Bewoners pleiten voor behoud van 'oogstrelend' park Steendijkpolder wil uitleg van minister Nijpels Luxe huizen in Sint Pietersteeg Rillingen en ontboezemingen bij paragnost André Groote Stormloop op kaarten voor allerlaatste Salon Sponsors gezocht voor Klndervakantiekrant Info over cholesterol door Kruisvereniging Podiumgala In 't Passagetheater ws Hardrijders bij school bekeurd Big Band inOliphant mm - liSii d SCHIEDAM De Werkgroep Dr Kuyperlaan is fel gekant tegen de bouw van 31 een-gezinsbuizen op de groenstrook aan de Dr Kuyperlaan. De bewo ners hebben het gemunt,op de bouwplannen van wethouder mr H. van Kleef (Volkshuisvesting en Stadsvernieuwing) Oogstreler WM fmmi ,'ifm 7'7?7'* 'y 7 - Supermodem, zo gaan de nieuwe huizen aan de Schiedamse Sint Pietersteeg er uit zien. Donder HET VRIJE VOLK schiedam VRIJDAG 26 FEBRUARI 1988 „Het doorgaan van deze plannen zal de start betekenen van nieuwbouw op meerdere groenstroken in de wijk Nieuwland. Dat houdt in: weg park, weg bomen, weg rust. Onaanvaardbaar," vinden de bewoners van de Dr Kuyperl aan. „De meeste bewoners wonen hier al lang en naar tevreden-, heid," licht woordvoerder Cor van Avoird toe. „Omdat dat oogstrelende parkje voor de deur ligt natuurlijk. Het was hier heerlijk, maar nu zijn alle bomen reeds gerooid en het lijkt' wel een maanlandschap. En dat, terwijl de gemeente nog niet eens alle vergunnin gen binnen heeft." De Werkgroep Dr Kuyperl aan heeft een protest voor de bouw van de huizen ingediend bij de Raad van State. Een uit spraak moet nog worden ge daan, maar de verwachting is dat de gemeente toch gewoon de bouwplannen kan doorzet ten. Cor van Avoird zegt: „De gemeente heeft inmiddels een zogenoemde "Verklaring van geen bezwaar' aangevraagd bij de provincie. Deze verkla ring is nog niet binnen, maar onlangs werd het terrein wel bouwrijp gemaakt tot onze grote schrik. Een aantal bo men, waaronder meidoorns en andere mooie struiken werden- door graafmachine's en bo- menrooiers weggehaald van de plek achter de school en naast het oude rooms katholie ke graf onder aan de Vlaardin- gerdijk." Van Avoird verwoordt de grieven van alle bewoners: „De gemeente heeft maling aan de omwonenden. Wij weten tot nu toe officieel van niets. Met ons is ooit een keer gesproken over de vermeende bouwplannen. De argumenten van de werk groep tegen werden aange hoord en daarna terzijde ge schoven. De gemeente moet van ons groen afblijven. Ze willen heel Nieuwland maar volstouwen met huizen. Wij be zinnen ons op te volgen andere bezwaar procedures, want dit nemen wij niet." De 31 eengezinshuizen moe ten komen achter de school aan de Dr Kuyperlaan, langs de Throbesckeslngel en naast de begraafplaats. „De groen voorziening is voor alle Nieuw- 3anders een oogstreler," gaat Van Avoird verder. „De ge meente erkent niet hoeveel fa**#» ,^v, f"/' /,tJ/ ty'A/'wSfa Cor van Avoird, woordvoerder van de Werkgroep Dr Kuyperlaan, wijst de plek aan waar een aantal van de 31 eengezinshuizen moet komen. Foto Arie Wapenaar) waarde wij aan dat stukkie park hechten. Men hanteert stedebouwkundige en sociogra fische argumenten die niet steekhoudend zijn. De gemeen te denkt namelijk dat het mo notone karakter van de wijk en de onovenwichtige bevolkings opbouw door middel van nieuwbouw kan worden Verbe terd." Een druppel op de groeiende plaat, vinden de Dr Kuyperl aan bewoners collectief. „De bevolkingsopbouw van Nieuw land verander je niet door der gelijke nieuwbouw plannen op die plaats, maar wel door doordachte vernieuwbouw," weet woordvoerder Van Avoird. „Nu valt er voor Nieuwlanders inderdaad wei nig te kiezen. De bestaande woningvoorraad is voor het overgrote deel uitwisselbaar. Overigens, de geplande nieuw bouw is daarentegen weer niet betaalbaar voor de gemiddelde Nieuwland huishouding." De gemeente heeft vorig jaar ook al plannen opgevat om een stuk .van het Nieuw- landpark aan de kant van de Burgemeester Van Haaren- laan en de Vlaardingerdijk af te knabbelen. Op die plaats- moeten twee of drie vijfhoog flats verrijzen met daarin zo'n 46 luxe bejaardenwoningen. „Zo kunnen ze die hele wijk wel volbouwen, heb je niets aan," besluit Van Avoird. MAASSLUIS De bewoners van de Maassluise Steendijk polder willen dat minister Nij pels (Milieubeheer) persoon lijk komt uitleggen wat hij ei genlijk-van'rplan is met 'de bo demverontreiniging in de wijk. Volgens de commissie Bode monderzoek van de wijkver- enigingi-.ontbreekt op dit mo ment uitzicht op- een -milieu- hiygiënisch verantwoorde en gèzonde leefsituatie in de wijk. Zij heeft de minister in een brief uitgenodigd. Een oorspronkelijk in sa menwerking met de bewoners vervaardigd saneringsplan is steeds verder uitgekleed, schrijven zij minister Nijpels. Eerst door een op aanwijzing van de minister ingestelde pro vinciale ambtelijke werkgroep en nu weer door een adviesor gaan-van de minister. Nijpels wil alleen een laag van de de tuinen laten afvragen, terwijl de bewoners het sterk veront reinigde havenslib, dat eertijds in deze polder is gespoten, ook onder de straatstenen en de huizen willen laten verwijde ren. De commissie heeft 'met verbijstering' kennis genomen van het besluit van de minister om de Technische Commissie Bodembescherming (TCB) ook n SCHIEDAM De Schie- damse politie heeft, na klachten van omwonenden en het personeel van de ba sisschool aan de Laan van Bol'Es, veertig automobi listen bekeurd wegens te hard rijden. De Schiedam- se politie controleerde di verse uren ter hoogte van de oversteekplaats en de Verkeerslichten. De gere den snelheden varieerden tussen de 65 en 85 kilome ter per uur. Ook werden enkele automobilisten be keurd, omdat zij het rode verkeerslicht negeerden. nog advies te vragen. „Reeds vijf jaar lang worden er onder zoeken gedaan en adviezen ge vraagd," merkt zij bitter op. In april 1987 kwam de Ambtelijke OverleggroepSteendijkpól- der-Zuid (AOSZ), waarin pro vincie; Inspectie Volksgezond heid en Milieubeheer, de ge meente Maassluis en bewoners met adviseurs van een ingeni eursbureau en de Dienst' Cen traal Milieubeheer Rijnmond zaten, tot een gelijkluidend ad vies. Men koos de minst slech te variant volgens de commis sie. De door de provincie later ingestelde ambtelijke werk groep schrapte echter hier al in en het voorlopig standpunt van de minister is nog minder geworden. „Feitelijk wordt amper een kwart van het oor spronkelijke advies gehono reerd," schrijft de bewoners-,, commissie. Zij nodigen de minister, uit een toelichting te geven op zijn voorlopige standpunt, dat, vol gens de commissie, 'geestelij ke en lichamelijke schade' toe brengt. „Als u de politieke en bestuurlijke verantwoordelijk heid neemt uw financiële prio riteiten zo te leggen, dat wij niet alleen langer maar min of meer definitief slachtoffer blij ven van de als ongezond ge kwalificeerde woonsituatie, dan dient u ook de verantwoor delijkheid op te brengen dit zelf aan ons te komen uitleg gen," houdt zij minister Nij pels voor. De bewonersbijeenkomst vindt woensdagavond 2 maart plaats in ontmoetingscentrum Koningshof, Uiverlaan 20, Maassluis. Aanvang 20.15 uur. ROTTERDAM De Big Band van het Rotterdams Con servatorium geeft zaterdag avond om negen uur, en zon dagmiddag om drie uur gratis concerten in het Charloisse landhuis de Oliphant. De band staat onder leiding van trom- petist Dusko Gojkovic en speelt een aantal arrangemen ten en composities van deze musicus. y/' 'A"' s r v fia 'WA i i Wethouder Chr. Zijdeveld slaat woensdag 1 maart de eerste paal voor zes luxe hui zen aan de Sint Pietersteeg in hartje Schiedam. De zes huizen komen te staan achter de nieuwe brandweerkazerne en het antieke Zakkendra gershuisje. De huizen vor men, tesamen met enkele van de eeuwenoude branders knechten huisjes die nog zijn behouden, straks een nieuw plein. Oude straatnamen als de Prinsensteeg, Sint Pieter steeg en Achter de Teerstoof komen terug. De huizen, supermodern zoals op de afbeelding is te zien, komen te staan op histo rische grond. Over het ge biedje, de voormalige Bran- dersbuurt, was ooit aan het eind van de jaren zestig veel te doen. Het toenmalige ge meentebestuur, met oud-bur gemeester Harm Roelfsema aan het hoofd, was drastisch aan het slopen. Die hele ar moedige buurt, waar vroeger de brandersknechten met him vrouwen en vele kinde ren leefden, moest weg. Er werden door Schiedam se jongeren, onder leiding' van de cineasten Jan Scha per en Hans de Ridder lande lijke acties gevoerd voor het behoud van het eeuwenoude buurtje. De' eerste Schiedam se 'hearings' werden over de Brandersbuurt, in feite ty pisch Zwart Nazareth (de bijnaam van Schiedam in het verleden), gehouden in de Korenbeurs. De buurt werd toch gesloopt, ondanks hele gevechten om het behoud. Het enige pand dat werd ge red van de slopershamers was het Zakkendragershuis je. Tot de dag van vandaag huurt cineast Jan Schaper het gildehuis. De dienst Gemeentewerken heeft in samenwerking met de architect T. van der Laan Bouma een nieuwbouwplan gemaakt. Met het ontwerp is afgeweken van de gewoonte om nieuwbouw in een histori sche trant te laten aanslui ten. De vormgeving van de huizen, waarvan er reeds vijf verkocht zijn, wordt van deze tijd genoemd. Wethouder Zij develd slaat woensdag 1 maart om 15.00 uur de eerste paal voor de premie D-hul- zen. Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM Het was koud gisteravond voor de deur van zalencomplex Irene aan de Schiedamse Nieuwe Haven. Voor de deur postten vijf leden van de Schiedamse Pinkster gemeente, want binnen In de warme grote'zaal 'predikte' de Nederlandse paragnost en ra diomaker André Groote. Bin nen was het eerst koud en later werd het warm. In de zaal za ten zeker honderd Schiedam mers, die waren gekomen om hun leermeester en 'goeroe' te zien en horen optreden.. En de maker van het populaire Vero- nica-radioprogramma Het Zwarte Gat liet zijn trouwe fans niet in de steek.. Het was af en toe gênant om de in en in trieste verhalen, dromen, angsten en ontboeze mingen uit het publiek te ho ren. Groote, specialist in dro men en visioenen, reageerde heel gewoon op alle verschrik kelijke verhalen. Het leek wel of'ie ze eerder had gehoord. „Die man is van de duivel be zeten, mevrouw, wij zegenen u," hadden de wachters van de Pinkstergemeente bij de in gang al gewaarschuwd. „Pas op, u kunt zelf nog zó sterk zijn, het is gevaarlijk." En ja, om kwart voor elf, zei Groote: „En dan nu voor een ieder veilig thuis en paranor maal weer op." De avond was afgelopen. Maar een beetje on rustig ga je je, na al die 'enge* verhalen over bijvoorbeeld helderziend, -horend en -rui- kendheid, leven na de dood, geestverschijningen en doden die levenden achtervolgen, wel voelen. En dan moet je nog naar huis spiedend om je heen door dat aardedonkere Schie damse centrum. Ontspannen zat 'goeroe' Groote op het podium van zaal Irene. Zijn beeldschone pop- pengezicht met donkere ogen en wipneusje, omlijst door don kere krullen, bleef vaak onbe weeglijk boven de grijze trui, de zwarte broek en de gym schoenen. In zijn Engels en Ne derlandse talige liedjes pro beerde André met wat meer gevoel de mensen voor zich te winnen. Dat was niet nodig. De meeste aanwezigen kenden hem goed. De meesten hadden zijn boeken gelezen, waren trouwe luisteraars van-gijn ra dioprogramma en kenden zijn liedjes. Rustig gezeten op een schoolstoel op het podium speelde hij de akoestische gi taar. Hij zong erbij met een vrij hoge kopstem. Uit zijn 'donder' kwam het gezang in ieder geval niet. Hij herkende bij vragende luisteraars wel de kunst om te zingen. Hij zag ook dat een bepaalde mevrouw magnetische krachten heeft. In een andere aanwezige meneer herkende hij overduidelijk te kenen van helderziendheid. In antwoord op vragen uit het publiek sprak hij over een zaamheid, onbegrip voor het paranormale, angsten, geboor te en dood en zijn stellige over tuiging- d&t.-er..zoiet3':ibestaat als-ihet levèiv na -de 'doód. Blj •een mevrouw, die nog treurde om de lang geleden zelfmoord van haar zoon, ontbrak het hem echter aan echte hulpver lening. 'Help dat mens, als je kan', kan ik me voorstellen dat sommigen in de zaal dachten toen de mevrouw bedelde: .►An dré, help me ervan af komen." Groote reageerde met: „U zit in een shock die maar niet overgaat. Neemt u contact op met een magnetiseur, mis schien kan die mevrouw u hel pen." Groote en zijn publiek schuwden de meest gruwelijke details niet als het ging om de uitleg van ongelukken, zelf moorden of andere rampen. Gedetailleerd werd ingegaan op zelfmoorden en dergélljke.51 Gemompel van herkenning was vaak te horen. Groote had bij ieder aangedragen pro bleem ook wel 'een eigen vriend of vriendin' gehad, die hetzelfde was overkomen. Een Schiedamse jongevrouw vertelde over een bijzondere ervaring die zij jaren terug had toen zij een UFO achter een Schiedams flatgebouw zag opdoemen. De Schiedamse ont moette tijdens dé Groote avond twee Maassluizers, die op hetzelfde moment in Maas sluis een UFO hadden gezien. ,Daar zat ik nu op te wachten, mensen die hetzelfde hebben meegemaakt," sprak de geluk kige Schiedamse. „Is de avond toch nog ergens goed voor ge weest," vond Groote, - die de Schiedamse' aanraadde cón- tact té' zoeken met de Maas sluizers. „Want erover praten kan nooit kwaad." VLAARDINGEN -~ De kaart verkoop voor de laatste Salon de'Harmonie op vrijdag 11 maart loopt storm. Nog slechts enkele kaartjes zijn beschik baar voor de twaalfde editie van de praatshow, die deze keer niet in De Harmonie maar in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. De dreigende sloop van de Stadsgehoorzaal en de Harmonie Is de rode draad, die door het programma loopt. Over dit onderwerp worden twee personen aan de tand ge voeld: Janka Verhoeff en de Rotterdamse architect Joh. de Vries. Het grootste deel van het programma bestaat even wel uit amusement, gebracht door een keur van Vlaardlngse artiesten. De geboren Vlaardingse Janka Verhoeff begon vorig jaar een actie om de Stadsgehoorzaal en De Harmonie te behouden en vroeg artiesten om steun. Die steun kwam. Van Willem Nljholt, Lex van Delden, Henk van Ulsen, Paul van Vliet en Martine Bijl, om er een paar te noemen. Allemaal acteurs die zich uitspraken voor het be houd van de Stadsgehoorzaal. Architect Joh. de Vries wordt ook door het vaste presenta tieduo van de Salon, de jour nalisten Dick van der Lugt (Het Vrije Volk) en Aad Rietveld (Rotterdams Nieuwsblad), aan de bekende ronde Salon-tafel geïnterviewd. De Vries schreef een boek over diergaarde Blij- dorp, evenals de Stadsgehoor zaal een ontwerp van Sybold van Ravesteyn (1889-1983). Het programma van de laatste Salon bestaat verder uit optre dens van The Amazing Stroop wafels, Fred Piek en Levi Wee- moedt, Ben van der Linden en Delia Bosiers, Bleekstraat trio, Cornelis Pons, trio Otros Tiem- pos, Vibes Unit, The Hot Blu- ezz Band, bewegingstheater en de christelijke harmonievereni ging Sursum Corda. De laatste Salon wordt gefi nancierd door het fonds 'Red de Harmonie en de Stadsge hoorzaal van de slopershamer' en een groot aantal Vlaar dlngse bedrijven. Het fonds werd tijdens een Salon in de cember 1986 opgericht om de discussie over de toekomst van het Stadsgehoorzaal-com-. plex te stimuleren. Het Is voorf- namelijk gevoed door een kunstveiling, die in mei 1987 in zaal Harmonie werd gehouden.'. Vlaardingse kunstenaars stel den daarvoor werken ter be schikking. Ten bate van het fonds worden, tijdens de laatste Salon flessem wijn geveild. Onder de hamer z. komen een vijf liter fles Carp/- neto Chianti classko uit 1982 (inzet 100 gulden) en tien fles sen Bourgogne Pinot noir raser vee uit 1985 (inzet 25 gulden). Elke fles is voorzien van een met de hand vervaardigd uniek etiket van het kunstenaarspaar Wilma Kuil en Peter Dumas. Zij maakte etiketten van textiel en hij aquarellen en pentekenin gen. De avond wordt financieel of in nature gesteund door: Avond bladen Combinatie Rotterdam, Cornells Bastiaanse, Bonds spaarbank Schiedam-Vlaardln- gen, Cency, Cleton en Meijer, Boekhandel Den Draak, Hof man Reclame, Klaasse Klaasse, Frans Kuil Party- en Cateringservice, architectenbu reau Van der Laan Bouma, carnavalsvereniging De Leut- loggers, Lips Textlelservice, NCATB, Rabobank Schledam- Vlaardingen, architectenbu reau Ridder en Vermeer, bar bistro 't Scheeie Hoekje, Sheii Pernis Nederland, Shipmate Vlag J. Thurmer, Spuybroek Makelaardij, Stadsgehoorzaal, Cafe De Steeg, Vlaardings Theatercafé en Aannemingsbe drijf Van der Waai. De organisatoren van de Salon stoppen ermee, omdat zij er genoeg van hebben met een te krap budget te moeten wer ken. Bovendien vertrekt het presentatieduo binnenkort uit Vlaardingen. De Laatste Salon. Stadsge hoorzaal, Schiedamsaweg 51, Vlaardingen. Aanvang 20.30 uur, zaai open 19.30 uur. Bal na. Toegang gratis. Een be perkt aantal toegangskaarten is nog verkrijgbaar aan de kassa: dinsdag t/m vrijdag van 10-14 uur, zaterdag van 12 tot 15 uur. Telefonisch re serveren is niet mogelijk. SCHIEDAM Het Schiedam se Onderwijsvoorrangsbeleid wil binnenkort een Klnderva kantiekrant gaan uitgeven voor alle Schiedamse kinderen. Er is geld nodig voor de krant, die in een oplage van 6000 exempla ren moet verschijnen. Chris Scholte, medewerker van het Onderwijsvoorrangsbeleid Schiedam, Is nu naarstig op zoek naar sponsors. De geld schieters krijgen In ruil voor fi nanciële hulp, een advertentie aangeboden in de Klnderva kantiekrant. De redaktle van de krant wordt gevormd uit schoolkinderen van alle Schiedamse basis scholen. Elk wijkcentrum zal een pagina maken over de va kantiemogelijkheden voor kin deren in hun buurt- of wijkcen trum. Winkeliers, bankdirecteuren, warenhuizen en speelgoedza ken, die als eenmalig sponsor willen optreden, kunnen con tact opnemen met Chris Schol- te. telefoon 4267767 (op dins dag en donderdag). SCHIEDAM „Veel mensen weten helemaal niets over cho lesterol. Ze weten amper wat het is," stelt de Schiedamse Kruisvereniging. Daarom heeft de kruisvereniging in samen werking met hulsarts mevrouw L. Pufkus en diëtiste mevrouw J. van den Berg, een thema avond over dit onderwerp ge organiseerd. Maandag 29 fe bruari kan iedereen, Krulsver- enigingslid of niet, alles te we ten komen over cholesterol. De thema-avond wordt gehouden in het Kruisgebouw aan de Van Swindenslngel 40, Schiedam. „Er bestaan aanwijzingen dat de helft van de Nederlandse bevolking een te hoog choles terolgehalte In het bloed heeft. Door dat hoge cholesterol ge halte hebben de mensen een grote kans op aderverkalking. Te veel cholesterol wordt vaak veroorzaakt door verkeerde voeding. De mensen eten te veel, te vaak en te vet," aldus de Kruisvereniging Schiedam. Tijdens de bijeenkomst, die om acht uur begint, worden diëet adviezen gegeven en vragen beantwoord. Cholesterol is voor de mens van levensbe lang. De stof wordt In de lever' gemaakt en is ondermeer van belang voor de opbouw van cellen. Een te veel aan chole- strol geeft echter problemen. Informatie-avond over choles terol van de Kruisvereniging Schiedam, maandag 28 te- bruari, van 20.00 tot 21.30 uur, Kruisgebouw, Van Swinden- singel 40, Schiedam. Entree leden gratis, niet-leden ƒ2,50, koffie en thee gratis. SCHIEDAM Het ouderwetse verjaardagsfeestje van muziek café Podium in het Schiedam se Passagetheater aanstaande zondagavond is nu helemaal 'rond'. Wally Tax en The Outsi ders komen definitief. Vanaf elf uur zondagavond is de legen darische band rondom de, vroeger zeer langharige Wally Tax, te bewonderen. Want na vele pogingen is het toch zover gekomen. Wally Tax doet een eenmalige toer door Neder land. Tijdens het Outsiders' optre dens is het inmiddels klassiek geworden zestiger jaren reper toire van The Outsiders m«t hits als 'Lying all the time', 'Touch' en 'Monkey on your back', te horen. Ook de solo hits van Wally uit de Jaren ze ventig, zoals 'Bridges are bur ning' en 'Miss Wonderful', wor den niet vergeten. Het verjaardagsfeestje van Po dium twee jaar geleden stond Podium op uit de resten van wat jarenlang café Quibus was geweest —'begint'eigen lijk 's middags al met de ope ning van een kunstwerken ten toonstelling. De Schiedamse kunstenaars Martin Moesman, Jos Hachmang en Mlchiel Snoep onthullen om vier uur kunstwerken aan de wanden van het ludiek ingerichte café aan de Lange Haven 28. De zelfde kunstenaars leggen op dit moment koortsachtig de laatste hand aan de decorstuk ken voor de feestavond in het Passagetheater. Zondag om 20.00 uur sluit Po dium. Aanvang Podiumgala 20.00 uur. De Schiedamse bluesgroep Tip on In bijt het spits af. De Schiedamse groep rond zanger Rini van Willigen neemt afscheid tijdens het ga la. De groep houdt op te be staan. Na Tip on In om onge veer half tien Is Candy Dulfer met haar band Funky Stuff te zien. Kaarten 12,50 per persoon nog te koop bij Podium en het theater, Passage 9-13. Zater- dagavond is het café gewoon geopend. Dan treedt Fred's Funk Force op in het muziek-'?1"" café. De jazzy groep bestaatfi uit: Fred Fierst, saxofoon; Hans Bouma, gitaar; Rlen Fierst, toetsen; Peter Kordes, bas en1 John Uzelenberg, drums. Toen gang 4,-. Aanvang 22,30 uur.";

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1