Beatrixboom Kethel Zege kan Rijnmond niet redden Reünie voor oud-bewoners Singelkwartier Schiedam heeft geen grondwaterproblemen Politie hakt stevig in op verdachten ii WS SCHIEDAM „Een- malig'e aanbieding, mensen! Een vierbenige schilleboer voor 25 gul den. Je bent meteen van al je maaiproblemen af, want hij maait bij zon en bij regen. Dus wat kan het je schelen, tel effe neer zo'n gele! Doe het nou maar, want an ders zit je maandag, weer gestressed bij de dokter, van had ik het nou maar gedaan." Prima handeltje Aarzelend raakt een kind een pony aan. Ritjes op een pony waren populair op de eerste paardenmarkt sinds veertig jaar. (Foto Arie Wapenaar Zeventigduizend r. Rijnmond (rechts van het net) in de aanval tegen Ani mo. (Foto Ronald van den Heerik). Samen Drie van de vier initiatiefnemers„Singelkwartier was voor, iiten na de oorlog een buurt waar saamhorigheid heerste." (Foto Roel Dijkstra). Zes bij zes .lil HET VRIJE VOLK schiedam 4 MAANDAG 14 MAART 1988 x-wwcvrK Veel petten en sigaren en 'n heuse paardelucht Luidkeels probeerde een kleinveehandelaar zaterdag op die manier zijn geiten aan de man, te brengen op de in ere herstelde paardenmarkt van Schiedam. Even verderop laat een 'koopman zijn schimmel enkele tientallen meters dra ven. Kritisch bekijken de po tentiële kopers langs de kant de' loop van het edele dier. Nee, dit is het toch niet, iaten ze we ten 'in een tongval die ergens in het Gelderse gelocailseerd moet worden. Het is de winkeliersvereni ging Hoogstraat gelukt: aan de authentieke paardenmarkts feer geen gebrek tijdens de 462ste editie van het hippische spektakel, dat voor het eerst In veertig jaar, weer gehouden werd. Veel petten en sigaren natuurlijk, en reeds van verre worden voorbijgangers- de lucht gewaar die maar een ding betekent: hier zijn paar den in de buurt. 's Ochtends in alle vroegte waren de eerste viervoeters ai aangevoerd door de handela ren, van wie er naar schatting zo'n honderd op de markt aan wezig waren. „Ik ben. om half vijf vanochtend van huis ge gaan, ik-.,was hier-om, zes uur al, als eerste," vertelt koopman A. C. Vos uit Ederveen la chend. Vos, die met zijn gerui te pet, klompen en gekromde stok in alle opzichten voldoet aan het stereotype 'beeld van de paardenhandelaar, is "in een opperbeste stemming, want hij heeft goéde'zaken'gedaan. „En ai verdien ik niks dan rij ik nog tevreden naar huis, want schik, dat moet je altijd zelf maken," geeft hij als le venswijsheid ten beste, terwijl hij zijn zweep nog eens vrolijk laat knallen boven de pony's. „Dan blijven ze tenminste wakker. Ze moeten er een beetje kwiek en vief bijstaan. Af en toe ook een beetje peper onder de staart, dat helpt wel," legt hij uit." Een grap? Geens zins. Desgevraagd trekt de Edervener vlot een knalrood busje eerste kwaliteit ster-pe per uit zijn jaszak. „Nee, prima handeltje hier. Ik heb er negen verkocht van de achttien die ik meegebracht had? allemaal tussen de 1400 en de 3500," wrijft Vos zich nog eens tevreden in zijn eeltige Paardenmarkt-animator Piet Hoepel doet zaken met handelaar Arend Vos uit Ederveen: „Ze moeten er kwiek en vief bijstaan. Een beetje peper onder de staart, dat helpt wel." (Foto Arie Wapenaar). handen, waarmee hij al zoveel transacties beslecht heeft. „Ik zal het bij u maar niet voor doen, want dan schrijft u van middag geen letter meer," ver trouwt hij de verslaggever goedmoedig toe. Maar lang niet al zijn colle ga's zijn tevreden over het "ver loop van de handel. „Als- dit goeie handel is kan dk maan dag met garen en band* langs de deuren," schampert: een handelaar uit Hilversum voor wie de zaken duidelijk minder voorspoedig zijn verlopen. Hem zien ze volgen jaar niet meer, maakt hij duidelijk. Ook bij de zadel- en tuigmaker stagneert de omzet, hoewelhet daar aanvankelijk niet haar uitziet als hij rond het middag uur met een heftige handje- klap-séssie bezig is. Als de zaak beklonken is, trekt de ko per een onvoorstelbaar dikke rol bankbiljetten en pelt er wat af. Zijn wisselgeld krijgt hij van een even dikke rol. „M'n eerste handel van vandaag. Veel kijken, maar niet kopen," oordeelt de Kralingse zadel maker somber. Voor de Haarlemmer hander laar L. van Manen, ver in de zeventig, was het zaterdag een bijzonder weerzien met Schie dam. Als jongen kwam hij al voor de oorlog met zijn vader naar de paardenmarkt in de Jeneverstad. Te voet brachten zij hun koopwaar, meestal een dozijn paarden, in twee dagen vanuit Haarlem naar de Schie- damse markt. „Toen had je voor drie of vier tientjes al een paard," haalt hij op. „Het was destijds een heel "gezellige markt, vooral ook in de kroeg, waar de feitelijke handel plaatsvond. Wie geen borreltje dronk, deed geen zaken," Ook vijftig jaar na dato heeft hij niet slecht geboerd. „Ik kan het gewoon niet laten, hè, dat is het punt. Je gaat er vanuit dat je niks doet op zo'n klein marktje, maar ik ben er toch twee van de vijf kwijt. Dat be tekent dat ik er in ieder geval niks op heb verloren. Maar in vier, vijf jaar tijd kan het hier iets heel leuks worden," voor spelt Van Manen. Paardenmarkt-animator Piet Hoepel stemt gretig in met de woorden van het Haar lemmer. De Rotterdammer, door de winkeliersvereniging in de arm genomen vanwege zijn grote ervaring in de paar- denwereld, zegt zeer tevreden te zijn over het verloop van het evenement. „Honderd handela ren, 85 paarden, goede handel, dat valt helemaal niet tegen als je be_denkt dat het de eerste keer is ha veertig jaar. Ik zie er hier wel toekomst in," zegt hij optimistisch. En terwijl de kooplieden al weer speculeren over volgend jaar laat hun handelswaar ge laten de aandacht van het pu bliek over zich heenkomen. Heel rustig, alleen als de fanfa re langskomt wordt er even gesnoven, geblazen en met de hoeven getrappeld. Vooral een veulentje dat nog maar nauwe lijks kan lopen is de lieveling van het publiek, dat op de drukkere momenten in drom men langs de dieren schuift. Vooral de kinderen konden zich uitleven, want er viel heel wat te aaien. Niet alleen paar den, maar ook pony's, geiten, bokken, schapen en konijnen. Behalve op de Grote Markt is het ook op het Broersvest een drukte van belang. „Ik zit vanaf 9 uur al propvol, opstel len in rijen van drie," zegt Leen Kouwenhoven uit Pijna- cker, de koetsier van de paar dentram. Naast het vaste ritje reed de tram ook nog drie keer mee in de grote optocht, sa men met de bereden politie uit Wassenaar, een peloton paar den van de Spalandruiters, een vierspan en een groep ruiters in klederdracht. Populair Is ook,een ritje op de pony, hoewel de ouders, er waarschijnlijk meer plezier aan hebben dan de kinderen zelf. Terwijl de medewerkers van de Manege tussentijds de mest van het Broersvest scheppen, begint Kimberley (3) aan haar ritje. 'Aan haar gezicht te zien vindt ze het maar een angstig avontuur en ze is zichtbaar opgelucht als ze weer van het dier gehesen wordt. 'Nee', schudt ze dan ook heftig op de vraag of ze het leuk vond. Het was oorspronkelijk de bedoeling van winkeliersver eniging Hoogstraat om de markt elk jaar te laten terug keren, maar of dat haalbaar is blijft nog even de vraag. „We zijn erg blij met de publieke belangstelling. Weliswaar heb ben we de 100.000 niet gehaald, maar gezien het weer zijn we ook met de 70.000 die er gedu rende de hele dag geweest zijn dik tevreden," evalueert Chris Koppens van de vereniging. .Alleen zijn we de laatste we ken dik over ons budget heen gegaan, het is qua kosten enorm uit de hand gelopen. Dat brengt de continuïteit in gevaar. We hopen maar dat we daar voor volgend jaar een op lossing voor weten te vinden." Kethel is vele jaren een zelfsiandige gemeente geweest en tot Schiedam met zijn nieuwbouw de spoorlijn Rotterdam- Hoek van Holland overkwam, bleef het ook een hechte eigen gemeenschap. De Oranjevereniging Wilhelmina is immer actief gebleven en zaterdag kreeg Schiedam hierdoor een tweede Beatrix boom op zijn grondgebied. Vorige maand zette burgemeester Reinier Scheeres voor de eerste een spade in de grond aan de Bange Nieuwstraat in het centrum van de stad. Zaterdag waren het de oudste leerlingen van de Koningin Juliana- school, die aan de Schiedamseweg in Kethel, tussen Kerk- laan en Dokter Sauerstraat, een boom plantte ter gelegen heid van de vijftigste verjaardag van de koningin. (Foto Arie Wapenaar). SCHIEDAM - In de nacht van zaterdag op zon dag is de politie met grote overmacht opgetreden in de Schiedamse binnenstad- Op een melding over ver nielingen aan winkelruiten bij de HEMA door een groep jongelui rukte de po litie met een aantal wa gens uit. Zij achtervolgde een groep jongelui en trad hardhandig op. Volgens ooggetuigen werd een weerloos op de grond lig gende jongen door vier po litieagenten geschopt en geslagen. „Hij kreeg van de een een trap tegen zijn been, een ander schopte hem in zijn buik en weer een an der tegen zijn rug. Het was acht niet normaal zoals die agenten tegen die ene jon gen tekeer gingen," zegt een van de toevallige pas santen. „Ja en ze ramden er ook met hun knuppels op los terwijl die jongen lag te roepen: Okay, okay," vertelt een ander. „Wij hebben ons maar gauw voorzichtig uit de voeten gemaakt, want er hing een agressief sfeertje." Volgens een politie woordvoerder is er uitge rukt op een melding dat een groep vandalen was gesignaleerd. „Het verhaal ging, dat ze twee winkel ruiten hadden vernield. Er zijn zes Schiedamse jon-' gens meegenomen naar het politiebureau, maar die zijn later weer vrijge laten," meldt hij. SCHIEDAM Dit weekein de viel er eindelijk weer eens een overwinning te noteren voor het eerste volleybalteam van Rijnmond in de eerste di visie A. Toch zal de 3-2 winst op Detach/Animo II de ploeg niet meer van degradatie kun nen redden. Rijnmond II ver loor in de eerste divisie B op nieuw 1-3 tegen Bovo en zal het daardoor nog heel moeilijk krijgen zich te handhaven. In de sportzaal Oost startte Rijnmond tegen de reserves van Detach in de eerste set vrij goed. Met Hans Foekens en Ame Jager op de middenpo sities kwam vooral Peter Fleischmann er in die periode aanvallend redelijk door. Jam mer genoeg kon hij dat niet de hele wedstrijd volhouden. Ge lukkig voor Rijnmond nam Lennaert van Amersfoort de rol van afmaker snel over. De jonge Maassluizer speelde een prima wedstrijd en was vooral met zijn aanval vaak ongrijp baar voor de Friese ploeg. Na de 15-7 setwinst kwam de jonge ploeg uit Sneek in de tweede set alweer op gelijke hoogte via 11-15. Met dezelfde cijfers was de derde voor de thuisploeg die bij eventuele 3-1 winst zelfs de laatste plaats aan de Snekerploeg zou kun nen overdoen. Zover kwam het helaas niet want vla 7-15 kwam Detach II opnieuw naast Rijnmond. In de beslissende vijfde set leek Rijnmond op 2-3 de winst niet meer te kunnen ontgaan. Enkele aanvallende fouten bracht de Friezen op 12-7. Nadat ook een aantal wis sels aan Rijnmondzijde niet goed uitpakten kwam Detach zelfs op 13-12. Op tijd herstelde de blauwwitte ploeg zich om echter de ommekeer en via 8- 15 werd het 1-3 waardoor Rijn mond II in de degradatiezor- gen blijft. In het district herstelde de Rijnmond-dames zich erg een voudig van het verlies tegen MVC. Hekkesluitster Foranto uit Werkendam werd binnen het uur met 3-0 aan de kant ge zet., MVC liet het ditmaal in Krimpen met 3-1 afweten te gen Rabobank Krimpen. Er worden op de ranglijst weer bijgehaald door dit team. De heren van MVC vechten in de eerste klasse nog om het be houd van hun plaats. In Dor drecht was Ekspalvo III met 3-0 echter te sterk, waardoor de Maassluizers op de elfde plaats blijven. via 15-13 eindelijk weer eens te winnen. Het verlies van het tweede team in de thuiswedstrijd te gen de nummer twee van de ranglijst Bovo/Aalten kwam niet onverwacht. Toch was de start al heel erg zwak, 5-15 en dus 0-1 voor Bovo. In de vol gende set duurde het nog ge ruime tijd voor de ploeg van coach Kurt Jager eindelijk wat tegenstand kon bieden aan de Achterhoekers. Na de 9-15 setwinst moesten de gasten de derde set met 16- 14 aan Rijnmond II laten. Tot 6-6 bleef het daarna in de vier de set gelijk opgaan en leek Rijnmond II nog kansen op puntenwinst te hebben. Enkele knalharde services brachten DOOR WESSEL PENNING SCHIEDAM Vier rasechte Schiedammers, geboren en ge togen in het Singelkwartier, organiseren dit najaar een reü nie voor alle bewoners van de ze buurt. Het gaat om mensen die woonden in Lange Singel straat, Simon Stevinstraat, Laurensz Costerstraat en om geving. „Want het Singelkwartier was voor, in en na de oorlog een buurt waar saamhorigheid heerste. Iedereen hielp elkaar. Ik heb er een fantastische jeugd gehad." Louis Vrijland (50), eén van de organisatoren van de reünie, kan het weten. Even voor de Tweede Wereld oorlog, in 1937, zag hij in dit oude deel van Schiedam het eerste levenslicht. Vele vrien den maakte hij tijdens zijn jeugdjaren in het Singelkwar tier. En een heleboel contacten bleven in stand. „Al jaren lang spreek ik ge regeld met mijn oude makkers af," vertelt Louis. Tijdens één van die vele gezellige avondjes als vrienden onder elkaar, werd het plan geboren. Heel wat herinneringen waren die avond al opgehaald, en menig borreltje was al verorberd toen Plet Wijnties voorstelde een reünie voor alle oud-buurtge noten te organiseren. De reac ties waren enthousiast en sa men met John, de jongere broer van Plet, en een andere vriend, Leen Meeder, werden plannen gemaakt. De vier vrienden wonen te genwoordig in andere delen van Schiedam. Ook hun naaste familieleden verlieten in de loop der jaren de gezellige volkswijk achter de Singel. De ouders van John en Piet Wijn ties bijvoorbeeld woonden er veertig jaar, maar vertrokken vijf jaar geleden ook. Met pijn in beider harten, dat wel. Piet: „Als ze morgen terug konden, dan gingen ze." Maar pa en ma Wijnties kunnen morgen en ook daarna niet terug naar hun vertrouw de buurtje. De meeste huizen in de straten van het Singel kwartier zijn namelijk ge sloopt. De nostalgische gevoe lens van de buurtbewoners ble ven. Eindeloos kunnen Louis en zijn vrienden vertellen over him fantastische jeugd in die volkswijk waar volgens hen al lemaal „gewone, burgerlijke, eenvoudige mensen" woonden. „Veel geld was er niet, maar toch voeide iedereen zich rijk," weet Piet Wijnties nog. „We voetbalden op straat met iets van elastiek dat een hal voor moest stellemOf met een gejatte tennisbal. Daarmee voelden we ons al de koning te rijk want geld voor een 'echte' bai was er bijna nooit," vertelt Piet. En zo hebben z'n vrien den ook mooie verhalen te ver tellen over hun jeugd in het Singelkwartier. John Wijnties: „AUes deden we samen. Iedere zondag gingen we met een gro te groep, oudere broers namen hun kleinere broertjes en zus jes mee, naar het voetbal, naar Hermes. Alleen Louis,en zijn broers en zussen gingen nooit mee. Want die moesten ieder zondag naar de kerk en moch ten dan niet naar buiten." Louis daarover: „Op die zon dag na, merkte je In het Sin- gelkwartier nooit dat er ver schillende geloofjes bestonden. Katholieken en protestanten gingen met elkaar om. En dat was heel bijzonder in die tijd." Enthousiast zijn de vroegere buurtgenoten nog altijd als ze vertellen over de activiteiten die in de wijk georganiseerd werden. „Die buurtfeesten en ook het touwtjespringen en verstoppertje spelen vonden we fantastisch leuk," zegt Louis met een stralend ge zicht. Plet Wijntjes beaamt het „Wij genoten ervan maar tegenwoordig gebeurt dat niet meer. De jeugd heeft het veel te druk met de televisie." „Maar die jeugd van ons had natuurlijk ook zijn minder leu ke kanten," merkt Louis op. „We leefden met grote gezin nen in kleine huisjes. Ik sliep met nog zes broers en zussen op een zolderkamer van zes bij zes meter. En tijdens de oorlog en daarna hadden we niet al tijd genoeg te eten." Plet Wijn ties: „Als er wel brood was, aten we zelfs de kruimels op en In de oorlog heb ik nog sui kerbieten op," Iaat hij weten. Zijn broer over die soms harde tijd: „Voor onze generatie Is het goed dit allemaal te heb ben meegemaakt Daardoor zijn we sneller tevreden." Hoe de andere oudbewoners van het Singelkwartier hun jeugd beleefd hebben, weten Louis, Piet, John en Leen' nu nog niet. Mogelijk komt daar binnen een half jaar, wanneer de reünie gehouden zal wor den, verandering in. Louis zegt al zo'n honderd gegadigden achterhaald te hebben. ,3ijna iedereen reageert enthousi ast," zegt hij trots. „Zelfs ie mand uit Australië, die ook bij ons in de buurt woonde, heeft aangekondigd te komen." Volgens de vier organisato ren zal de reünie op een zater dag in november gehouden worden. Speciaal daarvoor zal een zaal afgehuurd worden. Louis: „Iedereen die ooit, dus ook nog bijvoorbeeld vijf jaar geleden, in het Singelkwartier woonde, is welkom." Nu al wordt Louis regelmatig opge beld door oud-buurtbewoners. „Net belde er alweer één," glundert Louis. „Ik heb nog naast hem gezeten in de klas." Belangstellenden kunnen contact opnemen met Louis Vrijland. Het adres is: Over De Vesten 132, hét telefoonnum mer: 4732148. SCHIEDAM De stijging van de grondwaterspiegel als gevolg van de natte en zachte winter heeft in Schiedam tot nu toe nauwelijks problemen opgeleverd. Hoewel het peil van het grondwater in deze re gio in vergelijking met vorig jaar afhankelijk van de meet- piaats tussen de 20 en de 50 centimeter hoger ligt, is alleen in Vlaardingen sprake van een geringe toename van het aan tal klachten. Elders in ons land en met name in het oosten ondervin den bewoners veel hinder van een sterk stijgende grondwa terstand. Het wegvallen van de textielindustrie, die water aan de bodem onttrok, zou daar on der meer de oorzaak van zijn. In de omgeving van Schiedam heeft men nauwelijks proble men. „Verspreid over de hele stad zijn bij onze onderhoudsafde- ling wel wat meer telefoontjes binnen gekomen dan anders, maar de situatie is beslist niet verontrustend," zegt directeur ir.J. G. Gerritze van de dienst Gemeentewerken in Vlaardin gen. „In de meeste gevallen gaat het om kruipruimtes waar wat water in komt te staan, een probleem dat al Ja ren speelt. Op zich kunnen wij daar niets aan doen, het is een kwestie van wachten totdat het weer droger wordt Dan zakt het vanzelf weg." Volgens Gerritze is de stij ging van het grondwater een normaal seizoensverschijnsel en is er geen sprake van dat het niveau structureel aan het stijgen is. In Schiedam zijn niet meer klachten dan anders in dit jaargetijde binnengeko men over water- en vochtover- last door een hoge grondwater stand. Dit staat los van de overlast die het gevolg is van het onvoldoende afvoeren van hemelwater bij hoosbuien, waar het afgelopen jaar zeveel over te doen is geweest. Gerritze verwacht niet dat de grondwaterstand In Vlaar dingen in de toekomst voor on overkomelijke moeilijkheden zal zorgen. „De vloeren van de woningen zullen niet snel in gevaar komen doordat ze als het goed is minstens 30 centi meter boven het straatpeil lig gen. De grondwaterspiegel re guleert zich voor een groot deel zelf doordat het water af stroomt naar de singels en an der open water, waarvan wij het peil constant houden. Op die plaatsen waar onvoldoende open water in de buurt is leg gen wij naast de riolering een drainage aan." In veel piaatsen in het land zijn problemen ontstaan met de grondwaterstand toen oude, stenen rioolbuizen vervangen werden door nieuwe van kunst stof. In tegenstelling tot de ou de pijpen hebben de nieuwe geen drainerende werking, waardoor het grondwater om hoog kwam. In Schiedam en Vlaardingen maakt men ge bruik van betonnen bulzen, die met rubber ringen zeer goed op elkaar aansluiten en derhal ve ook geen drainerend effect hebben. In de belde steden heeft men dat probleem onder vangen door tegelijkertijd een drainagesysteèm aan te leg gen. I R

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1