schiedam 10 Hollandiaan werkt niet meer mee aan herstructurering SBSS-coördinator Edith Janzen bescheiden: 'Ik speelde vroeger al met lego en mecanodozen' m «lis UIT OP KOMST Inbrekers actief ,.:X Woorden vallen slecht: man met mes bewerkt Chauffeurs gezocht door Ouderenwerk Cursussen op computer in 'De Erker' ws Daders overval gepakt na uitbundig feesten Inbrekers nemen gereedschap mee Belastingzitting CNV Schiedam De Berini's Rijnmondband geeft concert l Door BEN VAN HAREN VLAARDINGEN Ook mensen die geen hulp van de sociale dienst vragen, moeten voor geldle- nmgen niet volledig zijn aangewezen op commer ciële instellingen. Dat vinden de gemeentebestu ren, van Vlaardingen en Rotterdam. Schiedam re deneert: een gemeentelijke, Kredietbank heeft al leen tot taak sociale noodgevallen te helpen. Bemiddelingen Winst Edith Jansen bij de Lange Haven: „Ik word ten onrechte in het zonnetje gezet." (Foto Ruud Prins) Succes Functioneel De Berini's komen naar De Erker. (Foto Rob Gomelder) Jump Jive Havinck Koorfestival 'Warme Handen Poppentheater - $g" HET VRIJE VOLK SCHIEDAM De politie van Schiedam heeft afgelo pen weekeinde de daders gepakt van een gewapende "overval, die vorige maand is gepleegd op personeel van de Edah-vestiging op het Nieuwlandplein. Drie jonge Schiedammers had den de aandacht getrokken van de politie door een op vallend royaal uitgaansge- drag. v Twee 21-jarige jongens hebben bekend op 5 februari de filiaalchef en een vrou welijke winkelbediende van het grootwinkelbedrijf ge dwongen te hebben enkele tienduizenden guldens af te geven. Het Edah-personeel werd op klaarlichte dag overvallen op het moment dat zij het Nieuwlandplein overstaken om geld te stor ten bij de Rabobank. De overvallers stonden te wachten in de onderdoor gang- naar eeri parkeer plaats, naast het chinees-in- dische restaurant op het plein. Behalve de overvallers is ook een achttienjarige jon gen gepakt, die van het ge roofde geld de bloemetjes bulten zette. De politie is op het spoor van de jongens gekomen door meldingen over grove bestedingen van betrokken jongens. SCHIEDAM In Schie- dam-Noord worden met spoed drie vrijwilligers gevraagd om maaltijden voor ouderen rond te brengen. Op maandag tot en met zaterag worden tussen de middag maaltijden rondge bracht voorouderen, die zelf niet (meer) kunnen koken. De maaltijden worden bereid in Verpleeghuis Drie Maassteden en vandaar uit door vrijwillig gers bezorgd. Op maandag, dinsdag en woensdag is er nog vraag naar een chauffeur met een eigen auto, die samen met iemand van de Stichting Gecoördi neerd Ouderenwerk. Schiedam de f "'.maaltijdenrondbrengt. Voor3 hetgebruik van de auto kan"'men''rekenen"'op een ver goeding' van zeven gulden per rit. 1 Het - Dienstencentrum de Woudhöek";°datf'de"1 'organisatie van de bëzörgïng'lïéeft, streeft ernaar rdat riedere vrijwilliger eenmaal in de twee weken de maaltijden rondbrengt. Wan neer iemand zin en tijd heeft om dit werk te doen dan kan hij/zij contact opnemen met het Dienstencentrum, met Sies Meuwese, telefoon 4709555. SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker start begin april met een nieuwe cyclus computer cursussen en tekstverwerken. Elke cursus bestaat uit acht lessen van anderhalf uur. De kosten bedragen 275 gulden. Per twee personen is een per sonal computer aanwezig. Voor de personen die al de cursus Basic voor beginners in De Erker hebben gevolgd, wordt een vervolgcursus gege ven. De kosten hiervan bedra gen 150 gulden. De lessen wor den gegeven op woensdag- en donderdagavond en op zater dagmorgen. Belangstellenden kunnen nadere informatie in winnen en eventueel zich opge ven bij De Erker, Jan van Avennestraat 32 (tel. 4267767 of 4263161). SCHIEDAM Door het ver nielen van een hek en een ruit hebben inbrekers bij het be drijf Turbo Blower BV aan de Nieuwe Waterwegstraat voor ruim 45.000 gulden aan gereed schap meegenomen. "Uit een geparkeerde auto aan de Nieu we Mathenessestraat werd voor een onbekend bedrag eveneens gereedschap gesto len. Ongewenste bezoekers in een een snackbar aan de Celsius- straat namen twee snijmachi nes, een milkshake-apparaat, een radiocassetterecorder en 1000 gulden aan contant geld mee. In woningen aan de' Alei- dastraat en de Burgemeester van Haarenlaan werden na in braak geld en sieraden ver mist. SCHIEDAM De afdeling Schiedam van het CNV houdt morgen in het CBS-gebouw een belastingzitting. Mensen die problemen hebben met het in vullen van hun aangiftebiljet kunnen tussen 19.30 en 21.30 uur aan de Lange Haven 73 te recht. Schiedam wil samenwerking met Kredietbank stoppen Dit argument voert het Schiedamse gemeentebestuur aan om de samenwerkings overeenkomst op te zeggen, die nog op dit gebied bestaat met Vlaardingen. Bij zijn eigen so ciale dienst wil Schiedam zijn eerste eigen gemeentelijke Kredietbank onderbrengen. De sociale kredietverlening sluit volgens een voorstel van het college van burgemeester en wethouders van Schiedam goed aan bij de hulpverlening aan mensen met schulden. In veel gevallen gaat, het om mensen, die bij meerdere ge meentelijk instanties onbetaal de rekeningen hebben en toch ai de hulp inroepen van de so ciale dienst. Een schuldsane ringsproject Is in oktober vo rig jaar gestart in Schiedam als onderdeel van een gemeen telijk minimabeleid. Daarvan is ook een samenwerking van de verschillende gemeentelijke instellingen, die vorderingen hebben op burgers, onderdeel. „Die samenwerking is nodig om voor betrokkenen aan vaardbare en dragelijke rege lingen te treffen," vindt het Schiedamse gemeentebestuur. Het'put voor het oplossen van de geldproblemen van zijn bur gers .uit de rijksmiddelen, die in" het kader van de Algemene Bijstandswet en uit zijn Fonds Sociale Noden beschikbaar zijn." Tot 1974 waren Schiedam mers aangewezen op de Kre dietbank van de gemeente Rot terdam. Na beperking van de financieringsmogelijkheden op grond van de Bijstandswet werden uitkeringsgerechtig den naar de kredietbank van de gemeente Vlaardingen ver wezen voor de financiering vein grotere 'uitgaven. In 1977 vroeg het gemeentebestuur van deze stad voor de eerste maal aan Schiedam een finan ciële vergoeding voor die hulp verlening van bijna 21.000 gul den. Later volgde langdurig over leg over een hogere vergoe ding. Uiteindelijk werd een overeenkomst gesloten waarin aan de hand van het aantal be middelingen ten behoeve van Schiedammers de kosten wer den vastgesteld. Door de groei van het aantal Schiedamse cliënten met verliesgevende le ningen bij de Vlaardingse kre dietbank steeg de bijdrage in 1986 naar 165.000 gulden. Voor dat bedrag meent het Schiedamse gemeentebestuur beter zelf een kredietbank met uitsluitend een sociale functie te kunnen beginnen. In de over wegingen om hiertoe te beslui ten wegen B. en W. ook mee, dat nu al de eigen sociale dienst administratieve steun geeft aan de Vlaardingse kre dietbank als het schuldsane ringszaken betreft. Schiedam wijst het stand punt van Vlaardingen af, dat door een commerciëler beleid van zijn kredietbank de winst mogelijkheden wil vergroten. „Winstgevende cliënten kun nen zich beter wenden tot de commerciële banken," vindt het Schiedams gemeentebe stuur. „Immers het is niet de taak van de gemeente om kre dieten te verzorgen ten behoe ve van bijvoorbeeld haar amb tenaren, met het doel uit de winst sociale kredietverlening te financieren." Het gemeentebestuur van Vlaardingen redeneert in na volging van Rotterdam, dat de plaatselijke overheid ook uit fi nancieringen winst mag boe ken. De Rotterdamse krediet bank breidt zijn dienstverle ning zelfs uit met een zoge naamd pandjeshuis om tegen wicht te bieden tegen particu lieren, die op dit terrein met woekerwinsten werken. In die besluitvorming heeft meege speeld, dat een groot aantal in woners van Rotterdam vol gens zijn culturele achter grond bijvoorbeeld sieraden verpandt om aan contant geld te komen. VLAARDINGEN De be sprekingen tussen Satelliet en De Hollandiaan over een mo gelijke fusie dan wel samen werkingsverband tussen de twee Vlaardingse voetbalver enigingen zijn op initiatief van De Hollandiaan stopgezet. Ook zal laatstgenoemde club niet meer meewerken aan de her structurering van de plaatse lijke voetbalsector. Dat heeft Hollandiaan-voorzitter Her man Berkhout de vier grote raadsfracties In Vlaardingen vorige week meegedeeld. Al eerder had Berkhout in de vergadering van de Vlaar dingse Raad voor Sport en re creatie van 1 maart aangege ven, dat zijn vereniging in fei te nooit de bedoeling heeft ge had om te verhuizen. Hij voeg de daaraan toe, dat de club binnen de herstructurerings- problematiek weliswaar wil meedenken, maar dat een ver huizing van De Hollandiaan naar het complex van Satelliet slechts bespreekbaar zou zijn als aan enkele stringente voor waarden van zijn club én Sa telliet zou worden voldaan. Het stelde Berkhout dan ook danig teleur, dat de VRSR vol ledig voorbij ging aan het voorbehoud dat zijn club ten aanzien van een verhuizing had gemaakt. Het uitgangs punt van het bestuur om op het eigen terrein in Park 't Nieuw- lant te blijven werd daardoor alleen maar logischer. Op een bijzondere algemene ledenver gadering op vrijdag 8 april zal het bestuur zich samen met de leden buigen over de mogelijk heden om het huidige complex voor De Hollandiaan te behou den. 4* Door WESSEL PENNING SCHIEDAM „Ik maakte veel meer uren dan het aantal, waarvoor ik op de loonlijst sta. Maar ik wilde het project van het pand aan de Lange Haven 95 van de grond hebben. Die tijd die je eraan besteed, telt dan niet." Pas na lang aarzelen, komt het eruit. Edith Janzen, coördi nator van de Stichting Be schermd Stadsgezicht Schie dam (SBSS), en volgens velen de animator achter de her bouw van het vroegere burge- meesterspand aan de Lange' Haven, is het toppunt van be scheidenheid. Ze herhaalt dan ook te zeg gen: „Ik word ten onrechte in het zonnetje gezet Goed, ik heb mijn bijdrage geleverd maar vergeet niet de mede werking van de gemeente ambtenaren. En ook de be stuursleden hebben de noodza kelijke contacten gelegd." Edith Janzen (35), is sinds juni van het vorig jaar werk zaam bij de Schiedamse stich ting, die zich inzet voor het herstel van monumentale en gezichtsbepalende panden in de binnenstad. De van oor sprong Haagse haalde haar in genieurstitel architectuur en bouwtechniek aan de Techni sche Hogeschool in Delft. Daar ontving zij de kennis, die ze nu benut tijdens haar werk voor SBSS. In, zoals zijzelf steeds bena drukt, nauwe samenwerking met gemeente en bestuursle den slaagde Edith erin een half miljoen gulden subsidie los te krijgen bij de overheid. Dat geld was nodig voor de herbouw van de tien jaar gele den volledig afgebrande burge meesterswoning aan de Lange Haven. Onlangs sloeg Janzen de eer ste paal, waarmee de herbouw van het pand zijn aanvang vond. Het pand zal plaatsbie- den aan zeven twee- en drieka merappartementen, die te koop zijn voor 100.000 gulden. Met die verkoop en de toege zegde subsidie verwacht de stichting Beschermd Stadsge zicht Schiedam uit de kosten te komen. Want het hele project kost meer dan een miljoen gul den. De stichting is er volgens Edith Janzen trots op dat men erin slaagde het project Lange Haven 95 van de grond te krij gen. In voorgaande jaren was daar nog niemand in geslaagd. „Het is een smalle lokatie, waardoor het pand voor bouw- verkeer moeilijk toegankelijk is," verklaart Edith, die ook vertelt dat dit het eerste suc ces van haar werkgever Is. Momenteel werkt de stichting met volle overgave aan een nieuw plan. Inzet daarvan is het behoud van weer een ander pand aan de Lange Haven, de drie jaar geleden uitgebrande distilleerderij De Locomotief. Voorlopig is men bezig met on derzoek naar de exploitatiemo gelijkheden van dit project. Voor Edith wederom een kans zich volop in te zetten voor de SBSS. Veel moeite zal haar dat niet kosten. Ze geeft zelf toe: „Ik heb een liefde voor monumenten en ook kan ik zeer onder de indruk raken van de opbouw van steden." Die passies kwamen al op zeer jonge leeftijd tot uitdrukking. „Als klein kind speelde ik al met lego en mecano. En van het één komt het ander..... Als ik door een stad loop, neem ik alles goed in me op. Ik zoek een verklaring voor de ligging van havens, steegjes en plei nen. En ik vraag me af: Waar om staat dat gebouw juist daar," vertelt Edith. Ondanks haar grote liefde voor monumentale gebouwen, wenst ze de realiteit niet uit het oog te verliezen. „Restau reren is niet altijd verstandig. Een gebouw moet wel functio neel blijven. Je moet er kunnen werken of wonen," legt ze uit. „Want aan leegstaande monu menten heb je niets. Dan be staat het gevaar dat een 'mu seumdorp' ontstaat. En dat hebben we al in Arnhem, in het Openlucht Museum," aldus Edith. Haar stichting wil voorko men dat Schiedam met een verzameling ongebruikte his torische panden blijft zitten. Maar het is een gegeven dat de overheid steeds vaker de sub sidiekraan dichthoudt. Toch is Edith Janzen verre van pessi mistisch over de toekomst van de stichting Beschermd Stads gezicht Schiedam. „Den Haag zal altijd een bepaald bedrag uittrekken voor dit soort za ken, hoewel dat bedrag wel steeds 'kleiner wordt. Maar voorlopig kunnen we nog jaren vooruit met het aanpakken van panden in het centrum. En pas als de hele binnenstad is opgeknapt, zit het werk van de stichting erop," verzekert Edith Janzen. DINSDAG 22 MAART 1988 - r Wie zin heeft in een swingende avond kan donderdag 24 maart in Theatercafé De Ten der (in het Passage Theater) terecht. Zes muzikanten (ver enigd in het muzikale collectief I.M Generaal Heusdenbroek) zullen verschillende muziekstij len uit de jaren veertig ten ge hore brengen, van onder ande ren Louis Jordan en Cab Collo- way. Deze 'jump jive'-muziek is ook ondermeer bekend door de speelfilm 'The Cotton Club'. Het optreden begint om 21.00 uur en de toegang is gratis. Bij de Stichting Filmclub Schie dam wordt vrijdag 25 maart de tweede Nederlandsefllm van deze maand gedraaid: 'Ha vinck' van regisseur Frans Weisz en met Willem Nijholt in de hoofdrol. De film gaat over een man, Havinck, die na een stukgelopen huwelijk (eindi gend met de dood van zijn vrouw Lydla) in een vacuüm te recht komt. Hij probeert uit alle macht de relatie met zijn 14-ja- rige dochter te verbeteren, zich ondertussen afvragend wat er verkeerd is gegaan in zijn hu- „welijk. De aanvang van de film is 21.30 uur, de zaai aan de r Nleuwstraat 12 is open vanaf 20.30 uur. De entree kost voor donateurs vier gulden, dona teur worden kost vijf gulden per seizoen, inclusief eerste film. In wijkcentrum De Erker treedt zaterdag 26 maart om 20.30 uur het duo 'De Berini's' op. Het komische koppel werd destijds ontdekt In KRO's Ca baret Marathon. De entreekos- ten bedragen tien gulden per persoon. Kaartjes kunnen aan de zaal, maar ook in de voor verkoop bij 'De Erker' worden gekocht. ja- Zaterdag 26 maart wordt in het Passage Theater de laatste editie van het Schiedams &r> Koorfestival gehouden. Diverse koren uit de regio verlenen hun medewerking. Welk koor zailer uiteindelijk op de eerste plaats eindigen? De aanvang is vast gesteld op 10.00 uur, kaarten kosten vijf gulden en kunnen; aan de kassa of bij Dhr. Van*' der Klink (4715846) of Corinne Sey (4260500, tst. 295) besteld worden. ;s.-> -no ,4 Kinderen vanaf drie jaar kun-" nen woensdagmiddag 23 maart terecht in de Roosenzaa! van het Passage Theater, waar de muzikale voorstelling 'Waf- me Handen' van Pieter Sche ten wordt opgevoerd. In hef,,, stuk vergaat op zee een schip tijdens een zware storm. Dé schipper kan zich nog net op, tijd redden. Maar bij dit onge luk verliest hij een laars en een hand. Eén'vriendelijke vis gaat op zoek naar "een laars en een hand, die het beste bij de schipper passen. De muzlelcbij deze voorstelling wordt uitge voerd door het orkest Palais. de Dance. 'Warme Handen' begint org,,, 14.00 uur en de entree kost,*. ƒ3,75. iiu i sb DW üb In 'De Teerstoof' brengt hetw Poppentheater Erica Burger jon zaterdagmiddag 26 maart de voorstelling 'Zon en Maan'. Oa voorstelling is geschikt vooru kinderen van vier tot en metr' acht Jaar en begint om <14.00. uur. Een kaartje kost 3,751* w .1 ie SCHIEDAM In het weekeind zijn Inbrekers druk bezig ge weest in Schiedam. Bij de korf balvereniging Succes aan de Hargaweg zagen passanten zondagmorgen om zes uur licht branden en twee jongens weg rennen In de richting van de Burg. van Haarenlaan. De poli tie zocht de buurt af en zag in de J. Braakensiekstraat in de wijk Nieuwland een jongen tus sen struiken in een tuin liggen en een ander tussen gepar keerde auto's. Het tweetal (17 en 18 jaar) is meegenomen naar het bureau. In de bosjes bij de kantine van de korfbal vereniging werden tassen aan getroffen, gevuld met snoep goed, drank en aanstekers ter waarde van een paar honderd gulden. Uit een koffieshop aan het Edisonplein zijn een mldi-set stereotoren ter waarde van vijfhonderd gulden en 1500 gulden kasgeld weggehaald. t De daders zijn door het verbife- ken van een deur binnengeko men. - Bij de houthandel De Weterlrto aan de Nieuwe Maasstraat Is F ingebroken in een aantal dqaf gestalde caravans. Van zes'ca ravan bezitters heeft de pollfié aangifte ontvangen. Er wordtj niet veel vermist, maar er is i wel grote schade aangericht, i De ruiten van de caravans fijfi ingeslagen. r ■4 Bij winkelmarkt Super aan de Keteistraat en bij rijwielhande laar De Favoriet aan de Mgr. i Nolenslaan hebben onbeken-» den ingebroken. De politie" kwam dit zondagnacht op Re{ spoor toen op het trottoir bij i de supermarkt een slof slgdrét- ten werd gevonden en eenjfal gevuld met onderdelen varpQp Favoriet. Van de daders was i geen spoor te bekennen. s SCHIEDAM Een Rotterdam mer van 27 jaar heeft zater dagavond in de Manhattanbar aan de Vlaardlngerdljk in Schiedam voor zijn leven moe ten vechten. Net gearriveerd In de bar kreeg hij van een gezel schap van twee mannen en een vrouw, die elders aan de tapkast zaten en in wiens rich ting hij keek, te horen: „Wat mot jol" Zijn antwoord beviel de vragenstellers kennelijk niet. In ieder geval ontaardde een scheldpartij over 'op schepperige Rotterdammers' in een handgemeen en later zelfs een steekpartij. Eerst haalde volgens de lezing van de politie de vrouw een mes uit haar pantalon, waar mee ze In de richting van de Rotterdammer dreigde terwijl die door een van haar begelei ders om zijn nek in de houd greep werd genomen. Met een kapot geslagen glas stak de aangevallen man achteruit in het gezicht van de man, die hem vasthield. Bij een steken- •ti de beweging van de vrouw. raakte de Rotterdammer licht gewond en stak hij terug mef het kapotte glas, waarmee.hy de vrouw aan haar hand ver-» wondde. n t De aanvallende man en vrouli/ zijn daarna Ijlings met huavqr- wondingen uit de bar vertroM- ken. De identiteit van dit dücjls bij de politie niet bekend. Dee licht gewonde Rotterdammer is in het ziekenhuis verbonden.* - s VLAARDINGEN Het Tam-j* boer- en Trompettenkorps, j Rijnmondband zal samen mét de Jeugd-Rijnmondband op zondag 27 maart een koffiq-J concert geven In het Passage Theater In Schiedam. Het pc" eert begint om 11.30 uur ep toegang is gratis. t g ^4 J 5-

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1