ai zeven jaar 'in de catering'. Hij maakt vanuit de drie keu kens in een pand aan de Singel wekelijks honderden hapjes, maaltijden of salades klaar voor allerhande feesten en par tijen. Ook bij mensen thuis kookt hij op verzoek en tegen betaling. Hij heeft zijn papleren voor tweede restaurantkok. Voorheen dreef hij café Het Maantje in de Broersveld. Op 4 maart opent ie samen met zijn,, partner Lenie van der Meer aan de Singel het nieuwe eet-" café 'De vette bek'. Lenie: „Wij maken alles zelf, daaarom kun nen we scherp prijzen naar de klanten toe. Wij gebruiken slechts zelfgemaakte spullen en alles is vers. Fabrieksspul- len komen er niet in." Er volgen dit theaterseizoen nog twee theaterdiners. Het eerste vindt plaats op 18 april voorafgaande aan de voor stelling van Tineke Schouten. Er zijn al tientallen aanvragen binnen voor het diner. Het laatste theaterdiner ia op 14 mei, voorafgaand aan het op treden van Martine Bijt. Van- teVoren reserveren in het Passagetheater, Passage 9-13, Schiedam. ROTTERDAM Ds hèr-ope- ning van Oscar, de voormalige Cannon-bloscoop aan de Meent in Rotterdam, laat nog even op zich wachten. De stichting Art House Rotterdam (SAR), de nieuwe exploitant van het theater, wacht nog al tijd op toestemming van de Nederlandse Bioscoopbond om met de voorstellingen te beginnen. Een formele proce dure, die eerst moet worden afgewerkt, is de oorzaak van de vertraging. Volgens woordvoerder Jan Elj- kenboom van de SAR is er een kans dat het theater donder dag aanstaande echt wordt geopend. „We staan klaar," zegt hij. „We hebben perso neel, we hebben kaartjes en we hebben de films: we kun nen onmiddellijk beginnen." Oorspronkelijk zou Oscar met een na afloop van het Film Festival Rotterdam worden geopend. Op grond van de re gels van de Bioscoopbond bleek dat echter onmogelijk. Eén van die regels Is, dat alie andere bioscoop-exploitanten in de stad de zogenoemde 'lijst van geen bezwaar' tekenen. Tegenstand is er niet, maar de censurerende exploitanten hadden formeel tot deze week de tijd om eventuele bezwaren kenbaar te maken.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1