Nieuw bestuur CDJA FNV: extra spreekuur bondsleden zonder werk 'Het Is voor de kleinkinderen, ik ken de maten nit m'n hoofd' Gispen-stoeltje voor 800 piek NU LïQO GULDEN SFEESTEU JOC VOORDEEL DE CHARADE ÖSANCO Handbalclubs %derius en HVK fuseren voor ilP** m 8 wm SCHIEDAM Om de belangen van de leden zonder baan beter te kunnen behartigen én om het contact met alle leden te intensiveren, is de afde ling Schiedam van de Industriebond FNV giste ren gestart met een extra spreekuur. Het spreek uur wordt voortaan iedere woensdagochtend tus sen tien en twaalf uur gehouden in het FNV-ge- bouw aan de Stadhouderslaan. De Gispenstoel, volgens de ken ners zullen de prijzen de komende jaren alleen maar stijgen. (Foto MARJO ROOSENSTEIN) Gezellig snuffelen op de kleding- en speelgoed beurs van UW. (Foto Fons Evers) Kansarmen Triest Daihatsu is 10 jaar succesvol in Nederland. Om dat te vieren, doen wij u een heel bijzonder aanbod: De Charade TS Special in superwitte Bianco jubileum uit voering met een voordeel van maar liefst f 1.300,-! Standaard biedt de Charade u al veel extra's. Bij voorbeeld: wis/was met interval op de verwarmde achterruit x halogeen koplampen X voorruit van ge laagd glas xspatlappen voor xrembekrachtigingx onafhankelijke wielophanging x in gedeelten neer- klapbare achterbank X sigare-aansteker x dagteller Xmistachterlicht X ruitenwissers met interval x luxe vloerbedekking X hoedenplank X armsteunen voor en achter x radio voorbereiding en nog veel meer. De sportieve Bianco heeft nu nog meer bijzondere extra's: X witte bumpers x witte wielplaten x achter spoiler X rood reflecterende veiligheidssierplaat tussen de achterlichten Xmiddenconsole x sportstuur xspe- ciale versnellingsknop xzwarte raamlijst xopbergvak in portier x lichlverklikker x van binnenuit te openen kofferbak en benzinedop x rechter buitenspiegel x asbak achter en x sportieve striping. Deze Bianco extra's kosten normaol ruim f 2.100,-. Maar omdat het feest is betaalt u hiervoor f 1.300,- minder. De Charade Bianco is er met 4 of 5 versnellingen of alsvolouto- maat. Kom dus snel kijken, want de voorraad is beperkt. De Charade Bianco: Tijdelijk v.a.f 17.999,-. - BARENDRECHT, Autobedrijf Bas Blaak, Noldijk 146, tel. 01857-2377 DORDRECHT, Autobedrijf Vervoort Zonen, Dubbeldamseweg Zuid 201a, tel. 078-143644/143474 LEKKERKERK, Garage L. Both, Tiendweg West 14, tel. 01805-1551 OUD-BEIJERLAND, Autobedrijf F. v.d. Schoor Zn., Adm. de Ruyterstraat 25, tel. 01860-12477 PAPENDRECHT, W. Looman, Burg. Keijzerweg 1, tel. 078-152455 R0CKANJE, Autobedrijf R Troost, Raadhuislaan 1, tel. 01814-2676 ROTTERDAM, Wimoca, Kralingseweg 343, tel. 010-4524561 R0TTERDAM/IJSSELM0NDE, Wimoca, Huniadijk 2,010-4830396 SPIJKENISSE, Autobedrijf Sandifort, Mizarstraat 2, tel. 01880-12667 VLAARDINGEN, Oosterhoff, 3e Industriestraat 2, tel. 010-4347500 ZWIJNDRECHT, Autobedrijf J.W. Pons, Lindelaan 14, tel. 078-128323 HET VRIJE VOLK Schiedam SCHIEDAM -8 De Schie- damse handbalverenigingen Valerius en HVK hopen op een zo'n kort mogelijke termijn met elkaar te kunnen fuseren. Op Initiatief van Valerius heb ben beide clubs op bestuurlijk niveau al twee 'vruchtbare' be sprekingen achter de rug, waarin de intentie tot samen gaan nadrukkelijk werd uitge sproken. Op 12 april (HVK) en 13 april (Valerius) zullen de le den van de twee verenigingen op een buitengewone vergade ring een uitspraak doen over het fusievoorstel van hun be stuur. „Tot die tijd zijn alle berich ten over een mogelijke - fusie voorbarig," zegt Valerius-se- cretaris Cor van der Toom, die allesbehalve gelukkig is met het uitlekken van de fusieplan nen. „Op dit moment kunnen we onrust onder de leden mis sen als kiespijn. In de voetbal lerij zijn er in Schiedam al en kele fusies afgesprongen op emotionele gronden en die fout willen wij niet maken. Wij stel len alles in het werk om de be sluitvorming puur zakelijk te houden." Van der Toorn benadrukt, dat het beide clubs nog steeds sportief en financieel redelijk voor de wind'gaat. „Op dit mo ment is er eigenlijk nog geen echte aanleiding om de krach ten te bundelen, maar op de langere termijn ziet de toe komst er voor de kleine hand balclubs vrij somber uit," legt hij uit. „We willen daarom niet wachten met het nemen van maatregelen en nu initiatieven ontplooien, voordat het dade lijk misschien te laat is." Het is de bedoeling dat de nieuwe fusieclub op het huidi ge terrein van Valerius aan de Valeriusstraat in de Schiedam se wijk Groenoord zal gaan spelen. Beide verenigingen ho pen, da,t de gemeente in welke vorm dan ook, steun zal verle nen aan de uitbreiding en/of nieuwbouw van de daar aan wezige accommodatie. Het complex van HVK in Schie-, dam-Kethel zal in ieder geval voor de gemeente vrijkomen. HVK-voorzitter Michel van Leeuwen en Valerius-secreta- ris Cor van der Toorn zullen binnenkort met wethouder Hafkamp (Sport en Recreatie) een 'oriënterend' gesprek voe ren over de 'premie' waarop de fusieclub voor het inleveren van het terrein in Kethel recht meent te hebben: SCHIEDAM Op de alge mene ledenvergadering van de Schiedamse afdeling van de jongerenorganisatie van het CDA, het CDJA, is de net uit militaire dienst gekomen Pe- ,-ter Seis benoemd tot voorzit ter. Freek Rosman, die dit jaar onder de wapenen zal worden geroepen, zal het vice-voorzit- terschap óp zich nemen. Nieuw in het bestuur van het CDJA is Monique Westhuis, die het ko mende. jaar het secretariaat voor haar rekening zal nemen. Verder zullen de financiën v/orden beheerd door penning meester Paul Gerringa en zal Irma Meyboom ook dit jaar weer als coördinatrice van de informele activiteiten optre den. j -m 7" v Y 1 v 7^mM „De noodzaak van een nieuw spreekuur in de ochtenduren bestond al enige maanden, maar het heeft even geduurd voordat we de juiste vorm en de juiste medewerkers hadden gevonden," legt afdelingsvoor zitter Aad Nieuwstraten uit. „We richten ons in eerste in stantie op de grote groep van uitkeringsgerechtigden, maar onze leden in loondjenst, en met name de groep die in con- tinu-dienst werkt, zijn op woensdag uiteraard ook wel kom met al hun problemen. Ik geloof niet dat iedereen het be seft, maar met uitzondering van strafzaken en echtscheid ingen kunnen op onze spreek- SCHIEDAM Kritisch houdt de oudere dame een roze tuinbroek tegen het licht en be kijkt hem eens van alle kanten. Afgekeurd. Zes-pakt een vol gend kledingstuk uit het rek en begint dat eveneens aan een uitvoerige beschouwing te on derwerpen. „Het moet een verrassing zijn, hè. Het is voor mijn klein kinderen," licht ze haar ge snuffel toe. „Passen kan dan wel niet op deze manier, maar ik ken al hun maten uit m'n hoofd/dus dat lukt wel." Ze is één van de vele vaste klanten van de halfjaarlijkse kleding- en speelgoedbeurs van de Unie van Vrijwilligers (UW), die gisteren z'n zomer- editie beleefde in de Schiedam se Margriethal. Toch was de belangstelling deze keer min der groot dan anders, stelt UW-secretaresse N. Lefel enigszins teleurgesteld vast, en ze wijst op de concurrentie van de beurzen in De Erker en andere buurthuizen. Zij: „Iedereen organiseert te genwoordig zo'n beurs. Maar ach, het aanbod hier is nog. heel redelijk, ik heb er erg mooi goed bij gezien. En de verkoop loopt uiteindelijk best aardig." Dat het speelgoedaanbod aan de magere kant is heeft met het jaargetijde te maken, legt Lefel uit: „Dat is meer iets voor de winterbeurs in septem ber, als we weer naar de Sin terklaastijd toegaan." Het principe van de beurs is simpel, 's Ochtends kan ieder die kinderkleding of speelgoed wil verkopen de spullen inleve ren bij de UW, waar men al leen goed draagbare, gave en nog enigszins modieuze kleren accepteert. De taxatrices van de Unie stellen vervolgens een prijs vast en hangen de spullen in de rekken voor de verkoop, die alleen 's middags plaats vindt. Als klanten belangstel ling hebben voor een kledings tuk laten ze het weghangen, waarna er aan het eind van de middag tussen aanbieder en koper afgerekend wordt. Twin tig percent van de verkoop prijs gaat naar het UW, om de onkosten te dekken. Volgens de secretaresse zal er altijd behoefte aan dergelij ke verkooppunten blijven be staan. „Kinderen groeien uit hun kleding, maar die kleding is dan nog niet versleten, van daar. Het leuke is ook dat bij ons iedereen komt kijken, men sen uit alle lagen van de bevol king," vertelt zij. Dat mag misschien waar zijn, het zijn traditiegetrouw wel alleen vrouwen die in de rekken zoe ken naar iets van hun gading. Veel moeders met kinderen, sommigen dragen een baby op de arm. Pashokjes zijn er niet. Als de kinderen wat moeten passen wordt er in een hoekje zonder gordijn even gauw van kle dingstukken gewisseld. Of ge woon bij het rek. De aspirant kopers lijken er niet mee te zit ten. V'-' „Ik ben hier een geregelde klant," vertelt een aanstaande moeder, die uiteraard vooral in baby-kleertjes is geïnteres seerd. „Want de prijzen zijn hier heel aantrekkelijk en er zitten vaak nog hele goeie spullen bij." Een andere beurs- bezoekster is minder tevreden: „Er is maar weinig bij voor oudere kinderen, 't Is allemaal klein spul wat je ziet. Ik vind 't tegenvallen ditjaar." Zegge en schrijve één man loopt er rond in het verkoop zaaltje, achter een kinderwa gen. Een verdwaalde moderne vader? „Nee, nee, helemaal niet," haast hij zijn aanwezig heid te verklaren. „Ik ben hier niet voor mijn eigen kind, ik speel eigenlijk alleen maar voor chauffeur." Een beetje verloren voelt hij zich wel, geeft hij toe. „Eigenlijk wel ja, dat kun je rustig stellen." Door JORIS BODDAERT ROTTERDAM Kunt u het zich voorstellen: een lege etalage, waarin slechts een knusse, verchroomde leun stoel staat opgesteld met daarnaast op papier de overduidelijke tekst: 'Exclu sieve W. H. Gispen, fauteuil jaren '30, no. 412, verchroomd huiswerk, zwarte giso- lite armliggers, manchester bekleding. Collectie Stedelijk Museum Amster dam'? Op de etalageruit hangt een aanplak biljet waarop met rode letters de ophef fing wordt aangekondigd, dus het is dui delijk dat genoemde stoel voor iedereen te koop is. Hij staat in de winkel van A. H. van Gent aan het Zwaanshals 287 in Rotterdam. In de lege winkel barst August van Gent (53) los: „Het is in wezen triest dat ik met mijn fietsenzaak annex elektrici- teitshandel moet stoppen. Sedert 1931 zit mijn familie op dit adres. Mijn grootva der is. in 1901 met de handel begonnen, we zaten eerst op nummer 367. Ik zelf loop sedert het begin van de jaren vijf tig mee. We waren vroeger gespecialiseerd in rijwielen en bromfietsen. De zaak liep prima, want 's winters deden we veel op elektrogebied. We hebben nog zelf ra dio's gemaakt en bij de opkomst van de televisie beleefden we een hausse in an tennemateriaal. Vooral na een storm hadden we handenvol werk. De valhelm in de jaren zeventig, je weet wel, dat idee van minister Wester terp, betekende voor ons een doodsklap, we verkochten geen bromfiets meer. Daarna kreeg je de kabel en was het met de antennebouw ook gedaan. Tja, toen kreeg ik nog een hernia dus hield ik het voor gezien. We hebben het grootste deel van onze winkelvoorraad kunnen verkopen. Prachtige Philips-ra dio's uit de jaren vijftig, maar ook nog modellen uit 1926. Ze gingen weg voor honderd piek. De échte verzamelaars waren er dolblij mee!" Maar die stoel bleef overt Van Gent: „Die heb ik pas op het aller laatst te koop aangeboden. Ik ontdekte 'm op zolder. Mijn vader heeft 'm inder tijd aangeschaft. Eerlijk gezegd wist ik niet dat zo'n Gispenstoel reuze gewild is bij verzamelaars. Ik ontdekte de stoel in het boek 'Industrie en Vormgeving 1850-1950'. Het ontwerp dateert uit 1934 en is dus écht een museum-item." Het verhaal van August wordt be aamd door 'buurman' Michel van der Horst die op nummer 259 handelt in bulsstoelen. Die E412 is inderdaad zeer gewild vanwege zijn esthetische vorm," vertelt Michel. „Er zijn er slechts enkele duizenden van gemaakt. Ze zijn onverwoestbaar vanwege het sterk geslepen nikkelchroom. Vijftig jaar geleden deed zo'n stoel al een paar honderd gulden. Midden jaren zeventig wilde de oude heer Gispen de stoel weer in produktie nemen, maar dat plan ging niet door vanwege de hoge kosten. Hoeveel ik voor de Gispenstoel over heb? Rond de vijfhonderd piek, maar ik vermoed dat Van Gent er wel meer voor zal vangen, die stoelen zijn op dit moment bij de fans verschrikkelijk in." Vijfhonderd piek voor zo'n Gispen- stoeltje? Van Gent: „Daar krijgt'ie de stoel niet voor. Ik heb al een serieus bod van achthonderd gulden. Toevallig stond de stoel ook onder 'gezocht' in dat gloed- nieuwe advertentieblad 'VIA..VIA'. Ja, het is komisch om al die trends te vol gen. Wie had dat nu verwacht van zo'n' stoel die onder het stof van zolder komt?" Als u belangstelling voor de stoel hebt, moet u maar even bij August langs wippen, dan kunt u meteen de laatste restanten bewonderen: een prachtige Lambretta-scooter, 150 cc uit 1958, alsmede een soepgamel uit de oor log en een Sana Sun hoogtezon met zin- coniumlicht. Oh ja, wanneer u zélf zo'n Gispenstoel in uw bezit hebt, niet te snel aan uw lie ve achterneefje of snelle overbuurman weggeven. Volgens de kenners zullen de prijzen de komende jaren alleen maar stijgen. uren verder de meest uiteenlo pende, zaken onder de aan dacht van de kaderleden wor den gebracht." Het is niet zo vreemd dat op het nieuwe spreekuur vooral de problematiek van de 'kan sarmen* in Schiedam centraal staat. Percentueel gezien heeft de jeneverstad het grootste aantal uitkeringsgerechtigden van Nederland. Dat blijkt ook uit het ledenbestand van de plaatselijke Industriebond FNV. Van de 2100 Schiedamse le den (in 1978 waren dat er ove rigens nog 3400!) hebben er liefst achthonderd een uitke ring en dat laatste getal zal nog aanzienlijk stijgen door de ontslagen die bij de nieuw- bouwafdeling van de werf Wil ton Fijenoord druppelsgewijs (door de vaak lange opzegter mijn van de oudere werkne mers) vallen. „Het is daarom niet uitgesloten," zegt Nieuws traten toonloos, „dat we in de zomer meer leden zónder dan mét een baan hebben." Door het instellen van het min of meer speciale spreek uur voor de groep uitkerings gerechtigden probeert de In dustriebond FNV op die trieste ontwikkeling enigszins in te spelen. In Vlaardingen en Maassluis zijn deervaringen met een dergelijk spreekuur, positief. Het uit twee personen bestaande bonds-bemidde- lingsbureau op de noodlijdende werf Wilton Fijenoord heeft overigens al een kleine hon derd man aan ander werk kun nen helpen, van wie er veertig nu bij de RDM op de loonlijst staan. Nieuwstraten: „De begelei ding van de ontslag aangezeg de werknemers komt nu nog voor rekening van de bedrijfs- ledengroep bij Wilton, maar dadelijk zijn ai die zevenhon derd arbeiders op zichzelf aan gewezen. Wij voelen ons dan ook verplicht tot het geven van alle mogelijke nazorg. Afge zien van het bespreken en op lossen van problemen willen wij door het extra spreekuur ook het contact met de leden verbeteren, want de. opkomst op bijvoorbeeld een ledenver- 1 gadering is gering. Het demo cratisch functioneren van de bond is beslist voor verbete ringvatbaar." De FN V-spreekuren op elke tweede en vierde donderdag van de maand (tussen 19.30 en 20.30 uur) blijven gewoon ge handhaafd. wegwijzer Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam. Postbus 375, 3100 AJ Schiedam. Telefoon: 4266646. Kopij voor deze rubriek dient uiter lijk de woensdagochtend voorafgaand aan de plaatsing op don derdag in ons bezit te zijn. ALADDIN De rhythm- and bluesband Shufflin Feet treedt zaterdag 26 maart op in jongerencen trum Aladdin (Meesterstraat .40). Het motto van deze band luidt: 'You name it, we play it'. Aanvang 22.30 uur. Toegangs prijs: 3,-. VASTENACTIE De oecumenische werkgroep Vastenactie Schiedam-Noord houdt zaterdag 26 maart een fancy-fair en rommelmarkt in en rondom de St Martinuskerk (Willem Andriessenlaan). De opbrengst is bestemd voor daklozen in de Managua, Nica ragua. De markt begint om 11.00 uur en duurt tot 16.00 uur. DE VIER MOLENS in het dienstencentrum De Vier Molens (Nieuwe Damlaan 766) is zondag 27 maart een soos voor oudere Schiedammers. Er is dan onder meer gelegenheid om te biljarten, te dammen en te schaken. Aanvang 13.30 uur. 1 De eerste ronde van het Paas- klaverjastoernooi wordt vrijdag 25 maart gespeeld. De tweede ronde is op vrijdag 1 april. Aanvang 13.30 uur. Kosten voor deelname bedragen 3,- per persoon. Belangstellenden kunnen zich nog opgeven bij de balie van het dienstencen trum. DE ERKER In het wijkcentrum De Erker (Jan van Avennestraat 32) is zondag 27 maart een sjoeltoer- nooi. Deelnemers kunnen zich die dag vanaf 11.00 uur in schrijven. De wedstrijd begint om 12.00 uur. Kosten voor deelname zijn: 'f 6,-. Vrijdag 25 maart is er een kle ding- en speelgoedbeurs in het wijkcentrum. Diegenen die iets te koop willen aanbieden bel len voor nadere informatie: tel. 4267767. De verkoop is vrijdag tussen 13.30 en 15.30 uur. TOURCLUB De fietstourclub Rijnmond rijdt zondag 27 maart de Viistoer. Dit is een tocht over een af stand van 100 kilometer. De start is om 9.00 uur bij de kan tine van de wielerbaan Schie dam (Olymplaweg). Dinsdag 29 maart doet de tourclub aan conditietraining. Plaats: wieler baan Schiedam. Aanvang: 19.30 uur. KLAVERJASSEN De eerste ronde van het Paas- concours van klaverjasvereni- ging Ons Genoegen West wordt vrijdag 25 maart ge speeld. Plaats: zaal Chr. Soc. Belangen, Lange Haven 73. Er wordt drie keer zestien beurten gespeeld. Inschrijving Is zowel per koppel als individueel mo gelijk. Kosten: 3,50 per per - soon. Inlichtingen: telefoon nummer (010) 4701154. SOUNDMIX De finale van de soundmix-, /playbackshow van de stich-^ ting Lentefeest is zaterdag 26) maart in een zaal aan de Tuin- laan 64. De presentatie is in. -, handen van Frank van Druhen, Aanvang 14.00 uur. KRUISVERENIGING O): Het project Gezond Ouder worden van de Kruisvereniging Schiedam en het dienstencen trum De Woudhoek wordt vrij dag 25 maart afgesloten met een bijeenkomst in het Kruis- gebouw aan het Bachplein. Tij dens deze bijeenkomst staat de vraag 'Ouder worden niet erg, maar oud zijn cen traal. Aanvang 14.00 uur. FANCY-FAIR De openbare basisschool Het Startblok (Burgemeester van Haarenlaan 871houdt zater dag 26 maart een fancy-fair. Er zijn dan spelletjes te doen als bingo, blikgooien en ringwer- pen. Verder is er een rommel markt, een sandwichbar en een Turks restaurant. De fan-, cy-fair begint om 10.00 uur en duurt tot 14.00 uur. SINGELKWARTIER De wijkvereniging het Singel-, kwartier heeft voor dinsdag 29 maart een bingoavond op het programma staan. Er wordt gespeeld in zaai Marijke, Broersveld 121. PODIUM De Rotterdamse Anton Gees- ink big band treedt zaterdag 26 maart op in muziekcafé Po dium (Lange Haven). De band speelt rhythm and blues. Aan-, vang van het optreden: 22.30 uur. Toegangsprijs: 4,-. WEEKEINDIENSTEN Het Schielandzlekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel. 4733733. Ambulance, tel. 4333300. Huisarts: bellen met de boodschappendienst, tel. 4206611. Spoedrecepten, tel. 4261480. Tandarts: R.J. Gra ven, Faassenplein 60, tel. 714275. Spreekuur van 17.00 tot 17.30 uur, op zaterdag en zondag. OAJWATBU ■'ï'vii ffïi -ü'-'-O

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1