14 'Soms is een o drie keer over ja al eden' SCHUREN OP SNOERTJESAFSTAND SANSEVIËRIA: GROOTMOEDERS PLANT MAAKT Z'N COME-RACK Lentefeest zonder geluld door dieven H Laatste maisonette feestelijk In gebruik Liever 'n grote schuld dan In 'verdomhoekje' Martinusschool naar 'grote' schaakstrijd Schiedammer morgen In quiz voor Vogelaslel Lof voor Rotterdams experiment Straat open in industriegebied Gepakt bij T gemeentekeet Reatrixboom ook in Kethel Videorecorder bijeen gekaart mS-r Spijkenisse: poepschepje verplicht? WS SCHIEDAM Randstad Uitzendbureau schenkt de gemeente Schiedam honderd arbeids uren. Zij kunnen door de gemeente voor een doel naar eigen keuze worden aangewend. De schen king doet het uitzendbureau volgende week bij de officiële opening van zijn nieuwe vestiging aan de Rotterdamsedijk. Visitekaartje Jongeren Bedrijfsleider Wim Schoots van bloemen kiosk Jan Schoots met de sansevië ria's. Ze heb ben een typi sche zwaard- vorm en daardoor de bijnaam 'vrouwenton gen'. (Foto Marjo Boos- enstein) t ÖA5 Bijna niets 11 lawiaasEg De uitreiking van de laatste sleutel van de maison ettes aan de. Gildeweg. (Foto Arie Wapenaar) m 1 r4\ HET VRIJE VOLK Schiedam VRIJDAG 4 MAART 1988 «Si f y ,'/',j,,s T i Uitzendbureau schenkt gemeente gratis arbeid Het gaat goed met het uit zendbureau. Manager me vrouw E. F. Maitland is er van overtuigd, dat in het jaar 1988 zeker zeshonderd mensen via haar bureau in meer dan twaalfhonderd banen tijdelijk werk zullen verrichten. „Ik denk dat, we dit jaar ruim veertienhonderd sollici tanten zullen inschrijven," ver telt zij. „De groei is groot en SCHIEDAM In verband met riolerings- en bestratings werkzaamheden in de Algera- straat in het industriegebied 's-Graveland zal vanaf maan dag de Van Vlissingenstraat voorlopig afgesloten zijn voor alle verkeer. Bij gunstige weersomstandigheden duurt hét karwei niet langer dan een week. Tijdens de afsluiting wordt het 'verkeer omgeleid via Polderweg, Rolbrug, Over- schieseweg, 's-Gravelandse- brug en De Brauwweg. Oranje borden geven de omleidings route aan. Bedrijven kunnen met vra gen over bereikbaarheid tij dens de werkzaamheden te recht bij de aannemer. Van Roosmalen BV, telefoonnum mer(010) 4377466. SCHIEDAM De politie heeft vannacht een 35-jarige Schiedammer aangehouden bij een keet van de gemeente. Voorbijgangers hoorden om streeks half twaalf gister avond opvallende geluiden in die keet, aan de Daan van Spie- ringshoek. Zij waarschuwden de politie, die bij aankomst de man aantrof. Hij was in het be zit van inbrekersgereedschap en is voor verhoor naar het po litiebureau gebracht. SCHIEDAM De oudste oranjevereniging in de ge meente Schiedam, die van de vroegere zelfstandige gemeen te Kethel, zal op 12 maart een eigen herdenkingsboom plan ten. Dit wordt de tweede Be- atrixboom in deze gemeente, die ter gelegenheid van de vijf tigste verjaardag van de ko ningin de grond ingaat. Eerder plantte burgemeester Scheeres een boom aan de Lange Nieuw- straat. In het oude centrum van Ke thel plant het bestuur van oranjevereniging Wilhelmina aan de Schiedamseweg op za terdagmiddag 12 maart om twee uur de boom samen met de oudste leerlingen van de Koninghin Julianasschool. De ooom komt vlakbij de negentig jaar oude Wilhelminaboom te staan. MAASSLUIS De geestelijk gehandicapten van het gezins vervangend tehuis De Luit in Maassluis zijn dolgelukkig dat 'Onze Jongens' door minister Van Eekelen (Defensie) oer saaie opdrachten te vervullen krijgen. Gisteren ontvingen de gehandicapten uit handen van de commandant van de voor malige bemanning van de mij nenveger Maassluis een video recorder. De Jantjes hebben de videorecorder gekocht van het geld dat zij met kaarten tij dens hun verblijf in de Perzi sche Golf hebben gespaard. De Jannen hadden zich zo verveeld, dat er vaak een kaar tje werd gelegd. Eenmaal te rug in Nederland stond het als «en paal boven water dat de bemanning van de Maassluis lets met het geld zou doen in Maassluis. Volgens een woord voerster van de gemeente heeft de vrouw van burge meester Van Es op verzoek van de oude bemanning van de mijnenjager een bestemming gezoeht voor het 'gokgeld'. daarom moesten we naar het nieuwe kantoor aan de Rotter damsedijk 243. We hebben hier meer gelegenheid voor een in dividuele behandeling van sol licitanten en de test- en oplei- dlngsfaciliteiten zijn hier rui mer." Randstad heeft al begin vori ge maand het pand in gebruik genomen, maar volgende week komt burgemeester drs R. Scheeres de officiële openings handeling verrichten. Hiervoor krijgt de gemeente een belo ning. Deze Is in de stijl van het uitzendbureau. Scheeres ont vangt namelijk een cheque, die goed is voor honderd gratis ar beidsuren. Daarbij blijft het overigens niet. Alle cliënten van Rand stad krijgen ter gelegenheid van de opening ook iets aange boden. Deze is gericht op een verbetering van de servicever lening bij bedrijven. „Vaste personeelsleden van Rand stad-klanten kunnen bij het uitzendbureau deelnemen aan een workshop 'telefoonbehan deling'. „Wij zijn specialist op het gebied van professioneel tele foongebruik en willen onze klanten van deze kennis laten profiteren," licht manager me vrouw Maitland toe. „De tele foon is tenslotte het visitekaar tje van een bedrijf." Randstad meent ais uitzend bureau een steeds belangrijke re rol te gaan spelen in de ar beidsmarkt. De vraag naar een flexibel personeelsbestand neemt toe, vporspelt zij. Drie vaste krachten zijn als bemid delaar werkzaam in het nieu we kantoor, waarin de secto ren kantoor-, industrie-, techni sche en medische beroepen worden behandeld. Door HENK SCHAAF ROTTERDAM Middelba re scholen zelf kunnen veel doen om het spijbelen te be strijden. „Hel afhaken van leerlingen begint al in het on derwijs. Een goede organisatie kan hetverzuim aanzienlijk verminderen. En als scholen laten merken dat zij de aanwe zigheid van de leerlingen wer kelijk op prijs stellen, voelen de jongeren zich ook veel meer bij de lessen betrokken." Gerard Geilman, hoofd van de gemeentelijke afdeling leer lingen en personeel in Rotter dam, is duidelijk in zijn oor deel: dat er grof gespijbeld wordt, mag je niet alleen de meisjes en jongens verwijten die de leslokalen tijdelijk voor •gezien houden. En een goed toezicht door de oudera biedt ook geen alles omvattende op lossing voor het probleem. „De directies van scholen moeten alle mogelijkheden, om het spijbelen te signaleren en aan te pakken, uitputten. Als je ai niet weet wie er op be paalde uren afwezig is, zit je goed fout. Want leerlingen die merken dat zij na één keer niet betrapt worden, blijven vaker weg." Twintigduizend, gulden of meer neertellen voor een nieuwe glan zende bolide is niet voor iedereen wegge legd. Maar een behoor lijk rijdende en glim mende auto voor de deur is toch wel de wens van velen. Wie niet rijk is moet inventief zijn. Een APK-gekeurde auto met veelgebruikte, maar toch onverwoest bare motor is nog wel te betalen, al is het koetswerk vaak niet helemaal gaaf. Dan zet je dat ding gewoon bij je voor de deur op snoertjesafstand. Van- uit een gemakkelijke stoel schuur je op de stoep en,het nieuwe bezit mooi glad om ert daarna ook nog so'n glanslaag op aan te brengen. Binnenkort kan je in de Lekstraat in Schiedam je spiege len in de nieuwe lak- laag van dit voertuig. (Foto Arie Wapenaar) SCHIEDAM De plant die alleen bij oma nog voor het raam staat. Waaraan men het ware Belgische huishou den, herkent. Die synoniem is aan alles wat behoudend, burgerlijk, kleinsteeds is. Die zonder vitrage en koperen potten niet tot haar recht komt. Staat de sanseviëria ondanks alles voor een come back? Uit het boekje 'Honderd Kamerplanten in- kleur' (ze ventiende druk, 1968): „De sanseviëria's zijn eigenaar dig gevormd, zij bestaan uit z_> tot acht bladeren per scheut, die een lengte kunnen bereiken van zeventig tot tachtig centimeter. Ze heb ben een typische zwaard- vorm, waaraan ze de bij naam 'vrouwentongen' te danken hebben..." Verder schrijft huiskamer planten-deskundige mevrouw A. C. Muller-Idzerda over de sanseviëria: „Bestaat er wer kelijk een plant die zó huis aan huis is verspreid als de sanseviëria?" Dat was toendertijd een rethorische vraag, maar twintig jaar later zijn sanse viëria's een zeldzaamheid. Des te opmerkelijker is het dat bij bloemenkiosk Jan Schoots op het Binnenweg plein in Rotterdam weer san seviëria's zijn te vinden, al zijn het er nog maar weinig. Nog opvallender: vooral jon geren kopen de plant. Veel ouderen moeten er niets van hebben, 'weet bedrijfsleider Wim Schoots. „Dat is eigen lijk het meest opvallende aan de sanseviëria," vertelt hij. „Ze wekt emoties op bij men sen. Of ze hebben er een hart grondige afkeer van, óf ze ra ken heel enthousiast. Vertel len spontaan, dat ze al overal naar die plant hebben ge zocht." Schoots noemt de sansevië ria een typische jaren vijftig plant: makkelijk te verzor gen, makkelijk te vermeerde ren. „De opkomst van de san seviëria ligt vlak na de oor log veel mensen hadden toen weinig geld, maar wil den toch wat groens in de vensterbank," legt Schoots verder uit. „Niets lag meer Ü-VM? .N^r» w.»' O -1 voor de hand dan de aan schaf van een sanseviëria" Twintig jaar lang was de sanseviëria verbannen. Pas sinds kort wordt ze, zij het op kleine schaal, weer gekweekt. Inkoper Dick Boslooper van de bloemenkiosk kwam de plant een paar jaar geleden voor het eerst weer tegen op de veiling. „Waarschijnlijk was het een kweker die nog een plaatsje over had in een kas, die de plant weer op de markt heeft gebracht," ver onderstelt hij. „Het was be slist niet zo, dat het publiek weer om de sanseviëria be gon te vragen. In deze bran che is het de handel die de vraag creëert en niet anders om." Tot nu toe is de sanseviëria geen 'gat in de markt* geble ken. De vraag er naar is mi nimaal, zegt Schoots, die er per jaar zo'n vierhonderd verkoopt. Ter vergelijking: er gaan per week meer dan tweehonderd varens over de toonbank, en van de populai re yuca weet de bloemenki osk er bijna honderd per week kwijt te raken.Inkoper Dick Boslooper: „In het West- land worden er per week twee- tot driehonderd ge veild. En die worden dan ver spreid over heel Europa. Dat is dus bijna niets." Uit: 'Honderd Kamerplan ten in kleur' (voor de doe- het-zelvers): „Ook het stek ken kan het beste in het voor jaar geschieden, we nemen daarvoor een goed volgroeid blad, dat we in stukken ver delen van vijf tot tien centi meter. De snijwonden laten we eerst opdrogen, waarna we de stukken in scherp zand steken bij een temperatuur van minstens twintig graden celslus. Na ongeveer een maand kunnen zich reeds worteltjes aan de snijvlakken gevormd hebben." '/ó/WA Indien een leerling een be perkte tijd spijbelt, is er op eens van alles en nog wat aan de hand, zo lijkt het soms. Maar zodra een leraar geen les kan geven, moeten de scho lieren dat maar normaal vin den. Volgens Geilman heeft staatssecretaris Ginjaar-Maas terecht scherp aangedrongen op het beperken van deze les uitval. Een aantal ouderorganisa ties is gisteren een landelijke actie gestart om het spijbelen aan te pakken. Geilman waar deert ieder initiatief op dit ter rein. Want bekend is dat een maatschappelijke mislukking vaak al haar oorsprong vindt in schoolverzuim. Veel werklo zen hebben een niet-voltooide opleiding. Enkele jaren geleden hebben leerplichtambtenaren in Rot terdam op één dag alle negen tig scholen voor voortgezet on derwijs bezocht. Via een blik- semonderzoek werd de om vang van het spijbelprobleem gepeild. „Elke school had wei een eigen systeem om afwezi ge leerlingen te registreren," zegt Geilman. „En elke school vond de eigen methode per fect." Dat er toch veel aan man keerde, licht hij met een voor beeld toe: „Sommige scholen gebruiken een losbladige ring band als klasseboek. De leer- ling-van-de-week moet die dan bij de conciërge afleveren. In de gang op weg naar het kan toortje willen die ringbanden nog wel eens van inhoud wisse len..." De staatssecretaris van On derwijs wil computerprogram ma's een belangrijke rol laten spelen bij het opsporen van spijbelaars. Uit proefnemingen op acht Rotterdamse scholen ia voor Geilman al komen vast te staan dat met dit hulpmid del snel handelen mogelijk is. „Je maakt een computer-uit draai voor de mentoren. Die kunnen contact opnemen met ouders. Je ontdekt wanneer leerlingen het meest verzui men: op maandag of op vrij dag, in september of mei, *s morgens of 's middags. Het is misschien een onprettig ge dachte voor de betrokkenen, maar met zo'n systeem ontdek je zelfs of er meer gespijbeld wordt bij bepaalde leraren." De redenen die kinderen op?,, j geven „voor; hun,' afwezigheid. 1 kunnen ookautomatisch, wor- den opgeslagen. Over spijbel- smoezen gesproken: „We heb-" t ben opa's, die al drie keer zijn overledèn. Leerlingen weten dat hun verzuim sneller,wordt geaccepteerd als zij met een zielig verhaal over vervelende familie-omstandigheden op de proppen komen," aldus Geil man. ROTTERDAM Minister Brinkman (Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur) vindt dat het experimentenprogramma Ouderenhuisvesting van de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV) 'naad loos' aansluit bij het kabinets beleid ten aanzien van ouderen in het algemeen en van oude renhuisvesting in het bijzon der. De bewindsman heeft vooral hoge verwachtingen van het liftenprogramma, dat door de SEV Is ontwikkeld en inmiddels deels in gang is ge zet. Brinkman zei dit gisteren ln Rotterdam tijdens een thema bijeenkomst, waarbij de per spectieven voor zelfstandig wonen van ouderen in de jaren negentig centraal stond. De SEV wil de problemen rond de huisvesting van oude ren onder andere te lijf gaan door te beginnen met een serie proefprojecten voor toepassing van liften in flats, die tot nu toe niet met een lift waren uit gerust. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de ervaringen die in Zweden zijn opgedaan met een soortgelijke serie pro jecten. SPIJKENISSE Hond uit laten, schepje meenemen. Dat kan binnenkort werkelijkheid worden in Spijkenisse. De ge meente overweegt het schepje verplicht te stellen voor alle honde-eigenaars. Ook wil het gemeentebestuur bepaalde plaatsen tot verboden gebied verklaren voor honden. De hondepoep moet nu echt worden bedwongen, vindt de gemeente. Op het lijstje van maatregelen staat ook dat hon de-eigenaars hun viervoeters alleen in bepaalde vrije zones, los mogen laten lopen. Ook wil men meer belasting gaan heffen op tweede en daar op volgende honden en zal de gemeente voortaan sneller rea geren op klachten. mm SCHIEDAM Woningbouw vereniging Schiedam (WBS) gisteren heeft gisteren een feestelijke bijeenkomst ge maakt van de uitreiking van de laatste sleutel van haar nieuw bouwwoningen aan de Gilde weg in de wijk Woudhoek Noord. Zesenvijftig huizen completeren het complex van honderdzeventig moderne sta pelwoningen. Oud-bestuurslid mevrouw J. van de Ree over handigde de laatste sleutel. Het laatste blok bestaat uit ne gentien driekamer- en 37 vier- kamerwoningen, waarvan 21 op de begane grond en voor- - zien van een tuin. De gemid- delde huurprijs van de hulzengoj bedraagt 509 gulden per maand. Het zijn alle maisonette-huizerr met de slaapkamers op de bo venverdieping. Zij zijn voorzien, van hardhouten kozijnen en --.''en dubbelglas. Elke huurder heeft zijn eigen gaswandketel, die voor centrale verwarming en warmwatervoorziening zorgt. De eerste huizen zijn bijna een jaar geleden al opgeleverd. Gisteren ging de laatste van de hand. VLAARDINGEN Met het be sluit om alle woningen (en daarmee de miljoenenschuld) van de Algemene Stichting voor Huisvesting van Bejaar den (ASHVB) over te nemen in ruil voor een relatief klein be drag, heeft de gemeente Vfaar- dingen willen voorkomen dat zij bij het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (VROM) in het 'verdomhoekje' komt te zitten. Zó omschreef gisteravond de Vlaardingse burgemeester Van Lier de transactie. „In de toe komst moeten we nog vaker bij de minister kunnen aanklop pen," lichtte hij toe. „En ook het ABP zullen we meer dan eens nodig hebben. U weet zelf hoe moeilijk het is om leningen n los te krijgen. Er zijn lange wachtlijsten: We willen niet het .risico lopen steeds onderaan die lijst te, blijven staan." Volgens eên voorstel van bur gemeester Van Lier en zijn wethouders zal het ABP acht honderdduizend gulden bijdra gen in het exploitatietekorten van 5,2 miljoen gulden, waar mee de ASHVB kampt. Voor waarde is wel dat de aange vraagde surséance van beta ling wordt ingetrokken. Staats secretaris Heerma (Volkshuis vesting) betaalt 2,6 miljoen gul den mee, de helft van het be rekende tekort. Het ABP heeft echter de voorwaarde gesteld dat de gemeente zowel de wo ningen als de schulden over neemt. Gisteren was de vreemde si tuatie ontstaan, dat de Vlaar dingse gemeenteraad goed-,, ft» keuring moest geven aan de as,v reeds genomen beslissing van» to het college van B en W om met de gestelde eisen akkoord tet,t,w gaan. Toestemming achteraf^oi/t geven is niet de gewoonte, v, t: „maar in dit geval, gezien de aanvraag tot uitstei van beta ling van lopende leningen, on vermijdelijk," verklaarde bur gemeester Van Lier. „Over de details van de deal zullen we nog uitgebreid praten, maar het is nu take it or leave it Ziet u het voorstel niet zitten, dan zijn we terug bij af." Volgens het college zou de ge meente Vlaardingen hoe dan ook met een financiële strop zitten. „Ga je door met de sur séance eniwin, je een tonnetje, of speel je op zeker,"» hield Van Uer zijn gehoor voor.-» tzr. Door nu akkoord te gaan met het overnemen van de wonln- gen, kan da stichting blijven functioneren. De raad,heeft echter een diepgaand onder zoek bedongen, naar het relien en zeilen van de stichting. „Hoe is het mogelijk dat er ooit zo'n gigantisch gat is kunnen ontstaan," vroegen verschillen de raadsleden zich af. Van Lier wees erop, dat de ge meente nu ook over de reser- 1 vekas van de stichting kan be- i schikken. „Ja, daar zit vier ton i In," wist raadslid R. Poppe f (Socialistische Partij). Ook hij5 vroeg zich af hoe een stichting J zo'n gat kan laten ontstaan j zonder dat er tijdig maatrege- t len zijn genomen. SCHIEDAM Het schaakte am van de Sint Martinusschool heeft zich geplaatst voor de fi nale van het scholierenkampi oenschap in het district Rotter dam. Het team liet op overtui gende wijze de schakers van alle andere Schledamse basis scholen achter zich. In totaal deden acht schoolteams mee, bestaande uit vljt personen die elk zeven partijen moesten spelen. De Erasmusschool en de Koningin Juilanaschool had den twee teams op de been gebracht. Het zeer jonge twee de team van Erasmus verloor weliswaar al zijn partijen, maar oogstte lof voor de frisheid in zijn spel. Behalve de Martinusschool kunnen ook de Prinses Julia-, naschool en het eerste team:» van de Koningin Juilanaschool nog tot de finalepouie door dringen. Zij eindigden als num mer een én twee en hebben, daarmee het recht verworven' op deelname aan voorronde— wadstrijden in Rotterdam. SCHIEDAM Schiedammer Guus van de Mespel probeert morgenavond in de Wie Kent Nederland quiz van Ncrv-tele- visie geld te verdienen voor het Vogelasiel in Schiedam. Van de Mespel is één van de kandi daten, die onder toezicht van Eddie Becker getest wordt op zijn kennis over Nederland. In de slotronde mag de winnaar proberen geld in te zamelen voor een goed doel. De Schie- damse kandidaat heeft het Vo gelasiel hiervoor aangemeld. Afgelopen weekeinde is het asiel ai financieel wijzer gewor den van een televisiequiz. De bij de Plantsoenendienst van de gemeente Vlaardingen werkzame Ben van As won in- het Belgische televisiepro- gramma 'Leven en laten leven' behalve een videorecorder Ó<5k nog 15.000 Belgische francs voor organisaties, die werk zaam zijn op natuurgebied. Dit bedrag omgerekend bijna achthonderd gulden wordt verdeeld tussen het Vogelasiel, de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging en de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. SCHIEDAM De Schledamse stichting Lentefeest is zwaar gedupeerd. Uit haar kantoor, aan de Tuinlaan is een hoe veelheid geluidsapparatuur ge stolen. De mensen van deze voor invaliden en andere be- hoeftigen actieve Schledamse stichting zagen gisteren bij aankomst in hun pandje, dat er was ingebroken. Door het in slaan van een ruit aan de ach terkant waren de inbrekers binnengekomen en met de x voor het werk van de stichting onmisbare spullen weer ver trokken. De politie stelt een onderzoek in. t K - VI» r^-i» - - - -- I-1 fi-| »- -„„*1 -"3* P—VA* -T-O V?',-" p-><

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1