Anoa: zonder horens 't liefst nu een n zijn bij Wilton kwestie van dagen Jonge ontwerpers op Binnenhuis Niks aan de hand bij GAB Akkoord Nieuwe Matex na marathon Rotterdam steeds minder werkstad Blazers maken Bullets lekker swingend Asea en Brown Boveri: fusie zonder banenverlies HET VRIJE VOLK SLINGERT U OP DE BON! IKADOBOl 1500 kilo marihuana gesmokkeld Met pomp weggereden... Dr. Aimévan Santen overleden Erasmus op VS-T-shirts Het Vrije Volk heeft nu een nieuw, origineel kado voor feestdagen, bruiloften en verjaardagen. U kunt namelijk een kadobon aanschaffen waar mee u familie en vrienden 4 weken lang gratis Het Vrije Volk kunt laten lezen. U betaalt hier voor slechts de halve prijs: 10,50. Als u de on derstaande strook invult, krijgt u eerst de kadobon en daarna ontvangt de gelukkige vier weken Het Vrije Volk. STUUR HET VRIJE VOLK NAAR: STUUR DE NOTA KADOBON NAARSÜ HET VRUE VOLK, «fd. l»z»r«Mfvk», S1IIÜ Airtwop? «int .'1579,9000 VB RoUwsiem. DONDERDAG 25 FEBRUARI 1988 PAGINA 9 ROTTERDAM Na een onderhandelingsma rathon tot diep in de nacht is vannacht een CAO- akkoord bereikt bij tankopslagbedrijf Nieuwe Ma tex. Bij Paktank zijn der onderhandelingen van morgen voortgezet en de verwachting is dat ook daar een akkoord zal worden bereikt. Of het bij Panocean nog tot stakingen komt is de vraag. Daar liep vanmorgen een ultimatum af. Bestuur der W. van Rosmalen van de Vervoersbond FNV zegt dat men in het licht van de ontwikkelingen zal kunnen hesluiten met acties te wachten. Bedankt Het kleinste rund ter wereld, de anoa, doet 't goed in diergaarde Blijdorp. Een groot opgezet fok- programma heeft gezorgd voor een nakomeling van dit zeer zeldzame, oorspronkelijk op het ei land Celebes levende, ras. Het totale aantal anoa's komt daarmee op vijf. Behalve de ouders van de pasgeborene leeft in Blijdorp een wat ouder stel van 12 jaar. De diertjes hebben een vriendelijke uitstraling, maar dat is slechts schijn. In werkelijkheid zijn het gevaarlijke, aggresieve types die beslist niet samen met andere dieren gehouden kunnen wor den'. De jonge anoa oogt nu misschien nog zachtaardig, maar met het groeien van zijn horens zal ook zijn temperament groeien. Wat makkelijker in de omgang is de pasgeboren nijlgau, een antilope uit India. Een tijdje terug overleed zijn moeder en sindsdien wordt het dier met de fles grootgebracht. Over de oorzaak van deze familie-tragedie tast de diergaarde in het duister. Het moederdier had vlak na de geboorte tal van klachten en overleed binnen enkele uren. Waar het wel goed mee gaat zijn de bezoekersaantallen van de Rotterdamse diergaarde. Vorig jaar ontving Blijdorp zo'n 26.000 betalende bezoekers meer en ook 1988 belooft succesvol te wor den. Januari en februari zijn nu al 'de beste eerste twee maanden' van de afgelopen twintig jaar. DEN HAAG SCHIEDAM Directeur Ir. B. Sluis van de Schiedamse werf Wilton-Fij- enoord verwacht dat de ont slagaanvrage voor 200 werkne mers een kwestie van 'enkele dagen' Is. De nieuwbouw-afde- ling daar gaat dicht. De direc tie voert hierover deze week nog overleg met de commissa rissen en de ondernemings raad van de werf, zo zei Sluis gisteren na afloop van een de bat in de Tweede Kamer, dat geen nieuwe gezichtspunten opleverde. Ook een reis naar Taiwan heeft de werfdirectle niet hoopvol gestemd. Sluis acht de kans dat Taiwan bij Wilton vier patrouilleboten be stelt 'zeer klein'. „We zijn aan het einde van de rit," concludeerde Sluis te leurgesteld na afloop van het Kamerdebat. Hij zei dat de overheid zich 'schandalig heeft gedragen'. Wilton-Fijenoord had verwacht dat de Tweede Kamer de 'ereschuld' zou in lossen, die zij in 1983 zou zijn aangegaan. De Kamer weiger de de werf toen nieuwe Taiwa nese exportorders, maar be loofde vervangend werk. CDA en WD steunden gisteren mi nister De Korte (Economische Zaken), die de eis van de oppo sitie afwees om de marine-on derzeeër Zwaardvis te laten opknappen bij Wilton in plaats van bij de Rotterdamse werf RDM. Het afketsen van de nieuwe Taiwanese order wijt Sluis vol ledig aan de houding van de Nederlandse overheid. Volgens de werfdirecteur vonden zijn Taiwanese onderhandelings partners de onderneming te riskant, vooral vanwege dé grote onzekerheid over het voortbestaan van Wiltons nieuwbouw-afdeling. De vier patrouilleboten zouden die af deling zeker twee jaar in be- driji hebben gehouden. Met de onderhoudsbeurt van de Zwaardvis had Wilton de tijd willen overbruggen totdat met de Taiwencsc boten kon wor den begonnen. Sluis zei gisteren dat Wll: ton-Fljenoord zonder nieuw- bouwafdeling overeind kan blijven. Hij verwacht dat de scheepsreparatie werk voor 700 mensen waarborgt. In de afgelopen jaren zijn bij Wilton al 600 banen verloren gegaan, los van de 200 ontslagen die binnenkort worden aange vraagd. ROTTERDAM Asea en Brown Boveri verwachten in Nederland hun activiteiten te kunnen bundelen zonder ver lies van banen. „Het streven is de hele samenvoeging zonder gedwongen ontslagen te laten verlopen," zo zei een woord voerster van Brown Boveri in Rotterdam gisteren desge vraagd. Ze voegde eraan toe te verwachten dat de huidige per soneelssterkte van in totaal on geveer duizend mensen kan worden gehandhaafd. Vorig jaar besloten het Zweedse Asea-concern en het Zwitserse concern Brown Bo veri de activiteiten per 1 ja nuari 1988 samen te voegen, waardoor één van de grootste elektroconcerns ter wereld is ontstaan. Twee maanden gele den liet topman Percy Barae- vik van Asea doorschemeren dat de hele operatie gepaard zal gaan met een grondige re organisatie. waarbij perso neelsinkrimping en bedrijfs sluitingen noodzakelijk zulien zijn. In Nederland hoopt Asea Brown Boveri BV op 21 maart officieel van start te gaan. Het hoofdkantoor komt in Rotter dam, waar Brown Boveri vorig jaar een nieuwe bedrijfspand in Oosterflank heeft laten bou wen. De woordvoerster ver klaarde te verwachten dat de reorganisatie geen gevolgen zal hebben voor de personeels sterkte, hoewel ze hierover 'geen garanties' kon geven. Door REIN WOLTERS ROTTERDAM Nieuwe interieurideeën zijn vanaf morgen te zien op de Natio nale Woonmanifestatie Bin nenhuis '88 in het Ahoy'-com- plex. Bedrijven en ontwer pers tonen er hun nieuwe col lecties op het gebied van wo nen en leven. J. van Straten, directeur van het organise rende Rotterdamse Tentoon- stellings Bureau (RTB), heeft dit jaar de voorkeur ge geven aan de scheppingen van jonge mensen. Met de jonge woonvisie worden de beursbezoekers in Ahoy' al direct geconfron teerd. In de hal leiden speels kronkelende looppaden naar het woontheater 'het Binnen ste Ei', ingericht door studen ten van de afdeling Design van de Rotterdamse Acade mie van Beeldende Kunsten. Bezoekers kunnen er hun ei gen woondecor samenstellen. De centrale beursattractie, een twintgste eeuws kasteel, is van de óntwerpersduo Pierre Mazairac en Karei Boonzaaijer. Het gebouw be staat uit een grote ronde to ren met een middellijn van veertien meter, met daarin eenbar-restaurant. Vijf klei nere torens rondom bevatten moderne meubelen. Het kas teel heeft verder een tuin, een inzending van de 24-jarige hovenier R.J.J. Uitterdijk van de Staelduinse Groeospe- cialisten. Binnenhuis besteedt voor het eerst in de geschiedenis, onder andere via een 'huizen markt' aandacht aan de bete re koop- en huurwoningen. Zes Zweedse huizen, die als bouwpakket (maar ook sleu- telklaar) worden geleverd, zijn op schaal nagemaakt. Fabrikanten en winkeliers presenteren zich met nieuwe keukens en inbouwappara- tuur. Fraai is een inzending slaapkamers uit Duitsland. Mensen die slecht ter been zijn, kunnen de beurs bezoe ken met een scootmobiel. De firma Beenhakker, specialist in hulpmiddelen voor gehan dicapten, heeft vier van deze elektrische aangedreven driewielers ter beschikking gesteld. Wie hiervan (maxi maal 3,5 uur) gebruik wil maken, dient minimaal een dag tevoren te reserveren via telefoonnummer 010-437.43-66. Binnenhuis opent morgen ochtend de deuren en duurt tot en met 6 maart. De ope ningstijden zijn dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur en 's avond3 van 19.00 tot 22.30 uur. Op zaterdag- en zondagavond gesloten. Toegang per per soon 9 gulden, 65+ 7 gulden en kinderen tot 12 jaar 5 gul den. U krijgt 4 weken lang gratis Het Vrije Volk vanaf NAAM MIJN NAAM ADRES ADRES t1 POSTCODE POSTCODE PLAATS PLAATS f TEL.NR. INGANGSDATUM (minimaal 5' dagen na inzending van de strook) Stuur deze strook in een open envelop,' zondèp postzegel naar: q ,t DORDRECHT Plaats vervangend directeur P. van Abkoude van het Ge- westelijkArbeidsbureau (GAB) te Dordrecht kan weer aan 't werk. Onder zoek door accountants heeft uitgewezen dat er géén sprake is geweest van mis bruik van subsidiegeld. De plaatsvervangend GAB-directeur had van de directie Arbeidsvoorziening van het ministerie van So ciale Zaken het advies ge kregen even thuis te blij ven, nadat geruchten over persoonlijke verrijking de ronde waren gaan doen. Dit, omdat Van Abkoude uit een daarvoor bestemd fonds van het GAB subsidies had laten overmaken naar twee stichtingen, waarvan hij zelf voorzitter bleek te zijn. Uit het accountantsonder zoek is gebleken dat er niets onregelmatigs is ge beurd. De twee stichtingen hadden recht op de subsi die. De plaatsvervangend GAB-directeur heeft het voorzitterschap van heide stichtingen inmiddels wél neergelegd, om de schijn van belangenverstrengeling te vermijden. HARDINXVELD-GIES- SENDAM Een opspo ringsteam van douanere cherche en rijkspolitie heeft woensdagmiddag in Har- dinxveld-Giessendam 1.500 kilogram marihuana in be slag genomen. De partij heeft volgens de politie een straatwaarde van 10 mil joen gulden. Twee Rotter dammers en twee mannen uit Dordrecht zijn aange houden. DORDRECHT Een 22- jarige Dordtenaar heeft, na dat hij had getankt bij een pompstation aan de Oran jelaan, de pompinstallatie uit de grond gerukt. De man was zich overigens van geen kwaad bewust. Na het afrekenen reed hij rus tig weg, maar kort daarop hoorde hij veel lawaai. Het bleek dat de slang van de Installatie om de trekhaak van de auto was blijven ha ken, waardoor de pomp het loodje legde. ROTTERDAM In zijn woning aan de Prins Hen drikkade in Roterdam is af gelopen weekeinde de taal kundige, schrijver, dichter en beeldend kunstenaar dr. Aimé van Santen overleden. Hij wordt morgenmiddag gecremeerd In het creamto- rium Ockenburgh bij Den Haag. Aan het begin van de ja ren zestig werd hij beel dend kunstenaar, in 1973 richtte hij in Rotterdam de eerste 'alternatieve boek handel' Doel op waar boe ken tegen kostprijs werden verkocht en een jaar later startte hij in gebouw Ruim te aan de Gaffeldwarsstraat de Noodfaculteit, die had moeten uitgroeien tot de eerste volwaardige 'avond universiteit'. Zelf gaf Van Santen daar gratis colleges over taal- en letterkunde en Russische geschiedenis. ROTTERDAM Tal van Amerikaanse en Canadese jongeren lopen al met T- shlrts rond, met daarop het vignet van de Rotterdamse Erasmus Universiteit. Het vignet werd totnutoe ge roofd. Al vorig jaar had hc-t Amerikaanse bureau Aca demies Inc. (Milwaukee, Wisconsin) de Rotterdamse universiteit om de licensie- rechten voor het vignet ver zocht. Het College van Be stuur van de Erasmus Uni versiteit heeft 'Academies' kort geleden verzocht een concept-contract te sturen. Nieuwe Matex zal het huidi ge aantai arbeidsplaatsen ge durende de komende twee jaar 'minimaal in stand houden'. „Vooral in een bedrijfstak als de olieopslag, waar zo veel ge automatiseerd wordt is dit een zeer belangrijk punt," aldus Van Rosmalen. Een eerdere belofte om gedwongen ontsla gen via natuurlijk verloop te voorkomen was voor de Ver voersbond FNV onvoldoende. De werknemers krijgen een loonsverhoging van een half percent, een verhoging van de vakantietoeslag en twee extra vakantiedagen. Voor de door braak zorgde vannacht de toe zegging dat de toeslag voor werken op feestdagen wordt verhoogd tot 150 percent in 1988 en tot 200 percent in 1989. De bond eiste dat aanvankelijk voor vijf diensten in plaats van drie diensten per jaar. Als 'goedmakertje' is de feestda genuitkering verhoog van 300 tot 500 gulden per jaar. De bond heeft zijn eis om zes roos- tervrije studiedagen om te zet ten in vrij opneembare dagen laten vallen. Woordvoerder A.G. Fokma van Nieuwe Matex zegt bijzon der teleurgesteld te zijn over de houding van de Vervoers bond FNV. „Dankzij de bemid deling van de Vervoersbond CNV- zijn we eruit gekomen. De Vervoersbond FNV had zijn eisen veel te hoog opge schroefd. Mijn tevredenheid wordt daardoor wel getem perd. Uit een impasse als deze komen nooit winnaars tevoor schijn. Fokma constateerde een 'ge weldig verschil' in wat zijn be drijf bood en wat de bond eiste. Omgerekend kwamen de eisen volgens hem neer op een loon kostenstijging van ïuim 8 per cent, terwijl de bond het op 3,5 percent hield. Fokma: „De bond rekende niet mee dat de omzetting van de huidige stu diedagen in vrije dagen de werkweek van 32,5 uur verder terug zou brengen tot 31,5 uur. Verhoging van de feestdagen toeslag voor vijf in plaats van drie diensten werkte dubbel op. En dat terwijl de werknemers al 60.000 gulden per jaar ver dienen." Woordvoerder Goemans van Paktank wil over de inhoud van de onderhandelingen bij zijn bedrijf nog niets kwijt, maar volgens bestuurder Zwij- nenburg van de Vervoersbond CNV biedt het bedrijf half per cent loonsverhoging per 1 ja nuari van dit jaar en per 1 ja nuari volgend jaar. Verder zou ook Paktank de Vervoersbond FNV verder tegemoet willen komen in een garantie tegen ontslagen. „Praten is het beste," zegt Goemans over de ontstane si tuatie bij Paktank, waar tien dagen lang actie is gevoerd. „De klanten begonnen nerveus te worden." Hij spreekt van een complex van factoren. „Inspraak bij au tomatisering is op het moment een behoorlijk punt bij de vak beweging en met name bij de Vervoersbond FNV. Wij zien de problemen zelf echter niet. In de historie van Paktank is nog nooit iemand ontslagen als gevolg van automatisering. De angst dat het in de toekomst wel zou gebeuren komt op mij niet erg realistisch over,' aldus Goemans. „Er ligt momenteel een plan om de drie Paktank- vestigingen verder te automa tiseren. Dat moet binnen vier jaar zijn beslag krijgen. In een statuut met de ondernemings raad hebben we al lang gele den vastgelegd dat er geen ontslagen zullen vallen, maar dat is de bond blijkbaar niet genoeg." ROTTERDAM Het image van Rotterdam verbetert merkbaar, de stad begint de laatste jaren steeds minder te lijken op een werkstad. Dit is een van de conclusies uit een publieksonderzoek tijdens de Open Havendagen in septem ber vorig jaar door WEMAR marktonderzoekers te Rotter dam. Uit de antwoorden van de mensen blijkt dat Rotterdam positief in het daglicht treedt door allerlei activiteiten die de veranderingen zichtbaar ma ken: volop moderne architec tuur en culturele manifesta ties, openingen van nieuwe musea, aantrekkelijker uit gaansmogelijkheden en een goed en breed scala aan win kels. De mensen uit de hogere so ciale en inkomensklassen blij ken het best te spreken te zijn over de nieuwe ontwikkelingen in het hart van Rotterdam. Zij zijn ook verreweg het beste op de hoogte van de nieuwe cultu rele en andere activiteiten in Rotterdam. Mensen uit de an dere klassen zijn daarentegen veel meer te spreken over de nieuwe winkelmogelijkheden. Binnen het ruimere aanbod voor het uitgaan is een wijzi ging in het gedragspatroon te constateren: jongere mannen maken daarvan wel gebruik, terwijl jongere vrouwen juist steeds minder in Rotterdam uitgaan dan voorheen. Ontevreden is men over de omvang van de criminaliteit, de viezigheid op straat en de huidige verkeerssituaties (fi les, wegopbreklngen en par keerproblemen). ■Wat betreft de kennis van het westelijk havengebied blij ken de bezoekers aan de Open Havendagen nogal verrast over de grote recreatieve mo gelijkheden van dat gebied (Oostvoomse en Brlelse Meer). De geringe informatie ter plekke, de bewegwijzering en de informatieborden dragen niet bij aan de ontsluiting. Anderhalf zoveel bezoekers aan de havendagen komt van de noord-oever in Rotterdam, slechts tien procent komt uit Zuid-Holland, terwijl twee maal zoveel mannen als vrou wen belangstelling had, zo blijkt uit het onderzoek van WEMAR. ROTTERDAM De 'nieu we' Bullets staan als een huis. Swingend, professio neel, lekker rauw. Alleen: het publiek wil nog niet zo. Dat bleek gisteravond tijdens de 'presentatie' van de nieuwe elpee Wounded van de Rot terdamse band I've got the bullets. Het titelnummer is als single uitgebracht. Zan geres Frédérique Spigt en gastgitarist George Kooij- mans (Golden Earring) kon den springen en klappen wat ze wilden, de toehoorders in Lantaren werden niet meteen dansers. En dat is natuurlijk wel de bedoeling. De tweede elpee van Rotterdams hoop in ban ge pop-dagen is hoe dan ook op het podium een kei van een plaat. De groep moet de afgelopen weken flink hebben geoefend, want het gloednieu we repertoire werd 'eruit ge gooid' alsof ze het al jaren en jaren spelen. In ieder geval gloednieuw was de vier man sterke bla zerssectie die het geluid van de Bullets juist dat extra ge luid meegaf, dat wellicht In het verleden (met minder ko per) werd gemist. De korte stoten op de sax, de twee trompetten en de schuiftrom pet deden het heel goed. De Bullets bestaan sind kort dus uit twaalf mannen en vrou wen. Rotterdam werd In de Lan- taren, ondanks de toch wat matte reacties, door Frédéri que bedankt. Bedankt voor de belangstelling (Lantaren was redelijk volgestroomd), be dankt voor het enthousiamse en vooral bedankt voor de steun want de Bullets zullen het nodig hebben in hun strijd tegen de grote jongens uit de Verenigde Staten en Engeland. George Kooijmans, produ cer van Wounded was als 'gu- est' ver van tevoren al aange kondigd, maar maakte eigen lijk geen indruk. Geen vlam mende solo's maar wel een microfoon die het niet deed bij de enkele keer dat hij zong. Aan de andere kant: hij zal wel de nodige invloed hebben gehad op de nieuwe Buliets-sound, Aan het einde van de hap pening, toen dan toch oude successen als It slwuld've been me, van stal werden ge haald, bleek duidelijk dat de blazers de nieuwe sound van de Bullets voor een belang rijk deel bepalen. Ondanks de herkenning, was de 'swing' even weg. Een stralende Frédérique Spigt (links) toast met pro ducer George Kooijmans op de nieuwe el pee Wounded. Foto Rob Verhorst)

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1